Licht winters 'Een kind aan de hand van zijn vader, een uk en een volwassene' Leusder Krant Het weer in Nieuws uit de verenigingen De WOL zoekt vrijwilligers Feestweek bibliotheek De vorm van de nieuwe bibliotheek van architekt Wassink: Woensdag 11 december 1991 Pagina8 i LEUSDEN - De vereniging welzijn ouderen Leusden (WOL) is op zoek naar vrijwil ligers, die de vereniging kun nen bijstaan in het onderhoud van de Kommalfoon, alarme- ringsapparatuur voor ouderen De apparatuur, die sinds vijf jaar bij Leusdense ouderen thuis staat opgesteld, is toe aan een onderhoudsbeurt De ap paraten moeten daartoe bij de mensen thuis worden opge haald, gereviseerd en weer te ruggebracht worden. De WOL komt op dit moment mensen tekort, die bi] het vervoer en de reparatie van de apparaten (het vervangen van accu's) kunnen assisteren. Vrijwilli gers kunnen zich opgeven bij J Everts, telefoon: 948463 Voor informatie over de technische kant van de zaak kunnen geïnteresseerden contact op nemen met A. Westland, tele foon: 03498 - 1453. LEUSDEN - De nieuw bouw van de bibliotheek wordt deze week feestelijk in gebruik genomen. Vrij dag is de officiële ope ningsplechtigheid, die in beslotenheid zal plaats vinden. De bibliotheek is die dag voor het publiek gesloten. Zaterdag houdt de bi- liotheck 'open huis', waar bij belangstellenden tus sen 10.00 uur en 15.00 uur welkom zijn om een kijkje in de nieuwe behuizing. Als speciale gast heeft de bibliotheek die dag Adriaan van Dis uitgeno digd, die tussen 14.00 uur en 15.00 uur werk zal sig neren. Dinsdag 17 december is er een ochtend, speciaal voor ouderen. Alle 55- plussers zijn welkom van 10.00 uur tot 12.00 uur voor een rondleiding door het nieuwe gebouw. Om 11.00 uur vertelt mevrouw Stienstra iets over 'luis- terlezen'. Woensdag 18 december treden Lenny Kuhr en Herman Pieter de Boer in het kader van de herope ning van de bibliotheek op in De Korf met het pro gramma 'Kuhr en De Boer literair'. Het programma begint om 20.15 uur en kaarten kosten 5,-. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij de bibliotheek. Begin deze week be reikte mij de winterprog- nose van Wolfgang Roder vanuit Berlijn. De tijd ont brak voor een nauwgezette bestudering, maar in grote lijnen is de conclusie dat er een normale, mogelijk koude winter voor de deur staat, waarbij de tempe- ratuurtegenstellingen op het westelijk deel van de Atlantische Oceaan een belangrijke rol spelem, evenals het El Nino feno meen Eerdere geruchten over een vermeende groene Kerst en een kou-inval in januari berusten op on waarheden. De winter heeft overigens nu grote delen van oost- en midden Europa in de greep. Eerder deze week werden erg lage temperaturen gemeten langs de Pools-Russische grens. Daar kwam meer dan 20 graden vorst voor. Ook in Tsjecho-Slowakije is het steenkoud met meest strenge vorst in de nacht en ook Oostenrijk deelt men mee in de diepvriessfeer. Wenen noteerde -11 De grens van de vrieskou ligt eigenlijk niet ver van ons bed Tot voorbij Berlijn vroor het matig en maan dagochtend begon met een zwak oostenwindje gelei delijk wat drogere en kou dere lucht ons land binnen te stromen. Boven Polen ligt het centrum van een ijzersterk hogedrukge- bied. De druk in de kern is opgelopen tot bijna 1050 millibar en ook bij ons geeft het weerglas een bij zonder hoge stand aan Gisterochtend wees de naald precies 1040 milli bar aan. Door het omvang rijke systeem zijn de druk verschillen op het vaste land erg klein, waardoor er nauwelijks stroming is. De schaatsliefhebbers zullen dit met lede ogen aan schouwen, want als de oostenwind eventjes op het gaspedaal zou drukken, la gen we binnen een etmaal in de snerpende kou. Nu moeten we het (voorlopig- )doen met een licht winters weerbeeld en wat stra- lingsvorst in de nacht als het tenminste helder is en blijft. Dat was gisternacht