leusder Krant. )e Hervormde Vrouwengroep 45 jaar jong Sinterklaas Marie verhaal Gelezen in.. Apropos tachtig vals geschifte boeketten Presdebat over emancipatie Het tasje Voor een onbekende vader L E U S D E N M I 1/larijke Boon zingt bloedjes van levensliederen Interkerkelijke Vrouwen Kontaktgroep KPO-Achterveld Vrijdag 13 december Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen CDA-Vrouwenberaad Voensdag 27 november 1991 Pagina 19 Kopij voor 'Haarlijn' kunt u inleveren vóór de 15e van iedere maand bij Alie Ruiter, Ploegschaar 10. tel. 943837. Alle vrouwen van Leusden, dus ook vrouwen die geen lid zijn van vrouwenorganisaties of -groepen kunnen kopij leveren Deze keer kopij inleveren voor 8 december. .EUSDEN - Marijke Boon kon iet beter op haar plaats zijn an in het Vooronder. Haar ptreden in het Vrouwenont- loetingscentrum, donderdag- ond, kreeg van de ongeveer 5 vrouwen en 2 mannen, veel aardering. Juist daar. waar e vrouwen zich van hun ge- oortcrcchten bewust zijn, laar ook de daaraan verbon en kommer nadrukkelijk on er de-ogen zien. Marijke Boon, iet nieuw grijs kapsel met aarbandje, pareloorbellen, itjurk en accordeon stond aast het publiek, prikte hun allonnetjes door en bracht de lende met een lach 'opdat het iet zo erg lijkt.' Marijke Boon zingt met na- uk levensliederen Volgens eigen verklaring ,,geen smart lappen. want dat is een veel te lelijk woord voor de mooie din gen die ik zing". Haar ellende is in doorzichtige vrolijkheid verpakt. De domme tut met de wijdopen mond en vooruitgestoken on derkaak en forse boventanden wist haarscherp aan te duiden waar de pijn zit Niet klein te krijgen, maar huilen in bed. De teksten lijken simpel maar krijgen door de intonatie en zorgvuldige mimiek een ande re lading. ,,Ik ben niet getrouwd, dus heb ik een keukenmachine ge kocht". 'Gezellig' door haar uitgesproken is niet om je in te wentelen. Eenzaamheid, vrou- wenonmacht en je daar uit red den op een tragi-komische ma nier was gezien de reaktie van de aanwezigen, herkenbaar. Maar mogen mannen daar ook om lachen? Meezingen dreigde een aantal keren, drie dames haakten al in. maar het mocht pas bij het slotlied als gebaar van solida riteit. Marijke bracht in 't Vooronder veel nieuwe num mers, zoals de zijden blouse blues en een 'gehip-hopt' zelf portret Vrouw-zijn blijft niet makkelijk. Hoe sterk haar improvisaties tussen de nummers door zijn, wordt duidelijk bij het afluis- tern van haar compact-disc 'Gemengde boeketten' Daar worden ze node gemist Net als de mimiek en de veelzeggende gebaren naast de accordeon De hele CD uitluisteren vraagt een grote concentratie om te kunnen blijven luisteren naar de tekst. Hoewel een flink aantal musici haar op de CD ondersteunt, blijft de muziek begeleidend, zoals op het toneeltje de accor deon. De daarbij horende rela tiverende mimiek en de 'vals heid van het geschifte' moet men erbij dromen. Marianne van den Anker Marijke Boon te gast in 't Vooronder 1946 richtte een aantal rouwengToepen een lande- jke organisatie op: de HER- ORMDE VROUWEN ROEP (HVG). Velen kunnen ch wel iets voorstellen bij et woord vrouwenver- ïiging, maar weten niet wat HVG is. at is de HVG7 en gespreksgroep7 Bijbel- ring7 Leerhuis? Creatieve ub? Cursussen? Jet antwoord luidt: de HVG ledt aan vrouwen op al deze irreinen mogelijkheden. Ze meer dan een kring die zich istlegt op een enkel punt. ;n HVG-groep lijkt vaak een spreksgroep. Aan de hand in het maandblad 'De Fak- 1' en het werkblad 'Mate- aalmap' wordt over tal van :tuele