„Hadden we maar niet vrijdag de dertiende moeten openen!" Leusder Krant Kouder 'Eemlandeconomie' staat er goed voor Bibliotheekmedewerkers verdrietig, maar niet verslagen na noodlottige brand ike drinker Ds. Hans Procee 25 jaar predikant Voorzitter Kamer van Koophandel optimistisch over 1992 Beeld Oudjaar Meningen (gsjjjSllg'1 155&5SSK"!srus® jensdag 8 januari 1992 Pagina 7 USDEN - De vier meest rokkenen zijn het na de ind in de bibliotheek over i ding hartgrondig eens. De Ie boerderij was brandge- irlijk. Directrice Liesbeth li werd bang nadat in de ner een kar met hooi vlak >r de boerderij in vlammen fing. „Toen zag ik hoe mak- ijk bij het rieten dak te ko- n was." Annelies Lakeman i de Historische Kring be lt dat dit de reden was voor "Historische Kring om niet blij te zijn met de expositie- nte. „Wat wij hebben is on- vangbaar. Gelukkig stond ïog niets van ons." „Maar mijn poppen", reageert de jarige Mathilde Dijker. Zij kt langzaam maar zeker verdrietig naar kwaad, ir levenswerk, werkmate- il en verzameling zijn verlo gegaan. „Terwijl niemand tentoonstelling gezien ft.- Als we dit, als we dat ..het redeneringen achteraf. Je t er niets aan. En toch doen het Liesbeth Ram's ogen en vochtig wanneer ze die nacht van de 27ste de- iber verhaalt. „Daar stond n het gangetje tussen het e en nieuwe gedeelte in Ik ist aanwijzen wat er zo mo- k uitgesleept moest. Wat i ik aanwijzen? Alles en Is. Een computer. Het bete- 5de het afscheid van de A."'Ze stond erbij en keek par. Een jaar werk in een Jht verdwenen hadden we maar niet op g de dertiende officieel iten openen", kreeg biblio- :aresse Els Steggerda van dere kanten te horen. Zij lijkt van de eerste schrik beko men. Toch heeft ook zij iets van 'hadden we maar'. Steggerda: „Als er geluisterd was naar onze eerste voorstellen om een heel nieuw gebouw in H2 neer te zetten, hadden we nu niet zo in de problemen gezeten." Maar ook: „Als de boerderij wordt opgebouwd en weer een rieten dak krijgt neem ik de verantwoording voor de jeugd bibliotheek niet meer op me." Terwijl Annelies Lakeman juist meldt dat de Historische Kring er bij de gemeente Leus den op heeft aangedrongen de boerderij in oude luister te her stellen. Lakeman: „De ge meente Leusden heeft beloofd de boerderij te behouden. Wij hebben aangedrongen om dit zoveel mogelijk in de orginele staat te doen Bij het gesprek op de rokeri ge bovenverdieping van de nieuwe bibliotheek, zit Mathil de Dijker wat stilletjes in het halfduister. Alle voorzienin gen, dus ook de electriciteit, de verwarming, het water en de we's zaten in het oude gedeelte. Bij dit interview geen licht puntje. Zeker niet voor Mathil de Ze heeft een gedeelte van haar poppen terug gekregen. Na de zesde van de vijftig be keken te hebben, is ze weggelo pen. Ze kon het niet meer aan zien. „Het zijn zielige, slappe, kleurloze figuurtjes geworden. Niet meer op te knappen Ik heb ze in 35 jaar gemaakt Ik ben 77. Dit is niet meer te red den Hoe kan ze duidelijk ma ken dat het niet zo maar mooi aangeklede poppen waren? Het was haar demonstratiemate riaal bij de spreekbeurten die Els Steggerda, Liesbeth RamAnnelies Lakeman en Mathilde Dijker bij de trieste resten van de jeugdbibliotheek, (foto Hans Verhorst) ze in het hele land hield. De historische kleding had ze mi nutieus nagemaakt om haar publiek duidelijk te maken hoe mode-stromingen ontstonden, wat de invloed op het dagelijks leven was en hoe wij daar op voortborduren