.Leusder Krant. Uevek MOP 1H H1*? Het weer in eigen regio Droogte voorbij vee jaar voor gewapende overval rachtwagenchauffeur vaar gestraft voor Ddelijk ongeluk A-28 wrnfi L E U S D E N and Feestweek bibliotheek Facelift voor 'De Vingerhoed' Woningbouw bij de Pon Meningen Homofobie en lesbo's Vietnamezen uitgewezen DflNj Geelgors ÜM) nsdag 18 december 1991 Pagina 23 iUSDEN - Tegen een 25- e overvaller van de Leus- Bondsspaarbank Mid- Voord- en Oost-Neder- is maandag voor de chtse rechtbank twee jaar ngenisstraf geëist. Bij de al, op 13 september dit hield de man een klant leesmes voor de keel. De bedroeg 2975 gulden, de bewuste dag was de, al zwaar aan drugs ver- de, verdachte in paniek akt. Al enkele weken pro- de hij tevergeefs een plaats machtigen in een afkick- rum. Toen dat weer niet en hij ook geen geld of s meer had, besloot hij tot persing. Het geld gaf hij in tvond in Amsterdam weer ian cocaïne. ie dagen later verkeerde eer in dezelfde situatie als lag van de overval. Uit t dat hij weer in moeilijk- n zou raken, stapte hij zijn huisarts. Daarop gaf ichzelf aan bij de politie, ens zijn advocaat, mr. J. Galama, was de overval uit sluitend een poging geweest om alsnog in een afkickcen trum te komen. De raadsman wees op het amateurisme waarmee zijn cliënt te werk was gegaan. De verdachte had zichzelf niet on herkenbaar gemaakt. In de consternatie liet hij zijn fiets achter bij de bank en later zijn jas en het mes in de trein. „Hij handelde in een vlaag van ver standsverbijstering. Vooraf had hij cocaïne gebruikt, va lium geslikt en bier gedronken. Hij was zichzelf niet meer", al dus mr. Galama. Tijdens de zitting liet de ver dachte weten dat hij in een the rapeutische gemeenschap wil worden geplaatst om van zijn verslaving af te komen. Mr. Galama vroeg daarom aanhou ding van de zaak, zodat de cliënt eerst kon worden opge nomen. De voorzitter van de rechtbank, mr. R. Meertens, had haar twijfels over de moti vatie van de man om af te kic ken. „U bent al eerder in be handeling geweest, maar daar bent U steeds weggelopen", al dus de rechter. De officier van justitie, mr. J. Heitlager, vond dat hulp aan de verdachte niet de hoogste prioriteit had. „Dit is een heel ernstig feit. Er moest zelfs een psychotraumateam worden worden ingeschakeld om de klanten en de baliemedewer kers te helpen. Het is natuur lijk mooi als mijnheer wordt geholpen, maar hij zal toch zelf moeten afkicken", aldus mr. Heitlager. In haar eis hield zij rekening met een eerdere ver oordeling van de man wegens een poging tot diefstal waarbij hij iemand zwaar lichamelijk letsel toebracht. De rechtbank doet op 30 december uitspraak. e JSDEN - Een gevangenis- if van zes weken, waarvan voorwaardelijk, tweedui- 1 gulden boete en een voor- irdelijke rijontzegging van jaar. Dat legde de echtse rechtbank vrijdag tan een 28-jarige vrachtwa- chauffeur uit het Duitse •enburg wegens het ver saken van een ongeval met elijke afloop op de A28 bij sden. Tegen de man was weken cel, waarvan twee een voorwaardelijk, en een erbod van een jaar geëist. rechtbank achtte bewezen de chauffeur onvoorzich- en zonder enige vetkeers- •dzaak gedeeltelijk over de chtstrook had gereden. >r de rechtbank was vast JSDEN - In winkelcen- n De Hamershof is woens- avond een vuilcontainer in id gestoken en volledig uit- rand. Het brandje veroor- kte enige schade aan een el. De container stond op de inkplaats en moet rond 15 uur zijn aangestoken. komen staan dat de auto van het slachtoffer geheel op de vluchtstrook had gestaan en niet, zoals de verdachte be weerde, deels op de rijbaan Het ongeluk gebeurde in de vroege ochtend