leusder Krant. 'Leusden 1200 was een kolfje naar mijn hand' Panorama Lisiduna Jeugdmiddag in de Til, een schot in de roos Weigering ademtest L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen Jaarvergadering <PO Omgaan met evensenergie' Nieuwjaarsreceptie /erlichtings controle Stijldansen Heilsoldate en gastvrouw gaat goed samen Frühschoppen Nieuws uit de verenigingen Jaarvergadering NCVB Kijk in de keuken Jazz-podium Gemengd Koor „M'n huis is een soort beademingscentrum" Voensdag 8 januari 1992 Pagina 5 J3USDEN - De afdeling Leus- len van de katholieke platte landsvrouwenorganisatie KPO) houdt dinsdag 14 janua ri de jaarvergadering Vooraf is ,;r een eucharistieviering in de >t-Jozefkerk bij de opening ,'an het nieuwe jaar Het thema 'an de dienst is: 'Levensbe- chöuwing en identiteit'. Na if loop van de jaarvergadering, lie in 'De Kom' naast de kerk vordt gehouden, zal pastor Jloem nader ingaan op het the- tia. De jaarvergadering begint jm 20.00 uur. 'jEUSDEN - Paranormaal ge nezer Eline Snel start 16 ja- .uari met een basiscursus Dmgaan met levensenergie' )e cursus is bedoeld voor ie- ereen die belangstelling heeft oor zaken als 'de kracht van edachten', 'aura', 'chakra's' 'n 'zintuigelijke waarneming'. )e lesstof is gekoppeld aan een antal oefeningen, waarmee de ursisten zelf aan de slag kun- en. Voor meer informatie over .e cursus kunnen belangstel- snden contact opnemen met: Uine Snel. Rietgors 20 (tele- oon: 942069). .EUSDEN - Stichting De .uidzij, een organisatie die ich bezighoudt met ouderen ,it Leusden-Zuid, houdt don- erdag 9 januari een nieuw- ïarsreceptie, speciaal voor uderen. De receptie wordt ge- Elen in De Woelige Hoek, ses Irenelaan 1 in Leus- Zuid begint om 13.30 uur. EUSDEN/ACHTERVELD - ie plaatselijke afdeling van eilig Verkeer Nederland oudt woensdag 15 januari een ratis verlichtingscontrole oor automobilisten, die er niet an overtuigd zijn dat hun impen correct staan afge teld. Leusdenaren kunnen die vond van 19.00 uur tot 21.00 ur terecht bij garage Buiten- uis. Achtervelders moeten rachten tot woensdag 22 ja- uari, wanneer ze terecht kun- en (eveneens van 19.00 uur tot 1.00 uur) bij garage Lammers. LCHTERVELD - Zaterdag ja- uari 1992 is er weer stijldan- pn in Ons Gebouw te Achter- leid. Medewerking aan deze lansavond verleent de drive-in isco 'Apache'. De avond, waar pwel alleenstaanden als men- 3n met een partner welkom begint om 20.00 uur LEUSDEN/AMERSFOORT - „Ik breng mensen graag iets leuks, liefs, informatiefs of goeds. Of het nu een bloemetje is voor zieken, een leuk Keis- tadfeest voor alle mensen, in formatie over woningbouw in Amersfoort of de blijde bood schap, het komt allemaal voort uit dezelfde instelling. Ik ben graag dienend bezig", aldus Ans Lansaat. Woonachtig in Leusden, ruim twintig jaar betrokken bij de Keistadfees- ten, volgens eigen zeggen 'sinds mijn geboorte' Heilsol date bij het Leger des Heils. Ze kent Amersfoort als haar broekzak. Wellicht beter. Ze leidt rondwandelingen door het oude centrum en raakt niet uitgepraat over de mooie plekjes. Ze fietst door Katten broek om de bezoekers in het informatiecentrum de Elle boog, precies te kunnen infor meren op welk weiland, het volgende bouwproject gereali seerd wordt. Ze zingt als Heil soldate naast de kerstpot op straat. Ze draait bij de Keis- tadfeesten het Rad van Avon tuur. De opbrengst van de lo ten, jaarlijks ongeveer zeven duizend gulden, wordt in Amersfoort besteed aan een goed doel. ,,Ik breng graag blijheid", is haar simpele verklaring voor de