mÊm. M .Leusder Krant. Ter zake Meninsen SHÉÈsi Brand in De Geut 19B9I let weer in ei Iets zachter Né in DWS begroet 100ste lid op Italiaanse feestavond L E U S D E N Facelift voor Pizzeria Oostenrijkse rotsen in 'Keistad' Achterveld Vandalisme Ze zijn er weer...! Geheel vernieuwd...! In Amersfoort...! Geen bijenpark 'No-sense' w v m Ransuil rviflfflÜP, yfff/; 1 N' oensdag 27 november 1991 Pagina 11 LEUSDEN - Na een ingrijpende verbouwing, die enkele weken in beslag genomen heeft, gaat de pizzeria 'Bianca Maria' in winkelcentrum De Biezenkamp donderdag 28 november weer open voor het publiek. Door de verbouwing werd het aantal zitplaatsen verdubbeld De muur werd opgefleurd met een fraaie schildering van de hand van Adel Maria. De koks hebben de beschikking gekregen over een houts koolgrill, waardoor de smaak van het vlees volgens een woordvoerder „nog beter tot zijn recht komt." De pizzeria is maandags gesloten, op andere dagen is de zaak tussen de middag geopend van 12 00 uur tot 14.00 uur en s avonds van 16.00 uur tot 23.00 uur. (Foto: Hans Ver horst) ACHTERVELD - Sinds maandagmorgen ligt in de tuin van het nieuwe exclusieve plafond-, wanden en vloerenbedrijf van Jan van Luttikhuizen aan de Hessenweg ruim 30.000 kilo witte Oostenrijkse rotsen. Volgens het bedrijf symboli seren de stenen enerzijds de band met Keistad Amersfoort en anderzijds de banden met het land van oorsprong. Oos tenrijk. De directeur. Jan Van Luttikhuizen, zal het nieuwe bedrijf vrijdag officieel en feestelijk openen. De zaak aan de Hessenweg kreeg de beschikking over een grote en moderne showroom, met daarachter een groot magazijn. In de afgelopen weken is hard gewerkt aan de verbouwing van de voormalige melkfabriek, die werd omgetoverd tot een moderen en fraai ogend bedrijf Van Luttikhuizen betrekt veel wanden en plafonds uit Oostenrijk, dus vond hij dat de rotsen uit dat land prima als decoratie dienst konden doen. Het Achterveldse transportbedrijf van Jan van Dijk droeg zorg voor het vervoer van de enorme stenen van Oostenrijk naar Achterveld. (Foto: Hans Verhorst) ACHTERVELD - Afgelopen zaterdagavond vond er in de Moespot te Achterveld het jaarlijkse feest plaast van de muzickverenigign DWS. Een feest waar het feestcomité, be staande uit John Steenbeek, Joop van Bekkum,Frits van de Hengel, Wout van Hamersveld en Ronnie Tolboom, als veras sing voor de bezoekers een Ita liaans tintje aan had gegeven. De zaal was versierd met slin gers in de kleuren van de Ita liaanse vlag; wit, rood en groen. Een Italiaans lopend buffet, gemaakt door maitre Jan van Weegen, bestond onder meer uit een Toscaanse tomaten soep, waarin 21 kruiden waren verwerkt, een koude Italiaanse salade met koude kipfilet en exotische salade, ook diverse soorten pasta met carbonara- saus en Parmezaanse kaas. De muzikale bijdrage werd gele verd door de entertainer en live-muzikant Hans Overmeer. De voorzitter van DWS be gon de avond met een welkom in het Italiaans. Verder kon hi] de vele aanwezigen mededelen dat de vereniging een mijlpaal in zijn bestaan had bereikt. De vereniging kon onlangs het honderdste lid inschrijven. De eer viel te beurt aan Robbie van Heemskerk Robbie kreeg, naast een sjerp met opdruk, een fraai cadeau aangeboden «-—crhriUeliike reaches Leusden Halverwege de avond werden de aanwezigen aangenaam verrast met een optreden van de Belgische bakkersknecht Polleke van Himst. Diverse sleutelfiguren in de muziek vereniging werden op ludieke wijze door Polleke op de hak genomen Nadat iedereen ge noeg gegeten had werd de avond voortgezet met een dansavond. Na afloop, het was inmiddels al in de kleine uur tjes. ging ieder tevreden huis waarts. Het 100ste DWS-lid, Robbie, lag op dat moment al enkele uren onder de wol. Hij droomde van Sint Nicolaas, die hij eigenlijk veel belangrijker vond dan de poes-pas rondom zijn lidmaatschap. Een bezorgde bewoner van de wijk Alandsbeek reageert op het eerste artikel in de serie over Vandalisme, die vorige