Eierhandel Van Dalen: al 60 jaar een begrip in Achterveld Leusder Krant L E U S D E N Na zestig jaar Aan de slag 'Dekiepenbond' Wat is groot, wat klein? Woensdag 22 januari 1992 ff*» *42r Het selecteren van de eieren door middel van een felle lamp (foto Jan Pit) Dit is het pand, dat Hannes van Dalen in 1946 kocht, (foto Fa. Van Dalen) ACHTERVELD - Samen weten ze het verhaal te vertellen van de geschiedenis en ontwikkeling van het bedrijf: Anton en Annie van Dalen. Wat de een niet weet herinnert de ander zich wel. Hoe het begon, hoe ze beiden hebben geworsteld tot wat het nu is geworden, een bloeiend bedrijf, waarin ze al hun tijd moeten besteden - 'aan vakantie komen we al jaren niet meer toe' - en hun energie moeten steken, dag-in, dag-uit. De eierhandel Van Dalen is hun levenswerk geworden, het bedrijf aan de Hessenweg aan de periferie van de gemeente Leusden, daar waar het sportpark als grenspaal fungeert met de nabuur Barneveld. Maar natuurlijk, Barneveld is immers het eiercentrum van de natie. Wat moet dan een eierhandel in de gemeente Leusden met de hete adem in de nek van de concurrentie? Anton van Dalen. 'Dat valt allemaal best mee. Van oudsher hebben hier in Achterveld en ook in Stoutenburg de boeren kippen ge houden. Het waren gemengde bedrijven en al voor de tweede wereldoorlog was er in onze eigen gemeente behoefte aan een coöperatie, waar men de eieren van het eigen bedrijf kon afleveren om verder te worden verhandeld. Zo kwam men tot de oprichting van een coö peratie met de naam 'Coöperatieve Pluim- veeteeltvereeniging Achterveld en Omstre ken U A Dat is de plek waar nu mijn eigen bedrijf is gevestigd ook al is er in de loop der jaren uiteraard wel het een en ander veran derd' Een sprong van zestig jaar en zelfs meer dan dat blijkt noodzakelijk naar wat Anton en Annie van Dalen vandaag hun eigen be drijf mogen noemen Nemen we even de geschiedenis door dan zien we Johannes van Dalen, vader van de huidige ondernemer met roepnaam Hannes, in 1928 als werknemer in dienst treden van de coöperatie aan de Hessenweg Hij zou dat blijven tot het eerste oorlogsjaar van 1940, toen het bedrijf genoodzaakt was zijn poor ten te sluiten Er was geen werk meer; de aanvoer van eieren van de kant van de boeren werd van maand tot maand minder want men ging de eieren voor eigen consumptie gebrui ken of men verkocht zelf rechtstreeks aan particulieren. De eigenaren van de land bouw- en veeteeltbedrijven in Achterveld en Stoutenburg waren door de oorlogsomstan digheden gedwongen hun produkten in eer ste instantie voor eigen consumptie te be nutten en staakten zeker wat de eierleveran- tie betreft geleidelijk aan in toenemende mate hun aanvoer richting coöperatie Einde verhaal dus met betrekking tot het centraal bedrijf aan de Hessenweg Einde dus ook voor de werknemer Hannes van Dalen, die met zijn gezin gelukkig erin slaagde de oorlogsjaren zonder kleerscheu ren te doorstaan. Het na-oorlogse jaar 1946, de spirit van de wederopbouw, het nieuwe elan en het natio naal enthousiasme gaf Hannes van Dalen het nodige zelfvertrouwen om het oude beroep weer op te pakken, maar dan vanuit een nieu we invalshoek. De werknemer in hem werd op slag een ondernemer. De gedachte: wat een ander kan, kan ik immers zelf ook! Waar om dus niet zelf beginnen en dan bovendien op de plaats waar ik zelf al die jaren, twaalf jaar lang, heb gewerkt? Hannes van Dalen liet het niet bij gedach ten, voegde de daad bij het woord en schreef onbewust het zoveelste hoofdstuk in het nooit gepubliceerde boek van succesvolle on bekende ondernemende kanjers Hij kocht het vroegere pand van de coöperatie aan de Hessenweg en daarmee was de geboorte van het familiebedrijf Van Dalen een feit Keihard ging hij aan de slag, deze Van Dalen. Uit de wetenschap, dat vrijwel ieder bedrijf in deze strikt agrarische gemeen schap in Achterveld en Stoutenburg naast andere aktiviteiten zich weer toelegde op het houden van pluimvee trok hij weer van huis tot huis om eieren te kopen. Anton van Dalen: Maar het was in die dagen hard werken, nog meer vaak dan vandaag. Hard en langdurig. Mijn vader moest van het ene bedrijf naar het andere. Je moet je voor stellen dat er in die eerste na-oorlogse jaren niet veel echte kippenhouders waren. Op zich was dat houden van kippen op zichzelf geen echt winstgevend bedrijf; de meeste agra riërs waren overgeschakeld op het houden en het fokken van varkens. Je moest eigenlijk wel duizenden kippen houden om behoorlijk aan de kost te komen. Anders loonde het echt niet meer. Mijn vader heeft het dus best moeilijk gehad toen hij pas met zijn bedrijf begon in de eerste na-oorlogse jaren' Anton van Dalen maakte zijn entree in het bedrijf van zijn vader toen hij van de lagere school kwam. 