k weet niet hoe het anders moet' .Leusder Krant. de schijnwerper L E U S D E N wijzingsdrama Vietnamezen gaat langs omwonenden heen Bibliotheek 'Ouderwets in de goede zin van het woord' Brommer fors de klos je bij Voorverkoop: bij bestellen en betalen op 24, 27 en 28 december (10-18 uur) in onze winkel krijgt u 20% extra vuurwerk gratis. Verkoopdagen: losse verkoop en afhalen bestellingen op 30 en 31 december van 9.00-18.00 uur. Verkoop alleen v.a. 16 jaar. HAMERSVELDSEWEG 26, LEUSDEN-C (NAAST LIESHOUT) ■nsdag 18 december 1991 Pagina 3 SDEN - Wie maandag het Asielzoekerscentrum aan de rnscweg passeert, zal zich nauwelijks realiseren dat zich hier rdag een drama heeft afgespeeld. Daarbij speelden drie Viet- ese asielzoekers de hoofdrol en had bijna de gehele vader- se pers het nakijken. De drie werden zonder enige aankondi- het land uitgewezen. De actie kwam zo onverwacht, dat de Ie journalisten, die paraat stond van een en ander verslag te volledig verrast werd. t centrum ligt er maandagmiddag ogenschijnlijk rustig bij. drama lijkt dus op de re- ehtige maandagmiddag bij, maar dat weerhoudt cameraploeg van de :V-actualiteitenrubriek r en Nu' niet opnames te en op en buiten het kamp televisieploeg schuwt het en van symboliek niet. De era wordt gericht op het eersbord bij de ingang met ïkst Wegsleepregeling'. ;t lijkt allemaal langs de onenden van de Doornse- heen te gaan. Op de vraag j nog iets gemerkt hebben de commotie afgelopen rdag, geven de meeste een lennend antwoord. Een rouw, die slechts enkele tallen meters van de Idingang van het kamp nt, zag pas zaterdag op het iur-journaal, dat er iets bij in de buurt aan de hand ,,Toen hoorde ik voor eerst, dat de Vietnamezen land uit waren gezet", zegt Een andere bewoner, die huis aan de andere kant het kamp heeft, zegt de fineschotels van de televi- loegen - zowel het Jour als de RTL waren met it materieel uitgerukt - ge- te hebben, maar dat hij de rest niets gemerkt t. n opmerkelijke houding een buurt, die vorig jaar massaal in verzet kwam, de komst van het asielzoe- centrum bekend werd. En nu loopt er nog een proce- van de bewoners bij de d van State tegen het verle- van de bouwvergunning het kamp j navraag blijkt, dat de ste mensen sinds de ope- De meeste bewoners van het kamp houden zich in hun caravans schuil voor het koude Hollandse klimaat. In een van de woonwa gens zit nog een aantal hongerstakers, die op die manier, net als hun uitgewezen landgenoten, een verblijfsvergunning wil af dwingen. Gezien het lot van de andere Vietnamezen, lijkt hun actie weinig kans van slagen te hebben. „Met een hongerstaking kan geen verblijf in ons land worden afgedwongen", was zater dag nog het koele commentaar van mr. Nawijn, hoofd vreemde lingendienst van het ministerie van Justitie. De zeven Vietnamezen in de caravan op het AZC-Leusden (foto: Hans Verhorst). rung van het centrum nauwe lijks last hebben van het cen trum. Dat is ook de reden, waarom de betrokkenen liever niet met hun naam in de krant komen. „Als mijn buren lezen, dat ik geen last van de asielzoe kers heb, denken ze misschien dat wij dwars liggen bij de ver dere afwikkeling van de proce dure", is de verklaring voor de wens anoniem te blijven Caroline 't Hart heeft geen enkel bezwaar met haar naam in de krant te komen. Zij woont direct naast het asielzoekers centrum Twee maanden gele den betrok zij het huis aan de Doornseweg en dat verklaart misschien haar soepele hou ding tegenover de pers. Een mening over de wijze waarop de Vietnamezen het kamp zijn uitgezet, heeft zij echter niet. „Daar weet ik er eigenlijk te weinig van", geeft zij toe. „Iedereen heeft recht