leusder Krant. Actie 'help Albanië' groot succes oppig patroon pgoederen uit Leusden op bestemming aangekomen Zwarte specht Jas gestolen Sleutelen aan oude motoren nsdag 12 februari 1992 Pagina 7 f ■•wijl in de Olympische |d Albertville maandag gfveersklappen te horen ren en een hoge tempe- Ijuur de ijsvloer aanvan- I lijk ongeschikt maakte, lin de dalen zelfs regen fl, lag de sneeuw in het daanse Amman 60 cm ig en Damascus deelde It ruim 25 cm ook mee in ellende Dit alles kan )euren als er een koppig |htdrukpatroon heerst ouderen onder ons len zich wellicht nog inneren hoe februari in fel jaar 1929 strooide met Ju en bulderende noord- M tenwinden Toen was (koude tak van de straal- -oom volledig op West )9ropa gericht en werden blootgesteld aan erbar- lijke vrieskou, waarbij len vielen Op 10 fe- |ari was het in de mid- nog 0 graden, op die dag waren velen op het /oor het maken van een ^rlijke schaatstocht on- J het genot van een stra ff d zonnetje. In de na- Idag echter draaide de wind naar het noordoosten en begon ijzige lucht over ons uit tc stromen, de vol gende ochtend noteerde de Bilt al -17Bij lezingen, die houd voor oudere ge zelschappen, komt vaak het beruchte verhaal ter sprake van een melkrijder uit het Achterhoekse Steenderen, die op zijn paard en wagen produktcn aan de man probeerde te brengen. Zijn 'missie' moest hij met de dood be kopen, het paard overleef de het trouwens wel Alle rivieren waren verstijfd, het openbare leven lag ge durende een week nage noeg lam. Er kwamen de nodige branden voor, niet ongebruikelijk in zeer koude perioden. Een zui velfabriek in Veenendaal stond in brand en bij ge brek aan water blust men die met melk, daardoor ontstond een enorme ijs wafel Op dit moment is het Midden-Oosten doel wit van de ijzige klauwen van de 'Russische Beer', in Turkijke werd maandag ochtend lokaal -35 graden gemeten. Ondanks alle ge luiden over temperatuur stijgingen, het gat in de Ozon. de effecten van de Pinatubo etc, kan een her haling van februari 1929 slechts een kwestie van tijd zijn. Het is maar welke po sities de bepalende weer systemen in het wintersei zoen gaan innemen, im mers veelal heerst er per sistentie en kan een lichte kou-inval begin december uitgroeien tot een strenge winter. Inmiddels heeft de huidige februari het weer in een wat meer wisselval lig jasje gestoken in verge lijking met de voorjaars achtige taferelen van de vorige week. Depressies maken de dienst uit en de hogedrukgebieden hebben het hazepad gekozen. Een zuidwestelijke stroming stuurt voortdurend zeer zachte lucht naar onze om geving en de temperatuur bevindt zich dan ook in een blakende vorm. Storingen zorgen af en toe voor regen en ook de wind wordt re gelmatig in het spel be trokken. Tot aan of in het weekeinde komt hierin heel weinig verandering. in geluid af te nemen Er is een duidelijk verschil te horen in de roffel van de Grote bonte specht en die van de Zwarte specht. Die roffel is over grote af standen te horen evenals zijn alarmroep. Ofschoon we hem kunnen horen vati half januari totdat de jongen groot zijn, valt de grootste activiteit in april. De Zwarte specht is een standvogel. Hij leeft hoofdzakelijk van grote, in hout borende en onder schors levende insekten. Ook de kleinere denne- snuitkever en in ver molmde boomstronken huizende grote mieren staan op het menu. In de winter eet hij ook wel rode bosmieren die hij, door het openhakken van hun nesten, weet te berei ken. Het is hun gewoonte om van boven uit de bomen naar een lage plaats op een tak of stam te vliegen en zich dan naar boven te bewegen met een serie rukkerige sprongen. G. van Leeuwen De Zwarte specht is een meester in het uithakken van zijn nesthol Daar voor zoekt hij het hardste hout uit dat in zijn omge ving voorhanden is, meestal een gezonde beu- keboom. Op een hoogte van vijf tot tien meter bo ven de grond wordt be gonnen met het vlieggat uit te hakken. Dat gat heeft de vorm van een lang ovaal, in tegenstel ling van andere spech tesoorten waarvan de vorm van het gat zuiver rond is Aan die ovale vorm herkent men dade lijk het nesthol van de Zwarte specht De ingang van het nesthol loopt schuin omhoog waardoor het regenwater, dat langs de stam druipt, niet tiaar binnen kan lopen. Beide seksen nemen aan het karwei deel. Als het vlieggat diep ge noeg is, wordt het eigen lijke nesthol uitgebeiteld tot een diepte van veertig tot soms wel zeventig centimeter. Het nestma teriaal bestaat hoogstens uit wat houtsplinters. In dit nesthol woden vier of vijf witte eieren gelegd Beide ouders nemen aan het broeden