chterveldse brandweer uit de brand Leusder Krant irsten en Sjoerd Raad van State: Snel uitspraak over samenvoeging veehouderijen in wedstrijd voor Power Valley ^Jel<laveeC de schijnwerper sssissertjes Minister gaat samenvoeging waterschappen zelf regelen L E U S D E N Milieu-inspectie tegen veehouderij in Den Treek odkreet commandant levert nieuwe vrijwilligers op Vernieling Ik heb altijd al mensen willen helpen en genezen" .nsdag 29 januari 1992 Pagina 3 LEUSDEN/ARNHEM - Om dat de provincies Utrecht en Gelderland niet bijtijds tot overeenstemming zijn geko men over het samenvoegen van de waterschappen 'Gelderse Vallei' en 'Vallei en Eem' zal minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) de samen voeging eigenhandig regelen. Dat heeft de minister in een brief aan de colleges van gede puteerde staten bekendge maakt Daarmee lijkt een einde te komen aan een eindeloze reeks brieven, notities en af spraken over de waterstaatsor ganisatie in het Gelderse Val lei- en Eemgebied. Provinciale staten van Gel derland besloten in september vorig jaar nog geen besluit te nemen over de samenvoeging van de twee waterschappen, omdat zij eerst meer duidelijk heid wilden over de organisatie van het waterbeheer in heel Gelderland Toen was voor Maij-Weggen de maat vol. Na dat de bewindsvrouwe met 'teleurstelling' kennis had ge nomen van het besluit van pro vinciale staten, „rest mij thans geen andere keuze dan gebruik te maken van de mij toegeken de bevoegdhedenzo schrijft de minister Maij-Weggen stuurt de twee provincies een planning dat er van uitgaat dat „uiterlijk 1 ja nuari 1993 het nieuwe water schap kan zijn ingesteld." De planning bestaat onder meer uit het horen van de twee colle ges van gedeputeerde staten rvolg van pagina 1 zn van Balen (11) en Sjoerd van der Steeg (12) zijn door het Wereld Natuur Fonds uitverkoren n zending illegaal geïmporteerde schildpadden terug te brengen naar Afrika, waar ze vandaan len. (foto Hans Verhorst) nauwelijks voorstellen. De schildpadden worden vrijge laten in een wildpark Daar kunnen ze veilig oud worden Niet alleen doordat de Rangers ze beschermen Kirsten vertelt. „Alle schildpadden hebben in Nederland een chip ingescho ten gekregen. Daardoor kan men volgen waar ze blijven." Op zes maart zendt de NCRV de belvenissen van Kirsten van Balen en Sjoerd van der Steeg uit, op Nederland 1. Het pro gramma begint om vijf voor half acht, 's avonds. Marianne van den Anker werken en bijvoorbeeld •en voorkomen Sjoerd t bij een wildpark te den- aan iets 'zo groot als een jalveld of zo.' Kirsten hem uit de droom Wild en zijn soms zo groot als irland en Duitsland bij el- Sjoerd zal het wel zien. t ze gaan ook naar een •nkamp in de Savannah. Kirstens moeder waarschuwt alvast: „Olifanten zijn gevaar lijker dan slangen. Een botsing met een slang overleef je vaker dan wanneer een olifant tegen je aanloopt." Zij kan het we ten. Sjoerd is ook benieuwd naar wat hij te eten krijgt. Hij denkt dat ze het eten daar klaar maken door het fijn te stampen in diepe houten kommen. Dat ze meestal in een modern hotel zullen slapen en lekker zullen eten kan hij zich DEN HAAG - De Raad van State wil, via een versnelde behandeling, snel een uit spraak over de milieunormen bij samenvoeging van twee veehouderijen. De uitspraak is gewenst nu de gemeente Leusden hiervoor een nieuwe hinderwetvergunning heeft afgegeven, maar de milieu-in- spektie hiertegen in beroep is gegaan. Volgens de milieu-in- spektie ligt de veehouderij, aan de Ooievaarshorsterwreg in het landgoed Den Treek, te dicht bij bosgebied. De milieu-inspektie, onder deel van VROM (het ministe rie van milieubeheer en ruim telijke ordening), is niet alleen tegen de nieuwe vergunning Bezwaren zijn er vooral om de huidige rundveestal later ook nog eens uit te breiden met een varkensstal Reden voor de milieu-ambtenaren om de Raad van State te vragen deze plannen tegen te houden. Staatsraad mr. Veringa be reikte tijdens behandeling van de kwestie, donderdag in Den Haag, ter plekke een voorlopig compromis De vee houder kan voorlopig zijn be drijf voortzetten, maar gaat niet over tot uitbreiding. In tern zal de staatsraad regelen dat de hoogste administra tieve rechtbank, via een hoor zitting. snel de kwestie defini tief zal behandelen. Via de 