onderwerpen gedis- issieerd. Daarbij wordt erop ilet dat iedereen haar me ng mag en durft zeggen, n HVG-groep lijkt ook dik- ijls een bijbelkring. Er ordt veel bijbelstudiemate- aal, op een voor ieder begrij- lijk niveau, aangeboden, ok vrouwen die niet zoveel n kerk en geloof afweten innen hieraan volop mee- >en. Bovendien worden de agen waarvoor de samenle- ng ons stelt in verband ge acht met bijbelse noties. ?n zelfhulpgroep is de HVG islist niet Maar doordat en een aantal jaren lid is le- n de leden elkaar goed ken- n. Zij zijn attent voor elkaar vormen een wederzijds ankbord. zij helpen en steu nen elkaar. Vaak wordt het dringend advies gegeven: sluit je niet op in je kleine kringe tje. Zorg dat je vriendinnen hebt waar je op terug kunt vallen. De HVG is zo'n vrien dinnenkring! En dat beeld van een brei- krans... hoe zit het daarmee? Al 45 jaar kunnen de HVG- sters praten en breien tegelijk. Er zijn HVG-groepen die jaar lijks een verkoopdag houden van eigengemaakte produk- ten of een bijdrage leveren aan de kerkelijke bazar Deze groepen steunen hun kerk, of een ander doel. daarmee met duizenden guldens. Gezellig is het ook op een groep. Er wordt niet alleen ge praat en gewerkt. Ontspan ning is goed voor een mens en ook daar wordt aandacht aan besteed. Allemaal heel aardig, zult u zeggen, maar kijken de vrou wen nog iets verder dan hun eigen wereldje? De HVG kijkt ook over de grens. Ieder jaar doen de groepen mee aan een actie. Dit is steeds een vrou wenproject, gekozen uit het programma van het Wereld- diakonaat. In de achterliggende jaren is aan de HVG een emancipatie- werkster verbonden geweest. Gefinancierd door de over heid. In regionale en lande lijke themadagen, cursussen en trainingen hebben de leden hun verborgen mogelijkheden ontdekt en daardoor meer zelfvertrouwen gekregen. Vrijwilligsters uit de eigen or ganisatie zetten het emancipa tiewerk voort. Veel aandacht trok o.a. het project. 'Econo mische zelfstandigheid van vrouwen'. Dit werk was onge daan gebleven als er geen lan delijke organisatie was ge weest om de krachten te bun delen. Samenwerking Op landelijk niveau is er in tensief contact en soms verre gaande samenwerking met an dere vrouwenorganisaties zoals o.a. in het "Samen op Weg Vrouwenoverleg" waarin de VHVF CVrijz. Herv. Vr. Fe deratie), GVB (Gereformeerde Vrouwen Bond), HVD (Her vormde Vrouwen Dienst) en NLVD (Ned Lutherse Vr. Bond) zitting hebben. Daarnaast is de HVG verte genwoordigd in verschillende organisaties. We noemen hier de NVR (Ned. Vr. Raad), OVC (Oecumenisch Vrouwen Con tact), VKW (Vrouw kerk 2/3 Wereld), CIV (Centrum voor Ingebouwde Vorming) en het Convent van Christen Vrou wen De HVG telt 13.500 leden ver deeld over ongeveer 525 groe pen in het hele land. Ook is een individueel lidmaatschap mogelijk. Oud en jong voelen zich thuis bij de HVG. De doelstelling, 45 jaar gele den geformuleerd en nog al tijd actueel, brengt onder woorden waar de HVG voor staat: "Het doel van de vereniging is het bevorderen van de geeste lijke, maatschappelijke en Kleine momenten kunnen soms nogal eens wat teweeg brengen in een mens. Juist als je op dat moment nietsver moedend en argeloos bent. Het lijkt wel of dat een juiste opening geeft voor confronta tie met je gevoelens denk ik wel eens. Zelf vind ik dat heel waarde volle momenten, het bloed stroomt sneller en je ziet en voelt een dimensie meer en... ik leer er zoveel van, ook al is dat soms wel eens moeilijk. Een aantal weken geleden was er weer zo'n moment. Zomaar in