Zonder pop pen, geen spreekbeurten. Zon der spreekbeurten, niet meer het land in om iets te vertellen, te horen. Om maar te zwijgen van de kleinigheid die ze eraan over hield en waarmee ze af en toe iets 'feestelijks' kon doen. Bij haar groeit de vraag waar om die poppen daar eigenlijk stonden? „De Historische Kring is hard toe aan een eigen onder komen. Nu liggen alle initiatie ven weer stil, zonder perspec tief", aldus Annelies Lakeman. Volgens haar krijgt de brand voor de Kring nog een staartje omdat de verzekering kenne lijk niet zo waterdicht was als gedacht werd. De schadepost kan ruim 8.000,- bedragen, de kosten van de vitrines. Op 27 januari had de Histo rische Kring de opening ge pland van de 'eigen' ruimte in de oude bibliotheek Tot het zover was, werd een tentoon stelling geïmproviseerd met schilderijen van de heer van Oortmeersen en de poppen van Mathilde Dijker, die tot die tijd in het gemeentehuis stonden. Omdat de ballustrade, half de cember afgekeurd werd, be sloot het bibliotheekbestuur de bovenverdieping, 'de hilt', te sluiten. Daarmee kwamen de voorbereidingen van de ten toonstelling in het slop. De schilderijen werden wegge haald. De poppen zouden vol gen, maar degene die het zou doen werd ziek en door de feestdagen kwam het er niet van. De Historische kring heeft zover bekend nergens publici teit gegeven aan de uitstalling sinds begin december Ook niet tijdens de officiële opening van de bibliotheek, waar Mathilde overigens niet voor uitgeno digd werd Misverstanden, nooit verwacht, domme pech Allemaal waar, maar wrang is het dan om te horen hoeveel bedenkingen de Historische kring over de brandveiligheid had. „Maar mijn poppen kon den wel", verzucht Mathilde Dijker. Het bloemetje van de Historische Kring maakt niet veel goed. Annelies Lakeman kan na mens de Historische kring niet anders dan haar medeleven getuigen „Dit is het ergste wat je kan overkomen wanneer je spullen van een ander te leen krijgt." Zij is op meer dan één manier de afgelopen weken met branden in Leusden ge confronteerd. Als bestuurslid van de Historische kring werd ze in de ochtend van de 27ste uit bed gebeld door voorzitter Polak. Hij was gewekt door de auto met megafoon die door de Akkerhoeve reed met de waar schuwing de ramen dicht te doen. Rond half drie trokken dikke rookwolken die kant op. Op 1 januari werd brand ge sticht in de garage bij de boer derij van Vrijhoef aan de Ha- mersveldseweg, waar Annelies Lakeman haar winkeltje heeft. Twee nachten later kon haar zoon de brandweer waarschu wen voor een mevrouw wier wonmg in de Geertrudishof brandde. Vermoedelijk aange stoken Op 4 januari werden twee auto's bij haar in de buurt in brand gestoken „We zijn bang. 's Avonds maken we een extra rondje rond ons huis voor we naar bed durven. Liesbeth Ram en Els Steg gerda hebben zich er bij neer gelegd nog een jaar regelneef te moeten spelen. Een voordeeltje is dat ze nog in het vegaderrit- me zaten, het afgelopen jaar contacten hebben opgebouwd met aannemers, architect, in kooporganisaties en geldge vers Liesbeth Ram: „Toen het water twintig centimeter hoog op ons mooie nieuwe tapijt stond, heb ik een potje gehuid. Maar we zijn weer aan het or ganiseren Els Steggerda en zij kunnen ruim zesduizend nieuwe boeken gaan aan schaffen. „Een troost", zegt Els Steggerda. „De mooiste boe ken hebben we nog, want die waren uitgeleend Alleen jam mer dat we in het kader van de leenbeperkende