leusder Krant. Elly Mostert was laatste pompbediende in Leusden neem er de tijd voor November-onweer Het weer in ei L E U S D E N Bloemendal stopt met benzinestation faartavond Squash Rabobank en bestuur Meningen SteSSsbï*** Roemenië en Schakel W7Mi Bonte vliegenvanger Voensdag 20 november 1991 Pagina 9 EUSDEN - Nergens in Leus- en is nog persoonlijke bedie- ing aan de benzinepomp te erwachten. De laatste pomp- iende, Elly Mostert (23) rlpt deze week haar laatste tnzineklant. Voor haar is »en plaats meer bij garagebe- rijf Bloemendal, waar de ben- npomp wordt opgeheven. Tot n erdriet van veel vaste klanten. J[ |et enige dat er op zit is, over B stappen op een ander benzi- jj tmerk bij een van de self-ser- cc stations in Leusden. laragehouder Bloemendal jl eeft gekozen. Liever een gro- Te garage dan een kleine ga- ge en een kleine pomp vlak- een groter station aan de int. De beslissing is namelijk vallen om Total te laten ver- uizen van de Hamershof naar oprit Daarom neemt Bloe- r£ iendal afscheid van zijn pomp I i daarmee van zijn pompbe- 1 iende. Elly Mostert, officieel pomp- ediende, officieus manusje an alles „Regelmatig moet ik 'oeilijk bereikbare moeren indraaien. Ik heb als enig ïisje in een mannenberoep, kleinste handen Soms kan ergens makkelijker bij dan e monteurs." In januari, vijf Kar geleden kwam Elly erken bij het garagebedrijf, fa een opleiding voor verzor- ?nde beroepen wist ze wat ze iet wilde en zocht naar wat •el leuk zou zijn. Een van de lanten, J.C. van den Bosch erinnert zich haar komst nog oed. De verwachtingen waren echt. Er werkte een bijzonder lezierige jongen uit Achter- ?ld Toen hij wegging, meldde ij mij dat hij werd opgevolgd oor een meisje. Dat zou ik wel uk vinden, dacht hij. Ik was aar helemaal niet blij mee. De rouwelijke pompbediendes ie ik ken, vind ik eerlijk ge- ordinair Zoiets ver achtte ik. Het tegendeel wam uit. Elly is altijd even ttent, heel correct.; Ze staat nmiddellijk klaar. Het is een irdig, net meisje. Ik zal haar assen Vijf jaar na dit begin weet lly meer dan niets van auto's. )e eerste klant die mij vroeg et oliepeil te controleren, loest uitleggen waar ik dit loest doen." Zelf zou ze de Elly Mostert voor het laatst bij de pomp „Ik zal het missen. De meeste mensen zijn ontzettend aardig voor me geweest(foto Hans Verhorst). styap om weg te gaan, niet ge nomen hebben Nu ze moet, vindt ze het, na het verwerken van de teleurstelling, eigenlijk wel goed ,,Ik had een duwtje in de rug nodig om te bedenken wat ik wil met mijn leven. Als pompbediende heb je geen vooruitzichten. Ik wil een baan zoeken in een bloemenwinkel en een opleiding volgen tot bloembindster zegt ze nu weloverwogen. Elly moet weg, omdat de benzinepomp weg gaat. Gara gehouder Bloemendal heeft lang geprobeerd een benzine station aan de rijksweg te krij gen maar dit is niet gelukt To tal in de Hamershof wordt ver plaatst naar de oprit De ver wachting is dat de Zwarteweg steeds minder doorgaand ver keer te verwerken zal krijgen. De benzinepomp is dan niet meer rendabel. Bloemendal heeft besloten tot een grote verbouwing en uitbreiding van de garage Voor pomp en pompbediende is daarbij geen plaats. Vanaf 1 december sluit de pomp. Veel klanten reageren teleurgesteld. Ze zullen niet alleen hun vertrouwde merk missen, en de service, voorlo pig is er nog geen nieuwe pomp in de buurt, behalve Q8. Juist de laatste maanden groeide de klantenkring door de bebou wing in het Ruige Veld en om dat de pomp de laatste lokale