Leusder Krant De ijzers worden weer uit het vet gehaald Winterstop in sportief Leusden 1991/ 92 Speeltafels Weerman Jan Versteegt hoopt op een lekker streng wintertje portfysiotherapeut Hendriks wil lie kleine blessures bekijken De echte wintersporters hebben reeds de kriebels Hoe komen de gespierde kuiten en biceps de koude maanden door? )ensdag 27 november 1991 Pagina 17 LEUSDEN - Natuurlijk zijn er dc échte wintersporten. Velen zouden het liefst vanuit dc sportschoenen op de ijzers of de lange latten stappen. De Leusdense ijsclub 'Zwanen burg' heeft de rayonhoofden tot dusverre nog niet bijeenge roepen. Vooralsnog lijkt er geen enkele reden tot snelle actie. Het water kabbelt nog driftig in de toenemende wes tenwinden. Alle essentiële voorbereidingen zijn overigens al getroffen. LEUSDEN - Hoe meedogenloos slaat de winter anno 1991 toe? Komen de sfeervolle Anton Pieck-ijspretkaarten compleet met koek en zopie dit jaar tot leven? Worden er loipen in de Treek getrokken? Welke clubs nemen deel aan lucratieve toernooien op de Canarische Eilanden? Wie wint de eerste Lockhorster biatlon? Hoe lang worden de avonden tijdens de verlossende winterstop? Kortom, hoe overwinteren de verschillende veldverenigingen en waar vindt de aan gras en buitenlucht verknochte Leusdense toeschouwer straks toch nog sportief spektakel?! Een kijkje op, maar met name rond de velden en kantines om een indruk te krijgen van het 'sub-sportgebeuren'. t voetbal kent al jaren een nterstop. Een rigoreuze al- iele afgelasting die enkele ken duurt. Mocht het in die 10de vriezen, dan wordt Drkomen, dat de velden in nieuwe jaar alleen nog ge likt zijn om een vorm van lerasvoetbal' te spelen, voetballers gaan lang door. s op 21/22 december gaan de ksen het vet in om een and later in meer of mindere te soepel uit de sporttas te irschijn te komen. De ersomstandigheden en de stand van de velden bepalen de strijd meteen wordt her- wijze waarop deze compe- eloze voetbalperiode wordt, ;evuld, verschilt nogal eens. Alleen de grote clubs uit de nationale competitie nemen de gelegenheid te baat warmere oorden op te zoeken. De in komsten uit de internationale toernooien lijken de kostbare reisjes ruimschoots te compen seren. Voor de beide Roda-se- lecties en het Achterveldse SVA zit zo'n buitenlands voet- balavontuur er ook dit jaar niet in. Tijd derhalve om de slepen de blessures te laten genezen, briljante tactische concepten in elkaar te sleutelen en bij het haardvuur, die ene wervelende actie nog eens te memoreren. Hebben de trainers deson danks een plan de campagne om de spelersgroep scherp te houden? Trainer Dick Mulder van de SVA: ,,Na de laatste wedstrijd trainen we in principe nog één keer De moegestreden spelers krijgen dan een trainingssche ma mee naar huis. Op vrijwilli ge basis kunnen ze zich daar aan onderwerpen. De tijd rond de feestdagen komen ze bij van alle vermoeienissen. Daarna pakken we het ritme op en trai nen de eerste weken weer drie maal. Afgewisseld natuurlijk met oefenwedstrijden" Bang voor een terugslag né de winterstop? Roda-oefenmees- ter Nico Romeyn: ,,Nee, hele maal niet. Ik zorg wel, dat we intensief bezig blijven. Boven dien is de groep bijzonder trai- ningstrouw en zeer gumoti- De heer Kool van de ïjsclub- :,,Het waterpeil wordt met kleppen op niveau gehouden, dc expansiegaten waardoor de overdruk kan ontsnappen zijn gegraven Het wachten is op de vorst". Ook de eerste schaats- ruilbeurs zit er alweer op Liefhebbers van de lange lat ten zullen het hogerop moeten zoeken. Hoewel, een enkele keer maakt Koning Winter een aangename uitzondering Een aantal jaren geleden kon de opletten de wandelaar op de eigen Velu- we fanatieke langlaufers ont dekken, die hun sporen ver dienden op de besneeuwde pa den. Gedachten aan de eerste echte Treeker biatlon (combinatie van langlaufen en