leusder Krant. Kerst )e mensen willen weer iets van echte kerst in huis" Vrouwenkerst? Gelezen in.. )e Vrouwen Advies Commissie en de bouwplannen De Vrouwenraad wenst. En een vrouw zei Vrouwen, tunnels en sociale vaardigheid L E U S D E N M I ny Bult (50) maakt kerstgroepen Vrouwen voor Vrede Rond de kerststal ensdag 18 december 1991 Pagina 19 Kopij voor 'Haarlijn' kunt u inleveren vóór de 15e van iedere maand bij Alio Ruiter, Ploegschaar 10. tel. 943837. Alle vrouwen van Leusden. dus ook vrouwen die geen lid zijn van vrouwenorganisaties of -groepen kunnen kopij leveren. IJSDEN - In de huiskamer gt een ingelijste plaat van kerststal. Het blijkt een ooit verschenen als voor- |Jat in de Leusder Krant, ichien wel twaalf jaar gele- Lang voor Tony Bult jaar- s honderden kerstgroepen maken van keramiek. Ze akt ze voor de verkoop maar commercieel. Ieder beeldje de hand vervaardigd, stuk stuk anders. Allemaal ijnd, gestyleerd, met een r kenmerkende helderheid, frstgroepen zijn niet uit- tend geliefd bij katholie- Mensen willen weer iets de echte kerst in huis. Als enwicht voor het lekkere n en het luxe geglitter. Iets pronkelijks en moois voor de huiskamer", verklaart Bult de belangstelling ir haar werk. 'ony Bult. dochter van een eformeerd predikant en dus niet katholiek, maakt stgroepen Het waarom kan niet anders beantwoorden met 'een gat in de markt'. Ze pt geen geloofsbeleving in beeldjes, verwerkt geen oties in het oude verhaal. ,t haar drijft is het ambach- jke werk Het vinden van nieuwe klei-combinaties, het vouwen en plooien van de dun ne lapjes klei tot kleding, de nauwkeurige beschildering van de gezichtjes, het kiezen van de glazuren. Pas rond kerst krijgen de groepen de beleving die de klant wil geven. Voor de één kunstig gemaakte beeldjes in kerstsfeer, kleurend bij de gordijnen. Voor de ander de weergave van een oud verhaal en voor de derde de symboliek van een geloof Tien jaar lang maakt Tony Bult haar kerst groepen. Creatief was ze altijd al. Als kind maakte ze al sche merlampjes en prutste ze lap jes tot poppenkleren. Haar be langstelling ging en gaat naar het kleine werk. „Lekker prie gelen", bekent ze Eén van de hoogtepunten bij het maken van een beeldje is nog steeds het beschilderen van het ge zichtje. „Geen twee gezichtjes zijn gelijk Het is steeds weer afwachten hoe het penseeltje van drie haren dik. de oogjes neerzet. Hoe de uitdrukking wordt." Na haar verhuizing naar Leusden zocht ze contact met creatieve mensen. Ze kwam te recht op een keramiekcursus op de Appelmarkt. Na de Had de VAC gedacht, dat ar taak binnen enkele jaren et veel meer in zou houden, de commissievergadering imtelijke ordening van 2 de- mber weet zij wel beter. Niet leen de adviezen voor een efbare woning blijven ge- aagd, ook de richting van oonwijken in bestemmings- verkavelingsplannen komt j de VAC ter tafel. Vanuit een, vaak jarenlange, varing als huisvrouw, onder- eund door een deskundigheid e verworven wordt door cur- issen en studiedagen, beoor- ielt de VAC-vrouw niet al- woningplattegronden, aar ook de inrichting van de 'heerlijke' woensdagmiddagen waarop ze met eigen en buur kinderen in de weer kon zijn, en de kelder van het vorige huis waarin haar eerste beeldhouw werken ontstonden, vond ze haar weggetje Het was in de tijd van de Hollie Hobbie fi guurtjes van brooddeeg en ke ramiek Kleine 'Amerikaanse meisjes met een hoed op krul len en een schortje voor lange rokken. Tonnie Bult besloot in dezelfde sfeer een kerststal te maken en stuitte op wat ze nu noemt 'een gat in de markt'. Zelfredzaamheid Haar wens om kerstgroepen te maken, heeft te maken met een bevredigend gevoel van zelfredzaamheid. Haar creati viteit heeft behoefte aan het