Echtpaar Schimmel deelt zestig jaar lief en leed grondkopers willen tonnen aan belasting terug 5 §8 8 9 Zwanenburgers krijgen hun parkeerhekjes „Bouwvergunning kapsalon ten onrechte afgegeven" s- SERVA VOLVO BDU Leusder Krant OPGAVEBON ij AFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Afdeling rechtspraak Raad van State: Imeente geeft geen krimp Ijsi Paal om door pil Mishandeling üf DAAN VAN DE K00Y MOLENAAR CITR0ËN Latent Talent loopt gevaar VAN HEINDE EN VERRE FRANS POINTL r: SPORT EN... S IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT n Leusder Krant 9- HOOFDREDACTEUR JUR VAN GMKEL UITGAVEBDUBV-TELEFOON09420-94911-NtEUWSTRAAT 15- POSTBUS87-S770ABBARNEVELO IiUSDEN - In verzorgingshuis 't Hamersveld vierde het echtpaar Schimmel dinsdag het feit dat het zestig jaar geleden in het welijk trad. Amersfoorter Simotheus Schimmel, die op 18 juni 1908 werd geboren, trad op 14 januari 1932 met de bijna drie jaar dere Hooglandse Johanna Tolboom in het huwelijk. Schimmel was werknemer bij een bierbrouwerij. Het echtpaar kreeg negen ^nderen. I Burgemeester Panis bracht het jubilerende echtpaar een bezoek om persoonlijk de felicitaties over te brengen, (foto: Hans I trhorst) DEN HAAG/ACHTERVELD - Het gemeentebestuur van Leusden heeft ten onrechte toestemming gegeven voor de vestiging van een kapsalon aan de Hessenweg in Achterveld. Dit blijkt uit een uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, die maandag bekend is gemaakt. Volgens een woordvoerder van de ge meente heeft de uitspraak geen rechtsreekse gevolgen voor de bedrijfsvoering van de kapsa lon. De Arob-rechter heeft toe stemming van het gemeentebe stuur vernietigd, omdat vesti ging van de kapsalon aan de Hessenweg in strijd was met het bestemmingsplan Achter veld Tegen de vestiging van de kapsalon 'Sabina' van me vrouw Diepeveen was beroep ingesteld door mevrouw Kok, eigenaresse van kapsalon 'Ca- tharina' in Achterveld. De Arob-rechter geeft die kapster gelijk. Volgens de Raad van State kon de gemeente geen vrijstelling geven van de be stemmingsplanvoorschriften. Het bestemmingsplan laat het bouwen ten behoeve van de uitoefening van handel, bedrijf of beroep namelijk niet toe en er is in tegenstelling tot wat het gemeentebestuur beweert ook geen vrijstellingsmogelijkheid, stelt de Raad vast in de uit spraak. „Een bouwvergunning had daardoor ook niet verleend kunnen worden. Burgemeester en wethouders hebben gehan- d; d in strijd met de bepalin gen in het bestemmingsplan. Het omstreden besluit moet daarom worden vernietigd", aldus de motivering van de Raad van State. Vormfout Volgens de heer Duinsber- gen van de gemeente Leusden is er slechts sprake van een procedurele vormfout en heeft de uitspraak van de Raad van State geen gevolgen voor de betreffende kapsalon. „Als het nodig is, zullen we die fout her stellen En strikt genomen kunnen we volstaan met het afgeven van een nieuwe bouw vergunning", aldus Duinsber- gen. Mevrouw Kok van kapsalon Cathanna wil over de zaak niet veel kwijt: „Ik heb recht ge maakt wat krom is, meer wil ik er niet over zeggen." Het echtpaar Diepeveen van kapsalon 'Sabina' betreurt het feit dat de zaak zolang heeft geduurd. „We zijn er nu al van af 1989 mee bezig en het houdt je toch bezig. Daarom is het jammer dat het al zo lang aan sleept. Verder wachten we voorlopig maar af. Wij hebben een vergunning voor de kap salon gekregen en staan dus in ons recht. Als er iets mis is, zal