Kazan hoeft niet achter te blijven Leusder Krant Leusder Hockeyers Leusden winterkampioen LHV maatje te groot voor BS Thuisdierverzorging mikt op het 'zielige' huisdier Voorsprong vergroot door puntverlies concurrente Woensdag 20 november 1991 Pagina AMERSFOORT - Voor een groot aantal mensen dat met veel liefde een huisdier ver zorgt komt wel eens een mo ment dat aan anderen ge vraagd moet worden de zorg van poes of hond tijdelijk over te nemen. Dat kan bijvoor beeld het geval zijn bij ziekte of vakantie en als er geen fami lielid of buren in de gelegen heid zijn om een tijdje aan dacht te geven aan de trouwe huisvriend, dan kan er geluk kig een beroep gedaan worden op de Thuisdierenverzorging. De Thuisdierenverzoring is een bemiddelingsbureau dat geheel door vrijwilligers wordt gerund en als werkplek het MDE aan de Bloemendalse Binnenpoort heeft. De twee coördinatoren Agnieta Boerma en Jan de Graaf willen graag iets meer bekendheid geven aan de Thuisdierenverzorging in de hoop, dat nog meer vrij willigers zich aanmelden voor dat in januari het drukkere sei zoen van de wintersport vakanties begint. Het gesprek vindt plaats bij Carla Ruardy, één van de vrij willigsters. Dat zij een op rechte dicrenliefhehbcr is, blijkt meteen bij binnenkomst. Na de begroeting van de twee honden valt meteen de blik op de verschillende kooien waarin onder andere een konijn, een parkiet, twee zebravinkjes, en kele hamsters en twee gerbers een aangenaam leven leiden. Carla heeft bij het dierenasiel gewerkt en al deze dieren thuis onder haar hoede genomen. Agnieta vertelt dat de Thuis dierenverzorging is voortgeko men uit de commissie 'mensen- dierentrouw' waarin onder an dere mensen van de dierenbe scherming en Humanitas ver tegenwoordigd waren Deze commissie heeft zich ingespan nen om het mogelijk te maken dat mensen die naar een be jaardenhuis gingen tóch hun huisdier mee mochten nemen. In die tijd was dat niet toege staan en dat bracht voor de bejaarden veel verdriet met zich mee. De commissie voerde gesprekken met directies van de verschillende Amersfoortse bejaardenhuizen en liet aan de hand van een videofilm zijn wat er met mensen gebeurt wanneer zij hun huisdieren moeten achterlaten. Dit heeft geresulteerd in het feit dat de Provinciale Staten van Utrecht besloten dat dieren hun baas jes en bazinnen mochten ver gezellen naar de nieuwe woon omgeving. Helaas is het nog steeds zo, dat een aantal huizen dit niet toestaat. Toen de inspanningen van deze commissie beloond waren door het besluit van de Provin cie werd er door oudere men sen weinig meer om hulp ge vraagd en daarom werd beslo ten één en ander breder op te zetten. Zo werd de Thuisdie renverzorging opgericht en daarmee kon jong en oud hulp vragen bij de verzorging van een huisdier Soms wordt er nog wel eens vanuit een bejaar denhuis om hulp gevraagd maar, zo legt Agnieta uit. met het huidige vrijwilligersbe- stand is het erg moeilijk om aan die vraag te voldoen omdat de hulp dan vaak jaren gaat duren. Het is moeilijk om het zo te regelen dat er 2 a 3 keer per dag iemand de hond gaat uitlaten wanneer dat jaren duurt. De vrijwilligers zijn er meer op ingesteld om klussen van enkele weken te klaren. Hoe gaat de bemiddeling in zijn werk7 Agnieta: 'We kunnen een be roep doen op 30 vrijwilligers. In de vakantietijd is het altijd erg druk. daaromheen is het rustiger. Gemiddeld krijgen we 10 hulpaanvragen per maand Wanneer iemand een beroep op ons doet, vragen we vijf gulden inschrijfgeld, dat is ter vergoeding van de bureau kosten Helemaal kostendek kend is het niet. Voor elke han deling betaalt men aan de vrij williger twee gulden vijftig, dus als de hond drie keer per dag wordt uitgelaten dan kost dat zeven gulden vijftig Dat is niet duur, de vrijwilligers wor den er beslist niet rijk van (soms moeten zij een eind fiet sen of de bus nemen) maar we willen dat de Thuisdierenver zorging voor iedereen finan cieel toegankelijk is. Wij brengen dan een vrijwil liger in kontakt met