Leusder Krant urgers kunnen klagen over mbtenaren en raadsleden ezwaren tegen het asielzoekerscentrum maken weinig kans imeur in Leusden: Indoor-bowls Toekomst oefenterrein Leusderhei nog onzeker de schijnwerper L E U S D E N Vandalisme 1991 Rossenbergschool Geen balkons 'Ik heb vrijheid van handelen' Gemeentekas 'oensdag 20 november 1991 Pagina 3 M HAAG - De bezwaren, ediend door een aantal be iers van het buurtschap terloo, tegen de komst van asielzoekerscentrum ma- weinig kans. De gemeente isden houdt vast aan het (rum in het voormalig mi- ir selectiekamp aan de irnseweg, terwijl de inge diende bezwaren weinig in druk maken bij de Raad van State. Dit bleek uit de hoorzit ting, dinsdag in Den Haag, bij de behandeling van de kwes tie door de Raad van State. In middels hebben 311 asielzoe kers hun intrek genomen. "Het buurtschap Waterloo ligt temidden van bossen, maar is al zwaar belast met militaire terreinen als de Leusderheide en vliegbasis Soesterberg in de buurt", zo verdedigde ad vocaat mr. Schoonderbeek de ingediende bezwaren. "De komst van meer dan 300 asiel zoekers betekent ook een zware belasting voor de omge ving. De afstand tot de meest nabijgelegen winkels of het centrum van Amersfoort is vele kilometers Uitsluitend kunnen wandelen in bossen, zo vrezen wij, zal leiden tot verveling en spanningen Wij hebben overigens niets tegen de komst van asielzoekers, maar deze plek vinden wij ook voor de betrokkenen erg slecht". De gemeente Leusden houdt vast aan de eerder gemaakte keuze, aldus woordvoerder R. Duinsbergen "Wij vinden de gemaakte keuze de juist, ook al omdat het past in het be stemmingsplan Wij horen hier alleen nog maar formele bezwaren, dat geeft geen hou vast om de zaak af te blazen". De Raad van State zal nu alle argumenten overwegen en binnen enkele maanden de de finitieve beslissing bekend maken JSDEN - De commissie stimulering sportdeelname is onlangs van start gegaan met de organisa- an 'indoor-bowls' in sporthal De Korf Dit typisch Engelse spel (enigszins vergelijkbaar met het ejaardenoorden niet onbekende Koersbal) kan nog nergens anders in Leusden worden gespeeld, spel wordt gespeeld op een groot groen tapijt van 30 bij 4 meter en heeft iets weg van jeu-de- les. Spelers proberen enigszins afgeplatte ballen (die nog het meest lijken op zwarte Edammer sjes) in de buurt te krijgen van een doelwit, dat gevormd wordt door een klein balletje, et spel is geschikt voor spelers van vrijwel elke leeftijd. Het wordt elke dinsdagmiddag gespeeld )e Korf, van 13 30 uur tot 14.30 uur en van 14.30 uur tot 15.30 uur. Belangstellenden, die slechts rtschoenen of pantoffels hoeven mee te nemen, betalen f 2,50 per persoon per keer. iratis informatiesetjes over het spel zijn dagelijks tussen 8.30 uur en 12.30 uur verkrijgbaar bij bureau voorlichting of de afdeling sportzaken van de gemeente (kamer 134) Voor meer irmatie kunnen belangstellenden contact opnemen met de afdeling sportzaken van de gemeente, foon: 961691. (Foto Hans Verhorst) 1. 1-1-'91: Ruit van lokaal groep 2 vernield. 2. 21-10'91: Ruit direktieka- mer vernield met steen. 3. 18-2-'91: Buitenberging dépendance (muur en deur) met zwarte verf besmeurd. Vuurtje gestookt, waardoor schroeivlekken op deur. 2000,-. 4. 4-3-'91: Ruit vernield en deur achterzijde bekrast. 5. 26-3-'91: Kunstwerk dépen dance vernield; dranghek fietsers verwijderd en staan ders zandbak met mes inge- kerfd. 6. 17-4-'91: Kunstwerk hoofd gebouw uit muur getrokken en verbogen. 7. l-5-'91: Ruit gymzaal dépen dance vernield. Rode deur oostkant hoofdgebouw met verf besmeurd. 