de gemeente wel actie onder nemen." ijnc |JSDEN - De gemeente Leusden zal geen btw terugbetalen, „.jeiisen hebben betaald bij de aankoop van grond. De discus- ||laarover is actueel geworden naar aanleiding van een uit hak van de Hoge Raad in november 1990. Het arrest, dat io vorig jaar gepubliceerd werd, heeft landelijk de nodige Ien gebaard. De Vereniging Eigen Huis in Amersfoort wordt spoeld met telefoontjes van leden, die willen weten of zij de sting, die zij over de aankoop van een stuk grond betaalden, ien terugvorderen. In Lcusden zijn met name een aantal oners van het Ruige Veld, die in 1989 en later grond van de eente kochten, van plan de belasting terug te vorderen. ■zaak kwam aan het rollen, ^at een belastinginspecteur Sint Oedenrode een stuk ^id kocht van de gemeente, hij naar zijn mening onrechte btw betaalde. Hij it de zaak uit tot aan de (e Raad en werd in het ge- gesteld De hoogste rech- jke instantie in ons land d dat het ging om de ver- van 'indirect bouwrijpe' id. met ander woorden id die door de gemeente I klaar gemaakt was om er ct op te kunnen bouwen. Daarover mag geen btw den berekend", oordeelde foge Raad De overdrachts- sting van 6 procent hoeft te worden terugbetaald In neeste gevallen, die na de praak bekend zijn gewor- gaat het om een belasting- •ntage van 18,5 procent, zodat uiteindelijk 12,5 procent terugbetaald moet worden. Die uitspraak was voor een aantal bewoners van de Tiend- vrij in 't Ruige Veld aanleiding om de belasting, die zij in 1989 betaalden voor de koop van ka vels in de vrije sector, terug te vorderen. Eén van de betrok kenen overweegt om de andere kopers te interesseren voor een gezamenlijke actie tegen de ge meente Zij denkt dat het in haar directe omgeving gaat om 17 kavels. „Wij hebben het stuk grond voor de bouw van ons huis in 1989 gekocht. Daarover heb ben wij 20 000.— belasting betaald. Ik denk dat mijn bu ren ongeveer hetzelfde betaal den. Daar komt ook nog eens de rente bij die wij heben moe ten derven en de notanskosten die wij teveel hebben betaald. Dus alleen bij de Tiendvrij gaat het al om enkele tonnen, die teruggevorderd kunnen wor den", denkt zij. „Ook een aantal bedrijven in 't Ruige Veld betaalden teveel, maar die kochten veel meer grond, dus daar zijn de bedra gen nog veel groter", voegt zij daaraan toe. Volgens haar in formatie zijn die bedrijven ook van plan een procedure tegen de gemeente te beginnen. Hoewel de uitspraak van de Hoge Raad op het eerste ge zicht duidelijk en niet voor meerdere uitleg vatbaar lijkt, zijn er volgens jurist M.G. Breukink van de Vereniging Eigen Huis nog wel een aantal haken en ogen. „Cruciaal in de hele affaire is of het stuk ver kochte grond door de gemeente wel of niet bouwrijp is ge maakt Maar het is niet altijd duidelijk wat onder bouwrijp moet worden verstaan. Het gaat om een berwerking van de grond van enige omvang" „Duidelijk is wel, dat de aanleg van bestrating, ver lichting en riolering daar niet onder valt. Als de gemeente bo men heeft weggehaald en wortels heeft omgeploegd is de grond weer wel bewerkt. Dat is niet het geval als bijvoorbeeld alleen de toplaag is wegge haald Uiteindelijk is het de rechter die daarover zal moe ten beslissen". Vanwege die onduidelijk heid - de uitspraak van de Hoge Raad is nog 'vers' en er zijn nog weinig concete geval len - raadt Breukink mensen aan zolang mogelijk te wach ten met het starten van de pro cedure tegen de gemeente. „Het zal nog