een paar sekonden met het voorbij lopen. Zaterdagmorgen, ik was vroeg deze dag. Ik genoot van het mooie weer, draaiorgel, ja hoor, echt zaterdag. Uit een winkel kwam een man met een klein meisje aan z'n hand, op weg naar de fiets. Hij tilt het kind op en zet het o zo be hoedzaam voor in het zitje. Daarbij keken ze elkaar aan en die blik van liefde en teder heid tussen die twee raakte mij in het voorbij gaan heel diep. Ik wist opeens dat dat iets was wat ik niet heb ge kend in mijn leven. Ik dankte het lot dat ik daar net liep en er iets van die warmte tussen die twee op mij afstraalde. Nee, ik zal ze aan hun gezich ten niet herkennen, die zijn vervaagd. Maar dat voelbare tussen die twee, draag ik in mij mee. Marijke-Elizabeth Nog even en dan is het weer zover. Sinterklaas in Nederland, surprises in de maak en de reclame op tv vol spelcomputers en baby-poppen. En de bran dende vraag, wat geven we de kinderen dit jaar. Want eigenlijk hebben ze alles al. En zeg eens eerlijk, zit u te wachten op zo'n spelcom puter, waarop uw kinde ren met veel herrie de prinses verlossen uit het spookslot Om maar een standaard spelletje te noe men. Sneu voor uw doch ter die, voor zover u weet, meer geïnteresseerd is in prince dan in prinsessen. Maar, uit de reclame blijkt ook wel dat zo'n computer toch vooral be doeld is voor jongens. En dat is natuurlijk niet zo vreemd, want sinds de personal computer bij u thiiis zijn intrede heeft ge daan is het vooral uw man die zijn avonden en nach ten op zolder sluit. Of weet u inmiddels ook al hoe je "erin moet ko men"? En daarmee zijn we dan op een maatschappe lijk probleem gekomen, want met de komst van de computer ontstond er ook een nieuwe achterstands gebied voor vrouwen en meisjes. Want, blijkt nu, jongens en mannenwaren al vrij snel op de hoogte van het reilen en zeilen van de Computer. En dat is wel zo prettig want er zijn maar weinig beroepen waarbij de automatise ring nog niet is ingevoerd. Helaas blijven vrouwen door allerlei oorzaken ach ter in het vergaren van kennis en vaardigheden op computergebied Wat zegt u, daar zijn cur sussen voor. ja, gelukkig wel. Maar om iets meer van het fenomeen te be grijpen is oefening ge wenst. En wie oefenen er bij u thuis het meest met de computer? Grote kans dat dat niet uw dochter is, die straks als ze 18 wordt toch ook verplicht is voor haarzelf te zorgen. En, heeft u inmiddels al bedacht wat u de lieve schatten voor Sinterklaas gaat gevenMisschien toch niet zo'n slecht idee om zo'n computertje in huis te halen, maar dan wel voor uw dochter. Saskia Szarafinski uitgave van de Emancipatie- raad. Advies Vrouwen in politiek en openbaar bestuur: NIEMAND RECRUTEERT ONDER HUISVROUWEN' Opmerkelijk: AMERI KAANSE VROUWEN MIN DER CARRIÈRE-BEWUST. Arbeidsomstandigheden en rechtspositie thuiswerkers be licht: WERKEN AAN THUIS WERK: De meeste thuiswer kers (98% vrouw) werken op stukloon, omgerekend van 1,-tot/ 15,-bruto per uur. BASISVORMING VOOR MEISJES EN JONGENS - het wetsvoorstel voor basis vorming is al door de Tweede Kamer goedgekeurd en vraagt immers om een herstructure ring van de eerste fase van het voortgezet onderwijs. BELASTINGWETGEVING: HOE NU VERDER? Rapport "GRAAG OF NIET" van de Cie Stevens. Of de voorstellen hieruit de emancipatie van vrouwen ten goede zal komen is nog de vraag. Emancipatie beleid in Macro-economisch perspectief - een werkend perspectief - zicht op een voud - koppen uit dit artikel. PLOEGEN MET BELEID - deze zomer heeft de Emanci- patieraad het advies "Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij en Emancipatie" uitge bracht. Enerzijds is de Eman- cipatieraad verheugd dat het Ministerie van LNV serieus werk maakt van het emanci patiebeleid. Anderzijds wordt gesignaleerd dat nog slechts een klein deel VAN DE AK KER IS OMGEPLOEGD VROUWEN SOLIDAIR MET OUDEREN? in het licht van de AOW/AAW. DE MOEDER DER WETEN SCHAPPEN zoals de filosofie pleegt te worden omschreven: een satirisch artikel van Mar tin van Amerongen waarin het tegendeel van dit "moe derschap" wordt beschreven. Al deze artikelen zijn te lezen in het VOC 't Vooronder of kunnen daar geleend worden. 'Omzien naar el kaar... daar hadden we het over op 18 novem ber. Omzien naar el kaar... zor gen voor de ander. Wat versta je daaronder, wat voel je daar bij? Zorgen voor de ander en die ander daarbij in zijn of haar waarde laten. De waar den en normen van de ander respecteren ook al denk je, dat het anders zou moeten. Moei lijk om zó zorg te verlenen, dat die ander die zorg ook als ple zierig ervaart en niet zo van: ,,Laat dat mij maar even doen", maar meer van- ,,wat wil je dat ik voor je doe". Het met elkaar praten hier over maakt ons duidelijk, dat 'omzien naar elkaar' meer ef fect heeft wanneer je ook om ziet naar jezelf en niet jezelf wegcijfert in je zorg om de an der. Dit onderwerp kozen we n.a.v. een Bijbelgedeelte 1 Cor. 12:12-31. Vóór deze avond hadden we een gezellige kontaktavond, waar babelen met elkaar een belangrijke plaats innam. Op 16 december hopen we in onze eigen kring advent te vieren, als voorbereiding op het Kerstfeest. 1992 zal worden gestart met een plezierig samenzijn rond de open haard in rest 'De Pe permolen' op 4 januari. Het verdere programma leest u in deze krant in het volgend jaar. Dinsdag 17 december wordt de Kerstavond gehouden Kosten van deze avond bedragen 10,00. U kunt zich opgeven bij mevr. A. van Dalen, tel. 19.30 03425-1437. Aanvang Café-Bar 'Buitenlust'. Woensdag 15 januari 1992 Jaarvergadering. Deze avond zal er als volgt uitzien: - Ope ning en mededelingen; - Jaar verslag, financieel verslag; - Bestuursverkiezing Aanvang 20.00 uur Café-bar 'Buiten- lust'. Vrouwen nemen politieke cul tuur onder de loep. De partici patie van vrouwen in poli tieke partijen en vertegen woordigende organen is te ge ring. Dit ondanks het feit dat acties van vrouwenorganisa ties en het beleid van politieke partijen al jaren zijn gericht op vergroting van het aantal vrouwelijke vertegenwoordi gers. Anno 1991 wordt in Nederland gemiddeld een kwart van de zetels in vertegenwoordi gende organen ingenomen door een vrouw; 8% van de burgemeesters is vrouw; het aantal vrouwelijke ministers is op één hand te tellen; er is een vrouwelijke Commissaris van de Koningin en externe adviesorganen bestaan gemid deld voor 11% uit vrouwen. De heersende politieke cul tuur is voor veel vrouwen een belemmering om actief te wor den én te blijven. Willen vrou wen wel meedoen in een sfeer die getypeerd wordt als "in tellectueel", "ons-kent-ons" "carrièremakers"7 Willen vrouwen wel meedoen aan "praatcultuur", "gedwongen recepties aflopen" en "koe handel"? Er zijn vrouwen die het vol houden zonder zich, naar ei gen zeggen, te conformeren aan de mannencultuur: "ik ben gewoon mezelf gebleven" zegt minister Maij-Weggen in OPZIJ van november 1991 Moeten vrouwen zich aanpas- Van dat tasje op de stoel kent elke goed- geaarde plattelands vrouw de betekenis. En wie maakt zich niet eens schuldig aan dat tasje? Wie houdt niet eens op een bij eenkomst