WD-er Knoppien wil meer vaart achter emancipatie Concert voor vier handen Panorama Lisiduna .Leusder Krant. L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen anbiddingsavond srkdienst )or doven aarten ubileum kerk ursus nieuwe rkeersregels erststukjes Gemeenteraad accepteert vlot begroting Inbraak Koffieconcert Muziekschool Man lastig gevallen Aanrijding Amnesty houdt fakkelwake Twijfel aan ademtest Nieuws uit de verenigingen Emmaüs in Achterveld Sponsoractie Cay-Noya Vogels in 'De Boom' Informatie-avond agrariërs „Ik hou van sport" lensdag 4 december 1991 Pagina 7 iUSDEN - De Evangelische meenschap Leusden organi- irt voor zaterdag 7 december aanbiddingsavond. Deze is de kantine van Don Bosco de Dodeweg. De begelei- ïg wordt verzorgd door de ad Aggelos. Aanvang: 19.00 r. Inlichtingen. 948910 ('s rnds) of 613746 (overdag). USDEN/AMERSFOORT - De Kandelaar', Heiliger- •gerweg 64 is op zondag 8 :ember een aangepaste kdienst van de vrijge- akte gereformeerde kerk. dienst onder leiding van ds. Hendriks zal door over- dprojectie gevolgd kunnen rden. De dienst begint om 00 uur. Na afloop kan er Ifie gedronken worden. In- ïtingen: 945489. USDEN-ZUID - De werk- >ep Leusden-Zuid organi- rt voor donderdag 12 de- nber een kaartavond. De ond is bedoeld voor liefheb- rs van klaverjassen en joke- De avond begint om 19.30 Inschrijven is mogelijk naf 19.00 uur. 3 GLIND - De Gereformeer- kerk in De Glind viert op 15 cember haar 50-jang be- tan. Het kerkgebouw is aan opknapbeurt toe. Kerk- ngers worden daarom ge- aagd een bijdrage te leveren, ichtingen: 03425-1235 of 425-1441. Giften kunnen >rden overgemaakt op de re ning van de kerk bij de Ra- bank in Achterveld: 0758812. USDEN - De WOL en de •vonerscommissie van de se- irenflats van Groenhouten janiseren begin januari een :sus over de nieuwe ver- ersregels. Daarbij zal een ïctionaris van de politie irden uitgenodigd. Wie be- -ïgstelling heeft kan zich ilden bij de heer R. Bitter 0167 of mevrouw T. de hepper-Mul: 946351. USDEN - Het is mogelijk op woensdag 11 december der deskundige leiding rstukjes te maken on 't Voor der in de kelder van het ge entehuis, Burgemeester van Postlaan 2. Mevrouw Kup- ns zal vanaf 9 00 uur en van- 20.00 uur instructie geven, langstellenden moeten zelf rgen voor een groot bord, Den, hulst, klimop, kaarsen dergelijke. Een snoeischaar rt of een scherp mesje is ook Inlichtingen: 948322. LEUSDEN - „Schieten met losse flodders", noemde burge meester Panis het verwijt van WD-raadslid Knoppien, dat de gemeente te weinig doet aan emancipatie. Volgens Knop pien is de vaart uit het Leus- dense emancipatiebeleid en lijkt dat teveel op dat van de regering waarvan volgens hem de kernpunten zijn: kalm aan doen, veel beloven, weinig doen en de boot afhouden. „Waar blijkt dat de bedoeling bestaat, vrouwen op te nemen op hogere niveau's waar het beleid wordt gevormd en waarop invloed kan worden uitgeoefend", vroeg hij zich af. Volgens Panis wordt er echter op het gemeentehuis wel dege lijk gewerkt aan de emancipa tie. Uitgangspunt volgens hem is daarbij datgene wat haal baar is. Wethouder Verduin, die verantwoordelijk is voor emancipatie, vulde aan dat het beter is datgene na te streven wat haalbaar is, dan nota's te produceren die alleen maar weerstand oproepen. Vooral Panis gaf er blijk van zich te ergeren aan het betoog van Knoppien. ,.U zult er zeker de pers mee halen", zei hij, daarmee de VVD-er impliciet verwijtend dat het hem niet om de inhoudelijke kant van de zaak ging, maar om zijn eigen image. Een verwijt waar de brurgemeester de volgende avond overigens schriftelijk uitgebreid zijn excuses voor aanbood. De 'aanvaring' tussen de burgemeester en Knoppien was