'rins Cor Puup wisselt /oor Nelis Puup Weningen iöSisi Lichtshow .Leusder Krant. -let weer in ei Kerstgala Barneveld L E U S D E N Geen gezeur, een puupenkop gaat deur PJ-revue Bejaardengroep Verkeersplan Leusden Verkeers regels Ongeval Tak door ruit Merel Koensdag 13 november 1991 Pagina 9 CHTERVELD - Onder het otto 'geen gezuer, een puu- mkop gaat deur' gaat Achter- ild het carnavalsjaar 1992 in. (gelopen zaterdag werd in ns Gebouw te Achterveld het rinsenbal gehouden. Een ond waar carnavallend chterveld met spanning naar tkeek, want wie zou de nieu- e prins worden? Uiteindelijk eek de 'oude' prins de nieuwe zijn geworden. e avond werd geopend door drive-in disco van Black- Dvver. Terwijl ook De Hofka- il daar zijn vrolijke noot aan droeg. Naarmate de avond irderde werd het drukker. De :hte liefhebbers kregen toch eer de eerste kriebels. De rins maakte bij proclamatie ikend, dat Theo van de Wete- ng, die de raad van elf ging irlaten, lid van verdienste erd van de Puupenkoppen. :erna pleegde Prins Cor tiup de veertiende) zijn laat- e ambtshandeling en onthief zijn adjudant Frans Stapel roek van zijn functie en werd 'm de steek afgenomen. Na- it de voorzitter van de carna- ilsvereniging De Puupenkop- Harry Voltman, Prins ir-Puup de veertiende de eek had afgenomen werd het ht spannend, immers wie zou nieuwe Prins worden. :t doek was letterlijk en fi- lurlijk gevallen Het feest ng korte tijd zonder prins rder. Om precies 11 minuten er 11 ging onder tromgerof- het doek weer open. Een ïvige muur, met daarop ver- ïld het motto van het komen- caranavalsjaar, sierde het dium en door de deur kwam de nieuwe nu nog onherkenba re prins naar voren. Toen deze werd ontmaskerd zagen de aanwezigen dat we derom Cor Hoogland Prins Carnaval van Puupenkoppen- land was geworden. De nieuwe prins gaf te kennen onder Prins Nelis-Puup de vijftiende een tweede ambtstermijn in te willen gaan. Cor-Nelis De nieuwe Prins deelde mee als Cornells ter wereld te zijn ge komen en dat hij bij zijn eerste termijn het eerste gedeelte van zijn naam had gebruikt en daarom zijn tweede termijn met het tweede gedeelte van zijn naam wilde regeren in Puupenkoppenland. Een luid applaus van de aan wezigen bevestigde de instem ming van deze zienswijze. Hierna maakte Prins-Nelis als eerste bekend wie de nieuwe adjudant zou worden. Dit was de secretaris van De Puupen koppen Gerard Horst. Daarna stelde hij de Raad van Elf aan de aanwezigen voor. Nieuw raadslid werd Bob An- driesen en reserve-raadslid werd Teus Valkenburg. Alle raadsleden kregen van Prins- Nelis een fraaie onderschei ding. De nieuwe dansmariekes te weten Natasja Blom, Diana Geerenstein, Ingrid Leurs, Sonja Tessels en Sabine Hes sels werden met luid applaus begroet. Onder leiding van de twee oudere dansmariekes. Ti mara van Veenendaal en Carla Voskuilen, zullen zij dit jaar de prins Nelis en zijn Raad op alle officiële bezoeken vergezellen. Hierna was het de beurt aan CHTERVELD - Op 23 en 24 ivember vinden weer de uit- leringen van de Achter- •ldse KPJ-revue plaats. De ibrengst van deze inmiddels revue komt ten goede aan Achterveldse Zonnebloem, revue is dan ook getiteld: Jijna 1 miljoen voor de Zon- ibloem". ik dit jaar bestaat de revue ier uit een bonte mengeling sketches, liedjes, en dans. :t dit jaar onder andere: Een annend avontuur van Tar- n. en een bezoekje aan een nnibalenrestaurant. Tevens rzorgen de leden van de Ita- lanse variétégroep "The Six ying Zembini's" een werve- d optreden. De cultuur komt ook aan bod d.m.v. een vreemde partij schaak. En de KPJ verloo chent zijn plattelandsafkomst niet met een aflevering van de spannende agrarische soapse rie "Goede geiten, slechte gei ten". Uiteraard blijven ook de Ach terveldse gebeurtenissen en nieuwtjes niet onbesproken. Dat het niveau van de revue op een redelijk peil staat, bleek vorig jaar al toen André van Duin twee onderdelen voor zijn show gebruikte. Dit jaar werd bekend dat Toneel uitgeverij Vink een bundel met 14 sketches uit de voor gaande revues gaat uitgeven. De revue wordt gehouden