schieten) lij ken een bevroren hallucinatie. De winterse variant van de in ons land populaire triathlon maakt in Leusden nauwelijks kans. veerd, dus conditioneel blijven we sterk". Ook de zondagse lectie neemt slechts een korte verplichte rust. Leider Leije- naar jr.: „Eén week rond de feestdagen doen we het rustig aan. Daarna bestaat de kans, dat we meteen begin januari een inhaalpartij moeten spe len Zo niet, dan oefenen we uiteraard. Het jaar wordt in ieder geval relaxed afgesloten met een grote 'familievoetbal- dag' voor de gehele zondagaf deling". LEUSDEN - Voor de trou we buitensupporters lijkt de winterstop derhalve verre van desastreus. De verrichtingen van de eigen club kunnen onder andere omstandigheden gevolgd worden Verder levert een belangstellend bezoek aan één van de sportzalen veel al een aangename kennis making met een andere tak van (binnen)sport op Mocht de kijkhonger ge stild zijn dan wachten de lange winteravonden De strijd om de meest uiteen lopende speeltafels brandt weer los. Het is tijd voor die al geruime tijd uitge stelde briljante opening, het cellofaan om het pakje nieuwe Trivial Pursuitvra- gen mag eraf en hele we relddelen vallen in andere handen. De lampen worden vast wat lager gehangen, de spelregels doorgenomen en de voorraad pinda's ge controleerd Sportrmn- nend Leusden maakt zich op voor de winterstop Je kunt er, getuige de reeds aanwezige kerstverlich ting, niet vroeg genoeg mee beginnen. De Leusdense triathlonlopers trainen overigens gewoon ver der. „Vooral vriesweer is lek ker loopweer", aldus Gera Weimar van de loopgroep Leusden. „Alleen bij onweer stoppen we De eerstvolgende serieuze krachtmeting vindt plaats tijdens de 'Oud en Nieuwloop' in het bos Birkho- ven". De triathlonvereniging heeft geen plannen om een Leusdens winteralternatief te ontplooi en. Wie schaatsen, fietsen en lopen wil combineren wacht een individuele strijd tegen de elementen De honneurs voor de skiënde plaatsgenoten worden waarge nomen door de 'kring Amers foort' van de Nederlandse Ski- vereniging. Steeds meer ski liefhebbers ondernemen de tocht naar de gezonde berg lucht. Ongetwijfeld zullen zich veel Leusdenaren op de zwarte pistes van zich laten horen. Voorlopig oefent men 'droog' op één van de kunstskibanen in de directe omgeving Alle aan dacht gaat uit naar de keuze van het nieuwe materiaal. Met de 'high-tec-absorber' toepas singen van dit moment worden nog meer schokken en trillin gen weggenomen Desondanks ligt het accent voor de kring Amersfoort mo menteel nog steeds op de ski- gvmnastiek. die in meerdere plaatsen de stramme ledema ten voorbereidt op de duik in de 'Tiefschnee'. Tekst Aart de Ruiter Foto's: Hans Verhorst Opmaak: Ester van Leuveren Richard Scherhag Het huidige weerbeeld volgt de naar hem genoemde klassieke Scher- hag-opbouw in grote lijnen. Dit zou betekenen dat de ver wachtingen van een andere autoriteit op dit gebied beves tigd worden. Versteegt:,,Dé man op dit terrein is Wolfgang Roder. Ik heb horen vermelden dat hij een groene kerst ver wacht, met een inval van scherpe kou begin januari. Maar ik ken de details van zijn verhaal nog niet. Voorlopig kan ik er dus niet veel van zeg gen". Door al zijn kennis is Jan Ver steegt uiterst voorzichtig ge worden met het doen van ab solute uitspraken over het weer, of het nu over de lange of de korte termijn gaat.„Wat ik hoop? Dat is duidelijk: geef mij maar zo'n lekker streng win tertje, daar kun je als weerman tenminste eer aan behalen. Van mij mag het record van 1963 gebroken worden".