.Leusder Krant. Veertien uur achter het stuur kost een dode 'x wordt hier veel te hard gereden' de schijnwerper Pon-driehoek hterveldse 'buurtbewakers' richten aandacht op verkeer L E U S D E N 'Het ligt aan je eigen instelling wat je van dit werk maakt Pagina 3 SDEN - Verbazing dringt als eerste op na een tele- tje uit Achterveld met de (deling dat het buurtpre- ecomité bezig is met een rzoek naar de verkeerson- ;heid. Achterveld onveilig het verkeer? Coördinator uten heeft begrip voor de jzing, maar de stapel pa- oor hem bewijst volgens overduidelijk dat er iets gebeuren in de buurt, zijn comité actief is. „Vo- lar is het comité opgericht het oog op de voorkoming criminaliteit, zoals in- i. Bij het halfjaarlijkse - leg, dat wij met de buurt- rners hebben, bleek dat er veel vragen over de ver veiligheid waren," legt e bemoeienis van zijn co- uit. Hij en enkele andere i van het comité hebben k enquêteformulieren ver- d in de omgeving van de d Visserstraat, Schouten- de Van Geijnstraat en entinckstraat. Van die 100 formulieren werden 6 teruggestuurd, een re- at waar de organisatoren op zijn. r wordt veel te hard gere- :n de buurt is onveilig voor ïle kinderen, die hier wo- is de conclusie van juten en zijn mede-onder- ers, de heer Kleinveld en ouw Suermondt. este manier om te overtui- jjjjis de verslaggever meene- ffi naar de plekken, waar het ïl op de loer ligt. Helaas is de Ruurd Visserstraat op het moment van de verkenning maandagmorgen omstreeks 1130 uur stil en verlaten. „Het is nu nog rustig, maar als straks de scholen uitgaan, rij den de kinderen hier met hun fietsen naar huis en ontstaan er gevaarlijke situaties", zeggen de drie actievoerders, die met hun onderzoek maatregelen willen afdwingen bi] de ge meente. Op het punt dat zij als ver- keersonveilig aanwijzen, kruist de Visserstraat het fiets pad van de Kerkdijk. Volgens hen komen de kinderen op hun fiets vrij abrupt op de Visser straat aanrijden en worden zij niet tijdig door de automobi listen opgemerkt Die hebben de neiging nogal hard op het rechte stuk naar de Van Geijn straat te rijden. ,,Met alle ge volgen vandien", zeggen de co mitéleden ,,Het is wachten op de eerste dode", wordt er met enig gevoel voor drama aan toegevoegd. Er is inmiddels een verkeersboord geplaatst, dat waarschuwt voor overste kende fietsers, maar dat is vol gens het comité onvoldoende Ook de splitsing Visser straat/Hessenweg zou volgens Schouten cs. verbeterd kunnen worden. ,,Wie met zijn auto vanaf de Visserstraat links of rechtaf de Hessenweg wil op rijden, heeft nauwelijks uit zicht op de splitsing," is hun kritiek. En inderdaad, bij het optrekken richting Hessenweg is het goed uitkijken geblazen, Mevrouw Suermondt en de heren Schouten en Kleinveld op de Visserstraat bij de Kerkdijk „Kinderen steken hier met hun fiets plotseling over", (foto: Hans Verhorst) want het is niet te zien of er verkeer op de Hessenweg van uit de richting Bameveld rijdt. „Er was aan de overkant bij het cafetaria een spiegel, maar die is weggehaald, waarschijnlijk omdat hij steeds vernield werd", legt Schouten uit. Als laatste punt van de 'ver- keersexpeditie' wordt het kruispunt Rentinckstraat/ Van Geijnstraat/Schoutenstraat aangedaan Waar deze straten elkaar kruisen ligt een ver keersdrempel, maar volgens de comitéleden is die te laag. „Vaak wordt de bocht afgesne den en als er dan uit tegenover gestelde richting verkeer komt, is een botsing onvermijdelijk" zeggen ze alledrie. Mevrouw Suermondt vertelt dat ze vorig jaar, toen ze er op de fiets reed, werd aangereden. Volgens de heer Kleinveldt is de situatie onveilig, omdat er veel kinde ren spelen, die plotseling tus sen de geparkeerde auto's op duiken. „Ook hier wordt te hard gereden," is de ervaring. Ze geven toe, dat zij wat dat betreft ook de hand in eigen boezem