van 1 decem ber '89. Op de vluchtstrook stond een personenauto met pech. Noch de gewone verlich ting van de auto, noch de knip perlichten waren aan en de be stuurder had ook geen geva rendriehoek neergezet. Door de duisternis zag de chauffeur van de vrachtwagencombina tie de auto te laat en reed met volle vaart achterop. Het slachtoffer raakte beklemd onder zijn eigen auto en over leed later aan zijn verwondin gen. De verdachte werd ook schul dig bevonden aan overtreding van het rijtuigenbesluit. Uit de tachograafschijf bleek dat de vrachterwagenchauffeur ten tijde van het ongeval al bijna veertien uur achter het stuur zat. In het rijtijdenbe sluit is bepaald dat de maximale rijtijd tien uur be draagt. Omdat de zo lang op zijn rechtszaak had moeten wachten, besloot de rechtbank geen onvoorwaardelijk rijver bod op te leggen LEUSDEN - In verband met de officiële opening van de ver bouwde bibliotheek, die afge lopen vrijdag plaatsvond, is een speciale feestweek georga niseerd met tal van activitei ten. De feestweek duurt nog tot en met zaterdag 21 december. Vanavond treedt in het ka der van de heropening van de bibliotheek het duo Lenny Kuhr en Herman Pieter de Boer op in De Korf. Het paar brengt het programma 'Kuhr en De Boer literair' Het optre den begint om 20.15 uur Kaarten, voor zover nog ver krijgbaar, kosten 5,-. De jeugd staat centraal op donderdag 19 december Die middag zal Fajga Smulewicz vanaf 15.30 uur het spannende verhaal 'Beestachtig', naar het gelijknamige boek van Rinderl Kromhout, vertellen Het pro gramma is bedoeld voor kinde ren in de leeftijd van 6 tot 11 jaar. Plaats van handeling is de bibliotheek De toegang is gratis. Vanaf 19.30 uur is het po dium voor Evert Hartman. Zij vertellingen zijn speciaal be doeld voor iedereen ouder dan 11 jaar De feestweek wordt zater dag 21 december afgesloten met een tweetal poppenkast voorstellingen De voorstellin gen worden verzorgd door de poppenkastgroep van basis school De Brink, bestaande uit Teatske Tamerus en Liliane van Soest De titel van het pro gramma is 'Oh denneboom' naar het boek van Jacques Niense en Dagmar Stam De voorstellingen zijn bedoeld voor kinderen van 4 tot 7 jaar. De optredens beginnen res pectievelijk om 14.00 uur en 15.00 uur. LEUSDEN - Textielzaak 'De Vingerhoed' m Achterveld heeft recentelijk een face-lift ondergaan. De zaak, die inmiddels zeven is gevestigd aan de Jan van Arkelweg, werd compleet nieuw ingericht. De breiwol is uit het assortiment verdwenen en daar voor in de plaats werd extra ruimte ingericht voor textiel Naast baby-artikelen en fournituren verkoopt De Vingerhoed onder meer truien, ondergoed, handschoenen en dergelijke. Eigenares se Tiny Bontje repareert daarnaast ook zaken als ritsen. Boven dien is in de zaak een depot van een Scherpenzeelse stomerij, waar klanten kleding kunnen inleveren Als extra service kunnen mensen die slecht ter been zijn, spullen uit de zaak laten bezor gen. Zo staat het bejaardenhuis op de verzendlijst van de winkel Op de foto eigenaresse Tiny Bontje in de opnieuw ingerichte winkel. (Foto Hans Verhorst) In de Leusder Krant van vorige week kwamen de plannen van woningbouw rond de PON- driehoek uitgebreid ter sprake. Na lang soebatten is uiteinde lijk besloten tot nadere uitwer king van de Pon-gedachte. De heer Swank reageert namens verontruste inwoners op deze plannen. Donderdag 19 december moet u zich uitspreken over het voorstel van het college van B en W om de Pon-driehoek te ontwikkelen als toekomstige woningbouwlocatie. Tijdens de 'OREV-vergade- ring' van 2 december hebben wij met nadruk gepleit voor het handhaven van de