jï r USA 1992 2.25 Leusder Krant Witte kerst zeldzaam in ons land Groot vlees geeft sfeer Tips voor uw eigen kerstversiering Pa's lekker man! LET OP! Laatste eindejaars '91 aanbiedingen naaimachines - overlockmachines 999.' STRENGE WINTERS ZELDEN VÓÓR JAARWISSELING Ook een vegetarische Kerst is lekker! Feestelijke taart star travel iB uw SPECIALIST GROOT ASSORTIMENT VOOR ONZE BEKENDE VRIENDELIJKE PRIJZEN ENGELSE DROP EN DR0PSMILES BLAUWE THOMPSON ROZIJNEN Wij zijn er geweest en kunnen er alles over vertellen! De programma's liggen voor u klaar! P.S. Prettige kerstdagen Uw USA-partners voor 1992! UuibL Buggy Woensdag 18 december 1991 Pagina 3 IEDER jaar is het weer spannend of we in Nederland een strenge of juist een zachte winter zullen krijgen. Schaatsliefhebbers zullen natuurlijk hopen op flinke vorst, zodat zij hun geliefde sport op natuurijs kunnen beoefenen. Voor anderen zal een strenge winter alleen maar vervelend zijn, omdat dit veelal gepaard gaat met een flinke dosis ongemak, zeker als er sneeuw aan tc pas komt. Strenge winters komen in Nederland zeker voor, maar toch minder vaak dan warme zomers. Sinds 1980 beleefden we in Nederland zes fraaie zomers tegenover slechts drie strenge winters. Bovendien was de duur van twee van de drie strenge winters tamelijk kort (1986 en 1987), terwijl de duur van de mooie zomers zich veelal over enkele maanden uitstrekte. Bijvoorbeeld in 1991, toen de zomer op 2 juli begon en voortduurde tot ver in september. HET wisselvallige karakter van ons klimaat is er de oor zaak van dat het weer bij ons altijd een belangrijk ge spreksthema is en zal blijven Het is zeker niet toevallig dat de ..weermannen" allang de televisie veroverd hebben. Voor verschillende KNMI- medewerkers was het wissel vallige weer in Nederland een gat in de markt, en zijn zij voor zichzelf begonnen. Weerprofeten als John Ber nard en Erwin Kroll zijn po pulairder dan het gros van de tv-artiesten. En journaal weerman Peter Timofeeff, tweede man achter Erwin Kroll, wordt nu wekelijks door Wim de Bie geïmiteerd in het programma ..Keek op de Week" Zo kan je het ver schoppen als weersvoorspel- ler en dat is in Nederland een stuk gemakkelijker dan in Zuid-Italië of Marokko, om dat het weer hier sneller aan veranderingen onderhevig is. Dat geldt per dag, maar ook per jaargetijde. Het blijft fas cineren hoe bijvoorbeeld hier de zomers en winters per jaai met elkaar contrasteren Zelfs de jongste generatie heeft de laatste tien jaar kennis kun nen maken met alle, sterk va riërende facetten van het Ne derlandse klimaat, zoals we die sinds het begin van de tachtiger jaren hebben mee gemaakt De afgelopen elf jaar hebben we in Nederland heel wat extreme uitschieters gehad wat het weer betreft. 1985 koploper HETE zomers zoals die van 1982. 1983. 1986. 1989, 1990 en 1991. met 1983 en 1989 als de grootste toppers, maar ook drie flink koude winters, t w. in 1985, 1986 en 1987 De winter van 1985 is hier abso lute koploper. Deze winter begon kort na de jaarwisse ling en we waren er pas eind februari echt van verlost. Voor het eerst sinds 1963 werd er in februari 1985 weer een Elfstedentocht gehouden, die zowaar in de aanzienlijk korter durende winter van 1986 (februari) kon worden herhaald. De koudepiek van 1987 lag in midden januari en de veer tiende van deze maand geldt als een van de koudste dagen van deze eeuw, niet in de laatste plaats door de snij dende oostenwind. Maar er zaten meer extremi teiten in het weer van de afge lopen elf jaar. Niet alleen het regenachtige weer van het voorjaar van 1991 en de tropi sche temperaturen in het voorjaar van 1989, maar ook de abnormaal zachte winters in 1988, 1989 en 1990 vanaf ja nuari gerekend De winter van 1990 ging zelfs de geschiedenis in als de