'De hele wereld is vuil' O Leusder Krant let weer in eigen regio Winters sfeertje Overwinteren Leusdense ingenieur gaat bodemvergiftiging te lijf e 1 mpÉB B uu 1AJ 'Dit is toch wel erg link' -ursus KvK: Jgen bedrijf' Fusie in voortgezet katholiek onderwijs ■hmULW-- oensdag 22 januari 1992 agi Pagina 7 LEUSDEN - Als ingenieur Paul van Maaren een reclameleus voor zijn onlangs opgerichte bedrijf Maatschappij voor Bodem onderzoek en Sanering moet kiezen, zal dit waarschijnlijk 'De hele wereld is vuil' worden. Hij bedient zich tijdens het gesprek in zijn werkkamer van zijn woning aan de Rozenhaag diverse malen van deze uitspraak. De metallurg (deskundige op het gebied van metalen), voormalig researchleider bij Hoogovens is inmiddels afgestudeerd milieukundige. Zijn devies lijkt op het eerste ge zicht een pessimistische visie weer te geven, maar de gedreven milieu-ondernemer drukt er ook een zonnige kijk op de toekomst mee uit. n Maaren op zijn werkkamer achter zijn microscoop. (Foto: Jan Pit) iet is eigenlijk een variant het gezegde 'De een z'n dood le ander z'n brood'. Het mi- is zo vervuild, dat Van iaren de komende jaren het >ruitzicht heeft op een dik egde boterham. Met zijn rij- nd labaratorium zal hij bin- ikort stad en land afreizen het ene naar het andere jjtiilde terrein. Zijn appa- ;uur en kennis maken het igelijk binnen enkele uren de achtgever te vertellen HBf vuiligheid er in zijn ind zit en op welke manier !t er weer uitgehaald kan •rden De snelheid en de lage kosten n zijn methode maken deze fs uitermate geschikt voor productie op een nog onont- pnen markt, namelijk die i.-voormalige Oostbloklan- „Voor de bestrijding van Slieuvervuiling, die daar nog 1 erger is dan hier, is geen ld beschikbaar", legt Vah laren uit ,,De investeringen tujn labaratorium zijn wel vaar hoog - de auto met ap- Vatuur kost 2,5 miljoen - maar de uiteindelijke kosten blijven laag". ,,Dat komt omdat ik ter plek ke de analyses uitvoer De monsters hoeven niet eerst naar een labaratorium elders. Verder ben ik bezig met de ont wikkeling van verschillende methodes om de vervuilde grond ter plekke te saneren. De grond hoeft niet eerst afge voerd te worden om te worden gereinigd. Een voorbeeld daar van is het schoonmaken van vervuilde klei. Dat kan gewoon in bouwcontainers gedaan worden. Dat is zeer goedkoop". Hij overweegt om octrooi aan te vragen voor zijn methode. De inventiviteit van Van Maaren heeft inmiddels de be langstelling getrokken van en kele Poolse collega's van de universiteit van Poznan Die willen hem nu betrekken bij de sanering van 17 benzinesta tions in Tsjecho-Slowakije, waarvan de omliggende grond ernstig vervuild is. Het project wérd hem min of meer bij toe val in de schoot geworpen ,,In Polen zijn ze echt bezorgd om de toenemende milieuvervui- T Ontwerp van het nieuwe labaratorium van Van Maaren. Op dit moment wordt er hard gewerkt om de truck operationeel te maken. MAN &SC5lliirfj 1 au au Het werk van Van Maaren is niet zonder veiligheids- en" gezondheidsrisico's. Hij komt immers regelmatig in aanra-" king met zeer giftige of explosieve stoffen. Zelf reageert hij laconiek op de vraag of hij nooit bang is en of hij een klus niet accepteert omdat het ook voor hem te link is. „Wij dragen altijd handschoenen en je moet natuurlijk wel weten waar je mee bezig bent", zegt hij. De Leusdense milieu-ingenieur laat tabellen over de giftigheid van be paalde stoffen zien, waarbij je (leken)haren te berge rijzen. Zichtbaar