'bo demprocedure', inclusief hoorzitting, is het voor de Raad van State mogelijk om vrij snel - naar verwachting binnen een half jaar - uit spraak te kunnen doen Staatsraad mr. Veringa. "Het is noodzakelijk om snel duide lijkheid te krijgen over de nor men die gelden bij samenvoe ging van veehouderijen. Tot nu toe passen wij de afstands normen via de ecologische richtlijn toe bij één bedrijf We hopen via deze uitspraken snel duidelijkheid te krijgen over regels die wij daarna voor het gehele land kunnen toepassen" TER VELD - De nood- die brandweercomman- Blokker slaakte op de erveldse nieuwjaarsre- e in Ons Gebouw heeft t gehad. Op een informa- vond die was belegd door de Achterveldse brandweer, kwam een vijftal belangstel lenden kennis maken met het werk van de brandweer. Onder hen waren drie Achtervelders die in principe dagelijks be schikbaar zijn voor het Achter veldse korps. De andere twee, die niet uit Achterveld komen, lijken op het eerste gezicht minder ge schikt. Die kandidaten kregen te horen dat er in de toekomst wellicht toch mogelijkheden zijn om tot de Achterveldse brandweer toe te treden. „Als op de mannen die deze avond aanwezig waren kan worden gerekend is de Achterveldse brandweer uit de zorgen", zei de commandant van het Ach terveldse korps Bomers Bomers zei te hopen dat de belangstellenden hun interesse spoedig om zulen zetten in het invullen van een sollicitatie formulier zal inzenden, zodat snel met cursussen kan worden gestart en de Achterveldse brandweer in de nabije toe komst in de eigen woonplaats als eerste uit kan rukken, zodat men minder afhankelijk zal zijn van de Leusdense colle ga's. SDEN - Tractor Pulling ir Valley krijgt voorlopig emming voor slechts één orwedstrijd. De organi- had het college vergun- voor twee wedstrijden ge- ;d. Het gaat daarbij om wedstrijd voor opgevoerde oren op zaterdag 1 au- is en een wedstrijd voor Jne trekkers op vrijdag 28 ^Itus. emeester en wethouders n nog geen toestemming voor de tweede wed- (die van gewone tracto ren), omdat zij eerst een rap port wil afwachten naar aan leiding van de nota Milieuge- voelige Evenementen Volgens die nota is er ruimte voor twee tractorwedstrijden. Vorig jaar organiseerde de plattelands jongeren van de PJGU een ei gen wedstrijd naast die van Po wer Valley. De jongeren heb ben echter tot nu toe geen ver gunning aangevraagd. De ge meente gaat er daarom van uit dat de vereniging geen belang stelling heeft voor de organi satie van een trekkerwedstrijd. Er zal nu gekeken worden hoe de wedstrijden vorig jaar verlopen zijn. Met name wet houder Corn Verduin keerde zich vorig jaar tegen dergelijke evenementen, omdat deze een te grote belasting voor het mi lieu zouden zijn. Op haar aan dringen kwam de nota Milieu- gevoelige Evenementen tot stand. Daarin werden een aantal voorwaarden opge somd, waarin bedoelde evene menten moeten voldoen. Ook werd er een lijst opgesteld van wedstrijden, waarvoor nog toestemming wordt gegeven. LEUSDEN - Een op de Honds draf geparkeerde auto was in de nacht van zaterdag op zon dag het mikpunt van vandalen De koplampen van de auto werden ingeslagen. De dader is onbekend. In verband met de aanhoudende reeks vernielin gen in de omgeving van de I Hondsdraf is de politie een buurtonderzoek gestart. (advertentie) CONGRES- PARTYCENTRUM Uit informatie is ons gebleken, dat een aantal van onze medeburgers zich gekwetst voelt door het feit dat wij „De Klaveet" verhuurd hebben voor het optreden van de London Knights op 19 jan. '92. Aangezien het absoluut niet onze bedoeling is iemand te beledigen of te kwetsen, hebben wij besloten in de toekomst ,,De Ktaveet" niet meer te verhuren voor der gelijke optredens. De Direktie van De Ktaveet Maja Hoogstraten, klassiek homeopaat ^EUSDEN - „Leusden is gevoeliger m Amersfoortdenkt Araja Hoogstraten. Daar- Ti heeft ze zich ook in eusden gevestigd en 'n A mersfoort. Sinds ^Januari houdt zij ie- ?re woensdagmorgen reekuur in het kruis- Afbouw. Ze is daarmee op een ^/de stek in de nieuwe nctie van klassiek ho- eopaar Een functie aarvoor enige uitleg wenst is, gezien de isverstanden waarmee it groeiende aanbod in ternatieve geneeswij- n te kampen heeft In een voudige woor- t tn uitleggen wat ho eopa thie is, blijkt niet nvoudig. Maja Hoog- raten verdwijnt met '.ar desk u ndigheid snel n iet alledaagse ter en. 