leusder Krant. „We zijn allang geen club meer voor vrouwen alleen" ËMJPE Panorama Lisiduna L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen Hovib zoekt 4llectanten evolking genomen „azz-Sociëteit Etstechniek Tweehonderdste vrijwlliger UW is opnieuw een man Beschamend Meningen Spitsbus mag Diefstal Nieuws uit de verenigingen Verlichtings controle Tropical Party' „Een mooi plan" oensdag 22 januari 1992 Pagina 5 d"Hi kn.USDEN - De Nederlandse tu>(anisatie voor internationa- ontwikkelingssamenwer- ig (Novib) zoekt in Leusden nj jwilligers, die willen col- r teren in de actieweek van de janisatie. De Novib houdt de "erlijkse collecte in de week 8 tot 14 maart. De op- m ?ngst van dit jaar komt ten ■^de aan Indianen-projecten de Verenigde Staten belangstellenden die even- el willen collecteren, kun- zich voor, liefst voor 1 fe- lari, opgeven bij mevrouw Ik, Wildenburgstraat 7 in jsden. Telefoon: 950804. °°L - Per 1 december ic ie de gemeente Leusden n .623 inwoners. Dat is twaalf c, ider dan een maand eerder. daling kwam tot stand dat een relatief groot aantal "jsdenaren verhuisde naar ers (112). Dat aantal werd >r 85 nieuwkomers in de ge rente slechts gedeeltelijk ge- urnpenseerd. Het aantal ge- Yjrten (31) overtrof in de (j^and december het aantal ij.,^gevallen (16). SM)p 1 januari 1991 telde ïsden 27.462 inwoners t0!USDEN - De vocaliste Con- van Bergen treedt zondag 26 uari in De Hakhorst op met swing-jazz en bluesband Onderlinge van 1975' Het reden wordt georganiseerd >r de Jazz-Sociéteit Leus- Je optredende band, die als all-round dixie, soul, jazz I Dluesband bekend staat, be- at uit: Wim Velthuizen Datrabas, basgitaar), Tim Ivaars (saxofoons, fluit en rinet), Gert Kohier (bugel, lophone, pockettrompet), o/'van den Berg (drums), Wim Schaik mpHonc, zangL (gitaar, banjö7~zang) en iny van Bergen (zang), iet concert begint om 14.30 en niet-leden van de Jazz- ^iëteit betalen 7,50. USDEN - De Trim- en I irelub Leusden (TTL) houdt woensdag 29 januari in De een avond over fietstech- k. Bert Boom, oud wereld- npioen stayeren, verzorgt presentatie over diverse dukten voor racefietsen en (Mountain bikes). Hij ^telt onder meer over het af- llen en onderhouden van ïmen, versnellingen en an- e technische zaken. Ook nen de latste ontwikke len op race- en ATB-gebied i de orde. turn: woensdag 29 januari. ,ats: Clubgebouw De Til, mersveldseweg Leusden. ^ivang: 20.00 uur. :ree: gratis. LEUSDEN - „UW staat al minstens vijftien jaar voor Unie van Vrijwilligers. De meeste van de 203 vrijwilligers zijn vrouw maar sinds jaren tellen we ook mannen in onze gelederen. Nu zelfs meer dan ooit, vier in het totaal. Iets om te vieren, temeer daar Hans Krug (57) als tweehonderdste vrijwilliger werd ingeschre ven." Aan het woord is Ina Bakker, vice-voorzitter van de Leusdense afdeling van het UW, dat onlangs de tweehon derdste vrijwilliger inschreef. De gelukkige. Hans Krug, kreeg zijn bloemetje. ,,De drempel voor mannen voor dit vrijwilligers werk wordt lager", is de overtuiging van twee van de mannelijke vrijwilligers, Cees Liefland en Hans Krug, beide 57 jaar oud. Mannen genoeg die tijd en zin hebben om zinnig bezig te zijn voor andere mensen. Genoem de drempel lijkt opgeworpen door de 'zorg-functie' waar mee het UW werk te typeren is. De doelstelling van de UW is immers het bevorderen en verlenen van maatschappelij ke hulp door vrijwilligers met menselijk contact en conti nuïteit in het werk als voor-1 naamste kenmerken. Als aan vulling op de 'mantelzorg'. Niet om werk van beroeps krachten over te nemen. In de praktijk staat het voor fruit persen, bloemen verzorgen en zieken en eenzamen bezoeken. Maar er is meer De beide heren helpen in de bibliotheek van het Elisabeth ziekenhuis. Dit ziekenhuis behoort tot het werkterrein van de Leusdense afdeling, net als de verzor gingshuizen Lisidunahof, 't Hamersveld en Sint Joseph. Heren zijn ook welkom bi] het begeleiden van ouderen die gaan zwemmen. Bovendien is er een nieuwe werkgroep waarvan de leden eenzamen in Leusden en Achterveld willen bezoeken voor een praatje of een wandeling. ,,Dat