op een eigen plekje", voegt zij er on middellijk aan toe „Zolang de mensen zich aan de regels hou den, mogen zij van mij blijven. Zij zegt in de maanden dat zij bij het kamp woont, geen mo ment last te hebben gehad van de asielzoekers. „Ik merk nau welijks, dat er hier een cen trum is". Aan de andere kant van het centrum woont een mevrouw, die erg getroffen is door het lot van de Vietnamezen „Wat daar gebeurd is, kan toch hele maal niet", zegt zij. „Je kon op televisie duidelijk zien dat zij verzwakt waren. Zij moesten ondersteund worden. Dan zet je ze toch niet zomaar op het vliegtuig". Ook zij heeft geen enkel probleem met het cen trum, zo dicht bij haar in de buurt, maar wil dat eigenlijk niet weten voor de buren. Een stukje verderop is een bewoner veel stelliger in zijn mening. „Het had helemaal niet zover hoeven komen, als ze in Nederland selectiever zou den zijn bij wie ze toelaten en wie niet", vindt hij „Het is toch al lang bekend in welke landen mensen gevaar lopen. Ook de beslissing mensen uit te wijzen duurt veel te lang. Dat neemt vier maanden in beslag. Dat is nergens voor nodig Het is sneu voor wat die drie Viet namezen is overkomen, maar ik zie niet hoe het anders had gemoeten". Voor hem hoeft het centrum overigens niet weg. „Ik heb er geen enkele last van". Hij zegt regelmatig het centrum te be zoeken en heeft naar zijn zeg gen contact met een echtpaar, dat hij af en toe uitnodigt om bij hem te komen. „Zij maken een redelijke kans hier te wor den toegelaten", vertelt hij Hij zegt nogmaals geen enkel bezwaar te hebben tegen toe lating van asielzoekers op grond van politieke motieven. „Maar dan moet dat wel uitge zocht worden. Erg moeilijk lijkt mij dat niet, want het is toch bij Amnesty International bekend wat de gevaarlijke lan den zijn. Het is dus een kwestie van navragen." Hij maakt meteen van de ge legenheid gebruik om een mis stand op het kamp aan de orde te stellen. „Er komen hier re gelmatig Polen en andere men sen uit Oostbloklanden, die hier alleen maar zijn voor de handel in auto's. Zij melden zich bij het asielzoekerscen trum, hebben eten en onderdak voor een paar weken en gaan dan weer terug". De informatie heeft hij van een betrokkene, die het hem zelf verteld zou hebben. „Als ik op het kamp loop, kan ik het zelf ook constateren," zegt hij. „Overal staan auto's met ken tekens uit bijvoorbeeld Tsje- cho-Slowakije, die na een tijdje weer weg zijn en vervan gen door andere auto's". Hij maakt zich daar boos over. „Daar moet een einde aan ge maakt worden", vindt hij. „Wat daar gebeurt, gaat ten koste van mijn belastingcen ten" vervolg van pagina 1 Amersfoort en omgeving ko men daarin 23 januari aan de beurt, tijdens een bijeenkomst in De Eenhoorn in Amersfoort De opstelling van GS bete kent een streep door de reke ning van het gemeentebestuur. Het college van burgemeester en wethouders toonde zich dan ook in meerderheid onaange naam verrast met de nieuwe invalshoek van de provincie- „Wij vragen ons af wat de over wegingen zijn voor deze stand puntswijziging. We zijn hier door compleet verrast", aldus een gemeentelijk woordvoer der. Na rijp beraad heeft het college toch besloten om de bouwmo gelijkheden in de Pon-drie hoek verder uit te zoeken. „Wij zullen in de besluitvormings procedure rond de Pon-drie hoek verder gaan op de inge slagen weg." Donderdag buigt de ge meenteraad zich over een voor stel van het college van burge meester en wethouders om de Pon-driehoek aan te wijzen als eventuele toekomstige bouw- lokatie Volgens b&w is daar ruimte voor minstens veertig en mogelijk zelfs tachtig hecta re bouwgrond. Daar zouden nog 1.500 tot 