leusder Krant. L c\ lick gooit het 'Bijltje' erbij neer Inbreker in slagerij krijgt rake klappen de schijnwerper lonkelaar klein en kaal' e historie van een buurtschap Sisss 1 jsssissertjes L E U S D E N ud-politieman Bijl trekt zich terug Kaarten en bingo in De Til Inspraak over provincieplannen 'Ik zal proberen de muzieklessen leuk te maken' Densdag 22 januari 1992 Pagina 3 HTERVELD - „Voor zo- ar wat doen, voelde ik nooit geeft Dick Bijl toe. Van- r dat hij nooit molentjes akte, noch lid was van de ^artclub. Hij was actief bij lig Verkeer, de vrienden de Hartstichting, de Tour Junior, de Zonnebloem en Leusder Krant als corres- dent voor Achterveld. Bij organisaties zette hij zich oor de gemeenschap waar hij zijn hart verpand heef- chterveld. Op woensdag 15 ïari nam hij afscheid van laatste officiële functie. kenmerkend voor Dick en vrouw Alien Bijl is steeds ieuw hun blijheid over de •ndelijkheid die zij mochten mogen ontvangen. Zich rbij niet willen realiseren ze daarvoor iets gedaan ?ten hebben „Wij zijn on- ïngrijk", herhaalt Alien een tal malen Ze verwijst naar hartelijkheid van haar psgenoten. Bijl: „Sinds we wonen voelen we ons is. We hebben geen kinde geen familie in de buurt ir zijn opgenomen in de psgemeenschap Dick Bijl heeft zich voor de zelfde gemeenschap jarenlang ingezet Hij kwam als politie man naar Achterveld. Zijn laatste post Vijf jaar later ging hij met FLO, Functioneel Leeftijdsontslag Maar hij wil de bezig blijven. In zijn vorige woonplaats Mijdrecht, was hij medeoprichter van de plaatse lijke afdeling van Veilig Ver keer. Hij zag het als een logisch gevolg dat hij zich hiervoor in Achterveld ook inzette. „Ach, het was allemaal werk dat moest gebeuren en het was leuk om te doen", is zijn sim pele verklaring. Hij is nu vijftien jaar lid en sluit elf jaar voorzitterschap af Zoals hij vijftien jaar voorzitter was van de Hartstichting, acht jaar penningmeester van de Zonne bloem en bijna zeventien jaar correspondent van de Leusder krant. „Wat je in Achterveld be gint, vindt vaak weerklank", weet zijn vrouw en herinnert aan de verkeerslessen voor vol wassenen „Het leukste zonder twijfel dat ik ooit voor Veilig Verkeer gedaan heb", weet Bijl „We hebben hetzeven jaar lang gedaan, Wim Vos de rij schoolhouder en ik We hadden het zelf bedacht Een pittige cursus. Ieder jaar weer volle bak Ouderen maar ook jonge ren die hun kennis van de ver- keerswetgeving wilden bijspij keren De cursus werd afge sloten met een door ons afge sloten examen. De regioconsul kwam de diploma's uitdelen, in aanwezigheid van de burge meester. Daarna was er dan een gezellige avond met bingo of zo. En er waren er maar wei nig, die het diploma niet haal den. Niemand wilde afgaan voor zijn buren dus er werd hard gewerkt. Zoiets lukt al leen in Achterveld. In Leusden had niemand belangstelling." Meetellen Zijn verdiensten voor de or ganisaties schuift hij graag on der tafel. Hij regelde alleen het één en ander, besprak in de vergadering de lopende zaken, wat iedereen moest weten en doen en zorgde dat al het mate riaal besteld werd. Of dit nu voor de Zonnebloem, de Hart stichtingcollecte of Veilig Ver keer Nederland gold, maakte weinig uit. Als Bijl erbij was, werd het geregeld „Ach kijk er gebeuren hier zoveel leuk din gen. We wonen hier nu bijna negentien jaar en worden niet als import beschouwd. We tel len mee, horen erbij We heb ben een enorme binding met dit dorp Dick Bijl houdt het eenvoudig. „De mensen kwa men me vragen, konden ze nie mand anders krijgen en omdat ik de gemeenschap kende als mijn broekzak, deed ik het dan Het komt. denk ik, omdat ik opgegroeid ben in een dorp Ik heb, ook niet als politieman, me nooit boven of tegenover de mensen voelen staan Ik stond ernaast Niets bijzonders", vindt hij. Aan de muur in zijn huiska mer groeit het aantal oorkon des, waar het echtpaar heel blij mee is Maar het mooiste en kenmerkendste is de grote foto Daarom staat Dick Bijl, krachtige en kranig als vrien delijke politie-agent, midden tussen jonge Achterveldertjes Marianne van den Anker JSDEN - Onlangs is de •licatie Donkelaar Klein en d van de Leusdenaar W. verschenen. De titel van werk zijn de namen