„Leusden is niet onveilig" atent Talent op rolletjes /leer woningen 9 De Hamershof .Leusder Krant. de schijnwerper Sisss I Isssissertjes L E U S D E N Burgemeester Panis: Onderzoek branden levert nog niets op Voordeelactie bij Boni Cholesterolmeting bij drogist Kniep Verzet aanhouding Iedere boom is geld waard 'oensdag 15 januari 1992 Pagina 3 LEUSDEN - ..Ik kan me goed voorstellen dat er door de trieste gebeurtenissen van de afgelopen weken gevoelens van onrust en angst bij de be volking zijn ontstaan, maar helemaal terecht is dat niet. Leusden is nog steeds een veili ge plaats om te wonen." Dat deelde burgemeester Pa- nis donderdag mee op een pers conferentie. in verband met de brandstichtingen van de laat ste tijd. Wel constateerde de burgemeester dat het vandalis me een groeiend probleem is, met de branden als triest hoogtepunt. ..Maar de veel voorkomende criminaliteit is landelijk een groot probleem aan het worden." Panis constateerde dat de politie alleen niet in staat is om dat probleem onder controle te krijgen Daarvoor is de hulp van de burger onmisbaar", al dus Panis Plaatsvervangend groeps commandant Van de Kamp van de rijkspolitie onder- ÏUSDEN -Voor het eerst maar een boekje voor het hele jaar was wennen, maar het lief weer op [letj es." aldus Fridie Borghuis, coördinatrice van Latent Talent. Naast alle enthousiasme voorde |cursusse7i die opnieuw bijna allemaal vol zitten, leeft bij haar enige onzekerheid. Het vert rek van beheerdersechtpaar van Soccle, Ben en Wil van Plateringen, staat vast per september. Een luwe beheerder voor met name het pand waarin de Latent Talent cursussen plaatsvinden is nog it gevonden. „En zonder beheerder begin ik niet aan een nieuw seizoen", dreigt Fridie Borghuis. An tegenstelling tot de voorgaande veertien jaar, verspreidde Latent Talent geen nieuwe boekjes Worde tweede helft van haar seizoen. Op de open dag konden mensen zich nog inschrijven in 25 van in het totaal 92 cursussen. De rest was vol of liep al. Na de presentatie afgelopen zondag, op de kte plek in boerderij Krakhorst, rest nog slechts een paar open plekjes. Natuurverkenners tot <*aalf jaar kunnen zich nog melden voor een cursus in mei. Wie wil leren bridgen moet zich snel ylden, net als degenen die een koud buffet willen maken of willen meedoen aan een kookcursus in ^middaguren. „Heel aantrekkelijk, want watje 's middags maakt, eet je dezelfde avond op en klaar je voor die dag", aldus Fridie Borghuis zoals altijd enthousiast. De verschuiving in het aanbod Ide vraag naar cursussen zijn trendgevoelig MS-dos is uit Wie een computer heeft kan er niddels mee om gaan of heeft hem op zolder gezet. Voor Russisch is geen belangstelling meer. In enstelling tot Spaans en aquarelleren, waar half Leusden mee bezig lijkt te zijn Maarten Boon iort met zijn cursussen ademen en bewegen en creatief schrijven hoog Dat is in. Daarentegen stten veel mensen het bloemschikken en zagen de plantaardge vormgeving over het hoofd Een iere naam voor het zelfde sloeg niet aan. gezellige en goed bezochte open dag kreeg voor in dit vijftiende cursusjaar een feestelijk tintje 4irhet afscheid van het beheerdersechtpaar Het was de laatste Latent Talent presentatie die zij in •ctie meemaakten. Lief en leed zijn vanaf het begin gedeeld Vandaar dat een bloemtje op zijn ats was en de vraag naar opvolging prangend werd. in vaste beheerder die er voor zorgt dat het warm is, dat er koffie is en de deur open is, is irwaarde om in september te kunnen starten", waarschuwt Fridie Borghuis LEUSDEN - Het onder zoek naar de brandstich tingen