'Negatieve energie •strijden met positieve ,n achten met een middel 5| larvoor de hele mens ntraal staatis een rsimpelde maar nog f\eilijke verklaring. \ja Hoogstraten legt uit wat klassieke homeo pathie is en waar de ver schillen zitten met de andere vormen van ho meopathie en de dokters of specialistenBij de klassiek homeopaat is de klacht waarmee iemand komt niet het doel en uitgangspunt voorde be handeling, maar de mens die eronder lijdt Ik ga er van uit dat die klach t niet vanzelf ontstaan is. Daarvoor zijn er, vol gens Hoogstraten, aan leidingen te vinden in de aard van de mens, zijn manier van leven, zijn ervaringen Haar spreek uur is daarom letterlijk een spréék - i/ür. De be zoekerpraat minstens een uur Lichamelijk on derzoek vindt niet plaats.Voor de behan deling is niet altijd dat wat iemand zegt bepa lend, maar de manier waarop depatiënt het zegt. Vertellen iemand bijvoorbeeld de ellende die ze hebben meege maakt met een stalen ge zicht, dan zie ik hoe het verstand de emoties overheerst. Dat kan wij zen op verdringing, spanning Dromen, wanen, of iemand het vaak koud heeft, de mentaliteit ge ven mij belangrijke gege vens. "De resultaten van het gesprek worden ver werkt met behulp van de computer Deze analy seert hieruit een middel. Kenmerkend voor de klassieke homeopathie is dat dit middel slechts één basisstof bevat. In tegenstelling tot andere homeopathische midde len zijn het geen com plex samengestelde me dicijnenIn 'gewone' hoestdranken zitten bij voorbeeld wel veertig in grediënten waarbij men hoopt dat er één helpt Maar de rest doet ook wat, brengt misschien schade toe. Kenmerkend voor de klassieke homeo- patieis 'depotentie'van het middel. De basis tof is heel verdund, geschud en nog vele malen ver dund en geschud. Hier door is van de oorspron kelijke stof uiteindelijk HomeopatheMaja Hoogstraten:„Het is een voorwaarde dat je van mensen moet houden.(Foto Hans Verhorst) niets terug te vinden, maar de energie is be houden is de overtui ging. In tegenstelling tot de 'klinischehomeopa thie 'staat niet de klacht centraal maar de aanlei dingen die tot de ziekte geleid hebben. Het grote verschil met de 'reguliere 'genees kunst is volgens Maja Hoogstraten het omgaan met levensenergie. „Door gewone medicijnen, ope raties of ingrijpende be handeling verliest men energie. Vanzo'n ingreep van buitenafmoet men herstellen. Klassieke ho rn eopath ie p rob eert ge nezing te geven van bin nenuit door de diepere oorzaak van de ziekte weg te nemen. Negatie ve, zwakmakende ener gie, om te buigen in po sitieve, krachtgevende energie. Maja Hoogstraten is arts noch psychothera peut Haar iverk lijkt te passen tussen beide. Arts had ze willen worden, een studie psychologie h eeft ze overwogen Ik heb altijd de wens gehad mensen te helpen en te genezen. Lange tijd leek dit niet mogelijk Ach terafzie ik de om weg die ik heb gemaakt als een groot voordeel. Ik heb zoveel dingen gedaan, in het onderwijs, de admi nistratieve en commer ciële sector. In Leusden werkte ik zestien jaar geleden in het uitzend bureau Dactylo bijvoor beeld. Hierdoor herken ik de spanningen van werksituaties. Na een studie van drie jaar medische basisvak ken aan het Nederlands College voor Natuurge neeskunde, gevolgd door drie jaar homeopathie, werd ze wat ze wilde. Het is de moeilijkste maar ook mooiste wijze van behandelen. Voor waarde is dat je van mensen moet houden. Voor haar praktijk in Leusden huurde ze ruim te in het Kruisgebouw, beschikbaar voor de vrije, niet erkende, alter natieven in de gezond heidszorg. Iedere woens dagochtend tussen negen en een uur is zij daar te vinden. Marianne van den Anker Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. '...Sommige penningmeesters hebben een vooruit ziende blik. Dat is een eigenschap, die je bij deze groep bestuurders niet zou vernachten, want hun taak is vooral te kijken naar wat geweest is en niet naar wat gaat komen...' '...De penningmeester zorgt ieder jaar vooreen finan cieel jaarverslag, waarbij de cijfertjes keurig links en rechts in de debet- respectievelijk crcditkolom te rechtkomen. Uiteindelijk zorgt een positief of nega tief saldo voor een exacte afsluiting... '...Als het financiële verenigingshuishouden op orde