mogelijkheid voor de oprit was „Laat het maar lekker druk wezen. Ik heb graag wat te doen." verklaart Elly. De pijnlijke voeten 's avonds neemt ze voor lief Verkouden is ze bijna nooit. Haar vaste klanten zijn goed voor een praatje en 's zomers zat ze wel eens lekker in haar korte broek in het zonnetje. Elly Mostert helpt haar laat ste klanten Veel mensen ko men even binnen voor een praatje. Slechts een enkeling rekent af bij de pomp. Klant R Klaarenbeek verzucht som ber dat hij na het vertrek van Elly waarschijnlijk weinig re den heeft om nog te komen. „Het is vreselijk jammer. Ik kom hier al jaren Het is de enige pomp waar je nog een beetje fatsoenlijk geholpen wordt, dank zij haar." „Het is leuk werk." zegt ze. „Iedere dag anders. Je weet niet wat er het volgende mo ment kan gebeuren." Bang voor overvallen is ze nooit ge weest „We zijn met al het per soneel, vier man sterk, naar een cursus geweest en we hebben het Esso-handboek. Bovendien was de pomp 's avonds nooit open." Terwijl ze praat, helpt ze de klanten. Vrij voor het ge sprek was niet mogelijk, want haar baas kan haar geen uur missen. Privé en werk heeft ze altijd gescheiden gehouden. Af spraakjes heeft ze nooit ge maakt „Af en toe reed er wel eens een leuke jongen langs, leuk om naar te kijken We derzijds waarschijnlijk. „Heel soms erger ik me aan eigenwij ze mensen die hun sigaret niet uit willen doen bij het tanken. Ik weiger dan benzine te geven Dat helpt altijd. Met vullen probeer ik netjes te werken. Niet te veel te morsen. Bij een lelijke eend een kunst op zich. De laatste liter kolkt er zo uit. Zit je onder Aan het einde van de week zie ik er verschrikke lijk uit. Leusden is na vandaag een stukje onpersoonlijker LEUSDEN - Op woensdag november is er een kaart- /ond in jongerencentrum De il. De avond is bedoeld voor Jdereen die kan Schutjassen Klaverjassen Het inschrijf- ld voor de avond bedraagt 5- Er zijn leuke prijzen te irdienen Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam LEUSDEN - Traditioneel worden in november de jaarlijkse clubkampioen schappen van het SRGL gehouden. De voortreffe lijke toernooiorganisatie bestaande uit Rob Bloem. Edward Matray en Jeroen van de Kerkhoff. had deze keer voor een speciale mix gekozen waarbij junio ren, beginners, gevorder den en competitiespelers in poules aan elkaar ge koppeld werden Na een weekend met veel spannende wedstrij den konden de volgende kampioenen gehuldigd worden: René Vastenburg die junior Elmer Woordes versloeg in de finale voor de niet competitiespelers. Josette Schot bij de dames die in een sterke wedstrijd de meerdere was van de op de titel gebrande Mar lies Schnackers De titel bij de heren ging tenslotte naar de oppermachtige Raymond Leenders, die een moegestreden Edy Duiveman de baas bleef De heer J.J. Visser uit Leusden heeft een heel ander verhaal over de Rabobank dan de Leusder Krant van vorige week. Met name het hoofdbe stuur in Utrecht moet het bij deze lezer sterk ontgelden. De bank moet eens wat meer aan winstdeling denken. Na het lezen van uw verslag van het negentigjarig bestaan van de Rabobank in Achter veld, wil ik enig commentaar leveren In twee zinnen poneert u twee stellingen die elkaar te genspreken Er zou bij de bank veel veranderd zijn, maar in essentie zou er niet veranderd zijn. Je kunt namelijk \stig stellen dat bij de bank alles veranderd is. Neem b.v. de in spraak van de leden die vroe ger erg groot was. Daar is te genwoordig niets meer van over. Neem die nieuwbouw