enige tijd duren, voordat duidelijk wordt hoe de rechters zullen reageren op de uitspraak van de Hoge Raad en hoe zij met concrete gevallen zullen omgaan", denkt hij. De 'Tiendvrijgroep' zal vol gens de betrokken bewoonster overigens weinig moeite heb ben aan te tonen dat het om niet-bouwrijpe grond gaat. „Wij kochten een stuk weiland, waar nog helemaal niets mee gebeurd was. Daar hebben wij ook foto's van". vervolg op pag 3 LEUSDEN - Een inwoonster van Westbroek was afgelopen vrijdagmiddag zodanig onder invloed van medicijnen, dat zij ongemerkt een andere auto aanreed. Een getuige die zag dat de vrouw na de aanrijding te hebben veroorzaakt door reed, ging de vrouw achterna. Op de Noorderinslag reed de vrouw ook nog een paal omver. Omdat hij het niet verant woord vond de vrouw verder te laten rijden heeft hij de vrouw meegenomen naar het politie bureau, waar bleek dat de vrouw onder invloed van medi cijnen was. Zij kreeg een pro ces verbaal en een rijverbod. LEUSDEN - Een op het Meentpad fietsend 11-jarig jongetje werd maandagmiddag rond 17 uur 'zomaar' mishan deld door twee ongeveer 16-ja- rige knapen. De jongen werd eerst uitgescholden, waarna hij van achter met een lucht buks werd beschoten. Daarna schopten de knapen hem de bosjes in. Het kind liep ver wondingen aan het hoofd op, Konijntje in de Wetering ZWANENBURGER föijNu is het hek op de I dam Hogeweg 45-47 Amersfoort Esso - LPG Geopend 6.00-24 00 uur AMERSFOORT DEALER Arr lerr^stuwg 7 iJ:,3-030154 (advertenties) vloertegels - plavuizen - natuursteen Neptunusplem 13 Amerslooit lel 033 7SS86S Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 OCCASIONS LEUSDEN - Tijdens de open dag van Latent Ta lent, heeft coördinator Fri- die Borghuis haar onge rustheid gelucht over de continuïteit van het beheer van de boerderij Groot Krakhorst. Borghuis heeft gedreigd het geven van cursussen te staken, als er geen nieuwe beheerder voor de voormalige boer derij wordt gevonden. Het beheerdersechtpaar Ben en Wil van Plateringen zet in september een punt achter de activiteiten en de opvolging is nog niet gere geld. Borghuis vreest dat daardoor de continuïteit van de Latent Talent cur sussen in Groot Krakhorst in gevaar komt zonder be heerder in vaste dienst. „De deur moet open zijn, de koffie klaar en de ka chel aan. Steeds opnieuw ergens de sleutel moeten halen, werkt niet. Zonder beheerder ga ik geen nieuw seizoen in met Latent Ta lent. Overleg met de ge meente is toegezegd in de cember maar daar is nog niets van gekomen", aldus Fridie Borghuis. LEUSDEN - Er komen dertig parkeerhekjes voor de bewo ners in Zwanenburg. Met deze oplossing hopen burgemeester en wethouders een einde te ma ken aan het al maanden duren de parkeerprobleem bij de streekschool SBBO. De bewo ners van de wijk klagen al tij den over parkeeroverlast, ver oorzaakt door leerlingen en be zoekers van de school. In de afgelopen weken zijn ver schillende oplossingen de re vue gepasseerd, maar geen en kel alternatief kon de goedkeu ring van de gemeenteraad krij gen. Oplossingen die werden aangedragen waren onder meer het verplicht stellen van parkeervergunningen en het instellen van een parkeerver bod buiten de aangewezen vakken. De gemeenteraad leek het meest te voelen voor de aanleg van zogenaamde parkeerhek jes Het college was echter hui verig voor deze oplossing van wege de kosten 15.000,—) en vanwege de mogelijke precen- dentwerking die het zou heb ben. Met andere