„Wat zal ik vandaag weer aantreffen?" .Leusder Krant. Vandalisme in een slaapstad L E U S D E N 9 Bierflesjes Het maandagmorgengevoel van een basisschooldirecteur: Lekkage Pagina 5 if- if). Schoolhoofden in Leusden zijn zo langza- te nerhand de wanhoop nabij. Je kan het zo gek «er uet verzinnen of ze hebben het het afgelopen ter par meegemaakt. Scholen voorzien van ha- de tenkruizen op de ramen tot fascistiche tek- rgi iten op de muur. Dichtgesmeerde cylinders- 5r- oten en natgeplaste post. Er is zelfs een geval 'i lekend waarbij een vuurpijl door de brieven- ius wwerd geduwd, die recht op een docente ifkwam en de betrokkenen op een haar na niste. Vernielde of verbrande kunstwerken ip het schoolplein, kapot getrapte luchtko- ;ers, ingegooide ramen, brandstichting, [raffiti; de lijst van vernielingen is schier andeloos. Directeur Rob de Boer van basisschool de lobbit, gaat op maandagmorgen vaak naar ichool met de gedachte 'Wat zal ik nu weer lantreffen?'. Als hij geluk heeft liggen er illeen bierflesjes op het schoolplein en hangt ir hooguit een condoom aan de knop van de chooldeur. Steeds vaker gebeurt het dat hij ip maandagmorgen grove vernielingen aan- reft. Of dat de school 'versiert' is met leuzen ils 'Heil Hitier','Dood aan de Joden' en ha- Ïenkruisen. Het ergste vindt hij het dat de requentie van de vernielingen zo groot is dat e meeste leerlingen er niet meer van onder e indruk raken. Voor de kinderen hoort het r al gewoon bij dat hun school na het week- inde flink is toegetakeld De Boer zegt zelf „Het ergste is dat je er feeds gemakkelijker tegenaan gaat kijken. ■)at is geen goed teken Een aantal jaren Beleden maakte ik mij nog vreselijk kwaad Hls er vernielingen hadden plaatsgevonden. ^Waarschijnlijk uit zelfbescherming ga je er Hnders mee om. Als ik nu naar school kom en ^Bet is weer raak en dan ga je automatisch (■pruimen en je geeft het door aan de ge- |Bieente en het wordt weer hersteld Als je het Hoorgeeft aan de gemeente wordt er gelukkig Hnj snel actie ondernomen, daarover hebben :e geen klachten." Het is dinsdag. In de school hangt een reemde weee lucht, die niet zo gauw is thuis brengen De Boer „Je ruikt dat vreemde ichtje zeker wel. Die geur is afkomstig van et materiaal waarmee nieuwe ruiten wor- en geplaatst Er zijn vandaag weer een paar ïeuwe ruiten in de school gezet. Dat gebeurt igenlijk doorlopend." „De kleinste kinderen vinden het nog leeds heel erg. Die roepen nog steeds 'O jee, et is weer zo ver.' Voor de groten gaat het ingzamerhand gewoon bijhoren. Het raakt e niet echt meer." „Iedere week is het met graffiti raak. daar an je van op aan. Naar keuze op de stenen luren of op de ramen en deuren. En dat is iet veel fraais wat er op staat. Het varieert an initialen, tot hakenkruizen en uzen. Dat soort dingen laat je zo snel moge- jk weghalen. Het roept natuurlijk reacties p. Ouders vinden het heel vervelend. Het is ok zo'n fschuwelijk gezicht. Het ontsiert je gebouw, aat je het een paar dagen staan dan komt er imiddelhjk een aantal bij Want andere raffiti-artiesten' willen dan iets maken dat ig groter is of er overheen wordt gespoten „Maandagmorgen is echt zo'n morgen aarvan je weet dat er je weer het één en ider te wachten staat Zijn de vernielingen ;el ernstig, dan ben ik in het weekend al ■beid. De eerste werkzaamheden variëren in het opruimen van kapotgegooide bier esjes tot het opruimen van over de deurk- ap gespannen condooms Regelmatig zijn de 'lmdersloten zowel aan de voorkant als aan f achterkant dichtgesmeerd met van alles, jvoorbeeld met schuim of twee componen- n lijm. Dan moeten de ruiten het vaak ont- ilden. Wij hebben thermopane, dus inge- loide ruiten is een dure grap Het record aat op dit moment op tien vernielde ruiten één weekeind. Waarschijnlijk hebben ze it gedaan met katapults waarmee steentjes knikkers tegen de ramen werden gescho- n. In de ruiten komen dan van die 'mooie' erren." „Een compleet