„Er wordt alleen maar gepraater gebeurt niets" Leusder Krant Vandalisme in een slaapstad - X 1 Huismeester Winkeliers in De Hamershof worden er moedeloos van: Opruimen ...„Wij zijn vaak drie dagen bezig om die rommel er weer af te krijgen"... Toiletten Voensdag 11 december 1991 Pagina 5 bi WWW t'l X" *-• - V -y.vX Het postkantoor heeft openbare ruimten moeten sluiten vanwege het feit dat de aantrekkingskracht op vernielzuchtigen te groot was. (Foto: BDU) LEUSDEN - Er gaat tegenwoordig nauwelijks nog een dag voorbij, of de politic meldt de redactie van de krant één of ander voorval dat onder de kop 'Vandalisme' gevangen zou kunnen worden. Soms gaat het om relatief kleine zaken, soms om vernielingen die de slachtoffers op hoge kosten jagen. Het probleem lijkt groeiend, maar harde gegevens kunnen daar nog nauwelijks voor op tafel gelegd worden. „Er is sprake van regelrechte vandalenterreur", zegt de ene betrokkene. „Wij hebben er nog nooit last van gehad, maar zet dat maar niet in de krant; anders komen ze alsnog", zegt een ander. „De schade loopt waarschijnlijk in de honderdduizenden guldens per jaar, maar een totaaloverzicht ontbreekt", zegt de burgemeester. „Wij houden pas sinds kort statistieken bij over het probleem", zegt de politie. Hoe erg is het nu gesteld met het vandalisme en de kleine criminaliteit in een gemeente als Leusden en neemt het probleem inderdaad toe? Een aantal verslaggevers van de Leusder Krant ging de afgelopen weken op onderzoek uit en maakte een rondgang langs een aantal veelbezochte, vandalismegevoelige punten. De conclusie is in ieder geval dat het vandalisme in Leusden een probleem is dat niet gebagatelliseerd kan worden; Het gevoel van onveiligheid en machteloosheid bij de slachtoffers is groot. „Politie en gemeente doen er te weinig aan", vinden ze. Vandaag: De winkelcentra blijken een geliefd mikpunt voor vandalen. Graffiti op een deur (Foto: BDU) "j „Het vandalisme groeit de pan uit", zegt voorzitter Pim Berghuizen van de winke liersvereniging van De Hamershof. In de 11 jaar van het bestaan van De Hamershof heeft Berghuizen het vandalisme alleen maar zien stijgen „Op dit moment hebben we per jaar een schadepost van ongeveer 150.000,—", schat hij. Daarbij gaat het volgens hem onder meer om vernielingen aan particuliere eigen dommen en het bekladden van gebouwen. Hij laat zien wat voor dingen de vandalen in het winkelcentrum uitvoeren. In één van de uithoeken van het centrum is kortgeleden geprobeerd met kranten brand te stichten .Het vuur heeft de hele nacht gesmeuld, maar is gelukkig op tijd ontdekt door één van de winkeliers. Maar voor hetzelfde geld was die nacht het hele winkelcentrum afge brand." De brandsporen zijn nog steeds te zien. Ook verlichtingsarmaturen moeten het ontgelden. Volgens Berghuizen klimmen de de van dalen naar boven en hangen aan de stalen beugels van de lampen net zolang tot deze met kabels en al naar beneden komen. „Le vensgevaarlijk, want op de kabels staat stroom en er lopen hier ook kleine kinderen." Allemaal bewijzen dat de vernielende jonge- |ren eigenlijk niet weten waar ze mee bezig vindt de voorzitter van de winkeliers. Hij maakt zich ook boos over de houding van de gemeente. „We vragen al jaren of die iets tegen de vernielingen wil doen. maar er wordt alleen maar gepraat en verder gebeurt er niets." Ook daar heeft hij een voorbeeld van. In de passage (met onder andere Inter- toys en 't Kruidvat, red ligt een plavuizen- vloer. Het onderhoud daarvan valt onder de verantwoordelijkheid van de gemeente. Dat wil zeggen dat deze moet zorgen voor het schoonhouden van