degene die de hulp aanvraagt Het is heel belangrijk dat beide partijen goed weten wat ze aan elkaar hebben en dat het klikt. Iemand die hulp vraagt voor zijn dier kan na zo'n gesprek 'nee' zeggen en kan dat zelfs een tweede keer zeggen. Mocht hij daarna nog weer om een andere vrijwilliger vragen, dan weigeren we want de ervaring leert ons dat in dat geval meestal de hulpvrager te kri tisch is'. Jan de Graaf voegt hieraan toe, dat je eigenlijk niet van vrijwilligers kunt spreken maar eerder van dierenvrien den. Alle mensen die bij de Thuisdierenverzorging werken houden van dieren en mensen die er een beroep op doen, we ten dat. Het verzorgen van de dieren wordt serieus opgevat, het is meer dan even een bak eten klaar zetten. Jan de Graaf spreekt uit er varing want hij werkt nu bij Thuisdierenverzorging omdat hij een tijd geleden zelf heel erg omhoog zat met zijn 3 poezen 'We zouden met vakantie gaan en konden geen oppas vinden. Ik zag toen dat er heel goed aan de bemiddeling werd gewerkt. Toen ik met de vrijwilliger kennismaakte heb ik gezegd, dat hij fnsdrank kon nemen en de stereo-installatie mocht ge bruiken. Toen we we op ons vakantie-adres waren maak ten we ons nergens druk om want we wisten dat de poezen in goede handen waren' Op de wat verbaasde vraag of de vrijwilligers echt op hun gemak in de huiskamer gaan zitten, blijkt dat inderdaad vaak te gebeuren. Sommige mensen nemen hun krantje mee, zetten de t.v. aan of gaan een uurtje studeren. Zij zetten dan een kopje koffie en de poe zen komen gezellig op de bank zitten. De dieren zijn dan niet zo lang alleen en ze blijken het ook zeer te waarderen. Hoewel er af en toe ook een vogeltje of een paar muizen worden verzorgd, komen de meeste hulpaanvragen toch van honden- en kattenbezit ters. Agnieta stelt met nadruk dat de Thuisdierenverzorging beslist geen concurrent van het dierenasiel is maar dat het nu eenmaal zo is, dat het daar vooral 's zomers veel drukker is. Bovendien hechten de meeste katten erg aan hun ei gen huis. Carla voegt hier aan toe: 'Sommige honden hebben een kennelsyndroom, de mijne hebben dat ook: die weigeren dan te eten Zulke honden pas sen niet meer in het asiel. Ik heb zelf deze zomer drie weken een hondje in huis opgenomen. Wanneer je zoiets doet moet je erop letten, dat de hond bij je eigen honden past. Bij mijn twee reuen paste bijvoorbeeld wel een teefje maar het moest niet loops zijn. En ook niet te groot, daarvoor ben ik te klein behuisd. Het ging prima en misschien komt het binnenkort weer'. Sommige mensen schrijven zich al in mei in wanneer ze in juli een oppas nodig hebben. Tot nu toe hebben de coördi natoren kunnen zorgen voor een goede verzorging maar zij zouden het zo fijn vinden wan neer zich vrijwilligers aanmel den die een hond in huis kun nen nemen. Het vnjwilligersbestand kent mensen van verschillende leeftijden, te beginnen vanaf de scholieren die het ontzet tend leuk vinden in de vakantie een dier te verzorgen Agnieta vertelt, dat er nu ook een 87-jarige mevrouw bereid is voor een poes te zorgen. Zij belde de Thuisdierenverzor ging omdat zij hoopte dat men haar kat, die verdwenen was, had gevonden. Helaas was dat niet het geval maar na een ge sprekje bleek dat zij het wel leuk vond om een kat een tijdje in haar huis op te nemen. Zij was er nog niet aan toe om een nieuwe poes te nemen maar vond het fijn om op deze ma nier weer gezelschap te heb ben. Met de uitbreiding van Amersfoort (Kattenbroek, Zielhorst) verwacht men ook dat het aantal hulpaanvragen zal toenemen Ook in Hoogland en Leusden is Thuisdierenver zorging aktief maar ook voor deze plaatsen geldt weer: vrij willigers zijn van harte wel kom. Voorbereiding Aan de bemiddeling tussen mens en dier gaat een goede voorbereiding vooraf. Wanneer een vrijwilliger zich bij de Thuisdierenverzor ging aanmeldt vindt een uitge breid gesprek plaats, het liefst bij de vrijwilliger thuis. Zo leert men meteen de sterke punten van de nieuwe vrijwil liger kennen. Vrijwel altijd