Het Kerstfeest is iets van alle volkeren en alle landen Kerst is in Syrië feest van vriendschap' 'In Irak gaan in de kerstnacht de lichten uit en breken de borden' In Joegoslavië is de Kerst familiefeest' Amnesty vraagt aandacht voor politieke gevangenen Solidariteitswinkel verkoopt niet voor 'zielige' mensen' Ruim baan voor gehandicapten Banden lekgestoken Leusden groeit 'Burgerzaken' langer open Bouw politiebureau komt nabij Kerkdienst Gospelkoor in De Korf Geen oud papier eusder Krant LEUSDEN/SYRIë - ,,In Syrië is de bedreiging groot. Ieder een is bang. Kerstmis is daarom voor ons heel belangrijk. We vieren feest met vrienden, dorpsgenoten en familie. We zingen en eten met elkaar en zijn even gelukkig", vertelt Jacob Kanko, uit Hasake in Syrië. Hij woont voorlopig in het asielzoekerscentrum Leusden. samen met zijn vrouw, drie-jarig dochtertje en zijn 19-jarige neef. Jacob Kanko viert dit jaar kerstmis in Nederland. Net als de andere asielzoekers zal hij in Leusden warmte zoeken in zijn cara van op het kamp buiten de bebouwde kom. Hij is christen en zal naar de kerk gaan. „Liefst naar de nachtmis, als ik weet hoe ik bij de kerk kan komen, midden in de nacht." Jacob Kanko benadrukt dat hi] geen 'Syriër' is maar een 'Assyriër'. Een christen met een eigen -verboden- taal en gewoonten. Christen zijn is in Syrië niet verboden, maar volgens Jacob Kanko ook niet veilig. „Wanneer we naar de kerk gaan, staan er militairen en gewapende politie-agenten voor de deur Een priester kan niet zeggen 'bidt voor de gevangenen' Dan wordt hij weggevoerd." Een volk dat de eigen taal niet spreken mag, hecht aan de eigen tradities. Voor de christenen in Syrië, barst het kerst feest los op 24 december. In de weken daarvoor treft men in stilte de voorbereidingen. Belangrijk onderdeel daarvan is om vrienden en familieleden anoniem te helpen met geld en gaven. „Geen cadeau's", zegt Jacob met nadruk. „Christenplicht. Geven wat mogelijk en nodig is, zonder dat iemand weet wat je aan wie geeft." De kerk hoort daar nadrukkelijk bij. Jacob Kanko verbaast zich, ergert zich haast, aan de kaalheid van onze kerken. Hebben wij in Nederland zo weinig voor onze kerk over? Een kerk behoort volgens hem te schitteren. In Syrië begint het feest met een indrukwekkende nacht mis Daarna gaan vrienden, familieleden en dorpsgenoten naar de speciaal daarvoor afgehuurde feestzaal. Hier houdt men een geweldig feest Met veel eten, salades, pasteitjes, kababs, gehaktballetjes, en veel bier, wiskey, araque en raki. Een feest van verbroedering waarbij Assyrische muziek klinkt. De rest van de kerstdagen viert men thuis, bij ouders en/of familie. Het kerstmaal bestaat traditioneel uit het lamsvleesgerecht 'KTIL'. Onder de kerstboom liggen ge schenken „Vooral voor de kinderen", volgens Jacob, „net als hier, maar minder." De kerstboom is versierd met slin gers, ballen en veel illustraties van heiligen. Jacob Kanko zal dit jaar niet bij zijn familie zijn. LEUSDEN/IRAK - Jenan Matti komt uit Irak. Hij heeft onlangs een flat gekregen in Utrecht. Net voor zijn vertrek uit Leusden wil hij zijn Iraakse Kerstherinneringen wel kwijt. „In Irak vormen de christenen maar een kleine min derheid. Ongeveer drie procent van de bevolking is christen. Officieel viert het hele land Kertmis door in nightclubs, disco's en feestzalen, feest te vieren. Radio en televisie laten de hele dag, vrolijke muziek horen Voor ons, christenen, is het elkaar ontmoeten en elkaar toewensen belangrijk. Om twaalf uur 's nachts precies, doen we de lichten uit. Dan kussen we elkaar, onze familieleden en vrienden, en wensen ze geluk toe. Het is een oude traditie, dat we daarna veel borden en kopjes breken en kaarsen opsteken. Drie of vier families ontmoeten elkaar daarna in een zaal en zingen en dansen tot de ochtend. In deze nacht proberen we onze problemen te vergeten, onze zorgen te laten vervliegen en te beginnen aan nieuwe pagina in het boek van ons leven." LEUSDEN/JOEGOSLAVIë - Kasman Durmisi is met vrouw en kinderen uit Joegoslavië gevlucht. Hij is niet praktiserend moslim. Kerst was voor hem een gezellig feest met zijn familie. „Hier moet ik nieuwe tradities