agrari- sche-landschappelijke functie van dit unieke gebied. Wij hebben toen de aanwezige raadsleden uitgedaagd om in houdelijk onze argumenten te weerleggen. Alhoewel sommi gen ons duidelijk steunden, is deze uitdaging nauwelijks of niet opgepakt. Onze argumen ten afdoen met 'begrip voor emotionele reacties' is een vol strekte miskenning van onze constructieve bijdrage aan de discussie, zowel in het najaar van 1990, als ook tijdens de laatste 'OREV-vergadering'. Het is u bovendien bekend, dat meerderen - ook die zich niet direkt met ons comité ver want voelen - onze kritiek op het voorstel voluit delen. In deze brief herhalen we onze argumenten tegen het voorstel niet. Voorzover u ze nog niet kent, verwijzen we naar de stukken, die u ongetwijfeld bezit of die ter beschikking staan. We maken evenwel één uitzon dering en die betreft de on voorstelbare haast, waarmee u wordt gevraagd zich over het college-voorstel uit te spreken. Alle raadsfracties hebben gewezen op de nood zaak de woningbouw in regio naal verband aan te pakken. En terecht! Maar van een ge westelijke visie is nog geen sprake. Een regionaal volks huisvestingsplan bestaat op dit moment niet en het is on bekend, wanneer zo'n plan er zal zijn. Getuigt het nu heus van verantwoord beleid de Pon-driehoek nu reeds voort varend te ontwikkelen, ter wijl na de voltooiing in 1992 van 't Ruige Veld nog vele ja ren kan worden gebouwd in 'Hamershof zuid- en noord zijde' en 't Vliet, alsmede op nog een aantal kleinere loca ties? We willen in dit verband vaststellen, dat we goede nota genomen hebben van wat de voorzitter tijdens de laatste 'OREV-vergadering' heeft ge- Krant. Oe®kortenot zonder opgaa enin 1 0P9e; le*2SSnd verdwir- Bneve ompren Anonieme u»®* dienen ow* Hpn zegd; nl. hoe de definitieve volgorde van bouwlocaties is (zie hierboven) én, dat er al leen in zuidelijke richting zal worden gebouwd., als dat noodzakelijk is in verband met de eigen woningbehoefte Dat is nog steeds niet bekend! Nogmaals dringen wij aan op zorgvuldig overleg met de Eemland-gemeenten en bij dat overleg in elk geval te streven naar consensus over de crite ria voor het bouwen voor ei gen behoefte en vast te stellen welke gebieden op grond van landschappelijke kwetsbaar heid zo lang mogelijk dienen te worden ontzien. Het ver baast ons zeer, dat dit Leus- dens beleid zelfs vooruitloopt op de provinciale nota 'Van Sehets naar Plan' en de discus sie daarover begin 1992. Daarom houden wij vol, dat het voorstel onrijp en prema tuur is en dringen we er met klem op aan een beslissing ter zake aan te houden. J. Swank Leusden in een dorp als Leusden dan in een grote stad. Als deze leef wijze so wie so ooit geaccep teerd zal worden. Wat ik zeker niet geloof! Men maakt er ook bezwaar tegen dat men hen niet nor maal vindt. Men voelt zich dan beledigd. Waarom? 'n Gehan dicapte voelt zich toch ook niet beledigd wanneer vastgesteld wordt dat hij niet normaal is? Daar behoeft men toch met ne gatief op te reageren? De meeste mensen hebben niets tegen homofielen. Maar daarom behoeft men de reali teit nog niet uit het oog te ver liezen. En die is dat het een tegennatuurlijke en dus abnor male leefwijze is. En daarom zal ook het „hetero-centrisme" en „homofobie" nooit doorbro ken worden Sorry' J.J. Visser Leusden In de Leusder Krant van vorige week kwamen de Kringen van de heer Holstein ter sprake. Homofobie en heterocentrisme waren de kernwoorden uit het betoog van Holstein. In een reactie hierop schrijft Visser de Kringen van zich af. Wanneer ik de heer Holstein moet geloven zouden hier in Leusden ongeveer vijftienhon derd homofiele-lesbische