Samen met Leusden industrieterrein De Horst volbouwen .Leusder Krant. L E U S D E N Dronken Leusdenaar vrijgesproken Bedrijfsongeval Illegale venters Alcoholmisbruik Bromfietser veroordeeld Graffiti en vernielingen Woensdag 13 november 1991 Paginai| Dit naar aanleiding van de artikelen in De Stad Amers foort, waarin twee Amers- foorters onder het motto „A- mersfoort, ik houd van je, en daarom kritische gelui den hebben laten horen met betrekking tot bepaalde situa ties in de stad. In feite kwam die kritiek neer op het geen oog hebben voor of luisteren naar ,,de" Amersfoorter Wethouder Boer deelt die mening niet: ,.Ik krijg, en dat geldt ook voor mijn collega's, regelmatig brieven van inwo ners van de stad. Deze week heb ik zelfs nog een gesprek gehad met een mevrouw uit Leusden over de problemen, die zij hier met parkeren on dervindt Ik heb haar niet kun nen bieden wat ze vroeg, maar het is toch een heel plezierig gesprek geweest, dat bij die mevrouw begrip heeft doen ontstaan waarom bepaalde be slissingen, genomen zijn. Door mijn portefeuille zit ik regelmatig met mensen van de horeca en de middenstand om de tafel en dan blijkt mij steeds weer, dat als je ze confronteert met achtergrondinformatie over bepaalde zaken, die niet altijd bekend is, over en weer begrip ontstaat. Er zijn ook wel maatregelen teruggedraaid op grond van bijv. door Ambion - de organisatie van Amers- foortse binnenstadonderne mers - verstrekte informatie die wij hebben doen zeggen: dat wil ik toch een keer op nieuw bekijken". Als voorbeeld noemt dhr. Boer de klachten over de parkeermogelijkheden ,,De uitbreiding van de uren van de parkeergarage is aan deze tafel geboren tijdens een overleg tussen de AWF (Amersfoortse Winkeliers Federatie), Am bion, de Amersfoortse horeca en een paar van zijn ambtena ren. We hebben ter plekke ge zegd. dat gaan we doen, dat pakken we zus en zo aan De hele reclame-campagne, die er omheen gevoerd wordt is ge woon een co-productie van middenstand, horeca en ge meente. Ik heb gezegd: we kun nen wel klagen, zeggen hoe slecht het is, maar daar schie ten jullie mets mee op, daar schiet ik niets mee op, laten we het omdraaien, de mogelijkhe den oppakken om er wat aan te doen". Parkeren Het verkeer en het parkeren zijn zaken die de gemoederen bezighouden. „Ik kan best ja loers worden op mijn collega's in Almere of in Lelystad, waar ze de ruimte hebben en waar ze gewoon in het niets een stad kunnen bouwen, in het kader van ruimtelijke ordening, ver keer en vervoer volstrekt reke ning kunnen houden met de ei sen van deze tijd. Maar ik heb te maken met een bestaande stad. met een toenemende mo biliteit en moet proberen die op een goede manier in en op el kaar te laten aansluiten. Het bestaat niet. dat je dat doet op een manier waar heel Amers foort bij staat te applaudisse ren. Iedereen die zijn ogen open heeft, die zijn verstand gebruikt, ziet dat het onmoge lijk is om al die auto's, die da gelijks Amersfoort in willen inderdaad in het centrum te laten komen, terwijl je hele maal niet zo'n erge profeet be hoeft te zijn om - als we niets doen - te voorspellen dat bin nenkort de Stadsring vanaf de Hogeweg tot de Amsterdamse- weg hardstikkle verstopt zit". Het gesprek komt dan op het buiten Amersfoort inkopen doen. „Het vreemde is dat je die verhalen wel hoort, maar als je er een onderzoek naar instelt en dat doen we regel matig - niet alleen wij maar ook externe bureaus - dan blijkt dat het heel hard mee- valt. Ik begrijp dat ook wel, want ook in omliggende ge meenten - bijvoorbeeld in Nij- kerk - zie je steeds meer de ontwikkeling dat voor het par keren betaald moet worden en dan slaat Amersfoort nog niet zo'n slecht figuur wat de par keertarieven betreft. Voor 7,50 staat u 12 uur lang in een parkeergarage, waar uw blik nog keurig in de gaten wordt gehouden ook! De wethouder vervolgt dan: „We gaan meer doen", noemt de nota OVx2 over het open baar vervoer, waarvan de in tentie is dat tweemaal zoveel van het openbaar vervoer ge bruik wordt gemaakt. „Daar zijn we druk mee bezig, we willen aan het openbaar ver