leren", zegt hij eenvoudig. Tot zijn verbazing hoort hij, dat hier in Nederland moskeeën te vinden zijn. Wel vraagt hij zich af of deze. bedoeld voor Turken en Marokkanen, ook voor hem 'kerk' zouden kunnen zijn. In Joegoslavië waren de kinderen gewend iets onder de kerstboom te vinden. „Speelgoed, mooie truien, een horloge", noemt hij als voor beelden. Joegoslavië is een Europees land. Maar in Amers foort keek hij, rond Sinterklaas, zijn ogen uit. „Mooi, maar te veel en te duur", vindt hij. Veel van wat hij hoorde over de gewoontes in Syrië en Armenië komt overeen met wat in Joegoslavië gebruikelijk is „Op 24 december eten de men sen alleen vis, 'Bakata' De bij het gesprek aanwezige Armeniër: „Ja, ]a bij ons ook. Dat doen christenen overal, toch?" Thuis staat een zelfgemaakte kerststal. Ook de versieringen in de boom zi]n grotendeels zelf gemaakt, door de kinderen en de moeders. Kasman Durmisi komt uit Isterié De provincie ligt tegen Italië aan Volgens hem zijn de traditionele Kerstgerechten 'half Italiaans'. Zoals varkensvlees met 'persut' en salades Amnesty International tijdens de fakkelwake in Leusden (foto: Hans Verhorst). Net zoals bij Jacon Kanko uit Syrië, diens vriend Armen Abgarian uit Armenië en Jenan Matti uit Irak vindt Kast- man Durmis het belangrijkste van het Kerstfeest het samen zijn met vrienden en familieleden „Grootouders, broers en kinderen moeten dan bij elkaar zijn", vindt hij. Gelukkig woont zijn hele familie verspreid in asielzoekerscentra in de omgeving. Hij hoopt samen met ze Kerst te kunnen vieren. „En dan is het goed." LEUSDEN/AMSTERDAM - Amnesty International vraagt aandacht voor mensen, die in de gevangenis zitten omdat ze hun geweten volgden. Vaak zijn het slachtoffers van marte lingen en oneerlijke processen. In de landen waar de asiel zoekers vandaan komen zijn mensen die niet konden vluch ten. In Syrië bijvoorbeeld belanden veel mensen in de ge vangenis, omdat ze lid zijn van een verboden politieke partij anders dan de regeringspartij. Andere gedetineerden wor den zonder proces en vonnis vastgehouden, omdat ze pro testeerden tegen schendingen van de mensenrechten. Som mige mensen werden gevangen genomen in plaats van ge zochte familieleden. Ook worden honderden Palestijnen vastgehouden Meer dan 160 medici en ingenieurs zitten vast sinds ze in 1980 één dag hebben gestaakt teneinde politieke hervormingen te bewerkstelligen. Zelfs met een veroordeling is niets zeker. Tientallen gevangenen zitten nog vast, terwijl ze de gevan genisstraffen waartoe ze veroordeeld werden, allang heb ben uitgezeten Amnesty International noemt in het jaar boek, dat dit jaar verscheen, Adel al Zu'bi, een Syrische asielzoeker, die in april Nederland is uitgezet op het vlieg tuig terug naar Syrië. Bij aankomst op het vliegveld in Damascus zou hij zijn gearresteerd. Zijn verblijfplaats is sindsdien niet bekend. Amnesty meldt berichten over martelingen en mishandeling van niet-berechte politieke gevangenen De mensenrech tenorganisatie deelde de regering van Syrië haar bezorgd heid mee De organisatie ontving geen antwoord. Ook niet op haar verzoek in oktober om een onpartijdig onderzoek naar vermeende buitengerechtelijke executies door Syri sche troepen in Libanon. Amnesty schenkt, omdat ze dit jaar dertig jaar bestaat, extra aandacht aan dertig gevangenen Daaronder Ghassan Najjar uit Syrië. Hij zit elf jaar zonder proces gevangen, vanwege zijn protest tegen machtsmisbruik onder de nood toestand Irak De toestand in Irak is sinds de verloren oorlog om Koeweit verslechterd Men zegt wel dat president Saddam Hoessein zijn bevolking gijzelt De Amerikaanse en Europeese gijze laars kwamen vorig jaar, op 10 december vrij. Nog altijd houdt Irak echter duizenden Koeweiti's, Koerden, en al dan met verdachte Iraki's vast. Honderden mensen zijn, sinds de oorlog, 'verdwenen'. Onder de Iraakse gedetineerden veel Koerden die op grond van officiële amnestieën, bekend gemaakt in maart toen de oorlog was begonnen, naar hun vaderland terugkeerden. Martelingen zijn 'heel gewoon' Kinderen en vrouwen worden daarbij niet ontzien. Amnesty International heeft tijdens en na de oorlog bij de Iraakse