8.13-5-'91: Dubbele deur gym- berging hoofdgebouw met zwarte verf besmeurd. 9. 6-6-'91: Ruit dépendance gymzaal vernield. 10. 7-6-'91: Ruit dépendance gymzaal vernield. 11. 24-6-'91: Deur oostgevel met witte verf bespoten. Bier flesjes kapot gegooid op speelplaats dépendance. 12. 3-7-'91: Kunstwerk dépen dance van sokkel geduwd. 13. 15-7-'91, 16-7 *91: Drie rui ten vernield; t.w. twee stuks dépendance en één stuks hoofdgebouw. 14. 19-8-*91: Ruit dépendance gaatje ingegooid. Hekwerk speelplaats op drie plaatsen vernield. 15. 2-9-*91: Ruit dépendance (gymzaal) vernield. 16. 29-10-'91: Ramen beklad; deur gymberging beklad; staanders zandbak beklad; hemelwaterafvoer vernield; deuren buitenberging dépen dance beklad. LEUSDEN - Leusden is niet van plan om het aan leggen van balkons toe te staan op uitbouwen van woningen in de gemeente. De gevolgen voor de priva cy van de buren zijn te in grijpend, redeneert het college. Het is in Leusden be- stemmingsplantechnisch vrijwel overal toegestaan een woning aan de achter zijde maximaal drie meter uit te bouwen (één etage hoog). Van die mogelijk heid wordt in de gemeente op aanzienlijke schaal ge bruik gemaakt. Omdat dergelijke uitbouwen ten koste gaan van een deel van de tuin, wil een aantal bewoners die ruimte com penseren in de vorm van een balkon. Daar is de ge meente op tegen. Bouw- aanvragen daarvoor zullen dan ook geweigerd wor den. JSDEN - Burgers, die :hten hebben over ambte wethouders en raadsle- kunnen over enige tijd te lt bij een klachtencommis- Tenminste als de gemeen- lad het voorstel van burge ster en wethouders hier- goedkeurt. Het zal ovcri- niet zo zijn dat elke klacht de commissie gedeponeerd worden. Alleen het gedrag de betrokken personen zal ordceld worden. Over in- d en afhandeling zal geen praak worden gedaan, irvoor staan immers andere cn open. Zo kan de uit- lak over een niet verleende ivvergunning worden aan gevochten bij Gedeputeerde Staten van de provincie en bij de Raad van State. Verder zal er eerst gekeken worden of de grieven op een andere manier opgelost kunnen worden. Zo zal de chef van een ambte naar, die volgens de klager over de schreef is gegaan, zich eerst over de klacht buigen. Pas als diens afhandeling niet bevredigend is, kan de volgen de stap genomen worden De commissie beroeps- en be zwaarschriften, bestaande uit raadsleden, zal dan moeten kijken of de klacht terecht is. De commissie houdt zich ove rigens nu al bezig met de in houdelijke afhandeling van procedures, zoals bouwver gunningen. Er is voor deze constructie gekozen en met voor een onaf hankelijke commissie, zoals Leusden' 90 graag wilde. Ook zal er geen onafhankelijke voorzitter worden aangesteld De klachtencommissie kan rechtstreeks benaderd worden door burgers, die ontevreden zijn over het optreden van raadsleden. Alleen het gedrag buiten de gemeenteraadsver gaderingen kan door de com missie beoordeeld worden. Tij dens de gemeenteraadsverga deringen geldt de 'onschen- baarheid van de raadsleden. Dat wil zeggen dat zij vrij zijn in hun doen en laten. Alleen de voorzitter van de vergadering kan bij onbeta melijk gedrag ingrijpen door middel van het reglement van orde. Juridisch gezien heeft het voor het betrokken raadslid geen consequenties. Een ge lijksoortige procedure als bij de raadsleden geldt ook voor het college van burgemeester en wethouder Bij klachten worden leden van het college rechtstreeks beoordeeld door hun collega's. Met het ambtenarenappa raat is afgesproken dat