maatregelen, kinderen voor de feestdagen niet meer hebben mee laten ne men." Het streven is om de nieuwbouw op 3-4 februari weer open te laten gaan. „Of we die datum halen is nog maar de vraag. We moeten veel schuiven om de jeugdboeken op de bovenverdieping onder te brengen. Bovendien moeten allerlei noodvoorzieningen voor electriciteit en admini stratie getroffen worden." De brand deed Leusden even in een dorp veranderen. Overal groepjes mensen met hetzelfde gespreksonderwerp. Veront waardiging, verbazing, gemis. Voor de medewerkers van de bibliotheek, de Historische Kring en voor Mathilde Dijker heeft de brand definitief iets stukgemaakt. Liesbeth Ram. „Ik voel me ontheemd Dit is de plek waar ik het liefst kwam. Ik voel me hier nu ongemakke lijk." Els Steggerda „Een grote angst is uitgekomen Daar moet je mee leren leven." Annelies Lakeman „We zijn ons weer zo intens bewust ge worden van het feit dat datge ne wat we beheren, onvervang baar is." Mathilde Dijker zwijgt. Dat zegt genoeg. Marianne van den Anker ÏjüSDEN - "Het is toch wel Bl link geweest wat u heeft laan", zei de Utrechtse poli- «fechter, mr. C. van Nunnik- ^•en, vrijdag tegen een 20-ja- i Leusdenaar. De ver- hte was betrapt op het rij- onder invloed van alcohol dat hij gevaarlijk wegge- g vertoonde. Uit de adem- t bleek dat hij een alcohol- "alte van 680 microgram l, ruim drie keer te veel. irvoor veroordeelde de po- irechter hem tot een voor- lelijk rijverbod van zes maanden en vijfhonderd gul den boete. In de nacht van 20 op 21 april zag de politie de Leusdenaar rijden over de Asschatterweg in Leusden. De man reed veel te hard en kwam daarbij meermalen ruimschoots op de rijstrook voor het tegemoet komend verkeer terecht. Op licht- en geluidssignalen van de politie reageerde hij niet De verdachte, die naar eigen zeggen enkele glazen rum-cola had gedronken, had op dat moment zijn rijbewijs een jaar. "Het is angstig dat iemand die zo kort zijn rijbewijs heeft, zo fors over de schreef gaat", vond officier van justitie, mr. B. Swagerman. Hij zei zijn hart vast te houden voor de toekomst. Wel was hij blij dat de verdachte de alcoholver- keerscursus had gevolgd. De officier eiste een voorwaarde lijk rijverbod van zes maan den en een boete van duizend gulden. DE GLIND - Het is woensdag 8 januari 25 jaar geleden dat do minee H. Procee, gereformeerd predikant te De Glind, in het ambt bevestigd werd. Hans Procee werd 14 maart te Uit- wellingerga geboren. Hij be zocht het Bogerman Lyceum in Sneek en studeerde aan de theologische universiteit in Kampen. Dominee Procee deed 8 januari 1967 intrede te Wie- ringen. Hij werd vervolgens in 1975 predikant in Arapoti (Brazilië) van de Igreja Evan- gelica Reformado do Brasil. Januari heeft ons in een voorjaarsachtige sfeer ge dompeld Met nachtelijke temperaturen van ruim 9 graden en overdag nog iets extra, wanen we ons eigenlijk al een beetje in maart. Toch zijn luxe thermometerstanden in het begin van de louw maand helemaal geen garantie dat we zonder kleerscheuren de winter doorkomen, 1991 bewees dat met het 'sprokkel- wintertje'. Een zachte start deed jzich ook voor in het jaar il942. Via de heer Vor- r uit Dieren kwam ik a het bezit van een Tachtig boekwerkje van Rinke Tolman, getiteld: In de ban van sneeuw en is', waarin de drie stren ge oorlogswinters op rij van 1940, '41 en '42 per vorden beschreven pp 2 januari 1942 was grauw en zacht bui en de deur, het was win derig