vele, grotendeels vrijwillige aktiviteiten. Haar enthousias me laat zich afleiden uit de sta pels plakboeken die ze bij houdt. De Keifeesten, haar optredens als gastvrouw van de gemeente Amersfoort en als enige vrouw in het organiserend comité van 'Leusden 1200' Gekleed in het knalrode gastvrouwen mantel pakje, een jurk uit de tijd van Karei de Grote of in haar da gelijkse modieuze out-fit, moet Ans Lansaat op een karakteristieke plek in de Amersfoortse binnenstad: „Alles wil ik aanpakken, ik wil onder de mensen bezig zijn". (foto Hans Verhorst) ze menig verbaasde blik heb ben gevangen van iemand die haar herkende als de Heilsol date in het blauwe pak. Of an dersom, de Heilsoldate als gastvrouw. Boodschap ,,Ik heb weieens commentaar gehad", bekent ze, „maar ik heb het altijd weloverwogen gedaan. Mijn grenzen bij het feestvieren zijn duidelijk ge- LEUSDEN - Acht vrijwilligers hadden hun handen vol aan de ruim vijftig kinderen tijdens de jeugdmiddag in de Til. Op de laatste middag van de kerst vakantie organiseerde het jon gerencentrum traditiegetrouw een spelmiddag voor kinderen tussen de vier en twaalf jaar. Steeds meer weet de basis- schooljeugd wat daar te ver wachten is. Ruim voordat de deuren opengingen stonden zij zich met elkaar te verheugen op het komende programma. De kinderen kregen een spellencicuit voorgeschoteld waarin koekhappen, zaklopen, blikgooien, bliklopen, touw tjespringen, spijkerpoepen, pijltjesgooien en met een boek op je hoofd lopen de uitdagen de moeilijkheden waren Voor dat het feest begon, verdron gen de kleuters zich op de bar krukken met de air van pubers. De gemiddelde leeftijd lag rond de zeven jaar. Zonder uit zondering kwamen de kinde ren binnen met de stralende ogen en afwachtende verlegen heid waaruit zowel nieuwsgie righeid als 'ik hoop dat het wat wordt' bleek. Ze waren bereid. Donderstenen die de boel zou den willen verstieren leken er niet bij te zitten. Behalve het spellencircuit was er voor de kleintjes een door de jongeren gespeelde poppenkastvoor stelling en voor de ouderen van zes tot twaalf een bingo. Mike van Ophem (8) had er zin in, alhoewel: „Zaklopen vind ik niet zo leuk. Want als je in zo'n zak springt komt er stof omhoog. Dat gaat in je neus zitten en dat vind ik vies." De rest en de uitgedeelde limona de maakte alles goed. ACHTERVELD - Zondag 12 januari is er vanaf 11.30 uur Frühschoppen in De Peer- destal, achter hotel De Ros kam, aan de Hessenweg te Achterveld. trokken. Mijn inzet om iets leuks goed te organiseren kan groot zijn. Ik ben een blijde christen. De boodschap hoeft niet altijd uitgesproken te wor den. Als ik mensen vertel over Amersfoort, pleinfeesten orga niseer, bejaarden een bloe metje breng namens de ge meente Amersfoort, breng ik blijheid. Wanneer ik in het uniform van Heilsoldate een zwerver aanspreek, is zoveel direkt duidelijk. Hij weet wat ik te bieden heb". Provinciaaltje In 1970 kwam ze in Leusden wonen. ,,Ik kwam uit Ensche de. Hier kende ik niemand. Ik voelde me een enorm provin ciaaltje, terecht gekomen in het westen van het land. Mijn twee kinderen maakten hun middelbare schoolopleiding af in Enschede en woonden tijde lijk bij hun oma. Vandaar dat ik uitkeek naar een gelegen heid om onder de mensen te komen De advertentie waarin de gemeente Amersfoort om gastvrouwen vroeg, kwam als geroepen. Hoewel ik geen erva ring had Ik was voor mijn hu welijk verpleegster geweest De hele sollicitatieprocedure bleek achteraf een lachertje. Alle veertig aanmeldingen werden aangenomen. Het se