van e boerderijen: Klein-Don- lar en Kaal-Donkelaar, ge- 3fïn in de gelijknamige I .rtschap onder Wouden- i*. Die buurtschap maakte, r de herindeling van ge- rnten in de vorige eeuw, l uit van de gerechten van sden. auteur, W. Bos, kreeg be- 'stelling voor de geschie denis van genoemde boerde rijen toen hij, in de jaren ze ventig, zich ging bezighouden met het archief van de Her vormde Gemeente van Leus den. Het bleek dat Klein- en Kaal-Donkelaar eigendom waren van de diaconie, wat dateerde van 1761, verkregen door een schenking. Door de vele gegevens in het archief besloot de auteur zich verder in de geschiedenis van beide boerderijen te verdie pen, iets wat hij op een bijzon der grondige manier heeft ge daan Hiervoor heeft hij, naast de gegevens in genoemd archief, gebruik gemaakt van het Rijksarchief van Utrecht, ge meentearchief Amersfoort en de archieven van Leusden, Stoutenburg, Woudenberg en Scherpenzeel. Hiermee heeft hij de geschiedenis kunnen achterhalen vanaf 1446. Zelf waarschuwt de schrijver in zijn voorwoord dat het geen spannende roman of detective r W Bos op de plaats, waar de boerderij Kaal-Donkelaar werd gebouwd. is geworden maar een stuk do cumentatie waarin hij, naar mijn mening, bijzonder wel is geslaagd. Het werk geeft een goede indruk hoe in de vorige eeuwen, op het platteland werd geleefd Door bijgaande kaarten en reproducties van officiële stukken, maar ook van eenvoudige 'briefjes', wordt hiervan een duidelijk beeld gegeven. Met deze publicatie is de ge schiedenis van Leusden een belangrijk werk rijker gewor den Eén opmerking moet me ech ter nog van het hart: de in houd heeft zeker een beter ui terlijk verdiend dan de een voudige ringband waarin het is uitgevoerd. Het document, 93 pagina's A4- formaat, is tegen kostprijs 20,-) verkrijgbaar bij de au teur: W. Bos, Pr Irenelaan 58, 3832 CD Leusden. Goos van Leeuwen LEUSDEN - In jongerencen trum De Til is woensdag 22 ja nuari een kaartavond, waar dc liefhebber terecht kan om kla verjas en schutjas te spelen. Deelnemers betalen ƒ5,- in schrijfgeld. Er zijn leuke dag prijzen te winnen. Bovendien kunnen deelnemers punten verzamelen voor het sei- zoensklassement. Liefhebbers van het bingo- spel kunnen vrijdag 24 januari in De Til terecht. Het ïnleggeld bedraagt twee kwartjes per speelronde. Er zijn leuke prij zen te winnen. De bingo-avond begint om 20.00 uur en duurt tot 23.00 uur. LEUSDEN - Een 29-jarige Leusdenaar is dinsdag door de Utrechtse politierechter, mr. M. Plesman, veroordeeld tot een boete van driehonderd vijftig gulden. De verdachte probeerde in oktober 1990 wat etenswaren uit een slagerij in Leusden te stelen. Het vonnis was conform de eis. De verdachte was op een feestje geweest waar hij het één en ander had gedronken. Volgens de Leusdenaar ver dwaalde hij op weg naar huis en kwam hij zomaar in de sla gerij terecht. Toen de eigenaar van de zaak om half zes 's och tends in zijn winkel kwam, zag hij de man naar buiten rennen. De slager greep de verdachte en duwde hem te gen de grond, waarna hij een LEUSDEN/UTRECHT - De provincie Utrecht organiseert voor donderdag 23 januari een inspraakavond naar aanlei ding van de nota 'Van schets naar plan' Daarbij kunnen be zwaren en suggesties naar vo ren worden gebracht over deze nota De provinciale plannen ten aanzien van de ontwikke lingen tot na de eeuwwiiseling hebben tot nu toe veel kritiek los gemaakt Gedeputeerde Staten willen de woningbouw vooral laten plaatsvinden in de twee stadsgewesten van de provincie, te weten Utrecht en Amersfoort. Daarbij zal zoveel mogelijk natuur gespaard moeten worden. Er zijn tot nu toe verschillen de lokaties door GS genoemd, Piet Hein van der Ven, docent piano Muziekschool „Het gaat mij erom jonge - kinderen te confronteren 'j met actieve muziekbeoe- feningPassief krijgen ze w— daar al genoeg mee te ma ken. Denk maar eens aan g de winkelcentra, waar vaak muziek te horen is 3 Volgens pianodocent Piet Hein van der Ven van de Muziekschool is muziek voorkinderen een uitste kende manier om zich te uiten en hun creativiteit te ontwikkelen Maar dat moet wel op een ongedwongen en ont spannen manier kunnen. Kinderen moeten zelf kunnen kiezen