Leusder Krant r Winterprogramma Leusdense Culturele Raad onder het motto: Van heinde en verre' Oersaai weer Het weer in EI 'ïilHlil Ui Scholekster Voorbehoud na brand .Programma 'Van "u! heinde en verre' Lezing Marion Bloem Haiku-lezing Japan-avond Haiku-wedstrijd ^A/oensdag 15 januari 1992 Pagina 5 LEUSDEN - Het be stuur van de Culturele Raad heeft op het mo ment dat het winterpro- gramma bekend wordt gemaakt nog geen in2icht in hoeverre bibliotheek Nieuw Langcnbeek ge bruikt kan worden voor de desbetreffende pro gramma-onderdelen. Na de trieste brand, die het boerderij-gedeelte in de as legde, is nog niet dui delijk in hoeverre de ge plande programma-on derdelen van de Cultu rele Raad (vanaf eind ja nuari) doorgang kunnen vinden. Dit kan pas con creet worden beoordeeld zodra duidelijk wordt wat de praktische en or ganisatorische conse quenties zullen zijn van de brand. De werkgroep Winterprogramma CRL zal zo spoedig mogelijk overleg plegen met het bestuur van de biblio theek over de mogelijk heden. De deelname-for mulieren voor de poëzie wedstrijd zullen pas in februari (na heropening) in de bibliotheek ver krijgbaar zijn, maar lig gen uiteraard wel klaar op de andere genoemde adressen. f ojS ime ïmey - ehui 17 januari: Lezing door de schrijfster Marion Bloem, Interna tionale School v. Wijsbe geerte, Dodeweg 20 uur. Entree: 10,-. 30 januari: Haiku. Lezing door Adri van den Berg (Haiku Kring Nederland). Bi bliotheek Nieuw Langen- beek, 20 uur Entree 5,00. 20 maart: Interculturele avond m.m.v. bewoners van het asielzoekerscentrum Wa terloo, Muziek, informa tiestands. De Korf, 20 uur. 6 april: Japan-avond met: pre sentatie van de winnende Haiku, Lezing over Ja panse leefwijze en filoso fie, door de heer Jan Mol, Koto-muziek van R. de Munck, Opening exposi tie Japanse Kunst (t m 20 april). Bibliotheek Nieuw Langenbeek, 20 uur Entree: 7,50 11 april: Demonstratie Ikebana. Japans bloemschikken (binnen) en Raku, kera miek (buiten). Biblio theek Nieuw-Langen- beek 8 mei: Opening tentoonstelling Leusdense kunstenaars op het thema: "Van Heinde en Verre", tot en met 24 mei 1992. Plaats wordt nog bekend ge maakt 6 juni: Wandeling o.l.v Comité Milieuzorg Leusden op ijsd r' |VV ..v'; De Queeste en 't Vooronder zijn na de brand m de bibliotheek de belangrijkste lokaties voor de aktiviteiten in het kader van het winterprogramma van het CRL het landgoed De Boom. Vertrek 10.00 uur. LEUSDEN - De schrijf ster Marion Bloem zal op vrijdag 17 januari 1992 in de Internationale School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg een lezing hou den in het kader van het thematische winterpro gramma van de Culturele Raad Leusden: "Van Heinde en Verre". Ma rion Bloem schrijft ver halen voor jongeren en volwassenen, maakt speelfilms en documen taires, aquarelleert en schildert (eerste exposi tie in 1987) en reist daar naast veel Bloem schreef haar eer ste boek voor volwasse nen in 1976, getiteld "Overgang". Samen met haar man Ivan Wolffers schreef ze "Hyperventi latie". Twee non-fictie boeken. Haar eerste jeugdroman verscheen in dezelfde periode: "Waar schuil je als het regent". Verder verschenen van haar de jeugdromans "De geheime plek", "Matabia' (in 1990 in her ziene versie), "Kermis achter de kerk" en "Brie ven van Souad" "Geen gewoon Indisch meisje" is haar eerste ro man voor volwassenen, waarin ze het innerlijk conflict behandelt van een Indisch meisje. Haar zoeken