er vrouwenorganisaties in het jaar 2000 Nabestaandenwet .Leusder Krant. I ,We proberen het wachten iets aangenamer te maken" Sadwu, bond voor huisbedienden Zuid-Afrika I Opnieuw leren voor volwassenen LEUSDEN Interkerkelijke Vrouwencontactgroep Vrouwenontmoetingscentrum eusdense vrijwilligers in het Asielzoekerscentrum: KPO-Achterveld Woensdag 29 januari 1992 Pagina 7 Kopij voor 'Haarlijn' kunt u inleveren vóór de 15e van .cderc maand bij Alie Ruiter. Ploegschaar 10. tel. 943837. Alle vrouwen van Leusden. dus ook vrouwen die geen lid zijn van vrouwenorganisaties of -groepen kunnen kopij leveren Het nieuwe jaar is al weer een paar weken oud. De eer ste stappen in 1992 zijn al gezet en het lijkt alweer zolang gele den, die gezellige feestdagen- tijd. Zodra het 2 jan is gaat alles weer zo z'n gang. Ook geldt dat voor het verenigings leven. Om toch een bijzonder teintje te geven aan de start van het nieuwe kalenderjaar kwam de Interkerkelijke Vrouwen Kontaktgr. op 6 jan. bij elkaar in restaurant 'De Pepermolen', om rond de open haard te genieten van een kopje koffie met een overheer lijk gebakje erbij. Nieuw jaarswensen werden uitgewis seld. Helaas ging de avond al pratend te snel voorbij Op 20 jan. komt de heer A. Kruijswijk met ons praten over 'Godsdienstvrijheid geen gunst maar recht'. Een aktuel onderwerp helaas is deze avond al voorbij als deze krant verschijnt, maar wilt u toch eens een avond komen kennismaken met onze groep, dan bent u welkom op de vol gende data. 17 febr. (kontakt- avond) en 16 mrt. (jaarverg.) 19 45 uur, Marcuskerk, As- schatterweg. Of bel voor in formatie met onze voorz., Nel v d Berg, tel. 945036 ?n vrijwilliger ziet toe hoe een broek vakkundig wordt ingekort (foto Hans Verhorst) Het vrijwilligersiverk in het asielzoekerscentrum komt langzamerhand van de grond (foto. Hans Verhorst) SUSDEN - Asielzoekers ichten. Een wachten, niet te rgelijken met de ergenis bij n bushalte, druk spreekuur, Ifs niet met negen maanden 'anger. Wachten, na een in- ijpend vertrek van alles wat kend was, op een grijze par- Ierplaats volgestouwd met ravans. Met een verleden, n heden en een toekomst vol Ianning. Maanden niets te en. Slechts te wachten in de enschijnlijke rust voor de slissing in ver den Haag. van _rtrek of blijven. In Leusden "men de activiteiten opgezet |>r vrijwilligers op gang. De liotheek, de crèche, de naai- b, de lessen Nederlands, iet iedereen zit hier terecht, ar allemaal zitten ze be- ïrd", is het uitgangspunt van inzet Ilane Neve ea,N.el Kruyswijk uden niet van toekijken en aten. Ze doen liever Nel uyswijk ..In een werkgroep a de Marcuskerk spraken we ?r gerechtigheid op deze we- d en wat onze bijdrage daar- n kon zijn. Daarbij wilden Ij het niet laten Al snel kwa- ?n we in Leersum terecht bij t asielzoekerscentrum, dat daar toen net geopend was. Daar waren mensen in de knel en was nog veel te doen. Wc hebben gewoon aangeklopt en werden met open armen ont vangen Ruim twee jaar later tekende de komst van een soortgelijk centrum in Leusden zich af De inmiddels ervaren vrijwilligers deden een oproep in een kerk blad De aanmeldingen kwa men vlot binnen zodra de dia- komén van de Josephkerk, de Marcuskerk en de Koningshof achter de oproep gingen staan Sindsdien werkt een groeiende groep vrijwilligers minstens een dagdeel per week in het centrum. De eerste opzet was bezig houden. Nel Kruyswijk: ,,Wc hadden een flink aantal brei naalden en een hoop wol en we zeiden 'begin maar' Er is veel gebreid in het begin. Mutsen, sjaals Een Vietnamese me vrouw breidde een lange broek. Veel mensen vinden het hier erg koudLangzaam maar zeker verlegt het initia tief zich van de vrijwilligers naar de bewoners. ..Ons