van de laatste tijd heeft nog niets opgeleverd. Dat deelde plaatsvervan gend groepscommandant Van de Kamp van de rijks politie donderdag op een persconferentie mee. ,,Er is nog een aantal tips blijven liggen, die nog na getrokken dienen te wor den", aldus Van de Kamp. Hij bestreed echter de ver onderstelling dat de on derzoeken op dood spoor zouden zitten. Wel zei Van de Kamp er nog niet zeker van te zijn dat er in alle gevallen sprake zou zijn van opzettelijke brand stichting. ,,De aanwijzin gen daarvoor zijn op dit moment onvoldoende. En ik geloof zeker niet dat er een pyromaan actief zou zijn." De onderzoeken naar de branden van de laatste tijd heeft de politie tot nu toe 200 tot 240 uur gekost. IJSDEN - Er komen meer jiingen in de uitbreiding van winkelcentrum De Ha- shof (H2). In totaal zullen >12 255 huizen worden ge- jwd. Daarnaast zal er circa m2 nieuwe winkelruimte •den gecreëerd. Ook komen ^Tuim 400 nieuwe parkcer- yïtsen. Dat is het resultaat I onderhandelingen tussen jemeente en projectontwik- ïarMBO. die de uitbreiding De Hamershof gestalte ït geven. •e plannen voor de uitbrei- g van De Hamershof heb ben een tijdje in de ijskast gele gen. toen de provincie twee jaar geleden liet doorscheme ren dat er in Leusden wellicht nog op grote schaal gebouwd zou gaan worden. Nu er meer duidelijkheid is in die zaak, zijn de onderhandelingen met MBO weer gestart. De ge meente kreeg, naar aanleiding van de discussie over woning bouw in Leusden, de opdracht mee te kijken of er in H2 meer woningen konden worden ge bouwd dan aanvankelijk de bedoeling was. Bovendien moest er ook in het noordelijk deel van het winkelcentrum (globaal tussen het bestaande deel en de Noorderinslag) ge zocht worden naar extra ruimte voor woningen, kanto ren en winkels Eén en ander heeft tot gevolg gehad dat MBO 6.000 m2 win kelruimte in H2 en 400 m2 ex tra winkelruimte in het oude deel gaat realiseren Daarnaast neemt MBO de bouw van 55 woningen voor zijn rekening De andere 200 woningen gaan gebouwd worden door de bouwcombinatie H2B, waarin onder meer een aantal Leus- dense bouwondernemingen is vertegenwoordigd. H2B zal ook 410 parkeerplaatsen aan leggen. Met de uitbreiding van De Hamershof is een investering gemoeid van rond de 18 000.000,-. LEUSDEN - De Boni-supermarkt in De Hamershof houdt een speciale voorjaarsactie, waarbij elke veertien dagen een week lang minstens twaalf artikelen te koop worden aangeboden, waarbij elk tweede produkt de halve prijs kost. De actie, die de tweede week van januari begint, keert elke veert ien dagen terug. Het aanbod aan artikelen in de aanbieding verandert elke keer Daarnaast zullen andere dagelijkse boodschappen met 25% kor ting in de schappen liggen. LEUSDEN - Mensen die willen weten of ze volgens medische normen te dik zijn, kunnen dinsdag 21 januari bij drogisterij Kniep in De Hamershof een cholesterolmeting laten verrichten. De meting wordt uitgevoerd door een gediplomeerd verpleeg kundige, die de resultaten van de meting van commentaar kan voorzien en zonodig van advies kan voorzien De kosten van de meting bedragen f 14,75 en voor dat geld krijgt de deelnemer behalve een meting ook een doosje zalmoliecapsules, die meer voudig onverzadigde vetzuren bevatten Deze kunnen helpen het cholesterolgehalte te verlagen. De drogisterij is gevestigd op het Erf 2. LEUSDEN - Met een fikse slok op, werd in de nacht van zater dag op zondag een 36-jarige Amersfoorter aangehouden Vreemd rijgedrag was voor de politie aanleiding de man op de Ambachtsweg tot staan te brengen. De man weigerde de