voer binnen Amersfoort hoge prioriteit geven, de service gaan vergroten, proberen er meer snelheid in te brengen. Maar wil je dat realiseren, dan zal je het autoverkeer terug moeten dringen, want waar een bus rijdt kan geen auto rij den. In de tweede plaats - die nota komt binnenkort uit - willen we een fietspadenstelsel - met de nadruk op veilig - door de hele stad, dus van de buitenwijken naar het centrum gaan creëren". Met name voor ouderen is het echter een pro bleem. dat de afstand van de Hellestraat naar bijvoorbeeld de Langestraat bij de Kamper binnenpoort behoorlijk groot is. „Dat is waar, dat valt met tegen te spreken". Binnenstad Aan al die zaken hangt uiter aard een kostenplaatje, terwijl de gemeente wat het openbaar vervoer betreft mede afhanke lijk is van de rijksbijdrage. Ik heb net een telefoontje gehad waar ik heel boos over ben. Zoals u weet is op 1 okto ber de busdienst naar Katten broek gestart. Daarbij is afge sproken, dat de gemeente deze drie maanden - dus tot 1 ja nuari - zou betalen en dat daarna het rijk op de normale manier deze dienst mee zou ne men. Uit het telefoontje blijkt, dat het rijk dat niet gaat doen en dat ze maar 50% van de kosten zullen vergoeden" De wethouder, die zegt hele maal geen hekel aan autorijden te hebben, de auto ook niet weg wil denken, Amersfoort een heel mooie stad vindt, stelt - terecht - dat iedereen - de mensen, die er wonen, de men sen die er werken en het ge meentebestuur - de binnen stad graag leefbaar wil hou den. dat beperkingen wat de auto betreft daarom onont koombaar zijn. „We proberen het wonen in de binnenstad zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zijn nu be zig de Hof op te krikken Ook het Lieve Vrouwekerkhof gaan we aanpakken, er boompjes planten, zitten er aan te den- „Ik verwijt het de burgers ook niet. Ze bekijken het vanuit hun optiek. Er mag best kritiek zijn, maar dan moet men wel beide kanten van de medaille willen zien". Dat zegt wethouder Boer, nu een anderhalf jaar als zodanig in funktie en o.a. speciaal belast met economische zaken. Wethouder Boer: „Ik beweer, dat het voordelen heeft dat ik hier niet altijd heb gewoond". (Foto Hans Verhorst) ken om de bloemenmarkt daarheen te brengen, zijn daar duidelijk op aan het studeren. We willen het gebruik van de pleinen, met name de terras- funktie, op een plezierige ma nier stimuleren" De Bloemendalsestraat en de Westsingel - „het heeft lang geduurd, maar het is nu toch een schitterende straat gewor den" - zijn voorbeelden van hoe men zich het toekomstige „oude" Amersfoort denkt. Incident De kleine dingen en de grote lijn. De burgers, die de kleine dingen zien, de gemeentebe stuurder, die de grote lijn in het oog moet houden Dat bete kent niet, dat ik geen oog zou hebben voor kleine dingen. Juist omdat die kleine dingen vaak de storende zaken zijn moet je daar natuurlijk wel aandacht aan besteden. We proberen waar mogelijk kleine irritaties weg te nemen. Onze vakdienst SBM - Stadsbeheer en Milieu - heeft net een servi cetelefoon in het leven geroe pen, waar de burger allerlei in zijn of haar ogen storende za ken rechtstreeks kan melden Ze worden dan niet van het kastje naar de muur gestuurd, maar er wordt nota van geno men en door de behandelende telefonist direkt aktie onder nomen". De affaire Freede noemt hij een incident, vindt dat men moet oppassen dat niet op te blazen, te zeggen: „Moet je eens zien wat het gemeentebe stuur tolereert. „Maar wij le ven - en gelukkig zeg ik dan - in een rechtsstaat Als een be paalde ondernemer vanuit zijn belangen, meent zo te moeten handelen, dan zullen wij ons aan de regels moeten houden en ons eventueel bij rechterlij ke uitspraken moeten neerleg gen". Dat moge zo zijn, het doet natuurlijk wel vreemd aan als de éne dag in de krant staat, dat de bulldozers klaarstaan om de volgende dag op te rij den de andere dag bericht wordt, dat weer uitstel is ver leend. „Het bericht dat over Freede in de Amersfoortse Courant heeft gestaan was vol strekt onjuist. Vvij kunnen er mets aan doen en hebben het niet in de hand als een journa list