/an de Hengel ereburger Leusder Krant Bibliotheek in de as gelegd Asielzoekers blijven in Waterloo Oliebollen spekken de clubkas Dienstverlening ligt minstens een maand stil Spelmiddag )ud papier Raad van State wijst bezwaren buurt af Afperser Nieuwjaarsveiling postzegels Donderdag 2 januari 1992 Pagina 3 LEUSDEN - De versla genheid was groot bij de Leusdenaren die vrijdag nacht en zaterdag de trieste puinhopen van de uitgebrande bibliotheek kwamen bekijken. Een aangestoken uitslaande brand vernielde 's nachts een groot deel van de bi bliotheek, die een week eerder feestelijk werd her opend na een grondige ver bouwing. De (jeugd)bibliotheek zal tijdelijk worden onder gebracht in het nieuwe ge bouw. De artotheek zal tij delijk worden opgeheven. Het zal zeker een halfjaar duren, maar waarschijn lijk langer, voordat met de herbouw van de verbrande boerderij kan worden be gonnen. De leiding van de bi bliotheek roept bezitters van geleende boeken op deze niet elders in te leve ren, maar te wachten tot de bibliotheek weer open gaat. Er zal geen boete worden berekend. (Foto's: Daan Bleuel en Hans Ver horst) Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 91 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Daar gaat ie dan, de kop is er weer af en de krant ligt alweer op de deurmat Een goed jaar voor een ieder, een kwiek begin en vooral een leesbaar aantal maanden. Wij doen ons best en boren graag uw kritie ken...' '...Och, och, och, wat een diepe ellende voor de bi bliotheek. Een flitsend nieuw pak en dan vlak voor de jaarwisseling in vlammen opgaan. Woorden schieten tekort om dit leed te verzachten...' '...Om toch nog even recht te doen aan de medewer kers van de bibliotheek nog even het volgende. Uit de vragenstellers voor Adriaan van Dis zou een selectie van twee personen worden gemaakt. Het was dus niet zo, dat men zelf geen vragen kon verzinnen. Blijft natuurlijk wel, dat de selectie erg klein is gehouden en dat vonden wij weer jammer...' '...In bet kader van de bibliotbeekbrand kwam een mevrouw melding maken van een ander brandstich tend geval. Een man steekt samen met een klein kind hout en ander ronmmel in de fik, met behulp van een fles spiritus. En dit alles op een gemeentelijk gras veldje bij'de Waarden...' '...Staat er nauwelijks een beeld op de Biezenkamp of er is alweer berrie over. Wat is dat toch met die mid denstanders? Zo vinden sommigen dat het beeld de verkeerde richting 'uitloopt'. Ja, ja en zo blijft er altijd wel iets te zeveren over kunst..' '...Dwarrelt er een klein blaadje bij de redactie op het bureau. Een kriebeltje van iemand over een 'leuke' gebeurtenis. De tekst luidde aldus:....* '...„Wat niemand voor mogelijk had gehouden, is dan toch gebeurd. Piet Bosvarken is door zijn klanten de kroeg uitgesleurd. Hij dacht dat niemand meer wat zou lusten. Daarom had hij alleen maar lege fus ten"...' '...Het kladje is dapper ondertekend door een 'onte vreden klantenkring'. Ha links en rechts informeren is ons duidelijk geworden, dat het handelt om een kroeg in Leusden-zuid. Bij wijze van geintje heeft de vaste kern de kroegbaas er maar eens uitgezet...' '...Leuke jongens toch daar in zuid. Wij houden op zich best wel van zulke geinporems, maar hebben een vreselijke hekel aan het feit dat men berichten ano niem inlevert. Alles aankaarten, maar zelf buiten schot willen blijven. Ook daar blijven wij dit jaar alert op reageren. Geen naam, geen melding...' '...Hog even terug naar het beeld op de Biezenkamp. Een ingezonden brief van een van onze 'vaste klanten' kwam op het laatste moment binnen. Met teksten, die toch enigszins onfris aandoen. Het beeld zou doen denken aan Tweede Wereldoorlogtoestanden, met lij ken en dergelijke. Ho vindt de sisserman dat soort opmerkingen wel erg ver gaan, onsmakelijk eigenlijk ook '...Is bet u opgevallen, dat bet splinternieuwe bord met de verwijzing naar winkelcentrum Biezenkamp niet meer daar is? En juist op dat bord was de winke liersvereniging zo trots, men heeft bet als het ware zelf geplaatst... '...Wat