'Alles wat ik deed, was met plezier' 'Hier gebeurt iets, de kringen worden groter' Leusder Krant L E U S D E N 'Sigarenboer' Schut sluit definitief zijn winkel ■m I Ie spullen warehW^id ten. Als ik wat geld bij el- ir had verdiend, kocht ik er iets nieuws. Eigenlijk de ik ook een dameskapsa- beginnen, maar daar was kapitaal van 10.000,-- ir nodig. Aan geld lenen :ht je niet in die tijd, want je ;t toch wel dat je geen lening ieg. Zelf had ik het geld niet Supermarkt mag verbouwd worden Auto Eemhaven Wim van Holstein (52) na vijf jaar homo-initiatieven lensdag 11 december 1991 Pagina 9 USDEN - „Twaalf am bten en dertien ongeluk- i", is de gedachte die op- nt bij het verhaal van ta- isvvinkelier W.J. Schut over i leven. De autochtone mid- istander heeft zoveel ver diende dingen gedaan, dat gezegde probleemloos op van toepassing lijkt. Dat dt dan in ieder geval voor aantal beroepen dat hij •ft uitgeoefend. Het tweede il van het spreeekwoord is list niet op hem van toepas- „Ik heb een bewogen le- achter de rug", geeft hij toe, „maar alles wat ik ge in heb, deed ik met plezier ik heb nergens spijt van", 'anavond om 18.00 uur sluit voor de laatste keer de deur i zijn tabakspeciaalzaak de Hamersveldseweg. Vol- id jaar zal het pand met de rad gelijk gemaakt worden plaats te maken voor een altijdenwinkel. Het enige nog aan vroeger zal herin- en is de kapperszaak, die in het nieuwe gebouw een ats zal krijgen, is de 63-jarige Schut 40 jaar eden zelf ook begonnen. In schoenmakerij van zijn va- was geen plaats voor hem, dat een oudere broer vóór g. „Ik ben toen op 13-jarige [tijd voor een boer gaan rken. Ik moest van 's och- ds heel vroeg tot 's avonds t werken. De boer vloekte schold de hele dag en daar ik niet goed tegen. Mijn Ier zei toen tegen mij: „Je wel langs de weg gaan iten met schoenpoets en ve- maar het is beter dat je een leert". Ik kwam toen bij kapper in Amersfoort te- ht. Mijn loon was 2,50 in week. Later werd dat 5,— Het vak leerde ik in de iktijk en op de avondschool, mijn dienstijd werkte ik er een tijdje voor een baas, ar toen kon ik de kappers- k overnemen in het pand ar ik nu nog steeds zit. Voor 0,— nam ik alles over Dat De laatste keer achter de toonbank. Deze week sluit Schut de deur van zijn zaak voor de laatste keer (foto. Hans Verhorst). in die tijd een hoop geld warehWüd en Ver- en door allerlei omstandighe den is het er niet meer van ge komen". Aan zijn werklust heeft het in ieder geval niet gelegen. Het zijn dan in werkelijkheid geen 12 ambachten, die hij in zijn leven heeft bedreven, maar hij heeft meer beroepen uitgeoe fend dan de gemiddelde mens. Terwijl hij samen met zijn vrouw de kapperszaak runde, die inmiddels was uitgebreid met een tabaksafdeling en een parfumerie, werkte hij ook bij een groothandel in vlees. „Ik moest het vlees afwegen en verpakken voor de Keursla gers", vertelt hij. Bij Pon heeft hij een aantal jaren auto's ge lost, die vanuit Duitsland op het station in Amersfoort aan kwamen, waar de auto-im porteur toen nog gevestigd was. „Het was altijd gezellig om daar te werken. Je vergat binnen twee dagen wanneer het geregend of geijzeld had". Met evenveel plezier werkte hij vijf jaar als kroegbaas in Amersfoort Vier jaar geleden verkocht hij café De Kroon in de Arnhemsestraat, omdat hij ouder werd en het leven als ho- reca-ondernemer nu eenmaal veel vergt van een mens. „Zon dagmiddag na 16.00 uur ging het café dicht en hadden wij tijd voor ons zelf, maar mijn vrouw stond vaak op zondag ochtend te wassen en ik was dan ook nog met allerlei klus jes bezig". In de vijf jaar dat hij het café bezat, wist hij het toch tot bloei te brengen. „Ik had het overgenomen van iemand, die niet in staat was de zaak goed te runnen Er kwam al lerlei geteisem in de zaak, waardoor de klanten wegble ven. Eerst moest ik de 'troep' eruit hebben. Vaak stonden ze met messen tegenover me en ik heb ook wel eens klappen ge