men sen rond-lopen Nou, vergeet het maar Landelijk mag het zo zijn dat 5 7 procent van de mensen die leefwijze aanhan gen. Maar, en dat weet de heer Holstein ook wel, dat die per centage's in de grote steden vele malen groter zijn dan op het platteland en in kleine ste den. Dat verklaart ook de wei nige reacties die hij gekregen heeft. Daarom ook zal het veel moeilijker zijn om deze leef wijze geaccepteerd te krijgen Afgelopen weekend werd Leusden even wereldnieuws. De overheid besloot twee Viet namezen uit het bed te lichten en op het vliegtuig te zetten. Het asielzoekerscentrum in Leusden kwam negatief in de media. Een eerste reactie van Leusdenaren. Wij, ondergetekenden, zijn diep geschokt door het bericht over uitzetting van vier Viet namezen door uw justitieap paraat. Afgaande op getuigen is uw handelwijze meer dan bedenkelijk. Zowel het be sluit tot uitzetting als de ma nier waarop dit besluit is uit gevoerd, is grensoverschrij dend en onbehoorlijk. Onder dreiging van de dood door volgehouden honger staking hebt u besloten deze Vietnamezen (ter afschrik king?) letterlijk en figuurlijk uit zicht te zetten. Eén en ander kan niet verhul len dat de hongerstaking is in gegeven door uw weigering van asiel, zelfs van een voorlo pige verblijfsvergunning in afwachting van essentiële ver anderingen in Vietnam, waar, zoals u bekend, zelfs het vra gen van politiek asiel elders al een reden is iemand in een 'heropvoedingskamp' op te nemen. Wij vinden het onbe grijpelijk dat niet is gekozen voor een vorm van voorlopige verblijfsregeling en vragen u met de grootst mogelijke klem dit alsnog te doen. Vooralsnog overheerst onze geschoktheid over het feit dat zoiets kan in Nederland en in onze direkte woonomgeving Leusden. Wij richten ons direkt tot u, omdat uw verantwoordelijk heid in deze meer dan een for mele is. Mw. B. Dirks en Dhr. J. van Dam, namens Werkgroep Vrede, In terkerkelijk Vredesberaad en Vrouwen voor Vrede, Leusden Het lijkt er soms op dat de depressies extra energie opdoen als de Kerst in aantocht is Steeds als er in december een winters avontuurtje op touw wordt gezet, is het in de week naar de feestdagen toe mis. Het is dan ook al weer even geleden dat ons land in zijn geheel een sprookjesachti ge sfeer uitademde met een dik pak sneeuw Koude golven worden steeds voor het einde van de maand af gebroken, dikwijls juist voor of tijdens de Kerstda gen. Het dooi weer rond die tijd behoort dan ook samen met de IJsheiligen tot de meest bekende singulan- teiten. Dat zijn dagen, die gemiddeld, over een groot aantal jaren een klimato logische bijzonderheid vertonen Ook op dit mo ment leeft de depressie activiteit op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan sterk op. Bijna drie weken is het komkommer tijd geweest op de grote waterplas, maar een diepe stormdepressie laat de vlam in de pan slaan. Wij raken het rustige en vrij koude weer van de afgelo pen tijd kwijt en er komt een einde aan een opval lend lange periode van droogte. Maandag maak ten we een soort over gangsdag mee. Geleidelijk stroomde er wat zachtere en vochtige lucht over ons uit en aangezien het aard oppervlak flink is afge koeld, kwam er op uitge breide schaal nevel voor. Gisternacht ontstond (dichte) mist, maar de tem peratuur bleef een paar graden boven het vries punt, zodat voor het eerst sinds meer dan een week geen vorst werd waargeno men. Vanaf vandaag scha kelen we over op een meer herfstachtig weerbeeld, dat tot in het weekeinde zal voortduren. Nabij IJs land arriveert een diepe depressie, die de barome ter in de kern gisteroch tend in de vroegte al tot 950 millibar