'De zwakste leerling mag mikpunt noch maatstaf zijn' """"Hlli Winterse toer w .Leusder Krant. Het weer in ei L E U S D E N Meester Gé Matijssen, 25 jaar op dezelfde school Natuurgenezers in Leusdo Rectificatie typefout Duitse predikant naar Leusden Vinken Woensdag 4 december 1991 Pagin; LEUSDEN - Meester Matijs sen (47) kwam gelijk met Sin terklaas naar Leusden. Op vijf december, vijfentwintig jaar geleden. In tegenstelling tot de goedheiligman, is hij gebleven. Een andere school ter variatie was voor hem nooit belangrijk. Bij 'zijn' Rossenbergschool veranderde genoeg. Eerst de verhuizing van het gebouw waar nu de Til inzit naar de nieuwbouw, daarna de naams verandering van de school, de uitbreiding van het aantal leerlingen en de vele vernieu wingen in het onderwijs. „Van kersverse onderwijzer bij col lega's, die een generatie ouder waren, ben ik gegroeid naar ervaren leerkracht, een gene ratie ouder als mijn teamle den". Een veranderend portret van een onderwijzer, een tijd, een school en een dorp. Meester G(é). Matijssen ('mijn voorletter is mijn ge- boortenaam'), is om te zien een onderwijzer, die niet met zich laat spotten. Zijn borstelige wenkbrauwen staan zorgvul dig overeind, zijn donkere blik en spreekvaardigheid laten niets onduidelijk. Zijn menin gen zijn op ervaring gestoeld. Hij verwijst er regelmatig naar. Immers voor toen en nu gold en geldt: ,,Op de opleiding leren ze veel mooie theorieën. Maar over hoe het in de prak tijk gaat. hoorde en hoor je weinig Dat moet de ervaring leren En wat ze ook meer of anders op de PABO krijgen dan ik heb gekregen, die ervaring pakken ze me niet af en daar heb ik meer van." Groepsgesprek Het is geen verdediging, doch een constatering De waarden die hij onderschrijft in het on derwijs worden door jonge leerkrachten vaak vervangen. In plaats van vertellen en voorlezen wordt een groepsge sprek gehouden In plaats van klassikaal, individueel. Be langrijker dan schoonschrij ven is schrijven als uiting van emoties en kennis. Matijssen houdt van vertellen, klassikaal 'samen' doen en schoonschrijven. Willen ver tellen was de drijfveer om on derwijzer te worden. Ieder schooljaar begint met het op het schoolbord schrijven van het woord SAMEN. Want dat moet de intentie van de klas zijn. Samen zich aan de regels houden, samen werken, samen praten en vooral samen een klas vormen. Schoonschrijven is zowel zijn hobby als zijn passie Zijn schooljaar is zorgvuldig ver deeld in vijf wekelijkse perio des, waarin hij afwisselend zijn avonden vult met school- verplichtingen of met cursus sen Kalligrafie (zelf zegt hij consequent en uit overtuiging liever schoonschrijven) voor Latent Talent en zusterorgani saties in de regio. Mooie letters Is Matijssen dan een stijle, stijve meester van de oude stempel7 De indruk gegeven in een interview waarvoor maar weinig vragen nodig waren is volmondig- Nee. Zoals altijd gestoken in een van de vele door zijn vrouw gebreide truien, onderstreept hij ook zijn creatieve, inventieve in vulling van zijn lessen. „Het grote verschil in het on derwijs van nu met vroeger, is de mogelijkheid om alle vak ken aan te grijpen binnen een bepaald thema. Vroeger moest je in een schooljaar simpelweg het opgegeven boekje door werken. Want je collega van een klas hoger werkte met het daaropvolgende boekje. Veel creativiteit kon je daarin niet kwijt. Tegenwoordig zijn er veel meer mogelijkheden om iets duidelijk te maken, te laten leven. Bijvoorbeeld ter voorbe reiding van de Kerst kwam de komst van de Romeinse heraut ter sprake, die de volkstelling aankondigde. Daar is een prachtig verhaal van te maken waarin tijd en leven geschetst zijn. Die man las zijn tekst van een perkament vol mooie let ters. Perkament hebben we niet, maar mooie letters kun nen we maken. Waarmee we op de uitdrukking 'monniken werk' kwamen. Met een uitleg waar dit begrip vandaan komt Zodat we kunnen terugkomen met zo'n kleine aanleiding bij Geschiedenis, Nederlands, Handenarbeid en straks mis schien bij het kerstspel". 