inder volle vuilniszak oet minder gaan kosten l Os Sissst jsssissertjes .Leusder Krant. Fietspad in de sneltrein maak Ter zake on-driehoek' de schijnwerper Groenstrook Schoolsteegbosjes L E U S D E N idsleden sceptisch over voorstel onertal laald Autokraak verijdeld Werken met kinderen vind ik het leukste' Hema Leusden bestaat 5 jaar I nsdag 13 november 1991 Pagina 3 DEN - Zeer sceptisch rden de leden van de ge- teraadscommissie voor op het voorstel van bur- ter en wethouders om even voor het ophalen isvuil zo te veranderen nsen die weinig vuil aan raat zetten ook minder Dergelijke experi- n vinden al in een aantal entes plaats. Onder meer jkerk, waar vuilniszakken n nog maar tegen een hoge in de supermarkt gekocht en worden. Wie weinig is heeft, gebruikt ook ig zakken en is dus relatief ;oop uit. dergelijk systeem kunnen iSDEN - Het aantal Leus- en is in september klei- jeworden. Dat kwam voor- mdat er meer mensen uit •den vertrokken (146), dan vvamen wonen (116) Het al geboortes (36) was gro an het aantal sterfgevallen Dat betekent dat het aan- Lnwoners gedaald is van 10 op 1 september naar 12 per 1 oktober. Dat aan- ras op 1 januari van dit jaar 62. we in Leusden alleen invoeren, als we waterdichte garanties krijgen, dat er niet overal zwerfvuil komt", waarschuw de VVD-raadslid Knoppien. Volgens hem zou door een der gelijk tariefsysteem de mensen in de verleiding kunnen bren gen de vuilniszakken leeg te gooien op straat of in de sloten. ..Het voordeel van het systeem kan daardoor gemakkelijk te met worden gedaanvreesde Knoppien. Hij wilde daarom bij de Leusdenaren geen valse hoop wekken, dat er op korte termijn een verandering in het tariefstelsel zal komen. „We moeten er ook niet te veel tijd aanbesteden, want de gemeente is nu bezig met een bedrijfseconomisch onderzoek naar de kosten van afvalver werking in Leusden." Dat on derzoek is een aantal maanden geleden aangekondigd, omdat de kosten van afvalverwerking de laatste jaren zeer sterk zijn gestegen en de gemeente wil weten of er door middel van efficiënter werken die kosten naar beneden kunnen. Daarom vond ook Renting (CDA) dat op het onderzoek dat op het gemeentehuis was uitgevoerd naar de mogelijk heden van tariefdifferentiatie te uitvoerig was geweest. „Er had kunnen worden volstaan met de mededeling dat het pro bleem onderzocht wordt. Nu krijgen we een dik rapport, dat veel papier heeft gekost, ter wijl op het gemeentehuis de kosten van kopiëren onrustba rend stijgen." De Weerdt (PvdA) vond net als zijn partijgenote, wethou der Verduin, dat er een systeem met verschillende tarieven moet komen. Ook hij ergerde zich aan de papierproduktie, maar dan vooral die van de re- clamebureaux. „Het publiek betaalt voor het ophalen van het afval, maar vraagt niet om ai die reclamefoldeis in de brioevenbus", vond hij. Ook Schouten (GPV/SGP) stond positief tegenover het voorstel om de mogelijkheden te onder zoeken Verduin tenslotte verdedig de de noodzaak om de hoeveel heid afval te beperken. „De verwerking van een ton afval is steeds duurder geworden. Nu al kost de verwerking en ver voer 260,— per ton De con tainers die in verschillende ge meentes gebruikt worden, zijn wel klantvriendelijk, maar ook milieu-onvriendelijk. Hoe moeilijker het wij de consu ment maken, hoe minder afval deze zal produceren". Volgens haar wordt er op dit moment onderzocht of een pro vinciaal afvalbedrijf in Utrecht bestaansrecht heeft Een dergelijk bedrijf zou ver antwoordelijk moeten zijn voor de totale afvalverwerking