leusder Krant. „Er is te weinig sociale controle" Vandalisme in een slaapstad L E U S D E N Afgelegen sportaccommodaties trekken vandalisme aan: Hockeyclub ...,,We hebben wel alles verzekerd, maar door de vele schadeposten gaan de premies steeds omhoog. Die zijn haast niet meer op te brengen"... Postkantoor Pagina 5 Van hondepoep voor de toegangsdeuren tot het bekladden van ramen en deuren. Ook directeur Pierik van katholieke basisschool De Rossenberg kan er over meepraten. „We hebben alles al meegemaakt. Bij de kleuter school is een heel vrij hoekje en daardoor een favoriete verzamelplaats voor jongelui. Die staan daar 's avonds vaak met flesjes bier. Lege flesjes worden kapotgegooid op de ste nen. Tegen de deuren en muren van de school irj staan ze te plassen. Dat is erg vervelend en un fies. De vrouwen die op de kleuterschool werken, moeten dat 's morgens eerst allemaal wegspoelen en opruimen voor de kleuters komen." Pierik: „Wat ik heel erg vind is het feit dat nd er bij de leerlingen van de school een soort gewenning optreedt als het gaat om vanda lisme. Ze kijken er met meer van op als er 3o iveer het één en ander kapot gemaakt is of besmeurd met verf. Het gebeurt zo frequent. Voor kleinere vernielingen laat ik de politie met eens meer komen. Grote vernielingen hebben wij hier op school al zestien keer gehad dit jaar. Het heeft heel wat gekost om i I die schade weer te laten repareren." „Dit schoolgebouw ligt wat achteraf met een mooie speelweide aan de zijkant. Het is ,J allemaal heel kindvriendelijk opgezet. Maar laardoor ook erg gevoelig voor vandalisme. le Daarbij komt nog dat er geen mogelijkheid is /oor de politie om er met een surveilaneewa- gen omheen te rijden. Voor de bewaking is lat een handicap. De politie zit natuurlijk iok met problemen Het begint al met onder- Dezetting. Het samenvoegen van de korpsen geeft intern heel wat spanningen en ondui- 1 lelijkheid. Als we meldingen doen krijg je steeds een ander. Ik zou er voor willen pleiten dat je binnen zo'n korps wijkgebonden agenten worden aangewezen." H Pierik gaat verder: „De maatregelen die iS ivij in samenspraak met de politie hebben getroffen zijn het aanpassen van de beplan ting. Een gedeelte is zelfs helemaal wegge- haald en daar is een gazon voor in de plaats gekomen. Daardoor zien mensen die in de buurt wonen of lopen meer van wat er zich rond de school afspeelt. Er is bij de depen dance een spot aangebracht Die gaat regel matig aan en uit. We hebben borden 'Verbo den Toegang' laten plaatsen. Daardoor heeft de politie nu de mogelijkheid om onbevoeg den weg te sturen van het terrein. Maar echt geholpen hebben die maatregelen niet. De frequentie van het vernielen of bespuiten van de school is niet afgenomen. En dat is een trieste zaak. Afgezien van het kostenaspect e beb je ook veel administratieve rompslomp. Ie moet de schade van het vandalisme bij de gemeente melden. Daarnaast moet je zorgen dat je een proces-verbaal krijgt. Je moet vra gen of het gemaakt mag worden." „Ik ga 's maandags uitermate vrolijk en lositief naar school, maar als ik dan vlakbij Jen denk ik, hoe zal ik de boel nu weer aan treffen. Gelukkig voelen de docenten zich lier nog wel veilig op school en als er 's ivonds activiteiten zijn, is er altijd een aantal mensen op school, Daarnaast heb ik het ge- roel dat de vernielingen voornamelijk jlaatsvinden na elf uur 's avonds." ,Ik denk dat er te weinig sociale controle Er wordt op dit moment op allerlei niveaus is er over 'sociale vernieuwing', wat dat dan jok moge zijn Ik denk dat één van de aspec- :en daarvan wel eens zou kunnen zijn dat wij isn als burgers veel meer verantwoordelijk moeten voelen voor dit soort dingen. Mensen :ijken vandaag de dag een andere kant op als r :r iets gebeurd Misschien omdat men bang is T ;en grote mond te krijgen of lijfelijk te wor- *5' len aangevallen. Mensen voelen zich onvei- ig en zijn bang Men denkt ik bemoei me er liet mee, anders liggen morgen mijn ruiten iruit'. Voor een aantal jeugdigen heeft dat geleid tot een gevoel van 'wij hebben een /rijbrief om maar tekeer gaan'. Maar als ie- iereen denkt 'het is mijn pakkie an niet', werkt het niet. Je kan geen blikken politie- igenten blijven open maken. Ik denk dat je lit probleem met z'n allen moet aanpakken. Dat de jeugd voelt 'hé, er wordt op ons gelet k vraag me wel eens af of ouders van jonge lui van zestien, zeventien jaar weten waar lun kinderen 's avonds uithangen. Als vol wassene moet je naar de jongelui toe verant woordelijkheid durven nemen. Niet alleen /oor je eigen kinderen, maar in het alge- neen." Het is toch van de dolle dat volwassen 3 mensen in deze buurt