werken met klei, het figuurtjes tot leven brengen, het werken in een bepaalde stijl. Maar zou ze het niet zo intensief en lang doen als ze het doet, wanneer ze de eindprodukten niet zou kunnen verkopen. De verdien sten geven haar de plezierige mogelijkheden waarmee ze zich onafhankelijk voelt. Het idee leuke en goede dingen te kunnen doen, dankzij plezierig werk met mooie eindresultaten waarvoor ze van begin tot eind zelf verantwoordelijk is. Ze kan van de opbrengst genieten, juist doordat ze met grote nauwkeurigheid zich voor een goed resultaat heeft ingezet. In januari begint ze aan de nieuwe series. In december houdt ze uitverkoop. Haar techniek vond ze zelf. 'Mijn ei gen foefjes' omschrijft ze en thousiast. Kenmerkend voor haar techniek is het gebruik van verschillende kleuren klei Haar beeldjes zijn niet geverfd. De zwarte baard van een her der, bestaat uit zwarte klei De handjes en het hoofd van rood- bakkende klei en de kleding in prachtige combinaties van ge mengde klei. Een groep lijkt gemaakt van ingelegde hout- Tony Bult te midden van haar maaksels: .Mensen willen weer echte Kerst in huis(foto: Hans Verhorst). soorten. Het zijn kieisoorten, gemengd en gecombineerd. „De kunst is om een streepef- fect te krijgen waardoor de 'stof' van de beeldjes geweven lijkt. Een fout mengsel is nooit te herstellen." Het eerste crea tieve hoogtepunt bij het maken van een beeldje is het vinden van een goede combinatie van soms vier kleuren klei in een kledingstuk. De basis van ieder beeldje bestaat uit een taps toelopende koker, gemaakt van een dun lapje kiei. Daar omheen en daarop 'kleedt' Tony Bult haar beeldjes aan, met al dan niet gemengde 'lap jes' klei van hooguit een halve centimeter dikte. Aan de on derkant van ieder beeldje is de combinatie en opbouw goed te herkennen Zodra de klei 'leer- droog' is, wordt het kopje be schilderd. Daarna krijgen kopje en handen een waslaagje waardoor ze dof blijven, ook nadat de rest geglazuurd is. De krulletjes van de schapen en in de baarden steekt ze met ein deloos geduld stuk voor stuk met een naald In de kleding wordt soms structuur aange bracht door afdruk van linnen of zelfs meebakken van katoen Het katoen verbrandt met achterlating van de structuur. Het glazuren vraagt opnieuw om experimenten „Ik hou van uitdaging", verklaart Tonny. „Pas kwam hier een mevrouw met een stukje gordijnstof. Ze wilde een bijpassende kerst groep in een moeilijke kleur groen Na enig geexpenmen- teer waarbij ik glazuurpoeder i door de klei mengde kwam ik tot het gewenste resultaat. „Het verbaast mensen vaak dat ik geen behoefte heb om iets anders te maken dan kerst groepen. Nu al tien jaar lang Ik kan alleen zeggen dat ik streef naar nog meer perfectie Het geeft zo'n rust om zo'n fi guurtje te maken. Ieder beeldje heeft een eigen uitstraling Het is geen serie- en zeker geen mallenwerk. Soms maak ik wel drie groepen in dezelfde klei- combinatie maar dan wil ik graag weer wat anders probe ren. Wat mij blijft drijven is dat wat uit mijn handen komt figuurlijk èn letterlijk waarde heeft voor een ander" Van een strook aliminumfo- lie maakt Tony Bult in een handomdraai de gestyleerde omtrek van een kerststal. Meer is bij haar groepen niet nodig. De kerstgroep als stijlprodukt naar de trend van het jaar. Vo rig jaar rose, dit jaar meer aardkleuren. Op een donkere ondergrond, met een klein kaarsje, zie je kinderneusjes boven tafel uitsteken Op oog hoogte met de lieve figuurtjes die dan ineens een hoop te zeg gen lijken te hebben ruimte bereikbaarheid van scholen en winkels bijvoor beeld; veilige fietsroutes; so ciale veiligheid (goede ver lichting op achterpaden), etc., etc. Bij de inspraakronde van de structuurschets van