KvK-secretaris Voortman: 'Eemlandgemeenten werken ook aan eigen positie Leusder Krant levens van bomen oordenaars rekken Woudreus legt het loodje Nieuws uit de verenigingen Kerstprogramma De Til Koopstromen en detailhandel Eemland in beweging Voensdag 18 december 1991 Pagina 2 7 LEUSDEN - Het programma van jongerencentrum De Til rond de komende feestdagen en kerstvakantie, ziet er als volgt uit. Op zaterdag 21 december is er een disco van 20.30 tot 24.00. Deelname aan deze avond kost 2.50 entree. Van 21.00 tot 22.00 zal een zogenaamd "Piek uur" gehouden worden, waar bij diverse consumpties voor 1 gulden verkocht zullen wor den. Pasjes zijn noodzakelijk Zondag 22 december is de soos geopend van 10.00 tot 13.00 voor iedere belangstellende, zowel jong als oud. Dinsdag 24 december (Kerst avond) is De Til gesloten. Woensdag 25 december Eerste Kerstdag, is De Til geopend als op zondag tussen 10.00 en 13.00. In de avond zal er een Kerst- inn gehouden worden voor ie dereen die hier belangstelling voor heeft. De avond zal ge houden worden tussen 20.00 en 1.00. Entree is voor ieder een gratis. Er zal wat aange paste muziek gedraaid wor den. Op donderdag 26 december (Tweede Kerstdag) zal De Til weer geopend zijn als op zon dag tussen 10.00 en 13.00 uur. Op vrijdag 27 december is de soos weer open van 20.00 tot 1.00 voor iedere belangstel lende. In de achterzaal zal de laatste bingoavond van 1991 gehouden worden. Zoals altijd zullen er weer leuke prijzen te verdienen zijn, terwijl het in- leggeld slechts twee kwartjes per ronde zal bedragen. Ieder een is welkom. De avond start om 20 00 uur. Zaterdag 28 december is er disco net als op 21 december. Zondag 29 december zal de soosruimte weer geopend zijn van 10.00 tot 13.00 uur voor jong en oud Dinsdag 31 december zal er geen soos zijn in verband met oudejaarsavond. Echter zal op 1 januari om 0.30 De Til ge opend zijn en de eerste Nieuw jaarsreceptie van het nieuwe jaar plaatsvinden. Tot onge veer 2 uur zal De Til geopend blijven om elkaar een voor spoedig 1992 toe te wensen. Om 11 00 uur in de ochtend zullen we nog een keer open gaan tot 13.00 voor die mensen die liever op dat moment ko men nieuwjaar wensen. Op vrijdag 3 januari is er een spelmiddag voor kin deren die de basisschool be zoeken. Het is nog een verras sing wat er die dag gebeuren gaat Het enige wat zeker is, is dat de middag zal duren van 14 00 tot 16.30 uur en dat het inleggeld 2.50 zal bedragen We weten echter bijna zeker dat iedereen het een leuke middag zal vinden die net even iets anders dan anders zal zijn. In de avond is er dan weer de gewone soosavond van 20.00 tot 1 00 uur. Op zaterdag 4 januari zal er weer een disco gehouden wor den op dezelfde manier als op 21 december en na de soos op zondag 5 januari van 10.00 tot 13.00 uur zal voor de meesten de kerstvakantie er weer op zitten. LEUSDEN - In Leusden-Zuid is afgelopen zaterdag een markan te boom uit het straatbeeld verdwenen Bij de dorpskerk aan de Arnhemseweg moest een naar schatting 160 a 170 jaar oude beuk worden gerooid De boom bleek namelijk aangetast door de zeer agressieve tondelzwam en was daarmee ten dode opgeschreven. De zwam had de boom al tot in de kruin aangetast. Het advies van de boomchirurg was dan ook het gevaarte ogenblikkelijk te ver wijderen, omdat instortingsgevaar niet denkbeeldig was. Dat is dit weekeinde dan ook gebeurd. Telling van de jaarringen leerde dat de boom naar schatting 160 a 170 jaar oud moet zijn geweest. Dat betekent dat de boom hoogstwaarschijnlijk is