regering aangedrongen op opheldering omtrent de 'verdwenen' mensen, gevraagd om eerlijke processen en gewezen op de bekende gevallen van onterechte detentie en martelingen Steeds opnieuw maakt men aan de Iraakse regering duidelijk dat de wereld weet wat er, soms met wie, in Irak gebeurt Irak ontkent alle grove schendingen van de mensenrechten. Amnesty schenkt in haar aktie ter gelegen heid van haar dertig jarig bestaan, onder andere aandacht aan Trifa Sa'id Een 14-jarig Iraaks meisje, dat bijna dode lijk werd vergiftigd omdat zij Koerdisch is In de Sovjet-Unie daalt het aantal politieke gevangenen, als gevolg van de veranderingen. De onrust in Armenië is da door niet minder bedreigend. Volgens het Amnesty Jaarboek 1991 werden in januari ten minste dertig Arme niërs in januari vermoord bij wat volgens berichten een pogrom was in de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe. De doodstraf is in de Sovjet-Unie niet afgeschaft Amnesty schat dat jaarlijks gemiddeld 360 maal doodvonnissen zijn uitgesproken. In Armenië woeden vele conflicten door el kaar heen. Etnische, politieke en godsdienstige. De wens onafhankelijk te worden, roept weerstanden op bij de machtshebbers van de communistische partij. Christenen en moslims roeren zich. Door de decentralisatie blijft veel onduidelijk van wat tot voor kort centraal geregeld werd Nieuwe vrijheid geeft ruimte voor nieuwe verantwoorde lijkheden. Maar wie niet gewend is dat een ander een me ning mag hebben, neemt te snel het besluit die man of vrouw de mond te snoeren Tegen de officiële richtlijnen in, worden vele Armeniërs hier momenteel onofficieel het slachtoffer van. Amnesty dringt aan op grondig onderzoek naar alle klachten over mishandeling, detenties en vraagt om veroor deling van schuldigen van machtsmisbruik. Joegoslavië In Joegoslavië verslechterde de situatie dit jaar snel. De stnjd tussen Kroatië en Servië heeft geen deel van het lahd onberoerd gelaten. Steeds duidelijker wordt in welke ern stige mate de mensenrechten in dit land, de laatste maanden geschonden zijn In Leusden houdt Amnesty International zich bezig met gedetineerden in Israël en de bezette gebie den en met ANOWE. Dit laatste zijn akties in West-Europa teneinde bijvoorbeeld de dienstweigeraarsproblematiek in Griekenland en Cyprus aan de orde te stellen. Tot eind december richt men zich op Marokko met een brief- schrijfaktie. Bovendien kan men meedoen met de aktie '30 jaar Amnesty' LEUSDEN- In de solidariteitswinkel in Leusden staan arti kelen uit tientallen Derde Wereldlanden. Honing uit Eri trea, linnengoed uit India, 'zuivere' koffie uit de Zuid-Ame rikaanse landen, snoepjes uit Burkina Faso. Wie voor zijn kerstinkopen naar de Solidariteitswinkel gaat, betaalt een 'eerlijke', dat wil zeggen concurrende prijs. „We huiveren van het idee dat we produkten voor zielige mensen verko pen. Het tegendeel is de bedoeling. We verkopen produkten van mensen die heel hard en heel goed bezig zijn. zaken te doen. Wat we uitsluiten is de tussenhandel. Wat we mogelijk willen houden is de samenwerking in coöperaties." In de kerstboom passen misschien de strofiguren uit San Jeronimo. Mexico. Daar vlechten alle vrouwelijke dorpsbe woners samen in een coöperatie Voor het kerstmaal is er te veel om op te noemen Zoals tonijn uit Kaap Verdië. Gevan gen op de tradionele manier, en niet met grote sleepnetten waar ook dolfijnen het slachtoffer van worden Uit Mozambique de cashewnoten. Ananas uit Vietnam Gekweekt zonder pesticiden en beter voor de boer. Kruiden uit Skri Lanka, ingevoerd zonder tussenhandel en na beta ling van een betere prijs aan de producenten. De inkoop- coöperatie gebruikt de winst voor scholings-en-vormings- activiteiten. Kaarsen en lichtjes en kerstgroen passen in aardewerk uit Allpa Een dorp in Peru waar de familie Maura een werk plaats runt voor 25 families. Voor onder de kerstboom zijn er bijvoorbeeld Indiaase produkten van zeepsteen. Schaak spelen, olifanten en kleine siervoorwerpen Allemaal ge maakt met groot vakmanschap dat loont, want de zeep- steenbewerkers krijgen een eerlijke prijs. LEUSDEN - De aula van de begraafplaats 'Oud Leusden' aan de