Brandweer in Achterveld blijkt sterk onderbezet m Leusder Krant Woningen moeten schuren worden de schijnwerper Carefa L E U S D E N Dimmandant Blokker slaakt noodkreet op Nieuwjaarsreceptie- 'jwoners Dorser igeslagen 'Het leggen van sociale contacten is belangrijk' 4 jensdag 8 januari 1992 Pagina 3 HTERVELD - De brand- jr in Achterveld blijkt sterk lerbezet. Tijdens de druk- ochte nieuwjaarsreceptie )ns Gebouw deed comman- it Hans Blokker van de ndweer dan ook een drin- d beroep op de Achtervcl- s nieuwe vrijwilligers te le en. „Vooral overdag drei- de aanrijtijden onverant- trdelijk lang te worden, irdoor er onnodig veel ade of lichamelijk letsel ontstaan", aldus Blokker. fgelopen zondag was er in Gebouw aan de Hessen- in Achterveld de inmid- traditionele nieuwjaarsre de van de Stichting Ons >ouw. Voor de tweede keer rganiseerd met de nieuwe eerder/bedrijfsleider en te- s eigenaren van het naast ïgen Hotel-café-restaurant Roskam, Theo en Elly van n. Een kleine 400 mensen Achterveld en wijde omge- l kwam naar Ons Gebouw elkaar en de organiserende ilie en stichting het beste r het komende jaar te wen- r waren ook diverse afvaar- ngen van verenigingen en instanties zoals de KPJ, DWS, de brandweer, de gemeente Leusden vertegenwoordigd door wethouder Vroon en de politie De voorzitter van de stichting Ons Gebouw, Her man Baaiman, zei in zijn nieuwjaarsrede dat het samen werkingsverband van de stichting Ons Gebouw en Theo en Elly Van Uhm, van De Ros kam, uiterst geslaagd te noe men was. „De exploitatie van Ons Gebouw heeft een uitste kend verloop. Ons Gebouw wordt sinds een jaar door het horecabe- drijf De Roskam geexploiteerd De bedrijvig heid is opgevoerd en de drukte stijgt nog steeds. Ons Gebouw is door Van Uhm in een geheel nieuw jasje gestoken, zowel binnen als buiten het bedrijf, terwijl ook het meubilair ver nieuwd is. Ook is de schietkel- der geheel gerenoveerd Door zelfwerk- zaamheid is de Ach- terveldse schietclub erin ge slaagd een baan te bouwen die aan alle eisen, gesteld aan overdekte schietbanen, vol doet. De banen zijn geïsoleerd en van thermopane beglazing voorzien. De schuters zitten nu rustiger en de op hun schiet- beurt wachtende mensen zit ten nu vrij van het schietge- luid. Ook is de schietkelder ge heel geverfd en zijn de prijzen- kasten vernieuwd Kortom de baan is weer als nieuw", aldus Baaiman. Als tweede spreker kwam Hans Blokker, hoofdcomman dant van de Leusdense brand weer, waar de afdeling Achter veld ook onder valt, aan het woord. Nadat hij iedereen in Ons Gebouw aanwezig een bij zonder goed 1992 had toege wenst slaakte hij in het Achter- veldse een 'noodkreet' Hij deelde de aanwezigen mede dat de veiligheid van de Ach- terveldse bevolking in het ge ding komt als er overdag een flinke brand uit zou breken. De Achterveldse brandweer is overdag namelijk flink onder bezet, zodat bij een calamiteit te weinig mensen direct be schikbaar zijn. „De Leusdense brandweer neemt overdag de zaken al waar, maar het duurt gemiddeld toch minstens 10 minuten voor die ter plaatse kan zijn en dat zou in sommige gevallen wel eens té laat kun nen zijn, vooral als iedere se conde telt", zo zei Blokker. Verder deelde Blokker de aan wezigen mede dat de Achter veldse brandweer pas uitrukt als de Leusdense groep al is aangekomen op de plaats des onheils. Door de langere aan- rijtijd kunnen er onnodig slachtoffers vallen en kan er meer schade ontstaan dan no dig is. De Achterveldse brand weer heeft dus dringend be hoefte aan vrouwen of mannen die vooral overdag in Achter veld beschikbaar zijn. Blokker sprak alle aanwezigen aan op hun burgerlijke verantwoor delijkheid en deed een drin gend beroep op de Achtervel- ders om zich op te geven voor de Achterveldse brandweer. Voor mogelijke belangstellen den wordt er op 16 januari in de brandweergarage aan de Verjaagde Ruiterweg in Ach terveld rond 20.00 uur een in formatie-avond gehouden. De nieuwjaarsreceptie in Ons Gebouw in Achterveld werd druk bezocht. (Foto: Hans Roggen) ;r l^tk bij een 76-jarige be- ïsters, die haar huis in de ■t van de brandhaard zit de schrik er goed in. 