'Ik was toen dertien jaar, drie jaar na het einde van de oorlog Ik herinner me dat mijn vader toen nog met een tas eieren ging halen bij de boeren. De leveranciers moesten toen nog minstens duizend kippen hebben; een middelgrootbedrijf had zo'n tienduizend kippen. Na enige jaren kwam ook mijn broer Frans in het bedrijf; die is vier jaar geleden wegens ziekte uitgetreden. Mijn vader heeft zich geleidelijk uit het bedrijf teruggetrokken na zijn 65e verjaar dag. Hij heeft zich nog wel een aantal jaren bezig gehouden met het inkopen van eieren. Hij had natuurlijk in de loop der jaren een enorm relatiebestand opgebouwd, zeker wat betreft de afnemers En dat geldt voor het hele land. Daarvan maak ik nu nog altijd gebruik. Na zijn dood en het uittreden van mijn broer Frans is het een eenmansbedrijf gewor den. Ik heb nu drie uitstekende vakbekwame medewerkers en daarnaast verzorgt mijn vrouw Annie de administratie en regelt alle andere kantoorwerkzaamheden' Anton van Dalen heeft weinig tijd om tij dens het werk tekst en uitleg te geven van wat er in het gecompliceerde bedrijf van een eier handel van de ochtend tot de avond - en elke minuut is er beslist één! - omgaat. Hij doet dat tijdens het 'schouwen', dat wil zeggen terwijl hij bij de gigantische, ingenieuze eier- sorteermachine feilloos zeker de kneusjes van de band verwijdert. Anton: Het is duidelijk dat je vandaag meer moet omzetten dan twintig jaar geleden om een bedrijf als dit in gang te houden. De aantallen zijn ook aanzienlojk groter. Ik heb al gezegd dat mijn vader vroeger bij de boe ren langs ging met tassen. Daarna werden de eieren opgehaald in kisten van 360 stuks. Toen die te zwaar werden om te worden ge transporteerd ging men over tot het vervoer met dozen, ook van 360 stuks. Daarna, zo'n tien jaar geleden, zijn wij zelf overgegaan tot het vervoer met containers van elk 5400 eie ren'. Annie van Dalen schenkt verse koffie ter wijl Anton zich weer met zijn werkers naar de immense hal spoedt, waar per dag tiendui zenden eieren worden gecontroleerd, ver pakt en klaar gemaakt voor verder transport naar binnen- en buitenland. Annie: 'Ja, we zijn eigenlijk het hele jaar bezig en komen niet aan vakantie toe want het werk gaat altijd door. Kippen leggen immers altijd en vooral in perioden als rond Pasen en Kerst mis is het extra druk Dan kunnen wij ons geen vrije dagen permitteren. Wij hier in Achterveld hebben ook een naam en reputa tie op te houden. Bij de oudere Achtervelders kennen ze ons ook nog altijd van de 'Kiepen- bond', dat stond vroeger op de gevel van het bedrijf en dat bord staat nu nog op de muur van de werkhal' Inmiddels heeft Anton zijn plaats al weer ingenomen bij de MOBA. Dat is de sorteer- machine, waar de eieren uiteindelijk vanwe ge hun gewicht worden geklasificeerd. De machine, ontwikkeld door het bedrijf Mos terd in Barneveld - vandaar de naam MOBA - is een regelrecht wonder der techniek. nton van Dalen: 'Vroeger moesten we elk eitje op de hand naar omvang en gewicht kwalificeren en klassificeren. Tot 1978 heb ben we dat moeten doen. Ik zou het zelf nog kunnen doen, mijn vader heeft het ook nog altijd gedaan. Daarna kwamen de kleine sorteermachines. Maar nu, met deze geper fectioneerde machine, worden de eieren acht klassen naar gewicht en grootte geso teerd. Fantastisch natuurlijk! Tientallen, 'hoHderden eieren en aan b'. einde van dè1 dag ielfs duizenden eieren pi seren de gepassioneerde toeschouwer bij nimmer vermoeide band, die het door de kj al even moeiteloos regulier geleverde pr- dukt aanlevert. Wat is dan groot en wat klei-, mag de consument zich afvragen. Anton van Dalen weet het antwoori 'Klein is minder dan veertig gram. Daar b'1 ginnen de allerkleinste. Dan loopt het op rrf' vijf gram. Van veertig tot vijfenveertig, c.'( zijn de 7,tjes. Dan loopt het in gewicht opt^ vijfenzeventig gram. Daar beginnen de n« len. Wil je dus een echt flink ei, een nul, dd gaat het om een ei van 75 gram of meer' Hoe gaat het dan in de sorteermachine\P Anton van Dalen' Heel eenvoudig. De mach) ne begint de grootste (dus zwaarste) eieren'r droppen en die worden in zogenaamde tra;j kartonnen plateaux van dertig eieren elr opgevangen. Vervolgens gaat de sorteerirG chine haar weg vervolgen werpt achtereev volgens de zeventjes, de zesjes, de vijfjes, P en met met de nulletjes in de klaarliggend trays. J ,v Eieren - een prachtig produkt. Maar pn voelig, kwetsbaar. v Anton van Dalen: 'We heben slechte pub1' citeit gehad en dat heeft de handel veel schv de gedaan. Veel eieren eten is slecht in vf,( band met de chlorosterol bijvoorbeeld' j Annie: 'Anton eet al jaren lang twee eierl! per dag. Ziet hij er zo slecht uit? Hij gav nooit naar de dokter!J Anton' 'En wat denk je van al die publiL ties over die salmonella-toestanden in Eng land? Toch nooit meer iets over gehoord?' f En tenslotte. Anton weer: 'Weet je dat de mens meer eieren eet dan: zelf weet? Ga maar eens na, hij en zij eet n. alleen maar gewoon maar een eitje, maard eitje zit dan ook nog eens in de mayonaise,: slasaus en wat al niet meer. Denk daar ma 1 eens over na 1 Het sorteren van de eieren; deels automatisch deels handmatig (foto's Jan Pit)

Leusder Krant | 1992 | | pagina 8