25 jaar geleden ging het in het toenmalige Hamersveld op de Sint Johannes Evangelist- school voor jongens, heel an ders. Woning Voor Matijssen m Hamers veld solliciteerde naar de functie van onderwijzer, kwam hij eerst polshoogte nemen. Hij was na zijn opleiding in Nijme gen, in dienst gegaan. In Amersfoort gelegerd werd hij rij instructeur. Met een paar leerlingen in een jeep, onder brak hij een rijles in café Tinus van de Pol waar de oude Ha- mersvelders zaten. Zij konden hem vertellen over de school en wie daar werkten Hij ontmoette daar de man waarbij hij later in de kost zou komen. Thiem van de Hengel, beter bekend als Thiem Be schuit. Broodbakker en snack Gé Matijssen temidden van zijn groep leerlingen: „Ik hoor en zie bijna alles. Dat is vervelend voor de leerlingen, mzaar het helpt ze ook".(foto Hans Verhorst) barhouder en regelmatig 's avonds van huis Zijn vrouw wilde daarom wel een ver trouwd figuur in de kost en de nieuwe onderwijzer was pre cies waar ze op hoopte. Een van de redenen waarom Matijssen naar juist deze vacature solli citeerde was overigens de kans op een woning. „In die tijd erg belangrijk. Ik wilde trouwen en daarvoor wilde ik een huis hebben De gemeente Hamersveld had toen grote uitbreidingsplan nen. Toen ik kwam waren de eerste nieuwbouwhuizen net opgeleverd. Maar Hamersveld was niet veel meer dan bebou wing langs de Hamersveldse- weg, Asschaterweg en wat richting Leusbroek. Na ander half jaar in de kost te zijn ge weest, kreeg ik de schoolwo- ning aangeboden. Het huis waar nu de notaris in woont Daar hebben we drie jaar ge woond. Wel erg druk met de kinderen op het schoolplein. Privé en werk was moeilijk te scheiden." Aan Leusden zelf hebben hij en zijn vrouw nooit moeten wen nen. „We voelden ons snel thuis We komen uit Volburg Een klein dorpje tussen Arn hem en Nijmegen. Mijn vader was boer. Ik was de oudste van negen kinderen. Van mijn va der moest ik kiezen tussen de schop en de pen. Ik koos voor de pen want voor het boeren werk heb ik nooit gevoeld. Sa men met de hoofdonderwijzer is over mijn hoofd toen uitge maakt dat ik naar de MULO in Eist en de kweekschool in Nij megen moest Een beslissing waar ik het overigens helemaal mee eens was. Onderwijzer worden was voor mij een uit daging Ik herinner mij mijn motivatie haarscherp. Ik had m de derde of vierde klas lage- reschool een meester die ont zettend mooi vertellen, schrij ven en tekenen kon. Die bezie ling wilde ik ook hebben. Die manier van iets overbrengen. Liefde voor kinderen was niet het uitgangspunt.' Op de kweekschool moest hij door de theorie heen. In alle twaalf vakken examen doen. "Je moest alles kunnen. Het was niet mogelijk zoals tegenwoor dig om je ergens op toe te leg gen en iets anders te laten val len." Pas in Leusden leerden hij de kneepjes van de praktijk die nog steeds dienst doen. „Degene die het hardst schreeuwt, het eerst zijn vinger opsteekt, zit altijd vooraan en moet vaak genegeerd worden." Op de school een juf, mevrouw van Bergen voor de kleintjes, een direkteur voor de oudste kinderen en meester van Keu len voor de derde en vierde klas Ongeveer honderdvijftig 'boeren' kinderen, waarvan veertig voor Meester Matijs sen, in de combinatieklas 1/2. Vergadercultuur De klas met de hoge ramen, grote witte bollampen en de centrale verwarming, die kos ter Van de Tweel (tevens win kelier van teilen en borstels) kwam opstoken De kinderen in de tweezitsbanken. De meester op zijn podium achter bureau met klep. Twee jaar later verhuisde de school