alleicommissie wil natuur en landbouw it elkaar trekken in Gelderse Vallei Leusder Krant Mensenredder onderscheiden Valleicommissie ingesteld om beleid vorm te geven Achterhaald door de actualiteit? -inmiddag presentatie eerste gedeelte concept-Plan van Aanpak: 'en ;ordrecette In KPJ-revue Insigne voor oorlogsgewonde Jaarverslag SOHA Fotoclub in oprichting Verontruste Leusdenaren CD-speler gestolen ensdag 18 december 1991 tari, 1526 C ARNEVELD - De Val- ommissic wil in de Gel- se Vallei een duidelijke- cheiding tussen natuur landbouw. Globaal ge en zou het centrale deel de Vallei meer voor na- r gereserveerd moeten den. De landbouw zou r een stap terug moeten n. Grote delen van de jeenten Ede en Barne- worden daarentegen rt gezet voor de land- w. Dat staat te lezen in concept-Plan van Aan- van de Valleicommis- Vanmiddag worden de- van het plan gepresen- d tijdens de vergadering de commissie in het tense raadhuis. Sen nieuw ontwikkelings- ipectief voor de Gelderse ei is nodig Een perspectief r de landbouw, de natuur indere functies in het ge- Het moet zicht bieden op le ruimtelijke condities rin deze functies zich weer nen ontwikkelen," zo be- het hoofdstuk 'Visie' van Plan van Aanpak. Het moet pectief bieden op „maxi- e kansen om ongewenste h vikkelingen te keren, zodat pgai fzienbare termijn weer een gezonde milieukwaliteit bin nen bereik komt Daarvoor is een proces van vernieuwing nodig vinden de schrijvers van het stuk. ,,Een vernieuwing die betrekking heeft op de agrari sche sector en op de ruimtelijke hoofdstructuur Het gaat in het Plan van Aanpak om een visie op de noodzakelijke en gewenste ontwikkeling in grote lijnen: geen wenselijk eindbeeld. ..Essentieel" noemen de op stellers het ,,op gang brengen en versterken van een dyna miek in de landbouw." Een dy namiek waarbij door de boeren (in de Vallei gaat het om een kleine vijfduizend agrarische bedrijven) wordt ingezet op ontwikkelingen die zicht bie den op, en garantie bieden voor economisch gezonde en duur zame landbouw en een ver schuiving en hergroepering van het produktievolume in de Vallei." Dat laatste moet voor al leiden tot een duurzame landbouw maar moet ook tot vernieuwing en herstel van de landschappelijke en ecologi sche structuur. Produktiecapaciteit Een economisch gezonde en duurzame landbouw betekent voor de agrarische bedrijven in de Vallei dat ze zich op termijn voor drie keuzes gesteld zien: HTERVELD - De revue van Achterveldse katholieke ttelandsjongerenorganisa- KPJ, die onlangs twee keer een uitverkocht Ons Ge bouw is opgevoerd, heeft de re cord-recette van 1725,- op geleverd. Dat bedrag is dins dagavond officieel overhan digd aan Kees Straver, voor zitter van de Achterveldse af deling van 'De Zonnebloem'. De overhandiging vond plaats in café De Hessenkar, waar te vens een video te zien was van de succesvolle opvoeringen. schaalvergroting met daarbij een veel kleinere milieubelas ting. omschakelen op speciali satie door bijvoorbeeld andere teelten of inkomen uit natuur beheer of geheel of gedeeltelijk stoppen. Uitgegaan wordt van een verschuiving van het produk tievolume in de Vallei. Dat wil zeggen dat als een boer stopt of zijn bedrijf extensiever maakt, zijn produktiecapaciteit in de Vallei door andere boeren wordt overgenomen. Die kun nen op hun beurt daardoor een gezonde en mineralen-effi ciënte (met veel minder scha delijke uitstoot van ammoniak, nitraat en fosfaat) bedrijfsvoe ring Hiermee komt de com missie belangrijk tegemoet aan de wensen van boeren in de Vallei. In de Gelderse Vallei is mo menteel nog steeds sprake van een grote verweving van func ties. Doordat alle functies door elkaar voorkomen, belemme ren ze elkaar over en weer in hun ontwikkelingsmogelijkhe den. Het gaat hierbij vooral om natuur en landbouw. Daarom vindt de Valleicommissie, dat de functies uit elkaar getrok ken moeten worden, „zodat hinderrelaties afnemen en de ontwikkelingruimte toe neemt." Uitgangspunt is daar om een grotere scheiding tus sen natuur en landbouw. Een deel van de Vallei wordt aan gewezen voor natuurfuncties en ander deel voor landbouw. Globaal kan gezegd worden dat de nadruk natuur vooral komt te liggen op de strook tus sen Voorthuizen/Putten/Nij- kerk, Barneveld