geho noreerde klachten geen in vloed hebben op de positie van de betrokken ambtenaar Daarvoor zijn namelijk andere middelen beschikbaar, zoals de periodieke beoordelingsge sprekken De regeling zal na goedkeuring door de raad en na uitvoerige informatie aan de ambtenaren worden inge voerd. LEUSDEN - De discussie over de aanleg van een militair com pagnie oefenterrein (COT) op de Leusderhei is nog lang niet uitgewoed. Informeel overleg tussen de vijf betrokken ge meenten rond de Leusderhei cn het ministerie van defensie, dat recentelijk is gevoerd, heeft uitgewezen dat de toekomst van het militaire oefenterrein nog allerminst zeker is. Uit dat overleg is naar voren gekomen dat Defensie onder kent dat de Leusderhei een 'knelpunt' is. Omdat in de re centelijk verschenen Defensie nota de verplaatsing van mili taire oefenterreinen van na tuurgebieden naar landbouw gronden als een mogelijkheid wordt beschouwd, zal voor de Leusderhei worden bekeken wat de consequenties van een dergelijke operatie zijn Verder heeft Defensie laten doorschemeren de mogelijk heid te overwegen om de defi nitieve inrichting van de nieu we oefenterreinen (zoals de Leusderhei) uit te stellen, tot dat over een aantal zaken meer duidelijkheid is ontstaan Met name de internationale politie ke ontwikkelingen van de laat ste tijd. zoals het uiteenvallen van het Warschau-pact, heb ben het bestaande defensiebe leid op losse schroeven gezet Het is nog onvoldoende duide lijk wat voor gevolgen dat voor Defensie heeft. Het mogelijk afschaffen van de dienstplicht, het al dan niet handhaven van militaire oefenterreinen in het buitenland en de ontwikkeling van de wereldvrede spelen daarin een belangrijke rol In afwachting van meer duide lijkheid daarover, die wellicht de afschaffing van een aantal bestaande oefenterreinen tot gevolg kan hebben, lijkt De fensie bereid de innchting van de 'oefenterreinen nieuwe stijl' uit te stellen De vrijheid van hande len vind ik het leukste van mijn werk", zegt be heerder Den Hollander van de Groenstichting Roozendaal. Hij is ver antwoordelijk voor het >n derhoud van de groen voorzieningen in de Eu rowoningen en voordat van de tennisbaan, het 'wembad en het eigen kabelnet van dit unieke leusdense woningcom plex. Den Hollander 'voont zelf vanaf1984 in 'en van de karakteristie ke woningen De56-jari- ?e gepensioneerde be- 'oepsmilitairkwam twee 'vargeleden bij de 'roenstichting in dienst 'o het plotselinge over lijden van de vorige be heerder. Sindsdien maakt hij elke dag zijn rondje door het complex. „Ik moet in de gaten houden of de hovenier zijn werk goed doet en of het onderhoud van het groen aan de 'buitenkant'van het com plex door de mensen van de RWA uit Amersfoort goed wordt bijgehoude- n omsch rijft h ij zijn werkzaamheden Ook het controleren van de goede staat van onder houd van het zwembad en de tennisbaan hoort tot zijn werk. Met name de wijze waarop het groen in de wijk beheert wordt, ivil volgens Den Hollander nog wel eens tot vragen bij de bewoners leiden „ln het verleden zijn er nogal, wat bomen ge plaatst. Maar de privacy van de mensen staat voorop. Als er weinig struiken zijn, is de door kijk naar de h uizen groot. Daarom hebben we de bomen hier en daar vervangen door la gere beplanting. Dat kan niet iedereen waarderen. Er was zelfs een me vrouw, died reigde zich - zelf aan een boom vast te binden, die wij wilden weghalen Den Hol lander benadrukt overi- Beheerder Den Hollander op een van de pleinen van de Eurowoningen het voor het zeggen(foto Hans Verhorst). De