I Opel Astra 1.4i GL op en top functioneel Rijden in de mist vraagt extra aandacht .Leusder Krant door Henk Budding AUDI SUZUKI RENAULT MERCEDES-BENZ Woensdag 20 november 1991 Paqina? BARNEVELD - We ken nen de Opel Kadett sinds 1962. Vanaf het moment dat de Kadett op de markt kwam was dit Opel-pro- dukt een succes. Binnen zes maanden werden er al 100.000 stuks geprodu ceerd. Op 23 oktober 1989 liep de tienmiljocnste Ka dett van de band. De laatste versie van de Kadett is één van de best verkochte auto's in Europa. Alleen al vorig jaar werden er 620.000 Ka- dett's verkocht. Nu dus, is de Kadett weg en staat er vanaf heden bij de Opel dealers een Opel Astra. Ei genlijk een up-to-date Ka dett anno 1992 met een an dere naam. Niet eens een nieuwe naam, want al jaar en dag wordt de Kadett in Groot-Brittanniê onder deze naam verkocht. Ook wat de motoren betreft is de Astra klaar voor de toe komst. Er staan voor de Astra negen motoren ter beschik king. waarvan twee diesel- krachtbronnen Alle, inclusief de diesels, zijn voorzien van een katalysator en voldoen aan de strengste emissie-eisen die we op dit moment kennen Opel levert de Astra van met een met keus uit een scala aan modellen en uitvoeringen een drie- en vijfdeurs hatchback, een vierdeurs sedan en een fraaie vijfdeurs stationwagon Ondanks z'n vele overeenkom sten wat vormgeving, techniek en doelmatigheid betreft met de Kadett zet Opel met de Astra een volledig nieuwe auto op de weg. Hij is 34 mm langer, 8 mm breder en 26 mm hoger dan zijn voorganger. Tevens nam de spoorbreedte met en kele centimeters toe. wat in houdt dat de wielen verdei- uit elkaar staan. Dat merk ]e niet alleen aan een grotere stabili teit. maar ook aan het interieur van de Astra. Door de voorruit verder naar voren te plaatsen, de achterruit naar achteren en het dak te verhogen, biedt de Astra aan merkelijk meer binnenruimte dan de Kadett. Zo beschikken de achterpassagiers over vijf centimeter meer beenruimte. De toch al forse bagageruimte kan desgewenst worden ver groot door het in twee ongelij ke delen wegklappen van de achterbank Dankzij het vele glaswerk rondom hebben de inzittenden veel zicht Met een Cw-waarde van 0.30 tot 0.32 al naar gelang het model scoort de Astra prima, maar niet spectaculair Het subtiele dak- spoilertje (hatchback) speelt daarbij een verrassende hoofd rol Dat zorgt er namelijk ook voor dat de auto zich bij hogere snelheden stabiel gedraagt en het helpt bij het schoon houden van de achterruit. Duitse degelijkheid geldt uiteraard ook voor de Astra Zowel buiten als binnen is de wagen keurig afgewerkt. Wel gebruikt men in het interieur vrij veel kunststof. Door de ronde vormgeving van zijpa nelen en dak beschikken de in zittenden over veel plaats voor de ellebogen Voor heeft nie- mand te klagen over hoofd- en beenruimte Lange achterpas sagiers komen met hoofd en benen iets in de verdrukking De bagageruimte is relatief groot. Klappen we de rugleu ning van dc achterbank naar voren, dan blijkt de Astra een mini-verhuiswagen. Aange zien de achterklep tot op de bumper valt. tillen we de baga ge makkelijk in de kofferbak Alle klokken, hendels en knop pen staan bijzonder functio neel opgesteld De fraai bekle de stoelen bieden de bestuur der en zijn rechterbuurman/ vrouw een prima zit. Ook op de lichtgeprofileerde achterbank is het goed toeven Bergruimte voor spulletjes vinden we vol op. TESTRAPPORT Opel Astra 1.4i GL Cilinders/inhoud 4/1389 Max.vermogen kW(pk)tpm 44(60)5200 Max.koppel Nm/tpm 103/2800 Aantal versnellingen vijf Topsnelheid km/u 162 Acceleratie 0-100 km/u 15 8 Testverbruik L/100 km 7 2 Tankinhoud liter 52 Aktieradius km 722 Brandstof Eurosuper Loodvrij ja Katalysator ja Lengte cm 405 Gewicht leeg kg 915 Max trekgewicht kg 850 Aandrijving voor Bandenmaat 175R13 ABS nee Storing testwagen geen Prijzen Astra 1.4 GL 3-drs 26 950,- Astra 1.6 GL 5-drs 28.950,- Astra 1 8 GT 5-drs 33 950.