honden uitlaten op het ichoolplem. Midden voor de deur laten ze LEUSDEN - Er gaat tegenwoordig nauwelijks nog een dag voorbij, of de politie meldt de redactie van de krant één of ander voorval dat onder de kop 'Vandalisme' gevangen zou kunnen worden. Soms gaat het om relatief kleine zaken, soms om vernielingen die de slachtoffers op hoge kosten jagen. Het probleem lijkt groeiend, maar harde gegevens kunnen daar nog nauwelijks voor op tafel gelegd worden. „Er is sprake van regelrechte vandalenterreur", zegt de ene betrokkene. „Wij hebben er nog nooit last van gehad, maar zet dat maar niet in de krant; anders komen ze alsnog", zegt een ander. „De schade loopt waarschijnlijk in de honderdduizenden guldens per jaar, maar een totaaloverzicht ontbreekt", zegt de burgemeester. „Wij houden pas sinds kort statistieken bij over het probleem", zegt de politie. Hoe erg is het nu gesteld met het vandalisme en de kleine criminaliteit in een gemeente als Leusden en neemt het probleem inderdaad toe? Een aantal verslaggevers van de Leusder Krant ging de afgelopen weken op onderzoek uit en maakte een rondgang langs een aantal veelbezochte, vandalismegevoelige punten. De conclusie is in ieder geval dat het vandalisme in Leusden een probleem is dat niet gebagatelliseerd kan worden; Het gevoel van onveiligheid en machteloosheid bij de slachtoffers is groot. „Politie en gemeente doen er te weinig aan", vinden ze. Vandaag: „Ik denk dat er te weinig sociale controle is." hun hond zijn behoefte doen. Als je geluk hebt ben je 's morgens op tijd op school en wordt het door een docent opgeruimd. Maar als je er geen erg in hebt en er komen tachtig kleuters binnen zijn er minsten tien of twaalf die er doorheen lopen. Moet je je voorstellen tien, twaalf kleuters met schoentjes met rib belzolen met poep. De kleuterleidster kan dan met stukjes pitriet aan de gang om die schoentjes schoon te maken. Dan praat ik nog niet over de stinkende troep die het in de gang achterlaat. Dan denk je toch, wie haalt het nu in z'n hoofd om daar z'n hond z'n behoefte te laten doen. En dat gebeurt niet één keer, maar wel twee of drie keer per week. Zo bezorg je toch je wijkgenoten een onvoorstelbare overlast." „Ik denk dat een heleboel mensen door de toenemende criminaliteit zich nergens meer mee durven te bemoeien. Ik weet uit ervaring dat het niet makkelijk is om ergens wat van te zeggen en begrijp heel goed dat er mensen zijn die dat niet langer durven, omdat ze bang zijn in elkaar geslagen te worden of een grote mond te krijgen. Ik weet uit eigen erva ring dat dat gevaar niet denkbeeldig is." „We hebben hier in de school een akoes tisch alarm en extra lampen aangebracht. Daardoor is het aantal inbraken in de school gelukkig afgenomen. Een aantal jaren gele den was dat ook regelmatig het geval, maar daar hebben wij nu geen last meer van." „Volgens mij is stoerdoenenj de oorzaak van veel vandalisme. Op weg naar huis na een avondje uit komen ze toevallig langs een school en dagen elkaar uit om kattekwaad uit te halen. Vaak willen ze dan met voor elkaar onderdoen en het gaat van kwaad tot erger. In wraakacties geloof ik niet. Ik denk niet dat er jongelui zijn die speciaal een bepaalde school opzoeken om te vermelen, omdat ze er een slechte ervaring hebben of zoiets." „Wat ik heel erg vond waren de teksten die op de school stonden na een voetbalwedstrijd van Ajax. Hakenkruizen en antisemitische teksten stonden er toen op. Het is jammer dat de media nu pas aandacht aan dit probleem schenken. Laten de mensen maar eens lezen wat er hier in hun eigen leefomgeving, m ons eigen slaapdorp zich afspeelt. Waar scholen en gemeenschapsgebouwen zo worden toe getakeld. Het is belangrijk dat men weet wat er voor teksten worden gebruikt en wat de freqentie is van de vernielingen." De velden en de accommodatie van de Mi xed Hockeyclub Leusden liggen erg afgele gen liggen, en zijn daardoor voor kwaadwil lenden een ideaal werkterrein om ongestoord de boel te vernielen. De kosten om schade te herstellen liegen er met om. De hockeyclub is het zat. Spuugzat. Alles wat er gedaan wordt om een goed en gezellig sportterein te krij gen, wordt om de haverklap door vandalen vernield. Enkele dieptepunten: Een compleet doel (waarde: ruim tweeduizend gulden) ver dween het kanaal in. Van een kunstgrasveld werd de doelcirkel losgetrokken en wegge gooid. Op het kunstgrasveld is al diverse malen brand gesticht. De schade van al die grappen loopt in de duizenden guldens. Penningmeester De Smeth van de hockey club kan zo de ene na het andere vernieling opnoemen. Hij zegt: „Ik denk dat één van de oorzaken van het vandalisme op ons terrein de