woorden: het zou kunnen dat bewoners van andere wijken ook dergelijke hekjes voor hun deur willen. De gekozen oplossing houdt m dat iedere bewoner een eigen hekje met sleutel krijgt. Als de parkeerplaats onbezet is, kan het hekje omhooggeklapt wor den, waardoor parkeeren door derden onmogelijk is. Burgemeester en wethou ders vroegen de raad te wach ten tot de nota parkeerbeleid klaar is In die nota zal het col lege aangeven op welke wijze het parkeerprobleem in Leus den opgelost moet worden Met name het parkeren in de Ha mershof, die binnenkort wordt uitgebreid, komt daarbij aan de orde Zwanenburg ligt vlak bij het winkelcentrum en het parkeerprobleem van die wijk hangt samen met dat van het winkelcentrum. Het college benadrukt wel dat de gevonden oplossing tij delijk is. De hekjes zullen moeten verdwijnen, als blijkt dat ze in strijd zijn met het vastgestelde parkeerbeleid. Dat zal volgens een gemeente lijk woordvoerder waar schijnlijk niet eerder dan 1994 zijn, als het nieuwe deel van de Hamershof klaar is. WOENSDAG 15 JANUARI 1992 De Leusder Kranl is een onalhankeli|k nieuwsblad, behorende lot de BDU- Krantenkombinalie Midden Nederland. Kantoor Asschatlerweg 19. Poslbus 11 3830 AA Leusden, telefoon 033-941495 23e JAARGANG NO. 37 INHOUD De Culturele Raad heeft weer een hoop werk gemaakt van het winterprogram- ma, waarmee de Leusdense liefhebber van cultuur met een grote 'C' het komen de seizoen in eigen woonplaats verwent zal worden. In dit nummer een uitgebreid overzicht van de actviteiten, die in het kader van het thema 'Van heinde en ver re' te verwachten zijn. Nog meer cultuur in de krant van deze week. De Amsterdamse auteur Frans Pointl, die onlangs 'overnight' bekend werd door het boek 'De kip die over de soep vloog', is dezer dagen te gast in het Literair Café in Amersfoort. Een mede werker van de Leusder Krant zocht de manisch depressieve schrijver op in zijn Amsterdamse woning en kreeg een inter view los van de man, die slechts zeer spaarzaam media te woord staat. De Achterveldse atleet Hans Veurink be hoort tot het puikje van de Nederlandse sprinters. Veurink traint bij het Utrecht se Hellas om zijn plaats in de top-vijf vast te houden of te verbeteren. Hij richtte daartoe bij zichzelf thuis een heus krachthonk in om de spiertjes aan te ster ken. Aart de Ruiter spoedde zich aan de vooravond van de Olymische Spelen, waar Veurink overigens niet aan de start zal verschijnen, naar Achterveld en sprak met de atleet over een mooie sport, die te weinig aandacht krijgt Natuurlijk ook deze week weer een mirunatuurtje, het weer in Leusden, de puzzel, de servicerubriek met informatie over allerlei diensten in de ganse gemeente en nieuws uit de verenigingen. De Wtfwjiw' bfcjT. WOrlOfNg ttAsSnAg Een eigen kranï die u op de hoogte houdt over alles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren zonodig ook van kritisch commentaar voorziet Iedere week berichten wij u over zaken die u eigenlijk met kunt en mag missen Onze nieuwe abonnees verrassen wi| met een overheerlijke taart van uw plaatselijke bakker Vul dus snel de onderstaande opgavebon in1 JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Eerst ontvang ik de krant 2 weken gratis, en betaal daarna per kwartaal 13,50 half jaar 26,50 jaar 52,00 Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar: BDU bv. Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 213770 VB Barneveld L__

Leusder Krant | 1992 | | pagina 1