bewijs van hoe gevaarlijk het spul is. waar hij mee omgaat, is bijvoorbeeld een foto uit een boekje van TNO. Daarop een meisje wiens gezicht is aangetast door aanra king met een giftige stof. Sommige stoffen kunnen de reukorganen aantasten en de ademhaling verlammen. Van Maaren laat zich er niet door weerhouden zijn werk te blijven doen. Toch weet hij zich twee opdrachten te herinneren, waarbij zijn zenuwen door de keel gierden. „Voor de Franse kust waren van een schip een paar vaten gevallen met een zeer gevaarlijke stof. Als er water bij zou komen, zou er ontploffingsgevaar kunnen ontstaan". „De vaten zijn voor de Nederlandse kust uit zee gehaald. Wij moesten kijken of er water bij gekomen was en of de grondstof nog bruikbaar was. Wij hadden daarom een me thode ontwikkeld om het goedje uit de vaten te halen. Toen wij aan de slag gingen, heb ik wel een moment in de rats gezeten". Een tweede geval speelde zich af op de Maasvlak te. Daar waren enkele vaten met het uiterst gevaarlijke acrylnitriet gaan lekken. „Ook toen heb ik wel even gedacht: dit is toch wel erg link". ling en ze willen daar ook echt iets aan doen. Het ontbreekt er helaas aan kennis en geld. Die kennis is er wel in het Westen en het is ook niet nodig om het wiel nog eens uit te vinden". „Daarom ben ik door de uni versiteit van Poznan gevraagd samen met een tolk te helpen bij de vertaling van de Neder landse milieuwetgeving in het Pools", vertelt Van Maaren, die met een studie van milieu rechten zijn specialiteiten aan het uitbreiden is. „Van het een kwam het ander en door ge sprekken over mijn werk, kwa- ■niERSFOORT - Om te div orkomen dat een jonge on- Axnemer vroegtijdig strandt, en ganiseert de Amersfoortse te limer van Koophandel sa- e aen met het Instituut Midden- nali Kleinbedrijf de cursus 'Een dgen bedrijf beginnen' Te n bak nog maken startende on- iverrnemers fouten die ze een- vraaidig hadden kunen vermij den. Van de cursisten wordt verwacht dat zij een concreet plan of bedrijfsidee hebben. Onder deskundige begelei ding werkt men het plan ver der uit. De deelnemer bouwt dus aan het eigen onderne mingsplan. Als dit aan het eind van de cursus af is kan men gefundeerd beslissen om te starten of niet. Voordat het plan af is, zitten er zes intensive cursusdagen op. Verschillende adviseurs bespreken de commerciële en financiële aspecten van het plan. Ook de juiste verkoop techniek en een stuk training komen aan de orde. Men krijgt opdrachten mee naar huis om het plan verder uit te werken. Op de laatste dag worden alle plannen gepresenteerd. Voor de cursus is een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. De eerste bijeenkomst is op za terdag 8 februari. De cursus dagen duren van 10.00 tot 16.00 uur. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de Kamer van Koophandel, afdeling handelsvoorlichting, telefoon 033-612964. De kosten bedragen 400, - per persoon, inclusief verzorging en cursus materiaal. men ze in Polen iets te weten over mijn bedrijf. Zij werden gevraagd voor het Tsjechische project en dachten daarbij on- middelijk aan mij". De meeste Nederlandse on dernemers zijn nog wat huive rig om zich op de 'Oostblok- markt' te storten, maar de Leusdense milieu-ingenieur ziet voor zichzelf en zijn be drijf grote mogelijkheden weg-' gelegd. Maar ook op de Neder landse markt dienen zich onge kende mogelijkheden aan. Het bedrijf is officieel pas medio dit jaar operationeel, maar nu al heeft Van Maaren tot 20 miljoen