Huidige directeur is voor het eerst geen 'echteAchtervelder REGISTER .Leusder Krant. Al r 1 Negentig jaar RABO-bank in Achterveld Raiffeisen Het Register bevat de volgende Afdeelingen. Invalkracht Voensdag 13 november 1991 Pagina 5 hei in k Ider aasi e gcj 'Jdra van ACHTERVELD - Het postkantoor, de woning voor de veldwachter, de coöperatie, de handelsmaatschappij en de verharding van de wegen naar Achterveld, zijn allemaal gerealiseerd dankzij het initiatief en de investeringen van de Rabobank, (lees: het gezamelijke bezit van de Achtervelders) De Rabobank ontstond negentig jaar geleden, dankzij een initiatiefrijke nieuwkomer. Het personeel van de Rabobank in Achterveld voor het kantoor aan de Jan van Arkelweg. De Rabobank bestaat al negentig jaar en dat is een moment om bij stil te staan.(Foto Hans Verhorst) Na een periode van bloei en behoud, ken merkt de bank zich tegenwoordig door zake lijkheid. De 'nieuwe' direkteur is voor het eerst geen Achtervelder. Het bestuur van de bank, bestaande uit Achtervelders, werkt te genwoordig op de achtergrond. Dat is wel anders geweest. Een portret van een bijzon dere bank. De Heer H. de W. heeft f 194,76 betaald. Het bestuur (van de bank. red) bepaalde dat genoemde hiervoor f 100,— veevoeder mag halen (bij de eigen handelsmij. red.), zo hij f 200,-- betaalt als de varkens die nu gemest kunnen worden door hem verkocht zijn", uit |de notulen van 5 december 1905. De heer de it stond vast 'ter goeder trouw en faam' bekend Dat wil zeggen, zijn vrouw kwam 'an bekende huize, zijn buren stonden borg voor hem en aan zijn kennis over varkens werd niet getwijfeld. Hij mocht geld lenen om dankzij de eigen handelsmaatschappij de winter door te ko men. Wie onbekend was of volgens de be stuurders 'niet zuiver op de graat' kwam met m aanmerking voor een lening. Dit kon zelfs tot uitzetting leiden. Een cryptische verklaring voor zo'n uitzet ting in 1922, gevonden in het eerste leden boek, maakt nieuwsgierig naar het achterlig gende verhaal.: ..Willem K ontzet we gens verzet tegen het bestuur." Had hij met zijn vuist op tafel geslagen7 De sollicitatie voor de functie van kassier, van de Kleinveld, maakte in 1908 geen enkele kans Hij was volgens de notulen van 13 februari 1908 'houder van een stille kroeg dus volgens de vergadering niet ter goeder trouw." Logisch! Alhoewel het bestuur vanaf 1901 tot 1910 maandelijks vergaderde bij Voskui len in de Roskam en de kassier op 29-12-1919 toestemming krijgt om vanuit zijn woning, tevens plaats van (uit)betaling en vergaderen 'drank, tabak enzovoorts te verkoopen.' Wanbetalers konden eerst op een aanmaning van de kassier en daarna op een bezoek van de voorzitter van het bestuur, de heer Visser, rekenen. Wanbetalers werden uit de club ge zet. Een schande, groot genoeg om voor op de knieèn te gaan ten einde om clementie te vragen. Uit de oude notulen komen de be stuurders niet al te hard over. Regelmatig is sprake van gevonden oplossingen om de pijn te verzachten. Men oordeelde immers over buren. Iedereen kende iedereen Het beeld van een Achtervelder die met de pet in zijn hand. komt praten over een lening, een voorschot of een hypotheek Zijn finan cieel benarde positie moet bekend maken aan bestuursleden die alles wisten en hielden ze wel hun mond. Het beeld van boeren rond een tafel die de betrouwbaarheid toetsten, voor hij of zij mocht inschrijven voor vijftig cent De voor stelling van macht ten goede gebruikt om het kleine dorp kansen op een beter bestaan te geven. De Rabobank is de spil van het finan cieel welzijn zoals de Sint Josephkerk dit was van het geestelijk leven. Oprichter Ruurderi- cus Januarius Visser kan tevreden zijn. Ruurd Visser, uit Noord-Holland, woonde ui 1901 pas enkele maanden op boerderij 'Groot-Achterveld'. Achterveld was toen