.Leusder Krant. „Als kerk Panorama Lisiduna betrokken zijn bij omringende samenleving" SsiBSI L E U S D E N Nieuws uit de Ds' Hans Procee (De Glind/Achterveld) 25 jaar „gericht op de kerk buiten de kerk" Nieuws uit de „Het spanningsveld tussen wonen en natuur" verenigingen Engels voor ouderen Hoge bloeddruk 5- Dovendienst Vandalisme verenigingen Stijldansen Meningen Kaartavond Postzegelbeurs in Ons Gebouw Scholenmarkt Vrienden van Lisidunahof Jaarvergadering NBPV Woensdag 15 januari 1992 Pagina' „Dit is niet echt m'n favoriete plek Integendeel, het is een stukje Leusden waar ik me al jaren aan stoor. Het is een woestenij midden in de plaats en hoewel er al jaren plannen voor liggen, ligt het nog steeds braak Ik ben dan ook blij dat zich nu eindelijk een echte oplossing aftekent „Op sommige momenten maakt het echter ook filosofische gevoelens bij me los Bijvoorbeeld op zondagmorgen, als we om een uur of tien hier uit de kerk komen. In de verte liggen dan de Schoolsteegbosjes, waar de nevel nog overheen ligt, en dat contrasteert dan sterk met dit bouwterrein Je wordt je dan weer bewust van het voortdurende spanningsveld tussen de behoefte van de mens om te wonen en te werken aan de ene kant en het streven naar natuurbehoud aan de andere Als raadslid opereer je midden in dat spanningsveld. En zul je die afwegingen moeten maken." Voor dit gebied is die afweging allang gemaakt, het moet alleen nog worden ingevuld En op dit moment zijn we bijna zover Ik vind dat het plan voor H2 een hartstikke mooi plan is geworden. De mensen die straks aan de kant van de Burgemeester Van der Postlaan komen te wonen, treffen het ook uitermate. Die hebben een prachtig uitzicht op de Schoolsteegbosjes. Eén van de leukste dingen vind ik eigenlijk nog wel dat er in het nieuwe plan ruimte is voor een nieuw politiebureau Het werd hoog tijd dat die voorziening meer in het centrum van de plaats terecht kwam. Ik denk dat niet alleen de politie daar recht op heeft, maar dat het juist ook voor de burger een belangrijk winstpunt is „Ik woon in april van dit jaar alweer negentien jaar in Leusden. En we willen hier ook niet meer weg, zeker mijn vrouw niet. Maar ik heb hier zelf ook wortel geschoten. Ik zit nu ruim dertien jaar in de raad en als je dat werk leuk vind om te doen, is dat een belangrijk argument om in Leusden te blijven wonen. Als we zouden verhuizen, zou ik dat werk ook op moeten geven." „We hebben Leusden vooreen belangrijk deel zien ontstaan Toen we hier in 1973 -bij toeval- terecht kwamen, moest Groenhouten nog gebouwd worden Ik weet nog wel dat als je van de Lockhorsterweg Leusden binnen reed. de Burgemeester de Beaufortweg en de Asschatterweg de hoofdontsluiting vormden. In die tijd kon je door het grotendeels nog landelijke Leusden heerlijke wandelingen maken, op steenworp afstand van je huis. De Smoussesteeg -nu het Cohenpad genaamd- lag in die tijd nog midden in de weilanden. Die tijd is verdwenen en Leusden is nu een echte plaats geworden En bij die echte plaats hoort ook een winkelcentrum, dat op deze plaats zal verrijzen Vliegbewegingen vliegbasis Soesterberg LEUSDEN/SOESTERBERG - Het op de Vliegbasis Soes terberg gestationeerde 32ste I Fighter Squadron gaat avond vluchtoefeningen houden met straaljagers van het type F-15 Eagle op maandag 13, dinsdag 14, woensdag 15. donderdag 16, dinsdag 21. woensdag 22 en donderdag 23 januari 1992 tot 's avonds 20.00 uur. Het eveneens op de Vliegbasis Soesterberg gestationeerde 298 Squadron gaat avondvlie- gen met helicopters van het type Alouette III op dinsdag 14, woensdag 22 en donderdag 30 januari 1992 tot 's avonds 22.00 uur. LEUSDEN - De vereniging Welzijn Ouderen Leusden (WOL) start woensdag 5 fe bruari met een cursus 'Engels voor beginners'. De cursus duurt in eerste instantie tot en met 27 mei en zal iedere woens dagochtend worden gegeven in ontmoetingscentrum De WOL- boom aan de Hamersveldse- weg 2a. Deelnemers betalen ƒ15,- lesgeld, waarbij leer materiaal is inbegrepen. Er kunnen maximaal 15 deelne mers worden geplaatst. Be langstellenden kunnen zich opgeven bij de heer Rijpkema, Lijsterbeslaan 16. Telefoon 941808. I LEUSDEN - Stichting De Zuidzij. een