en de zon probeerde ïen paar minuten door te areken, met weinig re- sultaat. In de tuinen ble ven de violen onverstoord doorbloeien! Het gezapi ge weer kabbelde voort tot aan Driekoningen, maar toen werden de ba kens verzet. De mollen waren kennelijk verrast, want die trokken zich van alle winterse dreige menten weinig aan en wierpen vrolijk zwarte hopen op. Het zou echter de inlei ding worden van een van de meest beruchte win ters uit de geschiedenis, vooral gekenmerkt door veel sneeuwstormen en met enkele kleine pauzes heersend tot 13 maart. Ik zal nog wel een keer terugblikken op die win ter van een halve eeuw geleden, te meer daar op 27 januari op het KNMI station te Winterswijk het historische kouderecord van -27 4 graden werd gemeten. Of het nu, 50 jaar later, diezelfde rich ting uitgaat is uiteraard totaal onzeker. Wel is te verwachten dat het na vandaag wat kouder zal worden, maar of dat een aanzetje zal blijken te zijn voor een wat beter bij de kalender passend weerbeeld is twijfelachtig. Eerst moe ten we de verrichtingen bekijken van een Atlan tisch hogedrukgebied, dat de komende dagen be langstelling koestert voor Schotland met een uitlo per tot zuidelijk Noorwe gen. Dit systeem duwt een front, waarachter zich belangrijk koudere lucht bevindt, naar het zuiden Aangezien in het front de nodige golven ontstaan, zal er waar schijnlijk flink wat regen vallen. De aanvankelijk zuidwestenwind wakkert stevig aan en draait na de frontpassage naar het noorden, waardoor het donderdag best guur kan worden met enkele (win terse) buien, mogelijk ook met natte sneeuw. De temperatuur zal in de nacht wat dichterbij het vriespunt komen, ze ker als het opklaart en overdag keldert het kwik naar 5 graden. December is m Leusden een vrij normale maand geworden wat de tempe ratuur betreft. Het et maalgemiddelde kwam uit op 3.6 graden, terwijl 3.2 voor de Bilt normaal is. Er viel 61 mm neerslag en dat is iets te weinig en bovendien verliep de re genval nogal grillig. In de eerste 15 dagen viel er nauwelijks een druppel en in een paar dagen werd de genoemde hoe veelheid bereikt Het jaar 1991 leverde een gemiddelde tempera tuur op van 9.6, ietsje te warm(9.4). Er viel 770 mm neerslag, tegen 811 in Achterveld. /- AMERSFOORT - Ondanks een economie, die een pas op de plaats maakt, is voorzitter Jac Heilijgers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland optimistisch over het komende jaar. In de toespraak, die hij op de nieuwjaarsbijeen komst van de Kamer hield, maakte hij bekend dat het aantal bedrijven in de regio in 1991 met 900 is gegroeid. „Er is een netto groei van 8 procent", stelde hij tevreden vast. Een jaar daarvoor was dat nog 6 procent. „Ook de werkgelegen heid in de regio blijft fors toe nemen," hield hij zijn toehoor ders voor. In 1991 is het aantal arbeidsplaatsen met 3 procent gestegen. Helemaal zonder zorgen gaat voorzitter Heilijgers overigens het nieuwe jaar met in „De regio Eemland kent de laagste werkloosheid van Nederland. Het is duidelijk dat de span ning op de arbeidsmarkt toe neemt en voor sommige be drijfstakken zelfs problema tisch wordt", constateerde hij bezorgd. Optimisme bepaalde echter de toon van zijn toespraak. „Er is volgens mij nog geen sprake van een recessie" Toch is vol gens Heilijgers de grote groei voorbij en een economie die een pas op de plaats maakt, geeft een signaal af. „Eemland let op uw saeck", was zijn waarschuwing. Waar volgens hem