zachtste van deze eeuw Lang leek het er op dat ook de laatste winter het predi kaat ..zacht" zou krijgen, maar op 2 februari van dit jaar zakte de temperatuur in ons land plots tot beneden de tien gra den. Een kleine drie weken lang was het winter in Neder land, voor het eerst sinds ja nuari 1987. Sneeuw- en ïjspret kregen eindelijk weer ruim baan, maar de winter begon laat en duurde kort. Geen top- winter dus, zoals die van 1985 DE extremiteiten, die het weer in Nederland sinds 1980 in di verse jaargetijden gekenmerkt hebben, worden door sommige mensen als iets nieuws erva ren. Als iets wat er vroeger niet was. Dat is echter volstrekt onjuist Wat er in de loop der jaren in Nederland ook veran derd is, niet het weer. Het gril lig verloop van het weer in Ne derland heeft altijd bestaan en is volstrekt niet een verschijn sel van de laatste jaren. In deze eeuw is het vaker voorgeko men, dat in een betrekkelijk korte tijd het weer extreme fa cetten vertoonde. Het meest sprekende voorbeeld vindt men in de jaren veertig, dus een halve eeuw geleden. Toen beleefde Nederland drie winters vol ijs en vorst achter elkaar (1940,19411942, steeds gerekend vanaf januari). Daar kwam twee jaar na de oorlog nog een vierde strenge winter in de veertiger jaren bij. de beruchte winter van 1946- 1947, die half december begon en pas eindigde in maart. Mede door zijn lengte de strengste winter van de twintigste eeuw. Het zou jaren duren voordat we weer een winter kregen, die qua strengheid enigszins ver gelijkbaar was. Die winter be gon direct na de kerst van 1962 en ging onvervaard door in de maanden januari en februari 1963. De Elfstedentocht werd gehouden onder zeer barbaar se temperaturen en slechts weinigen haalden de eind streep. NA 1963 beleefde Nederland een groot aantal kwakkelwin- ters Alleen de winter van 1969-1970 kan enigszins se rieus worden genomen, maar vanwege de korte duur was het toch geen topwinter. We zou den tot 30 december 1978 moeten wachten, alvorens we weer van een barre winter zou den kunnen spreken. Veel Ne derlanders waren de strenge winters zo ontwend, dat zij door deze winter volkomen werden overvallen. IJspret was er nauwelijks bij. vanwege de enorme sneeuwval, en er is geen winter in deze eeuw aan te wijzen, waarin ons land zo ge teisterd werd door gladde we gen. De strenge winters van 1947, 1963 en 1979 begonnen dus al vóór de jaarwisseling, en dat is na december 1978 niet meer voorgekomen. Een opmerke lijk verschijnsel. Of de winters nadien begonnen in januari (1985,1987) óf ze begonnen pas in februari (1986, 1991). Een „witte kerst" is in Nederland een zeldzaam verschijnsel. Vriezend weer komt in decem ber wel eens voor, maar lang niet altijd behoeft dat te „ont aarden" in een strenge winter. Een strenge winter garandeert lang niet altijd een Elfsteden tocht, zoals in 1979 en 1987 bewezen is. Strenge vorst ge durende enkele weken is een voorwaarde tot het houden van deze tocht, maar overvloedige sneeuwval, of tussentijdse dooi kan de hele zaak bederven. HET gemakkelijkste is de taartbodem te maken met behulp van diepvries bladerdeeg U vormt dan van de plakjes eerst een bal. welke u dan later weer uitrolt tot de grootte die u voor het bekleden van uw vorm nodig heeft. De bodem van deze taart kunt u ook heel goed maken van kruimel- of gistdeeg. Dit hangt helemaal van uw eigen voorkeur af. BENODIGDHEDEN: 400 gr bladerdeeg, 50 gr gruyère en emmenthaler kaas gemengd, 1 kg peren, 150 gr roquefort, 30 gr gepelde walnoten. 