naar de Rozengaarde, kwamen er meisjes bij en ver anderde de school van naam. De Rossenberg beschikte over de nieuwste mogelijkheden. Zelfs kleedruimte en dokters kamer. Het onderwijs veran derde. De eerste gymnastiek- en zwemlessen. De scheiding tussen kerk- en schoolbestuur. Het groter en jonger wordende team overlegde met elkaar (,,We hebben een tijd gehad met een echte vergadercul tuur") en zelfs met de ouders. „Het Leusdense gemeentebe stuur was enthousiast voor veel nieuwe dingen. De jonge onderwijzers sprongen daar op in. De ouderen vonden het wel goed. Net zo als ik nu niet warm meer loop voor compu- teronderwijs, maar dit graag aan de jongeren overlaat". Met de vernieuwingen ver dween het voetstuk. ..Ik voel me niet meer dan andere men sen, maar ook niet minder. Alle mensen zijn gelijk, maar er is verschil door functioneren. Vroeger hadden we boerenkin deren en was ik de autoriteit. Tegenwoordig hebben de ou ders meer te zeggen, maar heb ik mijn ervaring en de daarop gebaseerde mening. Een beetje eerbied voor rangen wens ik wel". Hij maakt zich druk over ver anderende waarden. „Vroeger liet je kinderen voor straf na blijven. Vader of in ieder geval moeder waren thuis en merkte de straf op. Tegenwoordig wacht vaak niemand op de kin deren of spreken de kinderen bijelkaar af en hebben ouders geen controle. Ik mis de saam horigheid van het oude Hamer- veld. Opnieuw geen oordeel, ik constateer." Zo is de school er om te leren en is de norm de grootst gemene deler. „Dankzij de onderwijs methoden is het mogelijk daar boven of daaronder iets meer voor de kinderen te doen of ze zelf te laten doen. Maar ik houd niet van kinderen in het mid delpunt zetten, omdat ze er gens buiten dreigen te vallen. Daar is niemand mee gebaat. Iedereen zal zich aan moeten passen. Binnen de klas zijn we samen. In zelfstandig werken buiten de klas, geloof ik niet. Dat wordt keten met een vriendje. Mijn ervaring is dat kinderen het beste af zijn met duidelijkheid. Ik hoor en zie bijna alles. Dat is vervelend voor ze, maar helpt ze wel. Door de vernieuwingen kwa men de ouders tot in de school en kon de direkteur niet meer voor de achtste groep staan. Matijssen stond voor alle groe pen, behalve voor de kleuters. „Daar waag ik mij niet aan". Met diep respect voor wie deze kleintjes wel iets bij kan bren gen is hij liever feitelijk met resultaten bezig. Bij de acht- ste-jaars heeft hij het gevoel het basisonderwijs af te ronden en de kinderen af te kunnen leveren aan een nieuwe fase. Hij is bijna toe aan de kinderen van zijn eerste leerlingen. „Ze zitten al in groep vier en vijf. Van de allereerste lichting zijn weinig mensen in Leusden ge bleven. Veel boeren hebben hun grond verkocht en zijn naar Friesland of de polders getrokken. Die kinderen zie je niet meer. Maar af en toe blijkt een oud-leerling naar de pabo te gaan en dan heb ik het gevoel iets van de bezieling, die ik van mijn onderwijzer kreeg, door gegeven te hebben. Dat is mooi, heel mooi" ,a.v Gerot Jeunny. In de krant van vorige week wekte de heer Quartel de in druk de enig overgebleven na tuurgenezer in Leusden te zijn. Mevrouw Louise Vlasblom, die in haar woning aan de Bretag- ne een praktijk als natuurge nezer heeft, wil dat rechtzetten Graag wil ik reageren op een artikel in de Leusder Krant van 27 november over een phytotherapeut (de heer Quartel), die zich alhier heeft gevestigd. Naar mijn mening is er een misverstand in het arti kel geslopen. Citaat uit dit artikel: „Om dat Leusden meer inwoi heeft en de twee hier prakt rende natuurgenezers er stoppen..." Wie er dan ook mag woiL bedoeld met de ander, ik ben nog steeds praktizei natuurgenezer, homeopaat ïriscopist alhier. Aangezien dit voor cliënten verwarrende in matie zou kunnen zijn, zo die bij