fietsenrek hebben ze zelfs et vereende krachten door een tweetal rui- n gegooid. Die vonden we binnen. Zo'n ïtsenrek is knap zwaar. In de herfstvakan- b drie weken geleden werd de school binnen igeknapt. Daarbij is de vergissing gemaakt 11 tijdens de werkzaamheden een deur op LEUSDEN - Er gaat tegenwoordig nauwelijks nog een dag voorbij, of de politie meldt de redactie van de krant één of ander voorval dat onder de kop 'Vandalisme' gevangen zou kunnen worden. Soms gaat het om relatief kleine zaken, soms ont vernielingen die de slachtoffers op hoge kosten jagen. Het probleem lijkt groeiend, maar harde gegevens kunnen daar nog nauwelijks voor op tafel gelegd worden. „Er is sprake van regelrechte vandalenterreur", zegt de ene betrokkene. „Wij hebben er nog nooit last van gehad, maar zet dat maar niet in de krant; anders komen ze alsnog", zegt een ander. „De schade loopt waarschijnlijk in de honderdduizenden guldens per jaar, maar een totaaloverzicht ontbreekt", zegt de burgemeester. „Wij houden pas sinds kort statistieken bij over het probleem", zegt de politie. Hoe erg is het nu gesteld met het vandalisme en de kleine criminaliteit in een gemeente als Leusden en neemt het probleem inderdaad toe? Een aantal verslaggevers van de Lcusder Krant ging de afgelopen weken op onderzoek uit en maakte een rondgang langs een aantal veelbezochte, vandalismegevoelige punten. De conclusie is in ieder geval dat het vandalisme in Leusden een probleem is dat niet gebagatelliseerd kan worden; Het gevoel van onveiligheid en machteloosheid bij de slachtoffers is groot. „Politie en gemeente doen er te weinig aan", vinden ze. Vandaag; Leusdense scholen zijn al jaren het doelwit van vernielzuchtigen. Een leraar van De Rossenberg zit triest neer (Foto. BDU) naar school met de gedachte 'benieuwd wat er nu weer gebeurd is'. Zondagmiddag ben ik dan voor de laatste keer op school geweest om te kijken of alles nog in orde is Maar negen van de tien keer vinden de vernielin gen zondagavond plaats „Het schoolplein is openbaar terrein Al zitten er vijftien jongelui op het muurtje bij de school, je mag ze niet weg sturen. Het beleid van de gemeente is altijd geweest dat de schoolpleinen na schooltijd openbaar ter rein zijn Je kan dus alleen maar iets doen als je iemand op heterdaad betrapt De gemeente wil geen afsluitingen door hekken of zo. Ik zou het ook heel jammer vinden als je ge dwongen zou worden naar dergelijke maat regelen te grijpen Aan de andere kantAls je het probleem wil aanpakken, zal je toch iets moeten doen." Van Muijden vertelt dat er wel al ander soortige maatregelen getroffen zijn: „Er is buiten- en binnenverlichting aangelegd om de school vanaf de straat beter in de gaten te kunnen houden. Maar echt geholpen heeft dat niet. De Bongerd wordt nog steeds regel matig bezocht door ongewenste bezoekers Als je ziet wat een ellende we hebben gehad door die lekkage van een paar weken gele den De dakbedekking was losgetrokken en in de afvoerbuizen gestopt Het dak werd lekgestoken en de koepels vernield. Die nacht regende het heel erg. Het resultaat was verschrikkelijk. We hebben een oproep ge daan aan de ouders om ook alert te zijn Vaak laten die nu 's avonds hun hond uit in de buurt van de school en houden gelijk een oogje in het zeil. Ouders zagen een paar we ken geleden dat ons speelhuisje in brand was gestoken Ze hebben gelijk aangebeld bij ie mand om te vragen om een emmer water Daar zijn wij heel blij mee. Dat sociale gevoel bij de ouders." „De vernielingen gebeuren bij onze school in vlagen Soms gebeurt er weken niks en dan is het ineens ieder weekeind raak. Ik heb er wel eens aan gedacht om bij omwonenden een briefje in de bus te doen met de vraag om een beetje op te letten. Maar je ziet vanaf de omliggende woningen niets van wat er zich bij de school afspeelt. Die mensen zien alleen wat als we de begroeiing rond de school zou den weghalen. Zelf ben ik daar