Als het beweegt dan mag het wat kosten Leusder Krant Twintig manieren om te zien hoe echt Sinterklaas wel is L E U S D E N Veiligheid De trends voor 1991 Woensdag 20 november 1991 Paginal Een bord vol spagetti. Bekend van televisie, dus snel, verrassend en eenvoudig. Maar ook snel kapot. Trend 1991 Schaalmodellen van auto's Sportmodellen of 'roadcruisers' uit de wilde jaren 50 en 60. Een echter flikkerpop. Als het licht uitvalt, blijft een stijf ding met i leuk voor kort, omdat de verrassing er gauw afgaat en juist doordat het zo simpel is, gaaf het vlug Niet alleen voor onder de 14 jaar prikharen over. vervelen. Speelgoed moet voldoen aan strenge veiligheids voorschriften omschreven in de wet: het Nederlandse Speelgoedbesluit. Dit jaar is ook een Europese Wet geving van kracht. Op al het speelgoed moet het CE-teken aanwezig zijn. Dit staat voor Code Euro pean. Eindelijk Europeese richtlijnen die voor alle EG-landen gelden. Een hele verbetering voor lan den als Griekenland, waar men nog geen speelgoed- veiligheidswetten kenden Voor Nederland is het niet meer dan een tweede vang net De Nederlandse wet is strenger en heeft voorrang De Code European voegt hier niets aan toe De vei ligheid van speelgoed zegt niets over de milieu-veilig- heid In het meeste speel goed en/of de verpakking zitten gifstoffen Benzeen, CFK's, PVC's, tolueen. Voor kinderen leveren ze geen gevaar op. Maar eens komen ze in ons milieu te recht. Heel langzaam dringt deze verantwoor delijkheid tot de fabri kanten door. Slechts een enkeling houdt rekening met milieu-eisen. Ze zijn daartoe niet verplicht, want de wet zegt hier nog niets over. kinderen beperkt. Beren-ver zamelaars hebben de wmd mee. Ze doen het goed in de huiskamer en op het bureau. Goede beren hebben schijfge wrichten, kunnen ook de kop draaien, voelen zacht aan maar zijn vormvast gevuld en heb ben een vriendelijke uitdruk king Ze kosten tussen de 25 en 250,— zonder dat door de klant eenvoudig is vast te stel len waardoor het prijsverschil wordt veroorzaakt. Minstens een daaraan gelijk waardige trend zijn de kleine modelauto's Vorig jaar nog vooral de Ferrari's, dit jaar enerzijds de classics zoals au to's uit de jaren vijftig, ander zijds de sportmodellen Alle maal exact op schaal. Niet om mee te spelen, zelfs niet voor op de kast Ze horen in een vitrine. Zelfs de Dinky Toys zijn weer terug. Acht modellen gemaakt met de oude mallen voor f 22,50 per stuk Dat die mallen in fa brieken in Taiwan gebruikt worden, mag de pret niet druk ken. Spellen Nog maar twee jaar geleden klaagden de spellen-fabn- kanten dat ze hun waar aan de straatstenen niet kwijt kon den. Sindsdien hebben ze de weg teruggevonden. De kar- tonnenspellen zijn weer trend Hoewel de stapels nog steeds hoog zijn, is er minder nieuw dan voorgaande jaren. Met re den. Onbekend speelgoed blijkt onbemind. Bekend wordt speelgoed door (televi siereclame. Commercials zijn duur Fabrikanten geven de voorkeur aan het uitbrengen van een paar spellen waar ze veel reclame voor kunnen ma ken. - Zijn bock is géén telefoonboek. - Hij heeft moeilijke voeten. - Zijn Pieten zijn zwart tot net boven hun bord. - Echte Pieten zijn géén negers. Piet zijn is een beroep met een eigen uniform en huidskleur. - Pieten hebben nooit moeilijke voeten. - Sint draagt zijn staf recht en zijn boek links. Soms an dersom. - Hij gebruikt uitsluitend jutezakken zonder opdruk. - Hij draagt uit hygiënische noodzaak altijd handschoenen. Zijn ring gaat daaroverheen. - Hij houdt van dieren en is nergens bang voor. (Vraag in twijfelgevallen of de Sint èn de Pieten je lieve lingsdier wil aaien. Juist wanneer je wandelende takken, ratten of een bazige hond hebt.) - Sint lacht, wanneer hij per ongeluk op een windkussen is