op 23 en 24 november in Ons Ge bouw te Achterveld. Aanvang is 20.00 uur. twee leden van de Federatie Midden Nederland, te weten Henk Pasman en Han de Breed. Zij reikten aan Kees Jonkman van De Puupenkoppen de on derscheiding uit van meest verdienstelijke carnavalvier- der van het jaar. Later werden over en weer onderscheidingen uitgereikt. Prins Moustache en zijn gevolg van de Oude Klomp uit Leusden gaven deze avond ook acte de presence. Het feest ging hierna nog door tot in de kleine uurtjes. Reeds op 16 november a.s. zal de nieuwe Prins en zijn raad al paraat zijn bij de installatie van de nieuwe prins van De Oude Klomp in Leusden. Op 1 fohmari 1992 zal het Boeren kielenbal worden gehouden in Ons Gebouw te Achterveld. Het verdere programma van De Puupenkoppen uit Achter veld luidt: 26 februari Carna val in Zon en Schild, 28 februa ri Groot Carnaval in De Kla- veet, 29 februari Kindermid dag in De Moespot en Carnaval bij Buitenlust, 1 maart de Grote optocht door Achterveld en na afloop van de optocht smiddags carnaval bij de Achterveldse horeca. 1 maart s'avonds carnaval bij De Roskam, 2 maart Dweildag bij de Achterveldse horeca en te vens Tienercarnaval in De Moespot, 3 maart 55+ carnaval in Buitenlust. Na afloop van het 55+ carnaval rond 24.00 uur afsluiting bi] De Hessen- kar. LEUSDEN - Een groep van ongeveer 40 vijftig-plussers, allen lid van de Achterveldse Bejaardengroep, zijn zes dagen op vakantie geweest naar Winterberg Duitsland Een ge heel verzorgde reis waar de groep diverse plaatsen in het Sauerland met een bezoek ver eerde. Zo werden de plaatsen Kahler, Asten en Korvach be zocht. De zondag werd de Hei lige Mis in een van deze dorpen bijgewoond De vakantie werd gevuld met zwemmen, wande len en kaarten en andere spel letjes, terwijl er door vooral de dames ook veel gewinkeld werd. Kortom een gezellige vakantie. Een openlucht con cert in het Kurpark van Win terberg, samen met de huifkar- rentocht waren een van de hoogtepunten van deze vakantie. Margriet Eshuis BARNEVELD - In het kader van december feestmaand tre den zaterdag 14 december twee solisten en een groep op in de Vcluwehal. Het restau rant van de Veluwehal heeft als organisator van dit 'Kerst- gala '91' deze artiesten naar Barneveld weten te halen: The Magic Platters, Margriet Es- huis en Jorge 'Pavarotti' Ca stro zorgen voor een avond vullend programma waar lief hebbers hun hart op kunnen halen. Bij de organisatoren leeft het idee om ieder jaar in de feestmaand een speciaal kerstgala te organiseren. De avond begint om 20.00 uur en in de voorverkoop zijn vanaf nu kaarten te verkrijgen in de Veluwehal zelf. Via een spe ciale kortingsbon in de adver tentie voor deze avond kun nen abonnees van de Leusder Krant een korting krijgen op de toegangsprijs. Deze bonnen dienen bij het kantoor van de Barneveldse Krant aan dc Nieuwstraat 15 ingeleverd te worden. 'The Magic Platters' is een groep die qua sound, stemmen en close harmonies herinnert aan 'The Platters' uit de jaren 50 en 60. Deze groep is bekend geworden met de hit 'Only You', maar gooide ook hoge ogen met nummers als "The Great Pretender", "Smoke gets in your eyes" enzovoorts. In 1961 houden 'The Platters' op te bestaan en vormt de enige overgebleven echte 'Platter' een nieuwe groep: 'Tony Williams and the Plat ters' In 1977, na het vertrek van Tony, reist de groep met veel succes de wereld rond on der de naam 'The Platters gol den hit review'. In 1986 werd besloten een nieuwe plaat te maken en werd een nieuwe naam bedacht: 'The magie Platters'. Op toemee door Ne derland doen zij ook nu Barne veld aan om velen weer in de ban te brengen van onder meer de oude Platter-hits. Margriet Eshuis Velen kennen nog Margriet Eshuis' grote hits 'House for sale' en 'Scarlet lady' Mar griet Eshuis stond een jaar of negen geleden al eens met haar eigen band op het po dium van het Barnevelds Con certgebouw De zangeres van de vroegere groep "Lucifer" begon in 1977 aan een solo-car rière en maakte veel succes volle tournees Dit jaar kwam haar nieuwe solo-elpee uit' 'Sometimes'. Jorge Castro is een nieuwe ster aan het artiestenfirma ment. Onlangs won hij in de finale van de Soundmixshow van Hennie Huisman. Hij imi teert Pavarotti maar zingt ook songs van Julio Iglesias en En- gelbert Humperdinck Jaren lang zong hij 's avonds in piz zeria's en haalde daarbij geld op. Nu hoopt hij een echte car rière te kunnen starten en de aanbiedingen schijnen al bin nen te stromen, zoals ook uit Barneveld het geval was. r erhri1ieli|k€ readies Leusden. - Mevrouw Dirks vraagt aan dacht voor de buslijnen in Lcusden. 