het enige moment tijdens de beschouwingen waarop het college kritiek kreeg op zijn beleid. Er waren in totaal 38 wijzingsvoorstellen en 5 mo ties op de begroting ingediend. Het meerendeel daarvan sneu velde nog voordat het in stem ming kon worden gebracht Dat was vooral te danken aan het behendig manoevreren van Panis, die de partijen wist te overtuigen dat vasthouden aan de amendementen en wijzigin gen geen zin had Een aantal van de voorstel len komen immers volgend jaar weer aan de orde of kregen geen steun van de andere raadsleden. Dat gold ook voor het wijzigingsvoorstel van de GPV/SGP om geen subsidie te geven aan de 'Kringen', een contactgroep voor homofiele mannen en lesbische vrouwen. De GPV/SGP is principieel te gen een degelijke subsidiering. Fractievoorzitter Harm Offe reins wist vantevoren dat de enige tegenstemmen van hem en zijn fractiegenoot Schouten zouden zijn Toch wilde hij stemming. Ook Roef Blauw wilde stem ming over de motie van Leus den '90 om het afvalstoffenta- rief volgend jaar met niet meer dan 45,- te verhogen en ook hij kreeg geen steun van de an dere partijen. Volgend jaar zal dit tarief met 79,— worden verhoogd. De meerderheid van de raad wil dat de gemeentelij ke dienstverlening kostendek kend wordt gemaakt Dat bete kent een verhoging van ver schillende gemeentelijke tarie ven. Wel pleitte met name de PvdA ervoor de mensen met een minimumuitkering daarbij te ontzien. Ook het voorstel van Leus den '90 om met ingang van 1 januari een tariefsysteem in te voeren, waarbij mensen die veel huisvuil produceren meer moeten betalen, haalde het niet. Op dit moment is er een onderzoek gaande naar de haalbaarheid van een dergelijk systeem. Wethouder Verduin wil eerst grondig uitzoeken of het systeem niet meer na- dan voordelen heeft Mensen zou den er bijvoorbeeld door gesti muleerd kunnen worden hun huisvuil niet meer met de vuil niswagen te zetten, maar ille gaal te dumpen. Verduin wil eerst zeker weten dat dit voor komen kan worden voor het systeem wordt ingevoerd Wat wel de steun krteeg van de gehele gemeenteraad is de aanstelling van stadswachten De raadsleden maken zich zor gen over het toenemende van dalisme in Leusden. Het CDA drong er zelfs met een motie op aan de stadwachten na de zo mervakantie aan het werk te zetten Burgemeester Panis raadde dat echter af, omdat er eerst onderzocht moet worden of het 'stdswachtproject' haal baar is. Een mogelijkheid is om langdurig werklozen aan te stellen Panis verwees onder meer naar Amersfoort, waar men op dit moment bezig is stadswachten aan te trekken Leusden zou van de ervarin gen, die daarbij worden opge daan, kunnen leren. Filmagenda DOC HOLLYWOOD Dag. 13.45-18 45-21.15 uur. zo. ook 16.15 uur. TERMINATOR 2 judgement Day ,-n Dag. 13.45 uur. Vr. za. 18.30- 21.30 uur. zo. 14.00-17.00- 20.30 uur. ma. t/m do. 20.30 uur. DANCES WITH WOLVES Dag. 20.00 uur. NOT WITHOUT MY DAUGH TER Dag. 13.45-18.45-21.15 uur ROBIN HOOD Prince of thie ves Dag. 13.45 uur. Vr. za. 18.45- 21.45 uur. ma. t/m do. 20.00 uur. zo. 14.00-17.00-20.00 uur. THE FISHERKING Dag. 13.45. uur-20.30 uur. vr. za. zo. 18.30-21.30 uur. wo. middag niet. OUT FOR JUSTICE Dag. 13 45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. FILMS VOOR DE HELE FA MILIE DE REDDERTJES IN KAN- GOEOELAND Voorprogramma DE PRINS EN DE BEDE LAAR za. zo. wo. 13.45 uur. zo. ook 16.15 uur. LEUSDEN - Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op za terdag bij een speelgoedzaak in De Hamershof voor 20.000,- aan waardebonnen buitge maakt. De bonnen zaten in een kluis, die werd opengebroken. De inbrekers kwamen de win kel binnen door een deur te for ceren. LEUSDEN - Het pianoduo Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar treedt op donderdag 12 december op in de Dorpskerk in Leus den-Zuid in het kader van de serie Valleiconcerten. Het duo speelt al vanaf 1977 samen en trad zowel op in het binnen- als buitenland. In 1985 ontvingen Wyneke en Leo de Publieksprijs van de Sonesta Koepelzaal in Amsterdam. Beiden studeerden bij Jan Wijn aan het Sweelinck Conservatorium Behalve aan het grote reportoire voor piano a qautre mains en twee piano's speelt het duo ook Nederlandse muziek. Het concert is op donderdag 12 december en begint om 20.15 uur. LEUSDEN - In de serie Kof fieconcerten op de zondagmid dag van het seizoen 1991/1992 treden 8 december Elize de Broekert, sopraan en Anne Sollie op. Ze zullen liederen van Charles Ives, George Gershwin en Kurt Weill uit- Elize de Broekert volgde haar zangopleiding aan het Conser vatorium in Den Haag, waar ze zowel de oratorium- als de operaklas doorliep. Haar be langstelling voor de liedkunst is groot, vooral de liederen van Kurt Weill op teksten van Bertold Brecht spreken haar erg aan. Anne Sollie is pianodocent aan de muziekschool in Lely stad. Hij geeft kursussen koordirektie en begeleidt vo- kalisten. Kaartverkoop aan de zaal vanaf 11.15 uur op de dag van het concert LEUSDEN - Een groep jonge ren heeft zaterdag in winkel centrum De Hamershof een man lastig gevallen. De man was bij de bank bezig geld op te nemen bij een geldautomaat, toen hij zag dat jongeren zijn fiets stalen. De man vloog er achteraan en greep de dieven in de kladden. Het kwam daar bij tot een handgemeen, waar bij rake klappen vielen. Op hetzelfde moment namen an deren echter bezit van het bankpasje van het slachtoffer, dat nog in de automaat zat. Het pasje is nog spoorloos. LEUSDEN - Een automobilist raakte maandagmorgen om streeks 9 00 uur gewond bij een aanrijding op de oprit van de A-28. De man kwam uit de richting Utrecht en nam ver moedelijke en verkeerde af slag De automobilist trachtte zijn vergissing recht te zetten door aan de andere kant van het viaduct de snelweg weer op te rijden Terwijl hij overstak zag hij echter te laat dat een vrachtwagen zijn pad kruiste De automobilist kon een aan rijding niet meer voorkomen en werd met zijn voertuig van het talud afgeduwd De be stuurder werd uit de auto ge slingerd. De man leed aan acuut geheugenverlies en kon zich niets meer van het voorval herinneren. Hij is opgnomen in het ziekenhuis. Beide voertui gen werden beschadigd. LEUSDEN - Op 10 december viert Amnesty International met haar inmiddels traditio nele fakkelwakes de Interna tionale Dag van de Rechten van de Mens. Het is dan 43 jaar geleden dat de Verenigde Na ties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aannamen. Dit jaar staat de Birmese op positieleidster Aung San Suu Kyi centraal in de activiteiten van Amnesty International. Vandaag (10 december) wordt officieel de Nobelprijs voor de Vrede aan haar uitgereikt. Zij zal zelf niet bij de uitreiking aanwezig kunnen zijn. Sinds juli 1989 wordt Aung San Suu Kyi onder huisarrest gehou den omdat de autoriteiten van Myanmar (v/h Birma) haar als een politieke bedreiging zien. Amnesty International, zelf in 1977 Nobelprijswinnaar, voert op 10 december in heel Neder land actie voor de vrijlating van Aung San Suu Kyi en an dere gewetensgevangenen in Myanmar. Op deze dag publi ceert de organisatie een nieuw rapport over de mensenrech tensituatie aldaar. Daarnaast verschijnt op 10 december een vertaling van het door Aung San Suu Kyi geschreven boek 'Vrij van angst' Dezepublika- tie kwam tot stand in samen werking met uitgeverij Het Wereldvenster. De actie gaat officieel van start op het Stationsplein in Amsterdam. Daar wordt om 17 00 uur door Roel