lecteerde zichzelf uit. Veel da mes verkeken zich op het vele, vrijwillige werk, dat er aan vast bleek te zitten", verhaalt Ans Lansaat over haar binnen komst in Amersfoort. Twintig jaar later, m 1990, kreeg ze een massief zilveren keitje als hanger. Samen met Coby Trip, uit Nijkerk is ze de laatste van de oude garde. Een nieuwe garde is er niet. „Heel voorzichtig probeer ik de ge meente Amersfoort duidelijk te maken, dat het tijd wordt voor een nieuwe generatie gastvrouwen. Ik vind me te oud om in het rode mantelpakje een representatieve functie te ver vullen. Het was leuk om Prins Bernard of een van de vele an dere bekende Nederlanders die hier waren iets aan te geven dat ze uit moesten reiken, maar daarvoor moeten jongeren ko men". De 'oude' gastvrouwen, met nadruk tussen aanhaaltekens want Ans Lansaat is haar jaren niet aan te zien, werken meer en harder op de achtergrond. „Vanaf het begin was duidelijk dat we geen representatieve functie hadden waarbij we voor alles te gebruiken zijn. We zijn geen kaasmeisjes. We wer den in de eerste plaats ingezet bij de Keistadfeesten en het Sint Nicolaasfeest Daarbij zijn we nu organiserend bezig in de Amersfoortse contact commissie van de Stichting Keistadfeesten. Daarin nemen we net zoveel verantwoorde lijkheden op ons als de rest van de commissie. Ruim tien jaar geleden hebben we vastgesteld dat we niet alleen mooi willen zijn, ook mondig". Vrijwillig Haar taak bij de Keistadfees ten is het organiseren van akti viteiten voor Bejaarden, de Pleinfeesten en het Rad van Avontuur Ze is al weer druk bezig met de feesten van dit jaar. „Het gaat iets heel bijzonders worden", wil ze slechts verklappen Alle inspanningen voor de Keis tadfeesten zijn vrijwillig. Zelfs een onkostenvergoeding heeft ze niet. „Het is een stuk van mijn leven. Ik speel met de ge dachte om me terug te trekken. Ik heb vijf voorzitters meege maakt. Voor het aantreden van de laatste heb ik mij bijzonder ingezet. Daarom wilde ik graag een poosje met hem samenwer ken. Het is uitstekend gegaan" Wie haar kende door haar aktiviteiten voor de gemeente en de keistadfeesten, ontdekte al snel dat Ans gevraagd kan worden voor meer klussen. Het organiseren van stadswande lingen, het invallen als WV Hostess of het informatie ver schaffen over nieuwe woning bouw in de Elleboog, het infor matiecentrum aan de Lange- gracht. Toen in Leusden een feestco mité in het leven werd geroe pen om het 1200 jarig bestaan te organiseren wist men haar te vinden. „Het was heerlijk. Al mijn jarenlange ervaring met de Keistadfeesten kon ik, in één jaar, samenpersen tot een geweldig feest Ik wist welke aktiviteiten aansloegen. Het was een kolfje naar mijn hand". „Ach, met mensen omgaan en organiseren is de lust van mijn leven. Het liefst heb ik dat ze me in paniek opbellen dat er iets moet gebeuren en er niets schijnt te lukken Zalig vind ik het om dan onder hoge span ning, iets goeds neer te zetten. Alles wil ik aanpakken Of het iets opbrengt is niet belangrijk, als het maar leuk is." Door pratend over haar vele aktivi teiten en de ogenschijnlijke te genstellingen komt ze tot de volgende conclusie. „Het komt voort uit de instel ling, die ik van jongs af aan van mijn ouders, die ook bij het Le ger hoorden, heb meegekregen. Ik wil naar buiten, onder de mensen bezig zijn. Een kerk dienst is mooi en veelzeggend maar daarna is het afgelopen. Maar voor mij niet De oprich ter van het Leger heeft ons ge leerd hoe belangrijk het is om voorwaarden voor een beetje geluk te geven. Eerst schone