'Dingen, die vroeger niet konden of mochten, zijn nu normaal' j REN I Leusder Krant Vandalisme in een slaapstad Mentaliteit Normvervaging werkt vandalisme in de hand Normvervaging En hoe staat het dan met de discotheken? Stad en dorp ensdag 18 december 1991 Pagina 7 Vandalen vernielden een nagelnieuwe abri. LEUSDEN - Er gaat tegenwoordig nauwelijks nog een dag voorbij, of de politie meldt de redactie van de krant één of ander voorval dat onder de kop 'Vandalisme' gevangen zou kunnen worden. Soms gaat het om relatief kleine zaken, soms om vernielingen die de slachtoffers op hoge kosten jagen. Het probleem lijkt groeiend, maar harde gegevens kunnen daar nog nauwelijks voor op tafel gelegd worden. „Er is sprake van regelrechte vandalenterreur", zegt de ene betrokkene. „Wij hebben er nog nooit last van gehad, maar zet dat maar niet in de krant; anders komen ze alsnog", zegt een ander. „De schade loopt waarschijnlijk in de honderdduizenden guldens per jaar, maar een totaaloverzicht ontbreekt", zegt de burgemeester. „Wij houden pas sinds kort statistieken bij over het probleem", zegt de politie. Hoe erg is het nu gesteld met het vandalisme en de kleine criminaliteit in een gemeente als Leusden en neemt het probleem inderdaad toe? Een aantal verslaggevers van de Leusder Krant ging de afgelopen weken op onderzoek uit en maakte een rondgang langs een aantal veelbezochte, vandalismegevoelige punten. De conclusie is in ieder geval dat het vandalisme in Leusden een probleem is dat niet gebagatelliseerd kan worden; Het gevoel van onveiligheid en machteloosheid bij de slachtoffers is groot. „Politie en gemeente doen er te weinig aan", vinden ze. Vandalisme is zóóóó kinderachtig de zestiger jaren begaf schrijver dezes zich Londen naar een voorstad van de Britse fdstad in een trein, waarvan de wagons llledig waren vernield door 'hooligans', tbalsupporters, die klaarblijkelijk andere oelingen hadden gehad dan het begelei- van de favoriete club. ie dagen waren dergelijke vernielingen in s land niet denkbaar Daarin is inmiddels 1 het een en ander veranderd Een voor- :hter van de Nederlandse Spoorwegen: ,,De itste jaren moeten regelmatig complete instellen worden vernieuwd. De voetbal- is - en in veel gevallen niet de jongsten - an de banken met messen te lijf of beklad- n de wanden. Het herstel kost kapitalen". ndalisme: wat is het en hoe valt het te strijden, voor zover dat althans nog moge- k is? Van Dale, het groot woordenboek der derlandse taal, zoals het officieel kan wor- n aangeduid, zegt er het volgende van urdalisme is een barbaarse vernielzucht, rspronkelijk vooral met betrekking tot ltuurgoederen. Thans vaak meer in alge- me zin het baldadig vernielen van publiek ;endom, straatmeubilair, auto's, winkel- nsters enzovoort'. indalisme is dus duidelijk niet iets van deze d. Maar toch wordt de gemeenschap er eds meer mee geconfronteerd. Scholen en idere gebouwen, zelfs kerken worden ver- eld, besmeurd en beklad en vooral in deze atste maand van het jaar wordt tegen alle gels en wettelijke voorschriften in voortij- g vuurwerk afgestoken, liten van de wachtruimten bij de bushaltes oeten het ontgelden en ook de kantines van vaak afgelegen sportvelden vormen het ielwit van de vernielzuchtige jongelui. en kan zich afvragen hoe de complexen van ctoren in elkaar steken, want een feit is. dat it vandalisme in het laatste decennium dra stisch is toegenomen e Amsterdamse socioloog Machiel van der oude, beleidsmedewerker van het ministe- e van Sociale Zaken daarover: „Inderdaad in toenemende mate sprake van jeugdvan- ilisme, maar dat heeft te maken met het tale beeld van normvervaging, waarvan in maatschappij van vandaag sprake is. Din- :n die vroeger met konden of mochten wor- m nu als normaal beschouwd. De reflectie j larvan is met name terug te vinden bij het drag van de jeugd. De werkloosheid draagt lartoe bijde verveling slaat toe, er gaat een ipaald groepsgevoel ontstaan. Dat ziet men et name bij de voetbalsupporters De wed- rijden zelf zijn niet