deel. De broedtijd bedraagt onge veer zestien dagen en het grootbrengen van de jon gen vergt nog eens drie weken. Als de jongen het nest verlaten zijn ze nog maar nauwelijks tot vlie gen in staat, maar klim men kunnen ze des te be ter. De ouders blijven ze nog geruime tijd verzor gen tot de jongen geheel zelfstandig zijn Om hun aanspraak op een territorium kenbaar te maken beginnen de Zwarte spechten vanaf januari te 'roffelen Hiervoor zoeken ze een dikke, dode tak en nog liever een dode top in een boom. Elke roffel heeft precies hetzelfde aantal slagen, begint hard en langzaam, om naar het einde in snelheid toe en 5DEN - Ze kan weer op- ht ademhalen. Marit Ver- s blij dat het eerste trans- lulpgoederen veilig in Al- I is aangekomen. De zus- an The Mission of Charity ana zijn al begonnen met tdelen van het voedsel, de nen en alle andere hulp- Iren die Verhaar samen Inneke Aerts-Volkers uit >lvcen heeft ingezameld, et voor bijna 100% zeker e goederen die door de iers van Leusden en bfoort bijeen gebracht liet op de zwarte markt worden verkocht. Of in In komen van lieden die ■keerde bedoelingen mee n. voorkomen dat de hulp- ren in pakhuizen blijven of de mensen niet berei- seft Verhaar samen met ;e Aerts de goederen zelf [transporteren De echt- li van Anneke Aerts is et transport meegegaan p goederen aan zuster In Tirana over te dragen ransport werd mogelijk I kt door een gulle gift uit I Het transportbedrijf jn fikse reductie op de ortkosten waardoor de an de Belg deze kosten I dekten laar: ,,Het was hartver- Ind te zien hoe de men ageerden op mijn actie, ■idere dame kwam iedere lts brengen als ze haar '•happen had gedaan jen pak macaroni en dan en blik vlees. De laatste Iat ze iets kwam brengen er ook nog een flink be- ij. Ook kwam er een man deur, die me zomaar een Van duizend gulden in de idrukte. Ik vond dat zo Jan het geld heb ik onder -• lampen gekocht. Ik me soms wel een beetje ten als ik om korting Ibij mijn aankopen. Niet Jm wil daar natuurlijk "ïeewerken. Het is na- ike het goed recht van ïdrijf om nee te zeggen, k vond dat wel jammer -meestal gaf men mij wel II hoor. En vaak ook nog irtikelen Echt heel lief al." t ik ontzettend leuk ras wat een jongetje voor ?ft gedaan Dat joch is de te belhamel van z'n klas ipte brutaal bij een grote iaarkt naar binnen en vroeg naar de chef. Hij vertelde de man waar ik mee bezig ben en dat we nog zoveel kunnen gebruiken. Het kind werd mee genomen naar het kantoortje en kreeg daar dozen vol met spullen. Zo maar Voor de men sen in Albanië. Macaroni, bo nen, zeep en nog veel meer. Schitterend. Of wat een vrou wenvereniging heeft gedaan. De dames zamelden geld in en daarvoor werden bij een slager tachtig vacuüm verpakte rook worsten gekocht. Het werd bij ons afgeleverd. Keurig verpakt en met een gebruiksaanwijzing in drie talen erbij We konden het zo in de opslag zetten.'' Verhaar vertelt verder. ,,We hadden bij elkaar voor ruim 80.000,- aan spullen. Er zijn 80 dozen voedsel meegegaan, 35 dozen kleding en 112 zak ken met kleding. Ongeveer 400 dekens, dozen sokken, 30 do zen schoenen, een doos tand pasta, 15 dozen schoolartike- len zoals potloden en schriften, een doos vitaminen, 3 fietsen, 6 naaimachines inclusief four nituren, extra onderdelen en naaimachinenaalden, 3 kin derwagens en een babycam- pingbedje Dat is toch fantas tisch." ,,Ik kwam op een bepaald moment mijn eigen huis haast niet meer in. Alles stond vol van boven tot beneden. Die arme man van mij heeft steeds al die dozen naar boven of be neden moeten brengen. Het was iets wat ik op touw had gezet, maar hij moest er ook aan geloven Daar neem ik mijn petje voor af Hij heeft ook geen moment geklaagd." „Maar op een gegeven mo ment kon het echt niet meer Een van de zusters neemt de Nederlandse spullen in ontvangst. hier. Mijn man is militair en via hem heb ik een plaatsje voor de spullen gekregen in de Bern- hard kazerne in Amersfoort. De militairen kwamen de spullen halen en hebben ze la ter naar de transportonderne ming in Maarssen gebracht Vlak voor het vertrek kregen we nog 100 dekens extra via de kazerne In The Mission of Charity wordt met belangstelling gekeken naar de zending uit Nederland. sen geholpen moesten worden De stichting 'Mensen in nood' vertelde dat zij er nog niks aan deden omdat ze niet wisten waar het naar toe moest. Ze hadden nog geen adressen in Albanië om mee samen te werken. Ik kreeg wel een heel programma toegestuurd met wat men van plan was te doen. Maar ze deden niks Er gebeur de niks. Ik kreeg wel te horen dat een mevrouw uit Amstel veen ook contact had