mannen tegenwoordig steeds vaker aan de slag willen via de UW zal wel iets met de emancipatie te maken hebben. De zorgfunctie is niet langer uitsluitend het voorrecht van vrouwen", denkt Hans Krug Hij kwam met het UW werk in aanra king doordat een kennis hem vroeg. „Vroeger was ik bij Bru- na hoofd van de interne con troledienst." Zijn ervaring ;oed van pas bij het orga- van de patiëntenbi- biiotheek in het Elisabeth. Vice-voorzitter Ina bakker van de Leusdense afdeling van de UW overhandigt Hans Krug een bos bloemen. Krug meldde zich als tweehonderdste vrijwilliger. Verder op de foto Cees van Liefland en Els Krelage (Foto JHans Verhorst) Hierdoor hebben patiënten sinds juli vorig jaar de moge lijkheid boeken te lenen Zijn eerste indrukken zijn goed „Leuk werk Maar als je uit het boekenvak komt is het wel even wennen. Als je ziet wat hier staat, zo beperkt, zo oud vaak Wanneer er geld voor is, zou ik dolgraag meer aan schaffen." Els Krelage (49) enthou siasteling van het eerste uur en blij met wat bereikt is in korte tijd, praat hem snel bij ,,De meeste boeken krijgen wij van mensen. We vallen onder de activiteitenbegeleiding. Met alle bezuinigingen is de bi bliotheek maar een klein post je De laatste tijd komen er steeds meer boeken bij, het groeit." Sinds kort mogen dc UVV- ers voor-de bibliotheek wat boeken "aanschaffen. Boeken voor patiënten moeten voldoen aan bepaalde voorwaarden. „Hele zware boeken, zijn niet prettig om te lezen in bed. Wie bijkomt van een narcose of operatie wil vaak alleen mooie platen kijken Liggend lezen gaat soms beter met een 'grootletter'-boek of natuur lijk een geluidscassette." Zij is druk bezig met het bijwerken Vsin de administratie, het in schrijven van boeken, ze 'leenklaar' maken en ordenen. „We hebben zoals bij al ons werk een ondersteunende functie. We doen die dingen die voor een goede sfeer nodig zijn maar waar het personeel geen tijd voor heeft Vroeger werden de bloemen bijvoorbeeld snel weggegooid. Wij halen de goe de eruit en maken nieuwe boe ketten. Zo verwerken we de boeken diedoor- de activitei tenbegeleidsters naar de pa tiënten worden gebracht en ge haald Zij geven ons door wat gewenst is, wij leggen het klaar en ruimen weer op." De kleine bibliotheek is ge huisvest in de kelder van het ziekenhuis. Patiënten komen daar bijna nooit Hans Krug ziet ook de patiënten niet. Zijn aandacht gaat uit naar het ad ministratieve bibliotheek werk. Zijn collega's, de vrij willigers Els Krelage en Cees van Liefland, komen wel 'op zaal'. Zij brengen tijdschriften rond. De tijdschriften krijgen ze van (ex)patienten en dona teurs. Cees van Liefland vindt het contact met de patiënten één van de aardigste facetten van het vrijwilligerswerk. „Maar het is niet onze taak ons met patiënten te bemoeien. We leggen of zetten iets klaar, maar blijven bij al onze werk zaamheden op de achter grond", zegt Els Krelage met nadruk Net als de andere twee heeft Cees van Liefland iets met boe ken In het nabije verleden was hij etaleur. Dit werk was nieuw voor hem, maar sloot aan bij zijn interesses „Dat gedoe met bloemen en fruit zie ik niet zitten. Maar boeken wel." Tij dens zijn 'diensturen' is geluk kig tijd genoeg om een aan trekkelijk boek 'even' door te nemen Net als de nieuwe boe ken moet je tenslotte weten wat er in staat voordat het op geruimd kan worden „Af en toe overvalt ons het lagere- school-gevoel", omschrijft Els Krelage de emotie bij nieuwe of onbekende boeken „Samen praten we veel. Soms over boe ken, hier. Eenmaal per twee maanden op de groepsbijeen komsten, waar dikwijls een spreker komt." Alle vier beamen ze onmid dellijk dat vrijwilligerswerk niet vrijblijvend is. Hetgeen niet alleen de verplichting be tekent om regelmatig en goed werk te leveren maar zeker ook verwijst naar hetgeen zij zelf opsteken en meenemen. „Het op deze manier bezig zijn geeft je voldoening", zegt de één „Hoewel ik in de WAO zit, kan ik mij nuttig maken voor de maatschappij Gaan nieuwe deuren voor mij open en leer ik iedere dag andere facetten waar ik anders nooit bij had gekomen", beseft de ander. Het