leusder Krant. len welke winkels er in Leus Consument gebaat bij goede winkelplanning Vriendelijk en service Modern en volop variatie Betrokkenheid KNOV bij enquête winkelbezoek Achterveld staat paraat L E U S D E N Enquête onder inwoners bepaalt mede invulling nieuwe winkelpanden in de centra En dan nu_ Inleveradressen Winkelbezoek in perspectief Pagina 10 Winkelend publiek in Leusden (foto Hans Verhorst) LEUSDEN - De uitbreiding van het winkelbestand in Leusden met ongeveer zesduizend vierkante meter winkelvloer is de reden voor ondernemend Leusden de inwoners te vragen naar hun wensen. Men wil het publiek betrekken bij het afwegen van de uiteindelijke keuze. De peiling van de bestaande behoefte en de wens voor de toekomst staan bij deze enquete centraal. De formulieren kunnen op zeven plaatsen in Leusden worden ingeleverd, de beloning is een kleine attentie en de garantie dat de wens wordt ingevuld, mits er -uiteraard- een kandidaat komt opdagen. Eind februari/begin maart worden de resultaten in de Leusder Krant vermeld. De grootste uitbreiding van het winkelbestand zal plaatsvinden in de Hamershof. Door de realisering van het plan Hamershof II op het terrein tegenover de nieuwe brandweerkazerne krijgt Leusden er een fors aantal nieuwe winkels bij. Ook op de andere plaatsen, de Biezenkamp, Achterveld en Leusden-zuid wordt aan uitbreiding gedacht. Een deel nieuwbouw, een ander deel zal worden gerealiseerd door middel van indichting van het bestaand oppervlakte. Hierbij moet men denken kiosken en gevelverplaatsingen. Door de nieuwbouw bij de Hamershof zal ook een aantal winkeliers gaan verhuizen, waardoor in het 'oude' centrum plaatsen vrijkomen. Ook hier wordt gedacht aan het nader invullen van de binnenpleinen en het verplaatsen van de gevel. Ondernemend Leusden hoopt, dat zoveel mogelijk mensen de moeite willen nemen de enquete in te vullen en in te leveren. De garantie, dat de grootste wensen in principe worden gerealiseerd verzekerd de inzenders ervan, dat de moeite niet voor niets zal zijn geweest. Immers, vooraf invloed aanwenden heeft meer kans op succes dan achteraf proberen zaken bij te sturen. In februari zullen de enquete-formulieren worden verwerkt. De Achterveldse Winkeliers vereniging is al een "senior" onder de verenigingen in onze gemeente. Opgericht in maart 1948 en nog steeds betrokken bij veel zaken die Achterveld raken, of het nu gaat om het winkelgebeuren, dorpsuit breiding of onderwerpen van gemeenschappelijk belang. In 1950 werd het initiatief geno men tot de Winkelweekaktie als aanloop tot het St. Nico- laasfeest en tot op heden is dit nog steeds een goed concept gebleken om de consument in eigen dorp plezierig te laten winkelen. Want dat is iets-wat voorop staat: het persoonlijk kontakt aan beide kanten van de "toonbank". Daarnaast zijn er meer aantrekkelijke kanten, het volop gratis par keren tot vlak voor de deur, een grote verscheidenheid aan winkels die regelmatig up to date proberen te blijven, veel service en toch met aan dat al les een prijskaartje waarvoor je de auto niet hoeft te nemen op zoek naar goedkoper. Onze vereniging heeft ook oog voor de sociale kanten in de dorpsgemeenschap. Er wordt meegediscussieerd over wo ningbouw, veiligheid en ver keer, er vindt sponsoring plaats van evenementen (St. Nicolaasintocht e.d.), van ver enigingen (muziekver. DWS) en ieder jaar is er de bekende wielerploeg in de Tour de Ju nior. In de Tourweek vormen de plaatselijke winkeliers de kern van de braderie Tevens wordt er regelmatig een win- kelbeurs georganiseerd in Ons Gebouw. In het voorjaar wordt de consument verrast met een lentebloemetje en tij dens de winkelweek met gra tis taarten. De winkeliersver eniging geeft een gemeen schappelijke kadobon uit die bij alle leden (herkenbaar aan het logo op de deur) 'n te wis selen is voor gratis aankopen. Naar de overheid toe zijn er rechtstreekse kontakten (b.v gemeente Leusden), of het wordt gedelegeerd aan Kamer van Koophandel en KNOV, waar onze vereniging lid van is. Sinds kort is er regelmatig overleg met alle winkeliers verenigingen en de gemeente samen. B.v. de consumenten enquête in deze Leusder Krant is daar een gevolg van. Veel meer valt er nog te vertel len over de 18 zaken die op dit moment de vereniging vor men U als consument krijgt de beste indruk echter door ei gen ervaring: overtuig U zelf (als U dat nog niet bent) en wees welkom in