organisatie die zich bezighoudt met de oude ren in Leusden-Zuid, houdt donderdag 16 januari een voorlichtingsbijeenkomst over - hoge bloeddruk. Dokter Ge- - iboers zal het één en ander over Ihet onderwerp vertellen. De bijeenkomst wordt gehouden in De Woelige Hoek aan de Prinses Irenelaan. De bijeen- komst begint om 15.30 uur. Belangstellenden zijn welkom BUNSCHOTEN - De Doven- cómmissie houdt zondag 19 ja- nuari een aangepaste kerk- dienst van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) ten be hoeve van doven en slecht- - orenden Deze zal worden ge- houden in de Maranathakerk te Spakenburg, Prinses Mar grietstraat 20. De predikant in deze dienst is ds. C.J Mewe. 3"" De dienst zal gevolgd kunnen worden door middel van over- headprojectie. De dienst be gint cm 9.30 uur. Alle belang- - stellenden zijn van harte wel- Ikom Na afloop is er gelegen heid <offie te drinken Voor meernformatie kunt u bellen 033-945489 De <!ovencommissie houdt maandelijks aangepaste kerk diensten, die afwisselend in Amersfoort, Bunschoten en Leusden worden seerd. georgani- DE GLIND/ACHTER VELD - Ds. Hans Procee, geestelijk verzorger van Jeugddorp De Glind en pre dikant van de gereformeer de kerk De Glind/Achter veld, is eigenlijk nooit 'ge woon gemeentedominee' geweest. Naar eigen zeggen zou hij ook niet kunnen werken in „een gemeente die financieel uitstekend bij kas is, met een kerkgebouw, twee predikantsplaatsen, dicht bij een grote stad, een gemeente die weinig te wensen overlaat". Procee: „Ik heb wel eens een beroep in die richting ter overwe ging gehad, maar het was mij te mooi, te af. Een ge meente moet een uitdaging in zich hebben." Ds. Procee, deze week 25 jaar predikant, voelt veel voor het model dat hij ook in De Glind en Achterveld samen met an deren in praktijk probeert te brengen, dat van een 'open kerk'. ,,Ik ben steeds gericht op de kerk buiten de kerk - niet met verlating van de kerk, maar met medeneming van de kerk De cruciale vraag is hoe een kerkelijke gemeente meer betrokken kan zijn bij de ge hele gemeenschap, waarvan zij een onderdeel is." Kritiek 'Woord' en 'daad' zijn voor de Glindse pastor wezenlijke begrippen. ..Beide zijn onlos makelijk met elkaar verbon den. In het Hebreeuws is er maar één woord voor: 'dabar'. Ik moet er niet aan denken dat de kerk alleen een preekkerk zou zijn Zij dient vanuit het Woord ook tot daden te komen. God schiep de wereld door Zijn woorden. De kerk moet het to tale mens-zijn in het oog hou den, mee-verantwoordelijk voor geest en lichaam, kerk zijn in de wereld Ik heb moeite met gemeenten die zich op- psluiten en afsluiten voor de ander. Christen-zijn gaat niet op in de zondagse eredienst, maar heeft iets te maken met het leven van elke dag, met het vanuit de christelijke inspira tie gestalte geven aan het Rijk van vrede en recht en heil waarnaar wij op weg zijn." Leusdenaar Kesler heeft zich de afgelopen maanden geër gerd aan het spelen met vuur werk in oude bunkers langs de liniedijk. Die worden ook voor andere zaken 'misbruikt'. Kesler houdt een pleidooi om de bunkers, net als vroeger, weer af te sluiten. De afgelopen drie maanden hebben we mogen genieten van het tot diep in de avond tot ontploffing brengen van vuurwerk in de bunkers langs de Vallei-kanaal. Ik heb de po litie daarover meermalen ge beld. Naam: Harm Offereins Beroep: Hoofd algemene dienst BVG Bekend van: Raadslid voor GPV/SGP Favoriete plek: „De woestenij in De Hamershof." Ds. Hans Procee voor de gereformeerde kerk in De Glind. Zijn jubileum wordt zondag 12 januari gevierd. Na de kerkdienst, die om 10.00 uur begint, is er een receptie. (Foto: Hans Roggen) Procee, zoon van een vee handelaar, is geboren in Uit- wellingerga in de Friese ge meente Wymbritseradeel (waartoe ook Scharnegoutum behoort, de geboorteplaats van zijn voorganger in De Glind, ds Joh Jellema). De keuze voor het predikantschap is voortgekomen uit Procees „kritische visie op het functio neren van de kerk" „Door Daarnaast wordt in toene mende mate de dijk vervuild door pakken reclame-mate riaal dat door de bezorgers wordt gedumpt in plaats van bezorgd. Een snellere wijze van zakgeld verdienen is er niet denkbaar Ook