ligging van het terrein is. Doordat het zo afgelegen ligt, is het voor vandalen waar schijnlijk erg aantrekkelijk. De politie hier al ontelbare malen geweest. Ze komen al extra surveilleren Maar er is nog nooit iemand betrapt. Ik vermoed dat het ook aan het im- mago van de hockeyclub ligt. Ze denken waarschijnlijk dat wij het wel kunnen beta len. Dat is maar een veronderstelling, die ik Scholen zijn een geliefd doelwit van vandalen. (Foto: BDU) niet hard kan maken, maar gevoelsmatig denk ik dat dat ook een oorzaak is." De Smeth gaat verder met „Er is nu een nieuw kunstgrasveld, daar hebben we met z'n allen keihard voor gewerkt. Twee maan den hangen er nieuwe reclameborden langs het veld. Drie weken geleden moesten wij helaas constateren dat er 'graffiti-artiesten' met niet minder dan vijf kleuren verf bezig waren geweest. Er waren davidsterren op de borden gespoten en er stond Ajax op Op dug-out stond ook Ajax geschreven. De scha de was circa ƒ2 500,- Een tijdje geleden waren twee doelen het kanaal ingegooid en kapot gemaakt. Schade: Tussen de twee- en drieduizend gulden Er worden brandjes ge sticht op het kunstgrasveld. De doelcirkel is er een keer uitgetrokken en in de bosjes gede poneerd. Een dug-out werd afgebroken, schade aan de dug-out vijftienhonderd gul den. Daarnaast worden regelmatig de bui tenlampen vernield en het hek gesloopt." Kortgeleden ontving de club een officiële brief van de politie. De politie berichtte dat er een grens was getrokken voor het vals afgaan van het alarm. De club heeft al jaren een alarm-installatie op het clubhuis. Wan neer er drie keer achter elkaar vals alarm is geweest, komt de politie voor straf drie maanden niet meer kijken als er een alarm wordt doorgegeven Helaas heeft de club re gelmatig last van vals-alarm. Ondanks het feit dat de alarminstallatie regelmatig wordt nagekeken. De laatste keer werd het alarm veroorzaakt door een vogeltje dat naar bin nen was gevlogen. De Smeth' „Deze nieuwe stap van de politie zegt wel wat. Ik heb wel begrip voor het standpunt, maar ik vind de maatregel erg vervelend Vooral als je ziet wat wij zelf al doen om narigheid te voorko men. Al jarenlang wordt de route die de kinderen van de hockeyclub moeten afleggen wanneer er op de club een discofeestje is geweest be waakt. Van ongeveer middernacht tot een uur of twee posten er ouders langs de route en bij de hekken van de club. Wij doen dat om te zorgen dat de jongelui op weg naar huis niet meer worden lastig gevallen door oudere jeugd uit de buurt. De kinderen worden sindsdien niet meer lastig gevallen; ons werk heeft wat dat betreft dus effect. Opvallend is het wel dat dat nodig is in zo'n dorp als Leusden. We hebben er ook al serieus over gesproken om 's avonds te gaan posten op de terreinen van de hockeyclub." „Op het moment hoop ik dat de omwonen den alert blijven en gelijk de politie inscha kelen als men iets hoort of ziet wat niet door de beugel kan, we hebben wel alles verze kerd, maar door de vele schadeposten gaan de premies steeds omhoog. Die zijn haast niet meer op te brengen." Voormalig directeur De Groot, betreurt het dat het postkantoor aan de Mulderij 's avonds en in het weekeinde de deuren van de ruimte, waar de postbussen zich bevinden, moet sluiten. Hij is er zich sterk van bewust dat het bepaald geen klantvriendelijke maat regel is dat men 's avonds de postbus met meer leeg kan halen. Met klanten die alleen 's avonds hun post kunnen halen is een regeling getroffen. Reden van de maatregel is dat de postbussenruimte van het postkantoor in het verleden herhaaldelijk 's avonds door jonge lui bezocht werden, die daar hun behoefte deden of brand stichtten. Herhaaldelijk werd de ruimte met leuzen beklad. Het was er iedere keer weer 's morgens een vieze bende, ondanks dat de politie de ruimte extra in de gaten hield. De Groot: „We hadden geen keus meer. De kans dat de boel een keer echt in de brand zou vliegen was te groot. Daardoor zouden de bewoners van de woningen boven het post kantoor ook gevaar lopen Dat risico kan je niet lopen. Hoewel het natuurlijk triest is dat jongelui zoveel overlast veroorzaken dat je boel moet sluiten. De hal is nu 's avonds vanaf 19 00 uur gesloten tot de volgende morgen 6.00 uur. In het weekeinde is de ruimte ook gesloten. We hebben maar één klacht gekregen over de sluiting. Deze me vrouw kon alleen 's avonds haar post opha len, maar daar hebben we in overleg met de klant een oplossing voor kunnen vinden. Daarnaast tonen de klanten gelukkig alle begrip voor de sluiting. Het werd dan ook echt te gek. De stank was soms niet meer te harden."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5