Panorama Lisiduna Leusder Krant Overvaller 'Jij, jij, jij ging van mij heen' ™mm L E U S D E N 3. „De boer is geworteld in de natuur" Emancipatie Uitwijzing Meningen Homo en lesbo Nieuws uit de verenigingen ^onnebloem- pterij !'\Jieuwjaars- ecepties Bomvol 'Ons Gebouw' tijdens optreden Koos Albers )onderdag 2 januari 1992 Pagina 5 LEUSDEN/UTRECHT - Ik was bang het financieel niet te kunnen redden en weer bij mijn ouders te moeten gaan wonen", zei een 28-jarige in woner van Leusden vrijdag bij de Utrechtse rechtbank over zijn mislukte poging om het benzinestation aan de Ha mershof in zijn woonplaats te beroven. Officier van justitie mr. J. Plooy eiste tegen de ver dachte negen maanden gevan genisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk en verplicht reclasseringstoe- zicht. Volgens de Leusdenaar had hij in een vlaag van paniek ge handeld Met een uitbeenmes in de hand was hij op 17 de cember vorig jaar naar het tankstation gegaan en had te gen de vrouw achter de kassa gezegd dat hij geld wilde. In de ogen van de kassière zag de man er nogal hysterisch uit en riep zij om de bedrijfsleider. Toen de verdachte deze man zag. liep hij weg "Ik heb nooit gedacht dat zoiets zou kunnen gebeuren", biechtte de ver dachte op. In het tankstation hing een videocamera en een agent herkende de 28-jarige Leusdenaar. Over de verdachte zijn twee rapporten opgemaakt: door een psycholoog en een psy chiater. Beide deskundigen beklagen zich over het feit dat de man zich zo slecht aan af spraken houdt en deze regel matig afzei. Als hij niet streng door de reclassering begeleid zou worden, zou de kans op herhaling aanwezig zijn. Maar de reclassering had ook slechte ervaringen met de be reidwilligheid van de ver dachte en had geen zin hem te ondersteunen als hij niet mee werkte Overigens achtten de gdragsdeskundigen hem vrij wel volledig toerekeningsvat baar voor het gebeuren. Alco holgebruik had een negatieve rol gespeeld, menen de rap porteurs Rechtbankvoorzitter mr. Th. Clarenbeek was niet erg te spreken over de kennelijk lakse houding van de ver dachte. Ook de officier had het over "gebrek aan rugge- graat". Mr Plooy dacht dat de man zijn problematiek onvol doende onder ogen wilde zien. Ondanks het sterk negatieve advies wilde de officier hem verplichten naar de reclasse ring te gaan. zo niet dan moest hij maar negen in plaats van zes maanden gaan zitten, al dus de officier Raadsman mr. A. van Voort huizen bepleitte een voor waardelijke straf. Zijns in ziens zat een dienstverlening er ook niet in vanwege de on betrouwbaarheid van zijn cliënt. De advocaat was in middels benoemd tot bewind voerder van de verdachte om dat hij niet met geld kon om gaan. Maar de officier zag niets in een alternatieve straf. De reclassering wilde hier al helemaal niet aan meewerken en dat was nou eenmaal nodig, zei mr. Plooy De rechtbank doet op 3 ja nuari uitspraak. «aam: Wim van den Hengel «roep: Agrariër ikend van: Secretaris ABTB Achterveld ivoriete plek: „De eikenlaan bij mijn boerderij" Ik woon hier mijn hele leven al. De bomen in de steeg geven iets weer van wat de boer enlijk is. Hij is geworteld in en afhankelijk van de natuur Zo legt Achtervelder Wim van den Hengel uit waarom hij in de eikenlaan, die voert naar zijn gefotografeerd wil worden. De zeker tachtig jaar oude bomen kent hij zijn hele leven Wij boeren krijgen zo vaak het etiket 'vervuiler nummer één 'opgeplakt. Dat is niet juist. De >r is op zich milieuvriendelijk. De aantijding is niet reëel. Wij willen ook meewerken aan de g voor een beter milieu. Maar het moet financieel wel op te brengen zijn legen jaar geleden werd Van den Hengel het jongste bestuurslid van de Achterveldse tsdiocesane boeren- en