geen voor stander van, maar voor de veiligheid is het eigenlijk hard nodig Voor de entourage van de school echter, zou het eeuwig zonde zijn Voor de lessen maken wij ook gebruik van de struiken en de bomen rond de school. Dan word het zo'n zakelijk kaal iets, dat zou ik niet willen." „Het valt de kinderen op school nog steeds op. Ik merk geen vervlakking bij de kinderen Ze vinden het ook niet iets wat er bijhoort. De kinderen zijn echt verontwaardigd als de boel weer beklad is. Wij proberen wel om de boel altijd snel weer schoon te maken. De kinderen helpen daar ook bij Er zijn genoeg kinderen die gelijk klaar staan om te assiste ren als je daar om vraagt. Terwijl je aan het schoonmaken bent, praat je erover met de kinderen. Ik hoop dan ook niet dat de daders oud-leerlingen zijn van deze school, maar dat weet ik niet Er is nog nooit iemand betrapt Iedereen weet dat de directeur van onze school erg ziek is. Als daar dan leuzen over geschreven worden doet dat je echt verdriet Dat is toch onbegrijpelijk „Racistische leuzen, ingegooide ramen, be krast verfwerk, deuren die beklad zijn, een in brand gestoken speelhuisje, vernielde dak koepels, kapotgestoken dakbedekking; er is al zo veel gebeurd dat ik het niet eens meer bij kan bijhouden. En eindeloos worden de ont- luchtingskokers vernield. Al tientallen ma len zijn die vernieuwd." „In de vakantie moet ik iedere dag naar school om de post op te halen. Ze hebben het namelijk ook al gepresteerd om via de brie venbus de post nat te plassen Hoe komen ze er op! De laatste keer dat ze probeerden via de koepels binnen te komen, ging dat niet door de aangebrachte roosters. Ze hebben toen geprobeerd om de school in brand te steken. Op de ramen was gekrast 'We krijgen jullie wel, we steken jullie tent nog een keer in de hens.' Dat soort dreigementen heb je wel. En ik acht ze er toe in staat om dat nog een keer te doen ook. Je begint je wel af te vragen wat je er nu eigenlijk tegen moet doen. De politie wil wel helpen maar kan alleen iets doen als er iemand op heterdaad betrapt wordt." Kinderen bestrijden de gevolgen van lekkage in een school. (Foto: BDU) :h- een kier te laten staan. Onbevoegden zijn de school binnengedrongen en hebben al onze lijm meegenomen. De lijm was uitgesmeerd over de kunstobjecten op het schoolplein en daarna aangestoken. Daarnaast worden put deksels en fietsenrekken in de sloot gegooid dat is ook heel vervelend." „Gelukkig zijn ze laatste tijd niet meer de school binnengedrongen om daar vernielin gen aan te richten Gingen die jongens maar eens nadenken over al die zogenaamde leuke grappen. Soms heb je wel vermoedens over de daders, maar je kan het nooit bewijzen. Als je in algemene zin zo'n knaap aanspreekt in een persoonlijk gesprek is mijn ervaring dat je heel goed met zo'n jongen kunt praten en hem uitleggen wat de gevolgen zijn Daar is dan ook begrip van. Je krijgt dan verhalen dat ze wel weten wie het geweest zijn, maar dat zij er zelf met aan meedoen. Hetzelfde hoor je als je er eentje betrapt. Dat is ons een keer overkomen. Onze vuilcontainer was op een bepaald moment barstenvol en die is aangestoken en uitgebrand. We wisten wie het gedaan had en hebben die jongen ook opgespoord. We hebben met hem gepraat en dat was een goed en zinvol gesprek. Maar als je hier 's avonds of in het weekeind direct een hele groep jongens aanspreekt, is er geen goed garen met ze te spinnen. Je krijgt dan de bekende stoerdoenerij en is het niet mogelijk om met ze te praten Op het moment dat ik in de school rondloop doen ze ook niks, maar ik weet dat ze aan de gang gaan, zodra ik mijn hielen heb gelicht. Zo gaat dat meestal met vandalisme. Het is de groep; de één durft net iets meer dan de ander. En ze willen niet onderdoen voor elkaar. Vorige week zat een collega hier in haar eentje 's avonds op school omdat ze een afspraak had met ouders. Op een bepaald moment is ze vreselijk geschrok ken. Er kwam