naar identiteit. In dezelfde periode ver schijnt ook de documen taire "Het land van mijn LEUSDEN - 'Van heinde en verre' is het thema van het winterprogramma van de stichting Culturele Raad Leusden, dat in de eerste week van januari is begonnen met de uitreiking van de wedstrijdformulieren voor de poëziewedstrijd rond de Japanse versvorm Haiku. Tot en met juni zullen er rond het thema verschillende activiteiten worden georganiseerd, waaronder een Japanse avond in 't Vooronder en een interculturele avond in De Korf, in samenwerking met het asielzoekerscentrum (AZC) in Leusden. Leusdense beroepskunstenaars presenteren in mei rond het thema hun nieuwste werk tijdens een (verkoop)tentoonstelling. In 't Vooronder wordt een expositie over Japanse Kunst gehouden. De schrijfster Marion Bloem vertelt in de internationale school voor wijsbegeerte over haar werk in het kader van het thema en het Comité Milieuzorg Leusden zal een wandeling door het landgoed De Boom organiseren. Tijdens de Japanse tentoonstelling in 't Vooronder worden tevens Raku en Ikebana-demonstraties gegeven. Op deze pagina een overzicht van de activiteiten in het kader van het winterprogramma van de Culturele Raad. ouders" Deze film, over de Indische Nederlanders die voor een vaderland vochten dat ze niet ken den en die zich hier in Ne derland onbegrepen voel den, kreeg uitverkochte zalen, wat voor een docu mentaire in Nederland opmerkelijk genoemd kan worden Haar tweede roman voor volwassenen verscheen bij de Arbeiderspers "Lange reizen, korte lief des", (1987). Verder ver schenen van haar: "Rio" (1987), "Vaders van bete kenis" (1989) en de verha lenbundel "Vliegers on der het matras". Marion Bloem is niet al leen als schrijfster be kend, maar ook als ci- neaste heeft ze verschil lende filmproducties op haar naam staan. Haar eerste korte speelfilm "Feest" was een poëtisch verhaal over de eerste menstruatie. Daarna volgden andere korte speelfilms als "Buiten spel" en de drie films "Aanraken". "Nieuws gierig" en "Borsten", die alle drie te maken heb ben met de rol van de vrouw en/of erotiek Haar videofilm "Lot" (over kindermishande ling) werd gemaakt naar een stuk van en in op dracht van de toneel groep Sater. Marion Bloem zal over haar reizen en werken vertellen op vrijdag 17 ja nuari in de Internatio nale School voor Wijsbe geerte aan de Dodeweg. aanvang 20 uur. De zaal is open vanaf half 8 De toegangsprijs is 10,-. Voorverkoop van toe gangskaarten: Boekhan del Hamershof, tabaks pecialist Verwoerd (Bie- zenkamp) en kantoor Leusder Krant. LEUSDEN - Adri van den Berg, hoofdredac teur Nederland van "Vuursteen" (blad voor haiku, senryu en tanka) zal op donderdag 30 ja nuari in vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder iets vertellen over haiku, van oor sprong een poëzievorm die voortkomt uit de oud ste Japanse literatuur en die tot vandaag nog volop in ontwikkeling is. zowel in Japan als met name ook in de westerse wereld. De lezing wordt gehouden in het kader van het thematische win terprogramma van de Culturele raad Leusden. "Van heinde en verre" begint om 20 uur. De en tree is 5.00. Wat is een haiku9 In deze uiterst korte, zeer gecon centreerde gedichten kan met weinig, maar wel doordachte woorden veel worden opgeroepen. Tij dens de lezing wordt in gegaan op de kenmerken zoals de 17 lettergrepen, het taalgebruik, het sei zoenwoord, het "hier-en- nu", de "diepere laag" en -even- op