Panorama Lisiduna „Als je bewust vlees eet bewijs je daar het dier een dienst mee" Leusder Krant Nieuws uit de verenigingen Nieuws uit de verenigingen jrphy's Law' de Moespot btlessen inie hartschool k op snelweg os op A-28 Cabaret bij het CDA Thema-avond voor vrouwen Lezing NBPV Kaartavond in De Til „Kunst is emotie" Heymen Brouwer verkoopt biologisch- dynamisch vlees aan de deur jnsdag 12 februari 1992 Pagina 5 TERVELD - Zaterdag 15 ,ari zal vanaf 21 30 uur, in ote zaal van gebouw De pot aan de Jan van Arkel- ïn Achterveld de band Dhy's Law' een avond- id optreden verzorgen, jptreden van de groep is ;aniseerd door de plaat- ke afdeling van de KPJ. De j?rveldse drummer Henrv maakt deel uit van de .r' band zal hoofdzakelijk aire top-40 hits ten geho- ■^engen. Leden van de KPJ £n 5,- entree, een je voor met-leden kost ct. >DEN - Onder leiding van Srkgroep Milieu-educatie r\et CML worden ook dit ccaiotlessen gegeven voor ;cholen in Leusden. Door ?1 van een lesbrief en een arrie worden de leerlingen ie hoogte gebracht van de ,e' beginselen van het Cien. In de week van 17 tot Jt 21 februari mogen kin- l:' van basisscholen De De Bongerd. De Loys- 1Rek. De Vallei en De Heerd ilgen knotten aan de Ba- >eweg Contactpersoon leze lessen is mevrouw A DEN/AMERSFOORT - /erkgroep 'Reünie Jan irtschool' is op zoek naar \?erlingen, die in de perio- •0,1951 en 1952 de school n bezocht (het VGLO/7e leerjaar). De organisato- Ën de reünie, die in okto- >et plaatsvinden, hebben dels 50 oud-leerlingen 5/ooord, alsmede twee achten (mevrouw Slee ën mevrouw Tuinman), -leerlingen, die nog niet e organisatie zijn bena- _<unnen zich melden bij orver (telefoon 803636) Hop (telefoon: 728723) DEN - Een 21-jarige ïger heeft zaterdag een aanrijding veroor- op de A-28. De Gronin- -voerde een bank op een igwagen maar had die >ed vastgezet Het meu- ?1 van de aanhanger en op de weg terecht, waar chterop komende auto sten hem niet meer kon- itwijken De auto's van -jarige inwoner van Via- i van een 38-jarige Ro er moesten worden weg- >t Er was alleen mate- ;hade. LEUSDEN - Het afdelingsbe stuur van het CDA Leusden/ Achterveld houdt dinsdag 18 februari een ontspannings avond Dit in een poging de politiek dichter bij de mensen te brengen. De avond wordt onder andere verzorgd door de cabaretgroep 'Pepermunten' De groep brengt een cabaret programma rond het thema 'Kerk en samenleving' met aandacht voor de plaatselijke politieke zaken Teksten Jo- han Smedema. begeleiding Peter Hartman Leden, intro- ducées en geïnteresseerden zijn van harte welkom. Aan vang van de avond is om 20 00 uur Eén en ander vindt plaats in De Korf. LEUSDEN - In vrouwenont moetingscentrum t Vooronder wordt op woensdag 19 februari een bijeenkomst gehouden met als thema 'Vrouwen in techni sche beroepen' Wil Brethou- wer. verbonden aan de Vrouw i Werkwinkel Amersfoort, zal op deze avond een inleiding houden, waarbij wordt inge gaan op de huidige stand van zaken rondom vrouwen in de techniek Er zal worden inge gaan op de mogelijkheden en de belemmeringen die er op dit gebied voor vrouwen bestaan Henriètte Flach, sinds twee jaar werkzaam in de electro- techniek zal vertellen over haar ervaringen. Geïnteresseerde vrouwen vanaf 16 jaar zijn welkom De avond begint om 20.00 uur in t Vooronder, Burgemeester van der Postlaan 2, Leusden. De toegang is gratis. LEUSDEN - De afdeling Leus den