tuindersbond (ABTB). Heel belangrijk vindt hij de belangenbehar- ng voor de agrariërs Of de boeren nog een toekomst hebben in de regio hangt volgens de retaris af van de toekomst die ze van de overheid krijgen. „Men is nu bezig de landbouw te herdrukken door het milieubeleid Maar ook door de steeds duurder wordende sociale '.ekeringen wordt het er niet gemakkelijker op Koos Albers in rolstoel, maar nog steeds in staat de zaal plat te krijgen met zijn levens liederen, (foto Hans Verhorst) Doordat de zaal vol was wer den de aanwezigen op het po dium geplaatst zodat Koos een ruim zeventig man tellend koor achter zich had zitten om hem te begeleiden Ver voor Koos Albers optrad kreeg hi] al bloe men en tekeningen van grote en kleine fans. Ook op het podium werd hi] door een wel heel kleine fan, Pnscilla, verrast met een prachtige roos. Speciaal voor haar zong hi] zijn nieuwste hit als afscheid. Een optreden dat een klein half uur zou moeten duren liep uit tot een klein uur Na zijn laatste nummer ston den de echte fans van de Ne derlandse nummer 1 hem bui hoogte te stellen. Want wat hij er nu over beweert is naar mijn mening tegennatuurlijk en dus abnormaal Marcel Palyama Leusden Met verbijstering las ik het in gezonden schrijven van de heer J.J. Visser in de Leusder Krant van 18-12-91, waarin hij de homosexuele leefwijze als tegennatuurlijk en dus abnor maal afschilderde. Past zo'n uitspraak niet uitstekend in het rijtje van: "Ik heb niets te gen asielzoekers of buitenlan ders maar eigenlijk horen ze hier niet thuis." en. "Het enig recht waar vrouwen aan spraak op kunnen maken is het aanrecht7" Het is maar goed dat er men sen zijn als dhr. Wim van Hol- stein die vanuit "De Kringen" zich hard maken voor een homo-emancipatiebeleid in de gemeente Leusden. Het heeft alleen al zijn nut zolang er mensen zoals dhr. Visser hier wonen. Mijns inziens heeft iedere in woner, gekleurd of blank, man of vrouw, homo- of he- tero-sexueel het recht om zijn eigen leefwijze hier te bepa len. Inno van Breda Lcusden ten op te wachten om alsnog even met hun ster te kunnen praten Koos liet dit lachend over zich heen liet komen Het Holland Duo, in het dage lijks leven beter bekend als Jan Verhoeven en Marianne Weber en voor velen erg bekend in het vaderlandse hitwezen, bracht een aantal Nederlandse num mers ten gehore. Ook hier klonk een dankbaar applaus van de aanwezigen. Als laatste artiest trad Danny Nicolai op. De Nederlands- en Engelstali ge zanger kon erop bogen dat hij de in Nederland zeer beken de artiesten als o.a Koos Al bers en het Holland Duo in het voorprogramma had. De uitwijzing van de Vietna- mezen. onder andere uit het AZC Leusden. heeft tot veront waardiging in het land geleid. Han Gerlings vindt dat er alle reden tot waakzaamheid is, "Wij zijn er helaas niet gerust op. dat de uitgewezenen geen ernstige schade ondervinden". Het is duidelijk dat Neder land niet alle vluchtelingen kan opnepien die zich hier melden Geen makkelijke taak voor het ministerie van justitie om te selekteren wie een verblijfsvergunning "ver dient" en wie niet. Als het mi nisterie vindt dat een vluch teling geen ernstige risico's loopt bij terugzending, dan zouden wij moeten kunnen vertrouwen op dat oordeel. In onze instelling hebben wij enkele keren ervaren dat het ministerie zich eraf maakte door gewoon te stellen "ons is niet gebleken dat En soms konden wij dat inhoudelijk lo genstraffen. Het lijkt dan veel op "afhouden" en niet op zorg vuldig afwegen van belangen Velen zullen zich herinneren hoe grote aantallen Tamils zijn teruggestuurd en hoe later regeringstroepen massaslach tingen uitvoerden op Tamils Ik hoop dat staatssekretaris Kosto gelijk krijgt en dat de teruggestuurde