gaan zitten. - Hij drinkt koffie met een rietje. - Hij kpmt per paard of met de auto. Sinterklaas op de fiets of brommer is bij voorbaat verdacht. - Sint verspreekt zich niet. Hij noemt iedereen onmiddel lijk bij de goede naam en zegt nooit „Jij daar met dat rode jurkje" of „Hoe heet jij ook al weer." De echte Sint weet. - Pieten heten nooit Henk, Gerrit, Daan of Stefan. Laat staan Marijke, Anjo of Mia. Als ze geen Piet heten, hebben ze een Spaanse naam. - De echte Sinterklaas heeft een hekel aan nuttige cadeau's. Die man wil verwennen. - Echte Pieten kunnen op hun handen staan. - Echte Pieten delen geen wortels of appels uit. behalve aan het paard. Ze houden van lekker slecht. Manderijnen zijn uitsluitend bedoeld om chocolade en pepernootresten weg te spoelen en pitten weg te schieten. - De echte Sinterklaas gaat nooit dood. LEUSDEN - Nederlanders zitten graag voor een kwartje op de eerste rij. De eerste blad zijden van het boek van de plaatselijke speelgoedwinkc- lier, tonen vooral speelgoed dat lijkt op merkspeelgoed maar minstens twintig gulden goed koper is. De inkopers van de zes grote organisaties struinen de hele wereld af, op zoek naar juist deze artikelen. Iets wat lijkt op Fisher Price maar het niet is, nep Lego of Meccanno van een onbekend merk. Daar naast doen de inkopers van Blokker hun uiterste best om in het buitenland grote partijen speelgoed te kopen, dat daar niet maar hier wel goed loopt. Om deze artikelen hier ver be neden de normale inkoopsprijs in Sinterklaastijd aan te bie den. Nederland geeft ieder jaar meer aan speelgoed uit Vorig jaar anderhalf miljard gulden waarvan 70 procent in de laat ste drie maanden van het jaar Omgerekend komt dit neer op ongeveer driehonderd gulden per Nederlands kind, besteed in de speelgoedspeciaal zaken. (Dus nog afgezien van waren huizen, alternatieve niet-aan- gesloten speelgoedwinkels, Blokker en de graantjes mee pikkende drogisterijen en su permarkten.) Dit is meer dan in de ons omringende landen aan speelgoed wordt uitgegeven. Maar per stuk speelgoed geven we minder uit. Met andere woorden, we kopen meer voor minder Steeds vaker zorgen fabrikanten en importeurs dat we niet om de orginelen heen kunnen. Modellen zijn be schermd, namaak wordt be straft. Speelgoed is handel. Hoge omzetsnelheid, snelle winst, korte looptijd en verleidelijke vanatie. De klant moet terug komen, bijkopen of liever nog opnieuw beginnen. Zelfs een bekend systeem als Lego ver nieuwt ieder jaar een derde van zijn collectie om de klant aan te moedigen toch maar weer te bezwijken Hoewel thuis dozen vol steentjes staan. Het nieuwe model is daar net niet mee te maken. Verrassing Sleutelwoord bij alle nieuwe trends is steeds opnieuw Ver rassing. Een nieuwe kleur, een nieuw detail, iets wat springt, licht geeft, geluid maakt, dat is leuk, dat is nieuw, dat ver koopt Steeds meer mensen zijn bereid meer uit te geven voor een betere kwaliteit, maar raken gestrikt door de verras sing. Trends zijn al lang niet meer goedkoop en van slechte kwaliteit. Een pop van tachtig gulden waar op de wang een ster verschijnt als je erop zoent, is toch veel leuker dan een pop zonder ster die wat buigzamer is! Verrassingen zijn altijd van korte duur. Zo dra de verrassing met de ster gesleten is blijft een harde, on vriendelijke pop over. Verras singen doorzien, doet pijn. Het betekent iedere keer op nieuw teruggrijpen naar een stuk speelgoed zonder licht, beweging, geluid, grote doos, opvallende kleuren en vormen en veel onnodige, maar prach tige accesoires. Af en toe iets krijgen wat je nooit verwacht had, misschien maar even leuk is, maar o wat een verrassing, hoort bij Sinterklaas. Die goe de man moet op zijn tijd onver antwoord bezig zijn, wil hij kinderwensen