die vloer. Dat onderhoud is echter al een paar jaar niet gedaan. Het trekt echter wel vandalen aan, die er van alles en nog wat opkliederen. Van lieverlee is onze huismeester nu begonnen om regelma tig de vloer schoon te spuiten, maar het is niet onze verantwoordelijkheid." Ook de gemeentelijke jeugd- en jongeren werker zou volgens Berghuizen actiever kun nen zijn. „Laat hem maar eens naar het win kelcentrum komen om met de jongeren te praten, die hier altijd bij het fontein rond hangen. Hij zou er dan achter kunnen komen waar deze jongeren behoefte aan hebben". Berghuizen heeft geconstateerd dat er in het winkelcentrum vooral jongeren tussen de 12 en 14 jaar komen „Bij sportverenigingen sluiten zij zich niet aan en in de Geut mogen zij nog niet komen Hoewel Berghuizen goed te spreken is over de relatie met de politie, moet hij toch con stateren dat het optreden van de wetsdiena- ren onvoldoende is. „Als wij bellen, zijn ze er altijd snel bij. Alleen is het leed dan al ge schied. Preventieve maatregelen worden niet genomen. De politie zegt echter dat ze geen tijd en mensen beschikbaar hebben. Een kreet die altijd wordt gebruikt." Een beveiligheidsdienst in de armen ne men, zoals Wim van den Hengel van de Bie- zenkamp zijn collega's van de Hamershof voorstelde, ziet Berghuizen niet zitten. „De meeste winkeliers hebben zelf al voor bevei liging van hun zaak gezorgd en hebben daar mee het risico voor schade aan hun eigen bedrijf teruggebracht. Het gaat echter om het vandalisme in het winkelcentrum zelf. Wil je dat goed beveiligen, dan zou je moet zorgen voor een constante aanwezigheid van bewa kingsmensen. De kosten daarvoor zijn te hoog." Berghuizen vindt het bestrijden van van dalisme vooral een verantwoordelijkheid voor de gemeenschap Wederom wijst hij in de richting van de jongerenwerker Over het project van de gemeente om jongeren, die zich schuldig maken aan vandalisme straf vermindering aan te geven, als zij hun eigen rotzooi opruimen, is hij in eerste instantie sceptisch. „Het probleem is om de daders te pakken. Als er één betrapt wordt, spreken wij altijd de ouders aan en sturen hen een gepeperde rekening Maar de praktijk is dat er niet meer dan 2 of 3 procent gepakt wordt. Mocht het project toch van de grond komen, dan zie ik er toch wel heil in Wij hebben werk zat voor die mannen Als zij de boel onderspuiten met verf, kost het hen niet meer dan 10 minuten Wij zijn vaak drie dagen bezig om die rommel er weer af te krijgen." Paul de Voogd, huismeester van De Ha mershof, begint zijn dag altijd met een 'rondje winkelcentrum' „Kijken waar de vo rige nacht weer graffiti bij gekomen is en waar er dingen vernield zijn Dan aan de mensen van de RWA (sociale werkplaats) vertellen waar zij moeten opruimen en schoonmaken en aangifte doen bij de politie. Daar is een hoop tijd meegemoeid Ik schat dat ik zo'n twintig procent van mijn tijd daar mee kwijt ben." Toch was dat niet de reden waarom win keliers en bewoners van de Hamershof een huismeester hebben aangenomen. Zijn taak is het 'normale' onderhoud van het winkel centrum en de er boven gelegen woningen. Op het moment van het gesprek is hij bijvor- beeld in zijn werkruimte in het ketelhuis van het centrum bezig om de kerstverlichting in orde te brengen. Uit het dagelijkse ritueel van zijn 'rondje winkelcentrum' blijkt echter ook dat het opruimen van de rotzooi van vandalen tot zijn dagelijkse werkzaamheden is gaan behoren. De Voogd doet er niet moeilijk over en doet zijn werk, waarvoor hij vanaf 1 augustus dit jaar is aangenomen, nog steeds met plezier Een keer heeft hij een