moeten steken „Ieder een is geneigd te hard te rij den", geven ze toe. De beste manier is daarom volgens hen om van hun buurt een woonerf te maken. „En als dat niet kan, moeten er in ieder geval snel- heidsremmende maatregelen komen", vinden ze. De aanleg van verkeersdrempels is vol gens hen een goed alternatief. Binnenkort zullen ze de resul taten van het onderzoek aan de verantwoordelijke wethouder aanbieden Verkeer zit in de portefeuille van wethouder De Jongh, maar sinds kort is in het budget van wethouder Verduin ook een bedrag van 50.000,— be schikbaar voor sociaal ver nieuwende projecten. Mensen die hun leefomgeving willen verbeteren, kunnen op het ge meentehuis ideeen daarover indienen. De beste ideeën wor den beloond met uitvoering naar de wens van de indiener. „Of het om een sociaal vernieu wend idee gaat. weet ik niet," zegt gemeentevoorlichter Mar cel Pellikaan. „Maar het kan geen kwaad als de bewoners overleg voeren met wethouder De Jongh en het idee ook indie nen bij Verduin", ïszijn advies. SDEN - Wegens het ver- *ken van een ongeval met lijke afloop op de A28 bij iden is vrijdag voor de (/i ehtse rechtbank tegen een rige vrachtwagenchauf- uit het Duitse Papenburg gevangenisstraf geëist es weken, waarvan twee tvaardelijk, en een rijver- van een jaar. De officier justitie, mr. Y. Kruyer, eet de man onvoorzichtig drag en overtreding van ijtijdenbesluit. mgeluk gebeurde op 1 de er 1989 om half zes 's och- Op de vluchtstrook 1 een personenauto met Noch de gewone verlich- van de auto, noch de knip- chten waren aan en de he rder had ook geen geva- riehoek neergezet. Door listernis zag de chauffeur de vrachtwagencombina- e auto te laat en reed met vaart achterop. Het toffer raakte beklemd r zijn eigen auto en liep kneuzingen en een gebro- heup, hals en gebroken jlels op. Hij overleed later lijn verwondingen, lens de vrachtwagen- ffeur stond de personen- gedeeltelijk op de rij- De officier meende dat erdachte deels over de ïtstrook had gereden. Uit technisch onderzoek dat op de plaats van het ongeval werd ingesteld, concludeerde de rijkspolitie dat de auto van het slachtoffer volledig op de vluchtstrook had gestaan. Aangetroffen tectylsporen af komstig van de benzinetank bewezen dat. De raadsman van de ver dachte. mr. H. van Dalen, vond niet bewezen dat de bot sing had plaatsgevonden bij het begin van de tectylsporen. „Als dat zo zou zijn, zou de auto van het slachtoffer slechts vijf meter zijn doorge schoten. Gezien het gewicht van de vrachtwagen, die veer tig ton papier vervoerde, en de snelheid van 80 kilometer per uur moet de personenauto en kele tientallen meters zijn meegesleurd. Het valt dus niet te bewijzen dat die auto niet half op de rijbaan stond", al dus de advocaat. Uit de tachograaf schijf bleek dat de vrachtwagenchauffeur ten tijde van het ongeval al bijna veertien uur achter het stuur zat. In het rijtijdenbe sluit is bepaald dat de maximale rijtijd tien uur be draagt. Een EEG-verordening op het gebied van buitenlands vervoer bepaalt wat rij- en rusttijden zijn. Een rusttijd is een onafgebroken periode van acht uur. De verdachte was weliswaar voor het ongeluk twee keer vier uur gestopt, maar officieel waren de pau zes toch rijtijd. Op de zitting verklaarde de verdachte dat hij zich fit ge noeg had gevoeld om te rijden Officier mr. Y. Kruyer vond dat getuigen van overmoed. „Wat dat betreft kun je de ver gelijking trekken met mensen die hebben gedronken. Die denken ook dat ze nog uitste kend kunnen rijden", aldus mr. Kruyer. Zij tilde vooral zwaar aan het feit dat de man twee dagen voor het ongeluk was aange houden in Emmen wegens te lang rijden en te zware bela ding van de vrachtwagen. De officier: „Uit de hoogte van de boete die toen is betaald, kan ik afleiden dat het om een fikse overtreding ging U neemt het