in Leusden. Daar is met de leden nooit overleg over gepleegd Er zullen daar toch wel een paar centen mee gemoeid zijn Ja, de bestuursleden mogen nog wel door de leden gekozen worden Maar wel onder grote druk en voordracht van het be stuur Wat overigens niet ab normaal is Verder hebben de leden niet te vertellen. Het is zoals de voorzitter van de bank Leus den eens zei: Alles wordt in Utrecht uitgemaakt. De jaar vergaderingen zijn gewoon een wassen neus die gehouden worden omdat het in de statu ten staat En de meest leden komen er om de fles wijn of de doos sigaren die dan weg gege ven wordt! En dat is dan ook het enige voordeel dat men heeft als lid van de Rabobank Want geïnformeerd naar het voordeel van het lid zijn van de Rabobank tegenover andere banken kon men mij daar geen zinnig antwoord opgeven. Op een jaarvergadering van de Rabobank in Leusden de monstreerde een lid op ludieke wijze hoe hij dacht over de po sitie van het bestuur van de bank. Hij deponeerde tijdens de rondvraag een groot pak spekbonen op de bestuurstafel en zei dat het bestuur zelf spek erbij moest kopen, maar dat hij hoopte dat ze begrepen wat hij er mee bedoelde. Namelijk dat ze er ook maar voor spek en bonen bij zaten En zo is het ook. Utrecht en Eindhoven zijn de baas En dat is nou net niet de bedoeling van een coöpera tieve vereniging, zoals de bank behoort te zijn Samen zaken doen en samen de revenuen er van plukken Die tijd is al lang voorbij. De oude Visser en Burgemeester Raiffeisen zou den zich in hun graf omkeren als ze wisten hoe er met de be langen van de leden werd om gesprongen Het is zelfs zo dat Leusden personeelsleden goedkoper geld kunnen krijgen dan de le den! Personeels-leden dragen geen enkele risico's voor de bank terwijl de leden per hoofd voor 500 000 aansprakelijk zijn en daar staat niets tegen over. Terwijl andere banken hun winst kunnen lozen aan de aandeel- en obligatie-houder is dat bij de Rabobank met mo gelijk om de doodeenvoudige reden dat zij geen aandeelhou ders heeft en winst volgens de statuten niet ten goede mag komen aan de leden Een dwaze situatie dus. Hoe dat artikel in de statuten is kunnen komen is voor mij een raadsel Nu worden die winsten, die gigantisch zijn, steeds maar weer bij de algemene reserve gevoegd, waardoor een zee van geld ontstaat die bijkans niet meer beheersbaar is. De zee van geld schijnt nu al zo groot te zijn dat er maar een paar mensen in dit land zijn die ca paciteit hebben om zo'n bedrijf te runnen. Dat is toch griezelig We hebben het gezien bij het ABP-fonds. Ook zo'n overgere- serveerd bedrijf waar alles mis ging Daar heeft de regering zelfs geprobeerd om geld van los te krijgen voor zo'n onren dabele spoorlijn Bovendien, je loopt de kans dat wanneer er weer eens een echte socialisti sche regering komt deze zal zeggen „jongens jullie zijn zo zwaar overgereserveerd, jullie kunnen wel eens wat meebe talen aan de sociale voorzie ningen van dit land. Verder worden er al vreemde dingen gedaan, zoals bedrijven kopen en stichten in het buitenland waar een eenvoudig lid hele maal niets aan heeft zoals be weerd wordt in de miljoenen kostende advertentie" cam pagne van de laatste weken. Ook weer zoiets waar wij als leden niets aan hebben Zulke dingen gebeuren als men over andermans geld beschikt. En kele jaren geleden heeft eens iemand van het hoofdbestuur in de krant beweerd dat de Ra bobank bezig was om een mo dus te vinden om tot winstuit kering te komen. De man is natuurlijk meteen