leusder Krant. Lekker kletsen in je moerstaal W Panorama Lisiduna Wachtlijst voor nieuwe koopwoning wordt afgeschaft Rode Kruis organiseert vakanties voor zieken Jieuws uit de verenigingen Dgdag CBTB siseducatie Iprtavond Engelse groep bestaat tien jaar elmiddag jndingsdienst L E U S D E N Organisatie bestaat 125 jaar Geen poezenpension KIJKKRANT Nieuws uit de verenigingen Vliegoefeningen Bijbelstudie 'Mode door de eeuwen heen' Jazz-podium „Op de grens" i^nsaag 5 februari 1992 Pagina 7 IsDEN - De Utrechtse lelijke boeren- en tuin- Iiond houdt donderdag 13 iari.de jaarlijkse toogdag. ijeenkomst, waar alle re de leden van de voor zijn nodigd. wordt gehouden 2 Klaveet aan de Postweg chterveld. Op de toogdag nder meer Erwin Kroll een dracht houden over 'het in al zijn facetten'. Ook de erveldse dopshistoricus Schouten zal zijn opwach- maken met een dia-ver- ig over 'Leusden in vroe- lagen' SDEN - De stichting Edu- If Centrum Amersfoort It maandag 17 februari een lichtingsbijeenkomst over lë^ucatie. Het programma kieducatie dat voorheen Btfe bij de opgeheven ting Volwasseneneduca- -.eusden, is sinds 1 januari et Educatief Centrum on- ebracht voorlichtingsbijeen- >t begint om 19.30 uur en Èt gehouden in de commis- fmer op het gemeentehuis It Erf SSDEN - De werkgroep den-Zuid houdt donder-l 13 februari een kaart- d in De Woelige Hoek aan ■enelaan in Leusden-Zuid. jhgstellenden kunnen die d terecht om te klaverjas- Ipf te jokeren. De bijeen- ®5t begint om 19.30 uur en lirijven 5.-) is vanaf uur mogelijk Er zijn -jes beschikbaar gesteld meer informatie kun- geïnteresseerden bellen 1 940046. I JSDÈN - Onder auspiciën ■stichting De Zuidzij, een jnisatie die zich het lot van •re inwoners van Leus- (Zuid aantrekt, wordt don- ag 13 februari een spel- iag gehouden. Liefhebbers nen daar onder meer te- "t voor een potje klaverjas, ir er kunnen ook andere lletjes gespeeld worden. De inkomst begint om 14 00 jSDEN - Zending, Wereld- jmaat en Ontwikkelings inwerking richten zich in Iden dit jaar in het bijzon- ip Suriname. In dat kader It op zondag 9 februari een ndere dienst gehouden in ^rpskerk aan de Arnhem- lïg in Leusden-Zuid. De ^nhutterpredikant Mario pndorp zal aan de hand I dia's vertellen over het I van de Herrnhutterzen- Jin het huidige Suriname ïenst begint om 18.30 uur LEUSDEN - Tien jaar lang komt in Leusden een groep mensen bij elkaar om in het engels met elkaar te kletsen. De samenstelling en de grootte van het gezelschap veranderen voortdurend. Net als de onder werpen van gesprek en de plaats van samenkomst. Vast staan de data waarop men bij elkaar komt en de voertaal; Engels. Kate Hudson nam tien jaar géleden het initiatief om En gelssprekenden bij elkaar te brengen. Haar bedoeling was Nederlanders en Engelsspre kenden wegwijs te laten ma ken. Amerikanen en Britten, die voor een aantal jaren in Ne derland wonen, konden op deze manier het nuttige met het aangename verenigen; Spreken in de moedertaal en tegelijkertijd horen hoe het hier toegaat. Andersom kon den de Nederlandse gastvrou wen hun Engels ophalen en naar behoefte informatie ge ven over de onze gewoontes en regels. Dit uitgangspunt heeft men in de afgelopen jaren ver laten. ,,In Nederland zijn zo veel mogelijkheden om bege leiding te krijgen of Engels te leren, dat we dit niet langer nodig vonden", verklaart de huidige woordvoerder, Gerda Niessen. Zij omschrijft de groep liever als een gezellige club die bij elkaar komt voor de koffie Men praat Engels zonder boodschap. „Na tuurlijk helpen we elkaar wan neer dit nodig is. Maar we zijn niet langer aan elkaar gekop peld, een Engelsman met een Nederlander, zoals in het be gin. Nog steeds wordt