stre ven is de mensen zelfredzaam te maken", verklaart vrijwilli- gers-coördinator Philip Holst. De naaiclub, ofwel de groep creatief werken met stof, is daar een goed voorbeeld van Nel Kruyswijk: Eerst werk ten wijzelf hard In het win keltje kochten de bewoners tweedehands kleding Men kwam met broeken en rokken die moesten worden ingelegd. Niet alleen vrouwen, ook veel mannen. Eerst namen wij de spullen Nu zetten we ze zelf achter de naaimachine. Eén van de bewoners, een man uit Eritrea, bleek kleermaker Hij helpt de anderen Met de komst van Else van der Meer bij deze activiteit werd meer mogelijk Else werkt in het Asielzoekerscen trum om met haar vak, creatie ve textielverwerking, bezig te blijven. Sindsdien kunnen de bewoners iets extra's doen. Sieraden maken, een applica tie. Voor mensen die nog niet lang leven in deze zeer eenvou dige omstandigheden kan het veel betekenen om de goedko pe kleding op te fleuren naar eigen smaak Joke Martens onderzoekt, op verzoek van Philp Holst, sinds kort de mogelijkheden voor specifieke vrouwenactivitei- ten. ,,We merken, zeker de laatste tijd, dat steeds meer mannen onze activiteiten be zoeken Bij de vele verschillen de culturen die hier samenge pakt zitten, liggen de verhou dingen steeds weer anders We willen voorkomen dat vrouwen voortdurend in de caravans moeten blijven. Maar mannen willen wc niet weren. Het ge vaar is hier toch al groot dat het dag-en-nacht ritme wordt omgedraaid omdat er 's nachts televisie gekeken kan worden ter afleiding. In Amersfoort en Leersum zijn al activititeiten gericht op vrouwen. Ik bekijk wat in Leusden kan Een cursus schoonheidsverzorging of voedselbereiding Of mis schien samen zwemmen of naar de sauna." Philip Holst vult aan. ,,Wat hier mogelijk is, hangt af van de ruimte die we hebben en de initiatieven van de vrijwilli gers In Leusden hebben we met de caravans het voordeel van de privacy maar het nadeel van de beperkte gemeenschap pelijke ruimtes. We gaan een bewonerscommissie oprichten waardoor bewoners zelf ver antwoording krijgen voor da gelijkse omstandigheden en activiteiten." Joke Martens is daarom op zoek naar wat zij 'sterke vrouwen noemt Vrou welijke vluchtelingen die ini tiatief en verantwoording dur ven te nemen en tegen mannen op kunnen. Dit sluit hulp van vrijwilligers niet uit Mensen die hun vakkennis of hobby- interesse beschikbaar willen stellen, blijven welkom. Joke Martens denkt aan een schoon heidsspecialiste. Philip Holst zoekt iemand met onderwijser varing voor de Nederlandse taallessen èn een fietsenmaker. Daarnaast blijven heel veel mensen nodig voor begeleiding bijvoorbeeld naar het zwem bad, in de crèche of wie maar een goed idee naar voren "brengt. Voorwaarden stelt men niet aan het vrijwilliger zijn in het asielzoekers centrum. Wel ver wacht men enige continuïteit. Duidelijk zal zijn dat het niet altijd even makkelijk is. Jane Neve: ,,Vaak weten we niets van achtergronden. De reden waarom mensen een zo'n in grijpende beslissing hebben genomen om hier te komen, vertellen ze vaak niet. We wil len het ook niet weten, al staan we open voor een goed gesprek. Ons uitgangspunt is dat we het wachten zo aangenaam moge lijk willen maken." De vrijwil ligers kennen de spanning waaronder de bewoners leven. ,.Ze willen allemaal drie din gen hun zakgeld, een huis en een positieve beslissing. In af wachting daarvan willen ze zinnig bezig zijn Asielzoe kers zijn geen zielepoten die getroost moeten worden met liefdadigheid. Het zijn over het algemeen weldenkende men sen met ontwikkeling en be schaving Else van der Meer „We zoeken steeds naar pas sende mogelijkheden. Voor ie mand die rechten gestudeerd heeft kan het handig zijn