geplant bij de bouw van de kerk in 1828 De beuk stond als 'monumentaal' geregistreerd bij de Bomen- stichting. Om de opengevallen plaats op te vullen heeft de kerkvoogdij van de hervomde kerk het initiatief genomen tot een actie Men heeft twee inmiddels uit de kluiten gewassen kastanjes op het oog, die de oude beuk moeten doen vergeten. Een beuk kan namelijk voorlopig niet op die plaats worden geplant, omdat de tondelzwam nog jaren actief kan blijven in de grond en jonge beukenaanplant opnieuw zou kunnen aantasten. Voor de actie is geld nodig. Degenen die het initiatief van de kerkvoogdij willen ondersteunen, kunnen geld storten op bank rekening 33.59.14.195 ten name van de kerkvoogdij van de her vormde gemeente, onder vermelding van nieuwe bomen'. Het is de bedoeling de kastanjes in het voorjaar te planten op woningbouwgebied", zegt een woordvoerder van de knotgroep Leusden. De Tabaksteeg ligt namelijk in de zogenaamde Pon driehoek. Deze week bespreekt de gemeenteraad plannen om in het gebied te bouwen De knotgroep Leusden zorgde zaterdag voor het gereedschap en deskundige uitleg en begeleiding Die uitleg was niet overbo dig, want het enthousiasme bij de kinderen was groot, maar met z'n drieën tegelijk één ladder in, is een stunt die maar weinig mensen beheersen. jEUSDEN-ZUID - Met moordenaars, hiepen, touwen, ladders en )oomklemmen gingen een aantal Rangers, jeugdige leden van het Vereld Natuur Fonds, zaterdag deze elzen bij de Tabaksteeg te ijf Dat lijkt erger dan het is. Een moordenaar is namelijk niet iHeen een moordadig persoon, maar ook een stuk gereedschap. Ie elzen werden door de groep geknot Na het knotten nemen de evenskansen van de karakteristieke bomen toe. Of het zwoegen van de kinderen in de zaterdagse vrieskou zin leeft gehad, zal de toekomst moeten leren. ,,Het is te hopen, dat ie elzensingel niet ten prooi valt aan de Leusdense expansiedrift Over de kwaliteit en de tekort- tomingen van het kernvvinkel- ipparaat in Amersfoort werd eeds veel geschreven', zo start Ie inleiding van de allernieuw- ite nota detailhandelsbeleid i'an de Gemeente Amersfoort. Vijf jaar geleden kregen de tanbevelingen uit het cimk- tnderzoek zelfs deels hun uit- iverking in het ambitieuze •tadsvernieuwingsplan voor iet Centrale Stadsgebied en ater in de komst van de ci- ymanager de heer \V. van ïeeswijk. De nieuwste nota zet illes nog eens op een rij, van de lantrekkingskracht van de imliggende steden tot het ei- ;en aanbod. De nota werd door Ie gemeenteraad in november I. vastgesteld en enthousiast mtvangen, ook door de v.w.f., de winkeliers. Onomwonden wordt nogmaals -astgesteld dat het algemene, iet traditionele en het dis- :ountachtige aanbod over- ïeerst, terwijl de gespeciali seerde en diepe assortimenten e veel ontbreken Exclusivi- eit blijkt een zeldzaamheid te djn in de binnenstad van Amersfoort. De secretaris van le Kamer van Koophandel, de ïeer H A Voortman, is het laar mee eens. Volgens hem tvordt er echter wel gewerkt lan de kwalitatieve verbete- ïng, maar ook de regioge- neenten doen hetzelfde, elk op ;igen schaal. Een inventarisa- ïe. binnenstad De vele ontwikkelingen op iet gebied van de detailhandel n Amersfoort maakten het loodzakelijk om een integrale iota als beleidskader vast te itellen aan de hand van deze iota zullen de ontwikkelingen geïnitieerd, gestuurd, maar )ok getoetst worden. Zowel de winkeliersverenigingen, als de idviseurs en de Overlegcom- nissie Detailhandel stemden net de nota in. De heer H A. Voortman, se- :retaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland, onderschrijft deze ioelstellingen. 