welk in strument zij willen leren spelen", vindt hij Daarom krijgen zij eerst de kans om via een voorberei dingscursus achter hun aanlegen talenten te ko men. Plezier in het m uziek maken staat Van der Ven voo rop. Soms krijgt h ij leerlingen, die of door hun ouders gedwongen zijn of na enige tijd hun motiva tie verliezen „Ik zal dan altijdproberen om ze toch zover te krijgen dat ze de m uzieklessen leuk gaan vinden. Dat is voor mij de uitdaging". Toch komt er soms een moment, dat ik tegen een leerling moet zeggen, dat hij of zij er maar beter mee kan ophouden. Dat is wanneer er niet of nau welijks gestudeerd wordt Als daar geen verande ring in komt, dan kan het kind maar beter stoppen. De muziekdocent, die nu al 10 jaar bij de Leus- dense school werkt, geeft behalve aan kinderen ook aan volwassenen les Het verschil tussen deze twee groepen komt tot uiting in de wijze waarop hij ze les geeft. „Aan kinderen kun je duidelijk meereisen stellen", is zijn verrassen de uitspraak. De verkaring daarvoor ligt voor de hand Vol wassenen doen de mu zieklessen er vaak bij. Ze hebben hun huiselijke be sognes en een drukke baan en kunnen niet altijd tijd vrij maken om te stu deren Da a r moetje als docent rekening mee hou den. Ook bij kinderen moet je de lessen ontspan nen houden, maar de prestatie staat toch meer voorop". Behalve het geven van pianoles heeft Van der Ven ook de leiding over twee kinderkoren, de Schotjes en de Lieverdjes. Het eerste koor bestaat uit leerlingen in de leeftijd van 5 tot 7jaar, de tweede groep zijn kinderen van 8 tot 12jaar. „Bij de kleinsten gaat het vooral om het plezier in het zingen. Ik stel daar bij geen eisen aan de stem. Iedereen moet meekun nen doen. Wie bij de Lie verdjes wil, zal eerst moe ten voorzingen. Maar het komt vrijwel niet voor, dat een kind niet wordt toegelaten Van der Ven achter zijn piano„Het gaat om het plezier bij het muziek maken", (fotoHans Verhorst). trap tegen zijn kaak kreeg en een kroon verloor. "Ik had niets gedaan", zei de Leusdenaar "Die man duwde me hard tegen de grond en be gon in m'n gezicht te slaan Dat nam ik natuurlijk niet en ik verweerde mezelf. Dat kan je toch verwachten als je zo op iemand inslaat9" Hij ont kende dat hij iets had willen stelen. Volgens officier van justitie mr. P. van der Molen stond het vast dat de verdachte de sla gerij inging om te stelen. "U vindt dat de eigenaar u niet zo had mogen behandelen. Maar wat zou u doen als u 's mor gens vroeg iemand in uw huis aantreft? Zegt u dan vriende lijk goedemorgen9", aldus de officier. waar gebouwd zou kunnen worden, maar dat heeft telkens tot verzet van de bevolking ge leid Op dit moment vindt er in Leusden een discussie plaats over de mogelijkheid in de zo genaamde Pon-driehoek te bouwen. De gemeente denkt dat deze ontwikkeling moge lijk is, maar de bevolkinfg in Leusden-Zuid en de provincie zijn tegen. De inspraakavond is in con ferentiecentrum De Eenhoorn aan het Stationsplein in Amersfoort. De avond wordt geleid door een onafhankelijk voorzitter Verder is er behalve een aantal ambtenaren, ook Gedeputeerde Schapenk aan wezig. De avond begint om 20 00 uur Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *..De Stichting Bejaardenzorg Leusden (SBL) wil bet bejaardencomplex aan de Torenakkerweg uitbreiden. Op het terrein van verzorgingshuis 't Hamersveld moet een aantal aan- en inleunwoningen komen, zoals die in het vakjargon beten...' '...Feitelijk gaat het om bejaardenwoningen, die dus danig zijn aangepast dat de bewoners daar langer zelfstandig kunnen blijven, met het comfort en de voorzieningen van het verzorginsgbuis op een com fortabele steenworp afstand. 'Bejaardenzorg op maat', heet dat in beleidsnota's en je moet met je tijd mee, nietwaar?.. '..Helaas kosten dergelijke plannen ook altijd geld en vaak moet bij het utvoeren van dit soort projecten ook een beroep worden gedaan op de gemeenschap. Ook dit project ontkomt daar niet aan... '...Alleen vond de gemeenteraad vorig jaar dat de voorbereiding van bet project te wensen overliet en stuurde de SBL terug naar de studeerkamer om een beter onderbouwd plan te maken..