meer belangrijk, maar el het evenement, alles wat er mee samen- ingt. En zo ontstaan de excessen, rellen in buiten de sportvelden. Vernielingen voor na de wedstrijden. Een feit is dat de jon- ns, want daarover spreken we in eerste stantie, zich anders gaan manifesteren als een meisje krijgen, verkering krijgen, zo- s dat heet. Dan vallen ze onmiddellijk in n ander gedragspatroon LEUSDEN - De kranten staan bol van de (kleine) berichten. Desondanks wordt er niet of nauwelijks aandacht aan besteed van de zijde, waarvan men het zou mogen verwachten. Jeugdige vandalen. Zonder enig gericht doel trekken zij er doorgaans in groepjes in de duisternis op uit om zinloze vernielingen te plegen. Ongrijpbaar zijn ze en dat betekent, dat de gemeenschap de rekening krijgt gepresenteerd. En die rekening wordt van jaar tot jaar hoger. De schade als gevolg van het jeugdvandalisme beloopt miljoenen guldens. Evenals bij de voetbalwedstrijden kan ook daar worden gesproken van zogenaamde 'zwervende groepen' Van der Woude: „Ook daar het zelfde beeld. In de discotheken zelf gebeurt nauwelijks iets, wel na afloop. De groep is op zoek naar wat men zou kunnen noemen een gemeenschappelijke vijand, een bepaald doel. Dat kan een gebouw zijn of een auto Men zoekt 'vertier', wat je daaronder ook kan verstaan. Het zijn ook altijd hetzelf de soort jongens. Ze lopen vaak met messen rond met alle mogelijk kwalijke gevolgen van dien. Maar wat het jeugdvandalisme betreft, de maatschappij, ook de ouderen zijn schuldig aan wat nu aan de hand is. Recent is in een aktualiteitenprogramma op de televisie nog getoond hoe een discotheek wordt beveiligd Bij de ingang moeten de bezoekers messen en De Amsterdamse socioloog Machiel van der Woude: „De jongens gaan zich anders ma nifesteren als ze een meisje krijgen." andere gevaarlijke voorwerpen afgeven, zo dat er in het gebouw zelf niets kan gebeueren. Maar bij het verlaten van de disco kunnen de eigenaren hun spullen weer keurig in ont vangst nemen. Kijk dat alles heeft te maken met normvervaging. Wat kan zoal tegen woordig, wat vroeger onmogelijk bleek." Agressie, geweld, criminaliteit, vandalisme en met name jeugdvandalisme, waar speelt het zich allemaal meer af, in de stad of wat men noemt 'in de provincie'? Gesprekken met jeugdleiders leren, dat er geen duidelijke verschillen bestaan In de grote steden blijkt meer sprake te zijn van criminaliteit, in de dorpen overheerst het vandalisme, maar in beide gevallen is sprake vun toename cn gebrek aan gerichte bestrij ding. Algemeen is men van oordeel, dat er in hel verleden fooien zijn gemaakt. De graad van tolerantie is te hoog. Meer en meer zijn de grenzen verlegd. Als motto gold dat 'in een democratisch land in alle opzichten de vrij heid diende te prevaleren' Daarvan wordt nu de rekening gepresenteerd En, zeggen degenen die nu met een agressievere, losge slagen jeugd te maken krijgen, we zijn er te laat achter gekomen dat er in het verleden fouten zijn gemaakt. Om dat alles te herstel len is niet alleen een moeizame, maar ook kostbare zaak. Maar dat er iets moet gebeu ren, daarover is iedereen het eens. Welke concrete mogelijkheden zijn er om te komen tot een enigszins doelmatige oplos sing van een probleem, dat algemeen wordt onderkend, maar in de meeste gevallen ge makshalve terzijde wordt geschoven omdat andere zaken prioriteit verdienen? Drs Van der Woude: „Ik heb een eigen gezin met jonge kinderen en ben buiten mijn werk zelf jeugdleider. Ik weet dus waarover ik praat Het hele verhaal van het jeugdvanda lisme begint in feite bij de ouderen. We gaan niet goed met de jeugd om; we zullen ze meer moeten bieden. Kijk eens wat er gebeurt bij de sportwedstrijden en vooral bij het voet ballen. De jongens worden als dieren in kooi en geplaatst. Zorg dat ze goede, mooie zit plaatsen krijgen Dat zal onmiddellijk in gunstige zin invloed hebben op hun gedrag De wachthuisjes bij de bushaltes moeten snel en regelmatig worden schoongemaakt nadat ze zijn beklad. De praktijk heeft hier