2.000 woningen gebouwd kunnen worden, waarmee Leusden tot na het jaar 2000 voor een belangrijk deel in de eigen behoefte zou kunnen voorzien. De standpuntswijziging van GS betekent een steun in de rug voor het verzet, dat in Leusden tegen de plannen voor de Pon-driehoek is gerezen. Verontruste burgers uit Leus den-Zuid, het Comité Milieu zorg Leusden, De Stichtse Mi lieufederatie en de boeren standsorganisaties keerden zich eerder tegen het voorne men van het college om de Pon-driehoek voor woning bouw te bestemmen. LEUSDEN - De bibliotheek zal de deuren op dinsdag 24 en 31 december gesloten houden in verband met de feestdagen. Voor de overige dagen gelden de normale openingstijden John Huurdcman, bouwaan nemer John Huurdeman staat aan het hoofd van een echt Achterveldsbedrijf Vijf jaar geleden nam hij Van Ruitenbeek 's Bouwbedrijf over. Het bedrijf heeft in A chterveld en omgeving zo 'n goede en vertrouwde naam opgebouwd, dat John niet alleen de onder neming maar ook de naam overnam. Het 65-jarige bedrijf staat volgens ingewijden bekend als 'ouderwets in de goede zin van het woord'. Dat wil zeggen dat John en zijn werkne mers zich zo flexibel mo gelijk opstellen en altijd rekening houden met de wensen van de klanten Huurdeman zit al vanaf zijn zeventiende jaar in de bouw. „Ik ben begonnen bij een architectenbureau, maar wilde mij gaan be zighouden met de uitvoe rende kant van de bouw", verklaart hij zijn omme zwaai. Huurdeman is ove rigens een bekende naam in de bouwwereld Verre familieleden runnen bouwbedrijven in Soest en A mersfoort. Wij doen hier alle soorten bouw, "zegt John. We zitten zowel in de woningbouw als in de utiliteitsbouw. Onze con tacten met de klanten zijn snel, maar intensief. We praten enkele maanden veel met onze opdrachtge vers, over iets waar 10 tot 15jaar niets meer aan ge daan hoeft te worden Dat betekent niet dat John niets meer met zijn opdrachtgevers te maken krijgt We hebben klan ten, waar we aljaren za ken meedoen. De Vor bij voorbeeld is onze klant zolang dat bedrijf in A ch - terveldzit. Wij hebben hun gebouw neergezet en doen nog steeds het on derhoud". Huurdeman wil nog een leuk voorval kwijt, dat volgens hem het karakter van zijn bedrijf weergeeft. Een opdrachtgever, waar wij veel werk voor gedaan hebben, had een miljoenenopdracht Wij John Huurdeman op de bouwplaats van De Brink in Achterveld, waar 13 woningen door zijn bedrijf gebouwd zullen worden Wij zijn een echt Achtervelds bedrijf, (foto: Hans Verhorst.) kwamen daarvoor niet in aanmerking, omdat ons bedrijf met 30 mensen daarvoor te klein was. De onderneming, die de klus wel mocht doen. had de benodigde 80 man wel be schikbaar Maar toen die klaar waren met de kale bouw, konden zij de af werking niet aan. Daar werden wij weer voor ge vraagd. Wat volgens Huurde man ook bijzonder is voor zijn bedrijf, is dat zijn werknemers niet zo gauw naar elders vertrekken. Bij concurrenten is vol gens hem hetpersoneel- verloop veel groter.Wij hebben deze week ons jaarlijkse etentje met het personeel Daar zullen wij 4 mensen huldigen voor hun 12,5jarig dienstver band en 1 personeelslid, omdat hij 25 jaar bij de zaak is Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...„Er is in Leusden heel wat bereikt. In onze kringen vinden Leusdenaren erkenning en vriendschap, bij de overheid ondersteuning en bij andere instellingen, zoals de kerken, openheidzei Wim van Holstein vorige week in de Leusder Krant over de houding van Leusden ten opzichte van homofielen...