'Amersfoort leeft een nieuwe impuls nodig, >ok intern moet men het image, iet beeld, van de eigen binnen bad verbeteren Ook de re creatieve funktie moet meer lenadrukt worden. Andere re gionale trekkers als Hilversum cn Utrecht gaan steeds meer trekken Dat is tevens de char- I ne van Eemland, je woont iveral dichtbij, daarom kun je ciezen. Er zijn ook mensen die de voorkeur geven aan winke len in plaatsen als Veenendaal of Barneveld, dat moet kun nen. Iedereen wil weieens in een andere omgeving winke len, dat is het recreatieve as- pekt dat Amersfoort niet moet vergeten Hier is een fraaie oude binnenstad. Dat geeft ook een extra dimensie, maar al leen historische panden zijn niet genoeg, het eigen regiona le koopcentrum zal ook vol doende kwaliteit in huis moe ten hebben, anders gaan de mensen daarvoor naar andere steden Juist aan die kwaliteitsverbe tering wordt momenteel al hard gewerkt, volgens de heer Voortman. Enthousiast vertelt hij dat Amersfoort heel wat te bieden heeft, het gaat daarbij om een heel skala van facetten, Amersfoort moet de sfeer en de omgeving, volgens hem, nog sterker gaan benutten.' Vooral nu de tendens doorzet van steeds minder winkelgebieden op grotere onderlinge afstand en concentratie van bepaalde branches. Door deze schaal vergroting wordt het minimale draagvlak voor winkelvoorzie ningen steeds groter. De con sument kijkt niet meer op een paar kilometers, men stelt steeds hogere eisen aan de keu zemogelijkheden. Verder is men prijsbewuster geworden en wil men zich meer onder scheiden, de individuele sma ken verschillen steeds meer. dat geldt voor de food -, maar ook voor de non food sektor Speciaalzaken met een diep as sortiment kunnen aan die vraag voldoen, zo blijkt oa. uit de huidige kooporiëntatie. De nota is duidelijk, Amers foort moet het ook meer in de diepte zoeken Voortman; 'We hebben in Amersfoort geen be hoefte aan nog meer van het zelfde voor de grijze midden moot, Amersfoort moet ook wat nieuws bieden Gelukkig zijn de onderlinge verhoudin gen tussen de overlegpartners goed. Dat is nodig, anders krijg je niets van de grond. De ver schillende organisaties werken samen in één werkgroep Pro grammering Detailhandel voor de binnenstad, ook de private ontwikkelaar de OCA, is daar in vertegenwoordigd. Een groot themacentrum komt er bijvoorbeeld alleen maar als beide centra elkaar versterken, het aanbod moet aanvullend zijn. dan hebben dc winkeliers er geen problemen mee.' Momenteel bestaat het aanbod in de binnenstad uit 290 win kelvestigingen met in totaal 46.000 m2 in de non foodsfeer. Voortman; 'Bij de Stadsring aan de zuidwestzijde is nog wel ruimte om op wat grootschali ge manier projecten uit te voe ren. het gaat om ongeveer 20.000 m2 bruto vloeropper vlakte. Verder bieden de plei nen in de binnenstad nog wat ruimte, onder andere het Mooi- erplein Hoe het verder zal gaan met het grote bovenregio nale themacentrum voor Vrije Tijd en Recreatie is absoluut nog niet te zeggen. Dat zou overigens een bovenregionale trekker moeten worden. We moeten eerst het haalbaar heidsonderzoek afwachten.' Voorlopig moet Amersfoort toch aan de slag, want er wordt rekening gehouden met een be volkingsaanwas van 15-20 en op het moment dat het kern- winkelapparaat wordt verbe terd en uitgebreid, ook nog een toenemend aantal bezoekers uit de regio 'De gegroeide si tuatie kan in hoge mate als on toereikend worden gezien', al dus de nota. Bovendien leidt een