DEZE WEEK SPAR VOOR SINTERKLAAS Leusder Krant De Vallei krijgt geen geld voor overkapping van patio RaadJ WDaad Gemeente is rotzooi zat Caveau Vin de Table Runder gehakt Dixan Magere Runderriblappen Spruiten Tissue Toiletpapier Fijn Volkorenbrood Tuinvuilstortplaats wordt verplaatst Fietser gewond Oud papier DWS Gewonde bij vechtpartij Kleding-inzameling Kerstmarkt Volle Yoghurt Stegeman Sn ij worst Mandarijnen "Clementine" kamoioen Woensdag 4 december 1991 Pagina LEUSDEN - De Leusdense ge meenteraad blijft bij zijn wei gering om de overkapping van een patio bij basisschool De Vallei met terugwerkende kracht te financieren. De school heeft in 1984 de binnen plaats van het gebouw over kapt en vroeg aan de gemeente om de kosten daarvan te finan cieren. De school deed dat. omdat andere Leusdense scholen zo als De Bongerd, De Groenhorst en de gereformeerde basis school eveneens in aanmerking kwamen voor subsidie voor een dergelijke operatie. Een be langrijk argument voor de school was dat het vorige colle ge indertijd mondeling zou hebben toegezegd dat het geld voor de overkapping beschik baar zou worden gesteld. Die toezegging werd nooit nageko men, terwijl de school de ver bouwing al voor eigen reke ning had uitgevoerd. Het college vond het verzoek van de school niet terecht ,,Dan had de school maar niet eerst moeten gaan bouwen", redeneerde het college. Boven dien voelde het college zich niet gebonden aan mogelijke mondelinge toezeggingen uit het verleden Leusden'90 was het niet met het college eens, zij het op for mele gronden Die partij vond dat de gemeente te lang had gewacht met de behandeling van het voorstel (langer dan de wettelijke termijn van vier maanden) en dat daardoor het verzoek van de school auto matisch was toegewezen. Dit ondanks het feit dat wethouder Vroon zei dat met de school een 'gentleman's agreement' was gesloten, waarin was overeen gekomen dat die termijnsover schrijding niet zou worden ge bruikt om het voorstel aan te vechten. ,,De beroepsinstantie (de provincie) zal een dergelij ke overeenkomst niet honore ren, als er beroep wordt aan getekend", was de mening van Leusden'90. Het CDA reageerde verdeeld op het voorstel. Een deel van de fractie vond dat de mondelinge toezeggingen uit het verleden wel degelijk verwachtingen hadden gewekt en zag daarin reden tegen het voorstel te stemmen. Het voorstel werd uiteindelijk met 12 stemmen voor en 7 stemmen tegen aan genomen. LEUSDEN - De gemeente is van plan om een tuinvuilstort plaats achter Beltmolen 10 in te richten. Bewoners uit de buurt hadden zich hier eerder tegen verzet, omdat zij een de gelijke stortplaats niet in de omgeving van hun woningen wilden hebben. Doorslagge vend argument om de aanleg voorlopig uit te stellen voor de gemeente was de toezegging van de bewoners hun tuinafval naar de vlakbij gelegen ge- meentewerf te brengen. Het blijkt nu dat er ondanks deze teozegging toch op verschillen de plekken in de buurt tuinvuil wordt gedeponeerd. Daarom zal de gemeente, na overleg met de bewoners, een stort plaats aanleggen. De aanleg is nodig, omdat een andere stortplaats, bij de Zuiderinslag, hoek Klepelhoek verdwenen is Er zullen overi gens de komende maanden nog meer stortplaatsen verplaatst worden. Zo gaat de stortplaats van de Zwarteweg bij de voor malige brandweerkazerne naar de hoek Zwarteweg/La- rikslaan. Het depót bij het Karrepad wordt 20 meter in zuidelijke richting geplaatst, omdat de ligging nabij een gas- verdeelstation brandgevaar oplevert. Ook de