gulden aan orders in portefeuille. Als hij over enkele maanden aan zijn eerste op dracht begint, kan hij zich ove rigens beroepen op de erva ring, die hij eerder opdeed Drie jaar geleden begon hij met zijn eerste onderneming. Ook in Leusden kon hij aan de slag en met die opdracht haal de hij zelfs het Vara-televisie- programma 'Vroege Vogels'. De Leusdenaar reed met zijn labaratorium naar het Roda- terrein, waar bij de kantine een olietank had gelekt Met zijn apparatuur wist hij de vervui ling vast te stellen en kon hij wethouder Corn Verduin ter plekke vertellen hoe die opge ruimd zou moeten worden Trots laat hij een videofrag ment van de bewuste uitzen ding zien. De truck, die hij toen tot zijn beschikking had is een kleinere versie van de auto. die hij binnenkort geleverd krijgt van het Heerenveense bedrijf A.P van de Berg Dat bedrijf levert (vracht)auto's, die ge schikt zijn voor veldonder zoek. Voor de onderneming van Van Maaren wordt een speciale truck ontwikkeld, die zonder problemen vrijwel elk terrein de baas kan. Ook daarvan heeft Van Maaren een videofilm. De auto is uitgerust met speciale rupsbanden, die zich met het grootste gemak door modder en oneffenheden baant. Dat is niet de enige verdienste van het nieuwe labaratorium „Ik heb de beschikkinfg over gekop pelde apparatuur, waarmee ik allerlei onderzoeken kan doen, die eerst niet mogelijk waren" De uitleg, die volgt doet een leek door de vele technische termen duizelen. Voor de ken ners. het gaat om isotope dilu tion - ïonchromatograaf - in- ductiegekoppeld plasma-mas- saspectrometer en een ga- schromatograaf, gekoppeld aan een hoge resolutie mag- neetsectormassaspectrometer En daarmee bereikt Van Maar en volgens eigen zeggen een technisch hoogstandje die zijn concurrenten voorlopig op een fikse achterstand zet Volgens hem is de techniek nog zo nieuw, dat hij de krant er een primeur mee bezorgt. Wat duidelijk wordt, is dat het gaat om een veldlabarato- rium van de derde generatie Dat wil zeggen dat de vorige twee uitvoeringen minder gea vanceerd waren. De auto kan niet alleen in de meest onherg- bergzame gebieden komen, maar kan ook exact waterpas gezet worden. Voor een aantal proefnemingen is dat een on ontbeerlijke mogelijkheid Verder is de wagen uitgerust met sondes, die met grote snel heid de grond ingedreven wor den „Als dat is gebeurd, kun nen wij de grondmonsters, die naar boven gehaald moeten worden, met stikstof bevrie zen. Dat is nodig als het gaat om vervuilingen door vluchti ge stoffen, zoals benzine-ach- tige produkten Door de be vriezing gaat er niets verloren en kunnen onze analyses heel precies worden uitgevoerd", legt Van Maaren uit. Die nauwkeurigheid is nodig, om dat er vaak meerdere stoffen in de bodem zitten, waarvan de ene giftiger is dan de andere. Die moeten allemaal 'herkend' worden. Zijn eerste onderneming heeft hij kortgeleden verkocht aan Rise, waarin ondermeer Smit International in deel neemt. Voor zijn nieuwe be drijf heeft hij een financier ge vonden, die belang heeft bij de werkzaamheden van Van Maa ren. Het gaat om een aanne mingsbedrijf, dat regelmatig te maken heeft met vervuilde bouwterreinen. Die heeft ook gezorgd voor de meeste orders, waarmee Van Maaren aan de slag kan Dat hij nu al zo suc- cesvcol is, komt volgens hem, omdat hij goedkoper en sneller is dan de gevestigde bedrijven, waarmee hij de concurrentie aangaat. „Die nemen eerst monsters, die zij elders laten analyseren. Dat kost tijd en geld". Dat