dergelijke onderbewinke- ling gauw tot vervlakking in het aanbod, Alleen bepaalde branches en formules met hoge omloopsnelheden kunnen de oplopende huurniveaus nog opbrengen. De uitbreidings ruimte zal vooral benut moeten worden om de hiaten in het kwaliteitssegment weg te werken, de behoefte aan uit breiding wordt urgent ge noemd. Uit aanvullend onder zoek van de Kamer van Koop handel bleek eveneens, dat met name de hogere inkomensgroe pen in de regio als consument in de binnenstad onderverte genwoordigd zijn Ongeveer 16% van de omzet vloeit af naar andere steden, vanuit de regio komt er echter weer 35 bij, in totaal wordt f 578 mil joen besteedt, de helft daarvan komt in de stadskern terecht. Toch wil Amersfoort zich in de toekomst meer profileren als regionaal koopcentrum. Uiter aard is men er primair voor de eigen bewoners, maar uit de koopstroomgegevens blijkt nu de regionale funktie al zeer belangrijk te zijn. Alleen de be reikbaarheid scoorde tijdens het onderzoek onvoldoende, hoewel dat feit ook niet ge noemd wordt als voordeel van een andere stad Voor de gezel ligheid kreeg Amersfoort een ruime 6. De nota is de eerste aanzet voor het op peil bren gen, de verdere ontwikkeling en uitbouw van de winkel- funktie in de binnenstad. Er zal ook bijzondere aandacht worden geschonken aan de autobereikbaarheid en de par keervoorzieningen, ondanks het feit dat gestreefd wordt naar het bevorderen van het gebruik van het openbaar ver voer en de fiets Regio Met name de bereikbaarheid is voor de regiobezoekers be langrijk. want de vloerpro- duktiviteit in de duurzame en overige goederenbranches is zeer goed te noemen in Amers foort. Het gemiddelde omzet niveau naar m2 verkoopvloer in Nederland wordt in Amers foort zelfs met 50 overschre den. De koopstroomgegevens date rend uit 1988 en 1990 moeten waarschijnlijk binnenkort weer bijgesteld worden, omdat juist de woninginrichting een aparte plaats innam met een zeer hoge afvloeiing, inmiddels is daar het aanbod op de Brand bijgekomen De komst van de meubelgigant werd niet geheel zonder succes aangevochten, met betrekking tot de verkoop van woningtextiel, werden de woninginrichters uit Amers foort en omgeving onlangs wel in het gelijk gesteld. Volgens de nota detailhandel is in het ver leden veel meubeldetailhandel in de regio terechtgekomen, omdat men daar een soepeler beleid voerde Plaatsen als Soesterberg en Hoevelaken worden met name genoemd. De heer Voortman, ook 'vertegen woordiger' voor de andere Eemlandgemeenten, ziet dat laatste niet zo duidelijk als een probleem. 'Er is een bepaalde hierargie, een rangorde van winkelcentra. De binnenstad van Amersfoort staat aan de top, met een regionale funktie door de verscheidenheid en de omvang, daarnaast hebben de kleinere regiogemeenten hun eigen aanbod Volgens hem werken de regiogemeenten momenteel ook hard aan de verbtermg en handhaving van de eigen positie. 'Amersfoort kan meer bieden dan de regio gemeenten kunnen, dat is dui delijk, maar elke plaats werkt aan 'klantenbinding'. Er zijn veel zwerf consumenten, waar men prettig werd geholpen, komt men graag terug, dat is vaak de kracht van kleinere ge meenten.' In de regio zijn vol gens hem plaatsen als Soest en Leusden uitdrukkelijk bezig met hun winkelstructuur. De ondernemers in Soest werken aan kwaliteitsverbetering, maar een plaats als Soest mist gewoon een warenhuisachtige vestiging Desondanks wil men de eigen positie verbeteren, daarom werkt Bunschoten bij voorbeeld ook aan de herin richting van het