Leusden heeft ook de VAC haar advies gegeven en het stemt tot tevre denheid dat ook gemeente en provincie haar zienswijze de len. Het bouwen in de PON- driehoek ziet de VAC als een positieve ontwikkeling, waar door de leefbaarheid van Leus- den-Zuid bevorderd zal wor den. Immers het draagvlak van de zo broodnodige supermarkt wordt vergroot; de bibliotheek „De Boekenmolen" houdt haar bestaansrecht en de toenemen de vergrijzing kan in de Zuidzij zijn rustpunt vinden. Maar eerst zal de invulling van de Hamershof de aandacht van de VAC-vrouwen vragen. De ontwerpen van de ap partementen, bij voorkeur voor ouderen gezien de ligging nabij winkels etc. zullen op hun bruikbaarheid getoetst worden. De globale inrichting van het gehele gebied is reeds aan de orde geweest, maar daarmee liggen de details nog Bestaat er zoiets als „vrouwenkerst Nee, ik denk van niet En alleenstaande vrouwen dan? Hoe gaan die om met kerst dagen? En vrouwen met een partner, met kinderen, maken zij er een typisch ..vrouwenkerstfeest" van7 Kerstfeest is. hoe je er ook over denkt, een feest (of een klein feestje) van licht, van proberen over je eigen kleine en zorge lijke wereldje heen kijken naar een ander, proberen - als dat mogelijk is - in deze dagen die ander op te zoeken, bij je te ragen. Het hoeft niet per se een kostbaar feest te worden om met één of meer anderen bij elkaar te komen, eten en drinken is belangrijk en kan de gezelligheid verhogen, aandacht heb ben voor elkaar is het meest belangrijke van dit feest. Dat kun je doen bij de kerstboom, gezeten voor de televisie (zelfs dan door samen een leuk, aardig of interessant programma te bekijken) in de buurt van een kaars of vele kaarsen. Bedenk zelf maar noe je het zou kunnen en willen vieren, maar het moet van ,jou uitgaan en niet van „die ander En meestal is het de vrouw die de lusten en lasten van het kerstfeest draagt, de een wat steunend omdat er elk jaar meer voor komt kijken, de ander opgewekt omdat ze nu eindelijk met voor zo'n groot gezelschap alles hoeft te regelen, maar ook de moderne man levert zijn aandeel in het vooraf bera men van wat gezellige dagen Kortom, probeer met je vrouwelijke eigenschappen, wat de buitenwereld daarover ook voor gedachten heeft, het feest van Licht en Aandacht te organiseren en te beleven, met één enkel dierbaar mens om je heen, of met meer. Is de kerst dan toch een Vrouwenkerst? Liesbeth Takken Steeds meer zie je ze Kerst shows bij de super-tuin-toko. Een must in deze tijd. We moeten onze boodschap pentassen vóór het winkelen wél even afgeven bij de kassa. Natuurlijk zijn wij niet dege nen die de kerstballen onbe taald in de tas laten vallen. Er zijn anderen, die het wél doen. Zelfs in kersttijd' Overigens wordt dat dubbeltje dat onze winkelier per bal door diefstal kwijt is, allang doorbe rekend in de prijs die wij beta len Kerst of niet! Bloembollen hebben plaats gemaakt voor kerstballen. Tuinkabouters voor kerstfi guurtjes. Wat dachten we dit jaar van een paarse kerstboom, hier en daar opgesierd door een fon kelend gouden detail7 Ook de engeltjes hebben paarse gewa den. Zelfs in de hemel volgen ze de mode. We krijgen rieten kerstman netjes uit Joegoslavië Joego slavië krijgt van ons een vre desmacht En kerstballen van Taiwan, terwijl dat land van ons duikboten krijgt. Vrede op aarde Grote, sterke mannen met verweerde gezichten en aarde onder de nagels adviseren over de aanschaf van kerstbomen Welke boom kunnen we kie zen? Een kerstboompje zonder kluit, ongeneeslijk ziek maar goedkoopEen dennetje met kluit, zwaar ziek en iets duur der. Een blauwspar, duur, maar een sieraad voor de tuin? Als de spar het in de tuin ten minste redt. Of een zeer kost bare kunstboom, altijd