'il haar naam liever met in -rant, maar wil wel haar aal kwijt. De vitrages in gang zitten vol roetsporen •k de vloer van de schuur is kt met viezigheid. „De kwam door alle gaten en mn het huis binnen", vertelt WA) is nog steeds bezig om huis schoon te krijgen. Al loopt zij rond met een ;rtje sop om de boel te rei- „A-sociaal", is het enige zij kwijt kan over de "stichters. „Eigenlijk ik er geen woorden voor vinden," zegt zij m^t trillende stem. Op de bewuste avond had zij visite gehad van een nichtje. „Toen die weg was, heb ik nog een tijdje in de kamer gezeten en ik ben daarna gaan slapen. Om half twee werd ik wakker door een hoop lawaai. Er stonden brandweerlieden op mijn raaam te tikken en naar mij te roepen. Met grote zaklantaarns schenen zij in mijn gezicht. Ik moest snel naar buiten, anders zou ik last van de rook kunnen krijgen, zeiden ze tegen mij. Eerst wilde ik niet weg, maar als het moet dan kun je niet anders". Ze kan het eigenlijk nog niet geloven wat er gebeurd is. Ei genlijk was ze al in de war door de brand van de bibliotheek „Ik ben daar met een familielid een kijkje gaan nemen. Dagen daarna was ik er nog van onder de indruk. Het lijkt Joegoslavië wel, zei ik toen nog tegen ie mand". Buiten is het schoonmaakbe drijf al bezig de getroffen gale rijen te inspecteren. Volgens Van Keulen wordt geprobeerd de schoonmaakcampagne zo te coördineren, dat iedereen het zelfde bedrijf opdracht geeft de boel schoon te maken. „Op die manier gebeurt het goed en goedkoop", denkt hij Een lichtpuntje is dat hij de afgelopen dagen nog niet ge confronteerd is met mensen, die niet of niet voldoende ver zekerd zijn „Ik heb daar nog niemand over gehoord, dus ik neem aan dat dit bij iedereen in orde is." Voorlopig zal het echter nog wel een smeerboel blijven. Ook bij hem in huis Wie bij de fa milie Van Keulen naar binnen wil, moet daarom de komende dagen zijn schoenen bij de voordeur achterlaten Ook de verslaggever ontkomt daar niet aan. „In de nacht van de brand liep iedereen hier met roet aan zijn schoenen in en uit. De vloerbedekking zag er met uit", verklaart hij deze maatre gel LEUSDEN - De gemeente gaat handelend optreden tegen en kele illegale bouwactiviteiten in de omgeving van de Stou- tenburgerlaan. Deze week kre gen twee bewoners een brief, waarin zij gesommeerd wor den de bewoning van schuren, respectievelijk een bakhuis te beëindigen en de gebouwen aan te passen aan de eisen, die in de verleende bouwvergun ning zijn gesteld. Het gaat om een schuur en een bakhuis aan de Stoutenburgerlaan en om een schuur aan de Zwarte Goorderweg. In het geval van de Stouten burgerlaan was al in 1989 door de gemeente ontdekt, dat er op (advertentie) reklame public relations B.V. zoekt op korte termijn: Secretaresse m/v leeftijd: tot ca. 25 jaar opleiding: VWO, Schoevers tekstverwerking: W.P. 5.1 met ruime ervaring Schrijf of bel vooraf tel. 03433-1446 postbus 48, 3950 AA Maarn het terrein bouwactiviteiten plaats vonden zonder dat er een vergunning was verleend De eigenaar kreeg de kans om alsnog de vergunning aan te vragen. Het gebouw waar het om gaat, zou moeten dienen als vervanging van een door een storm verwoeste schuur. Het viel de gemeente echter op dat de kwaliteit van het gebouw ver uitging boven dat van een gewone schuur Deze wordt bewoond door de zoon van de eigenaar. De be woner moet vóór 1 maart de schuur hebben verlaten. Ook