en daar uitgewezen dat het dan ook spoedig volledig is afgelopen met het afschuwelijke geklieder met viltstiften". Een grotere sociale controle - daarvoor plei ten de jeugdleiders in het algemeen Het is té gemakkelijk om de jeugd te betichten van vandalisme en het verder te laten voor wat het is Men is van oordeel, dat de schuld veelal ligt bij de ouders Er is nog te vaak sprake van een nonchalant schouderophalen met de gedachte van 'de verzekering betaalt alle schade imers wel'. Het begint bij de ouders, luidt de veelgehoor de conclusie. Men zal in toenemende mate op elkaar moeten gaan letten Hoe gunstig dat kan werken blijkt wel uit het effect van de Buurtpreventie, zoals die in samenwerking met de politie in een aantal wijken in Achter veld en Leusden tot stand is gekomen en waarvan de resultaten positief blijken te zijn. Er is te veel gepraat en te weinig gedaan, zeggen de jeugdleiders. De tijd is aangebro ken om het vandalisme bij de wortels uit te roeien. Daarvoor is met name de hulp nodig van de ouders Het vandalisme, of zoals Van Dale zegt de 'barbaarse vernielzucht', heeft de maat schappij, ons al len dus, al genoeg geld gekost LEUSDEN - Deze week de afsluiting van de serie rond het thema 'Vandalisme'. In de afgelopen weken zijn de verschillende doelgroepen aan het woord geweest, de winkeliers, de schoolleiders, de sportbe stuurders en anderen. De gemeente is op de thematiek inge sprongen met een noodplan om de ergste uitwassen te bestrijden, de politie is over gegaan tot een uitbreiding van de sur veillances en de 'gewone man' is alerter gaan reageren op problemen in de buurt. Niet dat het probleem nu is opgelost. Nog steeds worden muren beklad, nog steeds worden ruiten ingegooid en nog immer vinden zinloze vernielingen plaats. Een ding is duidelijk geworden: de oplos sing ligt zeker niet in het overlegcircuit. Praatjes vullen geen gaatjes en met nota's alleen blijven de ruiten niet heel. De socioloog stelt hieronder terecht, dat de maatschappij de jeugd iets moet bie den. Afleiden van de zinloosheid en de jeugd in haar waarde laten. Enkel veroor delen en kankeren op - alweer - een ver nieling haalt de grootste druk van de in wendige ketel, maar een structurele op lossing ligt daarmee niet voor het grijpen. De baldadige jeugd, die deze streken uit haalt, moet een alternatief worden gebo den. Immers, het is al jaren bekend, dat verveling op straat leidt tot vandalisme. En dan kan er nog zo vaak worden verteld en geschreven dat het 'zóóóóó kinder achtig is', als daarnaast geen praktische oplossing wordt geboden blijft het tob ben. De brandhaarden in Leusden liggen met name in winkelcentrum De Hamershof en rond de jeugdcentra. Een bron van erger nis voor de buurt en een niet aflatende stroom meldingen bij de politie. De groep (aanname) gooit ook de eigen glazen in, getuige de vernielingen bij jeugdhonk De Geut. Natuurlijk is de eer ste - begrijpelijke - reactie van bestuur ders de zaak dan maar dicht te gooien. Een schijnoplossing, want de groep komt hiermee op straat te staan en zoekt dan dus wel andere - meer of minder verniel zuchtige - wegen. De serie Vandalisme heeft in ieder geval aangetoond, dat het onderwerp sterk leeft bij de bevolking. Tientallen reacties zijn er binnen gekomen, ook schriftelijk hebben velen gereageerd. Het toont de gevoeligheid van het thema, dat iedereen anoniem wenste te blijven. Uit angst voor represailles. Een klein lichtpuntje is, dat door de voortdurende strengere controle en aan dacht de uitwassen een tikje teruglopen, de politie heeft inmiddels een aantal van dalen in de kraag weten te vatten cn de buurtpreventie draagt ook bij aan het bewerkstelligen van een omslagpunt. Toch, en dat blijft als een paal boven water staan, is er maar een echt goede oplossing: mentaliteitsverandering. Sa men dit probleem oplossen en niet blind blijven staren op straffen en boetes. Leusden, let op uw zaak en kijk altijd iets verder dan de neus lang is!!

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7