daarover het ik meermalen geageerd, met-kerkelijke vrienden en vrienden uit andere kerken kreeg ik al jong oog voor de wereld buiten onze eigen ge reformeerde kerk Mijn huidi ge voorkeur voor Samen op Weg in de breedste zin van het woord en 'open kerk zijn" kreeg toen al vorm In ons gezin was het heel gewoon eens een dienst bij te wonen m de her- vorrpde of de doopsgezinde zowel bij de politie als bij de verantwoordelijke versprei- dings-bedrijven in deze regio. Ook hier spelen de genoemde bunkers een centrale rol om van al dat papier een fikse brandstapel te maken Meer malen per week is de brand lucht hier te ruiken kerk. Kerkisme en het zelfge noegzame denken dat een be paalde kerkelijke richting de enige ware kerk is, daarin heb ik nooit kunnen, maar ook niet willen geloven." „Kritiek op de gang van za ken vond ik alleen geoorloofd als je er zelf ook aan wilde gaan staan," verklaart ds Procee zijn belangstelling voor de stu die theologie nader. „Leraar In het verre verleden zijn de bunkers afgesloten geweest door metalen platen Het overgrote deel daarvan is in middels verdwenen, gesloopt of weggeroest. Ik geef u ern stig in overweging deze bun kers opnieuw af te sluiten en wel op een wijze die de jeugd ook daadwerkelijk buiten houdt. De dijk langs de Vallei-kanaal zou een natuurgebied kunnen zijn, maar nu is het een verza melpunt voor vandalen, een open vuilverbranding en een vuilstortplaats voor folderma teriaal. P. Kesler, Leusden. ip weigeren Anonieme of-,even dienen opge Leusden klassieke talen had ik ook kun nen worden, maar alleen voor de klas staan lokte me niet Bo vendien leek het mij een uitda ging erbij te zijn bij de toekom stige ontwikkelingen in de ker ken. En je voelde aan dat er wat ging gebeuren: de vrouw in het ambt, de liturgie, kinderen aan het Avondmaal, de oecumene Brazilië Van de kwarteeuw predi kantschap heeft Procee, samen met echtgenote Bregje Pro- cee-Zijlstra die steeds heeft meegewerkt en meegedacht, ongeveer de helft in Brazilié doorgebracht Na acht jaar 'op Wieringen' als gereformeerd predikant, was hij eerst van 1975 tot 1981 voorganger van een evangelisch-gereformeer- de Nederlandse emigrantenge meente in Arapoti in de staat Parana in het zuiden van Bra zilië („hervormden, gerefor meerden, een enkele vanuit de pinkstergemeenten en christe lijke gereformeerden In 1981 werd ds. Procee be noemd tot missionair toerus tingspredikant voor de pres byteriaanse kerken in de mil joenenstad en de classis Cunti- ba (Curitiba is de hoofdstad van Parana). Het gemeente- toerustingswerk bracht hem m contact met pastores, ouder lingen en diakenen, maar ook vrijwilligers. „Onder meer de leiding van de zondagsschool, die anders dan in Nederland er met alleen voor de kinderen is, maar meer de functie van 'leer huis' heeft." Ook evangelisatie en het sociaal-diaconale werk vielen onder het missionair toerustingswerk. „De presby teriaanse kerken legden veel nadruk op het spirituele. Het ging erom dat zij hun geloof ook in het sociaal-diaconale werk in hun eigen omgeving tot uitdrukking brachten Daaruit is een classicaal presbyte riaans centrum voor sociaal- diaconaal werk gegroeid, waar bijvoorbeeld tal van cursussen worden gegeven In Brazilië had Procee veel oecumenische contacten, onder meer in ge- sprekskringen en pastores- contactgroepen „Daarbij heb ik steeds geprobeerd kerken met elkaar in contact te bren gen." Jeugd In De Glind voelt de jubilaris LEUSDEN - De Werkgroep Leusden-Zuid houdt donder dag 16 januari een kaartavond in De Woelige Hoek aan de Prinses Irenelaan in Leusden- LEUSDEN - De Leusdense postzegelvereniging 'Lisiduna' houdt, in samenwerking met de Woudenbergse vereniging zich op zijn plaats „Maar ik zeg daarmee niet dat ik hier blijf tot aan mijn emeritaat. Het zou best kunnen zijn dat ik voor die tijd nog een nieuwe uitdaging aanga." Procee be perkt zijn werkzaamheden ook niet tot De Glind alleen. „Ik zou ook niet graag alleen pas tor zijn van een instelling of predikant van een gesloten kerkgemeenschap. Er is bij voorbeeld de oecumene met de Sint Jozefparochie in Achter veld. Deze maand ga ik voor het eerst voor in een dienst in de rooms-katholieke