onder-ge schoffeld Ik heb tenminste nooit meer iets van hem ge hoord. Utrecht en Eindhoven zijn een kwekerij van directeuren en economen waarvoor wij de risico van mislukken dragen. Natuurlijk zijn die risico's niet groot Bovendien is door de grote reserves die we hebben de Ned. bank ook garant. Hoe groter de reserves hoe meer di recteuren-economen en dure gebouwen er zullen komen waar nogmaals het gewone lid niets beter van wordt. Daar zijn tenslotte de coöperatieve Boerenleenbank en de Raiffei- sen-banken niet voor opge richt. J.J. Visser Leusden Willem Schakel zag met eigen ogen de ellende in de Roemeense weeshuizen en besloot tot actie over te gaan. (foto W. Schakel) Slager Schakel komt nog even terug op het artikel over de kle- dingtransporten naar Roeme nië. (LK, 13 nov.) Een enkel feit is andejs. LEUSDEN - Naar aanlei ding van het redaktionele stuk van afgelopen woensdag in de Leusderkrant. Er zijn een paar foutjes ingeslopen, n 1. dat het transport in januari zal plaats vinden Dat moet rond de paas dagen zijn, en dat er kleren ge dumpt kunnen worden bij Sla gerij Schakel, maar ik had ge zegd dat we al kleding genoeg hadden Speelgoed, dekens en geld (voor medicijnen en bijbels) dat is wat we nodig hebben- Willem Schakel Leusden Bij de categorie win- terfanaten begint de span ning langzamerhand te stijgen. Wat staat ons te wachten, een koude winter met vrachten sneeuw of een slap seizoen waarin de sloten ijsvrij zijn en de slee op zolder kan blijven Van een aantal jaren geleden herinner ik mij een Friese weerprofeet, ene Pruiks- ma. die via weerman Hans de Jong ieder jaar rond be gin december zijn visie gaf over de komende winter. Daarbij was de ex-landar beider zeer resoluut: on weerde het in november regelmatig, dan konden de schaatsen grotendeels in het vet blijven Er zou hoogstens een kwakkel- winter in het verschiet lig gen. Bleef de slachtmaand verstoken van gerommel, dan kon de koek en zo- pie-tent worden opgezet, mogelijk met een Elfste dentocht. Hoewel onweer een uiting is van een grote onstabiliteit in de atmo sfeer, die soms erg persis tent kan zijn, kunnen er toch de noüige viaagie- kens bij dit verhaal wor den geplaatst. Immers er zijn voorbeelden te over, waarin Koning Winter voor de nodige overlast zorgde, terwijl de voor gaande herfst bepaald niet stuntte met rustig weer. In het jaar 1969 werden in no vember 5 dagen met on weer opgetekend (de Bilt) en de erop volgende winter wist zich als klassieke Groenlandwinter in de kli- maatboeken neer te schrij ven Pruiksma zou dit jaar de schaatsers weinig opti misme hebben gegund, want de huidige maand is zeker niet vies van een en kele onweersklap, overi gens doen zich die mees tentijds voor langs de kust Het lijkt mij verstandig de prognose van Wolfgang Roder maar eens af te wachten. Zover is het nog niet en beter is de huidige situatie maar eens onder de loep te nemen. Maandag schoof een warmtefront ons gebied binnen en dat was gekoppeld aan een de pressie die aspiraties koesterde voor een be zoekje aan de Alpen. Daar wordt het systeem later vandaag verwacht. Het front liet zachtere lucht- massa's oprukken in noor delijke richting en dat ging gepaard met wat regen In Achterveld werd 3 mm af getapt en daar is het no- vembertotaal opgelopen naar 116 mm Het front werd flink tegengewerkt door een hogedrukgebied- jc boven Scandinavië en kwam even ten noorden van Nederland tot stil stand. Door de genoemde koers van de depressie, trok het front geleidelijk weer