- Astra 1 7 D GL 3-drs 31.150,- Afleveringskosten 675,- Opmerkingen geen Citroën ZX Reflex Volkswagen Golf 1.4i CL 4/1391 44(60)5200 107/2800 vijf 157 16.3 7 2 55 764 Eurosuper ja Ja 402 902 1000 voor 175R13 27 790,- ƒ435.- 4/1369 55(75)6200 111/4000 vijf 172 13.7 7.5 56 747 Eurosuper Ja ja 407 945 1000 voor 165R13 nee 25 900,- ƒ560,- Ford Escort 1.4i CL 4/1392 52(71)5600 103/4000 vijf 163 14.3 8.2 55 670 Eurosuper ja ja 404 940 900 voor 175R13 nee ƒ27.290.- ƒ405.- Onder de motorkap van onze testwagen staat de vorig jaar geïntroduceerde nieuwe 1 4 liter motor. Deze viercilinder staat dwarsgeplaatst en drijft uiteraard de voorwielen aan. Hij beschikt over een elektro nisch brandstofinspuitsvsteem van het type Multec. Dit sys teem zorgt voor een uitsteken de koude startregeling door temperatuurmeting perfecte brandstof/luchtmengsel ver houding en de stationair rege ling zorgt ervoor dat de motor stationair altijd dezelfde toe ren draait. Een zelfdiagnose meldt eventuele storingen via een lichtje op het dashboard en slaat het euvel op in een geheu gen. In de werkplaats kan men dit mankement dan snel ver helpen De uitlaatgassen ko men via een geregelde drieweg katalysator in de buitenlucht Niet voor niets hoorde in Ne derland de Kadett al decennia achtereen tot de meest ge vraagde auto Ondanks de naamsverandering gaat de Astra met dit succes door, dat staat buiten kijf. Het is een on gecompliceerde vierwieler voor het niet al te grote gezin Ook de zakenman/vrouw voelt er zich evenwel best in thuis. Of dat nu de drie- of vijfdeurs hatchback, stationwagon of dc sedanversie betreft. Dankzij de volledig te verstellen stoelen hebben we een prima zitposi- tie. Op de bereikbaarheid van hendels en korte versnellings pook valt niets af te dingen. Opvallend is de rust in de cabi ne Vanuit het vooronder klinkt slechts een licht gezoem, wat alleen bij een hoog toe rental en boven de 130 km/u overgaat in een lichte ronk Van overmatig windgeruis blijven we verschoond. De vijf- bak schakelt licht en direct Om de achteruit in te leggen, moeten we een manchet op de pook lichten Een prima ver grendeling. Misschakelen is er normaliter niet bij. Wegligging en algemene handelbaarheid staan op een hoog niveau Hoe wel de voorwielen moeten stu ren en aandrijven, laat de be sturing niets te wensen over Tot zo'n 130 km/u blijft het wegcontact goed behouden. Daarboven wordt het iets va ger, maar door de positieve koersstabiliteit geeft dit geen enkel probleem. Dankzij het bijna neutrale stuurkarakter leiden we de wagen ontspan nen door de "curven". En kind kan bij wijze van spreken de was doen Uitbreken is er niet bij en dribbelverschijnselen nemen we niet waar Grote en kleine hobbels worden goed door de vering verwerkt Wei nig pcdaalkracht vragende remmen zorgen voor een prima vertraging Vanuit de recht hoekige koplampen schijnt een enorme bundel licht. De 1 4i motor in "onze" Astra levert voor ons overvolle wegennet ruim voldoende prestaties. Zijn topsnelheid bedraagt 162 km/u, een snelheid die bij een wettelijk maximum van 100 km/u een dikke prent kan ople veren Hij accelereert van 0- 100 km/u in 15.8 seconden. Daarbij slaan de wielen de klinkers