niet zo nauw met de rijtijden." Advocaat mr. Van Dalen vond dat die overtredingen zijn cliënt niet helemaal aan te re kenen waren. „Een vrachtwa genchauffeur is afhankelijk van de wensen van zijn op drachtgever. Het is een kwes tie van aangenomen werk. Mijn cliënt verkeert niet in de positie om te weigeren Als hij dat wel doet, verliest hij zijn baan." Het leek hem dan ook niet juist de verdachte een rij verbod op te leggen. De raadsman pleitte voor vrijspaak van schuld aan het ongeval. Liever nog zag hij dat het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk zou worden ver klaard. „Het is al een heel oude zaak, bijna twee jaar. Bovendien is de verdachte be nadeeld in zijn verdediging, want ik kreeg de dossiers te laat en ook nog onvolledig. En verder was er geen tolk aan wezig tijdens het verhoor door de politie", aldus mr. Van Da len. De rechtbank doet op 13 december uitspraak. vervolg van pagina 1 van de raadsfracties, waarin vooral de VVD de minste moeite leek te hebben met het opofferen van het coulissen- landschap in de Pon-dnehoek ten gunste van de huisvesting van de Leusdense bevolking. Woordvoerder Ton Voortman: „Het is een logisch gevolg op het genomen besluit rond de structuurvisie. Daarin kwa men we ot de conclusie dat bouwen in het noorden van de gemeente (over het Valleika naal) taboe was en dat de Pon- driehoek in aanmerking zou komen, als onderzoek zou aantonen dat woningbouw geen nadelige gevolgen voor de waterhuishouding zou hebben. Dat is nu aan de orde De emo ties vind ik overigens begrij pelijk, alleen denk ik dat je nergens in het gewest Eemland met open armen wordt ontvan gen met dit soort plannen. Niet hier, maar ook niet in Vathorst, bijvoorbeeld. En Leusden zal zijn deuntje in het gewest ge woon moeten meeblazen." Harm Offereins van het GPV/SGP sloot zich in grote lijnen bij het betoog van Voort- man aan. Ook hij vond de op merking van de critici dat Leusden voor de opvang van de eigen behoefte maar naar Amersfoort moet uitwijken niet terecht. Hij meende dat Leusden in ieder geval voor een deel zou moete bijdragen in de oplossing van het probleem. Het CDA herhaalde bij mon de van woordvoerder Jan Ko nijnenbelt dat de voorkeur voor de christen-democraten in eerste instantie uitging naar bebouwing van de westflank van Leusden (het gebied tussen Burgemeester Buiningpark en de Arnhemseweg) Dat bleek echter financieel geen haalba re kaart. Daarom zag het CDA de Pon-driehoek als een laatste mogelijkheid om nog iets aan de oplossing van het woning vraagstuk te kunnen doen. „We staan er echter wel op dat de optie voor bouwen ten zuiden van de Tabakssteeg moet komen te vervallen Dat is ons net een stap te ver", al dus Konijnenbelt. Dat be zwaar werd gedeeld door de fractie van D66, die er verder voor pleitte een beslissing over de Pon-dnehoek voorlopig nog niet te nemen. Ronduit tegen bebouwing van de Pon-dnehoek waren alleen de fracties van Leusden'90 en de Partij van de Arbeid. Zij werden daarin ge steund door wethouder Com Verduin. die in het geval van de Pon-driehoek duidelijk in ge wetensnood kwam. Aan de ene kant is Verduin als portefeuil lehouder verantwoordelijk voor de volkshuisvesting, aan de andere kant is de zorg voor natuur en milieu eveneens haar verantwoordelijkheid. Ver duin: „In dit geval slaat de ba lans toch door naar de kant van het milieu. Helemaal omdat dit gebied naar mijn mening hele maal niet geschikt is voor de bouw van woningen waar we in Leusden nou net zo'n be hoefte aan hebben." Henk Veenendaal is een TT-man in hart en nie ren. Wie met hem over zijn werk praat, kan nauwelijks tot een ande re conclusie komen. Uit spraken als 'Met plezier werken is voor mij be langrijk'en Ik ga graag met klanten om, iedere keer levert weer andere errassmgen op'zijn te kenend voor hem. De f 1-jarige