'Wij kunnen met de jongste beleidsvoornemens niet anders dan ontgoocheld zijn'. Met name wethouder De Jongh moet het ontgelden. Met belangstelling hebben wij - bewonersgroep de Wete ring/ Alandsbeek-oost - ken nis genomen van uw jongste beleidsvoornemens inzake verkeer en vervoer, zoals vast gelegd in het verkeersplan In het licht van het belang betref fende openbaar vervoer, waar wij namens velen voor staan, en van overlegresultaten met u - wethouder J. de Jongh in het bijzonder - kunnen wij niet anders dan teleurgesteld zijn Het heeft ons verbaasd dat u de voorstellen hebt geformu leerd zonder overleg vooraf; dit terwijl u bekend is hoezeer onze groep staat voor de be langen van een groep bewo ners die direct te maken heeft met de gevolgen van uw voor stellen. Teleurgesteld zijn wij omdat in de voorstellen niets te her kennen is van het overleg dat wij frequent hebben gehad over de gevolgen van uw be leid inzake openbaar vervoer voor de genoemde wijken. Ook ontbreekt elk uitzicht op iets van deze herkenning. Er zijn geen concrete aanwijzin gen voor herstel van de met de buslus Valleikanaal bedoelde funktie en daarmee van een behoorlijk aanbod van ojDen- baar vervoer voor de nu nog afgegrendelde wijken Nog een ander aspect versterkt onze teleurstelling. In het kader van verkeersrem- mende maatregelen stelt u voor een verkeersdrempel aan te leggen bij de brug over het Valleikanaal. Tegelijk ver bindt u hieraan de stelling dat een dergelijke drempel een be lemmering is voor een lijn dienst. Hiermee wekt u de in druk belemmeringen voor te rugkeer van de busdienst zelf te creëren en dat nog wel met een op zichzelf juiste maatre gel. temeer daar u elders een verkeersremmende voorzie ning wilt wegnemen. Anders gezegd waar het gaat om functieherstel van de buslus Valleikanaal, doet u met een rechte stok een kromme slag Op grond van bovenstaande kunnen wij niet anders dan ontgoocheld zijn. Hier komt nog bij dat wethouder de Jongh in een eerder overleg bij herhaling en ondubbelzinnig andere verwachtingen heeft uitgesproken omtrent terug keer van de buslus op termijn. Wij gaan er vooralsnog van uit dat u, trouw aan de beginselen van politieke integriteit, onze opmerkingen betrekt in het overleg binnen uw college en met de gemeenteraad en wij hopen dan ook op een her overweging van voorstellen, resulterend in een evenwichti ger aanbod van openbaar ver voer, derhalve tot het op nieuw ontsluiten van onze wijken. Tenslotte spreken wij het vertrouwen uit dat wij door u zullen worden betrok ken bij voortgaand beraad over dit onderwerp, zoals bij voorbeeld voorafgaande aan het uitbrengen van de deelno- titie openbaar vervoer. Mevr. E.G. Dirks Leusden De heer Berry Schonk reageert op het artikel in de LK van vorige week over de wijziging van de verkeersregels. 'Geef je verstand de voorrang'. De mensen denken nogal makke lijk over de veranderingen. Een stukje in uw krant d.d. 6- 11-91 over het niewe verkeers reglement verbaasde mij toch wel enigszins. De mensen den ken nogal makkelijk over de veranderde verkeersregels. Als we alleen maar ons ver stand voorrang geven, komen we er niet, als dat zo was, had er geen nieuw verkeersregle ment hoeven komen. De verandering heeft juist plaatsgevonden, omdat er te veel regels waren en de men sen ze toch maar aan hun laars lapten. Over verstand voorrang geven gesproken! Leerlingen van een autorij school, die na 1 november exa men doen, moeten rijden vol gens de nieuwe regels. Als ze het begeerde