Leusder Krant Sneeuwpret en zomerhitte Donderdag 2 januari 1992 Pagina Sleetjerijden achter een tractor in Den Treek. Skièn in een decimeters dikke sneeuwlaag, zoals hier op het hoofdveld van Roda'46. Mintje 125 van Kees Voskuilen was goed voor 100.000 kilogram melk. Koeien zoeken verkoeling in tropische hitte. Leusi üfoorlc LEUSDEN - Het einde van het jaar is een mooi mo ment om de afgelopen 12 maanden nog eens de revue te laten passeren. Nieuwsfeiten volgen elkaar niet zelden in een razend tempo op, zodat datgene wat de ene dag nog het onderwerp van gesprek is, de volgende dag haast alweer uit het geheugen is gebannen. Hoe was 1991? Aan de hand van foto's van de BDU-foto- grafen Hans Verhorst, Hans Roggen en Jan Pit maakte de redactie van de Leusder Krant een selectie uit het nieuwsaanbod van het afgelopen jaar. Wie weet bijvoorbeeld nog dat het jaar bepaald winters begon? Hoewel de winter van 1991 niet ex treem te noemen was, kon er op een flink aantal dagen op natuurijs worden geschaatst. Wel spectaculair was het afscheid dat Koning Winter ons land half februari bereidde. Leusden werd vergast op een flink pak sneeuw, waardoor de argeloze wandelaar in Den Treek, maar ook op de sportvelden op het Burge meester Buiningpark langlaufende plaatsgenoten kon tegenkomen. Ook voor andersoortige sneeuwpret was ruimschoots gelegenheid, zoals sleetje-rijden en het bouwen van heuse iglo's. Verder leverde het pak sneeuw in de natuur inspirerende en romantische tafereeltjes op, die menig fotograaf naar buiten dwong om mooie plaatjes te maken. Luttele maanden later was de kou en de sneeuw alweer hoog en breed vergeten, toen Leusden massaal verkoeling diende te zoeken in de warme en droge maanden juli en augustus, die de zomer een tropisch tintje verleende. Agrarisch Leusden zorgde het afgelopen jaar ook regelmatig voor nieuws. De controverse tussen mi lieubelangen en die van de agrariërs zorgde ook in 1991 voor stof tot schrijven. Maar ook anderszins viel er het nodige te melden. Zo waren er maar liefst twee koeien in het buitengebied, die uiterst produktief ble ken. De Stoutenburgse Mintje 125 van Kees Voskuilen en de Leusdense Tjalina 61 van de familie Lozeman passeerden allebei de 100.000 kilogram melk. En dat is nog altijd een vermeldenswaardig feit. Wethouder Joost de Jongh, die ook agrarische zaken in zijn por tefeuille heeft, liet zien dat de boerenstand hem na aan het hart gebakken is. Altijd in voor een geintje trof één van onze fotografen de publiciteitsgevoelige wethou der bij de één of andere gelegenheid aan onder een koe, die hij persoonlijk molk. Nauwe banden met de agrariërs onderhoudt de Ra bobank. In Achterveld vierde de plaatselijke bank het feit dat de instelling 90 jaar geleden van start ging. Het bereiken van de eerbiedwaardige leeftijd werd uitgebreid gevierd en de Leusder Krant zette de jubi laris uitgebreid in het zonnetje en kwam tot de ont dekking dat de negentigjarige nog steeds uiterst vitaal is. Triest was de gedwongen ontruiming van een boe renbedrijf aan de Hessenweg. De eigenaar bleek on voldoende in staat om het bedrijf te leiden, hetgeen tot klachten van de Dierenbescherming leidde. Na het nodige juridische getouwtrek, ging de bezem uitge breid door het bedrijf. Definitief terug van wegggeweest lijkt de autocross op Koninginnedag, dat een vaste plek heeft gevonden op een agrarisch terrein aan de Asschatterweg, juist buiten de bebouwde kom van de gemeente. Hoewel met name milieuwethouder Corri Verduin zich fel kantte tegen dergelijke evenementen, was de uitkomst van uitgebreide politieke discussie dat de autocross mocht blijven. Niet alleen de autocross overigens. Ook een aantal trekker-trekwedstrijden, die telkens goed zijn voor veel publieke belangstelling uit de hele regio, mochten op de evenementenkalender blijven staan. Een felle sneeuwjacht gaf het Valleikanaal een polair uiterlijk. De Achterveldse Rabobank vierde in 1991 het 90-jarig bestaan. Iglo's bouwen in de voortuin. Ie Rei

Leusder Krant | 1992 | | pagina 6