deze willen rectifice Verder lijkt het me vers dig, in de toekomst rekenin houden met wellicht eenziji informatie. Louise Vlasblom Bretangne 20 E In de brief van de heer Visser over het 150-jarig bestaan van de Rabobank is een vervelende fout geslopen. Ik hoopte in de Leusder Krant van vorige week een rectifica tie aan te treffen van een zet- of typefout in mijn brief over de Rabobank. Daarin schreef ik dat een lid van de Rabobank garant staat voor een bedrag van 500.000 gulden. Nu zal ieder normaal den kend mens met enig zakelijk inzicht, die tot tien kan tellen of de statuten van de bank kent, hebben begrepen dat dit 5.000 gulden moet zijn. Dat heeft de Leusder K waarschijnlijk ook gedach daarom rectificatie niet n gevonden. Niet aldus een bestuu van een naburige Rabob die me daar zonodig over moest vallen. Ik dacht, dat de tijd voc was, dat bestuursleden va plaatselijke Raboban wanneer ze naar een verg ring gingen, al ja begonne knikken als ze op de fiets de auto stapten en no{ knikten als ze weer thuis J.J. Visser Eikenlaan WOERDEN (ANP) - Twee Duitse predikanten zullen vanaf volgend jaar in Lu therse Gemeenten in Neder land werken. Mevrouw M.J.A. Schulz (30) en J.L. Christensen zijn afkomstig uit de Nordel- bische Kirche, die een predi kantenoverschot heeft. Schulz komt vanaf maart in Eindhoven, 's Hertogenbosch en Leusden werken en Chris tensen in Groningen. De regio nale Lutherse Kerk in het noorden van Duitsland, die ook Oosteuropese lutheranen helpt, maakt de benoeming van beide predikanten ook fi nancieel mogelijk. Sinds vorig jaar mei werk Nederlandse predikant PI Stoepker in een Lutherse meente in het oosten Duitsland. Tot het einde de DDR betaalde de ELI Nederland zijn trakten dat vervolgens in (goedk Oostmarken werd uitbeta. Stoepker wilde het functi ren van de kerk in een com nistisch geregeerde staat nabij bestuderen. Na het eenstorten van het 'reëel staande socialisme' heeft zich meer op de invloed v secularisatie en de paste zorg voor oud-Stasi-mede kers gericht. Een hogedrukgebied pal voor de deur biedt in dit jaargetijde geen garantie voor strakblauwe luchten Het systeem is meest ge vuld met zeer vochtige lucht en door de lange nachten treedt flinke af koeling op. De koude luchtlaag aan het aardop pervlak kan nauwelijks uitstromen, aangezien op wat grotere hoogte warme lucht voorradig is. Op 1500 meter was het eerder deze week ongeveer 7 graden in de plus, terwijl de tempe ratuur aan de grond de grootst mogelijke moeite had om zich boven het vriespunt uit te wurmen. December lijkt van plan binnenkort op de winterse toer te gaan Al enkele da gen stoeiden de computer modellen met het hoge drukgebied dat nu al da genlang ons weerbeeld be paalt Onzeker was waar het systeem uiteindelijk een nieuw filiaal zou gaan betrekken en nu krijgen de rekenbreincn wat meer vat op de zaak. Al in een eerder stadium heb ik de moge lijkheid aangegeven van een wat kouder weerbeeld om en nabij de Sinterklaas, echter het tempo waarmee de verschuivingen gestalte moesten krijgen werd enigszins vertraagd Vol gens het schema dat giste ren uit de machines rolde gaat het hogedrukgebied geleidelijk op IJsland af en m het weekeinde wordt een positie betrokken bo ven Scandinavië Wat zeer belangrijk mag worden ge noemd is, dat het hoge- drukbolwerk wordt ge voed vanuit het hoge noor den van Rusland en ook boven Groenland blijven de barometers stevig in vorm. Warmbloedige de pressies kunnen daardoor geen doorsteek maken richting IJszee Als alles volgens planning verloopt nadert er morgen een eer ste koufront. Dat zal be wolking geven en de kans op neerslag(mogelijk natte sneeuw), iets groter ma ken Vervolgens draait de wind naar noord tot noordoost en kan er een winterse bui op vrijdag vallen De temperatuur