bewoners hebben gens dat de bewoners grote inbreng hebben bij het beheer van de wijk. „Er is een groen-, ten nis-, zwembad- en CAI- commissie. Die bepalen hoe dingen geregeld wordt. Zo worden bomen alleen weggehaald, na dat c/e groen commissie daarmee accoord is ge gaan. Wij brengen een keer per jaar een merk teken aan op de bomen, die volgens ons weg moeten, maar het is de commissie die uiteinde lijk beslist". Veel verschil met zijn vorige baan heeft zijn werk als beheerder ove rigens niet. „Ik werkte in een kazerne hier in de buurt als adjudant com- plexbeheer. Dat komt vrijwel overeen met het werk dat ik hier doe Ook de knelpunten op het gebied van natuur en milieu spelen Defensie bij de discussie over de inrichting van 'nieuwe' militaire oefenterreinen par ten. Met name bij de Leusder hei zijn die problemen actueel. Zo wordt in de Defensienota de mogelijkheid geopperd om mi litaire oefenterreinen m na tuurgebieden te verplaatsen naar landbouwgronden Ook dat zou (gedeeltelijk) voor de Leusderhei overwogen kunnen worden vervolg van pagina 1 lopen maanden gestabiliseerd heeft „Als het rijk ons niet op zadelt met bezuinigingen, zo als bi] de Tussenbalans, kun nen we het tekort beheersen," is zijn voorzichtig optimisti sche voorspelling. Dat zag er enkele maanden nog anders uit De Leusdenaren werden geconfronteerd met de aan kondiging van een aantal forse verhogingen van gemeentelij ke tarieven, zoals de afval stoffenheffing Ook de subsi diekraan werd dichtgedraaid, wat bijvoorbeeld in Leusden- Zuid leidde tot protesten tegen de aangekondigde sluiting van het filiaal van de bibliotheek. Het ziet er overigens niet naar uit dat die maatregelen teruggedraaid zullen worden Daarvoor blijven de gemeen telijke financiën te zorgelijk. Uiteindelijk blijft er na aftrek van de meevaller van een halve ton nog een tekort openstaan van 550 duizend gulden Pas na 1993 zal dat tekort zijn wegge werkt, zodat de komende jaren in Leusden schraalhans keu kenmeester blijft. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Het jaargetijde is weer bar en boos voor de bezor gers van onze krant. Door weer en wind zwoegen zij om de krant op tijd door de bas te laten glijden. Soms laten zij daarbij wei eens een steekje vallen. Helemaal per ongeluk en zonder enige boze opzet lopen zij dan ergens een brievenbus voorbij. Het zij ben vergeven. Met een telefoontje naar de krant is dit 'lezersleed' hopelijk weer snel vergeten...' '...Waardering dus voor de bezorgers, die soms bun werk zelfs te goed doen. Zoals vorige week. De krant gaat de komende weken buis-aan-huis om de Leusde naren, die nog niet bet genoegen smaken abonnee te zijn, kennis te laten maken met de krant...' '...Extra werk voor de krantenboys, die met dikke tassen bungelend aan bun fietsen langs de buizen gaan. De bezorger, die het kantoor van de krant in zijn wijk beeft, was zelfs bijna sneller dan de koerier, die wekelijks een pak kranten op bet kantoor afgeeft voor de losse verkoop. Ook bij ons viel een exemplaar dor de bus. Een typisch geval van water naar de zee dra gen...' '...De koerier was kennelijk zo van slag dat bij in snelheid verslagen was door een van de bezorgers, dat ook bij even in de fout ging. Tien minuten, nadat bij op wegging om de andere bezorgers van kranten te voor zien, werden wij opgebeld door een mevrouw van de Duinroos... Er liggen bier drie pakken Leusder Kranten", meldde zij wanhopig. Of wij ze maar even wilden ophalen. Een beetje timide vroeg zij erbij of zij wel één exemplaar voor zichzelf mocht