en Hoevela ken, Veenendaal en Leusden en tenslotte tussen Wageningen, Veenendaal en Rhenen. In dit1 gebied komen agrarische be drijven in aanmerking voor een beheersovereenkomst of een reservaatsovereenkomst. Bij beheersovereenkomsten ver bindt de boer zich aan afspra ken over het tijdstip van maai en, de bemesting en het onder houd van de landschapsele menten De strook is bij uitstek geschikt voor natuurontwik keling en bosaanleg In dit ge bied zal sprake zijn van een afname van de produktiecapa citeit voor de landbouw Het vrijkomende produktie volume wordt echter elders in de Vallei weer benut. Het gaat daarbij vooral om de strook ten noordoosten van Nijkerk tot Harderwijk, ten westen van Putten, de landbouwgronden rond Hoevelaken, het gebied ten oosten van De Harselaar en Barneveld, ten westen van Lunteren, tussen Ede en Vee nendaal en iets ten zuiden van Ede. Hier krijgt de landbouw alle ruimte. Volgens de Valleicommissie moeten verschillende beleids instrumenten worden afge stemd op dit streven. Het gaat hierbij om bijvoorbeeld het verplaatsingsbesluit (de regel is nu dat verplaatsing van de mestproduktie naar elders of naar een ander bedrijf niet is toegestaan), de hinderwet (met name de ecologische richtlijn) en ro-instrumenten als be- stemmings- en streekplan. Uitbouw natuur Wat betreft de ecologische hoofdstructuur valt er ook nog heel wat te sleutelen aan de Vallei. Het gebied ligt inge klemd tussen de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwe In de Vallei zelf liggen verspreid natuurwaarden. Van belang zijn vooral de landgoedbossen met heiderestanten tussen Putten en Nijkerk en Scher- penzeel/Renswoude, de schra le gooilanden in het Binnen veld en diverse kwëlzories. De Valleicommissie wil in de genoemde strook midden door de Vallei de bestaande natuu relementen uitbouwen en met elkaar in samenhang brengen. Belangrijke kerngebieden moeten aan elkaar gekoppeld worden. Streven is bijvoor beeld de Heuvelrug en de Velu we aan elkaar te koppelen via een zogenaamde natte ecologi sche verbindingszone langs de Lunterse Beek. Er blijft in die zone overigens plaats voor landbouw, maar dan wel ex tensieve landbouw. Volgens de Valleicommissie gaat het hier bij om zo'n 4500 hectare. Het streven is de grenzen in 1992 en 1993 vast te stellen. „Binnen het gebied weet men zich dan verzekerd van de mogelijkheid tot het afsluiten van beheers overeenkomsten danwel tot verkoop van gronden als reser- vaats- en natuurontwikke lingsgebieden. Milieu De milieubelasting met ni traat, fosfaat en ammoniak moet teruggedrongen worden vindt de commissie. Er zijn drie oplossingsrichtingen: maatregelen op bedrijfsni veau, het ontwikkelen van een 'milieu-infrastructuur' (groot schalige mestverwerkign, transport en inzameling van mest), sanering van vervuiling veroorzaakt door huishoudens, campings en bedrijven. Voor ammoniak is een extra inspan ning vereist boven het al voor gestelde beleid (mestopslag af dekken, uitrijverbod, onder- werkverplichting) van de rijksoverheid Voor wonen, met-agrarische bedrijvigheid en recreatie is en blijft ook plaats in de Vallei. De landbouw is daarbij ge diend met een concentratie van stedelijke en recreatieve func ties buiten het 'landbouwge bied' en duidelijke scheiding in ddv gebied. Voor sommige boe ren zal recreatie een aantrek kelijke inkomstenbron kunnen zijn. Ook „extensief opgezette en groen ingepakte woonclus- ters" in het buitengebied sluit de commissie niet uit. Agrarische gebouwen Leegkomende agrarische ge bouwen kunnen in de natuur- ontwikkelingszones gebruikt worden voor andere functies. In het landbouwgebied moet echter de voorkeur gegeven worden aan slopen. De kans bestaat namelijk dat andere functies de landbouw in dat gebied anders gaan belemme ren, vindt de commissie Vanmiddag buigt de Vallei commissie zich in het Puttense raadhuis over het concept- Plan van Aanpak voor zover het nu klaar is Aan de hand van de besprekingen wordt be paald of men op deze manier doorgaat of niet. Als de com missie zich kan vinden in de huidige manier van aanpak kan het definitieve concept plan op 5 februari worden ge presenteerd. BARNEVELD - De ministeries van Volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM), Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij (LNV) en Verkeer en Waterstaat sloten op 24 juli 1989 een overeen komst met de provincie besturen van Utrecht en Gelderland. De overeenkomst was een uitvloeisel van njks- en provinciaal beleid. De ovei heden tekenden daar mee de intentieverklaring om samen met de bewoners van de Gelderse Vallei een proces van vernieuwing op gang te brengen. Dit pro ces van vernieuwing zou gericht moeten zijn op ver mindering van de milieu belasting. verbetering van de ruimtelijke kwaliteit en op een veilige en duurzame landbouw, niet boven de toekomstige milieunormen in een vernieuwd land schap. Om dit proces vorm te geven is de Valleicom missie in het leven geroe pen In deze commissie werken betrokkenen van overheid, bedrijfsleven en belangenorganisaties (na mens bijvoorbeeld de boe ren en de milieuorganisa ties) samen. De Valleicommissie pre senteert op 5 februari 1992 haar concept Plan van Aanpak voor de Vallei. Vandaag, woensdag 18 de cember, wordt een deel van dat plan alvast besproken. Alle maatregelen vanuit Den Haag ten spijt lijken de milieunormen in de Vallei niet haalbaar, daar om is extra beleid nodig De Gelderse Vallei heeft daarom de status van ROM-gebied gekregen Djt vanwege de milieubelas ting en vanwege de ligging tussen natuur- en recrea tiegebieden van nationale betekenis: de Veluwe, de Utrechtse Heuvelrug en de Randmeren. Deze drie ge bieden zijn voor verzuring en uitspoeling van fosfaat en nitraat bijzonder ge voelig. Het Plan van Aanpak van de Valleicommissie moet aangeven hoe dit ex tra beleid inhoud gegeven kan worden en wat de uit eindelijke positieve effec ten hiervan zijn. WSDEN - Winkelcentrum De Biezenkamp is deze week ver- aid met een beeld van de Amsterdamse kunstenares Maria andorf. Dinsdag werd het 1.68 meter hoge kunstwerk op zijn kkel in het hart van het centrum geplaatst liet karwei werd klaard door werknemers van de firma Schoonhoven, die het Ield eerder die dag ophaalden bij de gieterij in Rumpt. De nstenares was zelf naar Leusden gekomen om te kijken of het eld op de juiste manier op zijn voetstuk werd gezet. Het is een land bronzen beeld op een plateau Volgens een woordvoerder van Stichting Kunstkwartier, die de anciering en de plaatsing van het kunstwerk regelde, moet het eld uitnodigen in de rechtstreekse omgeving er van te gaan ten. Het bedrag van f 30.000,— werd door verschillende dona- s van gemeente en bedrijfsleven gefinancierd. 2 Met het beeld is voorlopig de doelstelling van de Stichting mstkwartier gehaald, om elke twee jaar een kunstwerk m usden te plaatsen. Wethouder Vroon van Cultuur zal het beeld nderdag om 16.30 uur onthullen. LEUSDEN - Leusdenaar Groenestein heeft vandaag (woensdag 18 december) uit handen van burgemeester Pa- nis het 'draaginsigne voor ge wonden' opgespeld gekregen. Bij het insigne hoort een oor konde. Groenestein kreeg de onder scheiding in verband met een verwonding die hij opliep als lid van een patrouille die na dè oorlog in Nederlands-Indië op Japanse tegenstanders stuitte. Het draaginsigne maakt on derdeel uit van het zogenaam de veteranenbeleid van de re gering. Het is de bedoeld voor alle gewonde Nederlandse mi litairen, die het land dienden in oorlogstijd of omstandigheden die daarmee te vergelijken zijn. Hoewel het niet gaat om een officiële koninklijke onder scheiding, is het bedoeld om alsnog respect en waardering te betonen aan diegenen die in de oorlog offers hebben ge bracht. LEUSDEN - De stichting op vang en herstel van alcoholici (SOHA) heeft in 1990 384 cliënten de helpende hand ge boden. Een deel daarvan (72) is doorverwezen naar instanties als verslavingsklinieken, her stellingsoorden. ziekenhuizen, RIAGG en PAAZ. Dat is op te maken uit cijfers die de stich ting in het jaarverslag over 1990. In het jaarverslag schrijft de SOHA dat in 1990 een opval lende stijging te zien was van het aantal partners van drank zuchtigen of andere direct be trokkenen, dat zich tot de stichting wendde voor hulp. In absolute cijfers uitgedrukt steeg dat aantal van 129 in 1989 naar 181 in 1990. Van de 203 drankverslaaf- den die zich in 1990 tot de SOHA wendden, waren 144 van het mannelijk geslacht. De SOHA is een regionaal werkende