week in de Leusder Krant van start ging. De schrijver klaagt zijn nood over overlast van vuurwerk en de kennelijke on macht van de politie om daar adequaat tegen op te treden. Uw aandacht voor het plaatse lijke vandalisme is mij uit het hart gegrepen. Hartelijk dank voor de publikaties van van daag en die nog volgen! Eén verzoek: zou u de belang wekkende artikelen niet wil len illustreren met voorbeel den van graffiti (zie ommezij de)? De tekst over ruim ander halve kolom is daardoor na melijk niet te lezen. Bij een melding over jongeren met vuurwerk, die met de no dige regelmaat door de wijk Alandsbeek trekken, her en der vuurwerk strooiend en een passant brievenbussen op blazend, kreeg ik van de poli tie te horen dat ze daar moei lijk iets aan konden doen "om dat ze snel in een of ander paadje duiken". En vervol gens: dat ze "een auto die kant op zouden sturen". Die konstatering en aanpak lijken mij wat met elkaar in tegenspraak. Met een (opzich tige) politieauto pak je im mers moeilijk vandalisten, omdat je ze daarmee op de vlucht jaagt, naar plaatsen waar een auto in zo'n geval ge bruik te maken van de fiets of te voet 'op jacht' te gaan Dat lijkt mij effectiever en - maar dat terzijde - het milieu is er ook mee geholpen Ter voorkoming van reprsail- les door vandalisten verzoek ik u dringend mijn naam en adres niet te publiceren. Naam en adres bij de redactie bekend. vervolg van pagina 1 reactie van de brandweer best, maar wij hebben gehandeld op voorspraak van het bevoegd gezag; de politie. Die zei ons dat we emmers water moesten gaan halen en niet dat we de brandweer moesten bellen." Het bouwvallige onderko men van De Geut, dat bouw kundig sowieso al in een be roerde staat verkeerde, is de laatste maanden vaker het mikpunt geweest van vanda len. De extra schade die daar door aan het gebouw is aange bracht, heeft het bestuur van het jongerencentrum doen be sluiten de activiteiten voorlo pig op te schorten. Er wordt nu in overleg met de gemeente be keken of het gebouw het nog waard is om opgeknapt te wor den. Tot die tijd worden de ac tiviteiten in het jongerencen trum opgeschort. Ringers ver wacht echter dat dat overleg zal uitwijzen dat het niet meer verantwoord is nog langer geld in de bouwval te pompen Rin gers: ,,Er zijn goede argumen ten om niet opnieuw te investe ren. Allereerst natuurlijk het kostenplaatje en het te ver wachten rendement van de in vesteringen We mogen nu de bovenverdieping al niet meer gebruiken en als het stormt is het gebouw ook te gevaarlijk Dat los je niet meer op. Boven dien wil het de laatste weken in die ouwe zooi toch al niet meer vlotten met het werk en veran der je ook niet Bovendien loopt door al die toestanden de motivatie van de trouwe be zoekers en medewerkers de laatste tijd zienderogen terug." Alternatief draaiboek Ringers zegt dat er al langer rekening gehouden werd met het feit dat het jongerencen trum eerder gesloten zou moe ten worden dan het voorjaar van 1993, wanneer de nieuwe accommodatie gereed zou moeten zijn. Ringers: We heb ben voor die omstandigheid al een draaiboek in de kast lig gen. Een programma dat er speciaal op gericht is om de harde kern van de trouwe Geut-bezoekers bij elkaar te houden, waarmee we straks in het nieuwe centrum van start kunnen gaan. Het programma bestaat met name uit excursies en kampen en dergèlijke Dat betekent wel dat de disco's voorlopig tot het verleden be horen. Wat de live-optredens betreft zullen we bekijken of we, in een lagere frequentie, kunnen uitwijken naar alter natieve zaalruimte Het gebouw van De Geut is eigendom van de gemeente en wordt sinds kort beheerd door de stichting Jeugd- en Jonge renwerk Het is de bedoeling dat het gemeentelijke jeugd- en jongerenwerk de beschik king krijgt over een geheel nieuw centrum. De plannen voor de nieuwbouw, die aan de Groene Zoom zal moeten ver rijzen, zijn momenteel in voor bereiding Volgens de planning moet het jeugd- en jongeren werk in het voorjaar van 