stortplaats bij de Wilgenlaan wordt enkele tientallen meters verplaatst Het gaat hier om een tijdelijk depót In het Ruige Veld zullen twee stortplaatsen komen. Eén op het Blokland en één op de hoek Ruige Velddreef/Nabbert. De gemeente overweegt ook een stortplaats in te richten bij De Holm. Op dit moment gebrui ken de bewoners de parkeer plaats van de school. Er zal met de bewoners overleg worden gevoerd over een definitief de pót. Op de Ruurd Visserstraat in Achterveld wordt het depót volgens de gemeente waar schijnlijk gebruikt door men sen buiten Achterveld. Dat heeft ervoor gezorgd dat er een onaanvaardbare situatie is ontstaan. Er wordt daarom voorgesteld de stortplaats naar een andere plek op de Ruurd Visserstraat te verplaatsen. LEUSDEN - Een 65-jange Leusdenaar raakte zaterdag morgen aan het hoofd gewond, toen hij op de kruising Dnftak- kerweg/Heiligenbergerweg J geen voorrang kreeg van 66-jange automobilist Amersfoort. De Leusden fietste op het fietspad, toen gegrepen werd. Het slachto is naar het ziekenhuis a! voerd. ACHTERVELD - De Achter- veldse muziekvereniging DWS houdt zaterdag 7 december een oud papierinzamelingsac t Daartoe staat de gehele een container op het Grc Achterveldplein bij De Mo pot. Inwoners van Stoutenb kunnen het oud papier ook leveren bij de familie Woutfb Hessenweg 95. ACHTERVELD - Bij een knok partij in Achterveld raakte dit weekeinde een Achtervelder flink gewond aan het gezicht. Ook een auto van één van de betrokkenen liep bij het voor val fikse schade op. Het incident ontstond zon dagavond rond 23.00 uur in een snackbar aan de Jan van Ar- kelweg, toen een viertal jonge ren zich vervelend gedroeg. Toen het viertal weigerdt it vertrekken, stelden zoons de eigenaar pogingen in werk de onwillige jongeren de zaak te verwijderen. Da d bij vielen rake klappen, w; bij één van de zoons van Achtervelder een jukbeen meerdere plaatsen brak auto van één van de zo 1: moest het eveneens ontgeld en liep flinke schade op. daders ontkwamen. ACHTERVELD - Onder het motto 'Uw oude goed goed be steed' houdt Emmaus zaterdag 7 december in Achterveld een kledingsinzamelingsactie Ge dragen of anderszins afge dankte kleding kan worden in geleverd bij een auto van de organisatie, die op de parkeer plaats staat bij de kerk, tegen over De Roskam. De opbrei komt ten goede aan de arms u uit de samenleving en aan derde wereld. Oude kleding kan wekel worden ingeleverd bij de Z reldwinkel, achter de kerk 't Laantje (zaterdags tusfc 10.30 uur en 11.30 uur) LEUSDEN - Zaterdag 7 de cember organiseert de Solida- riteitswinkel Leusden haar jaarlijkse Kerstmarkt in het Jeugdhonk, Hamersveldse- weg 100. De markt is geop van 10.00 tot 14.00 uur. Tijdens de kerstmarkt is de winkel geopend waar terecht kan voor alle an< artikelen die de winkel koopt bij de SOS-wereldl del. Openingstijden: dins t/m zaterdag van 9.30-1 p Raad en Daad-vragen uitsluitend schriftelijk naar rubriek Raad en Daad^ t.a.v. Teüs van de Kuilen, o Postbus 67, 3770 AB Barneveld i Oj \it Oude beroepen - Er wordt zo dikwijls gesproken over ,,het oudste beroep" ter wereld als prostitutie bedoeld wordt, dat je het haast zou geloven. Maar is het eigenlijk wel zo oud? Antwoord: Het wordt gezegd omdat de Bijbel het al noemde, en er bij andere volkeren al éérder prostitutie (zelfs tem- pelprostitutie) voorkwam. Bij de beschaafde Grieken en Ro meinen was het al vele eeuwen voor Christus een ingeburgerd verschijnsel. Het èlleroudste beroep is het natuurlijk niet; de eerste mensen leefden