Panorama Lisiduna Leusder Krant Spanjaard deelt royaal uit Lollige pietjes bij de hobbits Geschiedenis van Stoutenburg opgetekend L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen Gebruikte postzegels Eigen ruimte voor Historische Kring Jazz-podium Kerstvieringen Speurtocht in stoffige archieven Nieuws uit de verenigingen Kerst-in Conferentie over Etty Hillesum Kerstconcert gemengd koor Kerstzangavond „Om de knietjes soepel te houden" W Woensdag 11 december 1991 Pagina 7 LEUSDEN - De zusters van huize Ansfridus aan de Ha- mersveldseweg roepen mensen op hun gebruikte postzegels te bewaren en in te leveren bij huize Ansfridus. De zegels hebben enige waarde en de op brengst van de inzameling wordt gebruikt voor een me laatsenkamp in India. De ze gels mogen niet worden afge weekt en dienen zoveel moge lijk onbeschadigd te zijn. Ook kerstkaarten zijn voor dit doel te gebruiken. De postzegels en kerstkaar ten kunnen worden gedepo neerd in de brievenbus van huize Ansfridus aan de Ha mers veldse weg 57 LEUSDEN - De Historische Kring krijgt in de bibliotheek aan de Hamersveldseweg de beschikking over eigen ruimte. De ruimte zal onder meer ge bruikt gaan worden voor het inrichten van een permanente expositie. Ook zal de ruimte in de bieb als kantoortje en depot worden gebruikt. LEUSDEN - In de uitspanning Bos en Heide aan de Doornse- weg wordt donderdag 12 de cember in het kader van het Jazz-podium' een jam-sessie gehouden. Als gastsolist treedt gitarist Henk Sprenger op, die wordt begeleid door het huis orkest avn Bos en Heide, het kwartet van Jan Verwey/Wie- be Haanstra Andere musici zijn eveneens welkom. Het optreden begint om 20.30 uur en de toegang is gra tis. j naoQ negsiv [iW dcc LEUSDEN - De Leusdense af deling van de katholieke plat- telandsvrouvvenorganisatie (KPO) houdt dinsdag 17 de cember een kerstviering in Groot-Krakhorst. De viering zal worden opgeluisterd door het Leusdens Vocaal Ensem ble, dat een kerstliederenpro- gramma ten gehore zal bren gen. Daarnaast zal één van de KPO-ers vertellen over haar kerststal. Ook is er een kleine expositie ingericht van bijzon dere kerststallen. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De afdeling Leusden van de Nederlandse bond voor plat telandsvrouwen (NBPV) houdt dinsdag 17 december een kerstavond met muziek en zang. Een muzikale jongeren groep zal de avond opluisteren De bijeenkomst wordt gehou den in 't Vooronder in de kelder van het gemeentehuis (Burge meester Van der Postlaan 2). Aanvang 20.00 uur LEUSDEN - Zwarte Piet kivam op de verjaardag van zijn baas, na een korte nachtrust nog even naar winkelcentrum Biezenkamp. Aldaar deelde de pietermanknecht geschenkjes uit aan kinderen, die hun schoen hadden gezet. In kapsalon Gironde verdrongen de kinderen zich rond de Piet. Dertien prijswinnaars kwamen aan bod in willekeurige volgorde Riana Vrijhoef, Tanja Vrijhoef, Richard Gerlach, Daphne van de Berg, Sigrid de Bruyn, Rogier de Bruyn, Dorieke Bolder, Renske Bolder, Carlette Kruyer, Patrick Bolman, Danielle Boon, Karin Blom en John van Dijk. De kinderen kregen uiteraard hun schoen terug.(foto Hans Verhorst) LEUSDEN - De zak van Sinterklaas raakt steeds verder op de achtergrond -en gelukkig maar-, want een boeman meer in de kinderwereld is niet aangenaam. Een goed voorbeeld van hoe leuk de sint ook kan zijn met kinderen was op de verjaardag van de oude grijsaard bij basisschool de Hobbit te zien. De twee knechten vermaakten de leerlingen van alle groepen met originele kunsten en vermaak. De sint, vermoeid van de nachtelijke inspanningen, was blij met het jolige gedrag van zijn pieten. Zo kon de sint tenminste nog een beetje nadutten. Op de foto is de pieterbaas bezig de jongste groep hobbitjes te vermaken, (foto Gerrit Jeuring) LEUSDEN - Dinsdagochtend hebben Goos van Leeuwen en Jan Verduin het eerste exem plaar van een boek over het historisch archief van Stouten- burg aangeboden aan het col lege van burgemeester en wet houders. Het boek is het twee de in een serie over de ge meentelijke archieven, die op het gemeentehuis worden be waard. Vorig jaar publiceerde het tweetal amateur-historici het eerste boek, waarin het ar chief van Leusden onder de loep werd genomen. Het tweede boek behandelt de historie van Stoutenburg tot 1818, aan de hand van stukken die in overheidsarchieven zijn aangetroffen Goos van Leeu wen en Jan Verduin kregen van de gemeente toestemming om de archieven te bestuderen. De beschrijving is een