Fernhout (voorzitter van Amnesty In ternational, afdeling Neder land) het startsein gegeven voor een manifestatie. Dui zenden reizigers worden door een 'erehaag' van fakkeldra gers geleid. Zij worden ge- vraad hun handtekening te zetten onder een felicitatie aan Aung San Suu Kyi. In Leusden staat Amnesty op 10 december in winkelcentrum De Hamershof van 16.00-18.00 uur. De fractie van D 66 diende een motie in, waarin gesteld werd bij het schoolzwemmen uit te gaan van een minimum niveau. Op het programma van de Leusdense basisscholen zou een jaar schoolzwemmen moeten staan, waarbij de leer lingen de kans moeten krijgen het A-diploma te halen. Knde- ren die dat niet halen, moeten een herkansing krijgen Met de motie wilde D 66 voorkomen dat het school zwemmen niet meer door de gemeente gesubsidieerd wordt. Ook de andere Leusdense par tijen pleitten voor handhaving van het zwemmen. Na het lo pende schooljaar is er namelijk geen geld meer beschikbaar Wethouder Vroon zegde toe in overleg met de zembadstich- ting te kijken of het zwemmen efficiënter georganiseerd kan worden, waardoor het niet hoeft te verdwijnen. Uitgangs punt daarbij is de doelstelling, zoals die door D 66 in haar mo tie is vastgesteld. LEUSDEN - Een boete gelijk aan het aangeboden schik kingsbedrag van 250 gulden kreeg een 53-jarige man uit Bergen donderdag opgelegd door de Utrechtse politierech ter wegens rijden onder in vloed van alcohol. De ver dachte had het op een rechts zaak aan laten komen omdat hij twijfels had over de ma nier waarop hij was aange houden en waarop de adem test werd afgenomen. De politie hield in februari vo rig jaar de man aan op de Noorderinslag in Leusden om dat hij vreemd reed. De blaas- test mislukte, zodat de man meemoest naar het bureau voor een ademtest. Daaruit bleek dat hij een alcoholge halte van 315 microgram had, iets meer dan de toegestane 220 microgram. Aanvankelijk werd hem een boete van vijfhonderd gulden aangeboden. Toen hij bezwaar maakte tegen de hoogte van het bedrag deed de politie hem een schikkingsvoorstel van 250 gulden. De agent bleek zich te hebben vergist. De ver dachte wilde de boete wel overmaken, maar het daar^ voor benodigde nummer ont-l brak op zijn proces verbaal. De verdachte betwijfelde ook de uitslag van de ademtest. ,,Ik heb alleen twee glazen wijn bij het eten gedronken, en later nog een glas cham pagne. De aanhouding vond pas om kwart over drie 's nachts plaats, uren na mijn laatste glas", aldus de man Politierechter mr. P. Huijbers vond de twijfels aan de adem- analyse-apparatuur niet te recht. Ze was wel bereid iets van de geëiste boete van drie honderd gulden af te doen. ACHTERVELD - Op zaterdag 7 december van 9.00 tot 14.00 uur is Emmaüs in Achterveld om gedragen kleding in te za melen. De auto staat op de par keerplaats bij de rk-kerk, te genover de Roskam. De opbrengst komt ten goede van de allerarmsten van onze samenleving en aan de Derde Wereld. Het is ook mogelijk de kleding in te leveren bij de We reldwinkel ingang achter de Kerk bij 't Laantje (iedere za terdag) LEUSDEN - Het clubhuis van de scoutinggroep Cay-Noya werd onlangs door brand ge troffen Om het meubilair, dat daarbij verloren is gegaan, weer aan te vullen, organiseert de groep een sponsor- zwemactie in het Sportfonden- bad in Amersfoort. Van 18.30 tot 21.00 uur zullen diverse groepen hun baantjes trekken in het Torenbad. Bezoekers worden gevraagd bij wijze van entree een bijdrage aan de ac tie te leveren. De hoogte daar van wordt aan de bezoekers overgelaten. LEUSDEN/WAGENINGEN - De Stichting Veldecologie Midden-Nederland heeft een rapport uitgegeven waaruit blijkt dat het landgoed De Boom tussen Leusden en Wou denberg