vervullen Ie mand merkte onlangs op „Mijn kinderen krijgen met Sinterklaas alleen kleine ge schenken Wanneer ze iets groots en duurs krijgen wil ik dat ze weten dat het van mij komt. Maar door kleiner en goedkoop te kiezen kan ik die Turtle geven en Sinterklaas er voor op laten draaien." Trends Trends zijn er voor poppen, be ren, spellen, computers en au to's. Bij de poppen dit jaar vooral verborgen mechanieken en technieken Daardoor ver schieten ze van haarkleur, blijkt onder water of het een meisje of een jongen is (Onder gedompelde poppen die blauw worden zijn jongens. Een goe de voorbereidende mensen kennis-oefening) Poppen die hun gezicht kunnen bewegen, die ophouden met huilen zodra je ze troost, die koekjes kunnen eten, bellen blazen, bibberen of sterren-uitslag krijgen na het zoenen. Ze doen het allemaal op batterijen Een batterij werkt acht uur. Batterijen be vatten stoffen die giftig zijn voor de natuur Bruine beren zijn een trend die zich niet uitsluitend tot Ieder jaar weer doen verhalen de ronde over het wel of niet echt zijn van Sinterklaas. Wie eenmaal een valse heeft ge zien, gelooft de echte niet meer. Dat is jammer. Want zolang iemand in Sinterklaas gelooft, gelooft hij dat er goede men sen besthan die aardig zijn, zonder daarmee te koop te lopen. Sinterklaas is zo'n mens. Hij dient in ere gehouden te wor den en herkend als de enige ware. Vandaar hierbij een lijstje kenmerken waardoor de valse ontmaskerd en de ware ge zien wordt. - Sinterklaas draagt een leesbril, min 7, waar hij echt leest. - Hij draagt géén geitenharen sokken. door De nieuwe trend in spellen omvat monsters, spoken, tove naars en opdrachten Veel spellen hebben een platte grond die afhankelijk van de opdracht kan worden ingericht met valluikén, monsters en meubilair. Ze lijken veel op computersuccessen zoals Kingsquest. Het voordeel van deze kartonnen uitvoering is dat meerdere kinderen tegelijk en met elkaar kunnen spelen. Juist de interactie maakt het leuk. Het door de 'Speelgoed van het jaar' uitverkoren spel, Abalone, is ontworpen voor volwassenen. Kinderen vinden het er niet leuk uit zien Maar als het in huis is, raken kleuters tot en met pubers gefascineerd. Hopelijk handhaaft het zich, ondanks de prijzenoorlog waardoor het soms voor de helft van inkoopsprijs te koop is Een spel voor mensen die van strategie houden en varia tie op dammen en schaken zoe ken De computerspellen zijn de volgende rage Ik waag het te voorspellen dat, ondanks steeds nieuwe ontwikkelingen, deze soort geen lang leven be schoren lijkt. Of het nou op het televisiescherm of m de hand te zien is, het zijn voorgepro grammeerde spellen, waarbij de speler een aangegeven weg zo goed mogelijk moet afleg gen. Ondanks alle variatie draait het om reactievermo gen, stuurkunst en snel beslis sen, in je eentje Leuk, versla vend zelfs, maar op den lange duur eenzijdig. The Turtles The Turtles lopen op hun laatste benen. Net als de G.I.J- oe mannen. Tigercats, Masters of the Univers en the Transfor mers hebben het loodje al ge legd. Kenmerkend voor laatste benen is altijd de enorme hoe veelheid randfiguren en aan vullingen, waarmee men de belangstelling hoopt te rekken Judokus Kwakspeelgoed kan naar zolder. Boolie de IJsman probeert het maar redt het niet Ze hebben één ding allemaal gemeen Ze werden verkocht, dankzij de ondersteuning van half uur commercials in de vorm van kinderprogramma's. Zodra de programma's gaan behoren tot het oude brood, verflauwt de aandacht voor het bijbehorende speelgoed. Marianne van den Anker Trend 1991. Steeds opbnieuw in te delen plattegronden, uit te voeren opdrachten en onverwachte ontmoetingen met onderaardse of buitenaardse wezens.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 10