blaastest en verzette zich he vig Na een proces-verbaal en een rijverbod werd de man overgedragen aan de politie in Amersfoort. schreef die visie. ,,Als we echt vooruitgang willen boeken, zal de burger niet meer kunnen volstaan met een telefoontje naar het politiebureau De da ders zullen zo mogelijk met naam en toenaam moeten wor den aangemeld en mensen die iets gezien hebben zullen be reid moeten zijn te getuigen Om met name de overlast van jongeren in winkelcen trum De Hamershof te bestrij den, wordt overwogen een am bulant jongerenwerker aan te stellen. Die functionaris zal di rect contact met de jongeren dienen te gaan zoeken, om de problemen bij de wortel aan te pakken. vervolg van pagina 1 Wethouder Vroon van Fi nanciën is er echter zeker van dat de gemeente wel degelijk bouwrijpe grond heeft verkocht Het is altijd ons be leid geweest grond te verkopen inclusief een aantal voorzie- ninge, zoals rioleringen en ove rige aansluitingen Dat is zeker ook in 't Ruige Veld gebeurd. Wij zien daarom procedures hierover met vertrouwen tege moet, omdat wij zeker van onze zaak zijn." Inmuiddels zijn er een aantal brieven op het gemeentehuis binnen gekomen, waarin btw wordt teruggevorderd Af gaande op de bedragen, die in deze brieven worden genoemd, gaat het om een totaal bedrag van 200.000,—. Volgens een gemeentelijk woordvoerder zijn al deze gevallen getoetst aan het criterium dat de ge meente 'bewerkingen aan de grond verricht heeft die uit sluitend dienstbaar zijn aan de betrokken kavel'. Daarmee volgt Leusden een advies van de Vereniging van Nederland se Gemeenten over dit onder werp. Een extra complicatie is vol gens Breukink van de Veren ging Eigen Huis de invoering van het Nieuwe Burgelijke Wetboek op 1 januari van dit jaar. ..Vorderingen hebben een verjaringstermijn van 5 jaar. Mensen die vóór 31 december een brief hebben geschreven aan de gemeente, kunnen ge woon afwachten wat de reactie van de gemeente is, mits zij de brief binnen de verjaringster mijn hebben verstuurd Wie echter na 1 januari een brief heeft verstuurd aan de ge meente, is volgens het nieuwe wetboek verplicht binnen 6 maanden met een procedure tegen de gemeente te begin nen". STOUTENBURG - De boom voor cafe de Swar- testeegh is tussen de vijf tien en twintigduizend gulden waard", schat Henri Rogaar na een snelle berekening. Wan neer de boom verzekerd is kan de eigenaar even tuele schade proberen te verhalen bij de dader. In de afgelopen twee jaar heeft het besef dat bo men geld waard zijn, in ganggevonden bij vooral overheden en grote in stanties. Voor een boom of groep bomen wegge haald, dan wel verbeterd of verplaatst wordt, schakelt men steeds va ker een boomtaxateur in. Bijvoorbeeld en met name te vinden bij het Nederlands Onderzoek en A dvies Centrum voor de Boom verzorging, kortweg NOCB. Het be drijf is sinds april 1991, in Stoutenburg geves tigd. Eigenaar en tech nisch adviseur ingenieur Henri Rogaar werd op 20 december beëdigd als taxateur van bomen en houtige gewassen. Nederland telt vier beëdigde boomtaxateurs. Rogaar is met zijn 27 jaar de jongste. Twee van de vier werken bij een particulier boomchi- rurgiebedrijf, de andere twee treden niet naar buiten als taxateur Ro gaar is de enige onafhan kelijke. Zijn bedrijf wordt om advies ge vraagd voordat men we gen verbreedt, chirurgen worden inzet als er scha de geconstateerd is. „Schadekan bijvoor beeld ontstaan na graaf werkzaamheden door de PTT, waarbij wortels ge raaktzijn. Wanneer een automobilist tegen een boom aanrijdt, kan men schadevergoeding eisen. Onlangs werd een