stichting en is ge vestigd in winkelcentrum De Biezenkamp aan de Asschat- terweg. LEUSDEN - Jacco van der Kuilen, fotograaf in dienst van Foto Muns op De Biezenkamp, en zijn Leusdensc compaan Arie Visser houden momenteel een enquête om de belangstelling te peilen voor de oprichting van een Leusdense fotoclub Van der Kuilen ,.Het is in dit stadium nadrukkelijk nog niet de bedoeling leden te werven voor een vereniging in oprichting. We willen in contact komen met enigszins gelijkgestemde zielen, om eens te kijken of het oprichten van een club in Leusden zin heeft Het tweetal heeft voor dat doel een enquêteformulier ontworpen, waarop belangstellenden een aantal vragen dienen te beantwoorden. Van der Kuilen. „Begin of medio januari nemen we contact op met de inzenders van het formulier om een afspraak te maken." De formulieren zijn verkrijgbaar bij Foto Muns en kunnen daar ook weer worden ingeleverd. Belangstellenden kunnen vragen naar Jacco van der Kuilen, telefoon. 947080 (Foto Foto Muns) LEUSDEN - Het comité van Verontruste Leusdenaren dringt er in een brief aan de gemeenteraad op aan een be slissing over het bestemmen van de Pon-driehoek voor toe komstige woningbouw uit te stellen. Het comité, dat zelf fel tegenstander is van woning bouw op die plek, vindt de be sluitvorming te overhaast. Het LEUSDEN - Uit een woning aan de Heiligenbergerweg is in comité vraagt de raad dan ook een definitief besluit uit te stellen tot meer duidelijk is ge worden over een regionale en provinciale visie over de wo- ningbouwproblemen in het ge west Eemland. De raad neemt donderdag 19 december een principebesluit over het gebied. Zoals de kaarten nu liggen, zal de poli tiek het voorstel van het colle ge steunen. de nacht van woensdag op don derdag een CD-speler gestolen De inbrekers kwamen de wo ning binnen door een achter ruit te verbreken. Behalve de CD-speler, die een onbekende waarde vertegenwoordigde, wordt er niets vermist. LEUSDEN - Dat actualiteiten elkaar razendsnel kunnen opvolgen, bleek deze week maar weer eens. Maandag werden langs de Tabakssteeg in Leusden-Zuid, in het door woningbouwplannen bedreig de gebied de Pon-driehoek, protestborden opgericht om de politiek er nog eens op te wijzen dat ze donderdag op haar schreden dient terug te keren en het gebied met rust te laten. De borden stonden er echter nog niet. of de provincie kwam met de mededeling dat men daar de Pon-driehoek ook niet ziet zitten. De aandacht verlegt zich nu weer naar Leusden-West', als het aan gedeputeerde staten ligt. Het is evenwel de vraag of de Leusdense politici zich de jongste schijnbeweging van de provincie wil laten welgevallen. Zodat het voor de beschermers van de Pon-driehoek zaak blijft op de tellen te blijven passen. (Foto: Daan Bleuel) LEUSDEN - Uit handen van burgemeester Panis heeft Mirjam Verkamman afgelopen vrijdag een onderscheiding ontvangen van de stichting Maatschappij tot Redding van Drenkelingen De Leusdense kreeg een ere-medaille van de stichting, omdat ze deze zomer, op 11 augustus, door kordaat optreden het leven redde van de toen anderhalf jaar oude Siham El Amry, die te water was geraakt. Mede dooreen artikel in de Leusder Krant, die exclusief over de reddingspoging berichtte, werd de aandacht van de stichting voor het voorval getrokken. Mirjam Verkamman snelde te hulp toen in haar buurt, in de nabijheid van de Wilgenlaan, het kind in het water terecht was gekomen. Omstanders hadden de drenkeling inmiddels op het droge, maar het kind vertoonde op dat moment geen teken van leven meer. Het hartje stond stil en er ivas geen ademhaling waarneembaar. Pogingen van de redders om het kind te reanimeren hadden tot dan toe geen resultaat, wat vooral aan een gebrek aan deskundigheid geweten moest worden. Mirjam Verkamman, in het bezit van een EHBO-diploma, aarzelde geen moment en paste mond-op-mond beademing toe. Spoedig daarna begon het kindje tekenen van leven te vertonen Het kind is daarna naar het ziekenhuis vervoerd waar het nog één nacht ter observatie verbleef Daarna kon het weer naar huis. De Leusdense politie heeft mevrouw Verkamman bij de stichting Maatschappij lot Redding van Drenkelingen voorgedragen voor een medaille

Leusder Krant | 1991 | | pagina 21