het historisch perspectief. Adri van den Berg zal met name op het gebruik van het "sei zoenswoord" in haiku wat dieper ingaan Tot besluit van haar lezing zal mevrouw van den Berg een aantal haiku voordragen. De lezing van Adri van den Berg sluit aan bij de door de Culturele Raad georganiseerde Haiku poëziewedstrijd die be gin januari van start is gegaan Deelnameformu lieren met de spelregels zijn ook tijdens deze avond verkrijgbaar. LEUSDEN - Als onder deel van het thema-win- terprogramma "Van heinde en verre" brengt de stichting Culturele Raad Leusden op maan dag 6 april 1992 een geva rieerde avond over Japan in Vrouwenontmoetings centrum 't Vooronder Op het programma staat onder meer de uitreiking van de prijzen aan de winnaars van de Haiku poëzie-wedstrijd, de ope ning van de expositie Ja panse kunst en een lezing van Jan Mol over de Ja panse leefwijze en filoso fie Roderick de Munck zal een klein concert ge ven op de Koto, een Ja pans snaarinstrument. De avond begint om 20 uur (zaal open 19.30 uur) en de entree is 7,50 Deelnemers aan de Haiku-poëziewedstrijd zullen die avond zeker niet ontbreken, want dan wordt bekendgemaakt (Foto's Hans Verhorst) wie de prijzen hebben ge wonnen. Bovendien zul len de winnende Haiku worden voorgedragen De levenswijze en de filo sofie van de Japanners zal worden belicht door de tuin- en landschapsar chitect Jan Mol De heer Mol heeft talrijke reizen naar Japan gemaakt en legde zijn indrukken op foto's vast. De resultaten van zijn foto-impressies werden verschillende ke ren geëxposeerd. Zijn bij zondere interesse voor Japan heeft ertoe geleid, dat hij in Nederland be trokken is bij allerlei evenementen in het ka der van de connectie Ne derland-Japan. Hij houdt regelmatig lezingen over dit onderwerp Roderick de Munck ver tegenwoordigt het muzi kale aspect van Japan. Op de Koto brengt hij een klein concert van heden daagse Japanse muziek De Koto is een langwer pige cither, oorspronke lijk uit China afkomstig. Rond de twaalfde eeuw werd het instrument in Japan geïntroduceerd. Het werd in eerste in stantie gebruikt als een voudig begeleidingsin- strument. De huidige vorm van het instrument werd halverwege de 17e eeuw vastgesteld door de blinde Koto-meester Kengyo Yatsuhashi (1616-1685) Behalve deze 12-snarige versie van de Koto werd in de loop van deze eeuw een 17- en later een 20-snarige Koto ont wikkeld door Nosaka Keiko en de componist Miki Minoru. Tot en met 20 april is in de bovenzaal van 't Voor onder een expositie Ja panse kunst te zien. Tij dens de Japan-avond zal deze expositie officieel worden geopend Op dit moment is nog niet be kend van welke kun stenaar of kunstenaars werk te zien zal zijn. Uiteraard zal een boe kentafel met boeken over Japan niet ontbre ken Op zaterdag 11 april wor den er rond 10.30 uur de monstraties gegeven. Leusdense beeldend kun stenares Annie van de Zande geeft buiten de bi bliotheek een demonstra tie Raku (pottenbakken) terwijl in de bibliotheek gekeken kan worden naar een demonstratie Ikebana (Japanse bloem schikkunst). De Culturele Raad Leus den presenteert in de eer ste helft van 1992 een pro gramma op het thema. "Van heinde en verre" Een onderdeel van dit programma is "Japan". Het leek de Culturele Raad Leusden aardig om voor de poëzie-wedstrijd te kiezen voor de Haiku, een traditionele Japanse manier van dichten Letterlijk betekent Hai ku: vrolijk vers. In oor sprong is het een uiterst