(met dank aan Piet Verhuizen). Lijnendoolhof De hoogtijdagen voor de tra ditionele binnensporten lijken aangebroken Min of meer ont heemde buitensupporters zul len in groten getale de tribunes van de sporthallen opzoeken. Op zoek naar spektakel onder gaat ook de toeschouwer een veranderingsproces. Andere spelregels in een andere am biance. Het soepele afgebakende gras maakt plaats voor een piepen de vloer met een kleurrijk lij nendoolhof. De spectaculaire sliding en het windvoordeel in de eerste helft maken voorlo pig plaats voor kunstlicht en een kakafonie van holle gelui den. De verwaarloosde ver koudheid wordt afgelost door bonkende koppijn Was het maar vast lente. De handballers van LHV en de korfballende Antilopen heb ben hun terrein reeds naar de snellere sporthalvloer verlegd en spelen een complete, doel puntrijke zaalcompetitie Eind maart, begin april volgend jaar wordt het buitenprogramma hei-vat. De hockeyers daarentegen ne men niet meer deel aan een zaalprogramma Het zaalhoc key heeft in Midden-Neder land duidelijk terrein verloren. De seniorenselecties werken op de twee kunstgrasvelden die de vereniging rijk is een aantal wedstrijden af. Dames I speelt in het kader van een vrij blijvende midwintercompcti- tie vijf wedstrijden. De eerste partij vindt plaats op 15 de cember Voor Heren I zullen oefenpartijen de winterstop onderbreken De op 16 februa ri geplande driekamp met EHMC en Upward vormt voor de winterkampioen een serieu ze warming up. De competitie- draad wordt pas weer in maart opgepakt. USDEN - De raadgevingen n sportfysiotherapeut Eddy ndriks voor de op hun lau- ren rustende 'winterspor- 1 s' behelzen met name de ïventie. De hoofdmoot rdt gevormd het advies de iditie op peil te houden, dy Hendriks werkt als ort)fysiothcrapeut op hap- lomische basis. winterstop is een belangrij- periode van de competitie, >r welke sport dan ook. Tij- as deze periode bestaat im- rs het gevaar, dat een team of een individuele speler zijn ritme en scherpte verliest. Aan de andere kant kan het een periode zijn waarin je het team of jezelf weer op de rails kan zetten en eventuele blessures kan laten genezen De therapeut komt met de vol gende tips- - laat zowel de grote als de klei ne blessures bekijken en even tueel behandelen. Denk daar bij aan gedoseerde bewegings- en rekkingsoefeningen. - probeer je reeds opgebouwde conditie op peil te houden door LEUSDEN - Hoe terecht is de term 'winterstop' eigenlijk? De jaargetijden lijken zich steeds minder aan de ooit door men sen vastgestelde perioden te houden. Is er sneeuw en ijs te verwachten? Kunnen de over winterende sporters een win- teroefenprogramma meekrij gen? Is het commercieel aan trekkelijk om nu een flinke partij lage Noren in te kopen om straks goede zaken te kun nen doen? Als deskundigen in staat zijn om de seizoenen te voorspellen dan zouden de wedstrijdsecretarissen op veel efficiëntere wijze hun wed strijden kunnen plannen. Winterstop Onze nationaal befaamde weerman Jan Versteegt gaf met het nodige voorbehoud zijn vi sie. „Het blijft natuurlijk een hachelijke zaak. Maar geheel en al onzin is het niet. Je moet rekenen: in De Bilt zijn weer gegevens bijgehouden vanaf 1706 en in een aantal andere plaatsen in Europa ligt nog ou dere informatie. Je kunt dus alle strenge winters op een nj leggen en zien of er in de aan loop naar die winters mis schien een patroon te herken nen valt Nu, klimatologen hebben dat gedaan en er theo rieën over opgesteld. Die bie den geen absolute zekerheid, maar ze hebben wel degelijk hun waarde bewezen". Eén van de belangrijkste theorieën over de Europese winter is op gesteld door de klimatoloog 1 of 2 keer per week te blijven trainen. Probeer de laatste we ken van de winterstop weer scherp te trainen. - denk aan je gewicht. Na be wegen eet je minder, maar wel met meer smaak! - Gebruik de winterstop om je zwakke punten te verbeteren en eventueel opgelopen condi tie-achterstand weer te niet te doen. Tot slot wenst Eddy Hendriks een ieder prettige feestdagen en -alvast- een goed begin van de tweede helft van de compe titie.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 17