van visserij en jacht. Later kwa men landbouwers, veehouders, houthakkers, timmerlieden, steenhouwers, krijgslieden, smeden enz. Dat was echter allemaal mannenwerk. Voor alleenstaande vrouwen waren er weinig mogelijkheden om in haar eigen onderhoud te voor zien. Gekleurde schapen - Waar om zie je zo vaak schapen met bonte verfvlekken? Antwoord: Als er rammen bij de kudde mogen, krijgen zij elk een kussentje met een on derling verschillende kleur verf op de borst bevestigd Wanneer een ooi dan een ge kleurde vlek op het achterlijf heeft, weet de eigenaar met al leen dat dit vrouwjte gedekt is, maar gelijk door welke ram Tiendaagse kruis - Bij de erfenis van opa vond ik een kruis van verdienste met tekst „Trouw aan Koning en Vader land" en „1830-1831". Wat heeft de goede man, die zelf in 1901 geborden werd. gedaan om dit te verdienen? Antwoord: Dit is het zg. Tiendaagse kruis uit de nada gen van de Belgische opstand (1830-1831). Uw opa heeft die niet meegemaakt, maar moge lijk heeft één van zijn voorva deren deelgenomen aan de Tiendaagse Veldtocht. Wij hadden toen een koning Wil lem I die tevens Groot-Hertog van Luxemburg was Door de overwinnaars van Napoleon waren in 1815 tijdens het We ner Congres de Zuidelijke Ne derlanden bij ons land gevoegd om een bufferstaat tegen Frankrijk te vormen, doch die li scheidden zich in 1830 wej ontevredenheid over het H< se beleid af van onze Nooi lijke elf. In Brussel werd önafhankelijk België uitgei pen. Ook het leger viel uitéé |a Noord- en Zuidnederland De grenzen tussen België Nederland werden op een I dense conferentie vastgest maar algauw klonken er zuiden kreten als „Limburj Luxemburg voor ons", Zeeuws-Vlaanderen is VI deren" en „België vrij tot® Moerdijk'". Belgische eei den veroverden Venlo, ter Maastricht, Nijmegen, Gi en Bergen op Zoom gevaar pen. Nederlandse troe] aangevuld met vrijwilli) trokken de afgescheiden vincies binnen en in tien daF werd, na veldslagen bij Ha: en Leuven, het hart van Be'° bereikt. Aan de te ver gaa eisen van de zuidelijke pol werd een einde gemaakt. Luxemburg splitste zich het Waalse deel af, dat ni Belgische provincie Lux burg is, maar Zuid-Limb Zeeuws-Vlaanderen en noordelijk deel van Bral ?.J bleven met de rest van Lux 'J burg onder Willem I. Deze tie kreeg in de geschiedeni naam „Tiendaagse veldtoc™ Van de kanonnen, die als logsbuit zijn meegebracht^ omgesmolten, zijn bror,a herinneringskruizen verv 'a- digd en bij Kon. Besluit va september 1831 uitgereikt alle deelnemers. De vrijw gers kregen een kruis met schrift „Vrijwillig" aan oranje-groen lint, voor dc rige militairen was er de t e „Trouw aan Koning en Va<o< land" met oranje-bl'o draaglint (de kleuren Oranje-Nassau) Die gekrAii de W is de initiaal van Will die ook op oude munten uit tijd voorkomt. De ondersc ding is niet zeldzaam, omd; a tienduizenden kruizen zijn ic goten en uitgereikt, maar el erg gewild bij verzamelafr Voor een gaaf bewaard ex he plaar met bijbehorend lir op ruilbeurzen en romi markten al grif 100,- en betaald blanc demi sec, blanc de blancs sec of rouge fles 0,75 liter 3 flessen literpak 150 gram vat 6 kilo met gratis sporttas in isdervat netje ca. 1 kilo w de keu s JWJVVERBl 500 gram pak 12 rollen y Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 7 december 1991. tenzii anders vermeld Pnjs-en assorömentswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. Weeknr. 49-'91 Vers Vlees alleen verkrijgbaar in winkels met een ambachtelijke slagerij

Leusder Krant | 1991 | | pagina 12