is, kan de penningmeester voldaan terugkijken op een geslaagd jaar. Verder reiken zijn bevoegdheden niet...' '...Bij de Oranjevereniging denkt de penningmeester er echter anders over. De droge cijfertjes bicden hem kennelijk te weinig bevrediging. De man wil voor uit... '...Dus daarom staat op de agenda van de jaarverga dering van de Leusdense Oranjeklanten tussen de andere punten de bespreking van het 'Jaarverslag 1992'. Dat moet een interessante discussie worden... '...Tussen de dagelijkse stroom post die naar de krant wordt gestuurd, wil soms wel eens iets zitten dat zelfs de aandacht van de redactie trekt. Wij zijn inmiddels wel wat gewend...' '...Vorige week kregen wij een brief, die niet zozeer opviel door de inhoud van het schrijven, maar door de envelop. Op het eerste gezicht leek er niet zoveel aan de hand... '...Er was echter geen postzegel opgeplakt, maar op getekend. Tante Pos was er kennelijk met open ogen ingetuind, want er was geen kaart bijgevoegd met de mededeling dat er strafport betaald moest worden... '...Nu kan het ook zijn, dat de afzender de brief per soonlijk in de brievenbus van de krant heeft gegooid. Dat was niet meer na te gaan. omdat het schrijven gewoon bij de andere brieven zat...' '...Maar dan blijft voor ons nog de vraag waarom de schrijver deze 'versiering' noodzakelijk vond. Een 'kale' envelop hadden wij ook geaccepteerd...' '...Gelukkig zijn de daders van de brandstichting in de bibliotheek vorige week opgepakt. Tot opluchting van burgemeester Panis en vele andere Leusdenaren. Toch zullen de gevolgen van de brand nog heel lang te merken zijn. En dat gaat verder dan alleen maar de uitleen van boeken...' '...Een mevrouw belde de krant, omdat zij wilde uit leggen waarom zij niet naar de lezing van Marion Bloem in de School voor Wijsbegeerte aan de Dode- weg was geweest...' '...Wij hadden namelijk vorige week geschreven dat Leusden niet voor deze schrijfster kon warmlopen. Dat betekent nog niet dat wij tekst en uitleg willen van de wegblijvers over het waarom daarvan...' '...U als lezer zal zich inmiddels ook afvragen, wat dit telefoontje nou met de brand in de bibliotheek te maken heeft. Dat wordt duidelijk uit de uitleg, die de 72-jarige opbelster over haar wegblijven gaf...' '...De lezing zou namelijk eerst in de bibliotheek aan 't Erf gegeven worden. „Ik woon daar vlakbij en ik had graag willen gaan", vertelde mevrouw. „De Dodeweg is echter te ver voor mij. Als ik met iemand had kun nen meerijden, was ik zeker gegaan... '...Zij vermoedde dat andere leeftijdgenoten met het zelfde probleem te maken hadden. En misschien dat ook jeugdiger Leusdenaren van een bezoek van aan de School voor Wijsbegeerte hebben afgezien vanwege de afstand en de kou...' '...Zodat we met enige voorzichtigheid kunnen con cluderen, dat niet alleen personeel en leden van de bibliotheek de dupe zijn geworden van de brand. De Culturele Raad heeft namelijk een aantal activiteiten voor het winterseizoen gepland in de bibliotheek en moet noodgedwongen uitwijken...' We waren ook al wat verbaasd over het optreden van de mannelijke 'soft'-porno groep The London Knights in De Ktaveet in Achterveld. En dat aan de rand van de Vcluwe, waar de kerk nog in het midden staat. Duizenden vrouwen vermaakten zich kostelijk moet kunnen anno 1992, niet waar?), maar toch... '...De organisatoren van het optreden bleken zich ook wat te hebben verkeken op de reacties uit aanpalende gemeenten. Naar aanleiding van publicaties over bet optreden schrapte Barneveld het optreden van de heren met de schaamteloos zwabberende geslachtsdelen al uit de Vcluwehal...' '...De Klaveet ging in Barneveld diep in het stof om de bevolking aldaar, die ongetwijfeld een deel van bet trouwe bezoek aan de uitspanning vertegenwoordigt, alsnog van de goede bedoelingen te overtuigen... '...En zo konden de lezers van de Bamevcldse Krant en de Barneveldse Kabelkrant dinsdag een advertentie lezen, waarin de Kla veet zich verontschuldigde voor het optreden. Het was niet de bedoeling iemand te kwetsen of te beledigen en bet zal niet meer voorkomen, laat het bestuur weten...' Voorlopig gaan we er maar vanuit dat de intentie van De Klaveet oprecht is en dat er niet schaamteloos van twee walletjes wordt gegeten...'

Leusder Krant | 1992 | | pagina 3