van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen (NBPV) houdt dinsdag 18 fe bruari een lezing over 'het sprookje'. Met als uitgangs punt de stelling 'door sprook jes te begrijpen, leert de mens zichzelf kennen', houdt me vrouw M. van der Heide over het thema een inleiding De bijeenkomst wordt ge houden in 't Vooronder in de kelder van het gemeentehuis aan de Burgemeester Van der Postlaan 2 De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. LEUSDEN - Woensdag 12 fe bruari is er een kaartavond in jongerencentrum De Til aan de Hamers veldseweg 30. De avond is bedoeld voor iedereen die kan klaverjassen of schut jassen. Het is de voorlaatste avond van het jaarlijkse toer nooi om de seizoenprijzen. Ook is het mogelijk voor dagprijzen te strijden. Het inschrijfgeld bedraagt 5,-. De zaal gaat om 19.30 uur open en om 20.00 uur gaat het toernooi van start. Naam: Cees Schippers Beroep: Architect Ook bekend als: Voorzitter stichting Kunstkwartier Favoriete plek: „Het beeld 'Scrum' op 't Erf" ,,Op deze plaats is eigenlijk de geschiedenis van de stichting Kunstkwartier begonnen. In die tijd was ik voorzitter van één van de service-clubs in Leusden, de Ronde Tafel, en elk jaar zochten we een 'project' waarvoor we ons dienstbaar konden maken. Dat jaar viel de keus op het plaatsen van een beeld De Culturele Raad was toen al begonnen met haar activiteiten en we vonden dal we op deze manier bij konden dragen aan het nog verder verbeteren van het culturele klimaat in Lensden. Toen het project eenmaal gerealiseerd was. ontstond het idee om dit soort zaken structureler aan te pakken. Daarom is de stichting opgericht, die zich ten doel stelt om samen met overheid, bedrijven en particulieren elke twee jaar ergens m Leusden 'kunst' te realiseren." ,,Ik denk dat kunst en mijn vakgebied veel met elkaar te maken hebben. Architectuur is emotie en kunst is dat ook. Kijk maar naar de manier waarop mensen naar nieuwe gebouwen kijken Waarde één bij staat te juichen, schieten de ander spontaan de tranen van ellende in de ogen, bij wijze van spreken Met kunst is dat niet anders. Dat beeld wat we onlangs op 'De Biezenkamp' hebben gerealiseerd maakt ook heel verschillende reacties los De één vindt het prachtig, de ander reageert uiterst negatief. Maar in beide gevallen roept het emotie op." ,,Het is met makkelijk om te bepalen wat mensen mooi vinden. Twee jaar geleden hebben we in Leusden een beeldenroute georganiseerd met kunstwerken, ivaaruit de bevolking een keuze mocht maken. Ik vind het zeer opvallend dat uit die enquête blijkt dat de mensen toch steeds weer teruggrijpen op figuratieve kunst, dingen waarvan je kan zien 'wat het voorstelt'. Ook jongeren Dat vind ik raar. Waarom moet het altijd wat voorstellen? Abstracte kunst kan toch ook heel mooi zijn? Dat maakt ons werk ook best lastig Toch leert de ervaring dat abstracte kunst ook vaak een kwestie van wennen is. Neem nu dit beeld. De eerste reacties waren ook bepaald heftig te noemen. Toch heb ik zelf het idee dal 'Scrum' niet meer weg te denken is van 't Erf. Het hoort er nu helemaal bij." ,,We krijgen van de gemeente jaarlijks een vast bedrag van om onze doelstelling te realiseren. Hoewel het een welkome bijdrage is, is het feitelijk een schijntje. Als we eens in de twee jaar een beeld of iets dergelijks willen plaatsen, kunnen we nauwelijks een keer echt m de bus blazen. Gelukkig zijn er inmiddels