verlopen de kontakten tussen hulpvrager en vrijwilliger plezierig. De vrijwilligers waarborgen de privacy van de mensen bij wie ze thuiskomen. Zij zijn er zich goed van bewust dat het voor de dierenbezitters heel wat is om hun de sleutel te geven. Het thuis dieren verzorgen brengt voor degene die weg is nog an dere positieve kanten met zich mee: de brievenbus wordt elke dag leeggehaald en meestal ge ven de vrijwilligers de plantjes en passant ook even water. Bij thuiskomst is men meest al enthousiast en niet in het minst omdat het huisdier er zo goed uitziet en alles lekker fris is. Agnieta, die zelf ook door overmacht wel eens gebruik moest maken van de Thuisdie renverzorging, vertelt dat haar kat naar de deur liep toen de vrijwilligster eens bij haar langs kwam omdat ze haar voetstappen herkende. Een reden waarom er niet snel teveel vrijwilligers zijn is dat elk dier zijn specifieke be hoeften heeft. Een grote hond kan bijvoorbeeld beter niet bij iemand op de derde etage wor den geplaatst. Grappig is het verzoek van een meneer die op belde met de vraag of men ie mand had die niet bang v; voor zijn poezen. Bang vo poezen, waarom dan? Ja, h zijn Siamezen en ze hebben i gewoonte iemand heel str; aan te kijken. Veel mens krijgen het daar benauwd maar als je gewoon 'boe' roej zijn ze weg. Thuisdierenverzorging is van overtuigd dat ook vo deze manier wel iemand te v den is. Toen Carla nog in het diere asiel werkte, heeft ze, wanne er geen plaats meer was in h asiel,vaak mensen doorvenv zen naar de Thuisdierenve zorging. De mensen bleken een heel leuke oplossing te vi den en Carla besloot om z< ook vrijwilliger te worde evenals haar zus en mensen c ze kende van de Collecte vo de Dierenbescherming. Ze vertelt, dat het vrijw nooit voorkomt, dat een hoi alleen wordt thuisgelaten. D zou een risico kunnen betek nen voor de vrijwilliger, m katten is dat geen problee Wel ga je ook met de dier uitgebreid kennismaken, soi komt een hond zelfs een pro< week-end logeren Dit alles natuurlijk niet mogelijk wa neer er sprake is van acute zi kenhuisopname. Over het alg meen is het bij ziekte echter z dat de zieke gewoon thuis is de hond meegaat om te wa delen. Wanneer iemand voor e paar weken afwezig is, is belangrijk goede afspraken maken en dit op papier vast leggen. Bijvoorbeeld: het adres v de dierenarts Wat te doen overlijden van het huisdif Kan er wat geld apart word gelegd voor het geval dat? D( de WA-verzekenng eventu schade? Agnieta en Jan proberen hulpvraag zo dicht mogelijk de buurt van de vrijwilliger realiseren. Dit lukt niet alt en dan blijkt de inzet van so: mige vrijwilligers bepa; hartverwarmend te zijn Zo er een meisje, dat in Putt woont en in Amersfoort wer Na haar werk wil ze dan Amersfoort wel voor een d zorgen en in het week-end n ze er op haar brommer n< toe Wie meer wil weten over Thuisdierenverzorging bellen naar: 033-633924 tusi 9 en 11 uur 's morgens. LEUSDEN - Het eerste vrou- wenhandbalteam van LHV heeft de eerste winst in de zaal competitie te pakken. De Leus- denaren waren in Bunschoten veel te sterk voor debutant HvBS en wonnen gemakkelijk met 7-13. LHV neemt door dit resultaat met drie punten uit drie wedstrijden een plaats in de middenmoot van de hoogste afdelingsklasse in. De mannen wachten nog steeds op de eerste punten. Ook in de vierde ontmoeting kwa men de Leusdenaren tekort. Tegen de ongeslagen koploper Laren waren de LHV-ers met 13-20 duidelijk de mindere. De vrouwen hadden een makkelijker avond dan ze zich van tevoren hadden voorge steld. HvBS is traditioneel een lastige tegenstander, hoewel de Leusdenaren in de eerste helft van de veldcompetitie te gen dezelfde tegenstander een royale uitslag hadden laten noteren. Die wetenschap was een steun in de rug. Slechts in de openingsfase had het er de schijn van dat er van een gelijkopgaande strijd sprake zou zijn. HvBS opende de score en bleef daarna tot 3-3 in het spoor van de Leusdena ren. Nog voor de pauze stelde de Leusdense ploeg echter al