tussen neus en lippen veel informatie uitgewisseld. Niet met opzet, maar omdat één van ons ergens tegen aan loopt. Het school systeem bijvoorbeeld is hier zo anders dan in Engeland. Net zo makkelijk praten we over de Engelse politiek wanneer er net iets opvallends gebeurd als over het uitwisselen van re cepten. In de trant van; 'Nooit erwtensoep geprobeerd? ik maak het voor je. Op die ma nier." Samenstelling De verandering was mede een gevolg van de samenstel ling Momenteel bestaat de groep uit zeven mensen Twee Nederlanders, de rest uit Groot-Brittanié De twee Ne derlanders hebben een Engel- sprekende achtergrond Gerda Niessen bijvoorbeeld woonde achttien jaar in Australië. Alle leden zijn min of meer ver trouwd met de Engelse ge woonten, zodat van 'uitwisse ling' nauwelijks nog sprake is. Ooit bestond de groep uit ruim twintig mensen. Daarvan was de ongeveer de helft afkomstig uit de Verenigde Staten en woonachtig in Amersfoort. Deze mensen werden overge plaatst of sloten zich aan bij een Amersfoortse groep „We hebben natuurlijk allemaal onze Nederlandse buren en kennissen. En groep zoals de onze is fijn voor mensen die hier net zijn komen wonen maar op een gegeven moment vindt men zijn eigen weg", weet Gerda Niessen. Men komt Jane Jones (met bril) en Gerda Niessen kletsen in het Engels onder het genot van een kopje koffie, (foto: Hans Verhorst) bij elkaar voor de gezelligheid, je kan er ook vriendinnen vin den maar het blijven opper vlakkige bijeenkomsten Nies sen. „Vooral Amerikanen gaan over het algemeen gemakkelij ker met elkaar om. We komen graag bij elkaar, maar laten el kaar ook makkelijk weer los. We zijn niet uit op diepe con tacten of vriendschappen voor het leven." Nu de groep niet meer zo groot is, komt men met meer bij elkaar in 't Vooronder. Op visite bij elkaar gaan geeft een eigen sfeer. Hoewel de samen stelling van de groep nog steeds wisselt en de vrijblij vendheid voorop blijft staan, komt een aantal initiatieven regelmatig terug. De kinder feesten bijvoorbeeld Op vijf november organiseerden de vrouwen voor hun kinderen het echte Engelse Guy Fawkes. Het feest met veel vuurwerk, genoemd naar de Engelsman die begin zeventiende eeuw the Houses of Parlement in de brand wilde steken. Op 31 ok tober vierden de kinderen Halloween. Met Kerst werden echte kerstspelletjes gedaan. Zonder Kerstman dit jaar. Maar een van de gezinnen is hoogstpersoonlijk naar Fin land afgereisd om diens plaats van herkomst te bezoeken. De foto's spraken voor zich De zestien kinderen onder de twaalf jaar zijn bijna allemaal minstens tweetalig. De Neder landse kinderen pikken heel wat woordjes op. Wanneer iedereen het een goed idee vindt, onderneemt men wel eens een gezamelijk uit stapje. Naar de Barneveldse dagen om de oude ambachten te zien, of gewoon een lekkere wandeling in de Treek. Af en toe besluit men ook de mannen uit te nodigen. Rond de barbe- ques en steengrillen „Voor onze mannen geldt hetzelfde als voor ons. Het is prettig om af en toe na je werk, ontspan nen Engels te kunnen praten", vindt Jane Jones Zij is afkom stig uit Cheltenham en wil graag Nederlands leren. Tij dens een talencursus in het Vooronder hoorde ze van de groep „Mijn man werkt voor vijf jaar in Nederland. Daar van zijn twee jaar om", vertelt ze in goed verstaanbaar Ne derlands. „Mijn kinderen gaan naar school. Ik wil werken. Daarvoor moet ik Nederlands spreken Maar af en toe bij landgenoten op visite gaan is leuk, een stukje thuis." De groep leeft voort zonder veel aan organisatie of publi citeit te doen Af en toe troont iemand een gast mee die blijft komen. Ontmoet op het school plein of bij de bakker Nieuwe mensen zijn altijd