papiertje op zak hebben en zelfstandig de weg opgaan is het de bedoeling, dat ze nog sieeds volgens de nieuwe regels rijden, maar als de rest van de automobilisten dat niet doet, zakt de motiva tie van deze nieuwe wegge bruikers snel tot het nulpunt. De mensen, die in het stukje aan het woord komen en nieuwe regels opnoemen, doen dat maar gedeeltelijk. Enkele voorbeelden: Richting aangeven bij ver andering van rijbaan, niet al leen dan! Er zijn meer situaties waarin vanaf 1 november richting aangegeven moet worden. Wat betreft de regel die wordt genoemd met betrekking tot de verlichting: dit is de regel uit de R.V.V van 1966 Over de situaties, waarin we rechts mogen inhalen, wordt hele maal niet gesproken, en dan niet te vergeten de wijziging met betrekking tot brommers en fietsers. Er gaat heus meer veranderen dan de mensen zo op het eerste gezicht denken. Berry Schonk Leusden De heer Angenent wil even een toevoeging geven op een poli tiebericht in de LK 6 novem ber. Twee feiten kloppen vol gend deze lezer in het geheel niet. Angenent betwijfelt de nieuwswaarde van dit soort berichten. Twee gewonden bij ongeval In dit door u geplaatste artikel (zie uw krant d.d. 6 november 1991) staan twee zeer storende fouten. Het ongeval vond na melijk niet op zaterdagavond doch op vrijdagavond plaats, daarnaast is het onmogelijk dat de voetganger zich bevond op het fietspad omdat er daar ter plaatse geen fietspad is. Bovenstaande is (hoewel ik geen getuige van het ongeval ben. doch pas enige ogenblik ken daarna langs kwam) door mijzelf geconstateerd. Het is mij dan ook een raadsel hoe een dusdanig verminkt ver haal nog enig nuttig effect zou kunnen hebben op de aanmel ding van getuigen, dit nog los van het feit of er enige nieuws waarde aan moet worden toe gekend. Ik verzoek u dan ook in het vervolg een grotere mate van nauwkeurigheid in acht te nemen. L. Angenent Leusden v r_.r - Met betrekking tot de feiten is de redactie afgegaan op de ver-' strekte gegevens van de politie. LELTSDEN - Onbekenden heb ben woensdagmiddag op de Walstro een tak door een ruit van een woning gegooid. Het voorval moet rond half vijf hebben plaatsgvonden Over de motieven van de daders tast de politie in het duister. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden op en kele plaatsen schitterende kleuren langs de noordelij ke hemelbaan gezien. Al in de avond kwamen de eer ste meldingen binnen uit Groningen en Drente van wijnrode tinten in het zwerk. We hadden te ma ken met het fenomeen Poollicht. 'Het luchtruim was verlicht als door Ben gaals vuur', volgens mijn medewerker uit Ooster beek. Het verschijnsel was ongeveer een half uur te zien en even leek het alsof de zon al uit de veren wilde kruipen rond de klok van half vier. De wervelende lichtshow wordt veroor zaakt door de zon. Daar vinden soms hevige uitbar stingen plaats en er wor den enorme gasmassa's be staande uit electrisch gela den deeltjes naar buiten gespoten. Met een snelheid van duizenden tot honder duizenden klometers per uur vliegen ze het heelal in. De zonnedeeltjes concen treren zich in twee banden, die de magnetische noord en zuidpool tot middel punt hebben. De 'zonne wind', zoals de electnsche lading wordt genoemd, brengt de gassen tot lich ten. Een diepe stormdepres- sie heeft de herfst deze week, na een tamelijk rus tig weekeinde, snel nieuw leven ingeblazen Aan de achterzijde van het tot 955 millibar uitdiepende mon ster was het maandagid- dag beestenweer op de Vestmannaeyjar eilanden aan de zuidpunt van IJs land. Daar stond een stormachtige noordwes tenwind bij een tempera tuur van ruim 1 graad be neden het vriespunt. Door de bulderende wind voelt de kou veel gemener aan (windchill) Bij ons scho telde november ook weinig fraais voor. Het regende van de vroege ochtend tot in de avond en de wind gierde er, voornamelijk in de ochtend, stevig op los In Achterveld werd 7 mm afgetapt. Het werd op nieuw een zonloze dag en daarmee blijft het aantal uren zon in deze slacht maand tot heden flink be neden peil. We beleven op dit