* '..Dat hebben ze geweten. Afgelopen woensdag werd er zelfs een speciale vergadering belegd om de SBL, samen met de Woningstichting, de kans te geven het project te presenteren...' '...Waar een andere organisatie tijdens een commis sievergadering in de banden mag knijpen als het vijl minuten de tijd krijgt om de raadsleden te informeren en dc eigen zienswijze voor het voetlicht te brengen, kreeg de argeloze bezoeker van de vergadering een lezing voorgeschoteld, die liefst twee uur duurde..' '..Vier sprekers, professioneel ondersteund door de onvermijdelijke overheadprojecties, namen uitge breid de gelegenheid te baat eens stevig te lobbyen en te laten zien dat het dit keer aan het huiswerk niet gelegen had..* *..De boodschap bleef onder de stortvloed van vakter men. getallen en subsidieregelingen echter dezelfde: er moet gemeenschapsgeld komen om het project van de grond te krijgen...' '...Bovendien moet er snel beslist worden, want de tijd dringt inmiddels weer. In juni moet de kogel door de kerk, anders loopt bet project de van rijkswege toege zegde woningcontingenten mis. „En dit keer krijgt het project niet nog een keer uitstel!", werd de raadsleden nog eens het mes op de keel gezet.. '...Er geldt in het gemeentehuis al enige tijd vooreen aantal ruimtes een rookverbod. Zo ook voor de com missiekamer en de raadszaal. Voor het verbod van kracht werd, paften de rokers er tot groot ongenoegen van velen, lustig op...' Vaak gingen de raadsleden schuil achter een blau we walm. Of dat bedoeld was om bun uitlatingen achter een rookscherm te hullen is een gedachte die alleen bij kwade geesten opkomt. Duidelijk was wel dat het rookverbod tot opluchting van velen en met instemming van de meerderheid van de gemeenteraad werd ingesteld...' '...Wie donderdagavond omstreeks 23.00 uur in het gementehuis langs de commissiekamer liep. moet ge dacht hebben dat het rookverbod weer was opgehe ven. Na de vergadering van de commissie OREV was er nog een besloten deel. niet toegankelijk voor het publiek...' '...Dus namen een aantal commissieleden hun kans waar en greep, waarschijnlijk in de veronderstelling dat zij verschoond zouden blijven van kritiek, naar de sigaret...' '...Maar de dienstdoende bode zag al van verre door de ramen van de gesloten deuren een blauwgrijze walm slierten. Een beetje bozig werd hij erom. „Ze hebben het verbod toch zelf ingesteld en goedge keurd", was zijn verdrietig conmmentaar. Hij had natuurlijk groot gelijk...' '...Een nieuwe fenomeen doet de harten van de door gaans nuchtere Hollandse vrouwen sneller kloppen. Enige tijd geleden bezochten de Amerikaanse Chip pendales Nederland. De groep mannelijke strippers lieten een spoor van opgewonden vrouwen na en zorg den nog wekenlang voor gesprekstof. Een doorslaand succes dus...' '...In hun kielzog kwam deze week de Engelse groep 'The London Knights' naar Achterveld. Maar liefst 2000 vrouwen verdrongen zich in De Klaveet om maar niets te hoeven missen van de show van 3 mannen, die met hun act niets aan de vrouwelijke fantasie overlie ten...' '...Gevolg was een verkeersopstopping voor en na de show op de Achterveldse wegen. Volgens sommigen heeft ook de Achterveldse horeca kunnen profiteren van de komst van de mannelijke lustobjecten. 'It was Lady's night' in De Klaveet, dus de echtgenoten moesten hun vertier elders zoeken...' '...Volgens een ooggetuige ging een Spakenburgse vrouw zelfs zover dat zij haar man bij de Hessenkar dumpte met het verzoek of zij haar ega zolang bij de kroegbaas mocht achterlaten. Na afloop kreeg zij hem, hoewel enigszins in de lorem, ongeschonden terug...' '...Of dit voorval echt is gebeurd, is niet meer na te gaan. De sfeer en de toestanden bij De Klaveet waren zondagavond echter dusdanig, dat bet in ieder geval had kunnen gebeuren...' '...Duidelijk is wel dat The London Knights een regio nale aantrekkingskracht hadden. De vrouwen kwa men van heinde en veren daar zullen ongetwijfeld ook enige inwoonsters van bet vissersdorp bij geweest zijn...' Oud-politieman Dick Bijl legde zijn laatste openbare functies, voorzitter van Veilig Verkeer Nederland en de Hartstichting, vorige week neer. (Foto: Jan Pit)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3