Achterveld! Namens de Achterveldse win keliersvereniging, secretaris Henri Schouten, Hessenweg 313, Achterveld. LEUSDEN - Op deze en volgende pagina vindt u een stroom informatie over de enquête van de gezamenlijke winke liersverenigingen met de gemeente en de Leus der Krant. Zoals duide lijk mag zijn, wordt er van de lezer verwacht, dat er een enquêtefor mulier wordt ingevuld. Een aantal vragen over winkelbezoek, maar met name ook over win- kclwenscn treft men aan op de volgende pagina. Na het invullen, ano niem, kan men de pagi na inleveren bij een van de zeven adressen. Een kleine attentie is dan de beloning. U heeft de tijd tot 18 ja nuari om de lijst in tc leveren. Met de resultaten zal een speciale werkgroep aan het werk gaan om de exacte invulling van on der andere Hamershof II vorm tc geven. Met het oog op deze uitbreiding van ongeveer 6000 vier kante meter wil de werkgroep graag weten wat er zoal onder het winkelend publiek leeft. LEUSDEN - De zeven In leveradressen voor de en quête-formulieren in de gemeente Leusden zijn: Achterveld - Bakkerij Schouten, Hessenweg 313, Stoutenburg - Van Raven horst, Hessenweg 72, win kelcentrum de Biezen kamp - De Spar, Lcus- den-zuid - supermarkt Van de Heuvel, Prinses Ire- nclann 9 en Leusden-cen trum - Hamershof: C1000, Albert Hcijn, Boni, sport zaak Pim Berghuizen. Bij deze winkels staan tot en met 18 januari grote stembussen, waarin de for mulieren kunnen worden gedeponeerd. LEUSDEN - Leusden is in vergelijking met andere ge meenten in de regio Eemland verhoudingsgewijs sterk on- derbewinkcld. Je zou kunnen zeggen, dat de groei van het winkelbestand geen gelijke tred heeft gehouden met de toename van het aantal wonin gen. Het gevolg daarvan is, dat er een grote afvloeiing van koopkracht plaatsvindt naar omliggende gemeenten. Daar van is Amersfoort de belang rijkste aankoopplaats. Dit geldt in hoofdzaak voor de niet-dagelijkse goederen, zoals kleding, schoeisel, e.d. De da gelijkse boodschappen kan de Leusdenaar prima in eigen plaats doen, want ten aanzien van het aantal supermarkten en verszaken scoort Leusden niet onder het gemiddelde. De Kamer van Koophandel vindt daarom, dat er snel iets gedaan moet worden aan het Leusdense winkelbestand. De vooruitzichten zijn hoopge vend, want na een korte vertra ging is er nu weer vaart gezet achter de plannen om de Ha mershof in zuidelijke richting uit te breiden. Branches Het gaat er nu om dit plan zo goed mogelijk in te vullen. Want niet alleen het aantal winkels bepaalt het succes van een winkelcentrum, de kwali teit van de zaken is minstens zo belangrijk. Niet méér van het zelfde, maar een goede aan vulling op wat er al is. Dat zou naar de mening van de Kamer van Koophandel het motto be horen te zijn bij de verdeling van de branches in het nieuwe gedeelte van de Hamershof. Bij het bepalen wat een goede aan vulling zou kunnen zijn is het goed de mening van de Leus dense consument te kennen. Want ook de consument heeft belang bij een optimale bran chesamenstelling. Die moet zo danig zijn, dat hij of zij veel meer in de eigen plaats kan winkelen, waarbij ook een ze kere keuze geboden wordt. Niet alleen de Hamershof, ook voor de andere winkel voorzieningen staat de tijd niet stil. De Biezenkamp heeft een forse gedaanteverandering on dergaan, terwijl De Bieshaar in Leusden-Zuid te kampen heeft met de gevolgen van vergrij zing e.d. Het is goed te verne men, hoe de consument over deze centra en ook het winkel bestand in Achterveld denkt Dat levert niet in de laatste plaats nuttige informatie op voor de ondernemers, die hun klanten zo optimaal mogelijk willen bedienen. Al met al redenen genoeg om uw wensen en ervaringen ken baar te maken. Werk mee aan deze consumentenenquête: het Winkelend publiek in Leusden (foto Hans Verhorst) LEUSDEN - Velen zullen zich afvragen wat de achter gronden en motieven van een onderzoek naar winkel bezoek in Leusden zijn. Een begrijpelijke vraag. Het doen van boodschappen is immers een activiteit die zó vanzelfsprekend en zó alle daags is, dat een bestude ring daarvan welhaast on belangrijk zou moeten zijn. Het tegendeel is juist het ge val. De aard en wijze van winkelbezoek is riaméBjk direct afhankelijk van het functioneren van de winkels en winkelcentra. Andersom geredeneerd is de detailhan del en horeca, en zeker niet alleen uit hoofde van de werkgelegenheid, gebaat bij een goede bewinkeling, waardoor er ook in de