of vergadering een plaatsje vrij voor een goede vriendin, die of nog even naar et toilet moet, of iets verlaat is. Die zich dan zeker naar de stoel met het tasje zal haasten, om voldaan neer te ploffen naast dat vertrouwde gezicht7 Ondanks die onbekende, soms alleen zittende vrouwen, on- danks die uitdaging van dat I andere gezichtdat nieuwe ge- I sprek, dat nieuwe contact. Wie maakt zich daaraan niet eens schuldig? U niet? Of u toch ook? Wie de schoen past. Ik bedoel- „Wie het tasje zet, pakke het op!" culturele vorming van de vrouw en de versterking en verdieping van het besef te be horen tot de kerk van Chris tus". Voor meer informatie of proefnummers van De Fakkel en/of Materiaalmap: Landelijk Bureau van de HVG, Roland Holstlaan 11, 3842 BN Harderwijk. Tel. 03410-17695. De bureausecre taresse W.J. Hoenderdos- Franken staat u graag te woord. Ik vraag me af „Doen man nen dat nu eigenlijk ook?" Ik weet het niet Ach ik weet het eigenlijk wel! Laten we het er maar op houden dat mannen minder vaak een tasje bij zich hebben. Is schuldig eigenlijk niet een groot woord voor zo'n tasje op een stoel7 Want wat is er fijner dan met een goede vriendin even bij te praten. Heus we weten het best. We weten hoe boeiend, hoe ver rassend nieuwe contacten kunnen zijn' Contact maken, onderhouden, verdiepen. Het kost energie en geeft energie terug, dat weten we Soms zijn we een beetje moe. Dan kiezen we voor veiligheid en missen we de energie voor het nieuwe. Maar we missen óók het verrassende, boeiende, dat weten we óók (Gelezen in ons Bondsblad 'de plattelands vrouw'). Onze volgende avonden: de cember - Kerstfeest met zang, januari - een avond ver zorgd door onze eigen toneel groep. Deze avonden zijn altijd in het vooronder op de 3e dinsdag van de maand om 20.00 uur fs 'Gedeelde verantwoor delijkheid' is het jaar thema van het CDA- Vrouwenbe- raad 1991 De participatie van vrouwen blijft op veel terreinen nog achter bij die van de mannen. Toch worden vrouwen binnen de algemene achterstands groepen niet als een aparte doelgroep meer aangemerkt. Vrouwen gaan onzichtbaar op in groepen als jongeren, werk lozen, ouderen en minderhe den. In het beleidsplan voor de ja ren '90-'94 'Over de drempel in de jaren negentig' heeft het CDA-Vrouwenberaad zich een belangrijke taak toebedacht om het gelijkwaardig functio neren van vrouwen en man nen binnen en buiten de partij te bevorderen. Dat houdt in dat de achterstandspositie van vrouwen zichtbaar moet worden gemaakt. Door binnen het CDA-Vrouwenberaad te discussieren over gedeelde verantwoordelijkheid zullen we proberen o.a. een ant woord te krijgen op de vraag: „Hoe komt het dat vrouwen nog niet altijd volwaardig kunnen deelnemen aan de maatschappij en wat kan er gedaan worden om de positie van vrouwen te verbeteren7" De eerste schreden van de dis cussie zijn de vergadering van het CDA-Vrouwenberaad in beweging gezet. Een stelling is, dat vrowen gezet. Een stel ling is, dat vrouwen over het algemeen harder moeten vech ten voor een verantwoorde lijke positie binnen het ar beidsproces. Er liggen nog veel open vragen te wachten op een antwoord. In maart 1992 zal het CDA-Vrouwenbe raad Leusden de uit de discus sie gekomen beleidsaanbeve lingen zenden aan het lande lijk bestuur van het CDA- Vrouwenberaad. Spreekt dit onderwerp u aan, kom gerust mee discussiëren op de bijeenkomsten van het CD A-V rou wenberaad sen of kan de cultuur ver anderd worden7 Is het wel verantwoord om vrouwen te stimuleren tot actieve poli tieke