kort (drieregelig) Japans gedicht, zonder rijm, en met eenvoud in het woordgebruik. Meestal bestaat het uit zeventien lettergrepen, verdeeld over drie regels van re- sprectievelijk 5, 7 en 5 lettergrepen. In de Haiku wordt een sterk beleving sogenblik verwoord, een plotselinge ervaring, een onverwacht nieuw in zicht, een verrassende ontdekking De natuur is meestal uitgangspunt, de natuur staat voor de vol maaktheid. Elk aspect van de natuur symboli seert bovendien de essen tie van de hele natuur. Er zijn vaak verwijzingen naar de jaargetijden in de vorm van een seizoens woord. Haiku is objec tief, dat wil zeggen de dichter plaatst niet zich zelf tussen het beeld en de lezer. Persoonlijke ge voelens van de dichter worden vermeden De le zer moet zijn eigen invul ling kunnen geven Alle inzendingen worden beoordeeld door een des kundige jury. Deze be staat uit Adri van den Berg. be stuurslid van de Haiku kring Nederland, Caro line Zegerman, lid van de Haiku-kring Nederland, Ellen de Jong van de Poë- ziekring Eemland en Ma rijke Walta, Neerlandica en docente Nederlands. De hoofdprijs bestaat uit een geldbedrag van 100,- Tweede prijs 50,- en twee derde prij zen van elk 25,-. De prijsuitreiking en voordracht van de be kroonde Haiku vindt plaats op maandag 6 april 1991 in 't Vooron der. als onderdeel van een avondvullend pro gramma over Japan. Oersaai, zo omschreef iemand eerder deze week het huidige weerbeeld Helemaal ongelijk kon ik de persoon niet geven, maar voor ons weerman nen kan saaiheid ook inte ressant worden, als het maar lang genoeg duurt In december was er hogedruk voorradig boven midden en zuid Europa en lagen we in het grensgebied met de pressies op het noordelijk deel van de Oceaan. Nu heeft een hogedrukgebied boven de Britse Eilanden de atmosfeer finaal lam gelegd. Er is nauwelijks wind, de zon laat dagelijks verstek gaan en de tempe ratuur begeeft zich op een wat normaler peil voor de tijd van het jaar. In een ge sprek dat ik had met een van mijn medewerkers uit Terschuur, kwam naar vo ren dat Scandinavië nu al jaren verboden terrein lijkt voor gebieden met hoge barometerstanden Het wil gewoon niet en zo- dra een dergelijk systeem maar een lopertje probeert uit te leggen naar het hoge noorden, wordt het weer pijlsnel naar het zuiden af gevoerd. Ook uit de regio Groenland-Spitsbergen- Nova Zembla valt geen en kele bijdrage van hoge druk te verwachten. En zo suddert het wintertje van 1992 aardig voort in de richting van een zachte eerste helft De laatste keer dat januari ons in Siberi sche omstandigheden dompelde is al vijf jaar ge leden. 14 januari 1987 werd met een maximum beneden de -10 en een felle oostenwind, een van de vijf koudste dagen sinds 1900. Ik woonde toen nog in Achterveld en ik herinner mij een wandeling met de hond langs de Jan Van Ar- kelweg. Zowel hij als ikzelf Konden de snijdende wind nauwelijks verdragen. De tweede decade van die louwmaand werd de op een na koudste in deze eeuw. De gemiddelde etmaal- temperatuur bedroeg m de Bilt -8 4 en de gemiddelde maximumtemperatuur 6.7 en was in deze eeuw in geen enkele kalenderdeca de zo laag geweest Nog ij ziger ging het er aan toe in de tweede tien-daagse pe riode van 1942, toen de wintermachine vanaf de 10e op volle toeren ging draaien. De komende da gen gebeurt er vrijwel niets. Het blijft rustig, overwegend droog en vrij zacht weer met de zon op gesloten achter grijze wol ken. In