denkt een leuk verhaal te kunnen brengen, maar dan moet het wel waar zijn. Anders werkt het bij het publiek ave rechts". Als wij stellen, dat de ont kenning van minister May- Weggen als zou in de komende parkeernota over betalen voor eigen parkeerterreinen wordt gerept, waar zou kunnen zijn omdat de minister niet op de hoogte was van wat haar amb tenaren erin hebben geschre ven en rond de Freede-bencht- geving iets dergelijks veron derstellen, is de wethouder zeer beslist. „Zo werkt het. hier gelukkig nog niet. Ik zal niet beweren, dat ik precies weet welke pot loodstreep elke ambtenaar hier zet, maar wat beleidszaken betreft weet ik wat in bewer king is en dat geldt ook voor mijn collega's. Wij hebben hier de zaak bestuurlijk dusdanig in de hand dat het beleid nog wel aangeeft hoe de zaken gaan marcheren" Betrokkenheid In de artikelen „Amersfoort ik houd van je, en daarom is ook kritiek geleverd op het feit, dat nu ambtenaren op hoge posten zitten, die geen en kele binding met Amersfoort hebben. Amersfoort niet ken nen, na een betrekkelijk korte periode weer naar elders ver dwijnen „Voor bepaalde funkties kan het gewoon goed zijn dat er wat fris bloed komt. Dat heeft niets te maken met het feit of je dan de stad kent, maar wel met, bijvoorbeeld, management-ca- paciteiten en soortgelijke za ken. Als je jonge goed ge schoolde ambtenaren aantrekt weet je dat op een bepaald mo ment de neiging bestaat om door te stromen. Door het feit dat Amersfoort groeistad was waren we een uitdaging voor die jongeren. Maar je hebt ook mensen nodig die de stad ken nen, die deel uitmaken van het leven in de stad om zo aan den lijve te ervaren wat hier aan de hand is". Toch wil het stadsbestuur de eis, dat ambtenaren in de stad of één van de buurgemeenten moeten wonen, intrekken, een eis, waaraan overigens reeds lang niet de hand werd gehou den. We konfronteren wethouder Boer met het feit, dat op het visitekaartje van de ambte naar, die de Amersfoortse be drijfsterreinen moet verkopen het privé-adres in Amsterdam staat. „Dat was mijn eerste reaktie ook, maar ben in de loop der tijd toch gaan onder kennen, dat je dat op twee ma nieren kan benaderen. Sub 1 betekent dat hij ook weet wat elders te koop is, sub 2 dat je mag verwachten, dat hij niet alleen de stad, maar ook het produkt kent. Overigens hoe veel departements-ambtena- ren wonen met in Den Haag? Er zou heel wat te besparen zijn als 's morgens niet al die dienstauto's uit alle streken van het land moesten rijden". Toch staat in de notitie om de woonverplichting in te trek ken- „Wonen in de stad zelf verhoogt niet alleen de betrok kenheid bij het werk, maar is ook om milieu-redenen ge wenst". Kwaliteit Wethouder Boer onderkent de gemaakte opmerkingen kritiek op het niet bekend zijn met Amersfoort „Ik beweer dat het voordelen hééft dat ik hier niet altijd gewoond heb. Van de ervaring die ik, toen ze in Groningen met het verkeers- en vervoersbeleid bezig waren, heb opgedaan profiteer ik nu en ik hoop dat Amersfoort daar ook van profiteert. Ik weet niet of ik zo zou funktioneren als ik vandaag funktioneer als ik al tijd in Amersfoort gezeten had, met andere woorden: ik denk dat je eventjes buiten de deur moet kijken Zorg dat je een goede mix hebt en zorg dat je kontakt met de basis houdt" Dat geldt ook voor bijvoor beeld de middenstand en de leerkrachten. De indruk be staat, dat verhoudingsgewijs veel van hen niet in Amersfoort wonen, wat de betrokkenheid bij het stedelijk gebeuren min der doet zijn En dat heeft dan weer zijn weerslag op het bin nenstad gebeuren, de kwaliteit van de detailhandel in de bin nenstad. „Als gemeentebestuur kun nen we daar weinig aan doen, zijn er wel mee bezig om samen met de OCA, samen met de Ka mer van Koophandel, samen met Ambion en de AWF plan nen te ontwikkelen om de kwaliteit op te voeren. We krij gen natuurlijk mogelijkheden doordat we nieuwe ruimtes gaan creëren en dan zie je auto matisch dat er verschuivingen gaan plaatsvinden. Het heeft - heel simpel - te maken met de huurprijzen. Dat instrument willen we heel nadrukkelijk gaan