met meer als een verzameling boerderijen fond een kerk Onverharde wegen, water noch electriciteit, een paar grote boeren, veel kleintjes die het hoofd maar amper boven water konden houden. De rijkdom bleek uit het aantal ruitjes in de stal. Ieder raampje stond voor een koe. Wie twaalf ruitjes had liet zijn dochter niet omgaan met vijf ruitjes. Zoals op veel plaatsen hadden de rijke boe ren vaak meer geld dan ze grond hadden om zaad voor te kopen. Terwijl de kleintjes moesten lenen tegen woekerrentes van soms 25%. De vondst van de Duitse burgemeester Raiffeisen kreeg weerklank Door kapitaal bijelkaar te leggen, konden boeren gemeen schappelijke voorzieningen realiseren, waar iedere inlegger baat van had en uit kon lenen. De opbrengst van deze Raiffeisenbank werd niet rechtstreeks uitbetaald aan de boeren, maar kwam (en komt) ten goede aan de ver beteringen van de agrarische sector De boeren beslisten met elkaar, voor elkaar en in eigen belang. Met als gevolg een lage rente en vastgestelde prijzen voor iedereen. In Achterveld kwamen daartoe vijf en dertig boeren onder leiding van Visser in oktober 1901 bijelkaar. De zaak werd snel beslist want op 22 november 1901 was de Coöpera tieve Boerenleenbank en Handelsonderne ming Achterveld een feit. Een sociale doorbraak Rondom de tafel klei ne en grote boeren die met elkaar een plan realiseerden, waarbij iedereen gelijke stem had (hoewel in de praktijk de een wat vaker zijn stem liet horen dan de ander) De grote boeren moeten met argusogen naar de (bedreigende?) mogelijkheden van de kleintjes hebben gekeken, maar anderzijds ingevolge het voorschrift van art 11 der wet van 17 November 1876. (Staatsblad No. 227), gehouden in het kantoor van de Fz a. Se gevestigd te houdende C?z- bladen, op de eerste en laatste geteekend, en de overige gewaarmerkt door ons Rechter in het Kanton op heden den I. Statuten en Wijzigingen van Statuten. II. Leden van het Bestuur, van den Raad van Toezicht of Commissarissen (zoo deze laatsten er zijn). III. Toe- en uittreding of ontzetting van Leden. IV. Rekening van Stortingen. V. Aangehechte Stukken. Het voorblad uit de Akte van Oprichting. de grote kansen tot economischer werken hebben gezien. Immers, bank en handelsmaatschappij wer den tegelijkertijd opgericht en vormden lang. tot 1980, een soort Siamese tweeling. De bank verschafte de middelen tot aankoop Voer, later zaad, kunstmest en zuivel. De opslagruimte was de eerste aankoop Maal- machines volgden Net als een zuivelfabiek, postkantoor, een stoommalerij en goede we gen om daar te komen, veilig door het moge lijk maken van de komst van een veldwachter die een huurhuis kreeg aangeboden, Door samen de kosten te dragen werd scholing voor iedereen en daarmee betere bedrijfsre sultaten mogelijk De kassier werkte lange tijd op een bovenka mertje van zijn vaders boerderij Hij ontving en betaalde uit. Als magazijnmeester was hij belangrijk voor de uitlevering van de goede ren. De werkelijke macht lag bij het bestuur Zij beslisten over de kwalititeit van het in te kopen voer, de prijzen en het al of niet toe staan van leningen en voorschotten Veel is er veranderd bij de Rabobank in Achterveld. In essentie is zij hetzelfde geble ven. Nog steeds bepalen de leden wie er in het bestuur komt Nog steeds zijn de inwoners zich bewust dat dit de bank is waar hun geld ligt en waar hun zaken behartigd worden. De komst van de geldautomaat werd niet door iedereen toegejuicht. Men mist het binnenlopen voor een praatje met een bekend gezicht achter de balie. Nog steeds wordt tijdens de jaarvergadering een bloemetje uitgereikt aan de baliemedewerk sters en staat al het personeel, inclusief de invalkrachten, op de eerste pagina van het jaarverslag genoemd. Nog steeds komt de winst ten goede aan het 'totaalplan voor