bijzonder rijk is aan volgelsoorten. De gegevens zijn verzameld door Henri Smid, die tussen 1987 en 1988 maandelijks vogels heeft ge teld in het bosgebied van De Boom. In totaal broeden 51 soorten in het bosgebied. Daaronder zeldzame soorten als de bosuil, de nachtegaal, de wielewaal en de zwarte specht Het rapport is te krijgen bij de Stichting Veldecologie, geer- tjesweg 10, 6706 EC Wagenin- gen en kost 17,50 LEUSDEN - De gemeente Leusden organiseert voor don derdag 12 december een infor matiebijeenkomst voor agra riërs. De bijeenkomst, die om 20 00 uur begint in De Korf, staat in het teken van de actie 'Boerderij en Milieu'. Voorzit ter is milieuwet houder Ver duin. Op de avond zal infor matie worden gegeven over de intensivering van het toezicht op de milieuwetgeving. De ge meente Leusden en de rijkspo litie werken daarbij samen. De campagne heeft een preventief karkater. De betrokken agra riërs zullen vantevoren worden ingelicht, wanneer zij bezoek kunnen verwachten. Naam: Gjalt van Riezen Beroep: Douane-ambtenaar Bekend van: Raadslid Leusdcn'90 Favoriete plek: „De fitness-zaal bij Sportschool 2000" „Ik woon inmiddels een jaar of negen in Leusden. Ik ben hier mm of meer toevallig terecht gekomen, omdat ik van rijkswege voor mijn werk -ik werk bij de douane- naar Amersfoort werd overgeplaatst. Dat was in 1982. Ik heb er nooit spijt van gehad dat ik hier terecht gekomen ben. Leusden is denk ik een uistekende plaats om te wonen; lekker centraal in het land met bossen en gelegenheid voor waterrecreatie op redelijke afstand." „Om binnen de plaats een bepaalde favoriete plek op te noemen vond ik nog niet zo'n eenvoudige opgave. Daarvoor ben ik misschien nog net te weinig 'Leusdenaar'. Ik heb het dan ook meer gezocht in de richting van dingen die je graag doet, met name in je vrije tijd. En dan kom ik al snel uit op het terrein van de sport, waar een belangrijk deel van mijn vrije tijd aan opgaat „In een aantal dingen ben ik graag individueel bezig, maar tegelijkertijd heb ik wel graag mensen om me heen. Het beoefenen van fitness past goed in die omschrijving. Vandaar dat mijn keuze viel op de sportschool, waar ik geregeld te vinden ben om de conditie op peil te houden." „Ik vind het ook een mooie link met de politiek, waarbinnen ik als raadslid van Leusden'90 actief ben Sport heeft in dat kader ook mijn warme belangstelling Maar ik vind het ook één van de sterke kanten van Leusden. Ik denk dat er in Nederland maar weinig plaatsen van vergelijkbare omvang zijn, die over evenveel dergelijk goed geoutilleerde sportaccommodaties beschikken. Alle sportvelden op een steenworp afstand van de bebouwing is een grote luxe." „Dat wil natuurlijk niet zeggen dat alles in Leusden dus ook perfect geregeld is. Er blijft altijd wel iets te wensen over bij de verenigingen. En dat is ook niet erg. Vorig jaar bijvoorbeeld heeft mijn partij er sterk voor gepleit geld uitte trekken voor de verbetering van de sportvelden van voetbalvereniging Roda. De raad vond het echter belangrijker om de hockeyclub een hogere prioriteit toe te kennen. Dit jaar zullen we er echter opnieuw aandacht voor vragen en het lijkt erop dat de besprekingen met Roda vruchten af gaat werpen „Het leuke van het raadswerk is dat je concreet bezig kan zijn met het oplossen van problemen, waar burgers mee zitten. Soms lijkt het wel eens zo dat er niets gebeurt, maar toch kun je in een proces merken dat eraan gewerkt wordt Toch kunnen niet alle wensen altijd meteenworden gehonoreerd, hoe graag je je daar ook als individueel raadslid voor wilt inspannen. We leven m een democratisch systeem en daarin beslist de meerderheid."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7