zuidwaarts en won de koudere lucht terrein. De temperatuur geeft een langzame daling te zien en in de komende nacht komt het kwik beneden het vriespunt Er wordt lichte vorst verwacht (-2 tot -4 graden op normale hoog te). Morgen worden flinke perioden met zon verwacht en is het met een noord oostenwind tamelijk fris, maar het kan droog blij ven. De temperatuur zal in de middag bij ongeveer 4 graden blijven steken. De vooruitzichten voor het komende weekeinde zijn nog wat onzeker. Eerder zag het er naar uit dat nieuwe depressies in de aanval zouden gaan en op nieuw voor regen en zachte lucht zouden zorgen, maar gisteren werd de westelij ke stroming wat noordelij ker geprojecteerd Daar door blijven we waar schijnlijk nog even in de wat koudere lucht. Begin deze week kwamen er geweldige tegenstellin gen voor tussen noord en zuid Europa. In het Zweedse Kiruna wees het kwik -22 graden aan. tegen bijna 23 in het Spaanse Malaga Oorspronkelijk kwam de bontevliegenvanger al leen voorin oude loofbos sen met voldoende na tuurlijke holtes om in te nestelen. Omstreeks 1900 was dat uitsluitend in het uiterste oosten van ons land. Toen werd hier een vijftal broedgevallen ge meld Hij wist zich echter aan te passen aan kunst matige holtes zoals nest kasten Op deze wijze kon de vliegenvanger zich ook op andere plaat sen vestigen, ofschoon zijn verspreidingsgebied zich nog altijd beperkt tot het oosten en midden van ons land. De voor keur gaat uit naar ge mengd geboomte met weiland in de buurt Het zijn felle vogeltjes die zich de kaas niet van het brood laten eten als het gaat om een woning De mannetjes voeren on derling hevige gevech ten. maar ook met boom klevers. mezen, ringmus- sen en spreeuwen, waar bij ze allen in de spreeuw hun meerdere moeten er kennen De kleur van de vogel is donkerbruin met wit Daarom wordt het hier en daar ook wel tuin- ekstertje genoemd. Ze zijn net even kleiner maar ook slanker dan een mus. Als het manne tje een woning heeft ver overd, gaat hij hiervoor ononderbroken zitten zingen. Zodra hij een wijfje heeft gelokt glipt hij het hol binnen en blijft zachtjes doorzin gen. Hij kijkt eens naar buiten, komt weer te voorschijn en wipt weer naar binnen Hij gaat er me door tot het wijfje ook in het hol komt kij ken. Is het vrouwtje te vreden met de aangebo den woning dat vormen ze een paar. Zo niet dan wacht hij gewoon op een minder veeleisende part ner. Het wijfje bouwt het nest van dood blad. planteve- zels, boombast en mos en bekleedt het met fijn gras Terwijl het wijfje bouwt zit het mannetje in de buurt en zingt zijn een voudig liedje. Is het nest gereed dan legt het wijfje daarin zes tot acht licht blauwe eieren. Tijdens de broedtijd, die ongeveer twee weken duurt, wordt ze door het mannetje ge- ÜOMTC VLICC,CMVftHae.R voed. Per seizoen wordt er slechts één keer ge broed. Karakcristiek is de ma nier van voedselzoeken. Ze zitten daarbij doodstil op een uitkijkpost, een tak, paal of hek, vliegen plotseling met snelle wendingen achter een in- sekt aan. vangen dit met de snavel en keren weer op de uitkijkpost terug. In juli. als de jonge vo gels nog maar nauwelijks zelfstandig zijn, verlaten de bonte vliegenvangers ons al weer om te gaan overwinteren in West- Afrika later, in augus tus, zien we soms nog wel enkele exemplaren, maar dat zijn doortrekkers uit Noord-Europa. Opval lend is dat de mannetjes van die doortrekkers donkerder van kleur zijn dan onze broedvogels. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9