2 eieren, 3 ectl. room, 1 dl melk, peper uit de molen Rol het deeg uit tot een lap van ongeveer 3 mm dikte en zo groot dat u hiermee een vorm van 26 cm doorsnee kunt bekleden. Zet de oven vast aan op 220 gr Strooi het emmenthaler/gruyèrc- mengsel op de bodem van de beklede vorm Schil de peren, verwijder het klokhuis en snijd ze in dunne plakjes. Leg ze dakpansgewijs in lagen in de vorm op de kaas. Verbrokkel de roquefort en de walnoten en strooi deze over de peren Sla met een garde de eieren met de room los in een kom. Giet dit mensel gelijkmatig over de peren en ga er nog even met de pepermolen over. Zet de vorm in de voorverwarmde oven op de onderste richel en bak de taart gaar in ongeveer 45 minuten Als het te hard gaat kunt u de vorm een tijdje afdekken met aluminiumfolie. Waar kun je een TULBAND maar ook een VIDEOBAND kopen? Op de Leusderireg natuurlijk! KOOIKERSGRACHT 2 (HAMERSHOF NAAST EUROFLEUR) TEL. 033-951544 chocolade kerstkransjes, melk, puur, wit en gevuld, chocolade klokjes en nog veel en veel meer. Schep zelf 250 gram Het lekkerste voor de oliebol 250 gram Geldig t/m 31 december KLM DE Kerstdagen zijn bij uitstek de feestelijke dagen waarop veel „groot vlees" klaar gemaakt wordt. Het is dan beslist noordzakelijk dat we goed vlees kopen. Dit is een zaak van vertrouwen en het is daarom belangrijk dat we naar een goede slager gaan. Voor de boeuf kunnen we een schouder- of een staartstuk gebruiken. Dit is mals vlees dat we goed gaar kunnen stoven. Boeuf BENODIGDHEDEN: Een schouder- of staartstuk van 1 kilo, 1/2 1 rode wijn, 1 eetl. wijnazijn, 1 preitje, 1 wortel, 1 stuk sclderieknol, 1 teentje knoflook, 2 laurierbladen, zout en peper, 10 gr spek. 30 gram boter. 1 ui, 1 wortel, 1/4 sclderieknol, 1 ectl. bloem, crème fraichc. Wrijf het vlees in met zout en peper in leg het in een diepe schaal. Doe de wijn en de azijn in een pan. Snijd alle groenten fijn en doe ze samen met de kruiderijen bij het wijn/azijnmengsel. Laat dit 10 minuten zachtjes koken en daarna afkoelen Als de mari nade weer koud is.. giet u deze over het vlees. Zet de schaal 2 dagen op een koele plaats Keer het vlees een of twee keer per dag om. Snijd het spek in blokjes en bak het in de boter even op. Schep het spek uit de pan en bak in het achtergebleven vet het vlees snel bruin. Haal het even uit de pan en fruit de fijngesneden groenten flink op Strooi er een volle eetle pel bloem over en blus als de bloem gebruind is de zaak af met een deel van de marina de Doe het vlees met de spekblokjes terug in de pan en laat het in de oven (180 gr) of op het fornuis in twee uur zachtjes gaar worden Neem het vlees uit de pan en laat het even bekomen Daar na in dunne plakken snijden en dakpansgewijs op een platte schaal leggen. De braadsaus zeven en eventueel met wat van de marinade aanvullen en naar smaak zout en peper toevoegen. Van h vuur af roert u er nog enke lepels crème fraiche doo Doe een paar lepels van c saus over het vlees en geef c rest er apart bij. Hierbij pa: aardappelpuree en broccol Het is ook heel lekker om c boulettes (knoedels) bij serveren en een salade va ijsbergsla en even opgekookt en weer afgekoelde abrikoze en rozijnen. Boulettes BENODIGDHEDEN: 6 sne den oud wittebrood, 1 eet fijngesneden peterselie, 50 g boter, 100 gr bloem, 2 eierei melk, 1 kippebouillonblokje. Snijd het wittebrood blokjes. Hak de ui fijn eL fruit deze in de boter glazig Doe het brood en de peterse* lie er bij en bak dit even op r Maak van bloem, zout en d eieren een vloeibaar deeg mengsel Roer het gebakke; brood er door en laat dit li een half uurtje smeuig wor den. Maak van een klein halve liter water en he blokje een pittige bouillon Vorm met natte handen va; het deegmensel kleine bal letjes en laat deze in een hal uur in de bouillon zachtje gaar worden. Laat ze voo het serveren even uitlekken WIJ scheppen allemaal onze eigen sfeer met de feestdagen. Voornamelijk door de versieringen die wij in huis aanbrengen. Het uitzoeken en het maken van deze versieringen is een voorpret die