zal dan ook overdag weinig of helemaal niet meer boven nul gaan komen. Achter een tweede front wordt nog koudere lucht uit het hoge noorden op transport gezet, maar of die tot onze omgeving weet door te dringen is nog onzeker. Wel moeten we in het weekeinde rekening hou den met lichte tot matige vorst en dit alles kan de inleiding zijn voor een eer ste vorstperiode in de nog prille winter van 1991/92 De maand november is in het algemeen iets te koud verlopen De gemiddelde etmaaltemperatuur be droeg in Leusden 5.2 gra- den(normaal 5.9). Vooral in de eerste twee weken viel erg veel regen, waar door de maand kleddernat in de klimaatboeken zal verdwijnen. De laatste tien dagen echter bleef het grotendeels droog. In Achterveld werd totaal 130 mm afgetapt, evenals in Leusden. De herfst was met 10.2 ongeveer normaal wat de temperatuur be treft, maar het was met 260 mm in Leusden wel iets te nat Het buitensporig war me tijdvak, ingezet na 1987 en waarin 1989 en 1990 de warmste jaren werden se dert 1706, lijkt voorbij In het klimatologisch jaar, dat loopt van 1 december tot 1 december, werd ge middeld in de Bilt 9.6 gra den gescoord, ruim een graad lager dan verleden jaar(10.9) De 'sprokkel- kou' van afgelopen februa ri en de kille voorzomer zijn hieraan debet. Zolang de winter nog weinig van zich laat mer ken zullen we ook weinig merken van vinken in onze tuin. Onder vinken verstaan we niet alleen de Gewone vink maar de hele vinkenfamilie met onder andere Keep, Put ter, Kneu, Goudvink, Appelvink en Groenling. Ofschoon de leefwijze van de verschillende soorten in grote lijnen met elkaar overeenkomt, het zijn bijvoorbeeld alle zaadeters, zullen we de meete niet vaak in de tuin aantreffen. Zo heeft de Putter die verzot is op het zaad van distels, men noemt hem niet voor niets ook wel distelvink, over het algemeen niet veel te klagen. Distels houden heel lang hun zaad vast en sneeuwen niet gemakkelijk onder. Sijsjes houden het meer op zaad uit ëlzeproppen waarvoor hetzelfde geldt, die blijven ook het hele jaar door toeganke lijk. De Keep voedt zich gedurende de winter in hoofdzaak met beuke- nootjes en die kunnên het, in de komende win ter, wel eens moeilijk krijgen. Door de late nachtvorsten, gedurende het afgelopen voorjaar, zijn er nagenoeg geen beukenootjes. Het zou kunnen gebeuren dat, als de winter eventueel wat lang zou duren, ze samen met de Vink, Goudvink en Groenling de huizen gaan opzoeken. Maar voorlopig hebben ook die nog geen nood. Er zijn nog volop rozebottels en andere vruchten met pit jes. We kunnen dus nog wel even wachten met het voeren van strooi- zaad Het zijn momenteel alleen de mussen die er van profiteren en daarom beginnen we pas als we de Vinken en de Groenling in onze tuin zien. Vooral de Groenling zorgt dan wel aan zijn trekken te komen. Of schoon hij niet groter is als een mus houdt hij die wel op een afstand. Als we Sijsjes willen zien dan moeten we maar eens bij de elzewallen gaan kijken. Met een klein beetje geluk zien we grote groepen van die groene acrobaten bezig de elzeproppen open te breken. Al in september vormen ze grote groepen en begint hun zwerftijd, de voedseltochten. Be halve elzezaden zijn ook die van berken zeer ge wild. Ze blijven nooit lang op een plaats, maar verplaatsen zich met de hele groep onophoude lijk. Zo leggen ze honder den kilometers af. Vroeger werden ze alge meen als kooi- en volière vogels gehouden want zelfs in gevangenschap houden ze hun levendig heid en lust tot zingen Ze werden gevangen door middel van lijmstokken, waar gelukkig alleen de uitdrukking 'sijsjelij mer' nog van over is ge bleven. Het vangen, ver voeren, verhandelen en bezitten van zangvogels is wettelijk verboden. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 10