diverse bedrijven regulier sponsor geworden Het valt echter nog niet mee om particuliere sponsors te vinden en echte kunst is duur. Je hoort mij er echter niet over klagen, hoor. De kwaliteit van de kunst heeft vaak alles te maken met het geld dat men ervoor over heeft." LEUSDEN - Heymen Brouwer houdt de zaken graag in eigen hand. De meest eigenwijze boer uit Leusden en omgeving wil zijn koeien begeleiden tot aan de consument. Vorige week deelde zijn huisgenote de eerste folders rond in de wijk Bosveld. Wie de folder in ont vangst w ilde nemen kon lezen hoe men aan biologisch-dyna- misch rundvlees en eventueel schapen of varkensvlees, kan komen. Zodra Heymen Brou wer genoeg vleesklantcn heeft, brengt hij één van zijn koeien naar de slager. Deze maakt daar pakketten van die door de boer worden thuisgebracht. De manier waarop Heymen Brouwer met een knecht en een huisgenote zijn boerderij aan de Laapeerseweg bestiert is ongebruikelijk te noemen. Ei genzinnig gaan ze hun eigen weg Uitgangspunt voor Hey men is 'luisteren naar jezelf' ..Iedereen laat zich maar beïn vloeden. Allerlef meningen krijgt de mens opgedrongen De mensen aan de top en de heren medici menen helemaal dat zij het weten. De gewone man kan volgens die lui niet zelf denken. Dat is niets dan grote onzin. Wij gaan onze ei gen gang en trekken ons ner gens iets van aan", zegt hij in authentiek dialect. Op zijn ei genwijsheid is hij trots. Hij laat zich niets aanpraten. Zijn koeien, varkens, scha pen, de kippen, het paard, de aangelopen poezen en een pauw krijgen van hem de ver zorging waar ze. volgens hem, recht op hebben. Op deze boer derij geen bestrijdingsmidde len, kunstmest of antibiotica. „Antibiotica, het woord zegt het toch, anti-bio, tegen het le ven. Ik werk niet met doods- kracht, maar met levens kracht Veel mensen willen het met accepteren, maar de aarde heeft levenskracht. Net zoals de zon kracht heeft, de maan. Ook de sterren en planeten Heymen voert zijn vee. (foto: Hans Verhorst) Biologisch dynamische boer Heymen Brouwer gelooft in 'dier-vriendelijk slachten', (foto: Hans Verhorst) hebben invloed op wat hier ge beurt of gebeuren kan." Zijn koeien dragen geen oor merken en worden niet be vrucht door kunstmatige inse minatie Ze lopen los in de grote stal en dragen namen als Blaar, Edy, Hiltje en Grietje De gehoornde stieren heten Anton, Theo. Reier, Nico, Beertje enzovoorts Het onge lofelijke grote varken, een zeug in vol ornaat, luistert naar de naam Span en knort volgens Brouwer „Heel mooi zo lekker rustig." Ze krijgen liefde, ruimte en zonodig homeopatische mid delen die van binnen uit de kracht om te genezen moeten geven De vraag rijst hoe ie mand die zoveel waarde hecht aan de kwaliteit van het leven, dieren kan laten slachten Is het niet beter om dan maar ve getariër te worden. Heymen Brouwer weet het antwoord Want dieren moeten naar een hoger plan geholpen worden Dieren kun je helpen door goed met ze om te gaan. Daardoor kunnen ze in hun waarde stij gen in hun toekomst. Een posi tieve menselijke ervaring, bij voorbeeld doordat bewust voor ze gekozen wordt, kan van in vloed zijn op hun reïncarnatie- weg." Hij legt zich erbij neer dat niet iedereen dit zal willen aannemen „Je moet niemand dwingen het te geloven Veel mensen zijn hier nog niet aan toe." Maar steeds meer mensen gaan zich schuldig voelen bo ven een bal gehakt. Sinds men weet hoe het