Vlooswijkseweg is het eerste openbare gebouw in de gemeente dat het Internatio naal Toegankelijkheids Sym bool krijgt toegekend Om daarvoor in aanmerking te ko men moet aan een groot aantal voorwaarden worden voldaan, die het mogelijk maken dat ge handicapten zonder hulp van anderen gebruik kunnen ma ken van het gebouw Het gaat daarbij om een obstakelvnje toegang, voldoende brede gan gen en deuren, de aanwezig heid van een invalidentoilet, een deurbel en brievenbus op zithoogte en dergelijke. Het ITS-vignet zal donderdag met enig ceremonieel door wethou der Vroon aan de aula worden bevestigd. De openbare basisschool De Wegwijzer heeft eveneens een ITS gekregen. Voor de brand weergarage en het gemeente huis zijn aanvragen in behan deling Komend jaar zullen aanvragen volgen voor het ac tiviteitencentrum De Korf en de nieuwbouw van het jeugd- en jongerencentrum. De toekenning van het Inter nationaal Toegankelijkheids Symbool gebeurt door de Fe deratieve Nederlandse Gehan dicaptenraad op basis van keu- nngsrapportendic worden op gesteld door het Provinciaal Steunpunt Gehandicaptenbe leid. In 1992 staat een inventari satie op het programma van de scholen en de sociaal-culturele gebouwen in de gemeente. De gemeente zal in die werkzaam heden worden bijgestaan door de Duwgroep Leusden, hc-t plaatselijk platform van ge handicapten LEUSDEN - Op de carpool plaats in de nabijheid van de A-28 zijn woensdag de banden van een groot aantal aldaar ge stalde fietsen lekgestoken Eén gedupeerde eigenaar deed van het voorval aangifte bij de po litie. De politie roept eventuele getuigen op zich te melden. LEUSDEN - De gemeente Leusden is in de maand okto ber met 33 inwoners gegroeid Op 1 november stonden 27.462 Leusdenaren als inwoner van de gemeente geregistreerd De groei kwam tot stand door een geboorte-overschot van 12 mensen. In oktober stierven 16 ingezetenen, ter wijl 28 Leusdense burgers in die periode het levenslicht aanschouwden. In oktober kozen 135 mensen Leusden uit als nieuwe woon plaats. Daartegenover stonden 114 Leusdenaren. die naar el ders verhuisden, een overschot van 21. Op 1 oktober telde Leusden nog 27.602 inwoners. Dat was 140 meer dan op 1 januari van dit jaar, toen het aantal inwo ners 27.462 bedroeg. LEUSDEN - De afdeling 'Bur gerzaken' op het gemeentehuis is met ingang van 3 januari op de vrijdagavond van 19.00 uur tot 20.00 uur open voor alle handelingen, die deze atdeling ook overdag verricht. Tot nu toe kon de bezoeker op de vrij dagavond slechts bij de afde ling terecht voor rijbewijzen en paspoorten De uitbreiding van de dienstverlening is een eerste gevolg van het project 'klant vriendelijkheid'. LEUSDEN - De gemeente zal aan het rijk een stuk grond ver kopen bij de Burgemeester van de Postlaan voor de bouw van een politiebureau. Het is de be doeling dat het bureau klaar is voor de samenvoeging van een aantal politiekorpsen tot re gionale eenheden in april 1993. De rijkspolitie van Leusden en Woudenberg zal worden sa mengevoegd met de gemeente politie in Amersfoort. Met de bouw van het bureau gaat een wens in vervulling, die de Leusdense politie al jaren koestert. Het gebouw aan de Arnhemseweg voldoet niet aan de eisen om het werk op een adequaate manier te kunnen doen. LEUSDEN - Op zondag 22 de cember is er in de Dorpskerk in Leusden-Zuid een speciale kerkdienst voor mensen, die anders niet zo gemakkelijk naar de kerk kunnen. De dienst wordt geleid door ds Ruiten berg. Organist is Pieter Leeb- eek De dienst is van 18.30 tot 19.30 uur. Na afloop is er koffie en thee in 't Trefpunt LEUSDEN - Het gospelkoor 'Discipel', één van de bekend ste Nederlandse groepen in zijn soort, treedt zaterdag 4 ja nuari op in het winkelcentrum De Hamershof. Het concert vindt plaats in De Korf aan de Smidse en begint om 20 00 uur. De toegang is gratis LEUSDEN - De papier- en glasinzamcling is in ver band met de feestdagen verschoven naar zaterdag 21 december en zaterdag 28 december. Voor andere wijzingen, zoals die van de kerkdiensten en dergelijke verwijzen wij u naar de servicepagina en naar de pagina van de gemeente 'Van 't Erf'.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 17