het ko mende jaar nog aan gewerkt moet worden, is de verbetering van de aansluiting van het on derwijs op de arbeidsmarkt. Tevreden is Heilijgers over de samenwerking bmnen het ge west Eemland „De gemeenten binnnen een stadsgewest blij ken steeds meer op elkaar aan gewezen te zijn voor de samen werking op het gebied van eco nomische zaken, verkeer en vervoer, milieu en ruimtelijke ordening". Die samenwerking komt vol gens hem tot uiting in de sa menstelling van de interge meentelijke structuurvisie voor Eemland „Het gewest is erin geslaagd een voorkeurs- model te ontwikkelen dat ener zijds recht doet aan de door de rijksoverheid voorgestane con centratie in de compacte stad- gedachte, terwijl er anderzijds nog uitbreidingsruimte wordt gereserveerd in de diverse re giogemeenten" Leusdenaar Verhoef reageert op de plaatsing van een beeld in winkelcentrum De Biczen- kamp. Verhoef kan er niet echt van onder de indruk raken. Ik las in Sissers in de Leusder Krant over 't bewuste beeld in De Biezenkamp. Ik heb er met wat toeschouwers bij gestaan. Erg onder de indruk waren we niet. Eén persoon zei 'zonde van het geld; 't wordt toch zo vernield'. Waarna een ander opmerkte dat er niets aan te vernielen was. Een derde vond het kapitaalvernietiging, 30 mille voor zo'n smakeloos beeld. Een jong meisje vond het een griezelbeeld. Een volgende vergeleek het beeld met een ge balsemde mummie, zonder voeten uit een graftombe Per soonlijk vind ik het ook maar een lorrig geval. Maar ja, ik ben blijkbaar geen kunstkenner. J. Verhoef, Leusden. Geïnspireerd door de gewijde sfeer van de laatste dagen van (kort D°,,u,y; ,ie bcnouu» reaene.. *fant ie Korten o1 zon^ef°7uUen ongelezen in 1 l t pusden. het oude jaar, twee bijdragen van de heer Snoek. Op rijm heeft Snoek een nieuwjaars wens voor het Lcusdcnse colle ge en spreekt hij de hoop op een betere wereld uit. Balans 1991 Het jaar 1991 is ten ende. Maar de gemeentelijke politiek vond ik maar een bende. Ik zet nu alles op een rij. Dat hoort er nu eenmaal bij. Burgervader Panis schoot soms wat uit zijn slof. Zelfs één keer was het erg grof. Hij bood snel zijn excuses aan Toen kon het spelletje weer verder gaan. Wethouder Verduin (PvdA) die had milieuzaken. Nu zoals haar man me zei: 'Ze kan er niet van slapen'. De boeren liggen nu ook al dwars En al die auto's; steeds meer gas. Wethouder Vroon, Dat is iemand zonder schroom. Maar is hij 't met mevrouw Corri eens, Dan begint het grote feest. Voorbeeld oud papier. Dat klopte van hun kant van geen zier. Tot slot de clown van 't hele spel. Dat is wethouder De Jongh, die maakt 't wel Hij gebruikt soms spreekwoor den en gezegdes met veel vita liteit. Maar dat heeft hij nodig voor zijn persoonlijkheid Toch voor 1992 mijn beste wens. Geschreven door een goedwil lend mens. W. Snoek. Leusden. Oudejaarsavond 1991 Terwijl het vuurwerk om me heen gilt en knalt vraag ik mij in stilte af, Een moeder die in de 3e wereld brengt haar kind naar 't graf. Zeg niet: 'Dat is zover van mij vandaan'. Binnen 24 uur kan men daar staan Aan ondervoeding ging ze dood. Ze had voor haar geen schamel stukje brood. Voor miljoenen wordt hier in de lucht gesmeten. Ach Heer, heeft niemand meer een geweten. Toch, als men hier mee door blijft gaan Dan raad ik de regering aan Dit met 100% te belasten. En dit te gebruiken voor 'draagt elkanders lasten' (Der de Wereld) W. Snoek, Leusden.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7