PTT-beambte, lie onder meer verant- voordlijk is voor het be heer van de postbussen h het postkantoor aan ie Mulderij, is trots op ijn werk. Dat is hem werigens met depaple pel ingegoten, want zijn ipa en zijn vader werk en allebei bij 'Tante Pos 'n zelf begon hij op jeug dige leeftijd bij het in middels geprivatiseerde ex-staatsbedrijf. Aan de muur van zijn huiskamer hangen overi gens nog de oorkondes en plaquettes, die zijn opa en vader kregen bij hun afscheid. Dienstver lening aan de klanten staat bij Henk Veenen daal voorop. We probe ren altijd een oplossing te vinden als er proble men zijn, "zegthij. Een voorbeeld daarvan is de noodgedwongen verkor ting van de openingstij den van de 'postbussen- hal'. Door het toenemen de vandalisme was deze maatregel onvermijdelijk geworden. Maar als er klanten zijn, die niet op tijd de bus kunnen leeg halen, zijn Henk en zijn collega s altijd bereid om de klant ter wille te zijn In de jaren, dat hij bij de PTT werkt is er wel een en ander ingrijpend veranderd. „Na de priva tisering nam de werk druk merkbaar toe, "is zijn conclusie. „Een kwartiertje overwerk kan niet meer als één uur extra werk gerekend worden, "geeft hij als voorbeeld Hij denkt daarom soms met wee moed aan zijn beginpe riode, toen hij met zijn bakfiets door Leusden 'scheurde„Ikkende daardoor veel mensen en als je je pakje niet aan de voordeur kwijt kon, wist je precies waar je Henk Veenendaal: „Ik ga graag met klanten om. (foto Hans Verhorst.) dan naar toe moest. In die tijd vertrouwde de mensen mij allerlei din gen toe. Ik kreeg zelfs geld mee om te storten. Dat contact met de mensen is volgens hem een stuk m indergewor den. De plaatsing van de groene buitenbussen is een van de oorzaken vol gens hem. „Je komt daardoor niet meer aan de voordeuren daarom zien de mensen je niet meer". Dat omgaan met klanten blijft Henk Vee nendaal het meest aan- trekkeijk van zijn werk vinden. „Behalvede postbussen, doe ik ook de expeditie. Dat wil on dermeerzeggen, dat ik de post van bedrijven in ontvangst neem voor verdere verwerking. Veel mensen, die voor hun be drijf de post komen brengen ken ik. Dat vind ik leuk. Het ligt aan je eigen instelling en men taliteit wat je van dit werk maakt. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. 0...Het eerste deel van de algemene beschouwingen, nu al weer twee weken geleden, zou een goede remedie zijn geweest voor mensen die aan slapeloosheid lijden. Iedereen was het met elkaar eens, er klonk geen on vertogen woord en burgemeester en wethouders had den geen enkele moeite om hun begroting door de raad te krijgen...0 *...De saaiheid was zo overheersend, dat er hier en daar jaloers verwezen werd naar de debatten van het Engelse Lagerhuis. De Leusdense gemeenteraad zou van de levendigheid waarmee daar wordt gedebat teerd, nog heel wat van de Engelse parlementariërs kunnen leren, was de verzuchting...0 "...Dus was de start van het tweede deel, een week later, veelbelovend. Harm Offereins, fractievoorzitter van de GPV/SGP, trok direct fel van leer tegen de handelwijze van burgemeester Panis, 7 dagen daar voor. Die hield de raadsleden streng aan hun spreek tijd, terwijl hij zelf zijn eigen spreektijd ruimschoots overschreed...0 0...Offereins gebruikte zelfs het woord machtsmis bruik. Het enige dat nog ontbrak was het 'hear, hear' vanaf de achterbanken, de uitroep van instemming zoals die door de Lagerhuisleden wordt gebruikt. Ge schrokken van het gespierde taalgebruik beloofde Panis beterschap...0 Daarna viel er weer een diepe en lange stilte. Die werd door WD-er Knoppien doorbroken, toen hij het college op felle en bewogen toon laksheid verweet bij de uitvoering van het emancipatiebeleid. Het lang verwachièxlebat leek eindelijk te zijn uitgebroken...0 0...Getergd wees de burgemeester de beschuldigingen van