welkom. De enige voorwaarde is dat men vloeiend engels spreekt. „Het is zo vervelend wanneer ie mand steeds kreunt wat be doelt ze. waar heeft ze het over. We zijn geen club waar je je engels kunt verbeteren of voor het eerst in de praktijk kunt brengen. Als we eenmaal aan het praten zijn gaat het hier toe zoals bij alles visites. Men praat door elkaar en springt van het ene onderwerp op het andere Van een gezien televi sieprogramma tot het weer en terug We zijn geen conversa tieclub, voeren over hel alge meen geen diepgaande discus sie over een actueel onderwerp. Het is ook niet een voortdurend roemen van alles uit good old England. Maar wie bij en met ons lekker wil kletsen in het Engels, is van harte welkom." Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Gerda Niessen, telefoon 945286 Marianne van den Anker LEUSDEN - De gemeente gaat het wachtlijstsysteem voor mensen die in aanmerking willen komen voor een nieuwe koopwoning of een kavel in de vrije sector afschaffen. Ervoor in de plaats komt een lotings- systecm, waarbij belangstel lenden per project kunnen in schrijven. In het nieuwe sys teem, volgens het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt', is de volgorde van binnen komst van de reactie bepalend. In principe krijgt de eerstko mende de eerste keus. De raadscommissie voor volks huisvestingszaken kon zich dinsdagavond vinden in het collegevoorstel. Volgens het college is de oude werkwijze 'uit de tijd'. Het bestand geeft zeer beperkt inzicht in de werkelijke be hoefte en is bovendien zeer tijdrovend. Het voordeel van het nieuwe systeem zou zijn dat slechts die mensen reage ren, die echt geïnteresseerd zijn in een project. Bovendien wordt daarmee het bezwaar van jarenlange wachttijden ondervangen De mensen die nu nog op de wachtlijst staan, krijgen van het college éénmalig een voor keursbehandeling. Het gaat daarbij om een aantal kavels voor vrijstaande woningen in 't Ruige Veld, die binnen afzien bare tijd worden verkocht Mensen op de huidige wacht- LEUSDEN - Het Neder landse Rode Kruis organiseert al jarenlang vakanties in bin nen- en buitenland voor lang durig zieken en gehandicap ten. Steeds meer inwoners uit Leusden hebben al een vakan tieweek met het Rode Kruis meegemaakt. In het kader van het 125-jarig bestaan heeft de hulporganisatie dit jaar een spectaculaire vakantieweek op het programma gezet: een reis op het Engelse zeezeil schip "Lord Nelson". De Leus- dense afdeling van het Rode Kruis kan alle informatie ver schaffen over de vele vakan tiemogelijkheden die het Rode Kruis biedt. Het vakantieschip de J. Henry Dunant vertrekt op 24 februari weer voor de eerste vakantieweek op het water. Het schip blijft tot en met de kerstweek in de vaart met elke week weer nieuwe gasten en vrijwilligers. Elke week is er plaats voor 68 gasten die met behulp van een vijftigtal vrijwilligers een fantastische vakantie beleven Minder bekend is het feit dat het Rode Kruis ook twee va kantiehuizen exploiteert, ui termate geschikt voor mensen die een week op het water niet zien zitten Eén vakantiehuis ligt op de heuvelrand van de Oost-Veluwezoom in Rheden. Omdat het huis op een heuvel is gebouwd heeft men een prachtig uitzicht over het dorp en de IJssel. Een tweede va kantieaccommodatie is te vin den in Wezep, een goed uit gangspunt om steden als Kam pen en Zwolle te bezoeken maar ook om tochtjes op de Noord-Veluwe te maken. LEUSDEN - Een bewoonster van de Prins Frederiklaan m Leusden-Zuid krijgt geen toe stemming van de gemeente een poezenpension te beginnen in de garage van haar woonhuis. Het gaat volgens de gemeente weliswaar om een kleinschali ge bedrijfsmatige activiteit, maar dat zou