steeds vroeger begint. Er is een steeds grotere verscheidenheid aan kerstversieringen in de winkels te koop. Deze zijn echter nogal prijzig en het loont daarom de moeite om eens te kijken of we zelf niet wat kunnen fabriceren. Wij geven u graag een paar tips om uw kerstversieringen een persoonlijke noot te geven. U kunt de kerstversieringen precies na maken, maar ze brengen u misschien ook nog op andere leuke ideeën. handig voor te zijn. We ma ken het van zilverkleurig pa pier. LT kunt ook kant-enkla- re reepjes papier gebruiken die in de kantoorboekhandel te koop zijn. Knip dunne reepjes van zilverkleurig ïn- pakpapier. Hiervan maakt u stukjes van 7 cm. U heeft no dig. 6 harten, 1 oogje en 1 spiraaltje. Als hulpmiddel heeft u nodig: 1 dikke brei naald, een pincet en transpa rante lijm. Voor het spiraal wikkelt u een reepje papier om de breinaald en laat het weer openspringen Voor het hartje neemt u een reepje pa pier dat u eerst dubbel vouwt. Wikkel daarna de uit einden om de breinaald en rol ze naar binnen Met behulp van het pincet de helften aan elkaar plakken en u hebt een hartje Voor het oogje vouwt u ook een reepje dubbel Wikkel nu de uiteinden weer om de breipen, maar nu naar buiten. pi Het midden van de lus weei met een tipje lijm vast ma ken. Als alle vormen klaar zijn plakt u eerst drie harten oj het spiraal met de rondi kanten naar het midden. Ge|j( bruik één hartje om het oogj« tussen te plakken. Hieraai bevestigt u een koordje on het ornamentje later in boom te kunnen hangen Kerstboomroosjes Voor deze kerstversiennj heeft u nodig- 2 cadeauroos jes, pailletten en transparant lijm. Plak de roosjes met d> ruggen tegen elkaar aan en hebt een bal. Beplak deze rondom me pailletten met een tipje lijrr Steek een koordje door d kersttooien hij is gereed or in de boom te hangen Er zij veel verschillende cadeau bloemen te koop zodat nogal wat variaties te verzin nen zijn. Erf 11 - Leusden 1 Dorpsstraat 74 Lunteren Tel: 08388 - 5674 donderdag, vrijdag en zaterdag X,. OPENINGSTIJDEN: donderdag 13 00-17 00 uur vrijdag 13 00-21 00 uur zaterdag 10 00-16.00 uur Alle pn/zen bi/ Babyslunler ti/n alhaaipnizen Zeer solide lichtgewicht buggy mei verstevigde rug in 3 standen verstelbaar, dubbel remsysleem witgelakt met moderne bekleding Adviesprijs 189, Stunterprijs 99,-" Bi/passende voetenzak Adviesprijs 89. - siunterpn/s 39,- Dit komt nooit meer afhaalprijzen Volgende week -V Kijk dan in Uw zijn wij extra regionale dagblad zy. lang open. ^naar onze verrassende stunts Uien met zure room BENODIGDHEDEN: 500 gr kleine uien, 1 kippebouillon blokje, 1 laurierblad, 10 ge vriesdroogde peperkorrels, 1 potje crème fraiche, maizena. MAAK de uien schoon, maar laat ze heel. Doe 2 dl water in een kleine pan en doe hier het bouillonblokje en de krui den in Laat dit 5 minuten koken. Leg dan de uien in de geurige buoillon en kook ze in ee kwartiertje zachtjes gaa Schep ze uit het vocht houd ze warm. Bind h vocht met maizena en roer zure room er door. Laat warme uien in de saus za ken. De saus mag niet me koken, daar anders de roe gaat schiften Geef als twee groente in blokjes gesned en beetgaar gekookte col gette. Hierbij past een gepr te aardappel. 3 LEWEIMSTEJN di neuumacAun vrije arm, diverse steken prijs 899.- korting 100.- inruiloude naaimachine 200. 799.- te betalen Melson 4-draads lock prijs korting 1299. 300. Voor demonstratie en inlichtingen: Utrechtsestraat 132 Amersfoort Langstraat 82 Ba me veld Bisonspoor 2032 Maarasenbroek Markt 20 Cityplaza Nleuwegeln Neringpassage 24 Lelystad v Weedestraat221 Soest Slotlaan 96 Zeist Tel. 033-637774 Tel. 03420-91591 Tel. 03465-75418 Tel 03402-44998 Tel. 03200-33950 Tel. 02155-13480 Tel. 03404-16711 Reparabe alle merken. i i:

Leusder Krant | 1991 | | pagina 30