die bedrijven niet zijn manier van werken gebruiken, komt vol gens hem door de bestaande machtsverhoudingen, die tot nu toe veranderingen niet noodzakelijk maakten „Sane- nngsbedrijven als Mourik spelen de bal toe naar inge- nieursbureau's als Tauw als het gaat om het verrichten van onderzoek Dat is al jaren zo" Het 'gat in de markt' dat op die manier kon ontstaan, wordt door Van Maaren dank baar gevuld AMERSFOORT - Na een in tensieve voorbereiding is met ingang van 1 januari 1992 de Stichting R.K. Voortgezet On derwijs Amersfoort en Om streken opgericht. De Stich ting heeft de scholen Amerij, Don Bosco, het Eemland Col lege (Eemland en MAVO Ter Eem), 't Hooghe Landt College en Mavo Muurhuizen onder haar hoede. De voormalige besturen heb ben deze vorm van samenwer king gezocht om de verande ringen die het voortgezet on derwijs binnenkort te wach ten staan beter het hoofd te kunnen bieden. Vooral op het gebied van onderwijsinhoude lijk en financiering staan de scholen aan de vooravond van een aantal ontwikkelingen, zoals de basisvorming en het formatiebudgetsysteem. Het aantal leerlingen op de scholen bedraagt circa 3200 en het aantal personeelsleden 350. Het bestuur zal worden onder steund door een vijftal advies commissies: onderwijs, perso neel, financiën, huisvesting en identiteit Voor elke afzonder lijke school zijn twee contact personen aangesteld die te vens zitting hebben in het al gemeen bestuur. Door deze fusie wordt de mo gelijkheid gegarandeerd voor een zo breed mogelijk onder wijspakket van hoog niveau variërend van lbo tot vwo. uit gaande van een katholieke identiteit Het samenspel tussen een krachtig hogcdrukgebied, met centrum boven het zuiden van Zweden en een 'ln(j kleine depressie, die via gir Duitsland naar de Alpen is getrokken, heeft bij ons een winters sfeertje mge- t luid. Heel geleidelijk kroop het kwik maandag in de richting van het vriespunt, waarbij een ste vige noordooster het bui ten niet aangenaam maakte. Met de zon viel het die dag nog wat tegen, want de opklaringen wa ren grotendeels actief in noordelijk Nederland. Toen het echter helder werd, daalde de tempera tuur snel Gisternacht werd op de meeste plaat sen matige vorst geno teerd Terwijl het bij ons een stuk kouder is gewor den. liep het kwik in het noorden van Noorwegen en Zweden flink op. Zo werd in Lapland eerder deze week lokaal 5 graden gemeten, in de plus wel te verstaan De oorzaak was een diepe depressie, die aan de voorzijde warme lucht naar het hoge noor den transporteerde Ook op IJsland wijzen de ther mometers soms 'voorjaars achtige' waarden aan. niet ongebruikelijk als zich in West Europa een winters offensief ontplooit Ik zag maandag op het ruige ei land temperaturen van bij na 10 graden en vorige week noteerde het station Dalatangi zelfs 18 graden, een record voor de winter sedert 1924 De grote vraag is natuurlijk in hoeverre deze wat koudere periode gaat duren. Is het een tij delijke bevlieging of wordt het menens, nu de winter aan de tweede helft is toe gekomen. Het antwoord is heel moeilijk te geven, aangezien de computer modellen de grootste pro blemen hebben met de be paling van de uiteindelijke bestemming van het hoge- drukgebied Het meest waarschijnlijk is het voortduren van de oostelij ke stroming tot aan het ko mende weekeinde. Inclu sief morgen, zal het schraal zijn met af en toe zon en een temperatuur overdag dichtbij het vriespunt. In de nacht mag op lichte tot matige vorst worden gere