kerk in Achterveld Daarnaast zijn er de contacten met de gerefor meerde kerken in de regio, bij voorbeeld via het pastorescon vent in Barneveld." Procee is voor het tweede jaar praeses (voorzitter) van de gerefor meerde classis Nijkerk. Tevens is hij adviseur Latijns-Amen- ka voor het Centrum voor Zen ding en Diaconaat van de Ge reformeerde Kerken in Neder land De uitdaging voor de toe komst is volgens ds. Procee „hoe we morgen nog kerk zijn en hoe we als kerk de jeugd vasthouden" „Dat lukt ons niet door alleen maar bezig te zijn voor de jeugd, door vanuit de kerkeraad en commissies te organiseren. Ik verwacht er meer van maar misschien is het daarvoor al te laat als de jeugd in de kerk meer de ruim te krijgt voor een eigen invul ling, waarbij ouderen slechts adviseur en coördinator zijn, niet degenen die alles meteen weer bijstellen. Je moet jonge ren niet tevreden stellen met af en toe een jeugddienst je, maar hun inbreng een integraal be standdeel van het kerkelijk le ven laten zijn, inclusief de zon dagse vieringen." De Glind ervaart de jubile rende pastor als „een klein schalige proefpolder" „Het is een uitdaging kerk te zijn te midden van kinderen die voor het merendeel niet kerkelijk zijn, zelfs verschillende cultu ren vertegenwoordigen De wereldgodsdiensten komen in het vizier. Onze vraag is. hoe ga je daar als kerk mee om? Hoe laat je zien dat het in de kerk niet om gereformeerd zijn gaat, maar om heil en heling, om christen-zijn in de wereld van vandaag." Zuid. Er kan die avond worden geklaverjast en gejokerd Deelnemers betalen 5,- in schrijfgeld en de avond begint om 19 30 uur Uiterlijk om 23.00 uur is de bijeenkomst af gelopen Er zijn prijsjes be schikbaar Voor meer infor matie kunnen belangstellen den bellen met: 940046. van postzegel- en muntenver- zamelaars 'Onder de loep' een beurs. De beurs wordt gehou den in sportcafé De Meent in de wijk Groenhouten. De beurs begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur ACHTERVELD - Zaterdag avond 18 januari is er stijldan sen in de grote zaal van On: Gebouw aan de Hessenweg 21' te Achterveld Deze avond za muzikaal worden opgeluisten door dnve-in disco 'Apache' die deze avond in samenwer king met Theo van Uhm van Di Roskam organiseren. De aan vang van deze dansavond 20.00 uur Het meenemen vai introducées toegestaan LEUSDEN - Activiteitencen trum De Korf vormt woensdaj 22 januari het decor voor d< jaarlijkse scholenmarkt Tij dens dit evenement zuller scholen voor voortgezet onder wijs uit de regio zich presente ren en informatie geven over d< onderwijspakketten. De mark begint om 19.30 uur en duur tot 21.30 uur Vanwege de ver wachte drukte is een bezoek schema opgesteld Dat bete kent dat van 19 30 uur tot 20.3( uur ouders en leerlingen van d< basisscholen t Ronde, D< Heerd, De Holm De Bongerd De Vallei, Klimrakker, St.Jo zef, De Regenboog en 't Start blok verwacht worden Ouder en leerlingen van de scholen Palet, De Loysderhoek. Kin derland, De Hobbit, De Groen horst, De Rossenberg, De Weg wijzer en De Brink zijn wel kom van 20.30 uur tot 21.31 uur. LEUSDEN - De stichting Vrienden van Lisidunahof ze zich dit jaar in om maximaa zestig kunstwerken van Leus dense kunstenaars in bezit t< krijgen, om de wanden van he verpleeghuis op te fleuren Dt stichting heeft daartoe een op roep verzonden aan alle Leus dense kunstenaars, om de be reidheid te peilen aan een der gelijke actie mee te doen Woensdag 22 januari houdt d< stichting een informatie avond, waar kunstenaars zul len worden voorgelicht ove het hoe en waarom van de ac tie De avond wordt gehouder in Lisidunahof en begint on 19 30 uur De stichting zet zich in on het leven van de bewoners vai het huis aangenamer te maken In 1989 werd bijvoorbeeld eei actie georganiseerd, die erto< leidde dat op het terrein van d< instelling een vakantiewoning kon worden gebouwd LEUSDEN - De afdeling Leus den van de Nederlandse Boni voor Plattelandsvrouwei houdt dinsdag 21 januari d ledenvergadering De toneel groep 'De Joffers' zal de avont met een blijspel opluisteren Plaats van handeling is Groo Krakhorst, Bolderikhof 18 Aanvang: 20.00 uur.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7