gezocht met de stichting. Ik kreeg haar nummer en ik heb haar gebeld. Binnen een week hadden we én een adres waar we de spullen naar toe konden brengen én men vertelde ons precies wat nodig was Toen zijn wij be gonnen. De zusters hadden bij na geen eten meer. Er komen daar elke dag tweehonderd mensen om te eten Dat zijn echt de armsten van de arm- slen. De zusters wonen in een oude vervallen villa Ze kregen eten via Italië en Griekenland. Maar de toevoer stagneerde op een bepaald moment." „De mensen die bij de zus ters om hulp komen hebben echt niks meer. Geen schoenen, geen kleding, geen eten. Niks. Gelukkig kunnen ze nu weer een paar weken vooruit. Ik heb de zusters gebeld en ze waren zo ontzettend gelukkig met alle spullen. Misschien vinden sommigen het een druppel op een gloeiende plaat. Maar ik denk dan maar iedere druppel is er toch één." Transport Het enthousiasme van Marit Verhaar is haast niet meer te stoppen. Ze vervolgt haar ver haal: „Als het transport gere geld kan worden, of iemand stelt zich garant voor de trans portkosten ga ik door voor een volgende zending. Eerst moet ik de achtduizend gulden bij elkaar hebben voor het trans port Als dat lukt gaan we er weer tegen aan. Er is nog zo veel nodig. De mensen hebben helemaal niks Geen eten, kle ding, schoenen, dekens of zeep. Vooral aan dat laatste is veel behoefte, omdat er in het land geen stukje zeep meer te krij gen is. Terwijl ze er van alles mee doen. Ze wassen niet al leen de kleding maar ook hun haar en zichzelf er mee Daar ligt nu onze prioriteit." „Oh ja, en dekens, dekens blijven we ook inzamelen. Ze gebruiken in Albanië dekens niet alleen om onder te liggen, maar maken er ook jassen van." „Ik was er dolgraag zelf gaan kijken. Ik had ook heel graag de zusters willen helpen met het uitdelen en uitzoeken van de spullen. Toen ik er achter kwam dat een ticket maar liefst 2000,- kost. Heb ik ge- ACHTERVELD - Afgelopen zondagmiddag werd in De Moespot in Achterveld een sleutelmiddag. De middag werd georganiseerd door Erik de Vette, bestuurslid van de motorclub Triumph Neder land. De belangstellenden kregen onder meer een orgineel Tnumph-motorblok voorge schoteld, waarin een mechani sche fout inzat. De sleutelaars onder hen mochten hun tech nisch vermogen op de proef stellen om het mankement op te sporen en te repareren Later werd het probleem besproken en volgde er een uitleg, De be doeling is dat liefhebbers van het legendarische Engelse motormerk door dergelijke sessies leren zelf hun motoren repareren. Onnodig is dat niet, omdat tegenwoordig de dea lers niet altijd de kennis en on derdelen in huis hebben om zegd dat doe ik niet. Dat geld kan beter besteed worden aan eten. Maar anders was ik er zeker naar toe gegaan „Ik wil eigenlijk even rustig aan doen, na de drukte van de afgelopen maanden Het was echt heel hectisch. Maar ja, de eerste deken heb ik al weer op zolder liggen Verhaar kijkt even in ge dachten voor zich uit. Hoe zong Henny Huisman dat toch? Hij zou de vader van alle kinderen op de wereld willen zijn. Wel, de moeder van alle kinderen in Albanië woont dan in Leusden. Bij het afscheid zegt ze „Ja wat moet je. Je kan toch niet lekker op je bank blijven zitten als je op de televisie al die el lende ziet. Die hongerige kin derkopjes?" Anjo Obbens mankementen aan het verou derde type motorfiets te her stellen. In de zomer, 5 juli om precies te zijn, staat een nieuw evene ment van de Triumph motor club Nederland op stapel. Dan zal er een ontmoeting worden gehouden, in samenwerking met de Italiaanse merkenclubs in Nederland. Dit 'treffen' zal worden gehouden in en om De Moespot in Achterveld. De mooist verbouwde 'café-racer' zal worden beloond met een fraaie prijs. LEUSDEN - Uit een sportzaal aan de Asschatterweg in de wijk Alandsbeek is dinsdag avond een herenjas ter waarde van 150,- gestolen. De inslui per moet zijn slag tussen 19.00 uur eh 20.00 uur hebben gesla gen. Luizenshampoo „Het transport was net twee dagen weg toen ik via een be vriende arts twee grote dozen met haarlotion tegen luizen kreeg. Ook gaf hij nog een hoe veelheid potjes met vitamine B dragees. Als je weet dat heel veel mensen in Albanië onder de luis zitten, begrijp je wel hoe belangrijk het is dat ook deze goederen er snel naar toe wor den gebracht Ik ga proberen of ik deze goederen met een transport van 'Mensen in nood' mee kan geven. Dan weet ik zeker dat het in goede handen is." „Ik ben met deze actie be gonnen omdat ik na een uitzen ding op tv vond dat deze men- De vrachtwagen wordt in Tirana gelost.

Leusder Krant | 1992 | | pagina 7