parti culier door een gemeente aansprakelijk gesteld voor f 2.500, - gulden Omdat hij tegen het ver bod van de gemeente in, twee takken van een boom in de straat gren zend aan zijn tuin, ge snoeid had. Henri Rogaar boomtaxateur Men vraagt Rogaar om objectieve taxatierappor ten te maken bij ge schillen. Vooral wan neer politiek iets speelt, schakelt men ons in. Bij voorbeeld wanneer de gemeente wil aantonen dat de bomen die weg moeten echt ziek zijn of belangenbehartigers de mening van de gemeente niet geloven. Onze beoordeling is objectief. We zijn geen boomadvo caten. Ons standpunt is gebaseerd op levensver wachting, beeldbepaling en waarde. "Advies voor verbetering of verplaat singkan ook. Het onder zoek van zijn bedrijf kan met een scanner onder zoeken van de houtstruc turen, veerkracht, sap stromen en bacteriën be tekenen. In Stoutenburg heeft men een klein labo ratorium voor kweken. Bodemmonsters worden elders onderzocht. Het Stoutenburgse be drijf heeft drie mensen in diensten mag zich verheugen in een groeiende belangstelling. Rogaar:In Nederland ls men zich de afgelopen vijftien jaren met boom verzorging bezig gaan houden. Een boom verbe teren is soms een dure onderneming. Voormen de chirurg zijn gang laat gaan, wil men steeds va kereen onafhankelijk oordeel. Daarbij kwam het groeiend besef dat een boom een waarde vertegenwoordigd. De laatste tweejaar zijn de verzekeringsmaatschap pijen eraan gewend ge raakt schadevergoedin - gen betreffende bomen te behandelen. Een derde aspect van ons bedrijf betreft het in ventarise ren van een boombe stand, bijvoorbeeld van een gemeente. Met ons computerprogramma zijn alle gegevens be schikbaar bij nieuwbouw of verandering van het wegennet. "Zijn NOCB staat klaar voor bedrij ven en particulieren Het kan ook in particulier belang zijn een boom te laten taxeren en verze keren Om schadevergoe ding te krijgen is een verzekering uiteraard noodzakelijk. NOCB ad viseert ook betreffende de landelijke en plaatse lijke verordeningen en wetten waarmee een particulier geconfron teerd kan worden zodra hij bomen willen weg halen. De waarde van een boom is afhankelijk van de leeftijd, de plek, de conditie en de toekomst verwachtingen. Om één en ander vast te stellen beschikt Rog aar over geavanceerde appara tuur, maar in zijn auto ligt ook het noodzakelij ke touwtje. ,,Ik ben in dit vak terecht gekomen doordat ik zoveel van boom-en-bergklimmen hou Tegenwoordig zit ik meer in de auto maar af en toe is het nog nodig om hoog in de boom te zitten. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Die journalisten doen bij tijd en wijle of ze het allemaal beter weten dan gewone stedelingen, maar soms zitten ze er flink naast. Leusdenaar Tijs Holle is er gelukkig als de kippen bij als hij die broodschrij vers eens op hun nummer kan zetten...' '...Rolle las in de Volkskrant een foto-onderschrift, waaruit duidelijk onwetendheid over het platte landsleven blijkt. In bet landelijke ochtendblad van 28 december staat een artikel over het werk van de milieu-politie. Bij het verhaal is een foto afgedrukt... '...Daarop is voigens de redacteur duidelijk een afval hoop te zien. Maar wat een hoop lijkt, blijkt een kuil te zijn. Eén waarin de schrijver van het verhaal met open ogen is in gevallen, zo blijkt uit de ingezonden brief van Rolle aan de Volkskrant... '...Boeren hebben kennelijk bij journalisten het ima go van fervente milieuvervuilers, want zelfs een voor raad kuilgras gaat door voor een hoop afval. Dat kuilgras is weliswaar misleidend afgedekt met land bouwplastic en