in de toekomst kunnen uitgroeien. Daarbij zou de opvang zich ook kunnen gaan uitstrekken tot andere diersoorten. De gemeente ver wacht in dat geval overlast voor de buurt. lijst kunnen hun eventuele be langstelling daarvoor tonen, waarna tussen de gegadigden geloot gaat worden. De raadscommissie voor volkshuisvesting toonde zich in meerderheid tevreden met de voorstellen van het college. Slechts de fracties van Leusden'90 en GPV/SGP ga ven blijk van enige aarzeling. Het GPV/SGP stelde bij monde van Jan Schouten dat het hui dige systeem zo slecht nog niet was en voelde wemig voor het nieuwe systeem Gjalt van Rie- zen van Leusden'90 toonde zich gevoelig voor de uitleg van wethouder Verduin en liet zich uiteindelijk toch overtuigen van het nut van de systeem swijziging Het Nederlandse Rode Kruis besteedt veel aandacht aan va kantiemogelijkheden voor jongeren. Dit jaar kunnen jon geren een keus maken uit een veertiental aanbiedingen. Het betreft hier vakantiemoge lijkheden in binnen- en bui tenland Omdat er tijdens zo'n jongerenvakantie veel te bele ven is praat het Rode Kruis over "avonturenvakanties". Voor alle vakanties zijn vrij willigers nodig die de gehan dicapte gasten tijdens hun vankantie behulpzaam zijn. Men hoeft beslist geen ver pleegkundige of arts te zijn om geschikt te zijn als vrijwil liger. Mensen die één of meer weken de handen uit de mou wen willen steken zijn van harte welkom. Ook jongeren kunnen zich als vrijwilliger aanmelden voor een vakantie week met het Jeugd Rode Kruis. De plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis is op de hoogte van alle moge lijkheden die het vakantiepro gramma biedt. Ook kan men daar terecht voor inlichtingen over kosten, data, vervoer en voor het verkrijgen van een aanmeldingsformulier. In Leusden kan men informa tie krijgen bij de plaatselijke coördinator voor vakantiepro- jekten, Trudy van Breda- Rampen, Asschatterweg 63 in Leusden Ook telefonisch kan men informatie inwinnen, te lefoon 033-941757. VOOR MIDDEN NEOERLAND 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld -63 Leusden 4 Ede 4 Geldermalsen 4 Buren 4 Wou den berg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie zie de colofon van de krant Advertenties voor alle informatie 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6,-. elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek zonder foto. hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek MET foto 25.- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info 03420-94888 LEUSDEN/SOESTERBERG - Het op de vliegbasis Soester- berg gestationeerde 32ste Tac tical Fighter Squadron gaat avondvluchtoefeningen hou den met straaljagers van het type F-15. De oefeningen vin den plaats op 3. 4. 5 en 6 fe bruari toto 20.00 uur en op 10. 11, 12 en 13 februari tot 21.00 uur Met met helicopters uitge ruste 298ste Squadron vliegt op 6 en 12 februari tot 22.00 uur en op 18 februari tot 23 00 uur. Inwoners van Leusden kunnen hinder ondervinden van de oefeningen. Voor klachten over overlast van de vliegbasis kunnen men sen de klachtenlijn bellen, te lefoon: 03404-36199 LEUSDEN - Iedere dinsdag avond wordt bij de familie Mohr op Hooiland 12 een bij- belstudie-avond gehouden De onderwerpen die tijdens de bij eenkomsten worden besproken dienen volgens de organisato ren 'de deelnemers in een per soonlijke relatie met Jezus Christus te brengen.' De bijeenkomsten, die om 19 30 uur beginnen, zijn gratis toegankelijk en belangstellen den zijn van harte welkom. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bellen met: J. Mohr, 945776 of E Valk, 724620 LEUSDEN - In De Woelige Hoek aan de Irenelaan in Leus- den-Zuid wordt maandag 10 februari een thema-bijeen- komst gehouden over 'Mode door de eeuwen heen'. Het the ma wordt ingeleid door de heer Van der Linde. De bijeenkomst wordt geor ganiseerd door stichfing De Zuidzij, een organisatie die zich inzet voor ouderen in Leusden-Zuid Iedere belang stellende is welkom vanaf 13.30 uur. De lezing begint om omstreeks 14 00 uur. LEUSDEN - In het kader van het maandelijks jazz-podium in café Bos en Heide aan de Doornseweg treedt donderdag 6 februari de Leusdense mond harmonicavirtuoos Jan Ver- wey op. Verwey wordt bijge staan door pianist Kees van de Wilden, bassist Willem Mey- boom en drummer Marcel Hui- bers. Tijdens de sessie zal ver moedelijk een aantal solisten van het Hilversums conserva torium acte de presence geven. Het optreden begint om 20 30 uur en de toegang is gra tis De jazz-podium optredens vinden in principe elke eerste donderdag van de maand plaats Naam: Lucas Koch Beroep: Huisarts in Achterveld Ook bekend als: Bestuurslid van de Solidariteitswin- kel Favoriete plek: „Het Laantje in Achterveld" „Ik vind dit een heel mooi plekje in Achterveld. Bovendien is het een heel oud plekje. De geschiedenis van de boerderij die je hier op de achtergrond ziet, bijvoorbeeld, gaat terug tot voor 1750." Het Laantje loopt nu rond de kerk, maar vroeger was de betekenis ervan groter. Toen vormde dit weggetje de grens tussen de provincies Gelderland en Utrecht en de grens tussen de toenmalige gemeente Stoutenburg en Barneveld. Op de Hessenweg werd die grens gemar keerd door een grote grijze grenspaal Die situatie heeft nog tot in de jaren zestig van deze eeuw bestaan. Je kon het verschil ook goed zienaan de ene kant van de grens was de weg geasfalteerd, aan de andere kant werd het een klinkerweg." Tot op de dag van vandaag hebben wij als huisartsen met die grens te maken. Onze praktijk stoort zich niet aan gemeente- of provinciegrenzen. Een deel van onze patiënten woont op het gebied van Barneveld, dus Gelderland De rest woont in Utrecht. Maar dat maakt verschil als wij bijvoorbeeld een ambulance of de kraamzorg moeten waarschuwen. Voor patiënten in het Gelderse deel moeten die uit Ede komen. Dat is soms goed opletten geblazen." Dat de kerk in Achterveld bijna boven op de grens is gebouwd, is ook niet echt toevallig. Dat is terug te voeren op de historische strijd tussen het katholieke Bisdom Utrecht en de Graven van Gelre, die zich tot het protestantisme bekeerd hadden. De katholieken uit Gelderland konden op die manier makkelijk, veilig en relatief dichtbij naar het bisdom vluchten. Het is ook wel grappig dat veel mensen denken dat Achterveld, gezien de ligging van het dorp, streng gereformeerd is. Maar het is dus een echte katholieke enclave. De kerk dateert van 1933 en daarvoor heeft hier een andere kerk gestaan. Die werd in 1844 gebouwd. Nog eerder stond op deze plaats een kapel." „In overdrachtelijke zin symboliseert het Laantje ook op andere wijze 'grenzen'. Al een jaar of tien is hier de Solidariteitswinkel gevestigd en die zet zich in voor mensen in derde wereld landen. Het is leuk dat juist in deze periode de gemeente Leusden het belang van mondiaal beleid op plaatselijk niveau onderkent en 10 000,- beschikbaar heeft gesteld voor projecten. Binnenkort start er overleg met organisaties op dat gebied voor de besteding van dat geld." Mijn bestuurslidmaatschap van de Solidariteitswinkel heeft ook raakpunten met de zorg voor een goed milieu. Daarom propageer ik het gebruik van de fiets, waar dat maar even mogelijk is. Zelf doe ik mijn rondes langs de zieken ook bij voorkeur op de fiets. Zolang de omstandigheden dat toelaten."

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7