logisch vervolg op het boek van verle den jaar, 'Beschrijving van het Leusder Archief tot 1818', maar staat anderzijds geheel op zichzelf. Immers. Leusden en Stoutenburg zijn pas in het jaar 1969 tot één gemeente sa mengesmolten en waren tot dat jaar in hoge mate onafhan kelijk van elkaar Het archief van Stoutenburg bergt geen opzienbarende ver rassingen; de sensatiezoeker heeft er weinig te zoeken. Maar wie zich wil verdiepen in het reilen en zeilen van een be sloten dorpsgemeenschap in vroeger eeuwen kan te kust en te keur gaan De bevolking van Stoutenburg in de om schreven periode omvatte zo'n 400 tot 500 zielen, verdeeld over ca. 70 gezinnen De belas- tingregisters uit die tijd laten alle gezinshoofden de revue passeren, met de namen van de boerderijen, die door hen werden bewoond en met hun materiële welstand en tegen slag. Van die belastingregisters zijn de 'Blaffaards van Oudschil- den' en de 'Uitzettingen van de Buurlasten' het meest in formatief. De 'Blaffaards van Oudschilden', een oude vorm van grondbelasting, geven vanaf ca. 1536 de geschiedenis en de afsplitsingen van de oor spronkelijk middeleeuwse boerderijen of 'Erven', terwijl de buurlasten, een plaatse lijke belastingheffing, ons de uitgaven van de toenmalige dorpsgemeenschap voor eigen noden laten zien. De 'Extra Ordinaris' of buitengewone uitgaven zijn hierbij naar onze smaak het meest interessant. De armenzorg, of met een meer moderne term, de bij stand komt er uitgebreid aan de orde. We zien onder meer hoe een vondeling, die onder de naam Jacob de Vondeling door het leven moest gaan, door de gemeenschap werd op gevangen en hoe een krank zinnig geworden boer op kos ten van die gemeenschap in Utrecht werd verpleegd. Aan die vondeling hebben we een kort 'intermezzo' gewijd. Over de ontwikkeling van Stoutenburg staat eveneens zo het een en ander te lezen. Rond 1610 heeft zich een ware gedaantewisseling voltrok ken De Hessenweg, sindsdien de slagader van het dorp, werd toen aangelegd en de drassige Meent in het centrum werd ontwaterd. In dit voor malige moeras ontstond het latere Mussendorp rond de 'Muys', dat nu de 'Drie Lin den' wordt genoemd De Hes senwagens kwamen en de her bergen 'De Ruijter' en 'De Gort' bloeiden op. In deze her bergen werd ook vergaderd en werden diverse verkopingen georganiseerd. Er valt nog veel meer te ver tellen. Over een frauderende schout en het wanbeheer op Klein Stoutenburg, waar een failliete boer die, hoewel men hem vanuit een hooiberg met twee man in de gaten had ge houden, er toch vandoor wist te gaan, over houtverkopin gen en boedelscheidingen, over een lijk dat moest wor den opgezouten en over de komst van de Fransen in 1795. Eén man moet uitdrukkelijk worden vermeld, Herman van den Hengel, die zijn ambte lijke carrière als schoolmees ter is begonnen en als burge meester eindigde Deze oppor tunist, want dat was hij onge twijfeld, heeft zijn Stouten burg zo goed mogelijk van de boze buitenwereld afge schermd, tot heil van zijn dorpsgenoten en tot voor spoed van hemzelf. Aan Her man danken we ook het meest humoristische archiefstuk, de verslagen van de vergaderin gen vanaf 1796 tot 1801. Stou tenburg krijgt in 1796 zelfbe stuur, de boeren moeten een reglement van orde opstellen en hun leiders kiezen. Dat ge beurde dan in de kroeg, op zondagmiddag. Herman notu leert kort en onbevangen, óók hoe de boeten, die vroeger aan de overheid vervielen nu 'een- paarlijk' in drank worden om gezet, maar weidt enorm uit als het om burenruzies gaat. Kostelijke en kleurrijke lec tuur, in een goed leesbaar handschrift. Van Leeuwen- ,,De beschrij ving van het Archief van Stou tenburg was een leukere job dan de beschrijving van het archief van Leusden. Het ar chief van Leusden was daar toe te rommelig, te weinig een eenheid. Stoutenburg is over zichtelijk, met steeds weer de zelfde namen van mensen en boerderijen, en is daarbij als dorp veel beter bewaard ge bleven. Van de oorspronke lijke middeleeuwse erven zijn er maar weinig verloren ge gaan en het Stoutenburg van rond 1650 is nog overal terug te vinden. Je gaat het dorp toch met heel andere ogen zien als je je met een stukje histo rie vertrouwd hebt gemaakt." De amateur-historici Goos van Leeuwen en Jan Verduin tijdens de aanbieding van een boek over de historie van Stoutenburg tot 1818. Het is het tweede deel uit een reeks over de lokale geschie denis aan de hand van gegevens uit de gemeentelijke archieven. (Foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Basisschool