kend Mogelijk dat het ho- gedrukbolwerk in het weekeinde langzaam weg kruipt in de richting van de Balkan en dan gaat de stroming zuidoostelijk worden Vooral de boven lucht wordt aangewarmd en dat geeft zicht op neve lig, misschien zelfs wel mistig weer bij iets oplo pende temperaturen. Hele maal onmogelijk is het niet dat we rond die tijd hier en daar een schaatser in het vizier krijgen en dat zou wat vroeger zijn dan verle den jaar. toen de ijzers pas in februari uit het vet kon den Weer eens is aange toond, dat de natuur snel weet om te schakelen op een ander, in dit geval kou der ritme. De tweede tien daagse periode van deze maand gaf in Leusden een gemiddelde etmaaltempe- ratuur te zien van 3.6 gra den en dat is ruim 1 graad te warm Erg nat was het niet, want er werd slechts 5 mm afgetapt. In Achter veld is het totaal over de maand nu opgelopen tot 47 mm, waarvan er 46 in de eerste decade werd opge vangen. Erg nat is de maand tot op heden dus nog niet en ook de komen de dagen zit er geen neer slag in het verschiet. Verschillende planten en dieren hebben ook ver schillende manieren om de winter te overleven Er zijn planten die deze tijd doorkomen als bol of knol. andere doen dit door verdikte wortels waarin de energie ligt op geslagen en weer andere overwinteren als zaad in de grond Veel vogelsoor ten nemen de wijk naar warmere landen en som mige zoogdieren, waar onder de egel. gaan in een winterslaap Maar hoe overleven in- sekten de barre koude? Dat is voor elke soort weer anders en gebeurt zowel als imago (volwas sen insekt), als pop, als rups of als eitje. Mug. gaasvlieg, colorado kever en lieveheers beestje bijvoorbeeld overwinteren als imago. In de herfst zoeken ze be schutte plaatsen in kie ren en gaten. Muggen doen dat graag in de kruipruimte onder vloe ren. Verschillende kever soorten graven zich in. Lieveheersbeestjes, van verschillende soorten, kan men vaak met tien tallen bijeen achter een los stuk boomschors aan treffen Laat ze maar met rust want zogauw de lente komt komen ze weer tot leven om ons te helpen bij de bestrijding van bladluizen. Ook verschillende soor ten vlinders overwinte ren als imago De dag pauwoog en de kleine vos kunnen we vaak aantref fen op zolder, garage, schuur of berging Men zou menen dat ze dood zijn. doch laat ze maar rustig zitten; als de tem peratuur weer hoog ge noeg is komen ze tot leven en fladderen vro lijk de natuur in. Ci troenvlinders overwinte ren ook als imago, maar doen dat in de bossen, in boomholten en spleteii. Vandaar ook dat men de RuPi P.itruiu Z RuP<- T*cisuoavi.HtOi£*A 3 KwCifne. voci DACPiAüvJOOq citroentjes meestal als eerste ziet. Weer andere vlinders, als koolwitje en oranjetip brengen deze tijd door als pop. Voor ze zich inpop- pen zoeken ze een droge en beschutte plaats in de begroeiing Pijlstaarten en verschillende uilvlin ders brengen als pop de winter door onder de grond De soorten, die als rups het voorjaar afwachten, kruipen op een beschut plaatsje tussen afgeval len bladeren en afval. De rupsen van de tienuurs- vlinder en de rietuil zoe ken de holle stengels op van de bereklauw. Daarin wordt een gaatje geknaagd en de winter- behuizing is gereed. Tenslotte overleven ook diverse soorten als ei. De eieren van insekten kun nen zeer lage temperatu ren overleven. Zo wacht ieder op zijn manier de lente af en dat een strenge wiriter nade lig zou zijn voor insekten is gewoon een sprookje. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7