de hand. Hij sloeg terug met de opmerking dat het Knoppien vooral te doen was om de krant te balen. In de zee van saaiheid waren deze aanvaringen tussen Panis, Offereins en Knoppien eilandjes, waarop het even aangenaam toeven was...0 0...Maar kennelijk was het voor Panis iets teveel van bet goede. In het Leusdense gemeentehuis mag bij de vergaderingen niet het minste vleugje van onenigheid worden waargenomen. Dus werd Knoppien de vol gende dag uitgebreid excuses aangeboden. Met een: „Ik twijfel niet aan de integriteit van de heer Knop pien", boog Panis deemoedig het hoofd. Zou bet dan niet leuk mogen worden in het gemeentehuis?...0 0...Hebben wij even gekeken bij de nieuwe pizzeria op de Biezenkamp. Nou ja nieuw, meer gerenoveerd en sterk uitgebreid. De plaats is dezelfde gebleven, alleen bet oppervlak is verdubbeld. Maar dat is niet het enige...0 .Reeds dagen van te voren was er een Italiaanse schilder in het pand aanwezig voor het kwasten van een grote muurschildering. Eerst opgezet met houts kool en later netjes ingeverfd. Op zich niets mis mee, maar waarom altijd die stereotype tafereeltjes?...0 U raadt bet al.....de schildering op de muur stelt een kijkje op de meest bekende stad van Italië voor. Een Venetiaans bruggetje en een dorps tafereeltje. Het spijt de redactie, maar de gevoelens over bet zigeuner meisje met traan konden even niet worden onder drukt. En toch was het best leuk...0 0...Wethouder Corri Verduin hoeft zich niet langer bezorgd te maken over haar imago. Ze staat inmiddels genoegzaam bekend als iemand die de zorg voor de natuur en het milieu na aan het hart gebakken is. In die zin zijn zogenaamde Freudiaanse versprekingen altijd aardige ijkpunten...0 0..JEn zo'n verspreking nam Jan Konijnenbelt (CDA) maandagavond voor zijn rekening, tijdens de drukbe zochte behandeling van het voorstel om de Pon-drie- hoek in Leusden-Zuid te gebruiken voor woning bouw. Toen Konijnenbelt zich tot Verduin richtte, sprak hij de wethouder aan met 'mevrouw milieu'....0 0...Toen de zware lachsalvo's in de uitpuilende raads zaal eenmaal waren weggestorven, kreeg Konijnen belt overigens de kans zich ie revancheren. Die gele genheid liet de CD A-er zich dan ook niet ontnemen. „Ik wilde namelijk zeggen 'mevrouw 'milieu' versus mevrouw 'volkshuisvesting', omdat de wethouder die twee tegenstrijdige belangen moet afwegen", legde Konijnenbelt uit. Toegegeven, dat is sterk gevonden. Of: 'niet slecht', om in Pizza-termen te blijven...0 0...De versprekingen waren toch niet van de lucht, maandagavond. En over Freudiaans gesproken, de raad zit kennelijk onbewust in de maag met het feit dat het aantal vrouwelijke raadsleden zo hard terug loopt. 0...Toen WD-wethouder De Jongh zijn partijgenoot Ton Voort man het woord wilde geven, sprak bij de man aan met 'mevrouw Voortman'. Terwijl de vorste lijke snor van de aangesproken liberaal over de sexe nauwelijks iets teraden laat. evenals bet sonore sten torgeluid dat het raadslid gebruikt om zijn argumen ten voor het voetlicht te brengen....0 0...Overigens kaatste Voortman de bal hard terug, door 'mevrouw De Jonghte bedanken voor het feit dat bij bet woord had gekregen. Waarmee het aantal vrouwelijke raadsleden in ieder geval kunstmatig weer op peil werd gebracht...0 0..Jtaadsleden rijn ook graag taalvernieuwend bezig. Joop Kool bijvoorbeeld van Leusden'90 wilde tijdens de raadsvergadering van vorige week even 'interpere- ren'. wat kennelijk een synoniem was voor 'interrum peren'. Ep Oostra, blijft toch de clown van het gezel schap, maakte het bij diezelfde gelegenheid nog bon ter door zich 'genualiseerd' uit te willen drukken over een bepaald onderwerp. Hoewel de Dikke van Dale geen uitkomst bood. leek Oostra 'genuanceerd' te heb ben willen zeggen...0

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3