in de provincie. Door de Utrechtse gemeentes op dat ge bied te laten samenwerken zouden de kosten naar beneden kunnen. ■volg van pagina 1 ut Verduin het idee om in deel van Leusden nieuwe ngen neer te zetten strij- net de afspraak om met ten zuiden van de School- jbosjes te bouwen Ver- „Ik ben bang dat als we aan beginnen, het eind meer te overzien is. Net zo als wanneer we het Val- anaal zouden overschrij- De Schoolsteegbosjes ko- opnieuw onder druk te omdat het in de toe- st volstrekt logisch zal zijn het gebied rond de Lange- steeg voor woningbouw te be stemmen Als derde argument noemt Verduin het probleem van de invulling van de eigen behoef te. Verduin: „Gezien de ligging van het gebied, zal het om ver schillende redenen minder ge schikt zijn voor bouwen in de sector van de lage huren. Dan zal een deel van de woningen daar toch weer gebouwd wor den voor mensen van buiten de gemeente. En dat willen we nou net niet." De rest van het college deelt de bezwaren van Verduin niet. Wethouder De Jongh: „Het is nooit leuk om een stuk natuur te moeten offeren Hier niet, maar nergens in Nederland. In ieder geval bieden de uitkom sten van het onderzoek weer wat perspectief als het erom gaat Leusden zijn eigen pro blemen op het gebied van de volkshuisvesting te laten op lossen Bovendien ben ik het wat de ligging van het gebied betreft niet helemaal eens met Verduin. Er ligt in dat gebied een fantastisch openbaar ver- voerstracé (de Pon-lijn), dat interessante mogelijkheden biedt." De Pon-driehoek werd enige maanden geleden voor het eerst als bouwlokatie genoemd in de structuurschets van het adviesbureau Zandvoort, dat de mogelijkheden voor uitbrei ding in de gemeente Leusden onderzocht. In die visie zou er sprake kunnen zijn van een verdubbeling van Leusden- Zuid De beslissing of die lo- katie al dan niet geschikt zou kunnen zijn voor woningbouw werd echter uitgesteld, omdat gevreesd werd dat bouwacti viteiten op die plek funeste ge volgen zou hebben voor grond waterstromen, die van vitaal belang zijn voor diverse na tuurgebieden, met als belang rijkste exponent de School steegbosjes Bij de behandeling van de structuurvisie in de raad werd besloten een hydro logisch onderzoek te starten naar de gevolgen van woning bouw op die plaats en de re sultaten daarvan af te wach ten. voordat er concrete be sluiten over genomen zouden worden LEUSDEN - In een ijltempo wordt het fietspad tassen de Ursidineweg en de Randweg aangelegd. De fietsverbinding moet vóór 1 december klaar zijn, omdat de gemeente dan in aanmerking komt voor een subsidie van het rijk en de provincie. Als die datum op tijd wordt gehaald betaalt de gemeente nog maar f 15.000,— voor een fietspad die m totaal f 145.000,— kost Als het pad er ligt, wordt het voor fietsers en brommers mogelijk om vanaf Amersfoort naar het toekomstige bedrijventerrein De Horst te rijden Omwonenden waren overigens niet gelukkig met het fietspad, omdat zij overlast verwachten, met name in de avonduren Jeugdige fietsers zullen volgens hen van de verbinding gebruik maken na een avondje stappen in Amersfoort.. De gemeente vond de bezwaren niet zwaarwegend genoeg om van de aanleg af te zien. Na de ingebruikneming in december is de route overigens nog met compleet. Het ligt in de bedoeling om naast de Ursulineweg, vanaf het nieuwe pad tot aan de Driftakkerweg een vrijhggend fietspad aan te leggen. Die zou er dan in 1992 of 1993 moeten komen. Als dat tenminste dan nog nodig is. Dat zal eerst worden onderzocht, voordat