naald houdend met een oneindige, nooit afbreekbare levensduur? En toch, ik ben dol op kerst mis Ik houd van die rustige sfeer. Een sfeer, die voor som migen religieus, voor anderen spiritueel en voor mij gewoon huiselijk is Ik houd van de geur van dennetakken en bran dende kaarsen De gezelligheid van een mooi gedekte tafel. Maar vooral houd ik van vre de op aarde En dat mag best met wat minder franje. Marjolijn van Gelder. Op de afdeling kerstpresen tjes zijn houten doosjes uit Sri Lanka te koop met daarop in hel Engels de tekst: ,,Voor ie mand die alles al heeft". lang met vast De VAC heeft al bij de allereerste plannen ge pleit voor een openbaar toilet op het Erf. Wanneer het be stemmingsplan van 't Vliet in ontwerp gereed is, zal de VAC haar inspraak geven en bij de eerste bouwtekeningen kan zij de dan nog niet bekende bewo ner vertegenwoordigen en na mens hem de woonwensen kenbaar maken. Om deze wensen te leren kennen houdt de VAC woonge- rief-onderzoeken onder bewo ners van woningen, die door de VAC beoordeeld zijn, zoals onlangs is gebeurd bij de ap partementen van de Zaaier De verwerking van de antwoorden van dit onderzoek ligt bij het Landelijk Contact van de VAC's en zal binnenkort be kend gemaakt worden Alles bij elkaar genomen ligt er voor de VAC-vrouwen werk genoeg in het verschiet, boeiend en dankbaar werk de VAC Lcusden secretariaat: Mevr. N. Ochse. Gelezen in het Nieuwsbulletin van de Ncd. Vrouwenraad. Starterskrediet: belangrijk voor vrouwen die vanuit de bij stand een eigen bedrijfje willen starten! Staatssecretaris Ter Veld heeft een besluit genomen dat het mensen met een uitkering, die een eigen bedrijfje willen starten iets gemakkelijker kan maken 1 november jl was de startdatum om een krediet van 40.000,- te krijgen Tot nu toe was dit 25 000,-. Achter grond van dit besluit is dat het gebleken is dat naarmate een starter meer investeert, de kans van slagen, die al zeer re delijk is, verder toeneemt. Op grond van dit zogenaamde „Bijstandsbesluit" kunnen uitkeringsgerechtigden een le ning krijgen om een bedrijfje te starten. Ook kan hun inkomen maximaal drie jaar lang wor den aangevuld tot het bij standsniveau. Aan te vragen bij de sociale dienst van de eigen woon plaats. In het Verkeersplan is een tunnel onder de Groene Zoom gepland even ten Zuiden van de B de Beaufortweg Vanuit het oogpunt van ver keersveiligheid een goede zaak. vanuit het oogpunt van sociale veiligheid een bijzon der slechte zaak. Men wil nl. de oversteekmoge- lijkheid over de Groene Zoom voor fietsers onmogelijk ma ken Fietsers worden dus ge dwongen ook in het donker via de tunnel te gaan Voor vrouwen een onaan vaardbare zaak. Verschillende vrouwengroepen, de ENFB en de werkgroep voor het langza me verkeer hebben dit reeds aan de gemeente kenbaar ge maakt De gemeenteraadsle den moeten hierover op 16 ja nuari beslissen De oversteekmogelijkheid over de Groene Zoom voor fiet sers moet behouden blijven. Vindt u dit ook, neem dan kontakt op met Betty Dirks, tel 946494. Vrouwen, let op uw zaak! Betty Dirks. Deze schnjfactie is door Vrouwen voor Vrede, Leusden aangeboden aan mensen bijeen in de Kom op zondag middag 1 december. Het thema van deze bijeen komst was „Laten we niet in de weg staan van de hoop". De middag was georganiseerd door de werkgroep Vrede van het Conciliair Proces en Vrou wen voor Vrede Leusden Ingegaan werd op het conflict tussen de Joden en de Palestij- nen mede in relatie met het Joodse geloof, de Islam en het Christendom. Vrouwen voor Vrede, Leus den bood kaarten aan, die naar de Israëlische autoriteiten ge stuurd worden. De tekst luidt als volgt: We protesteren tegen: 1. Marteling, speciaal sexuele kwelling tegen Palestijnse vrouwelijke gevangenen. 