zaak kan worden geïnvesteerd. Er is dus sprake van een ge zamenlijk belang van consu ment en winkelier, gevormd door de aanwezigheid van een hoogwaardig winkelap paraat. Dit gegeven ligt aan de basis van het hier gepre senteerde onderzoek. Persoonlijk De hedendaagse detailhandel is sterk in beweging. Het zal menigeen niet ontgaan dat al lerlei nieuwe ontwikkelingen in winkelformules, openings tijden, koopgedrag en mode zich in snel tempo voordoen. Ook laat "de consument" zich vandaag de dag steeds moeilij ker in algemene termen be schrijven; de tendens tot indi vidualisering zet zich hier door. Men is daarnaast mobiel en stelt hoge eisen aan de kwa liteit van product en service. Signaleren is immers ook in uw eigen be lang. Namens de Kamer van Koop handel, drs. H.F. Witte, alge meen secretaris. Op al deze ontwikkelingen zal geanticipeerd moeten worden, teneinde zo goed mogelijk op de vraag van de consument af gestemde winkelcentra te krijgen. Het is, naast de on dernemer zelf, een taak van de overheid om dergelijke ten densen te signaleren en tijdig te vertalen naar beleid Het begeleiden en coördineren van een op initiatief van de ge- LEUSDEN - Veel onderne mers uit het midden- en klein bedrijf in de gemeente Leusden zijn aangesloten bij de plaat selijke afdeling van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond, de grootste centrale ondernemers-organi satie in Nederland. Het KNOV dient als een krachtige en deskundige ge sprekspartner tussen overheid en bedrijfsleven. In Leusden spelen b.v. op dit moment: Enquête winkelbezoek Verkeers circulatie plan Uitbreiding Leusden Invulling branches Hamers hof Experiment winkelslui tingswet Nu speelt de enquête winkel bezoek. Deze enquête is voor de ondernemers belangrijk om de wensen en de verlangens van de consument te leren ken nen en de uitkomsten hiervan zullen dan ook worden ge bruikt om zo goed mogelijk op deze wensen in te kunnen spe len. De ondernemers hopen dat wordt ingezien dat het hier een wederzijds belang betreft zamenlijke Leusdense winke liersverenigingen te houden onderzoek naar winkelbe zoek, behoort dan ook tot het gemeentelijk takenpakket van Economische Zaken. Voor Leusden kunnen in dit kader de winkelcentra Ha mershof, De Biezenkamp, en ook de winkels en voorzienin gen in Achterveld en Leusden- zuid worden genoemd. Ac tuele informatie is met name nodig voor de ontwikkeling van het winkelcentrum Ha mershof, en de uiteindelijk op testetlért verdeling naar win kelbranches hiervoor, maar óók voor het verkrijgen van inzicht in de effecten van de "up-grading" van het winkel centrum De Biezenkamp en het functioneren van de win kels in Achterveld en Leus- den-zuid. Winkelbezoek Kort gezegd gelden binnen de detailhandel de economische regels van vraag en aanbod. Aan de aanbodkant beschikt de gemeente reeds over aller lei gegevens van de plaatse lijke winkels. Voor een volle dig inzicht is het echter van belang om hiernaast ook in formatie te verkrijgen over de vraagkant: "hoe, waar en wanneer wil de Leusdense be volking winkelen7" De kwali teit, maar ook de "beleving" van de detailhandel èn horeca staat hierbij centraal. Met dit als uitgangspunt kan uiteindelijk het gehele Leus- dende proces van vraag en aanbod in de detailhandel worden doorgelicht, iets waar detaillist èn consument voor deel bij zullen hebben. Een op de praktijk gericht onderzoek naar het huidige winkelbe zoek in de gehele gemeente Leusden is, gezien de diverse eerder geschetste economische en maatschappelijke ontwik kelingen, wenselijk. Door deelname aan de op deze pagina gepresenteerde en quête, kan uiteindelijk een waardevolle indicatie worden verkregen over de huidige stand van zaken van de vol gende onderwerpen: - De verdeling naar winkel- branches in Hamershof en in andere winkelcentra in Leus den - Het "verdwijnen" van koopkracht naar omliggende plaatsen, zoals b.v. Amers foort. - De onderlinge economische •elatie tussen de winkelcentra n de gemeente Leusden. Vanneer u als consument èn inwoner van de gemeente Leusden van uw betrokken heid bij uw dagelijkse woon- en leefomgeving blijk wilt ge ven, en tevens een modern en gevarieerd aanbod van win kels van belang acht, dan ver zoeken wij u om uw wensen kenbaar te maken op het for mulier en deze daarna te re tourneren Dhr. N.G. Portman, afdeling Economische Zaken der ge meente Leusden.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 10