de beslissing hierover valt. vervolg van pagina 1 over van gedachten te wisse len Voortman zag. als alter natief, wel iets in de voorstel len van de bewoners om hekjes te plaatsen. Ep Oostra nam een wat cryptisch standpunt in „D66 steunt het voorstel, alleen als de bevolking het ook steunt' was de mening van de libe raal-democraat. Daarmee wees hij het voorstel eigenlijk af, zoals voorzitter Panis con stateerde, omdat de bewoners wat dat betreft duidelijk ge noeg waren geweest in hun kritiek. Oostra noemde de sug gestie van de bewoners om de tijden te wijzigen niet juist. „Als we het vergunmngparke- ren al om 20.00 uur laten eindi gen, ontnemen we de politie een redelijke kans om op te tre den." Ook het standpunt van de bewoners over de kosten van een vergunning vond Oo stra nergens op slaan „Vijfen dertig gulden vind ik juist erg goedkoopaldus Oostra, die LEUSDEN - Politie-agenten hebben woensdagmiddag een autokraak op een parkeer plaats aan de Bavoortseweg (bij het zwembad) verijdeld Attente passanten belden de politie, toen ze een tweetal jon gens signaleerden die zich ver dacht ophielden. De knapen, veertien jaar oud, bliezen de aftocht toen de politie een kijkje kwam nemen liet weten niets te voelen voor het neerzetten van parkeer- hekjes als er niet eerst grondig over het parkeerbeleid in de hele gemeente is gediscus sieerd. Ook van de kant van Leusden'90 ontmoette het voorstel van b&w heftige kri tiek. Roef Blauw vond het idee van de bewoners voor het in stellen van een parkeerverbod met ontheffing „de enige echte oplossing." Blauw liet merken bevreesd te zijn voor de prece dentwerking, die van het colle gevoorstel zou kunnen uit gaan Hij wees daarbij met name op de chaotische par- keertaferelen rond boerderij De Karkhorst in De Wetering „En dat wordt met de komst van een mortuarium daar al leen nog maar erger Wel zei Blauw dat wat hem betreft de introductie van betaald parke ren in Leusden wel bespreek baar is. Gert de Weerdt (PvdA) advi seerde b&w het voorstel terug te nemen en de suggestie van de hekjes nader te onderzoeken ,Ik heb alleen geen idee wat dat gaat kosten, dus dat moet eerst maar eens onderzocht worden Maar met dit voorstel is niemand gelukkig, al ben ik niet zo bang voor precedent werking of de sluipende intro ductie voor betaald parkeren Evelien Blom (CDA) was de enige die zich wel kon vinden in het voorstel van b&w „Het wordt tijd dat er echt eens iets gebeurd en dit is het minst slechte voorstel dat ik tot nu toe gehoord heb.' Blom gooide nog wel een knuppel in het hoenderhok door op te merken dat de groenstrook langs dc Clarenburg/Burgemeestcr Van der Postlaan gebruikt zou kun nen worden voor oplossing van het parkeerprobleem. Die groenstrook maakt deel uit van de bufferzone rond de School steegbosjes en dat ligt politiek nog steeds zeer gevoelig. „Toch zouden we daar eens over moeten durven praten", vond Evelien Blom. Blom kreeg in die suggestie meteen steun van de VVD en Harm Offercins van het GPV/SGP Gert de Weerdt wees het voorstel echter op voorhand af. Het eind van het liedje was dat burgemeester Panis con cludeerde dat hij het voorstel terug zou nemen, om de sug gesties van dc bewoners en commissieleden nog eens na der af te wegen. Hij wees er wel op dat de problematiek eigen lijk niet langer uitstel kon ve len. „De situatie rond de SBBO is zo langzamerhand onhoud baar. We kunnen de bewoners niet meer het bos insturen Die conclusie werd gedeeld door de bewoners. Meyer „Het water staat ons aan de lippen (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekenngen zulleji maar weinig isdenaren zijn, die im eest er Kraaikamp i zwembad De O c to miet kennen. Hij It al vanaf 1967 mies in Leus den en 'oalshij zelf zegt, al de tweede generatie rotkinderen toe ,,Ik tfnu les aan de kinde- h>an mijn eerste leer den, "zegt hij. Lesge- i aan schoolkinderen f-t onderdeel van zijn 'k, dat hij het leukste dt. Een uitzondering ikthij voorde babies. is de laatste jaren de ■oontegeworden om kinderen zo vroeg moge lijk vertrouwd te maken met het water.Dat ver eist echter een speciale aanpak. Babies zijn te klein om zomaar iets mee te kunnen doen. Daarom laat ik dat lie ver aan anderen over. Daarentegen geeft Kraaikamp wel graag les aan ouderen. „Mijn trouwste fanclub, 'noemt h ij deze groep.De oud ste is een man van 86 jaar, die nog steeds elke week zijn baantjes trekt, "zegt hij vol be wondering. Lesgeven is trouwens niet het enige dat de 56-jarige bad meester doet. Zijn dag taak maakt van hem een manusje-van-alles. Schoonmaken, technisch onderhoud en de con trole van de waterkwali teit zijn onderdelen daarvan. Dat laatste is trouwens de afgelopen jaren een stuk gemakke lijker geworden. „Te genwoordig is alles geautomatiseerd. Als we het water controleren hoeven we alleen nog maar een paar knopjes in te drukken om de ge gevens af te lezen. Vroe ger waren we druk met watermonsters en pil- Badmeester Kraaikamp bij het 25-meterbad. „De groep ouderen is mijn trouwste fanclub. letjes in de weer. "Dat zorgt ervoor dat hij en zijn collega 's meer tijd hebben voor andere din gen. Hoewel hij over en kele jaren in de VUT zou mogendenkt hij nog niet over ophouden„Ik Sissssers is eeil rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, <>f wilj u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen ?s ochtends van 11-112 uur. Er breken drukke tijden aan. De feestdagen voorde deuren de dagen worden korter. Stemmig jaargetijde is over het algemeen het gevoelen. Allereerst krijgen wé natuurlijk Sint Nicolaas... Zelden is er zoveel te doen geweest over de aan komst van de Goedheiligman. Wanneer vertrekt hij nu uit Spanje, of beter wanneer stoomt het schip de Nederlandse haven binnen. Kortom, onrust in de toch af wankele kinderhartjes... *...Na veel heen en weer telexen, faxen, bellen en schrijven is bet eindelijk allemaal duidelijk. Sint komt officieel 23 november in ons land aan. Het kan zijn, dat een waarnemer van de Sint al op eerder tijdstip is te signaleren, maar dat ontlast dan alleen maar dc oude baas... De kindervriend uit Spanje krijgt trouwens dit jaar in Leusden misschien te maken met peuters, die, wel licht vooreen passende beloningbereid zijn vertrou welijke informatie uit de 'ouderlijke' boekhouding te verschaffen. Althans als we PvdA-raadslid Gert de Weerdt mogen geloveu...* Vorige week beklaagde een bestuurslid van de ge zamenlijke peuterspeelzalen zich tijdens dc commis sievergadering Welzijn over dc bezuinigingen, die zijn organisatie hadden getroffen. Volgens de gemeente kan het tekort aan geld echter worden opgevangen door dc ouderbijdrage te verhogen. Volgens het be stuurslid echter een maatregel, die niet zo maar uit te voeren is...* *...,,Wij moeten vragen naar het inkomen van de ou ders om dc hoogte van de bijdrage te kunnen vaststel len. Dergelijke privégegevens zullen wij echter nooit van de ouders krijgen", betoogde de vertegenwoordi ger van de peuterspeelzalen...