* Het maatschappelijk klimaat in Leusden wordt sterk bepaald door hetero-ccntrismc en homofobie. Er bestaat een sterke weerstand tegen homoseksuelen en lesbiennes", zei dezelfde Wim van Holstein bijna twee weken eerder in de Gay Krant. Wat kan erin een paar weken toch veel bereikt worden in onze voortvarende dorpsgemeenschap... Feest in Leusden. want de verbouwde bibliotheek is officieel in gebruik genomen. Reden voor een uitge breid programma, dat vorige week vrijdag begon en ook de komende dagen zal voortduren... *...Het programma biedt voor elk wat wils. Als ex traatje voorde vrijwilligersdie wekelijks klaarstaan voor de Leusdense lezers, had de organisatie zelfs gezorgd vooreen bijeenkomst met Adriaan van Dis... Eerst zou de bekende tv-presentator en schrijver zijn werk signeren in de bibliotheek. Daarna zouden de \Tijwilligers in een besloten bijeenkomst vragen aan hem mogen stellen...* *...Op zich niets mis mee, want als iedereen zou wor den toegelaten, zouden de mensen die zich onbaat zuchtig inzetten voor de goede gang van zaken in het gebouw aan 't Erf, vermoedelijk niet aan bod ko men...* Enkele weken voor de komst van Van Dis werd de krant echter opgebeld door iemand van het feestcomi té, met bet verzoek een oproep aan de lezers van de krant te plaatsen. De bedoeling was, dat die de vragen zouden bedenken, die de vrijwilligers vervolgens weer aan Van Dis mochten stellen...* *...Daar voelden wij natuurlijk niets voor. Wie een vraag stelt, moet ook het antwoord kunnen horen en het liefst natuurlijk uit de mond van de schrijver zelf. De idee. dat dat slechts aan een enkele lezer zou worden voorbehouden, deed voor ons het hoek dicht... *..De organisatie was niet te vermurwen er een open bare bijeenkomst van te maken, dus hielden wij - noodgedwongen- ook voet bij stuk. Een bericht in de krant moet in principe voor iedereen zijn en voor ballotage via de krant is geen plaats...* *...Ach. sigarettenboer Schut houdt het voor gezien. Met weemoed neemt de tabakshandelaar van de Ha ni erse vel dsewr eg afscheid van zijn vloetjes en aanver wante artikelen. Schut zou Schut niet zijn als er niet een daverend afscheid wordt genomen...* *...Voor de laatste maal verkoopt de man vuurwerk, maar tegen scherpe prijzen en zelfs -bij betaling voor af- een deel gratis. Velen zullen op oudjaarsavond dus knallend afscheid nemen van Schut. Houd het wel waardig, ja!! Laat de man niet voor schut gaan...* *...Laat dit voor ons een goede gelegenheid zijn hier op in te baken. De redactie van de sisssers wenst u allen een waanzinnig fijne feesttijd toe met een knallend eind, dat hopelijk voor iedereen met een sissertje af loopt...* *...Tot volgend jaar. want ook dan vernemen wij weer graag van u! Proost!...* AMERSFOORT - De Utrechtse politierechter mr C. van Linschoten heeft een 31- jarige man uit Leusden woens dag veroordeeld tot een boete van zevenhonderdvijftig gul den en een voorwaardelijke rijontzegging van zes maan den. De Leusdenaar reed op zijn brommer terwijl hij te veel alcohol op had. De uit spraak was conform de eis van de officier van justitie. Op 18 maart van dit jaar werd de verdachte aangehouden bij een controle. De politie rook alcohol en de Leusdenaar moest een ademtest doen Daaruit bleek dat hij een alco holgehalte van 730 microgram had, ruim drie keer zoveel als de maximaal toegestane 220 microgram. De verdachte is al twee keer eerder voor hetzelfde delict veroordeeld. Na de aanhou ding heeft hij de alcoholver- keerscursus (ave) gedaan. "Ik heb er veel van opgestoken, hierdoor ga je bewuster met alcohol om. Dat roekeloze ge drag is voorbij. Ik ging eens nadenken waar ik eigenlijk mee bezig was", zei de Leusde naar. VUURWERK SCHUT /V 1 uV V

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3