het bakhuis op het terrein wordt als woning gebruikt. Het gebouwtje moet weer in zijn oorspronkelijke staat worden gebracht. De nissenhut (op slagruimte) op het terrein mocht alleen gebruikt worden gedurende de bouw van de schuur. De hut moet vóór 1 maart worden gesloopt Op de Zwarte Goorderweg wordt de schuur door de zoon van de eigenaar als woning ge bruikt. De eigenaar wilde eer der een tweede bedrijfswoning bouwen, maar kreeg daarvoor geen toestemming. De bouw van de woning was namelijk in strijd met het bestemmings plan, omdat het terrein deel uit maakt van agrarisch gebied. Nel van Zon, lid werkgroep Latent Talent „Ik volg zelf ook cursus sen en als ik na afloop door het gebouw loop en ik zie al die mensen van (Ie andere cursussen be zig, dan krijg ik een te vreden gevoel. Het is ^euk om te zien waar ik V?an heb meegewerkt". yVel van Zon is trots op _Jiaar werk als lid van de erkgroep van Latent Violent. Zij is zogezegd yen van de mensen van iet eerste uur, want al '4 jaar is zij betrokken rij de organisatie van de *\<ursussen in lokaties als rroot Krakhorst, De \Jfoehge Hoek en De Pe- yermolen Latent Talent egon 15jaar geleden oor het eerst met haar ctiviteiten. „Een vrien din van mij zat er al bij, maar moest er wegens persoonlijke omstandig heden mee ophouden. Zij vroeg toen of ik het wil de overnemenlegt Nel uit. Dit jaar heeft Latent Talent maar liefst 90 cursussen in het pakket. Het aanbod varieert van Reanimatie tot Spaans voor gevorderden. „En altijd is de belangstelling groot, zegt Nel van Zon. Het bewijs voorde grote behoefte aan de cursussen blijkt uit de cijfers. „Dit jaar waren er maar twee cursussen, die wij wegens gebrek aan belangstelling niet konden laten doorgaan De bemoeienis van Nel van Zon met Latent Ta lent bestaat uit de bege leiding van de docenten. „Zij kunnen met hun vragen bij mij terecht", legt zij uit. Voor haar is het belangrijkste dat mensen door haar werk en dat van haar colle ga 's 'de mogelijkheid krijgen om naast het le ren van nieuwe vaardig heden en het vergaren van kennis ook sociale contacten kunnen leg gen. „Dat is vooral be langrijk voor mensen die pas in Leusden zijn ko men wonen,vindt zij En zelf beleeft zij ook veel plezier aan de con tacten die zij via Latent Talent weet te leggen van Zon neemt het cursusaanbod van Latent Talent door: Het geeft een tevreden gevoel al ie mensen in Groot Krakhorst bezig te zien Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. -c We blijven nog even met vuur bezig of beter gezegd met Miurwerk. Er is dit jaar weer heel wat afgeknald en Leusden liet zich daarbij niet onbetuigd. De politie was daarbij bijzonder alert het allemaal veilig te hou den en er voor te zorgen dat er niet met al te gekke dingen werd geëxperimenteerd... *...Want er wordt aan het einde van het jaar wat afgerotzooid met eigen gemaakte rotjes en vuurwcrk- bommen. Vooral dat laatste soort knalwerk verdient zijn naam met recht. Een bewoner van de Prunuslaan was daarom extra voorzichtig, toen hij de dag na 'nieuwjaar een eigenaardig stuk metaal in zijn tuin vond...* *...Het moest volgens hem met de jaarwisseling te maken hebben. Hij kwam naar de krant om bet te laten zien. Een telefoontje naar de politie bracht enige schrik teweeg op de redactie. Na een eerste telefoni sche omschrijving van het voorwerp, dacht de dienst doende agent aan een heuse murwerkbom... Nadere bestudering van het voorwerp bracht ge lukkig opluchting. De metalen koker was leeg. Waarschijnlijk gaat het om een koker voor het af schieten van lichtkogels". was daarna het geruststel lende commentaar. Maar met al die brandstichtingen van de afgelopen weken weet je het maar nooit... *...,,Dc plannen voor de uitbreiding en modernisering van de