had, maar ze gingen er bij mij altijd uit. Ze wisten dan ook dat ze niet meer bij mij terug hoefden te komen. Op die ma nier kwamen de klanten weer bij mij terug." Het omgaan met mensen zit Schut waarschijnlijk in het bloed, want toen hij zijn kap perszaak nog had in het oude Hamersveld, kwamen de men sen graag bij hem en niet alleen om geknipt of geschoren te worden. „Op zaterdagavond was het hier een gezellige boel", herinnert hij zich. „De hele zaak zat vol mensen, die als ze moesten wachten gingen kaarten of dobbelden om een sigaar Het gebeurde vaak dat als iemand aan de beurt was om geholpen te worden dan riep dat het spelletje kaarten nog niet uit was". „Dan zei ik dat hij direct moest gaan zitten, want dat ik anders met de volgende klant begon „Dan scheer ik mijzelf morgen thuis zelf", kreeg ik als antwoord te horen En dan werd eerst het kaartspel afge maakt Om half elf 's avonds kon ik dan pas de zaak sluiten en dan moest ik mijn meisje, mijn huidige vrouw, nog naar huis brengen in Soestdijk. Bij haar blijven slapen was er in die tijd met bij, dus moest ik zelf nog terug naar Hamers veld". Toen Hamersveld groeide en Leusden werd, was het snel ge daan met de kapperszaak en de parfumerie „De Hamershof werd gebouwd en daar kon men alles krijgen Er is daar een heren- en dameskappers zaak en er zijn drogisterijen. Een deel van dit pand heb ik toen verhuurd aan Heimus en Snel. Het makelaarskantoor werd echter ook groter en ze wilden meer ruimte van mij. Daar ben ik niet op ingegaan, want dat wilde ik met. Er wa ren nog meer gegadigden. Een van de kandidaten was de kap perszaak Charley Ik vond het wel leuk dat die jongen hier wilde beginnen Ik ben per slot van rekening zelf ook zo be gonnen" Vanavond gaat de deur van de tabakszaak dus voor de laatste keer op slot Dat zal voor een aantal mensen even wennen worden. Op het mo ment van het gesprek gaat de winkelbel onophoudelijk en moet Schut even 'naar voren' om een klant te helpen. „Veel mensen komen langs om te zeg gen dat ze het jammer vinden dat ik ermee ophou. Maar het is voor mij welletjes geweest. Mijn vrouw en ik willen het er nog even'Van nemen" Hij heeft nog een wens voor de komende jaren. „Wie weten kopen we nog een campertje waar we mee op reis kunnen" Voorlopig zijn hij, zijn vrouw en hun kinderen nog druk met het opknappen van het huis aan de Goudplevier waar zij volgend week naar toe verhui zen. LEUSDEN-ZUID - Super markt Van de Heuvel in win kelcentrum De Bieshaar mag uitbreiden. De winkel krijgt er een nieuw deel bij met een op pervlakte van 110 m2. Door de uitbreiding zal de ondernemer beter in staat zijn klanten te helpen. De uitbreiding zal vol gens burgenmeester en wet houders een verbetering van het uiterlijk van De Bieshaar zijn, omdat een deel van het pleintje aan de voorkant van winkel gebruikt wordt. Daar door verdwijnt de dode hoek. Ook de ingang zal worden ver plaatst Op dit moment is er een dis cussie gaande over de woning bouw in de Pon-driehoek in Leusden-Zuid. De verwach ting is dat het aantal inwoners behoorlijk zal worden uitge breid. Waarschijnlijk gevolg is dat het winkelcentrum daar door verplaatst moet worden. De woningbouwplannen zullen echter pas op lange ter mijn gerealiseerd kunnen wor den. Daarom kan er voor de uitbreiding van de supermarkt volgens het college zonder be zwaar vergunning worden ge geven. TOYOTA 17.250.- Alfa331.3S rood, 1989 BMW 316 groen-metweinig km.'s 1986 14.950.- Citroën BX Toulouse biauw-met. 1991 20.950.- Honda Integra 1.5 de Luxe i groen-met 1989 1 8.950.- Honda Accord 2.0 EX Aerodeck wit. 1989 1 9.950.- Mazda 323 1.5 GLX 5-drs., beige-met 1988 14.500.- Nlssan Micra SDX 3-drs.. i biauw-mei 1985 7.650.- Opel Kadett Club 3-drs zilver-met.. 1988 16.750.- Opel Ascona 1.6 S Travelier lpg. 1986 9.950.- Opel Ascona Hatchback 1.6 Swii. 1988 15.950.- Opel Vectra Sedan 1.8 S GL wit. 1989 23.500.- Peugeot 205 1.4 Junior 5-bak. rood. 1989 16.500.