Vietnamezen Danny vertolkte diverse num mers o a. Vrienden voor het le ven, van zijn naamgenoot Dan ny De Munck. De bingospelers en speelsters waren duidelijk in hun sas met zoveel bekende artiesten en de vele fraaie prij zen tijdens deze kerstbingo. In het nieuwe jaar zullen de beide organiserende vereni gingen wederom ieder woens dagavond in Ons Gebouw in Achterveld de bingoavonden verzorgen in leven blijven. Als mensen bereid zijn om met een honger staking tot het einde te gaan, mogen wij van ons ministerie verwachten dat uitwijzingsbe slissingen op betrouwbare in formatie berust en dat niet de wens de vader van de argu menten is. Door de vestiging van asiel zoekerscentra in Leusden en Amersfoort worden wij meer dan vroeger gekonfronteerd met het toelatings/uitwij- zingsbeleid van ons ministerie van justitie. Zoals Nederland wereldwijd attent is op de eer biediging van mensenrechten, zo kunnen de burgers in Amersfoort en Leusden waak zaam zijn over het zuiver han teren van mensenrechten door ons ministerie. Voor gemeenxeraaasleden een nieuw aandachtsveld, hoewel zij in het toelatings/uitwij- zingsbeleid geen beslissing kunnen nemen. Nogmaals, ik hoop dat het ministerie in het geval van de uitgewezen Viet namezen een betrouwbare af weging van belangen heeft ge maakt. Zouden wij dat horen als de uitgewezenen toch ern stige schade ondervinden in het land waarheen zij terugge stuurd zijn? Alle reden voor waakzaamheid! Wij zijn er he laas niet gerust op. Han Gerlings directeur MDE «Amersfoort al worden uitgereikt aan ie- ind die zich in het afgelopen ir verdienstelijk heeft ge- lakt voor de plaatselijke Drt. De receptie begint i20.00 uur. n Achterveld verzorgen het 1 stuur van de stichting Ons bouw ende familie Van m van hotel De skam de traditionele iquwjaarsreceptie. De recep- [3 zal worden gehouden Ons Gebouw aan de 96fssenweg van 11.00 uur tot 30 uur Belangstellenden ™i van harte welkom Iveneens op zondag 5 uari houdt het iterveldse woon- en zorg- trum huize St-Joseph de Rjiwjaarsreceptie. De recep- begint om 15.00 uur en tot 17.00 uur. •e vereniging wezijn oude- Leusden (WOL) houdt de iwj aarsreceptie zondag 5 januari Plaats handeling is de WOLboom de Hamersveldseweg 2a receptie begint om 13.30 en duurt tot 15.30 Belangstellenden zijn harte welkom, tichting De Zuidzij een uiisatie die zich in het bij- ler bezighoudt met oude- I uit Leusden-Zuid, dt donderdag 9 een nieuwjaarsre de, speciaal voor ouderen receptie wordt gehouden De Woelige Hoek Prinses elaan 1 in Leusden-Zuid 1 i o.icrien De reactie van J.J. Visser op de Kringen (Leusder Krant, 18 december) heeft vele tegen reacties losgemaakt. Homofo bie en heterocentrisme waren de kernwoorden uit het betoog van Kring-inititatiefnemer Holstein. Visser sprak over on natuurlijk. Het schrijven van de heer J.J Visser in de Leusder Krant van 18-12-91 vraagt om een reaktie. Volgens hem komt het erop neer, dat de meeste mensen niets tegen „homofie len" hebben, maar dat hun leefwijze tegennatuurlijk en dus abnormaal zou zijn. Tot zover de heer Visser, die eigen lijk met zijn opvatting het be kende standpunt van de SGP/GPV-groepering in Leusden vertolkt. Veel groter is naar mijn me ning het aantal mensen (ook in Leusden) bij wie heterocen- trisch gericht denken in min der extreme mate gevoelsma tig onderhuids voorkomt. Deze mensen tolereren de homo-/lesbische leefwijze nog wel op afstand. Maar een blijkbaar onbewust werkende weerstand weerhoudt hen tot nu toe, om tot een gevoelsma tige acceptatie te komen, als zij er te nabij geconfronteerd worden. Een ,,het-zal-je-kind- maar-wezen" reaktie. Om de grens van toleren naar accep teren te kunnen verleggen, zul je als heteroseksueel dan ook de