om te lp;:en knopen aanzetten maar tegelijkertijd bedenk je of er niets te verzinnen is wat past bij zijn kennis Philip Holst „Vrijwilligers moeten zichzelf zien als een spaakje in het wiel waardoor deze mensen weg wijs in onze samenleving ra ken Vrijwilligers kunnen zich melden bij de introduc tie-afdeling van het centrum In het Vrou- wenontmoe- tingscen- trum is er op 27 fe bruari een beleidsver- gadering voor alle vrouwen. Het be stuur hoopt op die avond in zicht te krijgen in de wensen van u allemaal om daar het be leid voor de toekomst op te kunnen afstemmen. Op deze vergadering doen wij u schriftelijk enkele voorstel len, ook zal aan de hand van een aantal stellingen van ge dachten worden gewisseld over hoe de toekomst van het VOC er uit zou kunnen zien Wij hopen dan ook dat de op komst op deze vergadering groot zal zijn. want het Voor onder is er voor ons allemaal en het lijkt ons geen goede zaak dat alleen een paar vrou wen in het bestuur zich over deze zaken buigen. We hebben u nodig. 26 maart wordt de jaarverga dering gehouden Enigszins afwijkend van wat u tot nu toe gewend was op een jaarvergadering zal het af gelopen jaar behandeld wor den. Alle werkgroepen en het bestuur zullen verslag doen. Vanaf 21.30 uur is er een gast, die een uur optreedt. Op dit moment is het contract nog niet getekend, vandaar dat wij de naam van deze vrouw nog niet bekend willen ma ken. Als het doorgaat zal het zeker net zo geslaagd zijn als vorig jaar, toen Marjan Berk optrad. Het gaat ook nu om een landelijk bekende vrouw Donderdag 30 januari Een gezel lige kaart avond, sa men met de ABTB, KPJ en de Soos. Deze avond wordt gehouden in 'de Peerdestal'. Aanvang 20.00 uur Donderdag 20 februari Op deze avond hebben we mevr Collins uitgenodigd voor een lezing met als thema 'Chiropratie'. Deze avond wordt gehouden in 'Café Bar Buitenlust. Aanvang 20t0Q uur. -1 Maandag 16 maart Een avond rond voeding en ge zondheids educratie, met pro- dukten, proeven en proberen. Tevens deze avond een ont- spannings vragenspel met leuke prijsjes. Ook uw vrien din is deze avond welkom, in 'Café Bar Buitenlust' Aan vang 20.00 uur. deze klemmende vraag an alle besturen van de ouwenorganisaties een ant- >ord zoeken op 30 januari ~~92 in de expositieruimte van Ït gemeentehuis. Deze dag gint om 9.00 uur, duurt tot .00 uur en staat onder lei- ng van mevrouw G. de Boer 3t Nieuwegein. Ook belang- ïllenden zijn van harte wel- »m. Voor een lunchpakket jrdt gezorgd. 3.s u de kranten leest en de formatie op t v. volgt, zult u >nstateren, dat er heel wat iranderingen in de komende 3ren zullen plaats vinden. rouwendag erna voor de Interntionale Duwendag op 8 maart 1992 Izijn: SOLIDARITEIT BIJ IRVERDELING VAN AR ID: De Associatie voor her- •deling van betaalde en on- aalde arbeid roept vrou- norganisaties en -groepen om op 8 maart 1992 aan- :ht te besteden aan het ma 2x "SOLIDARITEIT", n kunnen vrouwen vanuit 'schillende posities geza- Iplijke strategieën ontwik- en om herverdeling van arbeid tussen mannen en •uwen en economische zelf- nöigheid voor iedereen te liseren. ;ien de stagnatie van die verdeling is het ook drin- id noodzakelijk dat vrou- i door het hele land geza- nlijk een nieuwe impuls Ji de herverdeling van be id en onbetaald werk ge- r Niet alleen op politiek gebied, (kijk maar wat er in korte tijd met Europa gebeurd is.) maar ook op economisch, maat schappelijk, cultureel en so ciaal terrein zullen er grote veranderingen plaats gaan vinden. Aanpassingen, maar ook af stemmingen, nu de grenzen van de Europese landen open gaan. Al deze ontwikkelingen hebben consequenties voor ons als vrouwen in Nederland en voor ons als vrouwen in Leusden. De komende