niet uit de weg, maar dat is ook nergens voor nodig. Kost banden en even later kun je weer volop op je ho-houwers staan. Al met al doet de Kadett het met de 1.41 motor prima. Het is een makkelijk, prettig handel bare auto zonder poespas. Door de grote successen en het wereldrecord, dat Audi op het Berlijnse raceparcours AVUS haalde, voelt Audi zich traditioneel verbonden aan dit circuit Daarom noemt Audi haar jongste studiemodel AVUS quattro. Met de AVUS toont Audi een haalbaar toe komstbeeld. Van dagdromen is geen sprake Wel van een droomauto, die de ware lief hebber zal aanspreken. Een kunstwerk op enorme wielen en met een gladde aluminium huid Heel jammer voor merken als Ferrari, Maserati etcetera, maar de AVUS quattro valt met geen andere auto te verge lijken De auto fascineert door de vormgeving die vooral snel heid suggereert. Als studiemo del toont de AVUS aan, dat besparing van grondstoffen, een grote actieve en passieve veiligheid, een sportief rij- comfort en een tijdloze elegantie samen kunnen gaan In de AVUS past Audi de sti listische kenmerken van de Auto Union racewagens van vroeger toe, gecombineerd met de huidige technische kennis Opvallende elementen uit het verleden zijn de ver uitge bouwde, rondgewelfde wiel kasten met de opvallend grote wielen. Hier tussenin ligt, vlak en gestroomlijnd, de carrosse rie met de ver naar voren ge plaatste bestuurdersruimte Achter deze ruimte staat de twaalfcilinder middenmotor. Het door de Audi-stilisten ont worpen strakke sportwagen concept komt ook tot uiting in de afmetingen De lengte vanaf de voorspoiler tot aan de ach terkant bedraagt 442 cm, de hoogte is slechts 117 cm en de breedte 198 cm. Fraaie tech niek mag gezien worden Daar om ligt de voor de achteras ge plaatste twaalfpitter voor een ieder duidelijk zichtbaar onder een kunststoffen motorkap. Zo'n brok techniek is ook veel te mooi om achter plaatstaal te verbergen Op een indrukwekkende wijze zijn drie rijen van elk vier cilinders samengevoegd tot éi attractieve motor Een bre< sleuf achter het opvallende d; zorgt voor de noodzakelij; lucht Door het weglaten v< allerlei toeters en bellen kor de vormgeving van de A VI nog beter naar voren De mot put zijn kracht van 374 kW(5( pk) uit een cilinderinhoud v; zes liter Voor de optimale ga wisseling zorgen 60 kleppi (vijf per cilinder) drie voor< ïnlaatslag en twee voor de ui laatslag. Met dit brok gewe bereikt de AVUS prestaties e< circuit waardig Hij roffelt sprint van 0-100 km/u af in seconden en Audi geeft e< topsnelheid op van 340 km/ Evenals het chassis en de ca rosserie is het motorblok, drie cilinderkoppen en h carter vervaardigd uit alurr mum. Het motormanageme bestaat uit een volledig ele tronisch inspuiteenheid Do de gekozen uitvoering voo spelt de AVUS quattro een o timaal rijgedrag. Daarvo staan garant, middenmott quattro-aandrijving, actie achterasbesturing en een t taaigewicht van 1250 kg grote banden (225X60) op inch brede, lichtmetalen vi gen zijn speciaal voor de AVI ontwikkeld en zijn voorzi van een systeem dat de ba denspanning controleert. A wielen worden door inwenc geventileerde schijfremmen combinatie met een ABS-s\ teem vertraagd. Twee zwenkbare portier die, hydraulisch ondersteur zowel naar boven als naar ren draaien, maken het insta pen eenvoudig. In het interie voeren natuurlijke material de boventoon leer, hout wol. Vrijwel de hele binnenz de is met grijs en de stoelen n rood leer bekleed. Het das board lijkt min of meer te zv, ven, omdat het alleen bevt tigd is aan de binnenkant v de