Spuiplein. Ook Woudenberg is op zoek naar naar mogelijkheden, maar men zit met de Poort, het drukke kruispunt dat het dorpscentrum in tweëen deelt Een goed voorbeeld noemt hij Leusden. waar men grote plan nen heeft met winkelcentrum de Hamershof. Daar worden zelfs een aantal vrij nieuwe woningen gesloopt voor de uit breiding van het centrum Tij dens de commissiebehandeling van de nota Detailhandel in Amersfoort, werden vragen ge steld over dit winkelcentrum De VVD vreesde teveel aan trekkingskracht, omdat men daar op korte afstand van Amersfoort vrij kan parkeren Wethouder Roel Boer (CDA) deelde die angst niet, volgens hem mochten die paar bestuur ders van grote auto's best naar Leusden gaan voor hun inko pen Daarmee bevestigde hij echter wel de onderzoeksre sultaten, dat juist deze consu menten de Binnenstad van Amersfoort mijden. Maar dat kan volgens de nota ook komen door het gebrek aan bepaalde kwaliteitszaken. De heer Voortman is van mening dat men in de regio met name voor de eigen bevolking een goed winkelapparaat in stand wil houden, daar werkt de Kamer van Koophandel momenteel ook aktief aan mee, samen met de verschillende winkeliersor ganisaties in de regio Eemland. opdat men ook in de toekomst de concurrentie aankan. Cijfers uit de regio Eemland De aantrekkingskracht van Amersfoort is niet overal in de regio gelijk Uit 'Winkelen in de regio Eemland' blijkt dat de meeste mensen uit Baarn in hun eigen gemeente ook de duurzame en overige artikelen kopen, slechts 8 gaat naar Amersfoort. Maar dat komt uiteraard door de ligging naast Hilversum, dat geldt ook voor Eemnes. De inwoners van Bun schoten gaan voor 54 van deze aankopen naar elders. Soest bindt 37 van de inwo ners, dus 63 koopt deze arti kelen buiten Soest Overigens nog niet voor de helft in Amersfoort De Woudenber gers gaan in 75 van de ge vallen op pad, 40 koopt ver volgens in Amersfoort. Net als de inwoners van Baarn, Eem nes en Soest worden door veel Woudenbergers de duurzame artikelen buiten de regio Eem land aangeschaft. Leusden vormt echter de uit zondering op deze regel, 67 koopt elders, maar liefst 44 slaagt vervolgens in Amers foort De kopers uit het Gel derse Nijkerk kopen de meeste duurzame artikelen gewoon in in Nijkerk (56%), daarna volgt Amersfoort. Buiten de regio Eemland wordt door hen vrij wel niets gekocht. De meeste klanten in Amersfoort, buiten de Amersfoorters zelf, komen verhoudingsgewijs uit het Gel derse Hoevelaken. Zelfs 62 van de ondervraagden zei deze artikelen in Amersfoort te ko pen. Niet minder dan 88 van de Hoevelakers vertrekt voor de aankoop van duurzame ar tikelen naar elders. Zowel de heer Voortman als zijn collega van de Kamer van Koophandel uit Harderwijk, waar Hoevela ken eigenlijk onder ressor- teerd. hadden geen verklaring voor deze uitzondering 'Ver moedelijk komt het puur door de aard en omvang van Hoeve laken cq. het plaatselijke win kelapparaat en door de ligging, een andere verklaring weten we echt niet.' Voor de voe- dmgs- en genotmiddelen gel den deze cijfers echter die, die artikelen worden vrijwel over al enkele malen per week 'dicht bij huis' gehaald. Verder reste ren nog enkele procenten voor de aankopen op de markt en aan huis', maar die cijfers zijn niet zo hoog. Gemiddeld komt éénderde deel van alle Eem- landse huishoudens vanuit de regio naar Centrumgemeente Amersfoort voor de grotere aankopen, 44 koopt in de overige Eemlandgemeenten en gemiddeld 26 slaagt buiten de regio Eemland.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 27