en wellicht ook in de voor bije nacht wel'het geval en de temperatuur onderging een flinke daling. Het vroor overal licht, maar op sommige plaatsen werd zelfs matige vorst geno teerd. Morgen komt er in het huidige weerbeeld waarschijnlijk nog niet veel verandering. In de ko mende nacht wordt op nieuw vorst vernacht en overdag schommelt het kwik dichtbij het vries punt Het hogedrukgebied trekt zeer langzaam naar het zuiden en wordt vrij dag boven het Alpengebied verwacht. De ervaring leert echter dat dergelijke systemen boven het koude Continent nauwelijks vooruit te branden zijn, zo dat er zeker nog wel een dagje overheen gaat voor dat een zuidelijke tot zuid westelijke stroming wat zachtere lucht gaat aan voeren, waarbij de mis- tkansen zullen toenemen. De depressies worden bij dit alles op een zijspoor ge drukt, want hun invloed reikt niet veel verder dan IJsland en de noordelijke IJszee, waar nu al dagen lang een zeer diepe depres sie actief is. Het blijft dan ook voorlopig droog en dat is nu al geruime tijd het geval In Achterveld en Leusden is in deze maand nog geen neerslag van be tekenis gevallen en op en kele plaatsen is er in de afgelopen 20 dagen amper een millimeter in de meter gesijpeld. We beleven dus een droogteperiode, niet zo gebruikelijk in de prille winter De kauw, ook wel kerk- kraai of torenkraai ge noemd. is het kleinste van de in ons land broe dende kraaien. Het is een grappige en schrandere vogel die veel van gezel ligheid houdt. Om deze eigenschappen werd hij vroeger, vooral door het mannelijke gedeelte van de jeugd, als huisdier ge houden. Men moest er dan wel één hebben di rect uit het nest. Een gangbare methode was om. in een vroeg sta dium, één van de jongen met een touwtje aan een poot in het nest vast te binden. Wanneer dan de jongen volwassen waren geworden en uitvlogen, bleef dat ene jong in het nest achter, werd door zijn toekomstig baasje bevrijd, gekortwiekt en mee naar huis genomen. Vaak ontstond er dan een langdurige en hechte open veld boomholten, klimopbegroeiing, oude schuren en dergelijke. Soms maken ze wel vrije boomnesten. Die liggen dan in dichte sparren of in dicht lover. De vier tot zes eieren worden ge woonlijk half april, be gin mei gelegd. Ongeveer twee maanden later ver laten de jongen het nest maar kunnen dan nog nauwelijks vliegen. Pas na een maand gaan ze hun eigen weg. In het verleden zijn de kauwtjes vaak vervolgd. Ze zouden teveel concur rentie vormen voor de nestplaatsen van andere holenbroeders. Ook zou den ze schadelijk zijn voor de zangvogelstand. Hiervoor is echter geen enkel bewijs te vinden en als men de vrolijke kwa jongen onder de kraaien heeft leren kennen kan men alleen maar sympa thie voor hem hebben. G. van Leeuwen KAÜW De bibliotheek van binnen: ,,Ik probeer de mensen in de tent niet de kou in te sturen. De mensen moeten een warm gevoel krijgen, zich er op hun gemak voelen (foto: Hans Verhorst). vuld met vogels noord- en oost-Europa. De soort komt vrijwel in het gehele land voor met uitzondering van de IJs- selmeerpolders en ge deelten van Zeeland. Het voedsel bestaat voorna melijk uit plantaardig materiaal en afval. Op vuilstortplaatsen zijn soms grote aantallen te LEUSDEN - Het nieuwe bi bliotheekgebouw aan 't Erf is van de hand van architekt Ir P.Wassink. Bij het ontwerpen daarvan hebben diverse facet ten een rol gespeeld. In de eer ste plaats was er de stede- bouwkundige inplanting van het gebouw. Aanvankelijk was er sprake van een boerderij- schuur die 12,5 jaar geleden kinderbibliotheek werd. In die tijd was de boerderij gericht op de Hamersveldseweg die van ouds dé weg van Leusden- centrum was. De architekt gaf toen de bibliotheek een entree vanaf de Hamersveldseweg. Inmiddels is er een giganti sche wijziging in de stede- bouwkundige situatie geko men. Twaalfeneenhalf jaar geleden keek