liet dalen De wind wakkert aan tot vrij krachtig en zal vooral in de tweede weekhelft nog ver der opspelen, maar echt stormweer blijft waar schijnlijk beperkt tot de Britse Eilanden Donder dag wordt het zeer zacht als een warmtefront op be zoek komt. Het kwik veert dan op tot 9 a 10 graden, maar vrijdag wordt het weer iets kouder. De bo venlucht koelt dan flink af en de buien kunnen moge lijk vergezeld gaan van ha gel De bezem gaat dus door de atmosfeer en dat hoort nu eenmaal bij de tweede helft van decem ber De eerste tien dagen van december waren kurk droog, want in Leusden viel slechts 0.1 mm en ook in Achterveld werd nau welijks meetbare neerslag afgetapt. We hebben dan ook een opmerkelijk lange periode met droog weer achter de rug, want vanaf 21 november tot en met 15 december viel er in de Bilt slechts 0 5 mm Een derge lijk lage waarde was sedert tenminste 1905 niet voor gekomen. In december werd tot aan de 15e geen neerslag genoteerd op ons landelijk instituut en dat is uniek in de klimatologi sche geschiedenis. De ge middelde etmaaltempera- tuur bedroeg in de eerste decade te Leusden 1.8 en dat is te koud. In de win tersportgebieden is de af gelopen drie weken ook nauwelijks een vlokje sneeuw gevallen. Doordat het hogedrukgebied boven de Alpen is verdwenen, wordt de kans op neerslag de komende dagen ook m die gebieden groter. Het is te hopen dat er voor de Kerst ook dichterbij huis betere condities zullen ontstaan Veel mensen horen wel de vogels zingen maar zien geen kans aan de zang de soort te herken nen Nu moet ik wel toe geven dat je. om al dat gezang uit elkaar te hou den, wel een doorgewin terde vogelaar moet zijn. Maar wilt u met zeker heid van een vogel kun nen zeggen dat u deze aan de zang herkent, neem dan de Geelgors. Die is werkelijk met geen an der te verwarren. Al vanaf maart kan men het eenvoudige lied van deze vogel horendan vindt de paarvorming plaats. We moeten de Geelgors zoeken in overwegend open terrein, het zijn geen bosvogels. Komen we hem in het bos tegen dan is het altijd in jonge aanplant waar de boom pjes nog niet hoger zijn dan een meter of twee. Van alle gorzen komt de Geelgors hier wel het meest voorhij heeft een voorkeur voor zandgron den. Het mannetje valt op door het vele geel in het verenkleed en heeft een bruine rug. Het vrouwtje is meer grijs achtig, heeft eveneens een bruine rug en is wat zwaarder gestreept. Beide hebben ze witte zo men aan de staart die, vooral tijdens de vlucht als de staart wordt ge spreid, erg opvallen. Maar nu over de zang van de Geelgors. Velen vin den het maar een eento nig liedje en dat is het misschien ook wel. maar ik luister er altijd met plezier naar. Op één van izjn uitkijkposten zit hij dan en laat met regelma tige tussenpozen zijn lied horen. Dat lied bestaat uit vier tot zeven, maar meestal zes, onderling even hoge toontjes, ge volgd door een hogere hese uithaal, waarna vaak nog een zacht lager geluidje wordt gehoord. Als u de Geelgors één keer bewust hebt beluis terd dan vergeet u zijn zang nooit meer. Het vrouwtje Geelgors bouwt het stevige nest van gras, stro en mos op. of even boven de grond tussen hoog opgaand gras, soms laag in een boom of in een heg. Het aantal eieren bedraagt drie tot vijf Broedduur en verzorging van de jon gen in het nest duren, net als bij de meeste andere kleine zangvogels, twee weken broeden en twee weken verzorgen. Twee, soms drie broedsels per jaar. Het voedsel van de vogel bestaat uit allerlei zaden, insekten en kleine slak ken. Maar de jongen wor den uitsluitend met in sekten gevoed. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 23