onplezierige ervaring meegemaakt. Dat had niet zoveel met van dalisme te maken, maar het geeft volgens hem wel de mentaliteit weer van sommige bezoekers van het winkelcentrum „Er wordt hier heel veel in het winkelcentrum gefietst, hoewel dat niet kan en dus niet mag Ik heb wel eens geprobeerd om iemand van zijn fiets 'af te praten' Ik kreeg toen zo'n vreselijk grote mond, dat ik het maar niet meer gepro beerd heb Met de groep, die zich regelmatig bij het fontein in het hart van het winkelcentrum verzameld, heeft hij geen contact „Ik loop er wel eens langs, maar daar blijft het bij De groep, bestaande uit jongeren tussen 12 en 18 jaar hangt volgens hem vooral in het winkel centrum rond op de vrije woensdagmiddagen en in de vakanties. OoitEêeft hij er wel eens een paar betrapt, maar ze konden op tijd wegkomen „Ze slaan dc lichtbakken van de muur, vernielen de lift en stichten brandjes", zegt hij Grootdoenerij en bedoeld om indruk te maken op vrienden en vriendinnen. Een oplossing om het vandalisme in De Hamershof tegen te gaan zou zijn het afslui ten van het centrum na sluitingstijd. „Er zijn hier veel te veel stille hoekjes, waar ze zich kunnen ophouden. Bij het nieuwe deel van het winkelcentrum H2, zou daar rekening mee moeten worden gehouden Wat dat be treft zou Leusden een voorbeeld kunnen ne men aan het winkelcentrum Scheepjeshof in Veenendaal. Dat is zo gebouwd, dat de van dalen minder kans krijgen." „Direct opruimen, schoonmaken en ka potte spullen snel vervangen," is het advies van Wim van den Hengel van winkelcentrum De Biezenkamp aan de mensen, die de dupe zijn geworden van vandalisme. „Als dingen er haveloos bijstaan, nodigt dat uit om op nieuw te vermelen." Volgens hem valt het in 'zijn' winkelcentrum overigens nogal mee, hoewel zich wel regelmatig incidenten voor doen. „Ruiten worden beklad en bloembak ken worden soms vernield," is zijn ervaring. Dat het meevalt, komt volgens hem omdat het winkelcentrum klein en overzichtelijk is en omdat veel winkeliers boven hun zaak wonen „Dat schrikt nu eenmaal af," denkt Van den Hengel. Het bestuurslid van de win keliersverenging, die zelf een snackbar in het winkelcentrum heeft, wil het probleem niet overdrijven. „Waar praten wij eigenlijk over? Het gaat vaak om jongens tussen de 12 en 16 jaar, die stoer willen doen. Vooral als er meisjes bij zijn. Als ze ouder worden, gaat dat gedrag vanzelf over." Toch heeft hij wel een verandering in het gedrag geconstateerd ten opzichte van 'de jeugd van vroeger'. „Toen ging het om zaken als belletje-trekken en buurtje-pesten Te genwoordig komt er meer agressie aan te pas Van den Hengel heeft nagedacht over mo gelijke oplossingen „De overheid heeft steeds minder geld voor de bestrijding van dit soort zaken," zegt hij. „Daarom zouden de winkeliers zelf de koppen bij elkaar moe ten steken en bijvoorbeeld geld moeten geven voor een eigen veiligheidsdienst. Het gaat De splinternieuwe ruit van de bibliotheek werd door middel van een buks of katapult aan diggelen geschoten. Foto BDU) vooral om het voorkomen van vandalisme. Door surveillance, ook na sluitingstijd, kan dat bereikt worden." Maar ook voor de gemeente is volgens Van den Hengel een taak weggelegd Hij wijst vooral in de richting van de burgemeester. „Panis is hoofd van de politie en verantwoor delijk voor de openbare orde Het moet voor hem toch mogelijk zijn de politie opdracht te geven op onverwachte tijdstippen in de win kelcentra te surveilleren." De Leusdense jongerencentra hebben vol gens Van den Hengel ook verantwoordelijk heid om de jeugd van de straat te houden. „Er wordt nu over