2 De onmenselijke omstandig heden in Israëlische gevange nissen en ondervragings-cen- tra. We vragen om: 1 De vrijlating van alle Pale stijnse vrouwelijke politieke gevangenen. 2 Goede medische voorzienin gen en verbetering van levens omstandigheden voor alle vrouwelijke gevangenen. Wilt u ook meedoen aan deze schrijfactie. bel dan naar Betty Dirks. contactvrouw van Vrouwen voor Vrede. Leusden, tel 946494; de kaart wordt u dan thuis bezorgd. De KPO Leusden viert kerst op 17 de cember in boerderij „Groot Krakhorst", waarbij de kerststal centraal staat De KPO heeft zelf een prachtige oude kerststal, deze is geschonken door de zusters uit Leusden. Deze avond ver telt een van onze leden ons, haar beleving rond de kerststal vanuit een andere geloofs overtuiging. Heel boeiend om te horen wat haar zo trok naar die katholieke kerk. Daarnaast zal er een kleine expositie zijn van bijzondere kerststallen. Van de handen van Jeanne Huis in 't Veld zijn kerstgroe pen te zien van verschillende technieken nl houtsnijwerk, boetseren en beeldhouwwerk. Haar werken stralen bescher ming, geborgenheid en verte dering uit in moeder en kind figuren. Zij houdt van werken met warme materialen, en is niet beperkt tot het maken van kerstgroepen alleen. Leuk is nog te vermelden dat Jeanne het wassen kerstkind van de KPO kerststal gerestaureerd heeft. Van mevr M Nelissen is een prachtige kerstgroep te zien, door haar gemaakt van haak- en breiwerk. Van Tonny Bult zul len we ook enkele van haar zelfgemaakte kerstgroepen zien. Zij boetseert. Van Her- mien Gierman uit haar verza- melii g kerststallen een Nige- naarse en Mexicaanse die zij zelf kocht tijdens haar verblijf in deze landen en daar kerst vierde. Weer terug in Neder land ontstond bij haar het idee om een verzameling te begin nen, waarvan enkele te zien zijn. Verder werken aan deze avond mee het „Vocaal ensem ble" onder leiding van dirigent Gerard Wijnands, zij zingen voor ons het Oratoriumi van Müller. Dit alles afgewisseld met sa menzang hopen wij allen een sfeervolle avond te beleven Rond de Kerststal. en een ge zond en verrassend Nieuwjaar. Wenst allen die alleen zijn deze dagen, de moed toe om de draad niet los te laten. Wenst allen die ziek zijn, kracht en sterkte toe. Wenst allen die een groot ver driet hebben te dragen, het ko mend jaar toe, weer lichtpun tjes te gaan ontdekken. Wenst alle besturen van de aangesloten organisaties veel creativiteit en enthousiasme toe en daardoor een bruisend verenigingsleven voor het jaar 1992. EN EEN VROUW, die een kindje aan haar boe zem drukte, zei: Spreek tot ons over kinde ren. En hij zeide: Je kinderen zijn je kinde ren niet. Zij zijn de zonen en doch- teren van 's levens hunke ring naar zichzelf. Zij komen door je, maar zijn niet van je, en hoewel zij bij je zijn, behoren ze je niet toe Jij moogt hun geven van je liefde, maar niet van je gedachten, want zij hebben hun eigen gedachten Jij moogt hun lichamen huisvesten, maar niet hun zielen, want hun zielen toeven in het huis van mor gendat je niet bezoeken kunt, zelfs niet in je dro men. Je moogt proberen hun ge lijk te worden, maar tracht hen niet aan je gelijk te ma ken. Want het leven gaat niet terug, noch blijft het dra len bij gisteren. Jullie bent de bogen, waar mee je kinderen als leven de pijlen worden wegge schoten. De boogschutter ziet het doel op de weg van het on eindige en hij buigt je met zijn kracht, opdat zijn pij len snel en ver zullen vliegen. Laat het gebogen worden door de hand van de boog schutter een vreugde voor je zijn. want zoals hij de vliegende pijl liefheeft, zo mint hij ook de boog die standvastig is.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 19