carrosserie, zodat de naar voren doorlopende vo< ruit ook zicht biedt op de b dem van het interieur Voor de bijzonder scherpe prijs van 23 995,- levert Su- zuki-importeur Nimag de Sa murai Pepper Voor dit bedrag krijgt de koper een uiterst compleet aangeklede Samurai 4X4 op basis van de Commer cial. Onder de motorkap staat de bekende 1.3 liter benzine motor goed voor 47 kW(64 pk). Aan de voorzijde wordt de Sa murai Pepper gemarkeerd door een bull-bar. Deze laat koplampen vrij en geeft front een stoere uitstrali Verder noteren we aan de b tenzijde lichtmetalen velg striping en aankleding van keurig in een metaalkleur houder opgeborgen reser wiel Exclusief voor de San rai Pepper is verder de soft- voorzien van twee transj rante sunroofs De rappe besteller van Re nault, de Express, onderging enkele wijzigingen. Aan de buitenzijde herkennen we de Express anno 1992 aan een veranderde style van de voor- en achterzijde In het motoren- gamma verdwenen twee ver trouwde motoren in ruil voor drie nieuwe krachtbronnen Renault levert de vernieuwde Express in een RL- en RN-: voering. De RN-versie is vo zien van een 1.4 liter Ener motor en beschikt over achterklep met wisser in pla van twee deuren, van binn uit verstelbare buitenspieg dichte hoofdsteunen, wield pen als bij de Clio RN en bergruimte onder het dak de cabine automobilist ligt, bij een snel heid van 50 km/u, op ongeveer 42 meter. Bij een snelheid van 120 km/u is dit ongeveer 100 meter Natuurlijk kan het ook voorkomen dat de aandacht door een onverwacht voorval ergens anders op wordt ge richt Wanneer we, tegen deze natuurlijke manier van doen in, het fixtaticpunt gedurende langere tijd dichter naar de auto brengen, dan zijn we niet meer in staat met een hoge snelheid te rijden Geregeld via het zenuwstelsel ontstaat dan een duidelijk merkbaar onbe haaglijk gevoel, in het uiterste geval zelfs een gevoel van on passelijkheid Omgekeerd echter, gaan we automatisch sneller rijden, als het fixatie punt ver naar voren wordt ge legd. Een daar gaat het hier om. Want bij het rijden in de mist kan het oog zich eigenlijk nergens meer op fixeren. Be halve de grijs-witte massa is er mets waar men naar zou kun nen kijken. Dus stelt het oog zich automatisch in op het kij ken naar objecten die zich ver der weg bevinden Daardoor gaat de automobilist sneller rijden dan eigenlijk aanvaard baar is Bij het rijden in de mist is het absoluut noodzakelijk, regelmatig een blik op de snel heidsmeter te werpen en de snelheid zonodig te corrigeren. Wanneer men over weinig zicht beschikt, moet men in ie der geval voor ogen houden, dat de remweg niet langer mag zijn dan de afstand die men kan overzien. Bij mist vergist men zich tevens makkelijk in de afstand tot de voorganger Omdat men deze slechts vaag ziet, lijkt de afstand groter dan in werkelijkheid het geval is Kuddegeest Het onjuist inschatten van de rijsnelheid, doordat men ge wend is aan een hoge snelheid, speelt eveneens een rol bij het rijden in de mist. Heeft men een langere tijd 120 km/u gere den en rijdt men in de mist 80 km/u, dan heeft men het gevoel langzaam te rijden, ofschoon deze snelheid gezien het be perkte zicht, objectief beke ken, beslist te hoog is Ook hier helpt een regelmatige blik op de snelheidsmeter De kudde geest kan fataal zijn Men blijft daarbij dicht achter de voor ganger, onverschillig hoe hard deze rijdt, omdat men zich daardoor veiliger voelt Dit achtervolgen is echter in com binatie met het onjuist in schatten van de afstand tot de voorganger, één van de belang rijkste