de Achterveldse bevolking'. Ruim tachtig pro cent van de Achtervelders laat op de een of andere manier zijn zaken behartigen door de Rabobank. Ongeveer tachtig van de driehonderd leden, bezoekt de jaarvergadering. Lid wordt je te genwoordig wanneer men een bedrijfs garantie is aangegaan. Daarmee krijgt men invloed op het beleid maar is men medeaan- sprakelijk voor 5000,-- bij een debacle van de bank. (Tegenwoordig een theoretisch ge vaar door de landelijke overkoepeling). De werkwijze is veranderd Ook de Rabobank ging met zijn tijd mee. Volgens de huidige direkteur H Vermeulen (37) zelfs zijn tijd vooruit Met trots wijst hij op de aanschaf van computers als een der eersten, net als de geldautomaten Zijn komst is kenmerkend voor de veranderingen in deze tijd. De vorige kassiers kwamen zonder uitzon dering uit eigen geledingen. De laatste twee waren vader en zoon Zandbnnk Vader Zandbnnk trad in 1908 in dienst Hij kon schrijven en hoofdrekenen. Boekhouden was eenvoudig. Bijschrijven van winst of rente, afschrijven van verlies en terugbetaling. Zoon trad in 1954 aan. Hij had MULO en een opleiding voor de coöperatie. Pas in 1980 werd de han delsmaatschappij, toen al coöperatie, juri disch gesplitst van de bank Hij maakt de eerste beleggingen mee, net als de eerste ver zekeringen, privé-rekemngen en vakantie reizen geboekt door de bank Hij was al meer zaakwaarnemer dan kassier achter een loket en eindigde zijn loopbaan als direkteur. De tegenwoordige functie vraagt om een lan ge vooropleiding waarbij management min stens zo belangrijk is als ecomnomische ken nis In tegenstelling tot zijn voorgangers hoeft Vermeulen niet te weten wat goede varkens, lijnkoeken of verzekeringen zijn. Daarvoor heeft hij specialisten Het Midden- en kleinbedrijf en de particui ren sector zijn tegenwoordig minstens zo be langrijk als het boerenbedrijf. Geen Acht.t velder weet via de bank meer van de zaken van zijn buurman Het bestuur bespreekt geen individuele gevallen De overkoepelen de landelijke organisatie zal in de nabije 1 in komst steeds belangrijker worden De di rekteur gaat om vijf uur (soms wat later) n ai zijn huis, buiten Achterveld. Zijn betrokk n- heid bij de gemeenschap blijkt uit groeicij fers. Niet langer uit zijn bestuursfuncties bij de agrarische, sociaal culturele, kerkelijke of educatieve organisaties De bank is kortom verzakelijkt. De betrouwbaarheid van de potentiële kl ut richt zich met meer op zijn persoonlijk leven I maar op zijn bedrijfsplan De investeringen hebben niet langer het doel voorzieningen l realiseren, zoals een postkantoor (de huidige direkteur klinkt verbaasd: .Hebben we dat gedaan! De concurrentie binnen gehaald1' de oude direkteur Zandbrink ..Het was - de telefoon en de postzegels De investeringen richten zich op de afzet markt, de marco-economie. Kortom het haalbaarheids- inplaats van het maatsch p pelijk -principe Maar nog altijd komt de winst ten voordele van de leden, zonder divi dent-uitkenngen. Ook dit jaar kan de Rabo bank haar leden leningen verstrekken tegen een lagere rente dan landelijk bepaald is. Volgens direkteur Vermeulen staat de bank voor nieuwe ontwikkelingen Gepraat wordt over meer samenwerkingen tussen de Rabo i banken onderling, het samen gebruik maken van specialisten en voorzieningen. Hij is op timistisch. Ter gelegenheid van het negentig jarig bestaan krijgt iedere cliënt een Amai i- lusbol "Om te zien hoe de bank bloeit "t >p naar de honderd jaar In het besef dat in 2001 de Rabobank iets minder zuiver Achterveids zou kunnen zijn dan bij de oprichting hot geval was maar met de hoop dat het de spil in geldzaken mag blijven. Ruurdericus Visser, oprichter der Achterveldse Coop Boerenleenbank m 1001.(Foto Archicl .hm M. Schouten

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5