de bibliotheek nog uit op een weiland. Nu kijkt de bibliotheek uit op het Erf, het centrum van de ge meente Leusden, waaraan het gemeentehuis ligt en waaraan nu als tweede openbaar ge bouw de bibliotheek is geko men. De entree van de Hamers veldseweg is ómgedraaid naar het nieuwe centrum. Vervolgens", aldus Ir Was sink, ,.kun je zeggen dat de bi bliotheek eigenlijk het laatste gebouw aan het Erf is Het Erf is volledig ingevuld met het ge meentehuis, de bebouwing van de Hamershof, de Hema. Bo vendien was ik nog gebonden aan de oorspronkelijke oude boerderij Nieuw Langenbeek die met zijn rieten kap is blij ven bestaan Tussen al die dwingende ge gevens in heeft de architekt getracht zijn weg te vinden in een vorm die naar zijn idee hel der moet uitstralen dat het ge bouw anno 1990 ontworpen en gebouwd is. Het gebouw dient iets weer te geven van zijn funktie, respekt te tonen voor de andere component van de bibliotheek, de oude boerderij Langenbeek èn dient zich bo vendien te voegen in de uit eenlopende bestaande bebou wing van de Hema met zijn ku bistische vormen tot de in de omgeving toegepaste kappen. bibliotheek of een kantoor is. Zeker de werknemers brengen er grote delen van hun tijd door." Fibonacci We belanden bij het punt hoe die warmte, die menselijke uit straling in de architektuur is te bereiken. Eén van de middelen is volgens de architekt om te bedenken hoe mensen gaan zitten, wéér ze gaan zitten, zo dat de architekt daar geen te gendraadse keuzen bij maakt. Het geheel moet natuurlijk aandoen. Een puur architekto- nisch middel om het gebouw natuurlijk te doen zijn is om de verhoudingen op de natuur te baseren. Al in de 14e eeuw ontdekte de Italiaanse wiskundige Leo nardo Fibonacci dat aan sten gels van monnikskappen, brandnetels de jonge blaadjes veel dichter op elkaar zitten dan daar waar de stengel is uit gegroeid. Ook ontdekte hij vaste verhoudingen in de voortplantingscycli van konij nen die hij heel eenvoudig wis kundig kon beschrijven Hij maakte er een reeks van- 1,2,3, 5, 8, 13 enzovoorts. De twee vorige leden vormen tezamen steeds het volgende lid. Veel architekten hebben de reeks van Fibonacci gebruikt. ,,Als je de reeks voortzet kom je uit bij de Gulden Snede ver houding: a b b a b Het kleine deel staat tot het grote deel als het grote deel staat tot het geheel, een verhouding die de Grieken al hanteerden. Het zijn klaarblijkelijk verhoudin gen die bij ons een zekere rust opwekken omdat ze in de loop van de evolutie diep bij ons op geslagen liggen. We reageren er intuïtief op, en ik hanteer die reeks graag." Waar in de bibliotheek is de reeksenverhouding duidelijk zichtbaar? Ja, zo eenvoudig ligt het nu ook weer niet. De span ten staan vier meter hart op hart. Dat was een basismaat. Die basismaat kan gehanteerd worden in een aantal kleinere eenheden. Een maatje van 80 centimeter kan dan één in de reeks zijn. De volgende stap is 1,60 meter, de volgende stap 2,40 meter. De verhoudingen in de kap zijn 3:8. De hoogte van de vloer in relatie tot de breedte van de ruimte is daar ook op geba seerd. De reeks van Fibonacci komt terug in allerlei details. Zo is het raam 2,40 meter (3 x de basismaat van 80 centime ter) en 4,80 meter als buitenste raammaat. Van het lage dak zijn niet alleen de voeten van glas, maar er zijn ook reepjes van glas in aan gebracht, reep jes van 40 centimeter, want er komen ook wel eens heel kleme maatjes tevoorschijn. Nog even terug naar de op vatting van de architekt om het gebouw niet een zwaar of 'ves tingachtig' aanzien te geven. Van spant tot spant is er sprake van zelfdragende dozen. Er zijn dus geen spanten met gor dingen, maar er zijn als dam- wand geprofileerde dozen toe gepast die om akoestische re denen zijn geperforeerd Erin ligt een isolerende laag die zo wel thermisch als akoestisch werkt Ook déérdoor maakt het bi