* *...,,Dan vraagt u het toch gewoon aan dc peuters zelf", adviseerde De Weerdt. „Die weten tegenwoor dig alles, dus moet het een koud kunstje zijn dat soort informatie van hen los te peuteren". Met zijn opmer king liet hij merken, het maar onzin te vinden dat de kinderopvang in Leusden verschoond zou blijven van bezuinigingen, die ook door andere instellingen opge bracht moeten worden...* *...Dc Weerdt vond trouwens nog meer zaken pure onzin. Zo nam hij dc verspreiding van reclamefolders op dc korrel. „Stapels nutteloos papier worden er wekelijks door mijn bus gegooid", hield hij de verga dering voor. Hij maakte zijn opmerking naar aanlei ding van een voorstel de afvalstoffenheffing zo te veranderen, dat mensen die weinig vuil aan de straat zetten ook minder hoeven te betalen...* *...Maar volgens De Weerdt is het helemaal niet zo gemakkelijk om de vuilniszak zo leeg mogelijk te houden. Met name de grote hoeveelheid reclamedruk werk verzuurt volgens hem het leven van de gemiddel de Leusdense 'huisvuilproducent'...* *...Om zijn gelijk aan te tonen had De Weerdt het papierwerk van één dag verzameld en op de weeg schaal gelegd. Meer dan 2,5 kilo wees de wijzer aan. „Volgens mij zijn de Leusdense winkeliers nu al bezig met hun Paasaanbiedingcn," dacht De Weerdt...* Vorige week schreven wij over een 'oorlog' tussen de Leusdense postzegelclubs. De drie verenigingen doen er alles aan om zo voordelig mogelijk in dc publiciteit te komen en maken reclame voor zichzelf met kreten als:Wij zijn de enige officiële filatelisten- vereniging in Leusden" en ,,Kom naar de kleinste red) club"...* *...Dat het om een oorlog zou gaan zien wij echter volgens voorzitter Co de Vries van 'Onder dc Loupe" verkeerd. ,,Ik heb mij nog nooit bezondigd aan scheld partijen in dc richting van een van de andere clubs." laat hij weten. Volgens hem heeft hij zelfs herhaalde lijk gezocht naar mogelijkheden om met de anderen samen te werken. Dat zou echter volgens hem vooral door Lisiduna worden tegengewerkt...* *...Toch kan De Vries bet niet nalaten te benadrukken dat zijn vereniging in één jaar tijd behoorlijk gegroeid is. „We hebben nu 150 volwassen en 140 jeugdleden," zegt hij. „In die periode hebben we maar drie opzeg gingen gehad en dan alleen nog maar, omdat deze mensen gingen verhuizen"....* *...Met deze opmerkingen geeft De Vries nu precies aan wat wij bedoelden met de oorlog tussen de postze gelverenigingen: de strijd om dc gunst van de Leus dense postzegelliefhebber is in volle gang...* voel mij nog prima en heb nog plezier in mijn werk, dus ivaarom zou ik stoppen LEUSDEN - De Hema viert dezer dagen het feit dat het vijf jaar geleden is dal het grootwinkelbedrijf zich in Leusden vestigde. De Hema heeft in dal kader verschillende aantrek kelijke aanbiedingen. Kinderen van winkelende klanten kunnen op woensdag 13 en zaterdag 16 november rekenen op een gratis suikerspin. Tevens brengt de Hema in het kader van het lustrum de onlangs gestarte klaar-lerivijl-u- winkelt foto-service onder de aandacht Gebrachte filmrol letjes worden binnen een uur ontwikkeld en afgedrukt Bedrijfsleider Goor noemt de beslissing om de Hema in Leusden te openen een goede greep: „Vanaf het begin heb ben we hier goed gedraaid en het gaat nog steeds beter. We trekken ook in toenemende male mensen uit Amersfoort. En dat is logisch, als je bedenkt dat je hier in de onmiddellijke ■nabijheid van de zaak riant en kosteloos kan parkeren In Amersfoort moet de klant eerst een kwartier zoeken naar een geschikte parkeergelegenheid

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3