orde op zaken. Via Hetty Tes- sels en Jeanet Kok, die ieder twee keer succesvol waren, liep LHV uit naar 4-7. Met een mar ge van drie treffers bereikten de volgelingen van trainer To Schoenmakers de pauze. Meteen na de veldwisseling viel de eigenlijke beslissing al. In een produktieve bui liep LHV snel uit naar 5-10. Vanaf dat moment zakte de concen tratie bij de Leusdenaren wat weg, waardoor er met name in de aanval de nodige fouten werden gemaakt. BS bleek echter niet in staat om van de zwakke periode van de LHV- ers gebruik te maken. Meer dan één doelpunt produceerden de Bunschotenaren niet. In de slotfase kwam de Leusdense den enigszins in de verdedi ging gedrukt. Aanval na aan val op het Leusdense doel wer den goed afgestopt door de uit stekende verdediging van Leusden. In de 14e minuut even een ze nuwachtig moment. Robert Jan Willemsen, laatste man, stopte een hoge bal en met een tegenstander in de buurt werd dit gezien als gevaarlijk spel. De ploeg van Leusden kwam hierdoor met zijn tienen te staan. Er volgde in deze pe riode een strafcorner, die vrij hoog werd ingeschoten Kee per Gert Jan van de Groep redde in tweede instantie ook, maar werd bij de eerste actie geblesseerd. Na verzorging van coach Sjaak van Dorre- stein kon hij weer verder spe len. Leusden doorstond de vijf minuten goed, maar ook met Willemsen terug in de ploeg bleef het achterin gevaarlijk. In de 33e minuut een counter van Leusden, waaruit een strafcorner volgde. Kreikamp pushte deze weer in, maar werd gestopt door de keeper van Tempo. Bart van Dalen was alert en scoorde uit de re bound- 3-0. Walk-Over LEUSDEN - Na het gelijk spel van vorige week en een goede oefenwedstrijd op vrij dag, hadden de vrouwen van Leusden de smaak weer te pakken en gingen vol goede moed het veld in. Amersfoort veegde echter met 5-1 de vloer aan met Leusden. In de eerste helft liep alles nog goed. Het spel ging over en weer. In de 21e minuut kwam de lang afwezig geweest zijnde Renee Tuininga in het veld, waardoor Josephine Pronk naar rechts midden schoof en Tuininga op links voor ging spelen. De vrouwen van Leus den hielden lang stand tot een minuut voortijd. Een strafcor ner werd verzilverd en was onhoudbaar voor keepster doelpuntenmachine weer op gang, waarna de weerstand van de gastvrouwen snel brak. LHV liep uit naar 6-13 en stond in de laatste minuut nog één tegentreffer toe. LHV neemt na drie wedstrij den de vijfde plaats in in de ranglijst van de eerste klasse De Leusdenaren speelden echter een wedstrijd minder dan een deel van de concur rentie. Nijenrodes en Laren 2 zijn na drie wedstrijden de eni ge ploegn zonder puntverlies. BSV verzamelde evenveel punten als de koplopers, maar had daar een wedstrijd meer voor nodig. Het Amersfoortse ASC'91 heeft één punt meer dan LHV uit evenveel wed strijden. Van Riet/HVN-Attila 2 sluit de rijen in de eerste klas se met één punt uit vier wed strijden HHC en HvBS boek ten in vier ontmoetingen tot nu toe één keer winst en bezetten een gedeelde zesde plaats. LHV ontmoet het komend weekein de het Amersfoortse ASC'91. Verlies De mannen hebben ook in de vierde ontmoeting van dit sei zoen moeten erkennen dat de ploegen in de tweede klasse tot nu toe een maatje te groot zijn Dat gold zeker voor de reserves van Laren, die na vier wed strijden ongeslagen en zonder puntverlies aan de leiding gaan in de klasse waar LHV onder aan bungelt. Zo langzamer hand moet voor het lot van de Leusdenaren worden gevreesd in de klasse, waar het vorig jaar via promotiewedstrijden in terecht was gekomen. Tegen de koploper bleef de Leusdenaren ook nog eens per sonele problemen niet be spaard. Arjan Schneiders bleef met een hardnekkige voetbles sure sowieso al aan de kant, maar toen Matthijs Jantzen binnen tien minuten na het be gin al een gebroken duim op liep, werd met name de op- bouwrij van de Leusdense for matie wel erg mager bezet. Het gevaar moest dan ook voor een belangrijk deel van de hoeken komen, waar met name de jeugdige Joep Beyer