bliotheekgebouw een luchtige indruk. De grote gebogen ta rnen maken de wapden ge deeltelijk doorzichtig. Ze zijn een reminiscentie van de grote deeldeuren van de boerderij. De bogen zijn geen sluitende gewelven, ze zijn als het ware 'doorgeknipt' om aan te geven dat het niet gaat om een klas sieke muur met een dragende boog Aan één der zijden is een blinde muur gemaakt om zo veel mogelijk wandruimte voor de bibliotheek te creëren. Dat is aan de Hamershofzijde waar niet veel aan uitzicht te bele ven valt. De kinderbibliotheek is gevestigd in het oude boer derijgedeelte. De volwassenbi bliotheek met alle daaraan verbonden faciliteiten bevindt zich in het nieuwe gedeelte Als ik op de Hamersveldseweg naar de hoofdvormen kijk zie ik dat uitgebeeld" een kind aan de hand van zijn vader, een uk en een volwassene. Anco Mali vriendschap, ook zonder kortwieken Onze kauwen zijn over wegend stand- en zwerf vogels. Sommigen trek ken echter in de herfst weg naar België, Frank rijk en Engeland. In het winterhalfjaar wordt hier de populatie aange- vinden Kauwen broeden graag in eikaars gezel schap. vaak in kolonies, soms wel van meer dan honderd paren. De nes ten liggen overwegend in natuurlijke en kunstma tige holen; in steden en dorpen zijn dat meestal kerktorens, schoorstenen en luchtkokers. In het Herhaald Architekt Wassink koos er voor het model van de boerde- rijschuur min of meer te her halen. Hij koos voor een een voudig zadeldak en bracht zijn respekt voor de oude boerderij tot uitdrukking in hoofdvorm en struktuur van het gebouw. De oude boerderij bestaat in hoofdzaak uit een stelsel van gebinten die de hoofdruimte van de deel omsluiten, waar aan de zijbeukjes zitten waar de koeien staan. Ook de bibliotheek is een dnebeukig gebouw. Omge keerd aan de oude boerderij waar de middenbeuk de volle hoogte had, heeft de midden- beuk van de bibliotheek twee lagen gekregen om over vol doende oppervlak te kunnen beschikken. De zijbeuken zijn leeggebleven om een ruimtelij ke eenheid te krijgen tussen beneden- en bovenruimte De zijbeuken zijn ook niet zo lang als de hoofdbeuk. De zijbeuken hebben uitdrukkelijk hun ei gen lengte. ,,Je komt bmnen in zo'n zij beuk. Aan de kant van het Erf is in de zijbeuk de entree ge maakt en aan de andere kant had ik eenvoudig rekening te houden met het feit dat de par keerplaats daar maat X had, en moest ik het gebouw daar met een sprongetje maken. Dat sprongetje is dus gewoon be paald door het feit dat daar al bebouwing was, en dat ik het niet anders dan zó kon maken Dat heb ik opgevangen door een gebouw met zijbeuken te maken, waarvan de zijbeuk aan de Hamersveldseweg èn die aan het Erf korter zijn." De voor de bibliotheek geko zen materialen zijn licht en luchtig. De architect zegt dat ook de boerderij van vroeger luchtig was. De rieten deken die eroverheen lag was geen zwaar gewelf. In de biblio theek bevindt zich een stalen binnendoos die van spant tot spant een dragende funktie heeft en voorzien is van isola tiemateriaal en een alumi- mum-buitenbeplating. De voet van het dak is op de koppen van het gebouw opengemaakt met acrylaat Ook de koppen van het gebouw zijn funda menteel open met glas om een zo luchtig mogelijk gebouw te creëren waarbij je het gevoel hebt dat het meer een soort plantenkas of tent is dan een zwaar en onwrikbaar gebouw. „Los daarvan probeer ik de mensen in de tent niet de kou in te sturen. De mensen moeten een warm gevoel krijgen, zich er op hun gemak voelen. Dat zit onder andere in de kleurkeuze. Eén van de dingen waar ik me mee bezig hou is dat een ge bouw iets vriendelijks moet hebben Je zou er bijna moeten kunnen wonen, of het nu een De buitenkant gezien vanaf 't Erf. Respekt voor de oude boerderij komt tot uitdrukking in de hoofdvorm en de struktuur van het gebouw (foto: Hans Verhorst). 1

Leusder Krant | 1991 | | pagina 8