jaren zullen ons leren, dat wij nieuwe methoden en denkwij zen zullen moeten ontwikke len, niet om betere program ma's te maken, maar om met elkaar te onderzoeken welke rol de individuele vrouwenor ganisaties, met haar speci fieke achtergrond en identi teit, kunnen en moeten spelen om haar hoofd boven water te houden. Ook de rol van de Vrouwen raad als koepel zal een andere invulling aan de bestaande culturen en structuren moeten en willen overwegen. Als vrouwenorganisaties varen we allang en misschien te lang op "krachten" van buitenaf. Subsidies vanuit provincie en gemeente, ondersteuning van verschillende bureaus en hoofdbesturen, consulenten en cursusbegeleidsters. Krachten Dat \yas en is nog steeds een goede zaak, daar zijn we "groot" van geworden. Maar nu gaat het er naar uit zien dat we daar niet zomaar meer op mogen vertrouwen. Subsidies worden minder, ook van ho gerhand wordt er danig ge snoeid Kijk maar naar de con sulenten die overal wegval len. Ook de landelijke en de provinciale besturen moeten anders gaan werken. Het is al lemaal efficiëntie wat de klok slaat. Met andere woorden, bezuinigingen. Nu zouden we twee dingen kunnen doen. Afwachten en doorgaan op de oude, vertrouwde voet en dan maar zien waar het schip strandt of we kunnen gezame- lijk onderzoeken wat ons te doen staat en hoe we de "krachten", die ons van "bui ten" af op de been houden, kunnen ombuigen naar de on ontdekte "krachten", die bin nen in onze organisaties leven. Juist nu subsidies en prakti sche ondersteuning vanuit provincie, gemeente en hoofd besturen lang niet meer van zelfsprekend zijn en er steeds meer creativiteit en verant woordelijkheid op de schou ders van de besturen wordt ge legd. Het wordt daarom tijd om te bekijken wat manage ment, marketing, budgetbe- heer en sponsering voor ons zou kunnen betekenen. We zullen een ander denkpa troon moeten leren ontwikke len. We hebben te maken met buitenshuis werkende vrou wen, vrouwen met een eigen bedrijf of meewerkend op het bedrijf, vrouwen met kinde ren, vrouwen met een uitke ring en vrouwen die maar niet aan de bak kunnen komen, met buitenlandse vrouwen en zo kan de lijst worden aange vuld. Willen we met elkaar aan ak- tieve vrouwenbeweging, met al haar individuele facetten, krijgen in Leusden, dan moe ten we praten, overleggen, on derzoeken, respect hebben voor eikaars mening, (Ook al is die anders.) flexibel zijn en bereid zijn goed naar elkaar te luisteren en zo tot goede af spraken te komen in onder ling vertrouwen en verant woordelijkheid. Niet zoeken naar wat ons scheidt maar veel meer zoeken naar wat ons bindt. Besturen van vrouwenorgani saties en belangstellenden, kom allemaal op 30 januari naar de expositieruimte. Graag voor 25 januari opge ven bij Evelien Blom, tel. 945488 i.v.m. aantal lunchpak ketten. Evelien Blom Overgenomen uit Nieuwsbul letin van de Ned. Vr. R. Actie week voor een rechtvaardige nabestaandenwet succesvol! Aan mevrouw Ter Veld en ka merleden van de PvdA, D66 en Groen Links werd een peti- j tie aangeboden, waarin de or ganisaties benadrukken dat een algemene nabestaanden- j wet rechtvaardig en toe komstgericht moet zijn. Na ontvangst hiervan merkt Ter Veld in haar reactie op dat zij toezegt de verlaging van de nabestaandenuitkering aan weduwen met kinderen onder de 18 jaar geleidelijk in te voe ren. Als tweede wil zij een verrui ming aanbrengen in de inko- menstoets zodat weduwen met (kleine) deeltijdbanen fi nancieel meer soelaas wordt geboden. Woordvoerders van bovenge nomen politieke partijen spra ken uit dat het wetsontwerp aanzienlijk moet worden ge wijzigd Het voert te ver de punten daarvan in dit stuk op te nemen. Nu maar afwachten wanneer de