indruk maakte LHV kwam nog wel op voor sprong maar moest deson danks constateren dat de slag Charlotte van de Ven, die ove rigens de gehele eerste helft als een beer haar doel stond te verdedigen. Enige spannende momenten, waarbij zij haar hoofd koel hield en alles wist te stoppen. Na rust ging het allemaal mis en begon Amersfoort aan haar 'walk-over'. Van de Flier kreeg voor een akkefietje een gele kaart, waardoor de be zoeksters tijdelijk met zijn tie nen verder moesten. In de 5e minuut was het weer raak. Wederom scoorde Amersfoort uit een rechtstreeks schot van een strafcorner. Via keepster Van de Ven verdween de bal hoog in het doel. Een snelle aanval via de rech tervleugel van Amersfoort werd hard voorgezet en werd goed aangeraakt door de lin kerspits van Amersfoort, waardoor Van de Ven op h verkeerde been gezet werd 3-0 een feit was. De hoofd van de vrouwen van Leusd gingen naar beneden en laatste 20 minuten hadden weinig meer in te breng< Amersfoort scoorde via e strafcorner 4-0. Wederom e aanval via de rechtervleuj van Amersfoort, waarbij een rommelige situatie in cirkel van Leusden het d< gevonden werd: 5-0. De kwaadgeworden Van Flier moest en zou nog e doelpuntje meepikken stormde twee minuten vo tijd over de rechtervleuf naar voren. Zij sloeg de b snoeihard voor en vond stick van de ingekomen Let den Besten, die in ieder gev de vervelende nul van het s rebord haalde. Maarten Jonges lichte tenue) in actie voorde hockey verenigW} Lensden. LEUSDEN - De mannen-hoc keyers kunnen zich winter kampioen noemen. Door de 3- 0 winst op Tempo '34 vergTGot- ten zij hun voorsprong op hun naaste concurrenten, die allen punten verloren. De Leusde naren hebben nu vier punten voorsprong op Ring Pass. Voor de vrouwen blijft het tobben. Na het eerste puntje vorige week hadden ze tegen Amersfoort niets in te bren- gen. Na rust veegde de thuis- I club de vloer aan met Leus- I den: 5-1. met name in de eerste dertig minuten verloren wordt. De Leusdenaren komen slechts moeizaam tot scoren en slagen er niet in de verdediging vol doende gesloten te houden La ren kon moeiteloos weglopen naar 2-9, voordat oudgediende Joop Douma en Joep Beyer daar iets produktiefs tegen over konden zetten 4-9 Na de pauze kwamen de Leusdenaren terug tot 5-9, maar daarna pakte Laren het initiatief weer over. Via 5-11, 6-13 en 7-13 benutte Laren vooral de break-out om uit te lopen naar 7-18. In de slottfase hervond de Leusdense ploeg zich enigszins en gaf de score uiteindelijk nog een draaglijk aanzien. 13-20. Doelpuntenmakers LHV (vrouwen): Hetty Tesscls (6x). Jeanctte Kok (3x), Carla Mos sel (2x). Georgette Rijnders. Doelpuntenmakers LHV (mannen): Joep Beyer (3x), Rob van de Hoek (3x), Joop Douma (2x), Daan Bleuel (2x), Ronald Morren (2x), Matthijs Jantzen (lx). De hele eerste helft was voor namelijk in handen van de mannenploeg van Leusden. Mooie aanvallen op de cirkel van Tempo '34. Al in .de derde minuut een aanval over de rechtervleugel via Frank de Ruiter in combinatie met Ri chard Knoppien. De keeper van Tempo '34 werd door beide spelers uitgespeeld en j Knoppien schoot op het doel. Hij zag zijn inzet gekeerd door de uitstekend spelende laatste man van Tempo '34. In de 14e minuut was het Ro bert Kreikamp, die schitte rend vrijstond op de rechter vleugel. Hij ontving de bal van Ralph Wessel uit het mid den en stoomde op richting het doel van Tempo. De keeper verwachtte een voorzet en stond iets te ver voor zijn doel. Het schot van Kreikamp was snoeihard, maar werd we derom gekeerd door de laatste man van Tempo op de doel lijn. Gestimuleerd door deze misser, was het twee minuten later wel raak. Een toege kende strafcorner werd in eer ste instantie ingeslagen door Maarten Jonges. De keeper van Tempo gaf een rebound weg en Kreikamp pushte de bal hoog in de touwen Vier minuten later was het op nieuw. Kreikamp pushte de strafcorner rechtstreeks in het doel Na rust nam Tempo '34 het heft in handen en werd Leus

Leusder Krant | 1991 | | pagina 14