gebruiken, zo probere wat te sturen. Het is een zaal die niet alleen moeilijk is, maa ook tijd vergt. Je kunt niet vet wachten, dat we morgen <j Langestraat op een ideale mg nier hebben ingevuld, maar ui de Krommestraat blijkt dat he kan. Overigens worden de wij zigingen in belangrijke mat door de detailhandel zelf be paald, kunnen we als gemeent alleen maar door de randvooi waarden invloed uitoefener Het wonen boven de winkels een zaak waar we als gemeen wel een aktief beleid in voere wat we subsidiëren Ik zegni dat het geweldig gaat maj stukken beter dan tien jaar u rug. Per 1 januari gaan we subsidieregeling ook weer aai passen, zijn in overleg met An bion om te kijken hoe we h gemeenschappelijk nog beti kunnen doen. Als ik zie hoe de werkgra met enthousiasme en betro! kenheid plannen te ontwikt len voor ook het nieuwe ken winkelapparaat, dan denk dat er geleidelijk aan toch ve ten goede verandert' Veiligheid „Het is in onze maatschapp helaas nodig dat comgerei wordt opgetreden. De polit doet eraan wat binnen de b schikbare menskracht mog lijk is, maar dat houdt ook dat er prioriteiten moeten \vo den gesteld. Met name het fie sen was voor ons één van redenen om te starten met h projekt stadswachten. Dat n er in eerste instantie slecht u nu ziet het er positief uit in zin, dat we de nodige kand daten krijgen. De verwachtii is, dat zij het wat later dang pland, het projekt toch doo gaat Het is de bedoeling, d de jongelui, die zich nu aa melden een wat zwaardere o leiding krijgen, daardoor me politic-assistent kunnen wo den". Industrieterrein Ook het industrieterrein Hoef komt ter sprake. Al ja: horen we dat de Hoef is uitve kocht, maar ondanks de bo waktiviteiten liggen er nog grote kavels braak. „In de punt tussen de spa lijnen ligt een stuk braak, gereserveerd is voor het ond< wijs Onlangs hebben we één gfcfot Japans bedrijf enorme lap grond verkoc maar het kan wel 1993 word voor ze gaan bouwen Een ander punt is, dat Rijl waterstaat plannen heeft het knooppunt Hoevelakf waar volgens die plannen overs moeten komen Als gaat gebeuren betekent het een gedeelte van die fly-ov over het industrieterrein Mevrouw May schuift schuift, niemand durft wat zeggen en ik ben dan ook stei met Rijkswaterstaat in de sl omdat ik niet weet wanneer! gaat gebeuren. Hoe moet daar dan nu een lapje gr( verkopen? Je denkt dat je leuk kantoor krijgt en de gende dag beginnen ze flv-over te bouwen, kijken afgezien nog van het gelun bij je door de ramen naar nen Dat zijn wezenlijke blemen waar je als gemee tegenaan loopt". Omdat de Hoef inderd; vol zit, Nieuwland niet tij klaar komt is Amersfoort dit moment bezig om met gemeente Leusden een con nant te sluiten om het ïnd trieterrein De Horst in Le den gemeenschappelijk tec wikkelen. Het ligt qua verb dingen - ondanks de afslag^ de A28 - niet zo best. E: bijvoorbeeld geen openb vervoer en dat is, wil je t stemming krijgen, vandaag dag een voorwaarde". tó LEUSDEN/UTRECHT - "Ik kan hier niet mee uit de voe ten", merkte de Utrechtse po litierechter mr. A. Weijsenfeld woensdag op aan het eind van de strafzaak tegen een 31-ja- rige inwoner van Leusden. De man zou onder invloed gere den hebben, maar volgens de verdachte berustte dat op een misverstand. Alweer tweeëneenhalf jaar geleden, op 19 februari '89. was de Leusdenaar vlakbij zijn huis aangehouden De verbalisanten voerde een rou tinecontrole uit en meenden dat de verdachte zijn auto in een parkeerplaats tot staan bracht. Hij werd meegenomen naar het bureau, waar een ademanalyse op een gehalte van 785 microgram alcohol wees. veel meer dan de limiet van 220. Op een vorige zitting be weerde de verdachte dat hij als voetganger was aangehou den. dat hij bij zijn directeur in de auto had gezeten en dat zijn eigen auto al op de par keerplaats stond. Zijn baas zou gewoon in diens auto zijn verdergegaan. Woensdag wa ren de agenten die de Leusde naar aangehouden hadden als getuigen verschenen. Zij had den geen herinnering meer aan het gebeuren en konden alleen op het toen gemaakte proces-verbaal afgaan. Dit bracht weinig opheldering. Voor