moge duidelijk zijn dat de UW afdeling Leusden vrijwilligers kan gebruiken, met nadruk vrouwen èn mannen. Marianne van den Anker Fred Ferrageau, voorzitter van de korfbalvereniging Antilo pen, neemt in een brief aan de redactie afstand van een arti kel wat in het clubblad 'De Prikkel' van de vereniging ver scheen. Dc schrijver daarvan maakte een gefingeerde brief van een gastarbeider aan zijn familie thuis. De toonzetting daarvan was discriminerend van aard en de redactie van de Leusder Krant sprak daar in de rubriek 'Sissers' haar verba zing en verontwaardiging over uit. Het Antilopenbestuur rea geert hetzelfde en roept de schrijver van het stuk en de verantwoordelijke redactie ter verantwoording. i Leusden - In een tijd, waarin overal in Europa het Nationaal Socia lisme helaas opnieuw van zich doet spreken en een niet ge wenste plaats begint te krij gen binnen onze samenleving, is het ongepast een artikel in je verenigingsblad op te ne men dat discriminatie en ver nedering van minderheids groeperingen als grondslag heeft. Ik doel hier op een publicatie in onze vorige Prikkel van "de brief van een Turkse gastar beider", die terecht bij velen van u een gevoel van schaamte en verontwaardiging heeft op geroepen. De inzender/ders en redaktie als verantwoordelijke voor deze smakeloze grap. hebben waarschijnlijk niet begrepen dat ze daarmede niet alleen onze vereniging enorme schade berokkenen, maar vooral ook hun eigen cluble den diep kwetsen, zeker diege nen die behoren tot een min derheidsgroepering. Als voorzitter van Antilopen en sprekend namens het vol tallige bestuur, kan ik u verze keren dat wij ons distantiëren van het gewraakte stuk. Wij zullen de inzender/ders en re daktie ter verantwoording roepen en maatregelen treffen om calamiteiten als deze in de toekomst te voorkomen. Vanaf deze plaats wil ik allen, die zich op enigerlei wijze ge kwetst of aangesproken voe len door dit artikel, namens de vereniging Antilopen onze ex cuses aanbieden voor deze be schamende gebeurtenis. Fred Ferrageau de St. Amand, voorzitter Antilopen. Leusden. LEUSDEN - Er zal met ingang van de nieuwe dienstregeling deze zomer definitief een spits bus gaan rijden tussen Leus den en de Uithof in Utrecht. De Rijksverkeersinspectie maakte bezwaren tegen deze lijn, om dat volgens de dienst er te wei nig mensen van de bus gebruik zouden maken. Zowel Centraal Nederland, die de lijn zal gaan exploiteren, als de gemeente Leusden toonden echter met cijfeers aan, dat er voldoende reizigersaanbod zal zijn Wethouder De Jongh maakte bij de vergadering van de com- misie Ruimtelijke Ordening bekend, dat de Inspectie over stag is gegaan en toestemming voor de lijn heeft gegeven, Dat betekent ook dat er een open baar vervoerverbinding komt tussen Leusden-Zuid en Leus den-Centrum De bus zal 's ochtends tijdens de spitsuren twee keer naar Utrecht rijden. Tijdens de avondspits zal de bus twee keer van Utrecht naar Leusden rijden. Zowel 's och tends als 's avonds stopt hij bij een aantal haltes in Leusden- i Centrum. LEUSDEN - Op een bouw plaats aan de Speelkamp in 't Ruige Veld hebben onbeken den speciekuipen en steiger- delen ontvreemd. De diefstal moet in de nacht van dinsdag op woensdag hebben plaatsge vonden. ACHTERVELD - De afdeling Leusden/Achterveld van Vei lig Verkeer Nederland houdt woensdag 22 januari een gratis verlichtingscontrole Automo bilisten die twijfelen over de juiste afstelling van de ver lichting van hun voertuig kun nen tussen 19.00 uur en 21.00 uur terecht bij garage Lammer, Hessenweg 196 in Achterveld. Zowel leden, als niet-leden van Veilig Verkeer zijn welkom. LEUSDEN - De Leusdense Carnavalsvereniging d'Ouwe Klomp houdt zaterdag 25 ja nuari voor de derde keer in successie een Tropical Party Ook ditmaal wordt het tropi sche feest in een kleurrijk ver sierd Ros Beyaart gehouden. De Tropical Party wordt zo langzamerhand een sfeervolle traditie van de Leusdense car navalsvereniging, die dit feest nu voor de derde keer in sa menwerking met het Ros Beyaart organiseert. De be langstelling om even een zon nige sfeer te proeven in