houden. Natuurlijk mocht dat. Zelfs twee vonden wij goed...' '...Het duurde overigens niet lang, voordat wij erach ter kwamen wat er was misgegaan. Op de Bergroos stond een bezorger kranteloos te wachten. „Waar blij ven mijn kranten nou", klonk ongeduldig door de telefoon...' '...Nu wij toch onze fouten aan bet opbiechten zijn, kunnen wij net zo goed doorgaan. Vorige week stond op pagina 3 van deze krant een berichtje over het inwonertal van Leusden. Eind september waren er 8 Leusdenaren minder dan aan bet begin van de maand was de strekking van het bericht...' '...Oplettende lezers zullen echter geconstateerd heb ben dat de uitstroom van Leusdenaren volgens de gegevens van bet bericht veel groter geweest moet zijn. Het verschil tussen het aantal inwoners aan het begin van de maand (27.810) en bet einde van de maand (26.602) was namelijk 1008...' '...Niet moeilijk overigens om te kunnen concluderen dat bet bier om een 'slip of tbe pen 'gaat. De eindstand per 1 oktober bad natuurlijk 27.602 moeten zijn. Als bet aantal Leusdenaren werkelijk met meer dan 1000 inwoners verminderd was, had het bericht beslist niet op pagina 3 gestaan, maar op een opvallende plaats op de voorpagina...' '...De gemeentelijke gladheidbestrijders zijn op alles voorbereid. Dat blijkt uit bet draaiboek, dat de baas van de zoutstrooiers, groepsleider A.J. Kool. heeft samengesteld. In bet boek staat precies geschreven, wie er wanneer in actie moet komen en welke route er dan gereden moet worden. Tot op de centimeter nauwkeurig staat in bet draaiboek omschreven hoe Koning Winter de komende maanden te lijf wordt gegaan...' '...Wie bet boek bestudeert, krijgt de indruk dat het om een militaire operatie gaat. Het gaat dan ook niet om zomaar een klusje. De gladbeidbestrijders moeten na de eerste sneeuwval direct in actie komen om maar liefst 350 kilometer weglengte te bewerken met hun zoutstrooiers... '...Vier ploegen zijn in totaal 20 uur mee bezig om de 1.000.000 m' wegoppervlakte van sneeuw en ijzel te ontdoen. Per keer kost dat een hoeveelheid zout van 10 ton. Wie bad verwacht dat in een kleine gemeente als de onze de wet van de grote getallen nog van toepas sing zou kunnen zijn. Het kan maar beter niet gaan winteren... '...Zoals u zult lezen is de Leusder Krant deze week gestart met een 'special' rond het thema Vandalisme. Het loopt de spuigaten uit en er komen steeds meer bewoners hun leed bij ons vertellen. Een van de ge zagsdragers, die in het artikel aan het woord komt, is onze burgervader Panis. Ook hij ergert zich groen en geel...' '...In felle bewoordingen neemt hij een standpunt in. Het verbaal wilde de redactie illustreren met een foto van de burgemeester op d(e vandalenplek, waar hij zich het meest aan stoort. Onder bet motto van 'mensen, die ellende bestaat nu nog, maar wij gaan het bestrijden'...' '...Wat gebeurt er echter...? De burgervader weigert, wil niet op de foto, want zo'n foto geeft een 'negatieve associatie'. Pardon, neem ons niet kwalijk, maar dan \raagt de redactie zich af waar de burgervader het in vredesnaam over beeft...' Onderwerp vandalisme, maar de burgemeester (n.b. hoofd van de politie) durft/wil de vandalistische plekken niet op (te) zoeken voor een fotoZou zo slecht overkomen bij de lezer, nou ja. Zullen we dan maar weer een gezellige plaatje maken?...' '...Uzult op de 'vandalen'pagina zien, dat de redactie daar vriendelijk voor heeft bedankt! Met karakter op de plaat of anders niet, hoor burgemeester...'

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3