1993 zijn intrek in de nieuwe accom modatie kunnen nemen Het is nog niet duidelijk of De Geut in de tussenliggende periode nog dienst zal doen als tijdelijke accommodatie. ,,Het bestuur van de stichting Jeugd- en Jon gerenwerk beraadt zich nu. in overleg met de gemeente, op de ontstane situatie", aldus een perscommuniqué. „Onder zocht zal worden of het ge bouw een nieuwe investering nog waard is. Dit laatste mede tegen het licht van de voorge nomen nieuwbouw. Duidelijk is wel dat het gebouw op dit moment, zonder een ingrijpen de aanpassing, met meer ge schikt is voor jeugd- en jonge renwerk", aldus de stichting en de gemeente. (advertentie) De markten in de binnenstad. Op het Lieve Vrouwe Kerkhof, elke vrijdag bloemenbloemenbloemenbloemenbloemenü Op de gloednieuwe Hof, elke vrijdag en zaterdag waren en voedingsmiddelen, stoffen en stunts1! Op de Groenmarkt, elke vrijdag visvisvisvisvisvisvisvisvisvisvisvisvisvisvisvis LEUSDEN - De imkervereni ging Eemkwartier heeft aan de gemeente gevraagd of zij in de toekomst de stortplaats voor het tuinvuil bij 't Sluisje mag gebruiken voor de plaatsing van enkele bijenkorven Het verzoek is afgewezen, omdat de gemeente het gebied voorlo pig nog nodig heeft al,s stort plaats Daarna zal het terein waarschijnlijk gebruikt wor den voor de inrichting van sportvelden. De vereniging heeft sinds 1976 een aantal bij enkasten ten zuiden van de hockeyvelden staan. De ge meente heeft aangeboden de vereniging te helpen bij het zoeken van een andere locatie. LEUSDEN - De band 'No-sen se' treedt zaterdag 30 novem ber op in café De Wish aan de Zwarteweg. De uit vijf muzi kanten bestaande formatie speelt voornamelijk covers van groepen als Sam and Dave, Wilson Pickett, The Doobie Brothers, Santana, The Blues Brothers, Roxy Music en Eric Clapton. De groep bestaat uit: Maurice Andreas (zang), Mar- tijn van Berkel (drums), Eelco Eulderink (gitaar), Ronald Groen (toesten) en Hans Kodde (bas). Het optreden begint om 21.00 uur. 'No-sense' treedt zaterdag op in The Wish (Foto: The Wish) Het ene jaar is het ande re niet en er kunnen soms grote verschillen optreden in de maandelijkse weers gesteldheid. Dat maakt het voor ons weermannen zo boeiend en vaak ook zeer verrassend. Neem nu de maand november van 1989. De zon maakte toen extreem veel overuren en scheen in de Bilt maar liefst 113 uur(normaal 53). Het werd de zonnigste slachtmaand van deze eeuw en verwees 1920 met 112 uur naar de tweede plaats. Tot nu toe moet het KNMI met de schamele oogst van iets meer dan 20 uur genoegen nemen en het lijkt waarschijnlijk dat in de laatste dagen van deze maand geen overdadige in spanningen van de zon op het programma worden gezet. Overigens, de som berste november in deze eeuw was 1903, toen de warmtebron het presteer de slechts 18 uur op de klokken te drukken. Het lijkt er verdraaid veel op dat de opklaringen de voorkeur hebben uitge sproken voor wat actie ge durende de nachten, want zaterdag op zondag werd het even helder en ook dinsdagochtend was dat het geval. De temperatuur daalde lokaal tot even onder nul. Wel nam gisteren de wind geleidelijk in kracht toe en dat werd veroorzaakt door een diepe depressie die in middels ten noorden van Schotland was aangeko men en in die gebieden voor de nodige wind had gezorgd. Eerder had het systeem Ierland aange daan en de druk in de kern tot 965 millibar onderuit doen glijden Een front er van kwam met flink wat bombarie op dit eiland af. gelet op de 36 mm die daar lokaal in enkele uren in de regenmeters verdween Maar op het Continent heeft zich een hogedrukge- bied genesteld en dat sys teem heeft weinig trek in regenachtige avontuurtjes in onze omgeving. Tijdens de rit over de Britse Eilan den wordt flink wat ener gie ingeleverd, zodat er voor ons weinig nattigheid meer inzit Gisterochtend zag het er naar uit dat het front nagenoeg voor onze kust tot stilstand zou ko men en de computers bere kenden dat het systeem zelfs eventjes wordt terug geduwd