moment dus oer Hol lands herfstweer en door dat de fronten het boven ons land best naar de zin hebben, loopt het regen- cijfer steeds verder op. Het zal niet lang meer duren voordat we de 100 mm zullen passeren. In Achter veld is het totaal nu geko men op 87 mm. Er zal de komende dagen nog meer water op de akkers neer dalen en sommige lande rijen zien er dan ook zwaar verzopen uit. De oorzaak van de wervelende herfst- show is een soepel lopende westelijke stroming op het noordelijk deel van de Oceaan, zodat de stormgen elkaar in sneltreinvaart opvolgen. Gisteren trok een vol gende storing zeer snel naar het oosten en ver wacht werd dat het sys teem in de afgelopen nacht voor behoorlijk wat onrust zal hebben gezorgd. Ook donderdag en vrijdag blijft het sterk wisselvallig weer met van tijd tot tijd buien of regen en soms veel wind. Tegen en in het weekeinde wordt een koudere noord westelijke stroming ver wacht. De depressie is dan inmiddels doorgetrokken naar Scandinavië en vol gens Offenbach bouwt zich een hogedrukgebiedje op van de Azoren via IJsland naar Groenland. Dat geeft zicht op enkele buien, die later hagel of misschien zelfs wel natte sneeuw kunnen meevoeren. In de nachten komt het kwik dan heel dichtbij het vries punt Over de eerste tien dagen van november werd in Leusden 7 8 graden ge meten en er viel 80 mm he melwater. De tijd ligt nog niet zo ver achter ons dat de me rel een schuwe bosvogel was die, voordat je hem ontdekte, met een alarm roep tussen de bomen verdween. In het begin van deze eeuw ver meldde de bekende na tuurkenner Jac P. Thijsse nog als bijzonder heid in zijn dagboek wan neer hij een 'zwarte lijs ter' had gezien. Thans kunnen we ons geen tuin voorstellen waarin niet regelmatig merels op be zoek komen of er zelfs broeden Ik denk dat het aantal 'huismerels' groter is dan het aantal dat de bossen trouw is gebleven. Met hun immigratie hebben ze ook hun schuwheid af gelegd en zijn ze. zo mo gelijk, nog brutaler ge worden dat de huismus. De immigratie is waar schijnlijk het gevolg van de goede 'sociale voorzie ningen' die we voor de vogel hebben geschapen. Waar haalt een merel ge makkelijker zijn kostje bij elkaar dan op onze gladgeschoren en kunst matig vochtig gehouden gazons? De vette regen wormen heeft hij maar voor het oprapen. Moet hij zich in het bos tevre den stellen met duizend poten, oorwormen en ke vers. bij de huizen snapt hij vaak een lekkere slak en in de schrale winter tijd wordt hij bijgevoerd Dan neem je het gevaar dat de katten vormen maar op de koop toe. Ook de ncstgelegenheid is tegenwoordig in par ken en tuinen gunstig voor de merel Coniferen en vuurdoorns zijn ideale plaatsen om te nestelen. Dat doen ze meestal twee- soms driemaal per seizoen Het nest, dat door het vrouwtje wordt gebouwd, bestaat uit een stevig, komvormig ge heel van stengels, hal men en mos, bepleisterd met modder en bekleed met fijn gras en haar. Het legsel bestaat uit drie tot vijf eieren, maar in de meeste gevallen uit het gemiddelde, dus vier. Broedtijd circa twee we ken. Na een periode van der tien a veertien dagen ver laten de jongen het nest. Ze kunnen dan nog niet goed vliegen en moeten nog door de ouders wor den gevoed. Ze houden zich in deze tijd schuil in de begroeiing en laten hun ouders met een luid 'tsiet' horen waar ze zit ten. Deze gewoonte vergt bij de huizen de meeste slachtoffers Velen val len dan ten prooi aan de kat. Een nieuw gevaar vor men de laatste jaren de eksters, die de voordelen van de bewoonde wereld ook hebben ontdekt en steeds meer bij de huizen worden gezien. Die ek sters versmaden name lijk een nestje eieren of jonge vogels niet. Naast, dierlijk voedsel is de merel ook verzot op fruit; frambozen, bessen, aardbeien, tomaten en af gevallen appels en peren. De bessen van de vuur- doorn versmaadt hij ech ter tot na de eerste nacht vorst Voor die tijd zijn de bessen niet smakelijk. Tegen vorst verweert zich de vuurdoom door het vormen van suiker. En daar wacht de merel op G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9