Leusderheide zijn definitief van de baan", schreven wij vorige weck in de krant. Een bericht, dat vooral wethouder Corri Verduin plezier zou moeten doen, want zij heeft zich de afgelopen jaren het vuur uit de sloffen gelopen om deze beslissing van Den Haag af te dwingen... *...Een overwinning voor de P\'dA-wethouder dus, die vindt dat in deze tijd van militaire ontspanning de uitbreiding van het oefenterrein niet past in een ge bied, dat al door de aanwezigheid van een militair vlieg\'eld en een snelweg zwaar belast is... *...De wethouder vertrouwt de goede afloop van haar strijd echter nog niet. Zij belde de krant met de mede deling, dat zij in maart naar Den Haag gaat om een vergadering van de Kamercommissie voor Defensie over dit onderwerp bij te wonen...* Volgens haar gaat het om een voorlopige schorsing van het besluit het terrein geschikt te maken voor intensievere militaire oefeningen. „Ik zou willen dat het allemaal zo definitief is als uit het bericht in de krant blijkt", liet zij telefonisch weten. Wij hopen het met haar mee, maar zijn minder somber gestemd dan de wethouder...* 'Kijk in de keuken' is het motto van een gezamen lijke actie van de regionale horeca, die bedoeld is jongeren tussen 12 en 18 jaar bekend te maken met de (beroeps)mogelijkhedcn binnen de branche. Dat ge beurt op zaterdag 11 januari, onder meer door de doelgroep letterlijk de kans te geven een kijkje in de keuken te nemen...* *...In Leusden staan daarom de keukendeuren van 't Ros Beyaart' van 11.00 uur tot 15.00 uur wagenwijd open. ,,Of wij daar in de krant aandacht aan kunnen besteden", vraagt eigenaar Max van Holst Pellekaan ons per brief. Wij hebben geen enkel probleem met dit verzoek, waaraan wij graag voldoen...* *...Mcer moeite kost ons de passagewaarin wordt verklaard waarom er een pen bij de brief is ingesloten. Die zouden wij volgens Pellekaan kunnen 'oppakken voor bet schrijven van een redactioneel artikel over de campagne...* *...Dic goedbedoelde pen duidt echter op een misver stand, dat wij graag met een tegenuitnodiging uit de weg ruimen. Bij deze willen wij de heer Pellekaan de kans geven een kijkje in onze eigen 'journalistieke keuken' te nemen...* *...Wat hem daarbij hoogstwaarschijnlijk het eerste zal opvallen, is het geringe aantal pennen, dat op de redactiebureau's ligt. Daarentegen zal hij getroffen worden door het grote aantal computerschermen, die hem geelgroen toeflikkeren... *...Met andere woorden: de moderne techniek heeft ook in de journalistiek inmiddels het edele handwerk verdreven. Misschien kan Max ons de volgende keer verblijden met eigentijds schrijfgerei?...* *...DeJaro van Rootselaarbokaal, de jaarlijkse onder scheiding van de Sportstichting voor mensen die zich in het afgelopen jaar verdienstelijk hebben gemaakt voor de sport, krijg je niet, zoals we altijd hadden gedacht, die nodig je uit! Zoveel werd afgelopen vrij dag duidelijk, toen de bekef bij voetbalvereniging Roda'46 terecht kwam...* *...De Sportstichting recipieerde vrijdag in Achter veld ter begroeting van het nieuwe jaar. Het toeval wilde echter dat ook Roda de nieuwjaarsreceptie op die dag hield. Omdat er toch een officiële Roda-dele gatie naar Achterveld moest om de prijs in ontvangst te nemen, werd het geduld van de receptiegpngers in de kantine op het Buiningpark even op de proef ge steld...* *...Tocn het voltallige Roda-bestuur echter rond de klok van negenen triomfantelijk terugkeerde in bet eigen honk, met de beker in de hand, gaf voorzitter Pim Bosman de volgende verklaring voor de tijdelijke absentie op de eigen nieuwjaarsbijeenkomst. „Wij moesten even naar Achterveld; We hadden namelijk de Jaro van Rootselaarbokaal uitgenodigd!"...*

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3