vee wordt groot gebracht met alle bijbehorende mestproblemen. Steeds meel mensen gunnen de dieren een aangenaam leven en willen graag overtuigd raken dat een biologisch-dynamische ge fokte koe lekkerder smaakt dan eentje uit de bio-industne Heymen Brouwer twijfelt daar niet aan Het ontbreken van chemische middelen, kunst mest en bestrijdingsmiddelen op zijn boerderij, het aanwezig zijn van verschillende dier soorten, door rekening te hou den met de kosmische krach ten, door stro-mest en kompost als bemesting te gebruiken, spaart hij natuur en milieu, geeft hij nieuwe impulsen aan het land, zo is zijn overtuiging. >Aan onnatuurlijke oppeppers als krachtvoer, medicijnen en stimulerende middelen, begint hij niet. Daardoor groeien zijn dieren minder snel en blijven ze minstens vijf jaar in leven. Een jaar langer dan gebruike lijk voor de slacht Zodra hun tijd gekomen is gaat hij zelf mee naar de slachtplaats Een slager in Scherpenzeel. Hij vindt het belangrijk dat zijn dieren tot het laatste moment vertrouw de figuren om zich heen heeft. Nadat het schot gevallen is. blijft hij, tot het vlees aan de haak hangt Door al deze zorg is hun vlees, volgens Brouwer, stevi ger en minder waterig dan het vlees zoals dat te vinden is bij de gewone slager. „Je kunt proeven en voelen dat het vlees steviger is en meer smaak heeft." Op de argwanende vraag of dat niet een kwestie van graag willen of gevoel is, heeft hij zijn antwoord klaar. „Mogen we dan niet meer op ons gevoel afgaan9 Als we niet meer mogen voelen waar is het signaal dan goed voor Als ik u een schop geef weet U toch ook dat dit een teken is. Moeten we dan gevoelloos worden?! De kleine boer dwingt snel tot meer dan oppervlakkige ge sprekken Hij heeft gelezen en veel geluisterd Het is geen achterlijk boertje in een boer derij zonder moderne voorzie ningen. Bij de houtkachel in zijn kleine halfdonkere keu ken. lijkt hij een plaatje uit een vorige eeuw De platte boeren- pet. zijn zondagse voor de foto, gaat niet van het hoofd. Onder de ribbeltrui een gestreepte kiel. Om de hals een band met zilveren knopen. Want hoewel zijn broek is dichtgebonden met touw, schuilt ergens ïjdel- heid. Dc indruk dat hij alles bij het oude zou willen laten en liefst een eeuw vroeger zou willen leven, berust op een misverstand. „Biologisch- dy namisch boeren is niet verou derd, maar veranderd boeren. Hij werkt met de gevonden in zichten hoe men beter dan vroeger kan omgaan met de natuur Rudolf Steiner gaf in zijn antroposofie de handvaten voor de methode. „Hij was een helderziende", gelooft Brou wer Brouwer mag zich dan wei nig aantrekken van de mening van anderen, van wetjes en re geltjes die niet in zijn straat te pas komen, zijn vlees is wel goed De keurmeester keurt het voor èn na de slacht De slager verwerkt het tot pakketten van tien of twintig kilo. In ieder pakket van alles wat, gehakt, rib-, bak-, braad- en stooflap- pen, rosbief, biefstuk, tartaar, poulet en schenkel „Twintig kilo is ongeveer een sinasap pelkistje vol.' De in plastic verpakte bestellingen worden door Brouwer aan huis be zorgd Vroeger verkocht hij zijn slachtvee aan 'de Groene weg' Waarna het duurder dan ander vlees in de alternatieve winkels terecht kwam. Nu ver koopt hij rcchtstreekt en is zijn waar goedkoper dan elders De eerste stier die aan de beurt komt, heet Anton Marianne van den Anker

Leusder Krant | 1992 | | pagina 5