kleding, een goed bed, eten en een beetje vreugde voor de boodschap belangrijk wordt. Of ik dat pak aan heb of niet, maakt niet uit. Ook zonder uit gesproken Blijde Boodschap zit er altijd die andere dimen sie achter. Het dienend bezig willen zijn met heel veel ple- LEUSDEN/AMERSFOORT - Een 40-jarige vrouw uit Leusden is donderdag door de Utrechtse politierechter vrij gesproken van het weigeren van de ademtest. Politierech ter mr. A. Scholten kon er geen bewijs voor vinden dat de vrouw opzettelijke obstruc tie had gepleegd. Tegen de Leusdense was een rijontzeg ging van negen maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk, en een boete van vijftienhonderd gulden geëist. De vrouw werd op 13 februari vorig jaar aangehouden op verdenking van rijden onder invloed van alcohol. Tot drie keer toe lukte het haar niet de blaastest te doen, waarna ze mee moest naar het politiebu reau voor de ademtest. Die mislukte ook. "Ik was erg ner veus en kon gewoon niet bla zen", aldus de verdachte. "Die agent dacht dat ik het met op zet deed, maar dat was abso luut niet zo. Ik vind het zo erg, ik schaam me dood." "Mevrouw heeft zich niet ge houden aan de aanwijzingen van de politie", vond officier van justitie, mr. M. Timmens "Andere mensen worden over moedig van alcoholgebruik, maar zij werd juist onzeker. Dat overkomt wel meer men sen en daarom is de procedure ook zo dat je de test meerdere keren mag proberen De officier wilde wel rekening houden met de omstandighe den en vorderde daarom geen vrijheidsstraf. Raadsman mr. R. Smink vond dat van opzet geen sprake was. Verder meende hij dat de agent de vrouw een bloed proef had moeten aanbieden toen zij kenbaar had gemaakt wel degelijk te willen mee werken. "Ik kan me goed voorstellen dat iemand ontzet tend onder de indruk is van de hele aanhouding en daardoor niet in staat is de instructies goed op te volgen. Ik weet het niet uit eigen ervaring, maar ik heb begrepen dat je behoor lijk hard moet blazen", aldus de advocaat. Hij pleitte voor vrijspraak LEUSDEN - De afdeling Leus den-Zuid van de Nederlandse christenvrouwenbond (NCVB) houdt dinsdag 14 januari de jaarvergadering Tijdens de vergadering zal een aantal be stuursleden aftreden en be noemd worden. Na de pauze is er gelegenheid om informeel gezellig samen te zijn. De bij eenkomst wordt gehouden in 't Trefpunt bij de Hervormde Kerk aan de Arnhemseweg 75 en begint om 19.45 uur. Voor meer informatie kunnen geïn teresseerden bellen met 940582 of 616849 LEUSDEN - In het kader van de landelijke open horecadag houdt restaurant 't Ros Beyaart zaterdag 11 januari open huis voor jongeren die zich willen laten informeren over werken in de horeca On der het motto 'Kijk in de keu ken' kunnen belangstellenden in de leeftijd tussen 12 en 18 jaar in 348 geselecteerde be drijven in ons land kennis ne men van het reilen en zeilen van een horecabedrijf. 't Ros Beyaart is die dag voor dat doel vanaf 11.00 uur tot 15.00 uur geopend. De moge lijkheid bestaat een rondlei ding te krijgen, demonstraties van vaktechnieken te bekijken en zelf te doen. De landelijke open horeca dag wordt georganiseerd door werkgevers en werknemers, in samenwerking met het Onder wijscentrum Horeca te Zoeter- meer. Voor meer informatie over de open dag kunnen geïn teresseerden bellen met het Onderwijscentrum Horeca, 079-711711 of met 't Ros Beyaart, 943127 LEUSDEN - Onder auspiciën van de stichting Jazz-Podium wordt donderdag 9 januari in café Bosch en Heide aan de Doornseweg 29 een jam-sessie georganiseerd. De