deze koude tijd was de twee voor gaande jaren zeer groot. Ook nu weer komt er een swingende band, die met de bekende zuidelijke klanken gaat strooien. Vanaf negen uur 's avonds zorgt de Wage- ningense band 'Timeless' voor tropische klanken. Deze band is vooral gespecialiseerd in Salsa-muziek. Het is de bedoeling, dat de gasten in gezellige, zonnige kledij komen, maar een 'must' is dat niet. De toegangsprijs bedraagt vijftien gulden, le den van de carnavalsver eniging krijgen in dit jubi leumjaar een toepasselijke korting van tweemaal elf dub beltjes. Gezien de 'drukke' ervaringen van voorgaande jaren is het aan te raden kaarten in de voorverkoop te halen. Dat kan bij Het Ros Beyaert-4Ha- mersvjêlds^\y;eg) en bij de vol gende adressen G. Hout veen, v.d. Hengelplein 28; M. Gelij- steen, Beverhoeve 45, R. v.d. Werve, Gironde 15, Leusden. Ophalen glas en oud papier Het ophalen van afvalglas en oud papier door de gemeente- reiniging gebeurt op maandag 27 januari in de wijken: Ha mersveld, de Wetering, Alandsbeek, Rozendaal. Ro- zenboom, Rossenberg, 't Ruige Veld en Achterveld en Stou- tenburg. Grof vuil en ander niet-huis- vuil kunnen worden gestort in containers op de gemeentewerf aan de Hamersveldseweg 105 Voor meer informatie bellen met de dienst gemeentewer ken, telefoon: 961773 Schilleninzamelmg: Kringloopstichting, telefoon 946753 Naam: J.W.G. de Bruyn Beroep: Directeur stichting bejaardenzorg Leusden Favoriete plek: „Bouwlokatic bij 't Hamersveld" ..Dit is een plek die me op twee manieren boeit en die uiteenlopende emoties opwekt. Als ik er vanuit m'n kamer naar kijk, erger ik me er wild aan, omdat het al zolang braak ligt. Maar als ik m'n ogen even sluit en ik 'kijk'er dan naar, dan ontstaan er de wildste visioenen. Visioenen bijvoorbeeld van een fraai vormgegeven, moderne uitbreiding van het ouderencomplex hier bij 't Hamersveld." „Het is ook een plek die me enige zorgen baart We zijn al enige tijd bezig om plannen te maken. We willen hier namelijk graag een complex ouderenwoningen neerzetten, waarmee we kunnen inspelen op de veranderende eisen in een tijd, waarin de vergrijzing een steeds belangrijker rol gaat spelen. We hebben de mooiste dingen bedacht Ik heb hier een maquette staan van een plan, dat naar mijn mening ook architectonisch een echte aanwinst voor Leusden geweest zou zijn. Helaas was het veel te duur. En dat is een beetje het probleem, waar we nu mee worstelen. Vorige week hebben we op het gemeentehuis een andere versie van deze plannen gepresenteerd, waar de kaasschaaf rigoreus overheen is gegaan. Van de oorspronke lijke plannen is eigenlijk weinig meer over Maar zelfs het laatste plan is nog aan de dure kant. En mijn zorg is nu, wat moeten we als ook dit niet lukt? Ik hoop dat we de politiek ervan hebben kunnen overtuigen dat deze vorm van wonen voor ouderen hard nodig is." „Het is de bedoeling om hier tussen de 32 en 40 ouderenwoningen neer te zetten, waar mensen komen te wonen die met enige hulp nog goed zelfstandig kunnen functioneren. Nu zouden die mensen al in een verzorgings- of bejaardenhuis terecht komen, maar de tendens is toch om ernaar te streven mensen zolang mogelijk zelfstandig te houden. Op dit terrein is dat mogelijk, met de beschermende hulp van het verzorgingshuis op een steenivorp afstand. Bovendien ligt deze plek ideaal. Door de nabijheid van een aantal lagere scholen is het een levendige omgeving en verder ligt het zeer centraal, vlakbij winkelcentra. Bovendien stopt de bus hier voor de deur." „In 't Hamersveld zelf wonen op dit moment negentig mensen. Die worden verpleegd en begeleid door een staf van 70 personeelsleden, waarvan 37 full-time in dienst zijn Je mag er rustig inzetten dat ik grote bewondering heb voor die mensen. Het verplegend personeel heeft het in deze tijd niet gemakkelijk. Als ze niet voldoende aandacht besteden aan de bewoners krijgen ze van die kant kritiek, maar als het werk niet af is krijgen ze weer problemen met de leiding. En door de bezuinigingen is de rek er toch een beetje uit." m*

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5