oorzaken van vele ket tingbotsingen Kleinere mis tbanken vormen een bijzonder probleem. Komen meerdere mistbanken van beperkte om vang kort na elkaar voor, dan gaat men er op rekenen dat de volgende mistbank ook wel klein zal zijn. Men rijdt zonder snelheid te verminderen de volgende mistbank in en stelt dan met schrik vast, dat het mistgebied veel groter is dan men had verwacht. Dat ander zijds zelfs korte en dunne mis tflarden het zicht belemmeren en zo obstakels verbergen, moet een ieder die regelmatig aan het verkeer deelneemt zich goed realiseren. Nacht en ontij tenslotte, niet zomaar een graag geciteerd schrikbeeld, vergroten het gevaar nog eens. Met name dan. wanneer de automobilist zelf een beetje be neveld is, omdat hij één, of mis schien wel twee glaasjes alco holica heeft genuttigd Alco holgebruik verlengt de reac tietijd. Bovendien denkt men met een glaasje op vaak dat men langzamer rijdt dan in werkelijkheid het geval is. Maar ook nuchtere mensen reageren meestal 's nachts wat trager dan normaal door ver moeidheid Haastige spoed van de pendelaars in de ochtend mist speelt een soortgelijke ge vaarlijke rol Het enige recept dat werkt in het omgaan met mist is steeds weer: zorg ervoor voldoende tijd te hebben om het doel te halen en neem zonodig de voet van de gaspedaal In twijfelge vallen kan men beter een af spraak afzeggen en zelfs een overnachting in een drie-ster ren-hotel is goedkoper dan een reparatie van mens en auto. Hierbij vergeten we nog maar even alle ellende eromheen. Ook Mercedes-Benz speelt weer in op de cabno-trend. Vanaf medio volgend jaar staat er een in onze ogen schoonheid van een vierpersoons-cabriolet in de showrooms, de 300 CE- 24. Deze vierzitter is gebouwd op basis van de gelijknamige coupé voorzien van de 162 kW(220 pk) sterke zescilinder motor met vierkleppen tech niek en een cilinderinhoud van drie liter. De rijprestaties de cabno onderscheiden z slechts in geringe mate var gelijknamige coupé Met standaard vijfversnellingsl accelereert de cabrio van 0- km/u in 8.7 seconden en staat borg voor een topsnelh van 230 km/u De produkti voorlopig beperkt tot 5 stuks per jaar Over een p valt nog geen zinnig woon zeggen. BARNEVELD - Verkeers informatie: ,,Op vele plaatsen komt zeer dichte mist voor. Voer dimlicht en houdt vooral afstand" In deze tijd van het jaar komt dit bericht vrijwel elke morgen op de radio On danks deze melding zijn de eer ste stevige kettingbotsingen - 21 oktober jongstleden op de A15 Nijmegen-Rotterdam - en andere ongelukken al geregi streerd. Waarom passen auto mobilisten zich niet beter aan de omstandigheden aan? Waarom geven veel bestuur ders vrijwel net zoveel gas in de mist als bij helder zicht9 Heel simpel kan men antwoorden: ze willen allemaal op tijd op hun werk c.q. afspraak komen In opdracht van Volkswagen A G. onderzocht Professor Dr Benedikt von Hebenstreit van de TUV-academie van Beie ren/Hessen de achtergronden van het gedrag van weggebrui kers tijdens (dichte) mist In de mist veroorzaken veranderin gen in de normale levensver richtingen van de mens het rij den met te hoge snelheid Dit heeft te maken met het fixatie punt en de drie-seconden-re gel: de mens kijkt naar de plek waar hij na drie seconden zal zijn. Deze regel geldt voor alle weggebruikers: zowel voor voetgangers, als voor fietsers en automobilisten Wie zich als voetganger voortbeweegt, zon der bewust naar iets te kijken, fixeert zijn blik op het punt dat men na drie seconden zal be reiken. Het fixatiepunt van de

Leusder Krant | 1991 | | pagina 20