is er gebeurd? Iemand met beslagen autorui ten. met enigszins waterige ogen door langdurig café bezoek in de buurt, heeft de paal simpelweg van de aardbodem weggeramd. Schade vijfduizend gulden, in wezen natuurlijk een schijntje voor een winkeliers vereniging... '...De betreffende automobilist heeft de verwijzing naar het winkelcentrum dus wel erg serieus genomen. Iets minder strak de verwijzing opvolgen kan dunkt ons ook wel... '...Ook nog even terug naar de grote brand. Urenlange diensten heeft het \iijwillige korps erop zitten. En dan krijg je natuurlijk best trek. vandaar dat de in wendige mens regelmatig de nodige aandacht krijgt. Een bete catering dus... '...Hu treft de brandweer het, dat een van haar spuit gasten ook restaurateur is. Deze recentelijk toegetre den spuiter was tijdens de brandnacht meer in de weer met het mes en de boter dan met de brandslang. Zo is duidelijk, onze brandweer houdt alles het liefst in eigen hand...' De aangestoken brand richtte veel schade aan '...Ook bij ons dringt er eigenlijk maar een vraag op: Wie in vredesnaam doet nu zoiets?" Een zeer schrij nende vorm van vandalisme, hoewel bet met dit woord wel erg zacht is uitgedrukt.... Behalve het rieten dak verbrandden ook de vernieuwde dakspanten. '...Mevrouw vraagt zich -zeer terecht- af of dat nu verstandig is. 'Denkt dat kind niet als Vader niet thuis is, van dat kan ik ook wel alleen?' Het blijft toch een rare zaak, dat mensen nog steeds zulke stommiteiten begaan, ondanks alle 'postbus 51 -campagnes... '...De redactie trof naast de rook nog slechts smeulen de resfen aan. Een grote menigte stond erbij en keek ernaar. Gelaten en met ingehouden woede, of nog beter zoals een der omstanders opmerkte: 'hier is geen plaats meer voor woede, bier rest slechts machteloos heid'... Het onlangs vernieuwde rieten dak van de bibliotheek werd compleet verwoest ftSSS EUSDEN - In jongerencen- De Til is vrijdag 3 januari i spelmiddag voor de jeugd, arnaast is er voor de kleine- kinderen een poppenkast, jrwijl voor de oudere jeugd In bingo zal worden georga- Iseerd. De spelmiddag begint om 1.00 uur en duurt tot 117.00 ir. De entree is 2,50 en er jn leuke prijzen te winnen. CHTERVELD - De Achter- ïldse muziekvereniging DWS oudt zaterdag 4 januar' een id papierinzamelingsactie, aartoe zal die dag op het root Achteveldplein een mtainer staan opgesteld, lensen die niet in staat zijn ?t oud papier zelf te komen kunnen contact opne- en met E. Tolboom, telefoon: 1425-1833 Stoutenburgers innen het papier ook afgeven L j W Wouters, Hessenweg 95 I Stoutenburg. DEN HAAG - Het asielzoe kerscentrum Leusden, in het voormalige militaire kamp Waterloo, blijft de plek om 300 buitenlanders op te vangen. De gemeente Leusden heeft te recht hiervoor toestemming gegeven en hoeft ook niet te veel laten veranderen aan de technische installaties bij het centrum. Dit blijkt uit een se rie uitspraken door de Raad van State over het asielzoe kerscentrum Leusden. Wel gaat de gemeente voort aan verbieden dat vrachtwa gens voor 8 uur 's ochtens gaan bevoorraden. "Als wij deze klacht van buurtbewoners eerder hadden gehoord was het mogelijk geweest om hier wat eerder aan te doen", zo zei woordvoerster mevr. Van den Heuvel tegenover de Raad van State. Zij kwam tot haar uitspraak tijdens behandeling van be zwaren ingediend door buurt bewoners over de technische installaties bij het asielzoe kerscentrum. Vooral het feit dat deze technische installa ties, met keukendampen en ventilatielawaai, pal achter hun woningen terecht zijn ge komen heeft veel kwaad bloed gezet. Het buurtschap Water loo vindt de overlast in de om geving al heel erg. "Over de geluidsoverlast in deze omgeving is in het verle den al veel te doen geweest", aldus advocaat Schoonder- beek. "De militaire oefening op de Leusderheide, inclusief gebruik van helikopters en een tankbaan vlak tegenover woningen aan de Doomseweg. De weekenden zijn rustiger, maar dan wordt het motor crossterrein intensief ge bruikt. De militaire vliegbasis Soesterberg ligt