behandeling van dit wets voorstel in de Tweede Kamer plaatsvindt, hoogstwaar schijnlijk eind januari, begin februari 1992. Het is dus nog geen tijd voor optimisme, veeleer voor het blijven actie voeren tot aan de behande ling. pr het uitvoeren van dit |ma op 8 maart 1992 kan tact worden opgenomen de Associatie, Janskerk- 1, 3512 BK Utrecht, tel. -332669. SADWU (South African Do- mestic Workers Union) pro beert als bond van zwarte vrouwen die werkzaam zijn als huisbediende hun slechte werkomstandighe den te verbeteren. Deze vrouwen werken voor een zeer matig loon, verzorgen kinderen van anderen, maar zien hun eigen gezin soms maar 1 a 2x per jaar. Een aantal vrouwen zei eind 1986: "Nu is het genoeg, we la ten niet langer over ons lo pen". Zij richtten de intussen erkende vakbond op Deze vakbond geeft o.a. hulp aan individuele vrouwen, voert onderhandelingen en rechtzaken. Ook zijn er ont wikkelingsprogramma's, op dat de huisbediende zich kan ontwikkelen van meid-in-de- achtertuin tot een gelijkwaar dig persoon. Hierover zegt Violet Plaai- tjies: Toen kwam Sadwu Ze zaten op een bankje in het park "De mensen zeggen dat we niets zijn en ze maakten zinloze grapjes terwijl hun hart ver weg was, in het thuisland Toen kwam Sadwu... En 's avonds laat gingen ze naar bed, naar bed, ginds in de achter tuin. de tuin waar bekenden niet mogen komen: je vriend niet, je familie niet, want dat is alleen maar boe- ventuig dat alleen maar komt om te stelen Toen kwam Sadwu... Ze noemden hun naam, hun voornaam maar daar werd niet naar ge luisterd. Daarom kregen ze een andere naam: Nanny, of meid of Jane... wat kan het de mensen ook schelen? Toen kwam Sadwu Hoezo Sadwu? Omdat zij ons onze naam teruggaf, onze menselijke waardigheid, onze geliefden, omdat Sadwu me zuster noemde Internationale steun is be langrijk. Onlangs werd op één van hun meetings de sponsor- aktie uit Nederland met en thousiasme genoemd. Ook u/jij kunt sponsorlid worden en zo deze vrouwen moreel en financieel een steuntje in de rug geven, 5,- of meer per jaar Tot nu toe ging dit via VKW (Vrouw, Kerk 2/3 We reld). Nu deze stichting is op geheven wordt de aktie over genomen door Kairos voor de inhoudelijke kant, in samen werking met de Vastenaktie voor opname in haar projek- Bertha Kloek-Pott, tel. 02155- tenlijst. 12894. Informatie en opgave als Steun Sadwu, word sponsor- sponsorlid bij de Sadwu- lid! steungroep Kairos, Kromme Nieuwegracht 10. 3512 HG Utrecht, tel 030-331277 of bij Geerte Lievaart Gemeentediakonaat tel. 943011 DE HAARLIJ Zoals U misschien gelezen heeft, is de Stichting Vol wassenen Educatie in Leusden per 1 januari 1992 opgegaan in het Educatief Centrum te Amersfoort. Dat betekent niet dat er geen lessen meer worden gegeven in Leusden. Zeer zeker wel' De cursussen opnieuw le ren. engels, kennismaken met computers en neder- landse les voor buitenlan ders draaien op volle toe ren. Het onderwijs aan vol wassenen krijgt steeds meer aandacht en terecht. Het leren houdt immers niet op bij het verlaten van de school! Vele mogelijkheden zijn er om allerlei cursussen te volgen in Leusden en in Amersfoort. Uit de enthousiaste verha len van (oud)cursisten blijkt, hoe leuk het is om met elkaar bezig te zijn op toch wel een hele andere manier dan U zich mis schien van vroeger zult herinneren. Geen enge rij tjes of moeilijke rare op gaven meer, nee onder werpen van nu worden op gepakt en uitgewerkt op een manier die iedereen zal aanspreken. Het is écht zo, dat onder wijs aan volwassenen leuk kan zijn! Als U iets wilt vragen, kunt U overdag altijd te recht bij het Educatief Centrum in Amersfoort, telefoon 033-650727

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7