muziek wordt verzorgd door het kwartet Wiebe Haanstra/Jan Verwey, dat een aantal gast muzikanten uit de regio ont vangt Het optreden begint om 20.30 uur en de toegang is gra tis. LEUSDEN - Het Gemengd Koor Leusden, dat het komen de jaar start met de voorberei dingen van een ambitieus ju bileumoptreden in 1994 (als het koor 10 jaar bestaat), is op zoek naar versterking en men sen die de viering van het twee de lustrum willen meemaken. Het koor is vooral op zoek naar mannelijke zangers; voor vrouwen geldt een ledenstop. Aspirant-leden kunnen op maandag 13 januari een open bare repetitie bijwonen, die plaats zal vinden in de muziek school. Belangstellenden kun nen ook contact opnemen met Rita Muller, Van Oldenbame- veltstraat 80 in Achterveld (telefoon: 03425-1970). Naam: Jan Hondelink Beroep: Coördinator gereformeerd provinciaal centrum Bekend van: Voetbalvoorzitter, hoofdbestuurslid van Roda'46 Favoriete plek: „M'n 'hutje' aan de Agnietenhove." Dit huis is absoluut mijn favoriete plek in Leusden, gewoon omdat het zo'n lekkere plek is. Het is niet zo groot, maar daardoor wel handzaam en niet zo massaal. Overigens verkijken mensen zich er nog weieens op, want zo klein is het ook weer niet, er zit, naast een normaal bemeten woonkamer met keuken, een verdieping in met twee ruim bemeten slaapkamers Bovendien is er een flinke badkamer „Maar daarbuiten staat het helemaal vrij en zit er een flink stuk tuin bij Deze kavel is bijvoorbeeld een stuk groter, dan de kavels waarop de Eurowoningen zijn gebouwd! Je kan hier helemaal jezelf zijn. En dan maakt het niet uit of je nou een keer bloot door het huis wil rennen, of de radio een keer flink hard aan wil zetten, je hebt van niemand last. En dat bevalt me prima. En ik vind de vormgeving van het huis ook wel grappig." „Ik noem het ook wel eens het alternatieve praat- of vergaderhuis. Vooral in mijn beslomme ringen met de voetbalvereniging vind ik het heerlijk om eens een vergadering hier af te spreken En niet in de bestuurskamer in de kantine. Om eens uit die sfeer te breken en in alle rust en beslotenheid met een paar mensen een aantal dingen op een rijtje te zetten Verder is het voor mij een soort beademingscentrum, waar ik bij kan komen van drukke werkzaamheden door de week „Eigenlijk ben ik min of meer toevallig in Leusden terecht gekomen. Mijn vriendin woont hier namelijk, maar in de tijd dat ik haar leerde kennen, werkte ik nog in Den Haag Van lieverlee zijn mijn banden met Leusden steviger geworden. Het begon met de voetbalvereni ging, die op zoek was naar een voetbalvoorzitter Toen ik daar eenmaal in zat, werd het pendelen tussen Leusden en Den Haag al snel teveel. Toen ben ik hier in de buurt op zoek gegaan naar een baan en die vond ik eigenlijk al vrij snel. Daarna heb ik deze woning gekocht." „Ik was er meteen verliefd op, maar ik zeg er wel bij dat dat heel sterk te maken had met de ligging van de woning Er staan meer huizen van dit type in de wijk, maar die hoefde ik geen van allen. Deze ligt lekker aan de rand en heeft daardoor een flink stuk grond erbij. De wijk wordt weieens gekscherend 'de camping'genoemd. Dan haal ik m'n schouders op en denk dan maar dat de meeste mensen een groot deel van hun vrije tijd vrijwillig en maar al te graag op een camping doorbrengen. Iemand sprak eens een tikje neerbuigend tegen me over 'je hutje'. Die heb ik uitgedaagd er eens omheen te lopen En de conclusie was dat het wat de afmetingen betreft allemaal nogal meeviel." i

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5