slechts op 5 km afstand en het verkeersla waai van de A-28 is goed te ho ren. Daar komt nu nog het asielzoekerscentrum bij. waarbij - door het gebrek kige openbare vervoer - veel gebruik van taxi's wordt ge maakt en soms vrachtwagens aan- en afrijden. Het verzoek om een apart geluidsonder- zoek is tot nu toe door de ge meente afgewezen". "Een apart geluidsonderzoek is niet nodig", zo reageerde mevrouw Van den Heuvel. "Berekeningen van TNO wij zen uit dat die op een derge lijke plek ook niet nodig zijn. Wij hebben de installaties in het centrum tot twee keer toe gecontroleerd. De kookketels kunnen voortaan alleen maar in combinatie met de automa tische afzuiging worden ge bruikt, terwijl wij de direc trice van het centrum drin gend hebben verzocht de leve ranciers niet voor 8 uur te la ten komen. Verder zijn aan alle voorwaarden van de hin derwet voldaan". De Raad van State is het met deze redenering eens, zo blijkt uit de uitspraak. Eerder wees de hoogste administratieve rechtbank ook de bezwaren af tegen de komst van het asiel zoekerscentrum. LEUSDEN - de Leusdense vereniging van postzegelver zamelaars De Loupe houdt maandag 6 januari een zoge naamde Nieuwjaarsveiling. Op de veiling komt een zeventigtal kavels, waaronder een aantal complete verzamelingen, on der de hamer. Voorafgaand aan de veiling, die om 20 00 uur begint, is er gelegenheid op het nieuwe jaar te toasten. De bij eenkomst wordt gehouden in De Til aan de Hamersveldse- weg. LEUSDEN - De 25-jange overvaller van de Leusdense Bondsspaarbank Midden Noord en Oost Nederland is maandag door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vieren twintig maanden, waarvan vier voorwaardelijk Tegen hem was twee jaar geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de man op 13 september dit jaar de bank een bedrag van 2975 gulden had afgeperst door een klant een mes bi] de keel te houden. In haar vonnis hield de rechtbank er rekening mee dat de overvaller de klanten en de medewerkers van de bank psy chische schade had berokkend. Het verzoek van de raadsman om aanhouding van de zaak, zodat zijn cliënt eerst kan wor den opgenomen in een thera peutische gemeenschap om van zijn drugsverslaving af te komen, wees zij af. ,,In het verleden is de verdachte diver se keren opgenomen geweest en die behandelingen hebben niet tot de gewenste resultaten geleid", luidde de motivering Volgens de verdachte en zijn advocaat was de overval uit sluitend een wanhoopspoging geweest om in een afkickcen trum te komen. tUSDEN - Gradus van de Hengel is de eerste Leusdense ere-burger Van de Hengel, die momenteel (hef St-Elisabethzie- _h uis wordt verpleegd, ontving dezer dagen uit handen van burgemeester Panis en secretaris Van feren de bijbehorende ere-pennxng. De penning is speciaal voor dit doel door de kunstenares vrouw Martinot vervaardigd. De penning werd tijdens de laatste raadsvergadering van dit jaar Kdeel gepresenteerd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de penning bij die gelegenheid aan In de Hengel uit te reiken, maar een plotselinge verslechtering van de gezondheidstoestand van de verscheidene maakte dit onmogelijk. Van de Hengel kreeg de onderscheiding, omdat hij de afgelopen jaren diverse openbare functies rvulde De meeste bekendheid kreeg de Leusdenaar echter als voorzitter van de Oranjevereniging Voorzitter van het jongerenwerk in De Til. Daarnaast was Van de Hengel onder meer bestuurslid i de plaatselijke afdeling van de aartsdiocesane boeren- en tuindersbond. (Foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - De oliebollentraditie van zwemclub De Haaien zorgde ook dit jaar weer voor vrolijke, vette taferelen. De schuur van Krakhorst puilde uit van vrijwilligers om de actie weer tot een goed einde te brengen. Zoals gebruikelijk werden de oliebollen per portie aan de man gebracht om de clubkas te spekken. De actie zorgt ervoor, dat zowel de zwem- als de poloclub in 1992 soepel door het water glijdt.(foto Hans Verhorst

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3