autobanden, maar de redacteur had toch beter kunnen weten. Gelukkig let Tijs beter op... '...Wij weten er alles van. Het valt niet altijd mee een krant elke keer vol te krijgen. De ene week gebeurt er nu eenmaal meer dan de andere week. Wij worden er echter voor betaald, dus u zal ons niet horen klagen... '...Dat het redacties van club- en verenigingsbladen niet altijd lukt hun informatie-orgaan gevuld te krij gen, is een probleem waar wij begrip voor hebben. En dat de ene editie beter geslaagd is dan de andere, lijkt ons logisch... '...Maar de redactie van 'Prikkel', het blad van korf balvereniging Antilopen, koos in het laatste nummer van 9 januari voor een wel erg goedkope oplossing... '...Tussen de lijst van topscorers en een stukje over een Tropical night' is een verzonnen brief afgedrukt van een gastarbeider aan zijn vrouw, die eenzaam in Turkije achterbleef...' '...Enkele citaten: „Hier in Holland sta je paf. krijgen geld van wieg tot graf" en „Hou eenzaamheid nog effe uit, kom naar huis met rijke buit", is het advies aan zijn echtgenote. Kortom, een verhaal vol vooroordelen over buitenlanders, die naar Nederland zouden ko men om hun zakken te vullen...' '...Wat de aanwezigheid van buitenlanders in Neder land met sport in het algemeen en korfballen in het hijzonder te maken heeft, wordt uit het verhaal niet duidelijk... '...Als de redactie van Prikkel verlegen zit om kopij, zijn er toch betere oplossingen te bedenken. Bijvoor beeld de plaatsing van een verhaal over hoe buiten landers en Nederlanders in de sport beter met elkaar kunnen omgaan. Want dat laat nog wel eens te wensen over...' '...Dreigende malaise voor Latent Talent. Door welke oorzaak dan ook. lijkt het erop dat de cursisten op straat komen te staan. Groot Krakhorst lijkt Open Krakhorst te worden...' '...Goed, openluchttheater kan heel leuk zijn, maar boetseren in de regen is minder. Er zal wel een oplos sing komen, de soep zal wel niet zo heet gegeten worden... '...En als de soep dan toch heet blijkt te zijn. dan zetten we de pan toch even buiten. Alle gekheid op een stokje, deze uitlaatklep moet blijven voor de creatieve Leusdenaren!... Wij willen dit verhaal graag ondersteunen met een mooie foto van bet gebouw, maar daar moet voor betaald worden van de beheerder. Dat voert ons toch even te ver...' '...Oh ja. al die openstaande vitrines bij de abri's langs de straat heeft te maken met een voorliefde voor de vrije zenders. Een mooie meid van Veronica wenst op deze posters een ieder gelukkig nieuw jaar. Met een zwoele blik, een blik die velen niet konden weer staan...' '...Nu zijn wij benieuwd waar de poster aan de muur hangt. Waar dan ook. illegaal is de poster altijd, want de omroep heeft niemand de poster opgestuurd. Zo, dat weet u dan ook weer... '...Beroering in Leusden-zuid. De apotheekhoudende huisarts schuift de medicijnen aan de kant. Stof voor geruchten, maar vooral angst voor het opnieuw ver dwijnen van een voorziening uit zuid. „Er is bier al zoveel niet meer", is de klaagzang. Ook voor de pil letjes moet Lcusden-zuid, als het allemaal doorgaat, straks naar het centrum. Een bittere pil...' '...Nog meer berichten uit zuid. Zaterdag kwam een vrijwillige knotgroep voor niets naar de Tabaksstecg om een aantal wilgen van een teveel aan tijgen en takken te ontdoen. Helaas voor niets, want de ge meente was de groep al voor geweest. Een beetje slordig, een berichtje aan de groep was misschien netter geweest... Henri Rogaar is de jongste beëdigde boomtaxateur van ons land. (foto: Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3