kans moeten krijgen en ne men. om gewoon ongedwon gen homo's en lesbiennes, die er ook niet moeilijk over doen in familie- vrienden- of werk kring bv. te ontmoeten. Voor de woonomgeving betekent dit, dat die ongedwongen om gang met elkaar een gemeen schappelijk belang voor he tero- en homoseksuelen is of behoort te zijn. Daartoe is het ook nodig, dat steeds meer les biennes en homo's zichtbaar en zelfbewust voor hun recht op hun eigen leefwijze durven opkomen. De kringen bieden voor laatstgenoemde Leusde- naren een mogelijkheid, om zich daarop geleidelijk voor te bereiden Ik ben er tenslotte verheugd over, dat het gemeentebestuur van Leusden, gesteund door een flinke raadsmeerderheid met een effectief werkend ho mo/lesbisch emancipatiebe leid voor de dag wil gaan ko men Daarmee speelt de plaat selijke overheid in op gunstige ontwikkelingen, die er reeds binnen diverse (ook kerkelijk) levensbeschouwelijke en maatschappelijke groeperin gen in deze leven. Vanzelf gaat het allemaal niet. Het is geen kwestie van weken maar van jaren. In tegenstelling tot de heer Visser schat ik echter wel in dat homofobie in Leusden geleidelijk aan zal afnemen, ten gunste van een homo/les bisch vriendelijker klimaat. Wim van Holstein Leusden Met verbazing las ik in de Leusderkrant van 18-12-'91 de opvattingen van de heer J.J Visser over de homo-/lesbi- sche leefwijze, die hij tegenna tuurlijk en dus abnormaal vindt. Ik zou de heer Visser willen aanraden om zich wat beter over homosexualiteit op de ^EUSDEN - In de nationale ''onnebloemlotenj zijn twee rijzen in Leusden terecht ge- omen. De winnende nummers pjn: 037017 en 037617. De £rijswinnaars kunnen hun pldprijs via de op het lot ver- elde procedure innen. r(EUSDEN - Het is de eerste eek van het nieuwe jaar ge- ruikelijk bijeenkomsten te •ganiseren waar mensen el- J iar de beste voor het nieuwe sl ar kunnen toevoegen. Hierbij ';n greep uit de recepties. c-1 bDe afdeling Leusden van WD houdt de traditio- 1 ;le nieuwjaarsreceptie rd» vrijdag 3 januari in 't oos Beyaart aan de Hamers- ,'ldseweg. De nieuwjaarsre ceptie begint om 21.00 uur. dangstellenden zijn welkom. Ook op vrijdag 3 nuari is de nieuwjaarsre- ptie van de Wtstichting. Deze wordt )rhouden in de kantine van de Jt;hterveldse voetbalvereni- X'ig SVA op het Kerstens- ortpark in Achterveld. Tij- ns de receptie zal traditio- el de Jaro van Rootselaarbo- ACHTERVELD - Tijdens de Kerstbingo van zaalvoetbal vereniging Keistad uit Amers foort en Vrienden van de Hey- graaf uit Woudenberg, welke afgelopen maandag in Ons Ge bouw te Achterveld werd ge houden, waren bijna 500 deel nemers aanwezig. Een gran dioos kerstprijzenfestifal viel de bingospelers ten deel. Prachtige vleesschalen, super radio's en zelfs een magnetron en televisie waren er deze avond winnen. Tijdens deze kerstbingo traden diverse be kende Nederlandse artiesten op. Na enkele rondes van het bingospel werd de avond ge opend door niemand minder dan Koos Albers. Koos. met vrouw Joke altijd in zijn di- rekte omgeving, wist met zijn stem de zaal binnen korte tijd 'plat' te krijgen. De zanger, die vlak voor zijn optreden nog stil en zelf erg teruggetrokken zat te wachten op zijn optreden, veranderde op het toneel in een spraakwa terval Joke Albers, als altijd bij optredens van Koos aanwe zig, verzorgde hoogst persoon lijk het geluid tijdens het op treden van haar man. Met oude bekenden zoals onder andere 'Ik verscheurde je foto' .maar ook de allernieuwste nieuwe liedjes bracht hij het publiek eerst tot ademloze stilte en waarna vervolgens het in grote getalen opgekomen publiek in de zaal luid meezong met de overbekende refreinen. Het Holland Duo

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5