- Seat Malaga 1.5 GLX biauw-met1987 8.950.- Toyota Starlet 1.3 DX zilver-met., 1986 8.950.- Toyota Corolla HB 1.3 XL rood. 1989 1 7.950.- Toyota Carina 1.6 XL Red Mica iiftb 1989 22.500.- Toyota Camry 2.0 XLi Red Mica 1988 19.950.- Toyota HiAce LWB 2.4 diesel, dub. cab 5.000km. 1991.ex BTW 25.275.- AUTOMATEN Toyota Corolla 1.3 GL Sedan aut., brons-met 1985 9.950.- Toyota Carina 1.6 DX Sedan aut., gray-met 1986 11.950.- Toyota Corolla 1.3 XL Sedan aut., wit, 1988 16.500.- Mercedes 250 6 dl., autfun optioned. 1985 16.950.- NIJVERHEIDSWEG-N00RD 63 AMERSFOORT - TEL. 033-631620 krijgen te leren dat mensen ge lijkwaardig zijn, ongeacht sek se, seksuele geaardheidge- loofs- of levensovertuiging, be roep en dergelijke. Waarmee we terug zijn bij de knuppel in het hoenderhok van vijf jaar geleden. Want Wim van Holstein vroeg om de wet voor gelijke behandeling, ook in Leusden Vakbond „Toen stond ik alleen. De motivering om bij die gelegen heid aandacht te vragen voor de homo's in Leusden was, dat ik wilde ervaren wat in een ge meente als Leusden te bereiken was". Binnen de Katholieke Onderwijs Vakbond was hij toen al aktief in een homo groep. Bovendien vervulde hij een bestuursfunctie in de lan delijke Stichting 'De Kringen'. Een organisatie met als doel 'the coming-out' te begeleiden van homosexuelen en lesbien nes. Hetgeen staat voor het durven uitkomen voor de eigen geaardheid. 'De kringen' zijn gespreksgroepen waarin ho- mosexuele mensen regelmatig bijelkaar komen. Ooit voortgekomen uit een ini tiatief van hervormd 'radio- 'pastor Alke Klamer, samen met een gereformeerd en een katholiek pastor. Het kerkelij ke karakter is men sindsdien ontgroeid, de doelstelling bij gesteld Het taboe is doorbro ken, nu werken ze naar inte gratie toe' homosexualiteit als normaal verschijnsel Uit de brochure over 'De Krin gen': 'Zelf-emancipatie begint binnen de veilige kring in de huiskamer, door de contacten in de groep en de vertrouwens band. Dit onderlinge contact is de grote kracht van de kringen. Die kan vaak leiden tot een ge voel van trots over je homo/les bisch zijn. Het blijkt leuk te kunnen zijn om als homosexu- eel of lesbienne door het leven te gaan'. Toen Wim van Holstein in Leusden zijn mond opendeed, wilde hij behalve landelijk, ook lokaal in zijn eigen omge ving, aktief worden en aan dacht voor de zaak vragen. Homobeleid In Amersfoort en omgeving, inclusief Leusden, is sindsdien een aantal 'kringen' ontstaan. Met initiatiefnemer Wim van Holstein als gespreksleider. Groepen al dan niet gevarieerd in leeftijd en bestaande uit al leen mannen, vrouwen of ge combineerd. Hij vond daarmee medestanders en ervoer hoe moeilijk het nog steeds voor plaatsgenoten is voor hun ge aardheid uit te komen Op 2 april 1987 kwam zijn eer ste verzoek tot vaststelling van een homo-lesbo beleid bij de gemeenteraad. Het interim college schreef hem maanden later een brief, waarin werd medegedeeld dat de afhande ling langer zou duren dan ver wacht. Inmiddels hadden alle fracties, behalve het GPV/SGP positief- op zijn voorstellen gereageerd. In 1988 bleek het ingediende verzoek, onvindbaar. Toch ge beurde er iets, want Wim van Holstein werd uitgenodigd te spreken op de emancipatie- Wim van Holstein onder andere over 'zijn' kringen- De homofobie is nog altijd aanwezig. Alles goed en aardig, totdat het heel dichtbij komt, dan wijst men homoseocuelen en lesbiennes nog immer van de hand". (foto Hans Verhorst) USDEN - „Ik sta niet meer een", is de belangrijkste nclusie van Wim van Hol- in, vijf jaar nadat hij de uppel in het Leusdense inderhok gooide. In decem- 1985 deed hij tijdens een :kiezingsbijeenkomst van CDA, met Bert de Vries als itspreker, zijn mond open. vroeg toen om een homo- bobelcid in de gemeente usden. Sindsdien is veel ver- derd. Homo's hebben elkaar gesprekspartner gevonden, het gemeentehuis bereidt n een nota homo-beleid >r en langzaam maar zeker