een vuurpijl helemaal de lange gang door richting haar lokaal. Dat is een afstand van 25 meter. Je schrikt je natuurlijk wezenloos, zeker als je op dat moment alleen in zo'n groot gebouw bent Dat zijn zaken waarvan ik denk, dat kan niet. Collega's vin den het op dit moment al niet plezierig meer om 's avonds alleen naar school te komen. Dat was bij ons nogal eens de gewoonte. Vroeger was het geen punt als bleek dat er verder niemand meer op school was. Nu is het zo dat leraren twijfelen om buiten schooltijd naar school te gaan, als ze niet zeker weten dat er een collega aanwezig is. Als je hier alleen bent, kan je geen kant op. Het loopt meestal goed af, maar het zal maar een keer misgaan." „Het grijpt je ook geestelijk aan. We dur ven er eigenlijk ook niet veel aan te doen omdat je toch bang bent voor wraakacties Toch willen we blijven proberen om het met praten op te lossen. Ik ben ervan overtuigd dat het op een bepaald moment overgaat Ik denk dat het voornamelijk jongens zijn van 14, 15. 16 jaar." „Als wij bij de politie aan de bel trekken, dan staan ze hier en maken rapport op Als wij bij de gemeente aan de bel trekken be perkt dat zich tot op redelijk korte termijn verhelpen van de vernielingen. De glaswacht komt altijd di rect. Ik weet niet hoe vaak de politie hier controleert, maar het kan wat mij betreft niet vaak genoeg zijn. In het verleden hebben wij het idee gelanceerd om een hek om het schoolplein te zetten; laat het maar school terrein zijn. Dan ben je ook in staat om ie mand die er niks te zoeken heeft weg te sturen. Want nu is het zo dat ze hier met z'n allen bij elkaar ziten te roken en te drinken. Een beetje met lucifers spelen en noem maar op. Ik kan niet gaan zitten wachten tot zij eindelijk weg gaan en ik kan ze ook niet wegsturen Ik denk dat hier ook duidelijk een taak ligt voor de politie. Betreurenswaardig is het wel dat de ge meente ons idee voor een hek heeft afgewe zen. De gemeenteraad heeft gezegd dat alle schoolpleinen in Leusden tijdens schooluren van de school zijn, maar daarbuiten openba re speelterreinen En de gevolgen zijn hier van zijn voor iedereen duidelijk. Wij bouwen nu bewust bij ondermeer groep 8 lessen in over graffiti en vandalisme. Voornamelijk omdat het een maatschappelijk gegeven is, waar je het van tijd tot tijd in met name die leeftijdscategorie moet hebben. Je hoopt ze op die manier een beetje bewust te maken van de gevolgen van vandalisme." „Ik denk dat ouders vaak weinig weet heb ben van wat er allemaal voor narigheid ge beurd. Die komen nog hoofdschuddend bin nen als hier weer de zaak in gruzelementen ligt. Die vragen zich ook echt af waarom en waarvoor. Het zou goed zijn als ouders met opgroeiende pubers over dit soort dingen zouden praten. Want het kost ons allemaal heel veel geld." Openbare basisschool de Bongerd is de af gelopen weken bijna ieder weekeind met vandalisme geconfronteerd. Het meest in grijpend is de vernieling van een stuk dakbe dekking geweest, waardoor er in de school forse lekkage ontstond Een kleuterlokaal stond voor de helft onder water en in de lerarenkamer liep het water langs de muren Daarnaast zijn regelmatig de lichtkoepels op het dak vernield. Onder de lichtkoepels be vinden zich sinds kort rooster waardoor het met meer mogelijk is de school via het dak binnen te komen. Dit was voor vandalen een reden om te proberen de school via de roos ters in brand te steken. Er werden brandende lucifers naar binnen gegooid. Adjunct-di rectrice Leonoor van Muijden gaat in de vakanties en in het weekeinde dan ook regel matig kijken op school. Van Muijden is nog niet bang om alleen op school te zijn, maar zegt af en toe echt ge kwetst te zijn door de teksten die op de school worden geschreven ,,'s Maandags ga ik al De skateboardbaan op het sportpark, waar spuitbusartiesten zich naar hartelust hebben uitgeleefd. (Foto: BDU)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5