enige tijd een nieuw jongeren centrum gebouwd voor een bedrag van onge veer 1 miljoen gulden. Maar zo'n centrum moet natuurlijk wel wat te bieden hebben Wat mij betreft zou er zelfs wel het dubbele besteed mogen worden aan het jongeren werk, als daarmee zaken als vandalisme voorkomen kunnen worden Nu hebben we één jeugdwerker in gemeentelijke dienst Die kan dat werk toch nooit in z'n eentje doen." In buurtpreventie, zoals dat in een aantal wijken in Leusden is ingesteld, ziet Van den Hengel voor het winkelcentrum weinig heil. „Je kunt eikaars winkels wel in de gaten houden, maar als je wat ziet gebeuren is het al te laat en voor de politie ter plekke is, zijn de daders al verdwenen." Van den Hengel is in eerste instantie aarzelend over de deelna mevan de gemeente aan het regionale project HALT Daarbij kunnen jeugdige vandalen strafvermindering krijgen of voorkomen, dat zij een strafblad krijgen, als zij bereid zijn om in de gemeente klusjes op te knappen, die met hun wandaad te maken hebben. „Dat werkt alleen als de dader zo snel mogelijk de rotzooi van zijn daden moet opruimen. Niet eerst maandenlang wachten tot de rechter een uit spraak heeft gedaan, want dan is het verband tussen de misdaad en de straf weg. Maar ik denk dat alle winkeliers wel willen meeden ken om zo'n project te laten slagen. We kun nen in ieder geval luisteren naar de uitleg ervan." „Wie bij ons iets heeft uitgehaald komt er voorlopig niet meer in", zegt John Visser, exploitant van De Korf, gedecideerd. In de Korf zijn het vooral de toiletten, die het moeten ontgelden Elk jaar wordt er voor 6 a 7 duizend gulden vernield in de sporthal „Direct de schade herstellen en het liefst de daders hun eigen rotzooi laten opruimen", omschrijft Visser zijn beleid. Als de daders tenminste betrapt kunnen worden, maar dat lukt meestal niet. Toch vindt Visser dat hij het probleem aar dig in de hand heeft. „Het gaat om een be paalde groep jongens en als je die kunt isole ren, heb je het probleem ook aardig onder controle Hij zegt dat hij jaren geleden voor speld heeft, dat het vandalisme in Leusden zou toenemen. „Als je logisch nadenkt, kom je vanzelf tot die conclusie Tien jaar geleden hadden veel gezinnen in Leusden kleine kin deren. Die zijn nu opgegroeid en horen tot de leeftijdsgroep, die zich schuldig maken aan vernielingen en dergelijke." Het gaat volgens Visser om jongens van 12 tot 15 jaar, die zich vaak vervelen en door anderen worden aangestoken „De jongens van 18, 19 jaar deden op die leeftijd precies hetzelfde, maar gedragen zich nu anders." Visser denkt dat 1991 een 'topjaar' wordt voor het vandalisme, vanwege de grote groep jongeren die nu in de 'vandaalgevoelige' leeftijd zitten. „De groep, waar het om gaat zit nu vooral op De Hamershof. Als het kouder gaat wor den, komen ze hier naar toe Dan komen ze zogenaamd naar de sportwedstrijden kijken. Volgens mij splitst de groep zich ook en ver spreid zich over Leusden Het is moeilijk om ze in de kladden te grijpen. Daar zou extra aandacht aan besteed moeten worden, vooral de laatste tijd." Het probleem valt volgens hem overigens wel mee. „Zeker als je het vergelijkt met andere gemeentes", zegt hij. Over de relatie met de politie is hij tevre den. „De politie doet er alles aan," is zijn ervaring. „Eén telefoontje en ze staan hier voor de deur. We hebben wel eens iemand bezig gezien en die kon na een telefoontje gepakt worden. Dat werkt toch wel preven tief." Direct melden en blijven melden is dan ook volgens hem één van de manieren om het vandalisme tegen te gaan.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5