Wim van Holstein een irbraak in wat hij noemt t heterocentrische denken'. [Iet heterocentrisme' ken- rkt zich, volgens Wim van lstein, door het beschouwen andere samenlevingsvor- vanuit de norm hetero, nneer dit 'hetero-centns- doorbroken is, spreekt men t meer van 'acceptatie' maar integratie' van andere dan ero-relaties en zou zich meer bewust eten zijn van de andere mo- ïjkheden Bijvoorbeeld door het het taalgebruik naar deren toe, op te nemen dat alle jongens verliefd wor- op een meisje. Door hetero norm te nemen, groeien deren op in een bepaalde wachting, waardoor ze an- situaties moeilijker als maal kunnen accepteren", gens Wim. is warm voorstander van inheid over de geaardheid bijvoorbeeld onderwij- id personeel. Het hoort bij hij noemt het streven naar Jond gedrag' Hetgeen meer lelst dan tanden poetsen en )els eten Het heeft alles te ken met het accepteren van multi-culturele samenle- g, waarin kinderen de kans opstelling van veel omliggende gemeenten, zoals Scherpenzeel en Spakenburg. „Het facetbe leid, dat hopelijk zal worden aangenomen, zal betrekking moeten hebben op de taken waarvoor de gemeente verant woording draagt; onderwijs, politie en gezondheidszorg met name. Daarbij zal aandacht 'ingebouwd' moeten worden voor homo's en lesbiennes. Be grip voor en kennis van hun aard en de situatie waarin ze leven. Het aanwerven en/of in functie hebben van homose xuelen hoort daarbij" Het voorgestelde beleid zal concrete gevolgen moeten heb ben. De eerste inspraakronde is voorbij Het voorstel heeft twee commissies, die van So ciale Zaken en Welzijn, in no vember positief gepasseerd. Het voorstel kan begin volgend jaar door het college worden aangenomen. Zodra het Leus- dens homo-beleid in werking treedt is volgens Wim van Hol stein een grote stap genomen maar het uiteindelijke doel nog met bereikt. „Het doel is een mentaliteits verandering Daarbij zijn ou ders, leerkrachten, bestuur, mensen op ieder niveau en in iedere functie bij betrokken. Dit betekent roldoorbrekend werken. Het is voor veel men sen nog bedreigend Normen worden gehanteerd vanuit een wens naar veiligheid Als het zo is, weet je dat het goed is. Beseffen dat het op een andere manier ook goed kan vereist een bredere blik. Het loslaten van ingesleten sporen. Leus den lijkt daartoe bereid. In vijf jaar is heel wat bereikt. In onze kringen vinden Leusdenaren erkenning en vriendschap, bij de overheid ondersteuning en bij andere instellingen zoals de kerken, openheid. Ik sta met meer alleen" Marianne van den Anker manifestatie van de Vrouwen raad. Hij ervoer dit als een er kenning. Op 8 juni 1989 leidde zijn her nieuwde verzoek tot een aantal gesprekken met de inmiddels aangetreden wethouder Corrie Verduin. Zij liet er geen mis verstand over bestaan het ho mobeleid als wezenlijk onder deel te zien van de emancipatie van minderheidsgroepen, zoals zij deze voorstond. Een subsidie in 1990 van vijf honderd gulden, en daarmee overheidserkenning van de Kringen was hiervan het eer ste resultaat. Het geld werd ge bruikt voor een reclame-cam pagne, waarmee bekendheid werd gegeven aan het bestaan en streven van 'de Kringen' in Leusden en omgeving. Het leverde vijf Leusdense reacties op. Wim van Holstein: „Het is een begin. Aan het ge ringe aantal kun je zien hoe groot de huiver is om als plaatsgenoot voor je aard uit te komen. Statistici geven aan, dat 5 tot 7 procent van de be volking homo of lesbisch is. Velen leiden nog steeds een verborgen bestaan. De homo fobie is nog geen verleden tijd. Homofobie, dat is de houding van zogenaamde tolerantie waarmee men accepteert, zo lang het maar niet in de fami lie. in het gezin of bij de buren voorkomt". Blij is hij, dat vijf jaar na zijn eerste aanzet, een homo-fa- cet-beleid bij de gemeente Leusden in voorbereiding is. Wim van Holstein roemt Leus- dens rol in vergelijking tot de

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9