participatie zolang de jDolitieke cultuur zoveel be lemmeringen opwerpt voor vrouwen? Over deze brandende kwesties organiseert Pres, Emancipa tiebureau Utrecht een prikke lend debat op vrijdag 13 de cember 1991 om 14.30 uur in zaal 1 van Zalencentrum Zee zicht, Nobelst raat 2-4, Utrecht Toegang gratis. Zee zicht is te bereiken met bus 2/3/5/9/11/22 halte Janskerk hof. Aanmelden voor 6 decem ber 1991 bij Pres Emancipatie bureau Utrecht, Mariaplaats 4d, 3511 HL Utrecht, tel. 030- 334280. Weduwnaar Jan. rechter van beroep, trekt huishoudster Marie aan, om zijn huishou ding met vier kinderen draaiende te houden Hoe luidt haar contract??? 1. Een brutosalaris wordt overeengekomen van 2500,- per maand. Marie is daar de hoogstpersoonlijke eigena resse van en is rechtstreeks be lastingplichtig. 2 Sociale premies worden door haar werkgever betaald; de sociale-verzekeringswetten zijn rechtstreeks op haar van toepassing. 3. Kost en inwoning blijven voor rekening van Jan. 4. Marie wordt een gemeubi leerde zit/slaapkamer ter be schikking gesteld. Zij heeft het recht daarin haar eigen meubels e.d. te plaatsen. 5. Afgesproken wordt dat voor het 'grove' werk eenmaal per week door Jan een werk ster wordt ingehuurd. 6 Marie heeft een 40-urige werkweek. Daarenboven ge werkte uren worden extra uit betaald als overwerk. Dat noopt Marie en ook Jan zelf een staat bij te houden. Over uren worden elke maand tege lijk met het salaris uitbetaald. 7. Ongeacht het aantal over uren, bedingt Marie tenminste drie maal in de maand een ge heel vrij weekeinde af, vanaf vrijdagavond tot en met maandagmorgen. Voorts heeft zij tenminste twee avonden in de week vrij. 8. Marie heeft een vaste vriend en bedingt dat hij haar op haar kamer gezelschap kan houden in haar vrije tijd. Het zelfde geldt voor haar vrien dinnen. Zij heeft een uitge breide kennissenkring en zij wenst haar sociale contacten te onderhouden. Voorts volgt zij een avondstudie om haar MO-frans te halen. Daarmee moet rekening gehouden wor den. 9. Marie bedingt dat zij, wan neer zij vrij is (weekeinden en vakantie e.d.) het huis in de zelfde staat dient aan te tref fen als zij bij het ingaan van haar vrije tijd. Dus geen op sparen van afwas, volle was manden, vuile vloeren e.d Ge durende de tijd dat zij vrij is, dient haar werk door anderen uitgevoerd te worden, zodat zij geen dubbel werk hoeft te doen om dat in te halen. 10. Marie heeft recht op door betaalde vakantie en vakan tietoeslag voor tenminste drie weken, qua tijdstip in nader overleg te bepalen en afzon derlijk van Jans gezin door te brengen. 11. Marie kan eenzijdig het dienstverband beëindigen, ui teraard volgens de toepasse lijke regel van inachtneming van de opzegtermijn. Voor Jan geldt dit ook en de regels drukken zelfs zwaarder (alge meen rechtsstelsel: zwaardere plichten voor werkgevers). 12. Jan is strafrechtelijk ver volgbaar, indien hij Marie te gen haar wil mishandelt en verkracht (artikel 242 Wet boek van Strafrecht). Tevens is hij strafrechtelijk vervolg baar wegens diefstal, afper sing, e.d. Na verloop van tijd trouwen Jan en deze Marie. Het ar beidscontract komt te verval len!!' Marie is niet alleen haar salaris kwijt, maar ook haar eigen kamer. Ze moet haar op gespaarde kapitaaltje in deze gezinsonderneming van Jan steken. Jans moeder komt ook nog bij het gezin inwonen, om dat ze invalide is. Aan het eind van dit drama ruilt Jan Marie in voor Marie-2 en staat Marie- 1 met lege handen op straat.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 19