het temperatuur- verloop komt bitter weinig verandering. Het kwik blijft zowel in de nacht als overdag ruim boven het vriespunt. De eerste tien dagen van januari verlie pen in Leusden bijzonder zacht, dat zal niemand ver bazen. De gemiddelde et- maaltemperatuur bedroeg 5.4, ruim 3 graden boven normaal. Er viel 43 mm neerslag. De winter van 1942 kwam eerder ter sprake. We schrijven 10 ja nuari uit dat jaar Verras send fel had het die nacht gevroren; de ijsbloemen op de ruiten belemmerden het uitzicht volkomen en in ruimten, waar niet werd gestookt, of die van de zon afgewend lagen, hand haafden ze zich ook over dag. Strak en effen was de lucht, waartegen scherp de vliegfiguren van roek, ek ster en torenvalk, houtduif en bonte kraai uitkwamen. Tot enige keren toe trok ken troepen ganzen met veel tumult over. De flon kerende sneeuw krakte en kmerpte onder de voeten De winter van 1942 was in alle hevigheid begonnen... De laatste jaren zien we de Scholekster steeds meer in onze omgeving. Het is eigenlijk een emi grant, want van huis uit is het een strandvogel De volksnamen van de vogel laten dat ook over duidelijk horen: Zeekieft (kievit), Zeeëkster en Strandkieft. Maar de naam Bonte Piet is wel de meest algemene De zwart wit tekening en de oranjekleurige snavel en poten maken hem inder daad bont en dat Piet laat hij duidelijk horen in zijn roep. te-piette- piet. te-piet De Scholekster is onge veer zo groot als een duif, heeft een zwarte kop en zwarte bovendelen, een witte buik en stuit en witte uiteinden aan de grote slagpennen: de vlekken op de kleine slagpennen vormen een brede, witte vleugel- streep. De poten en voe ten zijn stevig en hebben drie tenen, terwijl de kleur daarvan uiteen loopt van oranje tot licht roze, afhankelijk van de leeftijd. De snavel is zijdelings sa mengedrukt en ongeveer negen centimeter lang. In de broedtijd is die snavel oranjekleurig, maar in de rest van het jaar donker der. Het oog is scharla kenrood De geslachten zijn vrijwel aan elkaar gelijk, maar de snavel van het vrouwtje is iets groter dan van het man netje In het winterkleed hebben ze een witte keel band De vogels hebben een uit gebreid balsritueel. Ze vormen op de grond een kring en lopen met vlugge pasjes en omlaag- gerichte snavel in een in eengedoken houding. Het schel tepiet-tepiet •VV/^Ss. 'a\ v, •v ¥h' !- ft 1 i '■(CTïfc - .y SCHOLt^TCR volgt steeds sneller op el kaar en eindigt in een lange, fluitende triller. Het nest is een eenvoudig kuiltje, spaarzaam be kleed met. of omringd door wat schelpjes of steentjes, vaak op wat hoger gelegen plaats en soms met wat meer uitge breide verzameling plan tedelen. Er wordt door beide seksen heel wat kuiltjes gedraaid voor uiteindelijk de keus van het wijfje is gemaakt. Meestal worden drie eie ren gelegd, een enkele maal twee of vier. Dan begint het broeden wat bijna vier weken duurt en voor het groot ste gedeelte door het wijfje wordt gedaan. Als ze wordt gestoord rent ze in gebukte houding van het nest, om dan vaak neer te hurken, alsof ze op eieren gaat zitten. Een ander afleidingsgedrag is om voor de indringer uit te lopen met half uitge slagen vleugels en wijd uitgespreide staart De kuikens hebben een schakering van grijsgeel, bruinzwart en wit dons. Al na één of twee dagen verlaten ze het nest om nog drie tot vier weken door beide ouders te wor den verzorgd. G van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5