naar Engeland Vandaag moet het uitge perste gevaarte over ons heen zijn gekomen, maar neerslag van betekenis werd niet verwacht Het huidige weerbeeld zal de rest van de maand voort duren. zodat het regencij- fer geen al te grote spron gen voorwaarts meer kan maken. Doordat de stro ming langzaam meer zuid westelijk wordt, kan het kwik aan een geleidelijke opmars beginnen. In de tweede weekhelft is 8 gra den misschien haalbaar en dat is normaal voor de tijd van het jaar In de tweede tien-daagse periode van november bedroeg de ge middelde etmaaltempera- tuur in Leusden 4.3 graden en dat is aan de lage kant. Mede door de lage waar den overdag lijkt het waar schijnlijk dat de huidige maand iets aan de koude kant gaat worden. Over de neerslag hebben we zeker niet te klagen gehad. In de tweede decade viel 48 mm in Leusden en de totale maandhoeveelheid be draagt nu in Achterveld 130 mm gevallen, terwijl er normaal ongeveer 80 mm in de meters moet belan den Nu maar eens kijken wat de eerste wintermaand er van gaat maken, want komende zondag start de meteorologische winter De meeste kans een Ransuil te ontmoeten is in deze tijd van het jaar, als ze in groepen van soms wel enkele tiental len exemplaren samen komen om overdag op be schutte plaatsen te roes ten. Evenals de meeste andere uilen zijn het geen schuwe vogels. Met zijn opstaande 'oren' en naar voren geplaatste ogen maakt de Ransuil een grappige indruk. Men kan ze in bossen en parken en ook op kerkho ven aantreffen, waar ze gewoonlijk de dag zitten te verslapen. Ze hebben een roestbruin veren kleed, geelbruine borst en oranje-rode ogen, maar vooral de lange oor- pluimen sluiten verwar ring met andere uilen uit. Als andere vogels gaan slapen dan worden uilen pas aktief. Ze zijn uitste kend aangepast aan een nachtelijk leven. Dat hebben ze te danken aan de doeltreffende zintui gen, waardoor ze zich evengoed thuis voelen in de schemering of het maanlicht als de mens overdag. Ze schijnen in staat te zijn 's nachts evenveel onderdelen in het landschap te kunnen waarnemen als wij over dag, daar ze een gezichts vermogen hebben dat de- rig tot honderdmaal ge voeliger is dan het onze Ook het gehoor is sterk ontwikkeld. Hierop wij zen de geweldig grote, halvemaanvormige ge- hooropeningen met de daarbij behorende ran den- Hun vlucht is zo goed als geruisloos, wat ongetwijfeld tweeërlei doel heeft In de eerste plaats wordt de aan te vallen prooi niet gewaar schuwd en in de tweede plaats wordt het gevoelig gehoor van de uil niet verstoord door het geluid dat door het vliegen wordt veroorzaakt. De voornaamste aanpas sing van het geruisloos vliegen is gelegen in de slagpennen, die op doel matige wijze bedekt zijn met een fluweelachtige dons. Luchtstromingen, die het geluid veroorza ken, worden daardoor verhinderd. Ransuilen bouwen zelf geen nest. Ze gebruiken oude nesten van andere vogels, bijvoorbeeld kraaienesten, liefst aan de zoom van dennebos- sen. Het wijfje legt vier tot zes eieren met tussen pozen van een paar da gen. Dadelijk, na het leg gen van het eerste ei, wordt met het broeden begonnen, wat ongeveer vier weken in beslag neemt. Tegen de tijd dat het laatste ei uitkomt kan het oudste jong al twee weken oud zijn. Het voedsel bestaat hoofdzakelijk uit kleine knaagdieren, meest veld muizen maar ook wel vo gels als mussen en spreeuwen. Als er vol doende voedsel voorhan den is zullen de ouders aan de behoefte van alle jongen kunnen voldoen, maar bij een voedselte kort zullen de oudere en sterkere jongen het aan gevoerde voedsel alleen opeten en zullen de jon gere het niet overleven. Die dienen dan als reser- vevoedsel. Buiten de broedtijd rus ten de uilen vaak op een vaste rustplaats, herken baar aan de op de grond liggende braakballen. G. van Leeuwen \V n-jLw ft/ /y RATÏ3DIL De muziekvereniging DWS huldigde het afgelopen weekeinde tijdens een Italiaanse feestavond het honderste lid (Foto: DWS)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11