oiticier van justitie mr. P. Kuster was er geen aanlei ding om te veronderstellen dat de agenten het destijds al lemaal verkeerd gezien had den. Zij vorderde een gevange nisstraf van twee weken voor waardelijk, een ontzegging van de rijbevoegdheid van ne gen maanden en 1500 gulden boete Voor de politierechter bleef de zaak wat duister, zo begreep hij niet waarom de verdachte zo zoetjes meege gaan was naar het bureau als hij niet eens gereden had Maar omdat ook niet voor honderd procent vast stond dat hij wél achter het stuur ge zeten had, sprak mr. Weijsen feld de Leusdenaar vrij. LEUSDEN - Een 38-jarige werknemer van een bedrijf aan de Hamersvcldseweg moest maandagmiddag met been- en heupletsel naar het ziekenhuis gebracht worden. De man wil de iets van de zolder van het bedrijf pakken en was daar voor op een ladder geklommen. Bij het openen van het zolder luik bleek deze niet goed be vestigd. Het luik viel dicht, waardoor de ladder omviel en de man drie meter naar bene den stortte LEUSDEN - De politie heeft woensdagmiddag op Croess- rak drie venters aangehouden, die illegaal schilderijen ver kochten. Het drietal gaf tegen strijdige verklaringen af over de herkomst van de schilderij en. De handelswaar is in beslag genomen. Het drietal wordt mogelijk oplichting ten laste gelegd De politie roept eventuele kopers van schilderijen op zich te melden. LEUSDEN - De raadsfractie van GPV/SGP wil dat dc stichting jeugd- en jongeren werk zich meer gaat inspannen om het alcoholgebruik door jongeren tegen te gaan. Dc fractie betrok dat standpunt tijdens de behandeling in de gemeenteraad van een subsi- dievoorstel voor de nieuwe stichting. Het GPV/SGP vond dat in het werkplan van de stichting te weinig aandacht was gege ven aan dat probleem. Wet houder Vroon erkende het pro bleem, maar meende dat er met de bouw van een nieuw jonge rencentrum (dat gepland staat voor volgend jaar) meer moge lijkheden komen om het alco holgebruik bij jongeren te be teugelen De meerderheid van de raad deelde de zorgen van het GPV/SGP dan ook niet. Een gevolg van de oprichting van de stichting Jeugd- en Jon gerenwerk is dat de jeugd- en jongerenwerker van de ge meente in dienst treedt van de nieuwe stichting. Die baan wordt door de gemeente be taald. LEUSDEN/UTRECHT - De Utrechter politierechter mr. A. Weijsenfeld heeft woens dag conform de eis zeshonderd gulden boete opgelegd aan een 44-jarige bromfietser uit Leus den omdat deze na een aanrij ding met een andere bromfiet ser was doorgereden. Het slachtoffer liep bij het ongeval snij- en schaafwonden op. De verdachte bekende dat hij op 28 augustus 1990 op het fietspad naast de Lockhorster- weg in Leusden een andere bromfietser had gesneden, waardoor deze ten val kwam Volgens getuigen was de ver dachte even gestopt, waarna hij zei hulp te gaan halen. Hij kwam echter niet meer terug. "Ik was overstuur", ver klaarde de man. Hij zei de zelfde avond wel bij de ouders van het slachtoffer op bezoek te zijn geweest. LEUSDEN - In het weekeinde is weer een aantal bedrijven en instellingen bezocht door vernielers. Met name de schoolgebouwen heb ben het de laatste tijd zwaar te verduren. Basisschool Groenhorst aan de Meent was het mikpunt van vandalen. Ramen, deuren en muren van de school werden met racistische leuzen bespo ten. De cylindersloten van de deuren werden met purschuim dichtgespoten. De schade is aanzienlijk. In winkelcentrum De Hamers hof werden gevels van winkels bespoten met graffitileuzen. Bij de Rabobank in winkel centrum De Biezenkamp werd zaterdagavond rond elf uur de automatenruimte een p« gestolen. De poster werd v volgens in brand gestoken ei de postbus gestopt. Een a zienlijk aantal poststuk l ging verloren De Rabob vraagt klanten, die dit we j einde poststukken in de hebben gestopt zich te meli bij de bank. De bouwplaats aan de Val laan kwam ook het weekeii niet ongeschonden door. V dalen verwijderden en vern den metselprofielen De sch i is 2.500 Door de voortdui 1 de vernielingen loopt bouwtijd van de woningen het uitvaartcentrum gevaai i

Leusder Krant | 1991 | | pagina 18