De Klimrakker op de Hondsdraf houdt donderdag 12 december in de school een Kerst-in. De kinderen kunnen bij die gele genheid met hun ouders, fami lie en bekenden van 19.00 uur tot 21.00 uur versieringen ma ken voor kerstmis. In de hal en enkele lokalen liggen materia len gereed om kerstkaarten, mobiles, brooddeeg, origami, pergamano en andere soorten versieringen te maken. LEUSDEN - In de Internatio nale School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg wordt zater dag 21 december een confe rentie gehouden over leven en werk van de schrijfster Etty Hillesum. Vanuit diverse in valshoeken zal tijdens de con ferentie getracht worden haar leven en werk meer inzichtelijk te maken zodat ieder in staat is de eigen leeservaring te toet sen De conferentie begint om 10 00 uur en duurt tot 21.00 uur. Deelnemers betalen 100,-, studenten en werklo zen 75,-. Aanmelding bij het ISVW. antwoordnummer 1048, 3800 WB, Amersfoort (tele foon; 650700). LEUSDEN - Het Gemengd Koor Leusden verzorgt vrijdag 20 december en zaterdag 21 de cember een tweetal optredens in De Koningshof Het in 1984 opgerichte koor brengt een speciaal kerstprogramma be staande uit 17 Europese lan den Het koor zal worden bij gestaan door de sopraan Elise de Broekert, het blokfluit- kwartet 'Cadache', pianist Anne Bunt en organist Ton van Oosterom. Bert Eerden zwaait het dirigentenstokje De con certen beginnen om 20.15 uur. LEUSDEN - Voor de 25ste keer in successie wordt in de Jozefkerk aan de Hamersveld seweg dit jaar de traditionele Kerstzangavond gehouden. Het evenement vindt plaats op maandag 16 december en be gint om 19.30 uur De extra feestelijke avond zal worden opgeluisterd door de aanwezigheid van een groot blazersensemble van de Leus dense muziekvereniging Lisi- duna, dat het Kerstintro zal verzorgen Ook het Leusdens Vocaal Ensemble zal mede werking aan het zangfeest verlenen met fragmenten uit het Weihnachtsoratorium van Müller. Burgemeester Panis zal de bezoekers tijdens de avond toespreken. Het evene ment is kosteloos toegankelijk. Naam: Mathilde Dijker-Papavoine Bezigheid: Geven van lezingen over historische kle ding Bekend als: maakster van poppen in historische kle ding Favoriete plek: „Het bankje bij Groot-Zandbrink" „M'n zoon woont in Achterveld en daar ga ik regelmatig met de fiets op bezoek. Ik moet namelijk veel fietsen van de dokterom de gewrichten soepel te houden. En dan vind ik dit een mooi tochtje. Ergens halverwege, in de buurt van die prachtige boerderij Groot-Zandbrink, staat dit bankje. Precies in een bocht. En dat is altijd een mooie gelegenheid om even uit te rusten. Met een appeltje of een boek Of gewoon om even m'n zonden te overpeinzen „Dit plekje verveelt nooit Het uitzicht is er prachtig en het is er in elk jaargetijde leuk en steeds weer anders. Zomers zitje er heerlijk in het zonnetje, maar het is hier ook prachtig als de nevels boven de weilanden hangen En die bosjes hier geven het een romantisch tintje, die de fantasie prikkelen. Erts ook veel te kijken. Naar passerende auto's en fietsers, naar de koeien in de weilanden. Soms kom je iemand tegen, die het bankje gebruikt om even uit te rusten En dan kun je even een leuk praatje maken. Ze hebben de bank trouwens pas vernieuwd." „Ik Vind die Asschatterweg toch een hele mooie weg. Voor je bij het bankje bent, kom je eerst door een stuk met hele woeste begroeiing. Aan de ene kant van de weg ligt een poeltje, waar padden gebruik van maken mhet voorjaar. Er staan in die tijd dan ook hekjes, om de padden te vangen, zodat ze tijdens het oversteken van de weg geen gevaar lopen om platgereden te worden. En ik heb het één keer meegemaakt dat ik hier een hert zag oversteken Dat was een heel mooi gezicht, op die zomeravond Zoals dat dier sprong; met die gestrekte achterpoten en de voorpoten onder zich gevouwen. Zo elegant Prachtig'" „Even verderop kom je die silo tegen van de Zandbrinkermolen Dat vind ik een afschuwe lijk ding op die plaats Zo'n grote, massale klomp past daar eigenlijk helemaal niet. Gelukkig hebben ze hem wel zo geschilderd dat'ie niet zo opvalt." „Maar ik fiets hier ook wel als ik niet naar m'n zoon ga En dan sla ik ook graag de Postweg eens in. Richting De Glind. Dat is ook zo'n mooie weg met van die aparte plekjes. Maar het dorp De Glind zelf vind ik nog het meest apart. En zo fiets ik wat af. Om de knietjes soepel te houden." ÏÏm -r*"'

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7